BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 321. SouAa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS'Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal', bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco er post 1.50 per kwartaal. Afzonde rlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 2ö October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. De spoorwegstaking is gisteren ter Sprake gekomen in de Fransche Kamer en zoofils te voorzien was, is die zitting een zeer rumoerige geweest. Om de langdurige debatten te voorkomen, had IBriand verklaard aanstonds te zullen 'antwoorden, dus alle jnterpellanten niet uaan het woord te laten komen. Na d'en tweeden spreker heeft hij dan ook Jiet spreekgestoelte beklommen. De zitting begon reeds met lawaai. |De Parijsche prefect van politie kfwam de Kamer binnen en zetelde zich op de plaatsen, die voor senatoren, attaché's, 'en dergelijke personaadjes bestemd zijn. Aanstonds begon de uiterste 'linkerzijde te tieren: „Er uit, er uit." Hierop zette de voorzitter zijn hoed op en schorste de vergadering. Toen de kalmte wat Was teruggekeerd, werd de vergadering heropend 'en op wensch van Briand on middellijk overgegaan tot het behande len der interpellaties. De eerste spreker was de radïcjaaj Cuny, die de regeering een compliment maakte over de energie, die zij bij de sta king had betoond; maar verlangde ,dat de gerechtvaardigde eischen der spoor wegarbeiders zouden worden ingewil ligd. De tweede spreker, de geunifieerde socialist Colly, gewezen spoorwegarbei der, la9 verschillende zinsneden voor uit een vroegere redevoering van Briand!, waarin deze de algemeene staking had aangeprezen als het beste middel* om de sociale revolutie tot stand te brengen. Colly noemde, onder toejuichingen van de uiterste linkerzijde, Briand een agent provocateur, een stakingsbreker, een re- renegaat, de andere kamerleden bleven kalm, evenals Briand zelf, die onmiddel lijk het woord nam, ofschoon nog on geveer 20 interpellanten van verschil lende partijen waren ingeschreven. Briand begint met te verklaren, dat hij niet van plan is, in te gaan op persoon lijke aanvallen. De spoorwegstaking, .vervolgt hij, was geen beweging, die vakbelangen tot oor zaak had (heftig protest van de uiter ste linkerzijde) en de regeering bevond zich niet tegenover een staking, maar tegenover een beweging, die dood en on dergang van het land' beoogde, een be weging waarvan de arbeiders de ware bedoeling niet kenden, en waarvan' zij slechts de werktuigen waren. (Heftig protest bij de uiterste linkerzijde). Aangezien de regeering, vervolgt Bri and onder het tumult, de bewijzen in handen had, dat de beweging een anar chistisch en opstandig karakter had1, moest zij maatregelen treffen om de na tionale veiligheid te verzekeren. Briand Wijst dan op de pogingen, die de re geering heeft gedaan, en verzekert, dat hij over materieele bewijzen en door de leiders der beweging onderteekende schriftstukken beschikt, en dat de spoor wegbeambten bekend hebben, sabotage te hebben gepleegd. In October konden die spoorwegar beiders lotsverbetering krijgen, zondier dat geweld- noodig was er waren echter enkelen, die agitatie wilden en d'e mi nister verklaart van meening te zijn, dai] bij de verzoenende houding der regee ring de uitroeping van de staking, ter wijl de onderhandelingen gaande wa ren, iets onduldbaars was geweest. Briand herinnert aan de omstandig heden. waaronder de staking op de Noorder3pcorwegen is afgekondigd (zoo als men weet, is dit dbor enkele rad draaiers, buiten weten der elders verga derden geschied). Men heeft hier .tel doen met een organisatie van stelsel matige sabotage, waarvan de regeering de d'raden in handen hoopt te hebben. iHij voegt eraan toe dat het geheele land getoond heeft, dat het zich niet om den tiiin wilde laten leiden, en leest vervol gens een circulaire voor, tijdens d'e sta king der postbeambten