Uit Stad en Omgeving. lijk gevaar is. Financieele overwegin gen leggen bij spr. geein gewicht in de schaal. Hetzelfde vermaak ,dat de ker mis aanbiedt, wordt op 3 October door jLeidenaars van allerlei richting genoten. jWaarom neemt men hier geen aanstoot aan? De politie heeft te zorgen dat .uitspattingen worden voorkomen. De cij fers van onechte geboorten geven spr. geen reden tot ongerustheid. In het al gemeen neemt de zedelijkheid in dit op zicht niet ,af, maar toe. Als de openbare gezondheid in ge vaar komt door de kermis, heeft het gemeentebestuur voldoende bevoegdheid tot ingrijpen. Of de oordeelvellingen, waarop Mr. Briët zich beroept, op de Leidsche ker mis betrekking hebben, betwijfelt spr. sterk. 'tEenig resultaat is, dat de gemeente kas f 6000 minder ontvangt, en op par ticulier terrein kermis komt. Spr. gelooft, dat de middenstand door afschaffing nadeel lijdt. De heer Meuleman verklaart, me- 1de namens de Kath. raadsledendat zij vóór het voorstel van Mr. Briët zullen stemmen. De kermis is uit onzen tijd en heeft de sympathie van h'et overgroo- te deel van het volk niet meer. Men vindt de kermis vèrvelend en wenscht ze niet. De argumenten van Prof. Fockema Andreae critiseerend, geeft spr. zijn ver bazing te kennen dat deze spreker er nog niet heeft bijgehaald' de Roomsche oorsprong de rkermis. *'t Is waar, de Katholieken houden van vreugde. ,De kwestie, waar het hier om gaa't, is of |de kermis gevolgen heeft, die voor het volksgeluk nadeelig zijn. Deze vraag meent spr. met een volmondig ja te mogen beantwoorden. De heer Fokker de man van de maat en gewicht en de cijfers heeft statistieken aangehaald'. Jiij heeft echter zijn cijfers verkeerd ge bruikt en geen rekening met bijkomstige omstandigheden gehouiden. Wat belet prof. Fockema Andreae een voorstel te doen voor het scheppen van een volks feest. Spr. is overtuigd van de nadeeligje gevolgen der kennis op onze maatschap pij en zal daarom gaarne het voorstel- Briët steunen. De heer Sijtsma zal voor het voor stel stemmen. Wij kunnen zien, dat de ideeën vooruit gaan. Reeds in 1910 heeft spr. een voorstel gedaan, toen werd het ;door den A. R. heer van Lempem bestre den, omdat men voor de kermis iets in de plaats moest stellen. De burgers wil den de vervelende kermis niet. Als wij zelf iets niet willen hebben, moeten w;e dna het kermisgenot voor het volk la- We moeten het volk veredelen eri verheffen. In de vrije natuur moet men .vermaak en ontspanning zoeken. Het geld in de gemeentekas en het nadeel van den middenstand zijn geen steekhou dende argumenten. De heer Fokker repüceerend1, zal niet veel meer zeggen, nu het voorstel- Briët gesteund wordt door de politieke bondgenooten. Spr. hpi^dt vol, dat de cijfers over de onechte geboorten door hem genoemd', wel goed gerangschikt ;waren. De heer Briët merkt op, dat hij 'die geen nadeelige gevolgen van de kermis voor het volk verwacht. geeJn juist inzicht in de zaak heeft. Spreker haalt aan, wat de heer Spiekman, een partijgenoot van Mr. Fokker (gelach), althans iemand' bij wien de heer Fokker zeer dicht staat, gezegd heeft in den Rotterdamschen gemeenteraad. De vraag, die de beslissing geeft is deze of men de kermis nadeelig acht ja dan neen. De heer Fockema And'reae heeft ge zegd' dat de gemeente geen kindermeisje moet spelen. Spr. meent dat de overheid1 verplicht is die onzedelijkheid tegen te gaan, waar hij die aantreft. Wethouder v. Hamel sluit zich na mens de minderheid van B. en W. bij het gesprokene van den heer Fockema Andreae en Fokker aan. Ook geldelijke overweging leggen bij haar oordeel veel gewicht in de schaal. 