Zondag 8 uur. 's avonds. Gebouw jR. K. Volksbond, Rapenburg. 'Jaarfeest viering R. K. Volksbond. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeelden .voor kinderen <Ier St. Petrus parochie. AALSMEER. De Raad van State heeft o.in. ongegrond verklaard het beroep van G. Sloothaak alhier tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland tot goed- keuring der politieverordening van den Schinkelpolder, waarin o.a. wordt verbo den op straffe van boete het niet siuiien van draaihekken in een zijweg op dijken. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer Joh. Bokhorst, 2de officier bij de Ned. Paket-Maatschappij is in Ned.-Óost-Indië geslaagd voor het examen van le stuurman. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag worden de volgende prijzen besteed Voor volle pekelharing f 12 f 12.25, ijle haring f 8.30 f 8.50, steurharing f 10.40, makreel f 10.40 a f 11.50 per kantje. L1SSE. De levering der benoodigde steenkolen ten behoeve der leden van de vereeniging „St. Jozef" is opgedrage aan de firma J. Th. Perquin en Zonen te Leiden. De levering van Cokes, Anthra- ciet, Neutjes, Baggerturf en Steekturfaan den heer B. de Vos, alhier. In een gisteren gehouden spoed- eischende raadsvergadering werd eene commissie benoemd tot het verkrijgen van bijdragen voor de stichtingskosten van de te stichten Tuinbonwwinterschool van die gemeente waar de bloembollencultuur wordt uitgeoefend en de provinciën Noord en Zuid-Holland en Zeeland; omdat deze school niet alleen wordt gesticht voor Lisse, maar voor de gcheele bloembollen streek. Deze commissie bestaat uit de heeren Jhr. von Böninghausen als voor zitter, M. Veldhuizen van Zanten Jr. en J. Pijnacker als raadsleden en J. W. Lefeber en A. Guldemond als particulieren. RIJNSEURG. De vereeniging „Veiling Tuinbouwproducten" alhier, is na veel moeite in haar pogingen om een tuin- bouwcursus te openen, geslaagd. 23 leer lingen hebben zich hiervoor aangemeld. .Woensdag 3 Nov. a.s. zullen de lessen aanvangen. TER AAR. Tot onderwijzer aan de Christelijke School te N'euw-Lekkerland is benoemd de heer A. Berkelaar, alhier. VOORHOUT. Door de R. K. Werklie- denvereen.iging „Plicht en Recht" is een circulaire in deze gemeente verspreid!, met het verzoek voor het fonds „Hulp voor zieke vrouwen" een partij bloem bollen te willen afstaan om evenals vo rige jaren daarvan in het voorjaar een veiling te organiseeren. Als meri het schoone doel voor oogen houdt, zal men ook wel ruimschoots geven. Namens den R. K. Volksbond, R. K. Kiesvereeniging en R. K. Werkliedenver- eeniging „Plicht en Recht" is een uit- noodiging gezonden aan de besturen van alhier bestaande vereenigingen, om bij een te komen op Donderdag 27 Oct. 's avonds ten 7 uur in „BoerhaaVe",öm alsdan van gedachten te wisselen over de oprichting van een bouwvereeniging in deze gemeente. VOORSCHOTEN. Gisteravond verga derde de afd. Voorschoten van het Groe ne Kruis, onde rvoorzitterschap van den heer E. Vernède, die mededeel die, dat het ledental sinds Maart steeg van 80 tot 428. Er is een rentelooze leening gesloten van 400 gulden, af te Jossen in vijf jaar. Spr. bracht hulde aan den bode, tevens magazijnmeester, den heer C. v. Meurs voor het aanwerven van een zoo groot ledental. De kosten van ziekte-verpleging voor denmindergegoede zijn 2 gulden per dag, waarvan 75 cent wordt betaald door het Hoofdbestuur, 75 cent door de Afdeeling en 50 cent door den aanvrager. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente en die der Gereformeerde zijn als lid toegetredende eerste onder voorbehoud, de laatste'met een jaarlijksche contributie van 10 gulden. Van het R.-K. Armenbestuur is men nog antwoord wachtend. De heeren dr. Birkhof en dr. Helma hebben als bestuursleden bedankt er zijn dus twee vacaturen. De voorzitter steltvoorhiervan één katholiek te benoemen. De heer S. de Groen apprecieert het voorstel en beveelt met warmte aan,* den welEerw. Heer Beukers, rector van het Pensionnaat Bijdorp, een man algemeen geacht, die een open oog en hart heeft voor de sociale nooden en reeds op één zijner vorige standplaatsen zitting heeft gehad in liet bestuur van het Witte Kruis, wat hetzelfde doel beoogt. Bij de gehouden stemming werden uitgebracht 68 st., waarvan de Eerw. Rector 65 st. verkreeg, en was Z.Eerw. dus gekozen. Voor de 2e plaats werd benoemd de heer J. M. van Kempen. Alsnu komt aan de orde begrooting 1911. De voorzitter deelt mede, dat mej. van Kol, die haar opleiding heeft geno ten in Zwitserland zich bereid verklaard heeft gedurende zes maanden de verpleging op zich te nemen, hulp te verleenen, waar zulks noodig is. en de noodige gegevens te geven, ter be vordering der hygiene. De heer Franse vraagt of dit de goedkeuring kan weg dragen van de medici. De heer van Kol is van gevoelen dat er een misverstand aanwezig is. Zijn dochter treed niet op als directe verpleeg ster, maar wil hulp verleenen, waar zulks gevraagd wordt en de noodige wenken geven ter bevordering der Hygiene. Ook de voorzitter is van gevoelens dat hier voor geen medisch advies noodig is, het is een quaestie van humaniteit en de heer Birkhof stelt dit op zeer hoogen prijs. De ontvangsten zijn begroot op f 370 gulden. De uitgaven f 485. Alzoo is de kort van f 115. De voorzitter deelt mede, dat er deze winter alhier even als in Leiden een tuberculose museum zal worden gehouden, met verschillende voordrachten. Vervol gens dat bij de aanvrage om verpleging de katholieken hier religieusen kunnen bekomen en de christelijke, die van hun richting. Voor twee afgevaardigden naar de jaarvergadering te Rotterdam, werden met algemeene. stemmen gekozen, de heeren E. Vernede en H. v. Kol aan wien wordt opgedragen de heer Bos, burgemeester te Zoetermeer-Zegwaard te steunen, als lid voor het Hoofdbestuur. Na een opmerking van den heer Over- diep, bij de rondvraag aangaande wijk verpleging sloot de voorzitter de verga dering. VEUR. De milicien W. L. van Heijnin- gen, is bij herkeuring voor Gedeputeerde Staten van Zuil-Holland voor den mili tairen dienst ongeschikt bevonden en uit den dienst ontslagen. WOUBRUGGE. Gisteravond "vergader de de afd. Woubrugge-Hoogmade van de Z.Holl. Ver. Het Groenekruis. De voorzitter dr. W. A. Asman opende de vergadering. Ingekomen was eene dankbetuiging van de familie van Leijden voor het zen den van Hendrika van Leijden naar de Gezondheid-kolonie. De voorzitter voegt daaraan toe dat genoemd meisje zicht baar was hersteld en in krachten was toegenomen. Naar aanleiding van een rappoit over kraamvrouw verzorging wijst de voor zitter op verspreiding van kennis bij de aanstaande moeders omtrent het moeder schap. De onkunde op dit gebied is nog zoo groot, menige jeudige moeder wordt in die gewichtige zaken onderricht door bakerpraatjes en onkundige buurvrouwen. De voorzitter verklaart zich bereid allen aanstaande moeders les daarin te geven en hun inlichtingen te verschaffen. De voorzitter geeft de heer Drenthen secretaris der afdeeling het woord tot het uitbrengen van het jaarverslag, hieruit bleek het groote nut dat de afdeeling af wierp. Onbegrijpelijk is het dat het leden tal nog niet grooter is (thans 311 leden) als krankheid onze woning binnen dringt en een onzer in pijn en smart nederligt, hoe verblijdend is het dan voor de fouis- genoote dat zij alles uit het magazijn der afdeeling kunnen verkrijgen dat tot ver zachting van den lijder kan dienen. De Voorzitter benoemt de heeren Ds.