aan eenige be ambten gezonden en die nauwkeurige aanwijzingen bevatten omtrent de sabo tage, van telegraaflijnen, öe organisatoren, ya,a de p^s geëin digde staking hebben een gelijksoortige circulaire verzonden. Op tfe vraag (Ter sodalisten: „'Welke organisatoren?" antwoordt Briand: „Zij zullen het weldra weten, spoediger mis schien dan hun lief is". Overigens heb ben de bedrogen arbeiders hun woede reeds geuit. De regeering heeft, niettegenstaande de angsten, die het land, met het oog, op het gevaar, heeft doorgestaan, geen andere middelen gebruikt, dan de wet te harer beschikking stelt. De socialisten onderbreken Briand herhaaldelijk, de voorzitter heeft de grootst denkbare moeite om de stilte te herstellen als Briand eindelijk kan voort gaan, zegt hij: „De vrijhieid, die de socialisten ver dedigen, is niets dan het afzichtelijke beeld van de tweedracht en het grijn zende beeld van den bar ge root log.'1 (Verwonderlijk zulke woorden uit den mond van een socialist!) De vrijheid der vakbeweging bestaat niet uit gewelddadigheden tegen arbei ders, evenmin als de s<'taalkundige vrij heid iets te maken heeft met de tegen woordige houding der uiterste linker zijde. Briand verwijt de socialisten dat zij misbruik maken van de vrijheid- van de drukpers. Er zijn oogenblikken, vervolgt hij dan, waarin een staatsman zijn plicht ver vult, allen bedreigingen ten spijt en met gevaar voor zijn leven. Ik vertrouw, dat ik mij tegenover cle jongste gebeur tenissen aan de zijde /Ier yrijheid heb gehouden. Hij eindigt zijn rede, geheel voor den vuist gesproken, als volgt: „In deze ernstige omstandigheden, toen het land op den weg van den bur geroorlog werd gedreven, zou iederei regeering welke dien naam waar dig is, hetzelfde gedaan hebben als wij. De regeering aanvaardde gemeenschap pelijk de geheele verantwoordelijkheid'. De vrijheden der spoorwegbeambten zullen niet geschaad worden door de staking. 'De regeering heeft de middelen be studeerd1 om in het vervolg het land tie behoeden voor 'dergelijke aanvallen zon der nochtans die werkelijke vrijheden der vakvereenigingen aan te tasten. Gij zult verklaren, of gij dien arbeid- aan deze re geering wilt toevertrouwen." (Toejuichingen op alle banken, behal ve op die van die uiterste linkerzijde). Morgen wordt de behandeling der sta king voortgezet en het is te verwachten, dat na bovenstaande woorden van Bri and, waarmede, naar hij later beweerde, de geheele regeering acooord gaat, de volgende zitting nog rumoeriger zal zijn. De ministerraad zal eerst na sluiting der thans aan de gang zijnde debatten bijeenkomen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat deze vergadering de allerbe langwekkendste bleek te zijn. Intusschen rijzen nieuwe wolken aan den Franschen horizon. Volgens verschil lende Parijsche bladen zou de politie een rondschrijven in handen hebben gekre gen, waarin een groep terroristen aan kondigt, dat zij besloten hebben, die» hpogste ambtenaren der republiek, we gens hun houding bij de spoorwegsta king, te dood-en. Guiohard', de commis- missaris van politie, die met de bewa king van anarchisten is belast, zoekt naar de geheime drukkerij, waar deze omzendbrief gedrukt is. Verder heeft de politie een onderzoek ingesteld naar d'e schrijvers van de dreigbrieven, die dage lijks door den prefect van politie, an dere politiebeambten en magistraten ont vangen worden. Het zijn dus dreigende gevaren die ^er socialistische regeering door de uiterste consequenties van eigen theorieën boven het hoofd hangen. Ook in Griekenland schijnt de roering spoedig haar hoogte punt te zullen bereiken en zal de agi tatie der politiceerende partijen alras tot een conflict leiden. Ziende dat Veni- selos ejr niet de man naar is om 'zich als ledepop te laten gebruiken hebben zij(de volgelingen van Rhallys, Mavromichfelis en eenige z.g. Thcotokonisten èe nproto- col onderteekendv waarin zij zich ver plichten, geen andere regeering