i Leidsche Borstplaat. 1000 150 100 Zuiver liilandsch Boekweitmeel "TH. ST1JNMAN WIJNLIKEUR, PRIMA PULP Rijwielhandel Mercurius, MEEUWS' Fijne Vleeschwaren en Delicatessen. FATTf-JiVF' te 's-Gravenhage, Buitenhof 5. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. ADVERT EN TIEN. Leidsche Spaarbank. DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Ka sstrs en Commissionnairs in Effecten. In het gebruik het voordeeligst JAN VAN BERKELs BURGSTEEG 7. Gekruide St. Nicolaas 10 en 7 ets. per ons. Fijne Boterspeculaas 12 ets. per ons. Boerenjongens enz. Ondervond het ontwerp, blijkens het bovenstaande op zedelijke economische en billijkhcidsgronden krachtige bestrij ding, met niet minder nadruk werd het idocr een groot aantal leden verdedigd De indiening ervan achtte men dezerzijds zeer verklaarbaarimmers, het gaat uit van het Christelijk beginsel, dat de vrouw in het huwelijk zich aan haar ge zin moet wijden. Dat nu dit beginsel er toe zou moeten leiden, dat bij de wefl' aan alle gehuwde vrouwen zou moeten worden verboden buitenshuis arbeid te verrichten, werd dezerzijds ontkend. Doch tegenove" de vrouwelijke ambte naar neemt de Regeering een geheel bijzondere positie in. Ook oordeelden deze leden 't juist dat reeds bij heft huwe lijk de band tusschen de overheid en de vrouw wordt verbroken, en dit niet wo'dt afgewacht of bijzondere omstan digheden, die verbreking noodig maken lelden ce-st de gevolgen van het huwe lijk tot ontslag, dan geeft' de overheid, die de huwende ambtenares in haan 'dienst houdt, min of meer een wenk, dat zij tc zorgen heeft, dat het huwelijk niet een beletsel wordt om dien dienst te vervullen. Verschillende leden konden ook niet inzien hoe men aan het wetsvoorstel een willekeurig karakter kon toekennen. Ont stentenis van een regeling als deze leidt tot het in 't leven roepen van voorschrif ten, die, wel verre van den rechtstoe stand der gehuwde vrouw te verbeter-en, de gevolgen voor haar in dienst blijven op willekeurige wijze regelen. In het bijzonder, zoo werd betoogd, geldt dit voor het lager onderwijs zonder wette lijke regeling is ten deze geen bev: edi- gende voorziening te treffen. Terwijl de meesten van hen, die met het wetsontwerp hunne ingenomenheid betuigden, dit vooral deden op gron den van zedelijkheid en gezinsbelang, gaven sommigen aan hen, die het wets ontwerp op dit punt hadden bestreden, toe, dat het door de Regeering voor opgesteld zedelijkheidsargument, van zeer betrekkelijke waarde is, wijl ook zij meenden, dat het gevaar, dat het Concu binaat door een wet als deze wordt in de hand gewerkt n'et kan worden weg gecijferd. Ter verdediging van het wetsontwerp werd voorts o. a. door enkele leden her innerd aan eene van de zijde van hoof den van scholen ingestelde enquête die had doen blijken, dat de gehuwde on derwijzeressen op den duur meerendee's minder goed voor haar taak zijn bere kend dan hare ongehuwde collega's). Daarentegen, zoo we:d er aan toege voegd, is nooit gebleken dat de dienst er onder lijdt, wanneer eene in het huwe lijk tredende o.i.'erwijzeres haar ambt verlaatgemis aan geschikte opvolgsters doet zich niet gevoelen. Het had de aandacht van verscheiden leden, ook van voorstanders, getrokken, dat het ontwerp zich, wat de onderwijze ressen betreft, beperkt tot het openbaar lager onderwijs en dat het bijz. onderwijs meer bepaaldelijk het gesubsidieerde bij zonder lager anderwijs, niet in .de re ling is begrepen. Sommigen zagen hierin eene benadee- Inig van het openbaar onderwijs. Door andere leden werd het ontwerp op dit punt verdedigd' en betoogd, dat- de vrijheid van het bijzonder onderwijs hier onaangetast kan en moet blijven. Voorts werden nog vele vragen aan de Regcering gesteld en wenschen geuit. Wijziging Ooriogsbegrootïng 1909. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging of ver- laging van verschillende posten op de Oorlogsbegrcoting 1909._ Uit de daarbij behooren-e Memorie van Toelichting blijkt, o. a. dat de over schrijding van het toegestane bedrag voor aanschaffing van brcod met f 47.0J0 ■in hoofdzaak een gevolg is van aankoop van brood ten behoeve van de soldaten- menages, in vervanging van andere le vensmiddelen. Tot het ontstaan van een tekort ad f16,000 op den post verlichting van soldatenkamers heeft ook meegewerkt het in den loop van 1909 in gebruik nemen van de nieuwe kazerne te Ede. De financieele gevolgen over 1909 van den niet te verwachten toeloop van vrijwilligers, welke gevolg was van het op 1 Januari van dat jaar ingevoerde wervingsvoorschrift, zijn van dien aard geweest, dat op het desbetreffend ar tikel een tekort is onöstaan van f 32.500. Buiten verantwoordelijkheid derRedactie Mijnheer de Redacteur, Mij dunkt met vreugde zal ook in de omstreken van Leiden liet bericht, be treffende de afschaffing der Leidsche kermis, vernomen zijn door allen die 't goed meenen met deugd en zedelijkheid. Immers het behoeft niet gezegd, dat de Leidsche kermis ook voor de een voudige dorpers in den omtrek eene ge vaarlijke gelegenheid was, niet alleen om de kermis zelf, alsook om de nachtelijke terugreis. Mocht nu het voorbeeld van Leiden eens navolging vinden in de buurtschap althans in onze Roomsche Gemeente RoelofarendsveenMocht er nu onder onze vroede vaderen ook eens iemand opstaan met zulk een voorstel, vertolkend den wensch der overgroote menigte, nu óok 'tpeil van onze kermis beneden nul gedaald is, en slechts eene gelegenheid is geworden tot nachtbraken, (sluitings uur bestaat ook in die dagen niet) tot drinken en erger! Want ook bij ons is de kermis geen Volksfeest meer, 't grootste gedeelte toch van 'tvolk viert dit feest niet mede en voor verreweg de meesten zijn het ergernisvolle dagen. En daarom zou ook bij ons het af schaffen der kermis en het invoeren van volksfeesten gedurende enkele dagen (waarbij dan het werkvolk zijn extra weekloon behoudt) én bevorderlijk zijn voor de goede zeden wat wij Roomsche Veenders toch op de eerste plaats moeten beoogen én aan allen eene gelegenheid bieden zich op eene gepaste Roomsche wijze te ontspannen. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de gastvrijheid, teeken ik met hoogachting, een Abonné. Roelofarendsveen, Oct. 1910. De moeite waard De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat aan zijn Departement te verkrijgen is de nalaten schap van P.S. Bellaard, zoon |]van F. Beilaard, overleden in den ouderdom van 48 jaren, den 8en Mei 1910, in het militair en burgerlijk hospitaal te Lourengo Marques. Bedoelde nalatenschap bestaat uit: een stalen horloge, een scheermes, in étui en een bril in étui. De overledene was ongehuwd. Nadere bijzonderheden kunnen noch omtrent hem zelf noch omtrent zijn familiebetrek kingen verschaft worden Zij, die op de nalatenschap aanspraak kunnen maken, worden verzocht zich daartoe te wenden tot het Departement van Buitenlandsche Zaken. Treindefect. Trein 79, uit Am sterdam, heeft Vrijdagavond bij het ver trek uit Woerden een defect aan de machine gekregen. Hij is nog doorgereden tot Goudavan daar is de trein, in ver- eeniging met trein 146 uit Leeuwarden naar Rotterdam gegaan, waar hij een uur te laat is aangekomen. Een goed p 1 a u. De Friesche Propaganda-Commissie zal trachten het gebruik van fruit in hotels, café's, ont spanningsplaatsen, vergaderlokalen enz. in Friesland meer ingang te doen vinden, teneinde daardoor het gebruik van alco holhoudende en tevens dat van minder waardige en schadelijke alcoholvrije dran ken tegen te gaan. De commissie zal daartoe de geheelonthouders opwekken, bij hun bezoek aan bovengenoemde in richtingen, meer