't Was indrukwekkend, 't was hart verheffend! BOSKOOP. Gisternamiddag is het stof felijk overschot van den heer A. Koster Mzn. grafwaarts gebracht. Bij de geopen de groeve voerden verschillende sprekers het woord en schetsten in korte bewoor dingen de groote verdiensten van den overledene, die o. a. de man is geweest die het eerst de rozenculfuur begon op de zoogenaamde Boskoopsche onderlaag en die de blauwe spar (Picea punget glauca Koster) in den handel bracht, welke feiten van groot belang waren voor de welvaart dezer streek. HAARLEMMERMEER. Door het R.K. Kerkbestuur H. Franciscus van Sales is aan het Gemeentebestuur aangevraagd vergunning voor den bouw van een R.K. Parochie-school met onderwijzerswoning op een terrein ten Noorden van de Paro chiekerk aan de Spaarnwouderweg. Het gebouw zal bestaan uit vier klas selokalen en èèn lokaal voor overblijven de kinderen. Blijkens de ingeleverde teekeningen, belooft het een fraai geheel te worden. Architect is de heer Jos. H. Tonnaer te 's-Gravenhage, de ontwerper van de onlangs geopende St. Anthoniusstichting voor Zusterhuis en Onderwijs te Nieuw- Vennep. HOOGMADE. Door het bestuur van den Vlietpol-der odder Woubrugge zal op 24 October de jaarlijksche algemeene schouw gedreven worden over de werken in den polder. Voor den Voofofschen pol der zal zulks plaats hebben op Dinsdag 25 October, terwijl de Ingelanden van den Boschpolder ook herinnerd zijn aan de desbetreffende bepalingen In de pol derkeu r. "De kolfbaan, "behooren'de bij het café van den heer C. Hillebrand en ge heel van hout, is door den eigenaar afge broken en wordt nu geheel van steen op gebouwd, waarbij vooral de hoogte zeer vergroot is. Dat 'hierdoor in een reeds lang erkende behoefte voorzien wordt, behoeft zeker niet gezegd te worden. Vooral de uitvoeringen van ons harmo gezelschap zullen daardoor veel beter tot hun recht komen, terwijl ook het houden van vergaderingen er zeker aangenamer door za! worden. H1LLEGOM. Voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de O. L. S. alhier "is de volgende voordracht op gemaakt: 1. T. W. Vis te Arnhem. 2. J. Tcrensma te Diemerbrug en 3e. J. de Boer te Aalsmeer.. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring: volle pekelharing f 12.20 a f 12.40, ijle f9.10 a f9.40, steurharing f 10.30 af 11.50, makreel f 10.— a 11.85, per kantje. KAAG. Voor de betrekking van onder wijzer (es) aan (ie openbare lagere school alhier, hebben zich tot nu toe slechts 3 (vrouwelijke) sollicitanten aangemeld. 'LISSE. Gisteravond zijn de lessen van het 2de gedeelte van den Rijkst.uinbo.uv/- wintercursus wederom aangevangen. Be halve de leerlingen waren tegenwoordig de heer J. Beumer, hoofd van den cur sus en de heer W. v. d. "Laan van "Voor hout. NIEUW-VENNEP. Een zoon van den arbeider Deegenaars alhier, bezig zijnde met suikerbieten Ie rooien, had het on geluk zich bij het afhakken der bladeren van de bieten, ernstig in de hand te hak ken. "Hij moest zich onder geneeskundige behandeling van dr. v. Dorsten «tellen, terwijl hij zijne gewone werkzaamheden voorloopig niet kan verrichten. "De Arbeider C., werkzaam "bij den landbouwer Colijn aan den AalsmeerHer- weg, had het ongeluk met het opstap pen op een rijdenden boerenwagen mis te stappen en met zijn voet onder bet wiel te raken. De voet werd ernstig gekneusd, zoodat hij zich onder de behandeling van Qen geneesheer moest