Uit Stad en Omgeving. ter de heer Mr. Dr. Donker Curtius, en tot secretaris de heer Jhr. Mr. S, M. jS. van Panhuys, beiden te s Graven- jhage. Na langdurige discussie werd in be ginsel op voorstel van het bestuur, be sloten dat door dé Z. H. IJ. met een verzekeringsmaatschappij een collectie ve overeenkomst zal worden aangegaan tot overdracht van risico voor vergoe ding van schade, op grond1 van artikel 1638x B. W., aan in dienst bij de veree- niging zijnde personen, bij eventueele ongevallen, als in dat artikel bedoel dl. Tot 16 November bestaat er voor de afdeelingen, welke thans 42 in aantal zijn, gelegenheid zich voor deze collec tieve verzekering aan te melden bij1 het hoofdbestuur. De dure tijd. Het Nieuwsblad' voor Deventer" méldt Naar wij vernemen heeft de heer Hu n-ink- alhier, zijn gehuwd personeel een extra maandelijksche toelage toegezegd met het oog op'de tegenwoordige duur te der levensmiddelen. Ook de heeren JSchoemaker en'Ankersmit zijn hun per- soneer'op dergelijke wijze tegemoet ge komen. KORTE KRONIEK. "De a.r. „Rotterdammer", bericht thans officieel dat tot hoofdredacteur van dit blad ingaande 1 November a.s. js be noemd prof. Mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. De functies van hoofdredacteur en directeur zijn gescheiden en laatstge noemde betrekking zal worden waargeno men door den heer L. van Pelt. Tevens.zal prof. mr. A. Annema zijn geregelde me- (cféwerking in het blad verleenen. In den ouderdom van b7 jaar is te 's Gravenhage overleden, een bekend ge neesheer, Dr. H. J. Vinkhuijzen. De heer Vinkhuijzen aanvankelijk Of ficier van Gezondheid bij het Korps Ko ninklijke $cherpschutters, koos la-ter de (burgerpraktijk en was meerdere jaren arts van wijlen prins Alexander. Hij was jpdider in de Orde van den Ned. Leeuw en van het Legioen van Eer welke laatste onderscheiding hem ten deel viel, voor zijne belangrijke diensten, be wezen in den Fransch-Duitschen Oorlog, toen hij als geneesheer deel uitm tc van jeen der ambulances. De heer H. Colijn, lid der Tweede Kamer zal gedurende de maanden Fe bruari, Maart, April en Mei van het volgende jaar een réis naar Indie maken. 'Deze reis wordt gemaak mede tin verband imet een industrieele onderneming, doch bovendien ook met het oog op enkele belangrijke vraagstukken van bestuursbe leid qp "ja-va, zijnde voor nam el ijk de re leid op "Java, zijnde voornamelijk de re organisatie van "het landelijk stelsel in de Vorstenlanden." De zitting van het Scheidsgerecht in lake de arbitrage tusschen Amerika en (Venezuela betreffende de vordering der geschillen, is bepaald op Dinsdag 25 October a.s. voorm'iddags 11 uur. LEIDEN 24 October. Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond was de groote bondszaal en tribune te klein om de vele bonds leden met hun dames en "kinderen \e be vatten, Zoo moesten allen, die wat Iaat waren gekomen, de minder prettige ge waarwording ervaren dat hun plaatsen jdoor anderen reeds bezet waren.' Maar een jolige stemming was er en die bleef den geheel-en a-vond- heerschen. De heer W. -de la Rivière opende, na'dat id-e Harmonie eenige nummers had ge speeld den feestavond met een woord yan welkom en dien wensch, dat men lich goed zou mogen amuseeren. Een oogenblik vroeg spr. 