'tGaat niet alleen om de f6000 pacht, maar ook de Sitadis- zaal wordt gedurende die 'kermisweek verhuurd1. De minderheid zal dus tegen stem men. De heer Pera haalt een treurig voor beeldl aan, van hetgeejn pp de kermis gebeurt. Spr. komt op tegen de uitlating van den heer Andreae, dat zijin partij vroo- lijkheid en pret het minst genegen is. De ware vreugde is te vinden bij die partij, waartoe spr. behoort. De ge-, Jieele bijbel klinkt door: Juicht mee en jubelt. Juist omdat hij strijd voor "de ,ware vroolijkhei-di en pret, moeten wij be strijden hetgeen hier aan 'die orde is. Na nog eene opmerking van den heer Fokker, dat hij behoort niet tot de S. D. A. P. maar tot de Vrïjz.Dem. par tij, wordt de discussie gesloten. Het voorstel-Briët wordt aangeno men, met 17 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Bosch, Bots, Briët, Corts, Driessen, v. d. Eist, van Hoeken, Kerstens, v. d. Lip, Meuleman, A. Mulder, P. J. Mulder, Pera, Sijtsma, van Tol, Vergouwen, en Wildeboler. Tegen stemden de heeren de Boer, Carpentier Altlng, Fockema Andreae, Fokker, v. Gruting, v. Hamel, Hoogen- (boom, Korevaar,!Reimeringer, de Vries ,en Zwiers. 14e. Voorstel tot het iiitschrijv.en van een gevelw,e.d£trijd. Na enkele bemerkingen van ondeiv geschikten aard', goedgekeurd. 15e. Voorstel tot oprichting van een electrische klokkendienst en tot beschik baarstelling van de voor die oprichting benoodigde gelden. De heer Zwiers kan zich in hjet al- meente met het plan vereenigen. Het is spr. niet duidelijk, welk systeem men in toepassing wil brengen. Spr. mist ook toel'chting omtrent de wijze, waar in men in event, defecten wil voorzien. Hoe stelt men zich voor aan d'en juisten tijd te komen. De torenklokken wijzen nu heel dikwijlsverschillend tijd aan. De heer Corts zal tegenstemmen. Spr. roemt de voortvarendheid van B. en W., maar deze eischt te veel van de belastingschuldigen. Dit is ook het ge val met het onderhavige voorstel. Vele noodige werken als de demping van het Levendaal wachten op afdoening. De heer Wildeboer ziet in het voorstel een geheel luxe uitgave, 't Is absoluut overbodig, en spr. wenscht lie ver eenige jaren te wachten. De heer Rieimeringer zegt, dat er slechts twee dingen voor overblijven. Of zelf exploiteeren of concessie te ver- leenen. Wordt het voorstel verworpen dan zal men niets anders kunnen doen dan concessie ve;henen. De heer Fo k k e r vraagt ook aan houding van het voorstel. Wij hebben niet a tout prix een e'ectr. klokkendienst noodig. Wij hebben heden de gemeente belasting met f6000 verhoogd'. Op 't oogentl.'k kan spr. niet vcor het voorstel stemmen, met het oog op de finahciën. De heer Sijtsma meent, dat de ge meente zelf moet durven aanpakken, wat particulieren eveneens durven te doen. Laat ons niet bij de plaatse neerzitten en het werk aan anderen overlaten. De Raad zal goed doen het voorstel aan te nemen. Wethouder Kor eva ar zegt dat klok ken gebruikt zullen worden, die van zelf gedreven worden. Men zal een be kwamen reparateur hebben. De heer Co- zijn van de Varkensmarkt zal voo rden juisten tijdi zorgen. Spr. verdedigt het voorstel tegenover de bezwaren de rhee- ren Corts en Wildeboer. De gelden ,die hiervoor worden uitgegeven, zullen pro ductief worden. Zij brengen niet slechts rent een aflossing op, doch zullen nog een zoet winstje voor de gemeentekas afwerpen. Men kan niet te voren met een iijst rondgaan voor event, aansluitingen. Daar aan kan men weinig waarde hechten,'. Het risico is niet groot. Voor 55 jaar was Leiden de eerste gemeente in ons land, die een egen gas fabriek oprichtte. Dit getuigde van durf van onze voorvaderen. De electr. Cen trale werd1 voor 30 jaar opgericht, on danks ongunstige rapporten uit andere gemeenten. Zou men nu hiervoor terug deinzen. Bovendien, de straten worden nog her haaldelijk opgebroken. Dan gaat bet leg gen der geleiing in eens. Na repliek wordt het voorstel jnlet 24 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Corts, "Fok ker en Wddeboer. Daarna sluit de Voorzitter de vergade ring. LEIDEN 21 October. Gisteravond hield de heerGeerling in de Foyer van de stadszaal een lezing over het ontstaan der aarde, haar