stellen. De gekwetste is door zijn patroon tegen ongevallen verzekerd. Van de lijst der schoolgaande kin deren aan de openbare lagere school te Nieuw-Vennep zijn afgevoerd de namen van Tl2 kinderen welke allen zijn over gegaan naar de R.K. Anthonius-Zuster- school. OUDEWETERING. Aan de echigenoo- te van den Iandweerplichtige W. Spaar garen Is door den minister van oorlog een vergoeding van 'f 0.60 per dag toege kend, voor den tijd welken genoemde dienstplichtige onder de wapenen heeft doorgebracht. ROELOF ARENDSVEEN. Aan de echt- genoote van den Iandweerplichtige ~N. v. d. Haak is door den minister van oorlog een vergoeding van f 0.80 per dag toege kend voor den tijd dien genoemde dienst plichtige onder de wapenen beeft doorge bracht VOORSCHOTEN. Zondag avond gaf de tooneelvereeniging St. Genesius voor een stampvolle zaal hare reeds aangekon digde uitvoering in het Patronaats gebouw met welwillende medewerking (der Harmonie vereeniging St. CaeriKa te Veur-Leidschemfam, en bijgewoond door den zeereerw. heer pastoor, den Weleerw. heer kapelaan en den wéleerw. heer rector van het pensionaat Bijdorp. Precies half acht opende St. Caecilia deze uitvoering met een marsch van de Roij van Zuiderwijn, Souvenir de Krim pen a. d. IJscI. Daarna werd opgevoerd Pierre de Galeiboef of de onschuldig ver oordeelde, drama in vrjf bedrijven. Met daverend applaus na elk .bedrijf bewees, hoe dankbaar en met welk suc ces de tooneelvereeniging haar taak ver vulde. De verschillende executanten be ijverden zich beürtelings om de verscil- lende karakters naar wensch te vertol ken en gaven blijk van degelijke studie. Alle rollen waren in goede handen. ,Het blijspel 5,De twee emmers water" liep uitstekend van stapel en wekte de hilariteit naar hartelust op. De grimeering van den heer Adr. Kou- wenberg te Leiden was eenig, ievenals de verschillende costumes door hem ge leverd, welke er fraai en frisch uitzagen. De harmonie St. Caecilia, die de pau zen tusschen de verschillende bedrijven zoo amusant aanvulde, heeft eer van haar werk, en vooral muntte uit Donna Flora, fantasie dramatique, van Ch. de Char- mont, waarin de clarinet piston zeer schoon was te noemen. St. Caecilia van Leidschendam heeft blijk gegeven, dat de leiding van iiaar directeur, C. Bonten, van Den Haag, in goede handen is. Een woord van hulde aan den regis seur der tooneelvereeniging, den wel eerw. heer kapelaan, die deze jeugdige krachten zoo uitstekend weet te vormen is zeker hier wel verdiend. VOORHOUT. Aan allen, die deel wil len nemen aan gezamenlijken inkoop van tarwe en meel, wordt bekend ge maakt dat in deze week een commissie daartoe benoemd is, die bij alle leden der vereeniging „Plicht en Recht" komt informeeren. De commissie hoopt, dat vele leden hun opgaven zullen doen, opdat zij in staat gesteld zal worden zoo goed en goedkoop mogelijk de tarwe te kunnen verkoopen. .WARMOND. Naar men ons mede deelt, is het werk voor de vergrooting der Roomsch-Katholieke begraafplaats al hier opgedragen aan den heer de Vreede, aannemer te Noord wijk. "Neemt alhier de zeilsport zulk een vlucht, de vischsport, als men dit zoo mag noemen, wil dit ook doen, aangezien het plan is in de wateren dezer gemeente een internationale vischwedstrijd te hou den. De juiste datum is nog niet definitief vastgesteld. Opmerkelijk is het, dat 'die laatste tijden zooveel klachten worden gehoord