- J. J. van lngen, A. Wisman en C. Baak tot het nazien der jaarrekening. Ds. van lngen rapporteert dat de in komsten bedroegen f 405.94 en de uitgaven f331.94 en spreek een woord van lof voor den penningmeester de heer A. Heenk en stelt voor dezen te dechargeeren. Bij de stemming werden de beide af tredende heeren C. Kammeraat en A. D. H. Heenk met bijna algemeene stemmen herkozen als leden van het bestuur. Uit het verslag van den magazijnmeester bleek dat in dit afgeloopen jaar 112 stuks was uitgeleend in 77 gezinnen, dat kleeding en beddegoed van typhuslijders in overleg met het Gem. bestuur was ontsmet, dat twee ligtenten voor kranken geregeld waren gebruikt enz. De commissie die controle had ge houden op het materiaal en het magazijn sprak een woord van lof voor den ma gazijnmeester en diens vrouw voor de netheid en zindelijkheid van alles. De voorzitter liet daarna het zeer uit gebreid verslag van den afgevaardigden naar den algemeene vergadering, den heer T. P. Kleyn voorlezen en sprak daarover zijn dank. De beschrijvingbrief der algemeene vergadering gaf een breed voerige discussie. De heer Kammeraat kon zich niet vereenigen met de begrooting voor 1911 en maakte bezwaar tegen de groote kapitaal vorming, waarvoor het batig saldo 1909 groot f2323.715 geheel zou dienen. De voorzitter beantwoordt spr. en daarna werd de begrooting goedgekeurd. Als afgevaardigde werd gekozen de heer T. P. Kleijn en als secundus de heer C. Kammeraat. Ten slotte benoemt de voorzitter de heeren Ds. J. J. van lngen, A. Wisman en O. C. van Hemessen om controle en inspectie te houden over het magazijn en materiaal. Dezen winter zal aan de timmerlieden in deze gemeente aanbesteed worden een derden ligtent. GEWESTELIJK GEMENGD. Hedennacht is een koe van den land bouwer L. te Hazerswoude door een der treinen in de richting Woerden aangereden en gedood. De koopman M., te Lis se, had in de omgeving van N i e u w-V e n n e p een doosje verloren, inhoudende eenige pa ren gouden belletjes. Aan de politie werd hiervan kennis gegeven, die aade- lijk op onderzoek Joog. Na veel zoekens mocht het haar ge lukken den vinder op te sporen, zijnde een kleine jongen van den landbouwer v. d. B., die het pakje op zijn beurt ook) weer verloreii had. Het was hem even wel beeknd-, wie het ten tweeaer. male gevonden had', een jongetje van zeke ren K., aan het Kabel, nabij Nieuw-Ven- nep. Het pakje wei\i jn nog ongescfron- den staat de pol die der hand gesteld, die het den rec'itmatigen eigenaar weer deed toekomen. Aanbestedingen. Uitslag der door den architect A. L. Verhoog te Leiden, den 27en October 1910 gehouden aanbesteding van Het bouwen van een café met winkel en woonhuis te Voorhout. 1. W. P. de Vreede, Noordw.-Bin. ƒ9000 2. J. van Iterson Jzn, Rijnsburg -8800 3. J. Hufner, Voorhout -8344 4. A. L. Beugeisdijk, Lisse -8337 5. G. Vooys, Katwijk a.d. Rijn -8000 6. J. L. van der Linden, den Haag - 7929 7. H. Korswagen, Leiden - 7810 8. J. H. Suikerland, Lisse - 6600 9. G. Bergshoeff, Alphen a.d. Rijn - 6077 10. M. Hendriks, den Haag - 5237 Gunning aangehouden. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Minister Jalina heeft geantwoord óp alles wat er in den loop van het al gemeen debat over de bakkerswet is ge zegd! 't Was een meesterlijk betoog, een kalme en zaakrijke verdediging van zijn beide ontwerpen, want, wat voorspeld is niet geschied: de minister heeft zijn ontwerp betreffende de Bakkersraden al lerminst ingetrokken. Een forsche rede, imponeerend door minister's Talma strijd vaardigheid, en door de fiere en redelijke overtuiging van liet rechtvaardige en goede zijner voorstellen. De arbeiders zijn nu in de gelegenheid om te zien wie de verdedigers hunner belangen zijnlaten ze kalm de Kamer verslagen nalezen, en 't zal hun aller- üUKielijkst worden dat -deze cTir. mi nister met warmte en onvermoeide ijver opkomt voor de sociale belangen van oen arbeidersstand. En wat een *estrijding heeft de minister van de oppos.tie! Toen de heer Tydeman (vr.-lib.) hem vroeg óf hij ook met de belanghebbenden, de le den van het Bakkerscomité, had gespro ken, antwoordde de minister op Tieze naïve vraag dat hij met de leden van het Bakkerscomité heelt geconfereerd, maar niet met den heer Blaupot ten Cate. Ge noemde heer had de dienstmeisjes van den minister laten bespieden om te zien, of er versch brood werd gehaald of thuis gebracht. Alsof de minister, al at hij niet anders dan versch brood, deze wis niet zou mogen verdedigen! Bah, wat 'n klein geestigheid, wat een eerbiediging van iemands persoonlijke vrijheid door'de vrij heid-predikende liberale heeren! Behalve dezen heer heeft ook die der 'Chr.-hist heer v. Id-singa "een verdiende bestraffing gehad voor zjjn onedele strijd wijze. Wij herinneren óns, hoe ctat Ka merlid de, als ze niet beleedigemd was, 'belachelijke oomerfring maa"kte, "dat de minister wer..? gedreven door den zucht om nieuwe baantjes aan oude vrienden te schenken.'De heer v. ld sin ga 'heeft zijn beschuldiging 'ingetrokken, maar onder mededeeling, dat ie gericht was te gen een partij, en niet tegen de per soon van den minister, 't Werd er nog fraaier door.! Stuk 'voor stuk heeft de minister de op werpingen tegen zijn ontwerpen ontze nuwd. Als allen voor" "Zondagsrust zijn, is 't ook logisch, dat ze zich tegen nacht arbeid verzetten, anders komt er van de eigenlijke Zondagsrust niets terecht, men slaapt can overdag en wijdt zich niet aan het gezin. De moeilijkheden betreffende prijsver- hooging, het ingrijpen in 't particulier leven door aan den patroon te verbieden 's nachts zelf te arbeiden, het versch- broodbezwaar dat alles laat de minis ter kennen als objectie's zonder werkelij- ken grond. Dat verbod aan de patroons, dat ngrijpeni in de huisindustrie is aller- Hoodigst om geen ongelijke concurrentie voorwaarden te scheppen voor het groot bedrijf, en omdat vrijheid op dit punt den patroon zou bewegen zijn bedrijf in te richten op arbeid die hij alleen mag verrichten. Zoo iets is geen eisch voor de persoonlijke vrijheid. De onjuistheid van het adres van het bokkerscomité, onder voorzitterschap van Blaupot ten Cate, laat de minister scherp zien. En 't moet niet zeer aangenaam geweest zijn, als de minister aantoonde, cat het adres, schijnbaar ingegeven door liefde voor de (kleindndustrie, eigenlijk is een "beweging voor de zich veronrecht voelende groot-industrie. Na zijn verdediging van de bakkersra den beloofde de minister