No. 322. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. ïnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal- bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco er post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonde rlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl* bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Brussel viert feest ter gelegenheid van het bezoek van den Duitschen Keizer in België en jolig als de Brusselaar is, juicht hij den keizer toe en viert mee feest, hoe wel hij als lezer van „Le Peupie" be weert niet te begrijpen hoe hij er Jjoe Jóomt. Met dat al vind|Ü de keizer al- lerwege enthousiasme. Gistermiddag zifn de keizerlijke en koninklijke families een bezoek wezen brengen aan het stadhuis, waar spe ciale korpsen van de burgerwacht eer bewijzen brachten. Burgemeester Max hield een redle van welkom, waarin hij sprak van hooge eer Welwillendheid-, enz., waarop de keizer minzaam antwoordde. Gisteravond om 7 uur hebben den kei zer, de keizerin, d'e koning en de Jco- ningin met hunne respectieve gevolgen, aangezeten aan een groot feestmaal van 66 couverts, datdoor de gravin van Vlaanderen werd aangeboden, Prinses Victoria Louisa van Pruisen, prins en prinses Karei van Hohenzollern, prinses Clementine, de Duitsche gezant, de mi nisters en de voorzitters van Kamer en Senaat zaten mede aan. De vorstelijke personen, benevens, prinses Victoria Louisa van Pruisen, prinses Clementi.ne en prins en prinses Karei van Hohenzollern woonden om 9 uur een galavoorstelling in den Munt schouwburg bij. De vorstelijke personen Werden bij hun binnenkomst langdurig toegeu jicht. Toen om half 8 de omgeving van den schouwburg werd vrijgemaakt, kwam het tot ongeregeldheden. De galavoorstelling in den Munt schouwburg was even voor 12 uur af- geloopen. Nog nooit misschien heeft Brussel zulk een zaal aan adel en hooge personages bijeen gezien. De vertooning Was schitterend, al werd geen enkele maal geapplaudiseerd. De Fransche pers bespreekt in lange kolommen het optreden gisteren van Briand in de Kamer Behalve de bladen als de Humanité, de Guerre sociale enz., waartoe ook d'e radicaal-socialistische Rappel gerekend 'dient te worden, is het oordeel van de pers over Briand zeer gunstig en over 'het rumoerige optreden der uiterst-a lin kerzijde, eerst tegen Lépine, daarna te gen den eers'ten minister, zeer ongunstig. Vele maken den voorzitter Brisson er een verwijt van, dat hij niet krachtiger tegen de lawaaimakers is opgetreden. De Republique Francaise oordeelt bijv. dat de Kamer onmiddellijk na bijeen komst een beeld van betreurenswaardige wanorde heeft gegeven. De Lanterne keurt het opfbreden der regeering goed. Sabotage, schrijft het blad, -is een misdaad, maar staken js een recht. Men kan het eerste onderdrukken zonder aan het tweede te raken. En: aangezien dit de opvatting der regee ring is, hebben de republikeinen geen enkele reden, om tegenover haar karig te zijn met hun vertrouwen. Handhaving der orde door de wet, eerbied voor alle rechten der arbeiders, ziedaar een pro gramma, waarover regeering en republi- keinsche meerderheid het eens kunnen wor.den. De Figaro geeft Briand den volgen den raad: „De minister-president moet zijn plich,t doen en mag door de gevoelens van; persoonlijke vriendschap niet gaan wan kelen. Dan zal de publieke opinie, die over de aanslagen der anarchisten en ook over het anarchisme in het parlement £eer verontwaardigd is, den moedigen, man, die zich tegen de revolutie ver zet krachtig steunen." Eenig en verbazingwekkend is voor zeker het adres dat afgevaardigde Boret bi de „Matin" aan de hand doet. Hij schrijft o.m.