over de talrijke process en-verb aal, welke worden opgemaakt voor het stoomen en sleepen'in de Warmonder Leede en Groo te Sloot alhier. De oorzaak hiervan ligt echter hierin, dat in genoemde wateren niet mag worden gestoomd en gesleept zonder vergunning van het Hoogheem raadschap „Rijnland)". De meeste gezag voerders der booten schijnen dit niet te weten, aangezien bedoelde vergunningen bij aanvrage meestal worden' verleend. Met weinig moeite is derhalve a"an "dezen toestand een 'einde te maken. GEWESTELIJK GEMENGD. Dezer dagen werd namens het korps torpedisten te Brielle op elk der d:rie graven van de verleden jaar bij de ramp te Katwijk omgekomenen een krans neergelegd, als bewijs dat zij door hun krijgsmakkers nog niet vergeten zijn. De ingenieur der spoorlijnen door de Haarlemmermeer reed Zaterdag dicht bij Aalsmeer in volle vaart met zijn auto tegen een boom. Het voertuig sloeg gelukkig naar derf wegkant om. ,De chauffeur werdl op den weg gewtorpen, doch bekwam oogenschijnlijk geen let sel. Als oorzaak werd de slechte toe stand van den weg AalsmeerSloterweg opgegeven. Kerknieuws. De nieuwe Kerk te Vlissingen. De bouw van de nieuwe kerk (Kruis kerk) te Vlissingen, zal de volgende maand een aanvang nemen. Deze kerk, die genoemd zal worden „O. L. Vrouwe- kerk" zal evenwel voorloopig niet ge heel en al worden afgewerkt. Kerkwijding te Diemen. De nieuwe kerk te Diemen zal Donderdag 27 October 's morgens half tien door den Zeereerw. Deken van Ouderkerk plechtig worden ingezegend. Land- en Tuinbouw. De Boskoopsche Tentoonstelling. De tentoonstelling van getrokken bloem en bladheesters, welke in April 1911 ge houden zal worden, ondervindt van vele zijden krachtige medewerking en zal in omvang en beteekenis de aanvankelijke verwachtingen der commissie verre over treffen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap over de tentoonstel ling aanvaard en het Koninklijk Huis heeft verschillende medailles toegezegd. De honderden inzendingen vragen veel meer ruimte dan oorspronkelijk geraamd was, zoodat de tentoonstellingsgebouwen een opervlakte van minstens 3400 M2 zullen moeten beslaan. Op bijna alle nummers van het programma is ingeschreven. Het aantal inzendingen voor nieuwigheden alleen bedraagt reeds 77. Geen wonder, dat Boskoop vol geestdrift en eensge zindheid blijit werken om de tentoon stelling in elk opzicht schitterend te doen slagen. V. P. N. Te Delft ïs gisteren de algeimeene Ver gadering gehouden van de afdeelingZuid- Holïa,nd y&n de vereeniging voor pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Ne derland. De begrooting voor 1911 aan de orde, werd goedgekeurd, sluitende met teen eindcijfer van 'f 2370. Ingekomen was een mededeeling van Ged. Staten, waarbij kennis werd gege ven, dat de vereeniging voor 1912 niet zal kunnen rekenen op het Provinciaal subsi die van f250. De vereeniging zal trachten het subsidie te 'doen handhaven. Tot bestuursleden werden herkozen die heeren Beck en Cohen en gvdkozen "de heer j. Schneider te Delft, Bij het hoofdbestuur zal worden aan gedrongen op betere verzorging van het technisch gedeelte in het orgaan. Als een bewijs voor de buitengewone vruchtbaarheid van dit seizoen mag zeker dienen, dat een landeigenaar te Kollum, dat jaar tot zesmaal toe, een flink gras gewas verkregen heeft van 't zelfde per ceel land. In geen jaren is dan ook) de opbrengst van den oogst