Uit Stad en Omgeving. per spoor, in die rvoege gewijzigd zul len worden, dat de reizigers zelf hun rijwielen naar en van de bagagewagens zullen moeten vervoeren, een systeem dus, zooals in J3elgië en gedeeltelijk' ook in Duitschland bestaat, tot groot ongerief van het reizend publiek. We kunnen gelukkig meedeelen, dat dit bericht onjuist is ,wat de Holland- sche Spoor betreft. Deze maatschappij zal "het uniformtarief van f0.20 hand haven, zonder eenige bezwarende bepa- ling. Wat de Staatsspoor zal doen, is nog niet met zekerheid bepaald. Zeker be staat het voornemen, de thans gelden de bepalingen te wijzigen. Wij ineenen echter reden te hebben, om te verwach ten, dat het niet zoo erg zal zijn, als men uit de couranten berichten zou opmaken Het bondsbestuur blijft in dezen jüli- gen. (De Kampioen). KORTE KRONIEK. Het tweede internationale con gres voor zedelijke opvoeding zal, naar het „Vad1." meldt, in het najaar van 1912 te 's-Graveuhage bijeenkomen. De Prinses Juliana, waarvan het onzeker was, of zij onder de tegenwoor dige omstandigheden het gebruikelijke bezoek te Lissabon zou afleggen, is al daar geweest en weder vertrokken, ter voortzetting van de reis. De Minister van Waterstaat heeft afgezien van het denkbeeld om uitbreiding te geven aan de beperking der nacht vaart op de kanalen. Aan de „Peel- en Kempenbode" wordt van zeer goede zijde bevestigd, dat een der R.-K. Kamerleden voornemens zou zijn, over de zaak aangaande de hou ding van den milicien De Grooff tegen een officier te Breda in de Kamer een interpel latie te richten tot den minister. Aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is de bouw opgedragen van een onderzeeboot groot model, bestemd voor den dienst in Ned. Oost-lndië. Zaterdag werd te Bloemen daal "de algem. vergadering gehouden van "den Bond van Vrije Liberalen, in verband met de candidaatstelling voor een lid van den Gemeenteraad, (vacature mr. P. Ti- deman) Inmiddels was gebleken, dat een liberaal lid van den Gemeenteraad1 op eigen initiatief mét den voorzitter van de anti-revolutionaire kiesvereemging en van de R.K. kiesvereeniging was over eengekomen, dat zij den liberaal mr. A. .W. J'acometti in hunne 'kiesvereenigingen zouden candideeren. Uitcourantenberich- ten was bekend dat laatstgenoemde reeds tot candidaat was gesteld bij de beide christelijke kiesvereenigingen. Besloten werd bij w'ijze van ernstig pro test van liberale zijde geen candidaat te stellen. Men deelt aan de „Zutph. Ct." me de, dat het eergisteren 70 jaar geiled-en was, dat de heer mr. W. baron van "Heec- keren van "Keil, te Ruurlo door Koning iWillem I benoemd werd tot Kamerheer in buitengewonen dienst," welke functi'e hii riu nog bekleedt bij' Koningin Wilhel- mina. Baron van Heeckeren is Minister van Buitenlandsche Zaken geweest in het Ka- binet-Kappeyne, en vóór dien directeur van het Kabinet des Koningsgeriiimen is hij ook lid van Ged. Staten van Gel derland en 'lid van de Tweede Kamer voor Lochem geweest. On'angs heeft de krasse grijsaard, in het genot van een goe dé gezondihoud, zijn 95sten verjaardag ge vierd, In Amsterdam wordt een "groote protestmeeting voorbereid tegen (lie réde van den burgemeester van Rome, den heer Nathans, welke beleedigend was ten opzichte van Z. H. den Paus. LEIDEN, 11 October. Apologetische cursus. De eerste apologetische les werd gis teren in de Sint Lodewijks kerk gege ven door den weleerw. heer Bekkers, kapelaan "der St. Petrus. Overtalrijk ^vas de opkomst in het antieke gebouw, iWelks moderne, electrische verlichtin'g Iiog niet geheel is voltooid', doch zeer spoedig, vóór de tweede les, in gereed heid zal zijn. Vóór kapelaan Bekkers zijne eerste les begon, betrad die Zeereerw. heer Haf- kenscheid, pastoor der Sint Petrus, or- jganisateur van deze cursus, het spreek gestoelte. Nadat Z. Eerw. het ge bed tot den H. Geest had gebéden, zei de hij, diat door hem met innige voldoening en vreugde de groote opkomst werd' ge constateerd, welke