dan tot nog toe het geval was, de vraag naar fruit te stellen en meteen de houders dezer inrichting uitnoodigen, mede in hun eigen belang die vraag tegemoet te komen. In aanmerking genomen de groote massa geheelonthouders in Friesland, heeft deze poging van de F. P. C. wel kans van slagen. Er is inderdaad niets tegen, allerminst uit gezondheidsoogpunt, de gewoonte van het drinken te doen vervangen door die van het gebruik van sinaasappelen, appelen, peren, kersen, bessen, noten, enz. enz., al naar het sei zoen oplevert. Veler dezer vruchten vol doen aan den eisch der verfrisschende genotmiddelen en overtreffen de dranken verre in voedzaamheid. Verkiezingshumor. In het district V te Rotterdam reed een vigelant, waarvan om de wielen een rond carton met de woorden „kiest G. de Jongh", welke naam men dan telkens bij het rijden om de as ziet wentelen. Een voorbijganger wees zijn vriend op deze reclame voor den oud-liberalen candidaat en zeide: „die draait er ook om heen''. Geen contingent. Curiosi- teitshalve wordt uit Eemnes (Utrecht) gemeld, da: alle de negen jongelieden uit die gemeente, welke deelnamen aan de loting voor dc nationale militie voor den militairen dienst zijn afgekeurd. In het jaar 1910 ,Te St. Johan- nesga (Fr.,) werd het kind van den ar beider B. ziek en wilde maar niet be teren. Al spoedig zei men ,Uat het kind betooverd was. In het dorp Knijpe woont een duivelbanner en "besloten werd deze te laten komen. Deze onderzocht het kind geheimzinnig en constateerde, dat liet jongske betooverd was en "de moeder ook eens behekst zou kunnen worden. ,Wie de tooveres was, kon hij niet met ze kerheid zeggen, doch. liet hij wel zoo veel Tos, dat de grootmoecler als de Ja- deres wordt aangewezen. Nu is liet kind gestorven, de moeder is ongesteld ge worden en natuurlijk nu ook behekst! Een jeugdig avonturier, r— Eenigen tijd geleden verdween een 15- jarige kellner, "in dienst van Hen pach ter van het buffet gevestigd in 't station der H. IJ. S. M. te Haarlem. De jon gen had zich met f 125 van zijn baas lilt de voeten gemaakt. Nu is hij in hechtenis ge nomen. Volgens zijn beweren is hij eerst naar Antwerpen geweest; van "daar ging hij met eën jongen uit Den Haag naar naar Parijis en vervolgens loopende naar Interlaken Bern en Bas,el. Daar werd hij over de grenzen "gezet en is toen in Duitschland met een circus gaan reizen, tot zijn familie hem liet overkomen De jongeman wilde na zijn zijn terugkomst de zaak met den rechter schikken, maar de rechtbank had al een bevel tot gevan genneming uitgevaardigd. Een politiehond en geparfu meerde bankbiljetten. 'Bij J. te Heemskerk was dezer dagen geld uit een kast gestolenvier bankbiljetten van f10 en eenTge rijksdaalders. De politie hond van den inspecteur Lokerse te Bloe- mendaal werd gehaald. .Het dier volgde een spoor door tuinen en ging naar de woning van zekeren ',W. De bankbilejtten werden in diens huis gevonden. Toevallig roken de bilejtten naar o'deur, dat in de kast was gëborgen, zoo"dat de hond een goed spoor kreeg. ,W. is naar Haarlem overgebracht, maar na verboor door "Ie justitie weer losgelaten. Crippen ter dood veroor deeld. De gezworenen hebben dr. Crippen aan den moord op zijne vrouw schuldig verklaard en het hof heeft hem daarop ter dood veroordeeld. Gelukkige erfgenamen. Voor groote fortuinen moet men in de Vereenigde Staten wezen. Nu dezer dagen is te New-York het testament geregi streerd van wijlen den heer Cord Meyers. Hij heeft 10,000,000 gulden nagelaten. Overstrooming" sramp in Zuid-Itali e.Zware stortregens heb ben gisterennacht ernstige overstroo mingen veroorzaakt in de om den Vesu vius gelegen gemeenten en hebben de verbindingen verbroken. Tusschen Restino en Torre del Greco is in de velden groote schade aangericht en zijn de wegen ver nield. Te