te steu nen, dan een, d5e bestaat uit echte Griek sche burgers en <dfe gevormd is uit le den van d'e oude partijen. Weliswaar ü^s.qfit meji de banden giet Kje,t,a vaster aan te knoopen, maar men acht de hou ding van Veniselos voor een vrij ,Kre- tenzisch burger onwaardig. De opzet is te 'doorzichtig, dan da,t hier nadere commentaar van noode zou kunnen zijn. Maandag heeft Veniselos een langdu rig onderhoud met den koning gehad, waarin besloten werd dat hei kabinet 's avonds opnieuw in de nationale verga ring de kwestie van vertrouwen zou stel len. In de avondziiting der nationale ver gadering verklaarde Veniselos in een lan ge rede, dat de regeering het vertrouwen van Kroon en volk genoot, doch dat ze als parlementaire regeering ook het ver trouwen der nationale vergadering be hoefde. Zij kon er zich niet mee tevreden stellen slechts geduld te wordenze ver langde een volledig vertrouwen. "Mocht de regeering het gewenschte votum van ver trouwen niet' krijgen, dan zou hij, Ve niselos, den Koning onmiddellijk doen dering de kwestie van vertrouwen zou stel weten welke oplossing het kabinet noódiig oordeelde aan de crisis te geven. Hierop nam de vergadering de motie aan met 208 tegen 31 stemmen en 27 onthoudingen. Aangezien echter de Na tionale Vergadering bestaat uit 470 leden heeft Veniselos in een gister gehouden conferentie met den koning verklaard dat de uitgebrachte stemmen niet aantoon den dat hij het vertrouwen der meerder heid had. Hierop besloten "de Koning en Veniselos het parlement te'ontbinden, bet geen gisteravond bij Koninklijk besluit geschiedde. De verkiezingen voor de nieuwe re visionistische Kamer zijn bepaald ojr 28 November en de opening 'van de zit ting zal plaats hebben op 8 Januari 1911. Belgie verheugt zich in het bezoek van den Duit- schen keizer, d. w. z. een gedeelte van het Belgische volk. Een ander, de socia listen, hebben reeds in protestmeetings hun afkeuring van het bezoek doen ken nen en ook tijdens den tocht van het sta tion naar bet Paleis werd herhaaldelijk gefluit en gesis gehoord en hadden ver schillende arrestaties plaats. De geno men voorzorgsmaatregelen zijn tot het uiterste gedreven. Elfduizend man troe pen waren belast met het afzetten der gevolgde weg, het parket houdt besten dig zitting, een honderd Berlijnsche po litiemannen bevinden zich onder het pur bliek, jbijzonder toezicht is aan 'de hotel houders aanbevolen, enz. Iets over tweeën kwam gister de kei zerlijke trein aan. De koning en de konin gin, vergezeld van burgemeester Max en andere hooge dignitarissen waren op het perron aanwezig om de hooge gasten, te ontvangen. De ontmoeting was allerhartelijkst. Til den middag had een galadiner plaats waarbij 162 personen aanzaten en waar aan nartélijke toosten weiden gewisseld. De keizer heild zijn toespraak in het Duits ch. Een milde lintjesregen is neer- daald. Schril tegenover die berichten van 'feesten en blijheid, staan de droevige tij dingen uit het geteasde. Italië. (Men zie hierover ook het bericht abu sievelijk in ons tweede blad verdwaald.) Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Rome, dat de ramp In de provincie Sa lerno grooter is, dan men aanvankelijk gedacht heeft. Het is b.v. onmogelijk het hooger gelegen gedeelte van Cztara te bereiken, omdat de bovenstad door een geweldigen slijkpoel omgeven "is. Daar lig gen vele slachtoffers onder de puinhoopen begraven, waarschijnlijk zijn geheele af- milies omgekomen. Men zegt dat twee. derde gedeelte van het stadje; verwoest is Volgens de Iaast ingekomen berichten jstond Amalfi geheel onder water. Het water raasde door de stad en sleepte boomen en vuil mee. Het volk vluchtte in de kathedraal en riep de heiligen aam.Over al is groote schade aangericht. Vrouwen trekken zich de haren uit het hoofd en loopen biddend rond. In het ministerie van binnenlandsche zaken was men van meening, dat het aantal dooden niet zoo groot js als de bladen aangeven. Het