zoo groot ge weest. Sport. ParijsBrussel. In de „Matin" vertelt Wijnmalen over zijn vlucht: Dadelijk stegen wij tot 400 M. en blij ven wij wat stijgen. Te Louvres bedrid den we den auto, die ons volgde, dat al les goed' ging en we begonnen met den wagen een wedstrijd, dien wij wonnen. In Compiegne waren we 1000 M. hoog en vandaar zagen we de aut" duidelijk door de straten van het stadje kronke len. We volgden de Oise tot Chauny. Vandaar gingen we direct naar Saint Quentin, waar we daalden om 10 uur 15. Om 7 uur 37 waren we opgestegen. Om 10 uur 45 gingen we weer de lucht in en passeerden weldra de grens. Van dat oogenblik af hebben we op onze reis geen oponthoud meer gehad. We kwamen in een mist en zagen Ber gen niet liggen. We dwaalden wat naar het Westen af en Du four vertelt plotse ling, dat hij niet meer weet waar we zijn. Er viel niet lang over te praten. We daalden en vroegen den weg. Het was een prettige verrassing voor de bewo ners van Pont-a-Ce!les, die nog nooit een vliegtuig hadden gezien. Vier boeren hielden .mijn toestel vast, toen Dufour de schroef aandraaide en daarna op zijn stoeltje klom. Om de be woners te danken vlogen we even bo ven het dbrp rond» Van het oogenblik af dat we het Pa leis van Justitie te Brussel in het zicht kregen, hielden we wat links aan xom zoo gauw mogelijk te landen. Ik wist niet hoeveel benzine ik nog bij me had en of hoeveelheid wel genoeg zou zijn voor over de Belgische hoofdstad te vliegen. Om 1 uur 35 daalden we op een terrein, dat met 't Belgische Issy zou kunnen noemen. Om 2 uur 10 kon ik weer vertrekkfeh. We vlogen over Brussel heen. Op de grens wuifden de douane-beambten ons toe en even verder deden Fransche col lega's hetzelfde. Te Saint Quentin zijn we weer ge land, koud en vermoeid. Mijn rechter arm kon ik haast niet bewegen. Na aankomst te Parijs vertelde Wijn malen aan den correspondent van die. N. R. C.: „Gisteren is alles goed gegaan, maar vandaag was het schrikkelijk hprd. Een booze wind' en een ellendige nevel. Vier maal moesten we neerdalen om den weg te vragen. Op een gegeven pogenbldk, 25 meter dalend, zagen we vlak be neden ons een sneltrein, waar we op neer gekomen zouden zijn, als we hem niet gelukkig tijdig ontdekt hadden. Pa rijs zagen we eerst toen we er boven waren. De Franschen schijnen onzen landge noot zijn succes niet te gunnen. De Fransche Automobiel Club bericht, dat zij zich ten .opzichte van de vlucht ParijsBrussel en terug, door Wijnma len gedaan, alles voorbehoud, in ver band met de afwezigheid van officieele tijdWaarnemers. De sportcommissie zal de zaak onderzoeken in een weldra te houden bijzondere vergadering. Men be weert, dat Wijnmalen de tijd waarnemers te laat gewaarschuwd heeft. Over den Oceaan. De bekende reiziger Wellmann is Zaterdag met een bestuurbaren ballon in gezelschap van 5 anderen in Amerika opgestegen met het doel den Oceaan over te varen en ergens in Europa te landen. Wellman had zich daarbij voor genomen, gebruik te maken van de heerschende winden en zich daardoor in de goede richting te laten voortdrijven. Met zijn motoren zou hij dan trachten, den ballon zooveel mogelijk te houden boven de route van de groote transatlan tische stoomschepen. Dat zou het dubbele voordeel hebben, dat bij een eventueel verongelukken van den ballon de kans op redding grooter zou zijn, en dat Wellman c. s. door middel van hun toe stel