„De Kamerzitting heef|t een slecht begin gehad, en terecht mag men vreezen, dat zij.nog slechter zal ein digen, want de schreeuwers, door hun optreden van gisteren Frankrijk onteerd' hebbend, maken een vr.uqhtb,af_en RrjkeAd onmogelijk. Er is slechts eén redmid del, n.L de ontbinding der Kamer. Daar echter heden de voortzetting der behandeling zou plaats hebben is de laatste raad wel- wat voorbarig. De ramp in Zuid-ltalië gefett door de massa van dikwijls tegen strijdige berichten, geen goeü inzicht over zijn uitgestrektheid. Gister heeft de Ko ning een langdurig bezoek gebracht aan de geteisterde streken ien is door de be volking geestdriftig toegejuicht. De Ko ning l^egaf zich vervolgens naar Ischia en keerde 's avonds naar Napels terug. Ook cbe Ministers van Binnenlandsche Zaken en Openbare werken hebben den onheilsplek bezocht. De laatste stelt voor, de verwoeste dorpen te herbouwen op plaatsen, die minder aan gevaar zijn bloot gesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken [heeft uit 'Cetara aan <3en minister-pre sident geseind, dat twee derde van die landstreek gefieef verwoest is. Vooral de kuststreek langs de Golf van Salens* is geteisterd. Uit Cetara vooral komen ern stige berichten. Volgens de „Tribuna" is de bevolking totaal gevoelloos alsof zij niets te maken heeft met die tragedie. Zelfs krachtige jonge mannen weigerden de soldaten te helpen. Blijkbaar was ctit een gevolg van den ontzetlenden schrik. Men prees daarentegen de soldaten die wonde ren verrichtten. Een korporaal wierp zich bijvoorbeeld in den stroom om een "kind te redden en brak daarbij den arm. Toch gaf hij het niet op in de branding en hield het kind vast met den gezonden arm, zoój dat beiden gered konden wofJen. Meier dergelijke staaltjes worden verhaald. Caisa- imicciola scliijnt niet geheel Verwoes,t maar een aantal gebouwen liggen in puin. fiet zwaarst beproefd zijn de dorpen ln de nabijheid van Amalfi Major, een plaats je met 5379 inwoners en Minori, dat .3856 inwoners telt. Men kent nog steeds niet het juiste getal der slachtoffers, maar dit schijnt toch het getal 200 verre te over treffen. Volgens de Mattino spreekt men van "300 slachtoffers te Cetara. Men telt te Amalfi slechts ongeveer 20 gewonden en 12 dood en; de schade is er echter zeer groof. Te Minori zijn 4 dooden en tal rijke gewonden. Te Majori, dat bijna evenzeer geteisterd is ils Cetara, zijn 20 lijken gèborgen. Men gelooft, dat er 50 'dooden zijn, behoudens de gewonden. Tiet water en de modder hebben esn geheeie wijk van Bazabbola vernield-, waar 12 dooden zijn. Te Forio en 'Polo zijn eenige wijken vernield. Over den hoofdoorzaak van de ramp wordt uit Rome, aan de „Lokal Anzei- ger" geschreven, dat -deze hierin gele gen is dat de steil uit zee oprijzende bergen van"nature onbegroeid zijn en vol losse steenen liggen,. <Vaar het maar eenigszins mogelijk was, hebben de boeren tegen de rots wanden aan terrassen .aangelegd, deze met aarue opgevuld en "daarvan de prach- tuinen voor allerlei zuidvruchten gemaakt De wolkbreuken hebben nu de bergbeken geweldig doen zwellen en deze hebben terrassen met'tujnen en ai meegevoerd", Er zijn groote modderstroomen gevormd die de plaatsen langs de golf van Salerno bereikten en verschrikking, dood en ver woesting verspreiden,. En wat de mod1- derstroom heeft heel gelaten, (hieeft de cycloon vernield, die de daken van de (huizen afrukte, maren omverwierp en groote rotsblokken van de bergtoppen; naar beneden deed róllen. Zoo hebben overstrooming, modder, cycloon en de razend opgezweepte zee, dïe den straat weg Salerno-Amalfi op verschillende pun ten vernield heeft, samengewerkt om de vernieling te bewerkstelligen ten alle ver bindingen van wegen, telegraaf óf tele- phoon zijn vernield. Men heeft ingezien dat spoedige hulp hier noodig was zoodat de ministerraad reeds beschikt over 2.000.000 lire tot ver- fèening van de eerste hulp. Of dit echter voldoende Zal zijn, is te betwijfelen. 