stadje Ischia is ongedeerd, maar door een modderstroom van de haven ge scheiden. Tusschen Salerno en Amalfi is het landschap met wijngaarden, olijf- ep vruchtboomen géheel verwoest De Giornale d'Italia bericht, diat de verwoesting van Cetara. is veroorzaakt doOjT, h,et buiten ,de PÊV^rfc treeft y&u de Camillo. De straten bieden een vree- selijken aanblik, overal ziet men lijken van vrouwen en kinderen en hoort men het gesteun en het gekerm van die ge kwetsten. Soldaten bieden met de groot ste denkbare toewijding hulp. Volgens een telegram uit Milaan, is het aantal dooden in de provincie ge schat op 200. Men vreest voor een zware oeconomi sche crisis in Zuid-Italië, diat toch al reeds in slechte omstandigheden ver keert. Volgens de bladen is de ramp, die Ca- samlcciola en Ischia getroffen heeft, niet zoo erg, als men aanvankelijk; dacht. ,De beide plaatsen zijn niet vernietigd'. Volgens de laatste berichten is die schade in de omgeving van den Vesu vius niet belangrijk. Zeer belangrijk i£ de schade vooral te Cetara, te .Hinori en te Hajon. De straten van Cetara liggen vol dooden en gewonden. De minister wordt te Honori verwachjt waar huizen zijn ingestort en 4 personen zijn gedood. Te Hajori zijn alle huizen van een straat ingestoi^ti en zijn er 20 dooden. De weg van Positano naar Sa lerno is onbegaanbaar, omdat verschil lende bruggen zijn ingestort. Een groot gedeelte van de huizen jrn de buurt van Casala zijn vernield. Tot dusver zijn 12 lijken gevonden. De minister van openbare wekren heeft pa terugkeer uit Cetara aan den eersten minister geseund dat de ramp te Cetara zeer belangrijk is. Twee derden van het land is geheel vernield. Tot dusver zijn 34 dooden geborgen. E|r;' zijn zeer weinig gewonden. De minister heeft maatregelen geno men, opdat de later verleende hulp sue ces zal hebben. Gelijk de telegrammen meldden, zond de regeering reeds hulp. Een som van 50.000 lire werd toegestaan voor den eer sten steun aan die slachtoffers. GEMENGD. De Porte heeft aan vertegenwoor digers van de pers een exposé gegeven van de eischen, die de Fransche regee ring heeft gesteld voor Jiet toelaten van de Turksche leening aan d'e Parijsche beurs. Deze waren: 1. Benoeming van een Fransch deskundige tot lid' van de Rekenkamer, die Inzage van alle stuk ken kan krijgen en er over waken zal, dat d'e bevoegdheden van de Rekenka mer in overeenstemming met de beslui ten van de volksvertegenwoordiging uit geoefend zullen worden. 2. Benoeming van een Fransch directeur-generaal aan het ministerie van financiën. 3. De Porte moet officieel mededëeling doen aan de Fransche regeering van de hervormin gen, die in overeenstemming met dies eischen van Frankrijk zijn doorgevoerd1. 4. Frankrijk eischt het grootsitie deel der bestellingen, die met de gelden der leening gedaan zullen worden, voor zich. Djavid bei, de minister van financiën, die zelf deze eischen had voorgelezien, voegde er aan toe, dat het hooren van deze opsomming alleen reeds voldoende was om te begrijpen, dat de Porte ge weigerd had. Hij zou zich onverwijld tot een groep van de grootste Duitsche ban ken wenden. 'Ook Oostenrijk zal, naar van "be voegde zijde aan 'de Köln. Zeil wordt gemeld, op dezelfde voorwaarden en op hetzelfde oogenbiik als ;de andere mo gendheden het nieuwe Portugeesche be wind erkennen. Te Parijs loopt het gerucht, dat .Wajiwarudh, de nieuwe koning van Siam 'die in Engeland een zeer gesoigneerde opvoeding heeft genoten en reeds tijdens de Europeesche reis van Koning Chula- longkorn 't regentschap uitoefende zou trouwen met een Japansche Prinses. Zulk een huwelijk met een Prinses van het machtigste Aziatische rijk, zou een leelijke streep maken door de rekening van de mogendheden, die Siam tot haar „invloedssfeer" rekenden. Op de terreinen van de firma Schnei der te Creusot zijn proeven genomen met een 305 in.M. kanon, dat 12 meter lang is en een projectiel van 100 K.G. over een afstand van 30 