voor hem weder een bewijs was van den geest van geloof in onze stad. Om zich in te wijden in de iwetenschap der verdediging van het hei lig geloof waren zoo velen dezen avond samengekomen. Spreker toonde aan, dat én alle tijden naast de dwaalleer de waar heid had geschitterd, en tegen den aan val met een krachtig verweer was ge streden. In onzen tijd wordt de kerk aangeval len door liet modernisme, een complex van alle dwaalleeringen." Tegen dien aan val wordt nu de waarheid krachtig ver dedigd door dén Paus, door vereenigin- gen en bonden, door geschriften en door dé katholieke couranten. Een van de middelen om zich tot dien strijd te bekwamen zijn zoo vervolgde spreker de apologetische cursussen, tij er kan meer wpjderi bereikt jiajn jn predicatié's, omdat men hier is in in- intiemen kring, omdat hier moeilijkheden, naar aanleiding v^n het .gesprokene schriftelijk ingediend, schriftelijk of in de volgende les kunnen worden beant woord'. Spr. eindigt zijn enthousiast openingswoord met den wensch, dat God zijn licht moge ontsteken, opdat zich door deze lessen vorme een kern van menschen, die het licht van htm geloof laten schijnen voor andéren, én zoo dn ruimen kring de vruchten van dezen cur sus mogen worhen verspreid'. De Weleerw. heer Bekkers betrad' nu het spreekgestoelte. Z.Wel eerw. zeide, dat het onderwerp van deze apologeti sche cursus zou zijnhet gezag en de zending der Kerk. Onze onder werping moet redelijk zijn. Welnu, om onze onderwerping redelijk te doen zijn, moeten wij weten, dat de Kerk hét gezag en de zending heeft om van ons onderwerping te eischen. Om de Kerk te leeren kennen, moeten we eerst beschouwen naren stichter, Jesus Chris tus. De persoon van Jesus Christus, is dus het onderwerp van sprL'c eerste les. En de persoon van den Zaligmaker kennen wij uit de Evangelieboeken, die door de meest ongeloovige geleerden, na een met de taaie volharding der twij felzucht gestreden strijd, als bistorisch- juist en betrouwbaar worden erkend. Spreker schildert nu in de meest klei ne bijzonderheden, ontleend aan de Evangeliën, de persoon van den Zalig maker. Hij doet Hem oprijzen voor het oog van de toehoorders als het ideaal van zedelijke grootheid en religieus le ven door zijn opofferende toewijding aan de menschen en aan God. Na ide persoon van den Christus te hebben lee ren kennen, beschrijft spreker de taak, die Hij op zich had genomen. Zijn taak stond Hem van den beginne af kiaar en helder voor den geest, en Zijn leer heeft hij verkondigd door de verheven heid1 Zijner woorden en de groots chhei'd Zijner wonderen. Spr. werpt hier het volle licht pp het karakter van Jesus' wonderen. Dan vraagt spr.„Wie is deze mensch?" Spr. toont aan, dat Hij niet kan zijn een dweepzuchtige of een onbewogen natuur, ook Hij niet kan zijn een gewone Jood. 't Is een karakter, dat alle deugden op de meest volkomen wij ze en in de schoonste harmonie omvat; een karakter van onuitsprekelijke vol maaktheid, we voelen den adem van de Godheid. En deze mensch, zoo heilig en zich-zelf bewust, heeft zich meerdere malen en allerduidelijkst genoemd de Zoon en de Gezant Gods. Spr. Iaat nu heel klaar zieri de mis dadigheid, en meer nog het dwaas en droef pogen van de ongeloovige ge leerden om de Godheid van Christus te loochenen, in 'n volgende redeneerig. Christus heeft zich genoemd en is op getreden als de waarachtige Zoon en Gezant van God Zoo sprekende en hande lende, moet Hij of zichzelf bedrogen hebben, of anderen hebben willen be driegen, of de waarheid gesproken heb ben. Welnu dat de eerste of tweede ver onderstelling niet waar is, geven zelfs de meest ongeloovigen toe, want ze noe men den Zaligmaker een „Uebermensch" een maatschappelijk hervormer, een grootsch en ideaal karakter. Dus m o e t de- derde veronderstelling waar zijn, n.l. dat Christus de waarheid sprak, want een vierde mogelijkheid bestaat niet. Spr. eindigt met een opwekking tot eerbied en liefde voor de grootsche en