Torre del Greco is de straat van den 20sten September bijna geheel verwoest. Men heeft vijf dooden geborgen. In de provincie Salerno zijn tal van gemeenten door de ramp getroffen en te Napels is door verzakkingen eenige schade aangericht. De prefect van Napels heeft aan Luz- zatti, den eersten minister, getelephoneerd, dat een koopvaardijschip uit Ischia bericht heeft gebracht, dat te Casa Micciola en Ischia ernstige schade aangericht zou zijn. Persoonlijke ongelukken zouden niet zijn voorgekomen. Er is niettemin hulp ge zonden. Volgens de Tribuna is Casa Micciola bijna geheel verwoest. Te Torre deb Greco is hedenmorgen een huis ingestort. Er zijn 7 slachtoffers. Een gasmeter is vernield. De spoor- en tramwegen zijn onderbroken. Duitsche luchtballons. Zondag is ons land nogal overvaren door Duitsche ballons. Een viertal kwam neer resp. te Utrecht en Willemstad terwijl de vijfde zich bij IJmuiden in zee dompelde. Gelukkig konden de inzittende lucht schippers spoedig gered worden. Ontploffing. Een ontploffing van een ketel in een groote fabriek te Brooklijn deed onder de 3000 arbeiders een paniek ontstaan. Zes arbeiders von den door het ongeluk den dood, terwijl er twaalf zwaar gewond werden. Onder den trein. Te Berkel bij Tilburg is Zondagochtend op den spoor weg het lijk van een onbekend man ge vonden met verpletterd hootd. Hoogst waarschijnlijk met den laatsten trein Am sterdamBreda is de man Zaterdag avond overreden. Afgaande op de mer ken in zijn onderkleeding, is de man vermoedelijk verpleegde in >e>en gesticht geweest. In de binnenkast van het hor loge staat de naam van de Zande. De identiteit is echter— kunnen worden. Vraagt Uwe Winkelier ENGROS BIJ - 5170 A. J. MOONS Telefoon 745. Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den I6den October 1818. Kantoor: Oude Rijn N". 56, Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden: Eiken werkdag 's morgens van lOi-fli uur. en bovendien" Maandag= en Zaterdagmiddag van 12-1 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1-2 Woensdag- en Donderdagavond De rente a 3 pCt. gaat in den lsten en lóden van iedere maand. (248) Busjes, om het sparen van kleine bedragen in huis te vergemakkelijken-, zijn op elke zitting verkrijgbaar. HANDEL IN Landbouwzout EN ALLE SOORTEN Kunstmeststoffen. P. KEUKENMEESTER. Leidschendam. 4221 wordt tegen vaste prijs geleverd in Groote en Kleine schepen, door W. F. VISSER., Ter Aar. (5304 (512) Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat. (291) LEI O EN. Interc. Tel. No. 62. is JVLEIV NEME PROEF 2! Aanbevelend, 5237 J. van berkel, roelofarendsveen. Weder voorhanden de bekende 53g9 Groote sorteering CARBID- en KAARSLANTAARNS, KETTINGEN, FREEWHEEL, PEDALEN, BANDEN, enz. enz. Concurreerende Prijzen. nil„/,Bcvf Etalage- Opruiming van nieuwe en 2de hands-RIJWIELEN, tegen zeer lage prijzen. _x Groote Verhuur- en Reparatie-Inrichting. Stalling voor Rijwielen. N. B. Te koop een prima zeer licht MOTOR-RIJWIEL merk F. N. IV. pk model 1902 voor lage prijs. 4943 PIETERSKERKGRACHT 2a, hoekhuis Langebrug. Dicht tolj het Postkantoor. Gebruikt voor Uw Koffietafel 5422 Breestraat 111 o|h Stadhuis. Telephoon 32. H M. WINKELIERS vraagt prijzen der alcoholvrije lifceuren bij A. J. MOONS, Janvossensteeg 11-29. Telefoon 745. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongeluliken verzekerd voor GULDEN i\f\ bij levenslange f\Ê II I GULDEN ongeschiktheid IbI II I bij overlijden, tot werken. Vf v/ V/ I voor GULDEN bij verlies van t Ui hand of v. et. GULDEN bij totaal ge zichtsverlies van één oog. IAA GULDEN /A GULDEN 4 11 11 I bij verlies van f| I I bij verlies van I één duim. één wijsvinger. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongevallen-Verz. Maatsch, 99

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6