K.M. schiet. De re- resultaten zijn bevredigend. Naar de „Daily News." mededeelt, zou koning Manuel plan hebben zich blijvend te Brussel of in den omtrek te vestigen. Hij moet niet het voorne men hebben te Woodnorton, op het bui ten van den hertog van Orleans te blij ven. p.e reis, die ^Je hertog dezer dagen naar Brussel gemaakt heeft, wordt mejU deze plannen van den koning im vel band gebracht. Te Lissabon staken 8000 sleepers* De civiele gouverneur heeft drie ver* tegenwoordigers der stakers uitgenoom cligd, om te komen overleggen. De re geering zal in den toevoer van levens* Tnididelen en steenkool voorzien door sol daten en brandweermannen. In de Russische grensplaatsjes Koeli grof en Zelesie zijn 400 gebouwen, waafl onder file scholen en kerken afgebrand* Twee vroegere brandweermannen zijn als vermoedelijke daders in hechtenis genomen. Te Dusseldorp worden plannen be* raamd om in 1915, mede ter gelegen* heid van het eeuwfeest van de inlijving van de stad en het industriegebied bij Pruisen, een groote tentoonstelling tei houden van de industrie van "West- Duitschland en vooral van d'e machine industrie. Het stoffelijk overschot van den in Bangkok gestorven Koning Tsjoelalong- korn is overgebracht naar het Tsjakri- paleis. Die overbrenging geschiedde met veel plechtigheid; en langs den weg ston den duizenden rouwdragenden ge schaard. De plechtigheid van het waterdrinken als teeken van trouw aan den nieuwen vorst heeft plaats gehad. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan mr. J. J. E* Boschloo, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Heerenveen zijn benoemd: tot burgemeester van Cuijk en H. Agatha, J. A. M. van dei Mortel: tot burgemeester van Huijïber- gen: J. P. J. van Agtmaal, tot burge meester van Baarle-Nassau: C. E. Erzey^ tot burgemeester van uemert F. K. Bus- kens; tot burgemeester van Groot-Am- mersC. van der Stoktot burgemeester van VlaardingenP. Pruis; tot burge meester van Leeuwarden A. E. Zimmer man; tot burgemeester van Tietjerkstera- deel S. B. Drijber Bzn.; tot burgemeester van Adnard D. P. Feenstra; tot burge ter van HeytliuizenJ. H. Janssen van Son, en tot burgemeester van Obbriclit en Papenhoven'C. J. M. Vencken; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Delfzijl, J. L. Storm thans commies der telegrafie le klasse; en tot directeur van het postkantoor te Abcoude J. Rijser, thans in gelijke betrekking te Putten zijn benoemd tot directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort ]f Visser, thans directeur van ue Tucht school te Velsen en'tot directeur van dfi Tuchtschool te Velsen, P. Scholten,'thans directeur van de Tuchtschool te Ginne- ken. Tiendwet. Tot leden van de commissie van be roep in het 5C Tienddistrict,, omvattende het rechtsgebied der Rechtbanken te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en 's-Gra- venhage, zijn benoemd: door de Tiend commissie de heer K. Breebaart Jzn. te Winkel; door Ged. Staten van Zuid-Hol land de heer H. le Coultre te Bode graven; door de Arrond.-Rechtbank te 's-Gravenhage de heer mr. A, Ferf aldaar Tot hunne plaatsvervangers zijn be noemd de heeren J. M. Vas Visser te Voorburg, mr. C, S. van Dobben de Bruyn te Hazerswoude en S. J. van den Bergh te 's-Gravenhage. Arbitrage. Het scheidsgerecht inzake den elsch betreffende de stoomvaartmaatschappij „Orinoco" heeft de uitspraak van den scheidsrechter mr. Barge op vier punten vernietigd en toegekend aan de Ver- eenigde Staten van Amerika 46867 dol lars met 3 pCt. rente van 16 Juni 1903 af en 7000 dollars voor proceskosten, te betalen door Venezuela binnen twen maanden. De eisch van Amerika, wat betreft het meerdere, werd verworpen. Na de uitspraak hield de voorzitter van het scheidsgerecht, prof. Lamanasch, een toespraak tot sluiting der zitting. Eerste Kamer. De leden van 'de Eerste Kamer *dtt Stateq-Generaal, zijn thajjs ter vergadering

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1