'In iedergeval is te hopen "dat beter zal toegezien, worden dan bij de ver woesting vanMessina opdat lüet weer het geld in verkeerde zakken komt. GEMENGD. - Naar verluidt zal de Tsaar "den 4en November voor een bezoek aan dert Duitschen keizer te Potsdam aankomen, en den 5den naar W/olfsgart^n t>i/ JDjajia- sta,dt teqigkeeren. Volgens de laatste berichten neemt de Servische Kroonprins voortdurend in beterschap toe. Pj-esident Hermes da Fonseca is te Rio Janeiro waar de Sao Paulo na een voorspoedige reis is aangekomen, met veel geestdrift ontvangen. De stad vlag de en alle schepen in d'e haven Jiadd^n zich pp twee rijen geschaard, waartus- schen de Braziliaansche Dreadnought statig heenvoer. Uit Moncalieri (bij Turijn) wordt gemeld, dat, daar Maandag op verzoek van den burgemeester van Brussel, aan het stadhuis de aanplakking is geschied der officieele bekendmaking nopens het huwelijk van prins Napoleon en prinses Clementine. Het huwelijk zal den 14en Novem ber plaats hebben. De kerkelijke plech tigheid zal worden voltrokken door mgr. Bielle, den bisschop van Turijn. Uit Port-au-Price wordt gem el dl, dat de Haitiaansche kanonneerboot „Li- berté" gezonken is tengevolge van een ontploffing op de hoogte van Fort-die Paix; 70 man zouden verdronken zijn, slechts 20 gered. Onder de dooden zijn 10 generaals die zich naar hun afdee- Tingen begaven in het Noorderdeparte ment. De Turksche bladen slaan een hef- tigen toon aan tegen Frankrijk, wegens zijn veeleischendheid' bij de onderhande lingen over de leening. Zij verklaren eenparig dat Frankrijk's ver gedreven eischen (waarvan we gisteren reeds mel ding maakten) in de hoogste mate kren kend waren voor het nationale eergevoel der Turken. De Os manische Lloyd wijst er op, dat thans, terwijl de meesft gezagheb bende lei-der van het Duitsche leger in het belang van het Turksche leger op het Turksche manoeuvreveld is, de Duit sche banken zich gereed maken om Tur kije de noodiige middelen te verschaf fen voor de dringend- nooddge hervor mingen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau Mr. J. F. Neeb ,kantonrechter-plaatsvervan- ger te Harderwijk. D. Kooiman is benoemd tot burge meester der gemeente Worm er. Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer te Utrecht benoemd is tot schoolopziener in het arrondissement Utrech;t II, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als schoolopziener in het arrondis sement Loenen. Onderwijzers en ongevallenwet. Ingevolge besluit van de directie der Rijksverzekeringsbank, moet de gemeente Bussum voor haar onder vijzend personeel, werkzaam aan de openbare scholen, een jaarlijksche premie betalen volgens de ongevallenwet, omdat die scholen met eene centrale warmtegeleiding verwarmd worden. De raad der gemeente stond aan B. en W. een crediet van f500 toe, om voor deze aangelegenheid in beroep te gaan bij de daarvoor te Haarlem ge- vestigden Raad van Beroep. Ziekte-Verzekering. De wetsontwerpen tot regeling der arbeiders ziekteverzekering zijn verzonden naar een Commissie van Voorbereiding, waarin benoemd werden de heeren Goeman Borgesius, Nolens, De Visser, Schaper en Van Vliet en tot hun plaats vervangers respectievelijk de heeren Patijn, Coolen, Van Idsinga, Duys en De Vlugt, Afscheid dr. Nouwens. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in het bisdom 's Hertogenbosch zal den 3 November, te 's Hertogenbosch een vergadering houden, waarin de al gemeen beminde adviseur dezer vereeni- ging, dr. J. Nouwens afscheid zal nemen van de leden der vereeniging. Tentoonstelling Vredespaleis. Door den heer Jan ten Kate te 's Gra- venhage is een circulaire verzonden ter bespreking van het plan over bij de ope ning van het Vredespaleis in 1913 eene internationale tentoonstelling te houden. Deze tentoonstelling zou de volgende afdeelingen hebben Kunstafdeeling. Onder deze rubriek zijn begrepen schilderijen, etsen, teekeningen en beeldhouwwerken, gravures, fotogra- fien op oorlog en vrede betrekking heb bende. Historische afdeeling. Daartoe worden gerekend wapens, projectielen, projecten van defensie-stelsels, boekwerken, ge schriften, oorkonden, kaarten, modellen en voorstellingen van de geschiedenis der oorlogen. Afdeeling Roode Kruis. Eene volledige voorstelling van al het op het oorlogs terrein aanwezige om het leed van den oorlog te lenigen. Werken des Vredes. Groote zaal voor voordrachten en congressen op den vrede, internationalisme, landbouw, nijverheid en kunst betrekking hebbende, daarbij een afwisselende tentoonstelling voor werken van den vrede. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Vredebond Vrede door Recht te 's Gravenhage, dat zijn volle medewer king heeft toegezegd, zal met den heer Ten Kate in den aanvang van 1911 een vergadering beleggen, waarbij zullen wor den uitgenoodigd verschillende bestuurs leden van genootschappen en personen, die met hunne medewerking deze ten toonstelling kunnen steunen. Portugeesche Religieuzen te Amsterdam. Gisterenmiddag zijn per stoomschip „Vondel" van de Maatschappij „Neder land" te Amsterdam aangekomen vijf paters Jezuïten, door den klooslerstorm uit Portugal verdreven. Vier hunner zijn van Lissabon afkomstig, de vijfde van een in de provincie gelegen klooster. Voorloopig namen de paters hun in trek in de pastorie van de Zaaierskerk, waar zij liefderijk werden opgenomen. Daar ook heeft de oudste-der vluchte lingen, de zeereerw. pater Ant. Vièrra, een redacteur van „De Tijd" even te woord willen staan, om op diens verzoek een kort verhaal van hun wedervaren te doen. In de eerste dagen der revolutie vertelde hij werd ik met mijne mede broeders van het college de Campolïde, dat wel ons grootste is van Lissabon en van het geheeie land, gevangen genomen en, na eenigen tijd voorarrest in een stadsgevangenis, opgesloten in een vun zige militaire gevangenis aan de rivier de Taag. Onze Pater rector had kunnen uitwijken over de Spaansche grenzen naar de o-rlogshaven Ladix. Wij'werden met een >gte andere ordesgeestelijken opgesloten ui donkere cachotten, waar wij veel van de ellendige huisvesting leden. Sommigen werden ziek en wel in zoo ernstige mate, dat zij, nadat zij aan de handen van het opgeruide gepeupel ontsnapten, hun ontberingen met den dood zullen moeten bekoopen. Na dagen lang in duizend angsten te hebben geleefd, verkregen wij van den minister van Justitie, Costa, dat wij ons buitenlands zouden mogen begeven. De door mij aangevraagde gunst om per trein over de Spaansche grenzen uit te wijken, werd vlakaf geweigerd, omdat zooals geantwoord werd minister Canalejas ons ernstige moeilijkheden zou bereiden. Men had ons van alles be roofd, zelfs van onze geestelijke kleeren en onze brevieren. En toen wij 22 October j.l. scheep gingen, moesten liefdadige menschen ons eerst van het hoogst noodige voorzien. Inderdaad droegen de Paters allen burgerkleederen en toonden zij nog op hun gelaat de teekenen der doorgestane ellende. Maar hun grootste leed was, dat zij in drie weken tijds geen H. Mis hadden kunnen opdragen. De ontslagaanvrage van vice-admiraal v. d. Bosch. In aansluiting met onze mededeelin gen in ons tweede blad, vermelden wij de volgende tegenspraak: Het hoofdbestuur van de Nat. Chris ten Off. vereeniging, door wie in 1909 de vlo otpredi kant ds. J. C. Warners werd benoemd1, daartoe in staat ge steld door een subsidie van f3000 van het Rijt, acht het noodig nadrukkelijk te verklaren, dat na gehouden onderzoek is gebleken, dat d's. Warners noch recht streeks noch door zijne tusschenkomst omtrent een meeningsverschil tusschen den