vorm, en die harer eerste reusachtige bewoners, over de wereldruimte en de lichamen die er in rondzwerven. Aan de hand van een serie welgeslaagde lichtbeelden besprak hij de bijzonderheden der meest bekende hemellichamen, de zonsverduisteringen enz. Zooals we dat van den Heer Geerling gewend zijn, was ook deze rede van 't begin tot 't einde leerrijk, maar toch aan genaam en onderhoudend. Degenen die hem gehoord hebben (en 't waren er haast dubbel zoowel als verleden jaar) zullen ongetwijfeld vol genoegen zich naar de stadszaal begeven als de heer Geerling wederom hier een lezing komt houden. Voor de gisteren op Woudenstein te Rotterdam gehouden Rijks-najaars- hengstenkeuring waren ingeschreven 41 paarden, waarvan 6 afwezig bleven, ter wijl 3 werden uitgesteld en 6 werden afgekeurd. Goedgekeurd werden o.m. Xerxes jaar. van PJaisir c.a., Zevenhuizen Claus 3H jaar, van J. H. van der Torren, Kzn., Gouda. Bij Kon. besluit van 19 dezer is alsnog benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, die, te rekenen van 1 Augustus 1910, gedurende een jaar alhier belast zal zijn met het afne men van de practische examens van apotheker, W. C. de Graaff, lector aan de Rijksuniversiteit. ROOMSCHE AGENDA. Vrij'da g, 8 uur 'sav., Gebouw R. K. Volksbond, Alg. Vergadering Leidsch Kruisverbond. Zondag 8 uur 's avonds Gebouw R. K. Volksbond Jaar feestviering ,afd. Leiden R. K. Volksbond. Dinsdag, 8 uur 7sav., Lod'ewijiks- kerk, Steenschuur Apologetische cursus. Spreker de {Weleerw. Heer |Th. M. P. Bekkers. 1. Behandeling van Ingekomen vragen. 2. Conferentie over de zending der Katholieke Kerk. Doorloopende toegangskaarten voor den geheelen cursus f 1.voor een avon'd 10 Cts. Donderdag, 6 uur 7s avon'ds. Ge bouw R. K. Volksbond', Rapenburg, Bij- behche geschiedenis met jichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs'. Si/2 u. Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 j., toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M. AALSMEER. Voor het examen vrije en orde-oefeningen gymnastiek is te Zwolle geslaagd de 'heer J. de Boer, alhier. KATWIJK. Op de gehouden verkooping van hotel „de Zwaan" met een perceel bouwgrond, is dit hotel door den eigenaar opgehouden. Hoogste bod was f 27.640 't Zal vermoedelijk nu onderhands worden verkocht. LEIMUIDEN. De afdeeling Leimuiden c, a. van ,,het Groene Kruis" houdt hare algemeene Vergadering op Woensdag 26 October a.s. des avonds te 7 uren, ten huize van J. Keijzer. Punten van behandeling zijn o.a. Jaar verslag van den Secretaris over 1909. Alededeelingen van Commissarissen van het Verplegingsfonds. Rekening en ver antwoording van den Penningmeester over 1909. Verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de hee ren G. Bernard, A. v. d. Breggen, C. van Heijningen en W. Roest Kzn. en benoeming van een afgevaardigde ter Algemeene Vergadering. Het Bestuur van den Griet- en Vriesekoopschen Polder zal op Zaterdag 29 October a.s. schouw drijven over de dammen, kaden, enz. in' den polder en in den kom der gemeente, alsmede voor het voetpad van den Bilderdam tot aan den kom der gemeente. NOORDW1JK-B1NNEN. Gisteren had bij den Heer L. v. Schie ie Noordwijk aan Zee het jaarlijksche vogelschieten plaats. Het getal deelnemers was ditmaal niet groot; slechts elf schutters .dingen mede Ook het getal vogels was deze keer klein. Slechts twee vogels werden „ver schoten". Beide waren zeer „taai" men begon ten 11 ure en eindigde ten half 5. De prijswinners van den 1 e vogel waren J. Zoetendaal, Noordwijk, Kop; P. Brama, Noord wij kerhout, Romp; L. J. v. d. Berg, Noordwijk, Vleugel; J. Broma, Noordwij- kerhout, Vleugel; L. J. v. d. Berg, Noord wijk, StaartA. v. d. Geest, Warmond, Vlag. Van den tweeden vogel :J. Zoetendaal, Noordwijk, kop P. Brama, Noorawijker- hout, Romp L. Zuidenduin, Noordwijk, vleugelE. Bakker, Noordwijk, vleugel