'die aandacht Voor de nieuwe "beweging in den Bond, nl. de dames ledien; velen zijn met dezte 'instelling niet ingenomener heerscht een, ivooroordeel, vooral onder de vrouwen fcelve. Spr. zou wenschen, dat dit ver- jdween. Immers niet voor niemendal heeft jde centrale Raad besloten tot het toelaten van diames-leden tot den Bond en heeft Z. D. H. daaraan Zijne goedkeuring ge- Ihecht. Evenals de arbeider 'zijn belangen jheeft (de arbeidende vrouw haar belan gen, die den Bond niet wil vergeten, maar Idat hij wil behartigen. Te lang heeft men (het moeten aanzien, dat men ook dé meis- jes tracnx 'te lölcken in neutrale vereeni- gingen. Ook de meisjes moeten "het ka tholieke leger versterken om te helpen 1 jde vlag -der revolutie, voortspruitend uit jden verdierfelijken pest van ongeloof neer te halen en ide zegepraal van Christus' 'Kruis te bewerken. Toen zongen allen geestdriftig 'het ischoone bondslied „voor God en kerk Vorstin en Land". Daarna (hield de W.Eerw. pater Zuid geest, geestelijk adviseur, een gloedvolle (toespraak, 't ,Was spr. aangenaam ook jan-deren |dan bondsleden het welkom 'te (kunnen [toeroepen. Allen zijn hier ge komen om "eens uit te rusten tan 'den la-rbedid en 'feest te vieren. 'Daarom, laat lallen nu eens "trachten de gewone dage- Iij-ksche zorgen op zij"te zetten. Van niets Imoet men zich nu wat aantrekken. Viert gezellig op echt Roomsche wijze feest, Want niets steeds kan de boog gespan nen blijven. Maar als gij nu hedenavond (feestgevierd hebt gaat dan morgen vroo- lijik en opgewekt; werken voor 3,e,n IJJLULJiLL'J'-J-.. Bond Zijn hoofddoel is immers niet feest vieren, maar te arbeiden voor Gocf en Kerk, Vorstin en Land. Wanneer men de gebeurtenissen 'om zich heen gadeslaat, ontwaart men m.eer en meer Ttat orga nisatie van het Roomsche volk noodig is om deze leuze te verdedigen. Steeds scherper treedt de strijd tus schen geloof en ongeloof aan den dag en als in Nederland geen aaneengesloten katholieke .partij bestaat, zal het onge loof overwinnen. Ook in andere landen, in Portugal n.l. heeft men hetzelfde be tracht en nu ziet men met driestheid de revolutie iden kop opsteken. De vrouwen en meisjes moeten den mar niet van den socialen arbeid af houden. Als wij een voorbeeid zijn voor geheel Europa, wat onze godsdienstige vrijheid! aangaat danken wij dit eerst on zen voorvaderen die gestreden en gele den hebben om de Roomsche zaak. Zij zijn ook niet thuis gebleven als de Roorn- sciie zaak hun arbeid vroeg. Dit erfdeel hebben wij te handhaven en ongeschon den over te leveren aan onze kind-erejn. cWjj moeten daarom "leden ,aaiiwerven voor onzen Bond uit liefde voor de leuze diie zij zich „heeft gesteld. Velen zeggen, wat voordeel geeft ons -den Bond.? Spr. merkt op, dat voor het geslacht de Bond! nog meer noodig zal zijn dan thans, oniSat in de toekomst een nog veel grooteir strijid wacht. Meer zelfs, al had men persoonlijk geen voordeel ervan, dan stelt spr. de vraag, wijzend op het kruis boven elke bonds- banier, v. voordeel Christus had- "zich zelf geheel voor ons te geven? 't ,Was u-e lief-de voor den mensch. ,W.elnu uit lief de voor het kruis moet gij niet geheel u zeiven, maar een deel van uw arbeid, uw tijd en uw liefde geven aan 'den Room- scher T" obo'nd'. 