voor draadlooze telegfie, tijdens den overtocht met naburige schepen in ver binding zouden kunnen blijven. Wellman's ballon heet de „America" het is, als men de Zeppelin's uitzondert, de grootste bestuurbare ballon, die in de vaart is. Draadlooze telegrammen meldden eerst, dat alles wel was, later dat ze in dichte mist zaten, den motor stilgezet hadden, en desondanks met een vaart van 25 knoopen door het luchtruim zwierden. De laatste berichten melden dat de ballon geheel buiten gemeenschap met de toe stellen en zijn toestand dus geheel on bekend is. Sedert 30 uur is niets ver nomen. Faillissementen. Uitgesproken: M. van Lith, timmerman te Geldermalsen. Curator mr. J. Versteegh. J. van Dongen, bierbottelaar, te Woensel. Cura tor B. R. de Roy van Zuidewijn. A. Moer man, bakker, te Ter Neuzen. Curator mr. J. H. M. Stieger, te Goes. F. Koumans, aanne mer, te Maastricht. Curator mr. dr. Ch. van Oppen. A. Kok, sigarenwinkelier, Amsterdam Curator mr. J. H. Kuiper. Mej. A. B. van Boeschoten, caféhoudster, Arasterdam Curator als voren. A. A. Ernst schoenmaker te 's- Gravenhage. Curator mr. G. A. v. Haeften. D. Holwerda, ingenieur te 's-Gravengage. Cura tor mr. G. Richot Dijkman. Geëindigd: F. F. Bronders Jr., voorheen sigarenwinkelier te Rotterdam. A. M. van Soest, wed. H. C. Blom, Delftschestraat S2a, te Rotterdam. A. C. W' Breuker, weduwe van A. L. van Workum, te Amsterdam; B. Nijdam koemelker, te Sneek. Opgeheven; H. J. Neipoth, timmerman. Amsterdam. J. C. M. Mollé, kantoorbediende Amsterdam. A. van Gelderen slager te Am sterdam. J. M. Gokke te 's Gravenhage. R. Dorsman, te Delft. Vernietigd: R, L. koopman te Appinge- dam. E. L. B. G. von Kamptz en zijn eent- genoote M. J. V. Colville, beiden zonder beroep wonende te Nijswiller, gemeente Wittem),— E. P. Crum, koopman, te Dodewaard. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: W. Dongelmans geb. Voest, d. M. F. de Grauw geb. Rijshouwer, d. Overleden: M. A. van Delft, jd., lij. H. Verkerk, jd. 11 m. A. AL Bloem, vrouw van J. Th, Hoefsloot, 69 j. L. M. van Heve lingen, jm. 14 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: T. van Schagen-Van Geilswijk, d. M. van Walstiju- Gouweleeuw, d. M. H. Kaap-De Bonte, z. A. Booden-Brandenhorst, z. Overleden; W, van Holst, 37 j, LEIDERDORP. Geboren: Abraham, z. van A. Schuilenburg en I. Spaargaren. Overleden: Helena Catharina de Wilde, 37 j. echtgenoote van Dr. E. W. de Flines. OUDSHOORN. Bevallen: J. M. Tilburg geb. Oppelaar, d. G. J. Zekveld geb. Ver blauw, z. C. van Gent geb. Ie Clerq, d. L. H. Vrolijk geb. v. d. Laan, z. K. Zekveld geb. van Muijen, z. RIJNSBURG. Geboren: Jansje, d. van Th. de Mooy en J. Hogewoning. ZOETERMEER. Geboren: Johannes Lam- bertus, z. van A. L. van Dorp en L. C. van Lint. Overleden: Willem Westhoek, 10. w. Heitje Hofman, wed. W. Krispijn, 82 j. Getrouwd: A. Rutten, jm., 30 j., van Bleiswijk, en H. Spruit, jd., 24 j. Familieberichten uKandereBladen. Getrouwd: Jos. J. P. de Jansen en Marie G. J. Waanders, den Haag, Zwolle. Overleden: Mevr. E. J. Huysser wed.van B. A. A. Wubbe, Amsterdam. Dr. Adr. van der Steen, 94 j., Oss. A. J. Schurstra, 71 j., 's-Bosch. Anna, C. M. Elsevier, 5 j. Voorburg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 October 1910, medegedeeld door het Kon, Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 Biarritz. Laagste barometerstand 757.9 Dunrossness Malinhead. Verwachting tot den avond van 19 October zwakke tot matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Ingezonden Stukken, Buiten verantwoorde tijkheid derRedactie. R.