barmhartige persoon van 'Hem, "die wij voor ons zien als „de Zoon van den le venden God". Door de prachtige, klare, overtuigende beschrijving van de persoon van Chris tus als Mensch en als God', was deze avond een schitterende opening van deze cursus. Met een gebed voor de dwa- lenden werd de bijeenkomst geëindigd. Het onderzoek (inspectie) voor de verlofgangers van de landweer zal ge houden worden,voorwat betreft zij die tot het 28 Landweerdistrict behooren te Alkemade (Pancratiuszaal Roelofs- arendsveen) op 3 November a.s. om 9i/2 )uur v. m. Te Oudshoorn (Nutsgebouw) op 4 November om 9i/2 uur v. m. Te Lisse (openbare school) op 5 No vember om 91/2 -uur v. m. Te Hill egom (gymnastieklokaal) op 7 en 8 November om 9y2 UL,r. Te Sassenheim (Concordia) op 9 No vember om 9i/2 uur v. m. Te Oegstgeest (Witte Huis) op 10 November om 9 uur v.m. Te Katwijk (Bewaarschool Katwijk a. d. Rijn) 11 en 12 Nov. 91/2 en 9 uur. Te Noordwijk (Werkinrichting Noord- wijk-Binnen) 14 Nov. 10 uur v.m. Te Leiden (Witte Poort Kazerne) van 15 tot en met 30 Nov. 9 uur v.m. De 2e Luitenant H. W. B. Croiset van Uchelen van het 4e Regiment-In- fanterie wordt met ingang van 15 Oc tober a.s. gedetacheerd te 's-Gravenha- ge tot bet volgen van een gymnastiek!- scherm- en zwam cursus aan de Nor maal Schietschool aldaar. De volgende week komt Circus- Wilke in stad. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur, 's avonds, St Jo seph Gezellen Vereen., Rapenburg, „Ge loof en Wetenschap", Spreker Pastoor Hugo Verriest, toegang leden vrij, niet- leden f 1. Donderdag, 6 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg, Bij- belsche geschje.depis piet jjciitbeeldep, jj'-iir 1 m ^„jeawj..v voor kinderen, 'toegang tegen bewijs. 81/2 u. Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 j., toegang vrij. Spreker de weleerw. Pater 3- G. Tes- ser, O. F. M. GOUDA, Onder buitengewoon talrijke blijken van belangstelling herdacht gis teren de heer H. J. de Voogt, arts, alhier, den dag waarop hij zich vóór 25 jaren als geneesheer vestigde. Namens eenige honderden patiënten werd den jubilaris bij monde van mej. Hardenberg, een huldeblijk aangeboden. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring: volle pekelharing f9.40—12.55, maatjes dito f 10.15, steurharing f9.8510.35 12.10, makreel f 10.15, alles per kantje. NOORDWIJK. Door dagelijks meerdere diensten worden gevraagd van de Eerw. Züsters van het St. Jeroen-Gesticht alhier, vooral door de arbeidende en mindere klasse, is het noodig geworden het aantal wijkzusters met èén uit te breiden. Een zeer duidelijk bewijs dat deze in stelling in eene groote behoefte voorziet NOORDWIJKERHOUT. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Dr. N. Oldenboom, om vergunning tot het oprichten van 2 opslagplaatsen voor benzine en een luchtgastoestel „Be- noï'd", op het perceel, kad. bekend in sectie D. no. 1002. Op Maandag 24 Oct. a.s. des voormddags te 11 uien zal er gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdagavond werd alhier in de St. Pancratiuszaal een ledenvergadering gehouden door dien Tuindersbond „Eendracht maakt Macht" Na de leden een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, opende de voorzitter de heer J. van der Meer Mzn., met ge bed de vergadering, waarna door den secretaris de notulen der jaarvergadering werden gelezen, wélke zonder op- óf aan merkingen werden vasfgesteldu Hierna werd door den secretaris-pen ningmeester, den heer j. J. de Koning, een voorloopig verslag uitgebracht over het loopencie dienstjaar, alsmede een fi nancieel overzicht gegeven van den toe stand der vereenjging. "Uit dit verslag bleek dat de vereeniging in zeer gunstige omstandigheden verkeert. JTe't ledental steeg dit jaar van 1 IS tot 133. Mede ten gevolge, dat yoor de tuinders de uitkom sten gunstig waren, werd dan ook door de vereenigmg voor een."bedrag van f3785828 méér. .aan groenten verkocht dan. in het voorgaande jaar, zoo'dat de verkoop dit