P. Brama, Noordwijkerhout, staart; L. Zuiderduin, Noordwijk, Vlag. Ofschoon het weder zich in den mor gen niet zoo schoon liet aanzien, werd deze „sport" door fraai weder begunstigd, wat een tamelijk getal belangstellenden had saamgebracht, alles verliep in goede orde. Ons Lindenplein wordt tegenwoor dig ook al gebruikte voor vischmarkt. Gisterenavond werd, deze week voor den tweedenmaal, afslag van „springlevende" visch gehouden. De kooplust was echter niet groot, men scheen de zaak niet te vertrouwen, ofschoon we van verbruikers vernomen hebben dat de visch zeer lekker was. Zijn we goed ingelicht, dan heeft deze ondernemer portie in een of ander zeevaartuig in de opbrengst te IJmuiden en van dien aard dat door hem getracht werd méér te maken op bovenvermelde manier. WARMOND. De milicien J. J. M. Breugelmans, met tijdelijk verlof alhier, is opgeroepen om op 25 Oct. a. s. voor Gedeputeerde Staten te verschijnen ten einde herkeuring te ondergaan. Werd onlangs medegedeeld, dat de heer J. v. d. Horst zijn gasmotor zou plaatsen in een houten gebouwtje, van wege het gevaar, zal dit gebouwtje niet van hout, maar van steen worden op getrokken. Het postverkeer met onze omlig- gende.gem-eenten is erg traag, Een brief •die ?s .avonds kwart over at*ht te Warmond wordt gepost, en geadres seerd is naar Voorhout, kan des an deren daags ten twee ure pas op zijn plaats van bestemming wezen. Dat is wel wat kras, als men weet, dat .War mond en Voorhout slechts een half uur loopens van elkaar verwijderd liggen. GEWESTELIJK GEMENGD. Koeiengeveclit. Men meldt ons uit Lisse: Gisterenmiddag geraakten een tweetal koeien van dén veehouder van der Spek in den Lisserbroek aan het vechten met het gevolg dat het voorbeen van een der koeien vast raakte tusschen een der hoorns van de andere koe. Beide beesten ge raakte voor den grond en ten slotte in de sloot, waarin zij beide zeer zeker had den verdronken indien in de nabijheid zijnde personen geen hulp hadden gebo den, want zóó vast zaten ze in elkaar, dat de hoorn van het eene beest afge zaagd moest worden om ze van elkaar te scheiden. Toen beide koeien uit de sloot getrokken waren bleek het dat de koe die met het been in de knel had gezeten nog al geleden had. De andere mankeerde behalve de afgezaagde hoorn niets. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De behandeling van 'Minister Talma's Bakkerswet is begonnen. De kansen van dit ontwerp staan niet slecht; de Minister kan over het verloop van den eersten dag tevreden zijn. Dat wil niet zeggen, Bat hij niet is aangevalleneen minister moet aan zijne tevredenheid niet zulke hooge eischen stel len. Vijf heeren zijn aan het woord ge weest; het begon met een recle van'den heer v. Ids in ga TGhr.-Hist.) Jongen, wat een liberalistische begrippen lietdlie heer in zijn felle rede doordruppelen, legen de afschaffing van cfien nachtar beid en den Zondagsaroeid der bakkers had hij geen principiëele bezwaren, maar wijzigingen wilde hij in diit ontwerp ge bracht zien; een uniforme regeling kon ^cm niet bekoren. Principieel was 'hij gekant tegen de bakkersraden. Door die bakkersraden, aan welke de minister ge zag wil toekennen, vreest spreker het Fransche syndicatisme, hij is n.l. bang, (dat de individueele vrijheid van bewe ging zou 'kunnen- lijden door de tyramïi'e va;i beroepsgenooten. Individueele vrij heid! Het schitterde den afgevaardigde voor den geest als z'n hoog en heilig beginsel. Van bakkersrarfen, die men met een modern woord zou kunnen noéTnen beroepsraden 'en met een oud wooTd gil- fcten, en die door wettelijke bepalingen f:et bedrijf in zijn omvang en werking regelen, moest hij niets hebben, 't Was een felle rede, zooals ik zei de. Ik be grijp niet, hoe de minister zijn kalmte bewaarde, toen genoemde heer als mo tief voor het oprichten van bakkersraden noem'de het scheppen van nieuwe baan tjes voor oude vrienden. Dat beginsel werd nog hooger ge dreven door