-K. Bedienden. Mijnheer de Redacteur, i5en 12en October 1.1. plaatste ik in „De Leidsche Courant" een schrijven, met (loei hier te Leiden, waar men toch waarlijk op vereenigingsgebi-ed niet achterlijik is, stemmen te doen opgaan, en sympathie te wekken, voor een inrichting, zooals vele steden reedis bezitten, en zooals in andere steden met succes werkzaam is, een R. K. Ver. voor 'Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Niet, dat hier te Leiden nog geen~"dier- gelijjke inrichting bestond.... doch geen Katholieke. Die missen we hier. En een Katholieke organisatie is, in onzen tijd toch méér dan ooit, voor den Katholiek noodïg. Dit géldit óók orize Katholieke Bedienden! "Aanvankelijk meende "ik dit schrijven niet eens opgemerkt. Och, een vifk-veree- niging, niet waar? Als 't nu nog de op richting van "n nieuwe sp o rt-vereeni- ging of dansclub gold. Dat 's zoo echt volgen den tijd-geest. "Soch bemerk ik in het blad van heden (17 Oct.), dat er iemand is, tenminste die nader ingaat 'op dat schrijven, en zijn meening in deze hooren 'Iaat. Ook S. wil een Katholieke Veree niging. Steunt mijn schrijven van~12 dezer. S. doet dat, hoofdzaklijk, üit oogpunt van vervroegde winkelsluiting. Zeer wel, "doch daar is méér. Een vereeniging, ais door ons "bedoeld, is n'iet alleen oiïi misstanden op'te heffen, zij kan ook zooveel doen voor "die ontwik keling en meerdere vakkennis harer leden. Zooveel op maatschappelijk ten Gods dienstig gebied. 'En zij zou waarlijk hier in Leiden geen onnutte weelde zijn, maar in een werke lijke behoefte voorzien. Dat leeren de plaatsen waar hare op richting een feit is geworden. En dan fniet alleen de winkelbedien den, ook handels- en k ant o o rbedi endqn moeten vereenigd. S. spreekt van winkel-bedienden. Onze R. K. kantoor- en.handelsbedien den, waar blijven ïij? Bestaan ook Bij hen geen grieven. jWillen ook zij geen Katholieke'2 boven (iaën ,-,neirtEaiqr organ nisatie£ Dat ook uit hun midden jteng $an*< men opgaan. Voor een R. K. Mangels-,- Kanloör- en V/i nkelbed iendien vereeniging Zijn in onze stad elementen genoeg. Als de wil er slechts is. En wat de noodzakelijke staun yooü oprichting en instandhouding betreft, och* ook daar zullen wel personen voor te vinden zijn. 'Het zou wel bedroevend zijn, a}s hier in Leiden, dat we zouden noemen willen het uitgangspunt tier Nederlanctsche K. s. A., geen kans tot oprichtii^j ëener dergelijke \ereeri5ging 'ware. Aangepakt moet er worden...... tn a a r door de bedienden ïelf aller eerst! i C. v. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag IS October. In behandeling kwam de suppletoire) marinebegrooting voor 1910, betreffen de het verstrekken van voediin'ggeld voorj gehuwde onderofficieren. Er werden be zwaren tegen ontwikkeling door den heer, Hugenhöltz, die deed uitkomen dat het ontwerp niet alleen minder geeft, dan hetgeen de heer Duymaer van Twist indertijd bedoelde met zijn door de Ka mer aangenomen motie, maar daarbij ge heel iets anders geeft. De heer v. Twist bedoelde dat aan. gehuwde onderoffi-i eieren en zoo mogelijk ook aan gehuw de mindere schepelingen, gelegenheid zou worden gegeven het middagmaalf thuis te gebruiken. Maar het onderhavige