jaar een'bedrag bereikte van f 166.943.27. Van dit bedrag werd aan de leden uitbetaald f 158.911.06, 'zoodat door de vereeniging aan provisie werd ingehouden f8062.21 of 4.Sd pet. Winst rekening en balans slóten op 1 Oct. 1.1. met een 'batig saldo van "f5.124.84, ter wijl de uitgaven tot liet eindigen van het boekjaar werden geraamd op ongeveer f1900. Nog werd de vergadering medegedeeld dat de, door het bestuur, voor den cam-- pagne, in het werk gestelde pogingen, om samenwerking te verkrijgen tusschen de Tuindersvereeaigiugen te Ter Aar en Roelofarendsvecn, ten einde de betalings conditiën van de verschillende vereeni- gingen eensluidend te maken en dan een parig streng te han dhaven, met den besten uitslag zijn bekroond geworden. Door de samenwerking is verkregen, dat wij thans in tegenstelling met het voorgaande jaar behoudens een j*aar nietige postjes, waar voor volstrekt geen gevaar voor verlies be staat, kunnen wijzen op een schoon boek. Thans bracht de heer E. J. Rode wijk Jr. verslag uit van de controle-commissie. Deze deelde de vergadering mede, dat deze commissie gedurende den afgeloo- pen zomer om de 14 dagen de boeken en kas der vereeniging heeft nagezien, daar de commissie bij deze controle, bei de steeds in de beste orde bevonden had', en geen enkele aanmerking had, te maken, bracht spr. den secretaris- penningmeester dank voor zijn jiauwkeu- rig en ordelijk beheer. Hierna werden nog enkele punten van huishoudelijken aard behandeld, o. a. werd besloten de gelegenheid open te stellen voor de leden, om hun pronk- boonen aan het bestuur ten verkoop af te staan, waarna de vergadering, welke door 56 leden werd bijgewoond, door den voorzitter met gebed werd gesloten. SASSENHEIM. De raad vergadert Don derdag 13 October n.m. 7l/s uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stuk ken. 2. Vaststelling kohier schoolgelden 4de kwartaal 1910.3. Comptabiliteit 1910. 4. Vaststelling gemeentebegrooting. 5. Idem gasvoorziening en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Par. Jongensschool alhier, de heer A. Roels, onderwijzer aan de R.K. School te Berkel en Rodenrijs. VOORHOUT. Men verzocht ons het volgende te plaatsen: Zooals op de ver gadering van 2 Oct. besloten is maakt het bestuur der Vereeniging „Recht en Plicht", ("Secretaris de heer Ch. Does), lange dezen weg hare leden er op attent dat de gelden der opgegeven hoeveelheid steenkolen voor of op 15 Oct. aan het Bestuur moeten zijn afgedragen en dat voor de leden te N 0 o r d w ij k e r h 0 u t gelegenheid wordt gegeven deze gelden op Zaterdagavond 15 October af te dragen aan J. Boere welke alsdan zitting zal houden bij L. Hensbergen aldaar. Tevens worden alle leden bekend gemaakt dat op Woensdag 12 Oct. een bijeenkomst zal worden gehouden op Drechtsberg te Voorhout 's avonds 8 uur om te kunnen overgaan tot de gezamelijke inkoop van tarwe. Een ieder lid moedigt het be stuur aan ook hierbij tegenwoordig te-zijn. ZOETERWGUDE (Hooge Rijndijk.) Dezen winter wordt voor het eerst in de Katholieke school alhier Herhalings- onderwij-s gegeven. Voor de lessen, die alle Woensdag en Donderdtagavonden gehouden worden, hebben .zich reeds 17 jongens aangemeld. Het ziekenfonds „Steunt Elkaar), Zoeterwoude-Leiderdorp houdt hare jaar vergadering op Woensdag 12 October te half 9 bij den heer L. Pijnacker. Punten van behandeling zijn1. Ope ning. 2. Lezing der notulen. 3. Verslag van den penningmeester. 4. Voorstellen jaarvergadering. 5. Aanneming van nieu we leden. 