1, met warmte .uitgesproken rede werd daverend toegejuicht. Het verdere gedeelte van "het program ma bracht een aangename afwisseling van zang, tooneel en muziek. De dames- en 'heeren zangveröeliïgin- gen, onder lei-ding van -cfen heer L. J. W. Beijersbergen van Henegouwen voer den „Op het Meer", van Mendelssohn, (gemengd koor) en „Bede op het jaar 1855, van G A. Jjéinze (mannenkoor) uit. Beide stukken, maar vooral het eerste werden onberispelijk gezongen. Op de tonen der Harmonie kregen we nogmaals de kleppermarsch van Morks te 'Ihooren, die een negental jongens -en meis jes heel aardig uitvoerden. De rederijkerskamer Vondel verwierf veel succes met de opvoering van het tooneelspei met zang, 'in 2 beanjven „De Pauselijke Zouaaf". Het spel van Flo- rimond, die den titelrol vervulde en Pau lo, zoon van den hoofdman der üaribal- iüasten vooral mag genoemti worden. De eerste, jn wien wij een erkende kracht van Vondel herkenden, en d-e kleine jon gen, die voor Paulo moest fungeeren, waren uitstekend in hunne rol. Ook An tonio, [hoofdman der Garibaldisten, 3te- fa-no, izijn luitenant, en Albert, sergêant bir de Zouaven, gaven goed spel te ge nteten. De décors een spelonk en 'de costuums waren prachtig. Een goed. ge arrangeerd tableau besloot de opvoering. Daverend applaus Viel den uitvoeren den als blijk van instemming ten deel. Met groote aandacht was hun spel ge volgd' Na- de pauze kwam het komische èle- men op de planken tot zijn recht. „'Stu- Jientenwraak", met Kwast als student, friazenmoed als nachtwacht, en Sabelman als politieagent deed de jaanwezigen •schudden van 't lachen. De „School meester van Zwammerdam" was een niet Imdnder geestige voordracht. En dat de Vondel-rederijkers „bij" zijn bewees het slot van den avond, toén on- (d-er algemeene instemming en applaus eenige nationale coupletten op lie afschaf fing dér kermis werden ten beste ge geven. In dén loop van den avond' werd ge collecteerd f 7.581/2 voor „Hulp in Nood" en onder instemming mededeeling gedaan van dé elders vehnéld-e lauweren, door de scherm club behaald 't Is een mooi geslaagde feestavond ge weest. Zaterdagavond trad voor de afdi. Leiden van den Ned Bond voor Vrou wenkiesrecht op Mevr. Hanna Isaachsen, uit Dramnen, Noorwegen. In het eerste deel ha; er rede besprak de enthousiaste feministe de vrouwen beweging in haar land en de hoofdper sonen in die beweging. Na de pauze trachtte* de spreekster duidelijk té ma ken, wat de vrouwenbeweging is, wat zij te beteekenen heeft -in de geschie denis der beschaving. We kunnen ons volstrekt niet veree nigen met alles wat spreekster beweer de. Dat zij als protestante de waardé van het coelibaat als directe toewijding aan God niet begreep, is natuurlijk, maar onbegrijpelijk is, dat de spreekster de waarde van het moederschap zoo exclu sief verhief, dat ze blind scheen voor het feit, dat ook in de ongehuwde sitaa/t de vrouw haar speciefiek vrouwelijke eigenschappen kan benuttigen. Een gezond idéé van deze feministe hetwelk ze meerdere malen verfcondigdé, is, dat de vrouw, ofschoon van even groo te waarde als de man, toch een .ander soortige waardigheid heeft, en daarom de vrouwenbeweging haar eigen gTaf graaft, als ze tracht voor de vrouwen iü _'t algemeen een zelfde y&rmjng eji een zelfde werkkring ,als aan de man nen eigen is, te verwerven. Maar hoe onlogisch is in verband met deze ware opvatting haar ijveren voor vrouwenkiesrecht op grond van de waar digheid der vrouw. Kan de andersoortigheid der vromv niet medebrengen dat aan haar niet het stemrecht wordt gegeven Aan deze vraag scheen de spreekster zelfs niet te denken. Een even groot waardigheid is toch geen noodzakelijke grondslag voor gelijke rechten? Of worden bijv. de Duitsche officie ren aan wie het stemrecht niei: is ge geven, door de Duitsche wet minder waardig geacht, dan de eenvoudigste staatsburgers Onze indruk van de lezing van deze bekende Noordscbe strijdster is duide lijk behalve hare