vice-admiraal v. d. Bosch en Z.Wel- Eerw. of om andere redenen zich gewend heeft tot den minister van marine en dat alzoo het gerucht, dat Z.W.Eerw. in een conflict met den directeur en commandant in het gelijk zou zijn gesteld door den minister of dat den admiraal de last zou zijn verstrekt zich te gedragen naar de wenschen van ds. Warners, volkomen ongegrond is. De „Av.p." deelt voorts mede, dat het Kamerlid ds. Van der Voort van Zijp die als middernachtzendeling in den Helder werkzaam is, wèl als zoodanig in aan raking is gekomen met eenige officieren, doch dat hij geen klacht heeft ingediend bij den Minister van Marine, hem des wege zelfs niet gesproken heeft. Dit ter weerspreking van het bericht in de „Zutph. Courant". 't Blijkt dus meer en ineer, dat het geval wordt opgeschroefd door delinksche partijen en als een agitatiesmiddel tegen den Minister wordt gebruikt. KORTE KRONIEK. Bij Kon. besluit van 15 dezer is in gesteld een commissie tot bevordering van een Nederlandsche koloniale inzen ding op de van 12 tot 28 Juni 1911 te Londen te houden tweede internationale tentoonstelling van rubber en aanverwante industrieën. Tot lid en le secretaris dezer com missie is benoemd de heer K. H. H. van Bennekom, honorair-consul van België te 's Gravenhage. ^an den heer P. Pranger, is thans ook ontslag verleend als secretaris van Egmond-Binnen. In de raadsvergadering te Schiédam.' bleek, dat de vertrekkende burgemeester dr. Brants, als bewijs van erkentelijkheid aan de leden van den raad en de ambte naren der gemeente voor de wijze, waar* op door hen den vooravond' van zijin! vertrek onvergetelijk was gemaakt, de portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der "Nederlanden voor de raadzaal heeft aangeboden, weikei gaarne zijn aanvaard. De nieuwe gebouwen van de Al- gemeene Landsdrukkerij zullen Woens dag 2 Nov. a.s. des voormiddags te 11 uur officieel door den minister van Binnel. Zaken geopend worden. LEIDEN, 27 October. De tweede feeslavond van de afd. Leiden van den Nederl. R.-K. Volksbond, ditmaal voor donateurs en genoodigden, werd bijgewoond door onzen burgemeester, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, den Zeer- Eerw. heer pastoor H. L. A. Gadet en verscheidene Eerw. heeren geestelijken. Even als op den eersten werd het pro gramma uitstekend afgewerkt. Het verleden jaar opgerichte Post en Telegraaf Harmonie Gezelschap „Prinses Juliana" alhier, zal ter gelegen heid van het 17-jarig bestaan van de Afd. Leiden van den Bond „De Post" hare eerste medewerking verleenen, onder leiding van den Directeur Jac. Kroon, op Zondagavond 30 October in Hótel „Du Nord". In de week van 19 tot on niet 25 October werden uit de provincie Zuid» (Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 17 gevallen van typhus of febris typhoidea, 48 gevallen len van roodvonk en 27 gevallen van'diph- teritis. Hiervan kwamen voorteAarlander- v e e n 1 van typhus of febris typhoidea en 4 van diphteritis; te Bodegrave n van roodvonk;te Hazerswoudel van roodvonkte K a t w ij k 4 van roodvonk te Leiden 3 van diphteritiste O e g s t- geest 1 van roodvonk, te Reeuw ijk 1 van roodvonk en'te Waddingsveen 1 van typhus of febris typhoidea. Uit Haarlem wordt gemeld: Het denkbeeld om een groot "aantal gemeenten rondom Haarlem te betrekken in een gemeenschappelijke waterleiding is opgegeven. Nu worden onderhandelingen gevoerd tusschen Bloemendaal, Schoten en Velsen. De beide laatstgenoemde ge meenten zouden dan het water van Bloe mendaal betrekken. ROOMSCHE AGENDA. D o n d er d a g, 51/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond', Rapenburg, Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 j., toe gang vrij. Spreker de weleerw. Paté*! 1. G. X§s§era Q. J% (M.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1