spoedig ook den arbeidstijd t,e regelen, omdat anders de afschaffing van den nachtarbeid haar doei zou missen. Hier kunnen we even vermelden, dat door den heer Oosterbaan een sub-amen- demerit is voorgesteld op het amendement van de heeren Schaper c.s., dat hij als volgt wil doen luiden „Een arbeider in loondienst in een broodbakkerij werkzaam mag met langer arbeid verrichten, dan gedurende elf ur en per dag. Voor ten hoogste twee dagen per week, maar voor niet meer dan zestig dagen in elk kalenderjaar mag het aantal werkuren echter bedragen a. ten hoogste 13^2 indien de arbeids duur op andere werkdagen het aantal van IO1/2 niet overschrijdt; b. ten hoogste 16, indien de arbeids- idfuur op andere werkdagen het aantal van 10 uren niet overschrijdt." De voorsteller zegt, dat dit sub-amen- oemenj be'uoeft een pi jjkkel J;e zijn omj£ komen tot de instelling van den 10-urigen arbeidsdag. 'Isa de pauze heeft Minister Heems kerk de gewichtige verklaring afgelegd, dat ue regeering iiiet bereid is liei geheim rapport betreffende de samenwerking van lana- eii zeemacht te publiceeren. Maar dat ze. het gevraagde zal meedeeien in een „nota". Onze weetgierigheid zal nu toch worden voldaan, maar jiiet, zoo verklaarde de minister, omdat de regee ring bang is voor 's heeren .Troelstra drigeemnten. .We nemen deze verklaring gaarne aan en wachten nu...... De Kamer had jets anders verwacht, een partij-stemming naar het scheen. Nog niet waren zooveel leden présent ge weest: 91. Had 't tot een partijstemming gekomen dan was 't geweest 55 rechts legen 36 links. 'De regeering heeft met haar toege zegde „nota" er jets anders op gevon den '*1 usschen twee klippen doorgezeild, 't Is een mooi kunstje van den bestuur der van het Staatsschip! Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedejimiddag. Voorzitter de hefe: Jhr. mr. dr. )>V. C. de Gijselaar. 'Aanwezig bij opening 26 leden. Afwe zig de heer Aalberse wegens verhinde ring. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering, die ter visie hebben gelegen, worden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Dankbetuiging van de Hoofdagenten van Politie voor de gunstige regeling hunner bezoldiging. Idem Inspecteurs v. Politie. Idem ver. „Door Eendracht saamge- bracht". Mededeeling van de Wed. F. J. v. Lu ijk en, P. Kooreman, P. Mcoten, W. Verhoog Wzn. en W. J. v. Harte veld, dat zij bjj Ged. Staen hterziening zul len vragen van het raadsbesluit tot on bewoonbaarverklaring van de hun toe- behoorende woningen. Dankbetuiging van de Gemeentewerk- liedenvereenigingen „Recht en Plicht" en „St. Antonius van Padua" voor de aan de gemeentewerklieden toegeken de loonsverhcoging. Aangenomen voor kennisgeving. Worden overgelegd. Rekeningen, dienst 1909, van het R. K. Armbestuur en van het R. K. Wees- en Oudeliecenhuis. Begrootingen, dienst 1911, van het R. K. Armbestuur en het R. K. ,Wees- en Oudeliedenhuis en het College van vrou- wen-Kraammoeders. Gesteld in handen >er Commissie van Financiën. Verzoek van Mej. L. W. Pronk om eer vol ontslag aan de School der 3e klasse No.-7. Verzoek van C. Koof des en J. Stoe- ken om het hun toebehoorend gedeel te van de Lopsenstraat in eigendom en onderhoud' bij de gemeente over te ne men. Gesteld in handen van B .en yv. ter fine van praeadvies. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium ter benoeming van eene lee- rares in de Gymnastiek. Wordt voorgesteld de jaarewdde van den leeraar tevens conrector van het Gymnasium Dr. D. A. H. van Eek wegens vermeerdering van het door dezen te geven aantal les uren met één, vast te stellen' op f 2960 en den pensioensgrondslag op gelijk be drag. Nog wordt medegedeeld Missive der Telefoonmaatschappij be treffende de minder vlugge bediening van de telefoon. Ten slotte legt de Voorzitter over het antwoord der Telefoon Maats-cjh!., naar aanleiding van de klachten van een raadslid over de onvoldoene bebiening. Daarin wordt gezegd dat door de Mij. steeds voor voldoend personeel is ge zorgd, getuige de uitbreidingen der laat ste maanden. Tevens is een nieuw scha kelbord, uitsluitend voor interlocale aan sluitingen, de vorige week in werking gesteld. De Maatschappij is niet .over tuigd, van nalatigheid der bediening. lo. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e klasse no. 8. Voorgedragen worden: le. M. J. Riems, te Leiden 2e. J. Wanink, te den en 3e. G. v. dl Zanden, te Loe- nen. De heer Vergouw en betwijfelt of uitbreiding van liet personeel aan 'de school Heerenstraat noodiig is. Spr. heeft een onderzoek ingesteld en is tot de con- cfusie gekomen, dat een nieuwe onder wijzer niet noodig is. De school is klein het aantal leerlingen is overeenkomstig alle andere 3e klas scholen. Door een nieuwe leerkracht komt deze school in een bevoorrechte positie jn vergelijking met 'de andere scholen. Bovendien is deze school niet ingericht, voor een inridh- ting als thans bestaat. De school heeft 6 lokalen en moet er "dus ééns per jaar en niet twee maal per "jaar 'plaatsing heb ben. Nu zijn er 12 kleine klassen. Daar van is weeV het gevolg, dat de hoogste klasse gesplitst is en een nieuwe onder wijzeres is aangesteld. Nu heeft de hoog ste klasse op het oogenblik enkele leer lingen te veel. Het gevolg hiervan is dus splitsing.van klas en nieuwe benoeming yap persneel. Eerst de Jgggsle,. pg ,d$ hoogste klasse gesplitst. Als dijt zoor* doorgaat, wordt deze kleine school met 241 leerlingen ontzaglijk duur. Reeds nu zijn twee onderwijzers boven het wette lijk minimum. Op deze manier wordt de 6chooi ontzaglijk duur en moet een andere inrichting worden getroffen, 't Is niet te doen om het onderwijs te be^ lemmeren. Een onderwijzer heeft 't liefst zoo min mogelijk kinderen. Er is nog een ander punt. Het hoofd is thans am bulant, waarom kan het hoofd geen klas se voor zijne rekening nemen Spr. js niet voor het stelsel: de hoofden voor de klasse. Maar in sommige gevallen kan het gemakkelijk gebeuren. De lokalen zijn ook niet voor 2 leerkrachten bere kend. Bij het onderwijs zouden twee onderwijzers in één lokaal elkaar hinde ren. Richt de school.voor de 6 leerjaren in, dan worden spr.'s moeilijkheden onder vangen. Wordt het aantal leerlingen te groot, kan men de kinderen naar de Langebrug tijdelijk of definitief overplaatsen.' Spr. wil daarom het voorstel van B. en .W., tot uitbreiding van het perso neel in de school Heerenstraat verwer pen. Spr. begrijpt niet, waarom een onder wijzer met verplichte hoofdacte en waar om de plaatselijke Schoolcommissie dit krachtig ondersteund'. De heer P e r adat zal ik wel anders vertellen. De heer Vergouwen yervolgt, dat de Schoolcommissie de verplichte hoofd acte wil laten varen als de Raad voor de financiën bezwaren maakt. Deze hou ding laakt spr. Kan er geen opschuiving in het perso neel plaats hebben. De heer Carpentier Alting ver dedigt het- voorstel. De andere scholen 3e klasse zijn ruimer met personeel be deeld dan de school Heerenstraat. En