11 buitenland. binnenland. 2e Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. De opstand in Portugal moet het onschuldigste verloop geh'a'd hebben, die ooit een revolutie had, zou men denken, wanneer men de kalmee- rende berichten leest, die u als officieel worden voorgezet. Werkelijk de nieuwe regeering heett er slag van om "de publieke opinie naar haar hand te zetten. Slechts enkele be richtgevers als die van de „Matin etn „Koln. Zeitung" hebben het twïjfelacht- tige voorrecht, den lof der trooïistor- mers te mogen rondbazuinen en Voor de anderen is het bijna onmogelijk de waarheid die ze dagelijks voor oogen zien, aan hun bladen te seinen. Immers heeft het voorloopig bestuur der Portu- geesche Republiek de aflevering, en de aanneming van telegrammen in cijfer schrift of in overeengekomen taal op geheven krachtens artikel 8 van de inter nationale overeenkomst. Waar dus voor de regeering onlees bare telegrammen -niet mogen worden verzonden en de leesbare natuurlijk naar hunne bedoeling veranderd wordén, krijgt de buitenwereld een geheel an deren kijk op den stand van zaken als deze werkelijk! is. Komt echter een onbe&noeid bericht tot ons# zooals d&t van tfen correspon dent der „Lokal Anzeiger", die heusch niet van „clericalisme" verdacht be hoeft te worden, dan nijpt een smar telijke verontwaardiging ons het harte toe. Onverkort luidt zijn telegram, dat hij eerst naar Vigo, op Spaansch grondge bied had laten brengen en vandaar la ten overseinenL Te Lissabon is een militair bewind in gevoerd# dat uitgeoefend wordt door sol daten met en zonder strepen op öe mouw •maar niet door de weinig te voorschijn komende en hoogstzelden door de solda ten gesalueerde officieren, die voor zoo ver zij ontbreken overigens uit den troep Worden aangevuld Tot dusver heeft het on der zulke omstandigheden machtelcoze mi nisterie met de solteika kunnen samenwer ken en deze lieert Vrijdagavond rusten or de met sdherpe patronen kunnen handha ven Maar al spoedig heeft zich de door het rondslenteren ontstane, demoralisatie van den troep doen gevoelen, zoodat hier nog nog wel rampen te verwachten zijn. Een soldateska maakt zich nooit meester van de macht zonder tenslotte belooning te vra gen in den vorm van buit en slaciitoffers. (Hier zijn de priesters tot "slachtoffers uit verkoren. Zij kregen Vrijdag bevel hun kloosters op het signaal van drie kanon schoten te verlaten. Toen de monniken en nonnen om 8 u. 's avonds nadat dit signaal gegeven was, in hun kloosters bleven, begon eerst in de straten een jacht op 'de geesteljken. "Met hen is ook een Amerikaansch correspondent# wiens gebrek aan haar voor een tonsuur werd aangezien# in hechtenis genomen. Die ge grepen geestelijken zijn ondier iïiishandie- lingen en scheldwoorden inaar het arsenaal gesleurd. Tegelijkertijd is het gepeupel bijeengekomen bij een Jiezuïtenschool, die op een heuvel voor de stad gelegen is. Niet de Jezuïten, zooals de republikein- sche pers beweert, maar het gepeupel be gon den strijd door een 'hagelregen van steenen naar de ramen te smijten. En eerst toen het gepeupel de poorten begon te rameiën# boden de Jezuïten tegen stand Daarna werd stormgeloop en, een pater werd gedood en twee hunner vie len den aanvallers gewond in handen. Het gepeupel had intusschen de toege schoten soldaten opgehitst en spoedig knetterde het geweervuur, waarvanUe ge- Volgen nog duidelijk te zien zijn. De Jezuïten namen hun andere ge- "wonden mee, toen zij in den onderaariT Schen gang vluchtten, die hun kloosters biet twee, buiten de stad gelegen, even- 'eens belegerde, kloosters verbindt. De tnonniken houden zich in dezen onder- aardschen gang verborgen en de pol- daren# met het gepeupel samen, brachten Ze door rook te doen stikken. pe monniken, die men te pakken kon krijgen, Zijn, voor een deel niet dan zeer Onvoldoende gekleed# als gevangenen naar net arsenaal gebracht. De weenende non nen zijn op wagens geladen, het plunde rend gepeupel en de plunderende soldaten drongen echter de kloosters binnen. Mien ziet er vernielde gebedenboeken, waaraan het janhagel zijn woede heeft gekoeld. De muren zijn met revolutionaire opschrif ten bezoedeld en van alle versierselen be roofd. De regeering verzekert aan; deze mooriï- partij geen schuld te hebben en bekent daardoor dat zij dé macht over "de troepen verloren heeft. Somtnige