6. Rondvraag en sluiting. Gisteren is ten huize van den heer O. Doeswijk, een schaakvereeniging op gericht. Alle 17 daar aanwezigen, heb ben zich als lid opgegeven. Ook wer den nog leden opgegeven, diie verhin derd waren aanwezig te zijin. GEWESTELIJK GEMENGD. Hedenmorgen had aan de roomboter fabriek „Holland" te L e i m u i d e n een ernstig ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Een melkrijder, woon achtig te Kudelstaart, Geriking geheeten, had de onvoorzichtigheid zijn wagen op het terrein te keeren, niettegenstaande men hem reeds meermalen had ge waarschuwd zulks na te laten op die plaats. Het gevolg was, dat de wagen om viel en hij er onder geraakte. Hij werd zoodanig gewond aan het hoofd, dat hij naar Dr. Bouthoorn moest worden vervoerd, waar hij werd verbonden, waar na hij zelf weer huiswaarts kon keeren. Gistermiddag brak er brand uit in een hooiberg van den landbouwer F. D. te Rijnsaterwoude. Gelukkig wist men het spoedig weer te blusschen. Naar wij vernemen, is de brand ontstaan, doordat het zoontje, van den veldwachter S. het had aangestoken. Deze jeugdige „brand stichter" heeft voorzeker een goed pak slaag verdiend. Zondagmorgen werd de stationschef te Leiden door zijn ambtgenoot te 's Gravenhage telegrafisch in kennis ge steld, dat zich iemand met een revolver in den trein bevond. Bij aankomst te Lei den ging het gerucht, als zou genoem de reiziger een meisje, uit Delft, met wie hij vroeger omgang, had, doch welk engagement door den tegenstand dier ouders was afgeraakt, met het vuurwa pen hebben bedreigd. Bij onderzoek bleek het gerucht over dreven. Wel hadden beiden Jn dezelfe coupé plaats genomen en had de rei ziger, zekere S. uit 's Gravenhage ,een revolver uit het rechter vestzakje ge haald en in het linker gestopt. Het wa pen was evenwel niet geladen. Proces-verbaal is opgemaakt, wegens overtreding der Wapenwet. Men meldt ons uit Lisse: Gistermiddag zou men bii een der kramersgezinnen, die met hun schuit nog in de gracht liggen, bruine boonen eten. Toen deze op het vuur stonden, was er een andere kramer, die niet min der dan -drie pond zout bij de boonen deed, zoo'dat bij het opdienen de boo nen niet omt e eten waren. Het spreekt van zelf, dat zulks niet zeer in goede aarde viel. Een lid van het gezin nam dan ook de boonenpan op en kletste ze bij een anderen kramer, die men van, deze „grap" verdacht", in de kajuit. Maar dit viel evenmin in goede aarde en zoo .ontstond een hevige ruzie en niet zuinig ook, want men is ongeveer een half uur bezig geweest, op een .manier, -dié de moeite waara was om aan ie hooren. Het belangstellend publiek was dan ook in groote mate vertegenwoor digd. Sedert enkele dagen is er voor villa Perkara aan den Haagweg nabij deze ge meente en bewoond door den wonder dokter De Haas, een rijksveldwachter geposteerd. Deze vraagt dien patiënten die den dokter hebbén verlaten, hun naam en verzoek voorts inlichtingen omtrent de behandeling, de kosten enz. Naar wij vernemen, geschiedt dit pp last van den ambtenaar van het O. M. van het kantongerecht alhier en moet dit in verband staan met 'n paar sterf gevallen van patiënten, door den .won derdokter in den la-atsten tijd behandeld. Kunst en Wetenschappen. A. W. van Oordt. UitBussum bericht men het overlijden van Adriaan van Oordt. Een ernstige ziekte die hem trof toen hij in de omstreken van Haarlem gegevens verzamelde voor een nieuw werk heeft hem thans, 45 jaar oud, ten grave gesleept. Deze hoogbegaafde schrijver die vooral zijn stof in de middeleeuwen zocht gaf ons o.m. Fomans Irmenlo enWarhold en het drama Floris V. „Van onzen Tijd". Het katholieke maandschrift „Van on zen Tijd", tot nu toe uitgegeven bij de Mij. „De Kath. Illustratie", zal op bree der schaal worden uitgegeven door de nieuw gestichte vennootschap „Noord en Zuid", onder Directie van den heer C. R. de Klerk. Het blad zal wekelijks verschijnen in het formaat van de groote buitenland sche illustraties en ook van tal van ar tistieke illustratiën zoorzien zijn. De re dactie blijft bestaan uit mevr. Viola* mevr. SteenhoffSmulders en de hee- ren De Klerk en Kalf. Het karakter* blijft hetzelfde, de inhoud zal actueeler en populairder worden dan voorheen. 'Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot censor benoemd' den zeereerw. pater Th. Bensdorp C.ss.'R. Het eerste nummer van het WeekJ- blari zal a.s. Zaterdag verschijnen. Willem Maris, -j- Ojp 66-jarigen