toen heeft zij evenvee' klassen. Jaarlijk sche aanneming van leerlingen zou een aanmerkelijke verwarring in deze ge meente geven. Hiertegen worden door spr. verschillende bezwaren ontwikkeld1. Jaarlijksche aanneming van kinderen op alle scholen zal in den Raad geen steun vinden. Overplaatsing van kinderen ge beurt telkens, in verband met de ruim te. Dit heeft echter een grens. "Dr. Gerke heeft terecht gezegd dat in elk deel van de stad een school is, waar de kin deren school kunnen gaan. Voor andere klassen is uitbreiding van het personeel niet noodig alleen vcor de hoogste klas se. 't Zit niet in het aantal leerlingen in een bepaalde klasse, maar in denl aard vah het onderwijs. Aan de km- deren van de hoogste klasse, die de ischooil binnenkort verlaten, moet meer zorg besteed worden dan aan de leerlin gen der lagere klassen, omdat zij zoo veel mogelijk kennis verzamelen. DIJ eé« onderwijzer voor 2 klassen wordt bij schriftelijk werk alle controle gemist. Men wenscht iemand met verplichte hoofdacte omdat anders de verhouding verbroken .wordt. Heeft men bovendien een oq der wijzer met hoofdacte, zal de ze in den regel iemand zijn van méér, ervaring en meer paedagogisch talent. Hij zal bovendien niet komen in de; hoogste klasse, maar kan ook in de an dere geplaatst worden. Bij de Schoolcommissie staat voor op: e rmoet een onderwijzer komen en 't liefst heeft zij één me/i' verplichte) hoofdacte. Er ligt dus niets inconsequent in het advies der Schoolcommissie. De lokaliteit is een bezwaar dit geeft spr. toe. Maar die toestand is ook op andere scholen. De schoolcommissie is althans in ha- groote meerderheid innig overtuigd! dat een anderwijzer noodig is. De heer P e r a zegt, dat over deze uit- beiding zeer breedvoerig in de school commissie gediscussieerd is. Spr. heeft steeds tegen deze uitbreiding bezwaren gehad allereerst wegens de hooge kos ten, die niet gewettigd waren door den toestand, zooals die aan dezen school bestaan. Spr. is overtuigd, dat de beide hoogste klassen zeer goed waargenomen kunnen worden door één onderwijs kracht. In de Schoolcommissie hebuen zich 8 leden vóór en 6 tegen uitbreiding! verklaard. Zoo heel eenstemmig was de Commissie dus niet. De bezwaren van de heer Alting deelt spr. niet. Spr. verklaar^ zich tegen de uitbreiding "in de kosten die op de gemeenten worden gelegd. LWethouder va n Ma mei verdedigt 'tj voorstel, zich in hoofdzaak aansluitend! bij de argumenten, door den heer Alting) ten ebrd-e gebracht. Andere toelating acht spreker niet wenschelijk. Men moet niet vergeten, dat de school van Zoeter- woude is overgenomen. De zes lokalen' |maken een volkomen gelijkstelling met landere 3e klasse niet mogelijk. Deze school fal altijd in ongunstigen toestandi blijven in vergelijking met de andere scholen. Spreker haalt aan, wat het hoofcj der school schreef, dat al de eind-resul taten van het onderwijs minder zijn dan' van de overige scholen. Het belang van het onderwijs en de belangen zal men dienen door het voorstel van B. en ,Wv aan te nemen. De heer Ver gouwen meent, dat dq heer Carpentier Alting het niet steeds bij[ het rechte eind heeft gehad. Spr. geeft toe, dat het onderwijs zoo goed mogelijk moet zijn, maar daarom is deze uitbrei ding niet noodig. MM hoofd is ambulant en kan altijd inspringen. t>pr. heeft aÖ hoofd zelf 15 jaren lang voor 2 klasse* gestaan. De heer Mocks he.eft 50Q gen jneft 13 .Qjnd.erwi^erg^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2