opvatting van het coe libaat, kan in 't algemeen haar idee van den taak der vrouw als juist worden aangenomen. Maar als propaganda voor vrouwen kiesrecht, welk doel de vereeniging die spreekster heeft geinviteerd, met dere lezing toch .zeker beoogde, miste het gesprekene alle grondslag en logische re deneering. -V- Op den Nationalen Schermwedstrijd, uitgeschreven door de Schermvereeniging „Si Michael" te Schiedam, behaalde de Schermvereeniging „Jeanne d'Arc" ondej- afdeel ing van den R. K. Volksbond alhier de Eersten Baniersprij s (Sabel) door de heeren J. Raaphorst, M. Dick- hoff en Th. Raaphorst Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds alhier heeft het percen tage van den bijslag over de maand November vastgesteld op 50 voor de typo grafen en 100 voor de andere vakken. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 7s av., Lodewijks- kefk, Steenschuur Apologetische cursus. Spreker de (Wéleerw. (Heer Th. M. P. Bekkers. 1. Behandeling van ingekomen vragen. 2. Conferentie over-de zen-ding d-er Katholieke Kerk. Doorloopende toegangskaarten voor den geheel en cursus f 1.voor een avond 10 Cts. Dllnsdag, 8 uur, gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Jaarfeestviering voor donateurs der afd'. Leiden, R. K. Volksbond. Donderdag, 51/2 uur's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond', Rapenburg, Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 j., toe gang vrij Spreke.r de wel eer w. Pater J. G. Tesser, O. F. M. BODEGRAVEN. Door den Commissaris der Koningin in deze provjncie is in het college van zetters herbenoemd de heer W. van der Giesen en benoemd de heer W. Turkenburg, alhier. L1SSE. Zaterdagavond vergaderde onze afdeeling van Bloembollencultuur in het hotel de „Witte Zwaan." De voorzitter, de heer A. Guldemqnd opende de ver- dering. Als punt 1 werd aan de orde gesteld „Candidaten stellen voor het Hoofdbestuur". De voorzitter herinnerde dat de heer E. H.. Krelage niet meer voor de functie van algemeen voorzitter in aanmerking wenschte te komen. Met leedwezen hebben wij dit bericht gelezen. De capaciteiten toch waarover de heer Krelage beschikt, zoomede de energie welke hij aan den dag heeft gelegd bij de groote tentoonstelling, wijzen hein aan als den man om zulk een gewichtige functie te vervullen. Dit is dan ook de reden, dat het bestuur de vergadering voorstelt alles in 't werk te stellen om te trachten den heer Krelage van besluit te doen veranderen. Het bestuur stelt daarom voor, om in aansluiting met de afdeeling Hillegom aan alle zusterafdee- lingen éen circulaire te richten ten einde eenparig pressie uit te oefenen, dat de heer Krelage op zijn besluit terugkomt. De heer J. W. Lefeber juichte dit voorstel van harte toe en zij hoopten tevens dat op deze wijze succes te verwachten was. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Eveneens werd de heer Krelage met algemeene stemmen als candidaat gekozen voor algemeen voorzitter. Aan de beurt van aftreding waren tevens nog de heeren Koolhoven en Droog, welke niet herkiesbaar waren. In deze vacatures koos de vergadering met bijna algemeene stemmen de heeren C. Roozen Hz. én G. J. van Meeuwen. Alsnu was aan de orde de voorloopige rekening der tentoonstel lingscommissie. Door den 'heer J. W. Lefeber werd hieromtrent verslag uitge bracht, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 5543.25 en de uitga ven f 3917.33. Verschillende posten moes ten worden geind zoodat er een volgen den vergadering een