leeftijd is in den Haag overleden onze beroemde kunstschilder Willem Maris, ridder in de orde van den Nederlandöchen Leeuw. Sport. Schaakwedstrijd. Het Bestuur van den N. S. B. houdt een schaakwedstrijd te Leiden op Zon dag 6 November verdeeld in 4 klassen hoofd, le-, 2e- en 3e klasse te houden in de bovenzaal van café „In den Ver gulden Turk" aan de Breestraat. Gespeeld wordt van 9y212i/2, 11/21 41/2 en 69 uur, de Leider behoudt zich het recht voor, indien gewenscht, den speeltijd te verlengen. Als prijzen worden uitgeloofd een zil veren bondsmedaille, alsmede diploma voor den lsten prijswinner, een bron zen medaille voor den 2den prijswinner van -eiken groep. Ieder speler moet in zijn speeltijd ten minste 30 zetten gedaan hebben,, op straffe van verlies der partij in de hoofd- en eersteklasse is het spelen met blokjes, als mede het noteeren der partijen, verplichtend, in de overige klas se gewenscht. i Land- en Tuinbouw. Aardappeloogst in België. Omtrent den aardappeloogst in België wordt door verschillende consulaire amb tenaren het volgende medegedeeld In Oost-VIaanderen was de beteelde oppervlakte iets grooter dan ten vorigen jare. Er werden hoofdzakelijk 3 soorten verbouwd, namelijk: „Paul Kruger", „In dustrie" en „Rijsselaars" of „Bols". De „Paul Kruger" en „Industrie" leveren dit jaar ruim een derde kleiner beschot op dan in 1909; de teelt der „Rijsselaars" mislukte zoo goed als geheel. In de provinciën Brabant eri Henegou wen is de oogst zeer slecht uitgevallen, met uitzondering der soorten „Industrie" en „Kruger". Laatstgenoemde soorten hebben niet van de ziekte geleden en gaven een beter beschot dan de andere variëteiten. In de provinciën Luik, Namen en Luxem burg is de oogst zeer slecht. De prijzen zijn thans reeds f 4.50—f 7 per 100 K.G. Ook in Antwerpen en Limburg is de oogst over het geheel ongunstig uitge vallen, Vooral van de vroege soorten is de opbrengst slecht; op vele plaatsen wordt zelfs gesproken over totale misluk king van den oogst. Ook hier waren soorten als „Industrie" en „Kruger" het best. De latere aardappelen, op de zware gronden geteeld, hebben zeer veel van de ziekte geleden, op de lichtere gronden was de oogst beter. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Sept. kwamen de volgende gevallen van besmettelijke veeziekten voormond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0 schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 164; rotkreupel bij schapen 90; vlekziekte bij varkens 259miltvuur onder alle vee 45hondsdolheid 2. Aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg zijn de tot dusver uit IJ- en Haarlemmermeerpolder aangevoerde en verwerkte beetwortelen hoog in gehalte, nl. 16 en ruim 17 procent, terwijl is gecontracteerd 14 met f 1 per 1000 KG. voor ieder procent daarbovenhet gewicht daarentegen valt niet mee: 35 hoogstens 40.000 KG. per H.A. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Propae- deutisch examen geneeskunde: de heer J. Peereboom (Leiden); le natuurkundig examen de heer F. H. A. Bertels (Delft) propaedeutisch examen geneeskunde de heeren W. Doorn (Dordrecht) en W. H. C. Chr. J. Luyckx (den Haag). le natuurkundig examen "Mej. A. A.; G. Pompe (Oegstgeesf) en de beer E, EL O. Rib (Schiedam.) Rede dr. Schrijnen. Met een réde over die waardie der cuj- tuur-historische methode voor de ken nis der Christelijke Oudheid* opende gis termiddag te Utrecht dr, Jos. Schrijnen benoemd tot lector aan de Rijksuniversi teit aldaar, vanwege de SL Radboud- stichting zijne lessen jn de vergelijkende; klassieke 'taalkunde en de cultuurgeschie denis der Christelijke oudheid. Spreker wilde door zijn re-de aantoonen welke de "waarde van de cultuur-histori sche methode voor d ekennis der chrisi»» telijke oudheid. Het eerste resultaat vindf spr. hierin, dat deze methode ons oen dieperen blik gunt in het wezen Her oud- christ. "lectuur, die zoovele trekken vfit-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2