wetsvoorstel geeft slechts aan een zekere categorie van onderofficieren niet alleen scheepskost, maar ook een vermomden bijslag, in den vorm van voedinggeldV De gehuwden .worden hier dus 6terk be voorrecht boven de on gehuwden, Wei- geen niet kan nalaten een sterke onte vredenheid op te wekken. Men heeft hier dan als het ware te doen met een of- ficieele belooning voor 't gehuwd zijln'. De eenige rationeele weg ware een sa larisverbetering voor allen, zoodat de gehuwde man van zijn salaris behoorlijk! zijn gezin kan onderhouden. Om die re den drong hij derhalve niet aan op Hef verstrekken van voedinggeld aan minde re schepelingen. Hij zou oók niet te gen het ontwerp stemmen, omdat in elikf geval verbetering wordt verkregen. De Min. van Marine verdedigde) het ontwerp, verzekerende dat hij meent er dn geslaagd te zijn, bij dit wetsont werp het juiste midden te houden, 'door de manschappen te geven wat de Kamer bij motie verlangd heeft en tegelijker tijd de bezwaren voor den dienst, die het gevolg van den maatregel kunnen zijn, te verwijderen. Het wetsontwerp werd daarna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd!. Vervolgens kwam in behandeling een' suppletoire oorlogsbegrooting voor 1910 bevattende verschillende aangelegenhe den, o.a. reorganisatie van de marechaus see, reorganisatie van de muziekkorp sen. De heer Duymaer v. Twist be streed het gebruik dat tegenwoordig van] de muziekkorpsen bij het leger werd ge maakt. De korpsen zijn geheel van aard! veranderd. Zij dienen minder voor mili taire doeleinden, waarmede zij vroeger werdén opgericht ,nj. om op het slag veld bij de troepen élan te verwekken; en om bij militaire marsch en, de goede stemming onder de troepen aan te wak keren, dan wel tot genoegen en tejrri gerieve der burgerij. Spr. zou wenscheu eenvoudige fanfarekorpsen, gevormd uit de tamboers en de hoornblazers bij de' regimenten infanterie, met uitschakeling van de harmoniekorpsen van tegenwoor dig. (De vergadering duurt voort.) Laridbouwonderwijs. Verschenen is d'e memorie van ant-« woord ter zake van het wetsontwerp,; het gevraagde crediet verleenende voor; de splitsing van de Rijkstuinbouwschool te Wageningen. Dat het ontwerp eeriigszins voor uitloopt op de nadere regeling van jief hooger landbouwonderwijs, erkent de minister, maar hij meent dat dit niet te( vermijden is. Ter wille van uit Indië komende jon gelui, die zich voor den landbouw aP, daar wenschen te bekwamen, acht de mi-: nister een afzonderlijke school noodigl waarvan het onderwijs te volgen is ook! voor hen, die Üiet voor het univiersjR' taire önderwijis geschikt zijn. Te .gchriel zullen de twee Indische! klassen niet worden behandeld, wanneer, slechts de volksvertegenwoordiging did gevraagde gelden toestaat. De Minister? van Koloninë is ingenomen met dd school, maar acht Haar een NedërlanscH, belang te gelden. Het oordeel van de Indische regeering is niet gevraagd, om^ dat deze wel van zich zal laten hoor(en^ wanneer de plannen niet irf de smaakj vielen. De memorie verdedigt de etichtingl i van een afzonderlijke middelbare Necfy landbouwschool met dit argument, daf de school te Wageningen,' die voor vij^ zesde bevolkt wordt door personen, die} naar Indië willen, moeilijk in hoofdzaak) kan zijn ingericht voor het overs cSfcetein dq een zesde die.el dait jn Nederland blijft

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2