gespecifieerd verslag zal volgen. De rapporteur kon echter thans reeds meedeelen dat een batig saldo zou zijn van circa f 1100. Deze meedeeling werd met applaus begroet, temeer nog, aldus de voorzitter omdat aanvankelijk het vermoeden post had gevat, dat er een aanmerkelijk tekort zou zijn. De voor zitter dankte dan ook de leden, die de commissie financieel hadden gesteund. Thans was aan de orde het voorstel van Zanten. De heer v. Zanten deelde echter melde dat dit geenszins éen per soonlijk voorstel was van hem, doch van éen zeer groot aantal exporteurs en en kele kweekers. Het betrof het huidige scheidsgerecht. Volgens den voorsteller is het scheidsgerecht meermalen van hare roeping afgeweken en treedt zij op als rechter. En dit wilde men voorkomen. Het moet blijven een commissie van Ar bitrage. Daar om wenschte men op de e. v. algemeene vergadering eenige wijzi gingen te zien gebracht in het handels reglement. Doch daar de algemeene ver gadering geen voorstellen van particu liere personen in behandeling brengt, werd voorgesteld dat de afdeeling Lisse dit zou overnemen en op de agenda plaatsen. De heer N. Dames, afgevaar digden, zeide dat giervoor noodig was een geformuleerd voorstel waarin de ge- wenschte wijzigingen vermeid waren. Een dergelijk voorstel was reeds eertijds in gediend want deze quaestie zei de heer van Zanten is niet nieuw. De verschil lende wijzigingen werden door den voor zitter voorgelezen en vergeleken bij het huidige reglement. Een en ander lokte uitvoerige besprekingen -uit en het bleek duidelijk, dat mén over 't algemeen niet erg is ingenomen met een scheidsge recht. De besprekingen over dit punt duurden circa twee voile uren. Van de af deeling Hillegom was een schrijven in gekomen, waarin zij verzoekt om ge meenschappelijk met Sassenheim te de telefoonaansluitingen met andere ge- [tradhten vereenvoudiging 'te krijlgen jn meenten. Uit de besprekingen bleek dat dit niet zoneier groote kosten zou'kunnen geschieden. Besloten werd daarom, aan de afdeeling Hillegom een schrijven te richten, en daarin te vragen of zij soms een definitief plan heeft op welke wijze dit kan geschieden. Bij de rondvraag stelde de 'heer N. Dames voor, olm* met 't oog op de besprekingen omtrent het punt „Scheidsgerecht" en derde af gevaardigde te benoemen. De voorzit ter wenschte liever eerst Ke-f preadvies van 't Hoofdbestuur af te wachten waar mee de heer Dames genoegen nam. Hier na werd de vergadering onder dankzeg ging gesloten. De hond van bakker v. d. Z. aan de Engel bracht Zaterdagmorgen een be zoek in 't kippenhok van den aldaar wo nenden werkman "W. v. D. Alle kippen en hanen werden doodgebeten. De ge leden schade is döor de bakker ten déele aan den betrokkene vergoed. De uitslag der gehouden inschrij ving voor de levering van brandstoffen ten behoeve van de vereeniging „St. Jo zef", onderafd. van den R. K. Volksbond' -is als volgt: B. de Vos alhier; steenko len p. H. L. f0.97. Cokes de L. f 0.55. Anthraciet p. H. L. f 1.53. Neutjes p. H. L. f0.97. Baggerturf p. 100 f 4.50. Steekturf p. 1000 f2.25. K. F. Slotje en Zoon, alhier. Steenkolen p. H. L. f 0.97. Cokes p. H. L. f 0.55. Anttfira- ciet p. H. L. f 1.56. Neutjes p. H. L. f0.97. Baggerturf p. 1000 f 4.50, en steekturf p. 1000 f 2.25. N. van Rooijen, alhier. Steenkolen p. H. L. f 0.98. Cokes f 0.541/2- Anthraciet p. H. L. f 1.55. Baggerturf p. '1000 f4.50. Steekturf p. 1000 f2.30. D. E. Wijntjes, te Leiden. Steenkolen per iH.L. f0.99. Cokes p. H. L. f 0.60. Anthraciet p. H. L. f 1.64. Neutjes p. H. L. f 1.15. Bag gerturf p. 1000 f6.60. Steekturf p. 1000 f3.50. J. Th. Perquin te Leiden. Steen kolen p. H. L. f0.90. Cokes p. H. L. f0.60. Antraciet p. H. L. f 1.55. Neut jes p. H. L. f0.98. Baggerturf j>. 