den heer de Beaufort (V. L.) „De beste organisatie van den arbeid is de vrijheid." Dat was een machtspreuk, die hem leek, Ja wel, wij ihebben gezien hoe die vrijheid voordeel brengt aan.... groothandelaars. We ken nen ook een andere spreuk, die is van den Fransdien Dominicaan Lacordaire en die zegt: het is de wet, die vrijheid schenkt, en de vrijheid, die onderdrukt. Vindt je niet dat deze spreuk meer waar- heid bevat, als we eens goed rondkij ken? Toch is ook deze alge vaardigde niet absoluut tegen het ontwerp, in zooverre dit raakt den nacht en den Zondagsar- beid; ook hij wil echter een legio uitzon deringsbepalingen. Van Bakkersraden wil hij niet het min ste weten, 't Is immers een liberaüstisdi {dogma, dat de industrie, als men haar ongehinderd zidi zelve laat ontwikkelen, >de beste vruchten zal afwerpen' 1 Na dezen heer kwam met een retie Van twee uren de sodaal-democraat Schaper. Wat zou hij te zeggen "heb ben? Vurig voorstander natuurlijk om den nacht- en Zondagsarbeid af te schaf fen maar..... toch ontevreden, ornaat in het ontwerp niets wordt gezegd van ar beidsduur, leerlingwezen, internaat etc. Maar, lieve hemel, kan de minister nu in eens voor de bakkers 'de heele sociale kwestie oplossen? Zulke wereldhervor mers (in theorie!) kan slechts de sociaal democratische partij opleveren. Tegen de bakkersraden had spreker gewichtige bezwaren, want.... hij vreest, dat zoo'n raad eens besluiten kon nemen, nadeelig voor het grootbedrijf, m. a. w. Voor de kapitalisten! Dat klinkt ons vreemd in de ooren, maar we weten toch allen, dat de opeenhooping van Tiet ka pitaal den sociaal-democraat een voorbe reiding schijnt voor dien toekomststaat, wtfar alle kapitaal in handen zal zijn van één: de Staat. w De volgende spreker, de heer Sn o eek Benkeman (C.-H.) brengn 'den mi nister warme hulde voor de indiening van de wet. Maar.... natuurlijk, ook te gen absoluut verbod van nachtarbeid, want: die arme groot-industrie! 'Dat dit laatste bezwaar niet zoo erg steekhoudend is, werd ons duidelijk door Kien laartsten spreker, den heer Pass- toors (R. K.). Met enthousiasmes'tond daar onze volksman het ontwerp te ver dedigen, als noodzakelijk uit zedelijk, hy giënisch en maatschappelijk oogpunt. Spr. constateert dat men schreeuwt over 'het duurder worden v'aii het brood, omdat ide kosten van het grootbedrijf grooter worden, terwijl toch op 't oogenblik reeds in d'en Haag, waar de meeste brood fabrieken zijn, de broodprijs 2 cent hoo- ger is. Toen minister Harte in het Kabinet zat voorspelde men ook dat door diens ta- riefwet het brood' duurder zou worden, maar juist kreeg men duurder brood een paar dagen na dieais valSpreker gaat in alle opzichten mede met het ont werp. Ik geloof uit alles, wat wie hebben gehoord, ofschoon vele bezwaren Wer den gemaakt, te mogen opmerken, dat het ontwerp Talma, misschien gewijzigd', maar dan toch in zijn hoofdgedachte zal worden .aangenomen. 't Is te hopen, dat deze eerste voorspel ling van "dien Overzichtschrijver juist zai zijn Koloniën. De nieuwe Indische wraakmoord. Men meldt uit Roermond aan de „Maas bode" Alhier is een telegram ontvangen, mel dend dat onze vroegere stadgenoot, de heer D. Reuten, door een inlander werd vermoord, waarschijnlijk uit wraak. De verslagene was werkzaam als chemiker op een suikerfabriek te Pradjahan (Java) en had den jeugdigen leeftijd van slechts 21 jaar. Onderwijs. Exam-ens vrije- en orde oefeningen. Rotterdam. Geëxamineerd 6 manne lijke en 6 vrouwelijke candidaten. Ge slaagdde heer A. de Wit, Rotterdam; en de damesC. M. van der Ent, M. J. Schaberg en N. C. Broos, allen Rotterdam de heeren J. van Oostrum,'s Gravenhage, en G. J. Verkerk, Ridderkerk; en de damesL. F. Zegwaart, J. S. C. de Zeeuw en G.Reijling, allen te Rotterdam. Amsterdam. Geëxamineerd 11 candi daten. Geslaagd de heerenS. Barug, 0 A. Jongman en B. Jongsma, allen te Amsterdam R. Adolf, van Eemnes-binnen, en A. C. Butselaar van Zaandamen de dames E. J. Vreeken en B. J. H. de Vries, beiden van Zaandam. en a c c ij n s. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belangstellende, dat op 4 Aprrl 1911 en volgende dagen te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen zal worden gehouden, ter ver vulling van 115 plaatsen, welke in 1911 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toege laten, moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1911 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 jaar niet overschreden hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. (Verdere bijzonderheden bevat „St.ct." 246). STATEN-GENERAAL. TWEEDE K3.MER. Vergadering van DondeMag 20 October. (Vervolg). Tegenover het beweren, dat de arbeid in het bakkersbedrijf gezond is, trachtte de heer Schaper aan de hand van tal rijke verklaringen van geneeskundigen het tegendeel aan te toonen, vooral wat nacht arbeid betreft. Voorts betoogde hij de noodzakelijkheid van afschaffing van nachtarbeid in het belang van het familie leven. De afschaffing nu zal moeten ge schieden bij de wet, trots de bezwaren, van conservatieve zijde daartegen, en op gelijke conditiën voor alle groepen. Bij voorbaat waarschuwde spreker reede tegen het gisteren ingediend amendement- Borgesius, dat het drie-ploegen-stelsel wil invoeren, echter zonder bepaling van den arbeidsduur. Spr. deed een beroep op den Minister om de bepaling van den arbeidsduur in de wet op te nemen. Nader de voordeelen van de afschaffing van nachtarbeid in het licht stellend, wees hij er op, dat de qualiteit van het brood er beter op zat worden, aangezien brood van goede qualiteit langer kan bewaard worden. Spreker hoopte op de aanneming der wet. De heer Snoeck Henkemans hul digde Min. Talma om het indienen van het ontwerp, maar had verschillende bezwa ren, in de eerste plaats omdat in onze wetgeving een nieuw element komt name lijk verbod van arbeid, zelfs in eigen vrijen tijd, en hij vroeg of de minister de gevolgen daarvan wel voldoende heeft overwogen. Een tweede, bezwaar is dat er bij deze regeling niet voldoende reke ning is gehouden met de veelvormigheid van het bedrijf. Ten derde zal de dwin gende bepaling van dit ontwerp doodend zijn voor de energie en den ondernemings geest in het bakkersbedrijf. Spr. had liever een regeling van den arbeid ten opzichte van duur en rusttij den gezien, zoodat de geïnteresseerden zelf den arbeid verder hadden kunnen regelen. Alleen voor zeer slecht ingerichte bakkerijen zou men den arbeid 's nachts kunnen beperken. De heer PasStoors constateert dat de oppositie tegen dit ontwerp is uitge- gaan van een gering aantal belangheb- benden. Daartegenover stond een frissche rechtvaardige actie van 235.000 georga niseerde arbeiders. Het ontwerp draagt geen politiek karakter, het betreft louter een vakbelang, het kost niets. Het is niet te vreezen dat het brood duurder wordt door de afschaffing van den nacht arbeid, die de zedelijke belangen ten zeerste zal bevorderen. Spreker betoogde ten slotte dat het beter ware deze wet niet in te voeren, dan geamendeerd zooals de heeren Bor- gesius c.s. het zouden wenschen, n.l. de invoering van het drieploegenstelsel. Vergadering van Vrijdag 21 Octoberij De behandeling der Bakkerswet worjdt voortgezet. De heer Goeman Borgesius is het niet met den Jieer Snoeck Henkel- mans, eens dat verbetering in het treurig lot van -den bakkersgezel nooddg is en meent dat het leveneens vaststaat dat in hetf bakkersbedrijf maar al de dikwijls mis bruik wordt gemaakt van de bestaan* Z- de vrijheid om Zondags- en nachtarbei4 i™ te doen .verrichten en dat dit alles zeer; Je ■in de hand wordt gewerkt door de P'reS" e sie van het publiek, dat versch brood sj: I wil bebben. «Maar A.l M $&t ZPP, ,dW Examen commies dir. bel., i nv.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2