1000 f 6. Steekturf p. 1000 f 3.50. De gunning is alsnog aangehouden. NOORDWIJKERHOUT. Voor het her- halingsonderwijs van de openbare lagere school te Zilk hebben zich 18 leerlingen, waarbij 4 meisjes aangemeld. SASSENHEIM. Voor de afd Sassenheim van het Ned. Werkliedenverbond „Patri monium", hoopt 4 Nov. a.s. de heer L. F. Duïmaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te's-Graven- hage, een lezing te houden in „Concordia", alhier. VOORSCHOTEN. Dinsdag 25 October s'avonds te 8 uur zal er in het Hotel Deur- loo een algemeene vergadering worden gehouden van de afd. Voorschoten van het Groene Kruis. Aan de orde komt. 1 Begrooting 1911, 2 Verkiezing vaneen lid van het bestuur; 3 Bespreking van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. te Rotterdam4 Benoeming van afge vaardigden. Ook alhier is men voornemens en navolging van andere plattelandsgemeen ten een politiehond aan te schaffen De aankoop wordt geschat op 25 gulden en het onderhoud f 1,50 per week. De Jonge Garde zal Donderdag 27 Oct. s'avonds te 7Yi uur een vergadering houden, waarin werkzaamheden in den toekomen den winter zullen besproken worden. GEWESTELIJK GEMENGD. Door de politie te B 0 s k 0 o p, is proces verbaal opgemaakt tegen twee personen wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Twee tasschen, de eene inhoudende geel en rood vocht, de andere kruiden, zijn in beslag genomen en op gezonden naar den Officier van Justitie te 's-Gravenhage. De Heer Dr. H. E. de R. Z., kwam Zaterdagavond te Katwijk aan Zee, met zijn automobiel in zoo hevigen bot sing met een wagen van den landbouwer v.R. dat de boomen dezer wagen geheel afbraken. Ook de auto was een weinig beschadigd. Daar v.R. schadevergoeding eischte en de R.Z., omdat de schuld van het ongeval bij den voerman was, dit weigerde, is door laatstgenoemde van het geval aangilte gedaan bij de politie. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Banken van leening. De minister van Binnenlandsche Zaken betoogt in zijn memorie van antwoord, dat een verbod van de banken van leening er niet toe zal kunnen leiden dat het geldschieten voor min geoorloofde of althans onnoodige uitgaven komt te ver vallen. Altijd zal er gelegenheid bestaan om geld op te nemen, zonder dat het doel kan worden gecontroleerd. En met deze onvermijdelijkheid voor oogen schijnt tusschen een vrijwel ongeregelden toe stand en een stel bepalingen, welke dé nadeelen, aandeelen, aan het opnemen van geld voor de kleine burgerij verbon den, tot de strikt onvermijdelijke beper ken, de keuze niet moeilijk. Naar aanleiding van de bezwaren tegen art. 2 van het ontwerp, wijst de-minister ér öp, dat zich het geval kan voordoen, dat de gemeente weigerachtig blijft om een gemeentelijke bank van leening op te richten. Dat in zoodanig geval een hoogere autoriteit zich voor het verwaar loosde belang in de bres kan stellen, kan hoogst nuttig zijn. Art. 2 is gesteld in zoodanige bewoordingen, dat Ged. Staten niet licht in andere, dan dergqlijke geval len aan inmenging zich zullen wagen. Bovendien geeft de gemeenteraad beroep op de Kroon. Er is dus redelijke waar borg, dat dwang alleen dan zal worden toegepast, wanneer die ten volle gerecht vaardigd zal zijn. Geldmiddelen van Suriname en Cura9ao. Door den Minister van Koloniën is een Memorie van Antwoord ingezonden over de wetsontwerpen tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen der koloniën Suriname en Curasao. Daarin vestigt de minister er de aan dacht op, dat het denkbeeld om de ver antwoording der koloniale geldmiddelen altijd in de eerste plaats, dus voor loop i g, te doen geschieden aan de ko loniale vertegenwoording, geenszins in strijd is met het in 2 van de Memorie van Toelichting op de wetsontwerpen ingenomen standpunt, volgens hetwelk vervanging werd ontraden van hetvigee- rend stelsel van vaststelling van de ko loniale begrootingen (en rekeningen) door een, waarbij de definitieve vaststel ling daarvan steeds aan de Wetgevende Macht in Nederland zou worden opge dragen. De aanvaarding toch van eerst bedoeld denkbeeld laat het beginsel, waarvan het vigeerend stelsel uitgaat, geheel onaangetast. TWEEDE KAMER. Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Aan de Tweede Kamer is overgelegd het verslag van het bestuur van het fonds van 1909. Daarin wordt o.a. er aan herinnerd dat in genoemd jaar het college van Com missarissen een gevoelig verlies heeft geleden door het uittreden van mr. A. P. van den Berg, president van de Nederl. Bank, die om gezondheidsredenen als commissaris ontslag heeft gevraagd. In zijn plaats is benoemd mr. R. H. Patijn. Tweede Kamerlid. In 1909 kwam gereed de ambtenaren-, weduwen- en weezenstatistiek over het tijdvak 1 Jan. 1891—31 Dec. 1905. Met behulp van de -uit deze statistiek af geleide gegevens, werd, naar aanleiding van een verzoek aan den minister van Financiën eene nieuwe berekening aan gevangen, van de bijdrage voor -eigen pensioen, van de mannelijke burgerlij ke ambtenaren. Uit deze herberek-ening verricht met een rentevoet van 31/2 pet. bleek dat eene doorloopende jaarlijks sche korting van 8.16 pCt. van den vol len pensioensgrondslag te betalen vani de aanstelling af, noodig is om de lasten, van de eigen pensioenen geheel te dekken, terwijl de thans geldende af- loopende korting in .4 jaar zoowel vait de helft der pensioensgrondslag bij aan stelling (uitgezonderd f400 en lager) als 'van de latere verhoogingen, gelijk] staat mét een toeloopende jaarlijksche korting van 2.72 pCt. van den vollen pensioensgrondslag. Ook uit deze herbe- reken-ing volgt, wordt in het verslag opgemerkt, dat de ambtenaren slechjfe voor 1/3 in hun pensioen bijdragen etn| het overige 2/3 door 's Rijks schatkist wordt gedragen. Voorts wordt o.a. medegedeeld Idat ten behoeve van het departement van; Binnenl. zaken die berekening plaatSL heeft gehad van de kosten dér pension- neering van de commissarissen van poli--; tie en van de door hen na te laten wee duwen en wee zen. De kapitalen van het fonds bestonden op 31 December 1908 uit inschrijving op het Grootboek de 21/2 pet. rente g.N.- S. f 33.526,400 idem 3 pCt. f16.145000 schuldvorderingen gewaarborgd door recht van eerste hypotheek op onroe*' rend goed f 287.000en andere fopcÖ-i sen f 10.125.000. Omtrent een door den Min. van Kol.' aan zijn ambtgenoot van Financiën ge* daan, voorstel om o.a. de voor belegging! beschikbare saldo's van het fonds ook, te bestemmen tot het sluiten van leenin gen voor Indische gewesten en gemeen ten heeft laatstgenoemde Minister het gevoelen ingewonnen van' het bestu-uïj, van het fonds. Naar aanleiding daarvan! is geantwpprd d&t jiet b^tujyf, .befeidl ig

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2