ministers bewe ren zelfs# dat de Jezuiten begonnen zijn met bommen Te gooien. Maar er zijn; nergens bommen gevonden en getuigen van verschillende nationaliteiten beweren, dat het gepeupel den strijd begonnen is. Men tracht op het oogenbhk de soldaten van verdere moordpartijen af te houden. Het gepeupel' verkoopt in de buurt van de kloosters soutanes en met goud gebor duurde priestergewadeneeuwenoude boeken van onschatbare waarde, liggen bevuild op den vloer van de bibliotheek 400 nonnen zijn op goed geluk over de grens gezet." Ook de berichtgever van de „New- York Herald" heeft zich aan besnoeiing weten Te ontrekken en geeft het vol gende verhaal van de bestorming van het Jesuïtenklooster Quelhas: In enkele oogenblikken waren alle vertrekken van het klooster met roo- vers en bandieten gevuld en het js mij onmogelijk om een beschrijving te ge ven van de vernieling die deze bende aanrichtte. Niets werd! gespaard. Heili gen beelden, altaren, schilderijen enj kostbaarheden, alles werd vernield of gestolen. Half-d'ronk'en schuricen, als bezeten, met lange messen zwaaiend!, dooldeln rond', zoekend naar priesters.... Andere smeten de heilige voorwerpen, die reliqui- en op den grond. Weer anderen vonden deze heiligschennis nog niet genoeg, trok ken piiester-kleeren aan én maakten zich zich schuldig aan de hemeltergendste da den. De sold'aten en zeelieden stonden lachend toe te kijken naar de schand daden van het Lissabonsche gepeupel. He t was het weerzinwekkend ste en afschuwelijkste looneel dat ik ooit heb gezien, getuigt de correspondent. En dat duurde zoo den heelen dag, zonder dat iemand een hand uitstak, om er een eind aan te maken. Eindelijk, toen dé avond begon te vallen gingen de soldaten aan dit schandwerk meehelpen. Zij wierpen 'dé verschillende voorwerpen naar buiten en martli eerden even later door tie straten van Lissabon met de kostbaarste gewaden aan hun ba jonetten. De correspondent van de „Daily Ex pres" verbergt evenmin zijn verontwaar diging over die schandelijke feiten, die door de voorvechters der revolutie niet zijn goed' te praten. „De dronken revo lutionairen dansten in de kerken en( zongen de „Marseillaise", op plaatsen waar vroeger slechts aan God gewijde liederen klonken. De schurken waren, gewapend met geweren, messen, hamers en andere voorwerpen en zaten de pries ters achterna als katten een muis achter- najagen. Het was afschuwelijk te zien, hoe het gepeupel de schanddaldjen met welgevallen aanzag". - Later zullen natuurlijk de nieuwé be windvoerders met verontwaardiging de verantwoording van £ie feiten van zich afwijzen, zich beroepende op den door henzelf ingegeven berichten, dat de re geering alle moeite deed om de anti- clericale strooming binnen dé perken; te houden, en beweren dat een bende booswichten deze ergerlijke daden be dreef. Maar wat te denken van een re geering, wier eerste daad was door am nestie tal van schurken in vrijheid' te stellen. Het uitdrijven der geestelijken van beiderlei Kunne is algemeen begonnen. Kinderen, die in geestelijke vereenigingen van onderwijs vertoefden, worden naar hun ouders te ruggezonden. Kardinaal Netto een Fran- ciskaner, behoort onder de verdrevenen. De bisschop van Boja is dé grens over gegaan. Er waren Zondag slechts én kele kerken te Lissabon geopend1. De procureur-generaal van dé Jesuie- ten te Rome heeft een telegram uit Lis sabon ontvangen, waarin medegedeeld, wordt, dat de behuizingen der ord'üi vernield zijn, en dat verschillende gees telijken gevangen zijn gezet. De jeigen- dommen der Jesujeten zijn verbeurd ver klaard; i 1 Koning Manuel heeft toch op zijn vlucht,' hem "door slechte raadslieden ingegeven, nog een schijn van koninklijkheid willen leggen door een eigenhandig schrijven tot den eersten minister gericht, waarin hij zegt dat hij, waar hij door de omstandigheden gedwongen was te vertrekken, aan zijn volk wilde verklaren, dat hij zich jiiets te verwijten had, altijd als goed Por tugees gehandeld had, altijd /ijn plicht had gedaan en altijd Portugees zou blij ven. Hij hoopte van geheeler harte, dat het land zich rechtvaardig tegenover hem zou betoonen en zijn gevoelens; zou begrijpen. Zijn vertrek beteekent geenszins, dat hij afstand wil doen. Tocht schijnt hij voorshands geen po ging te willen wagen met de wapens in de vuist, aan het hoofd der hem nog trouwe troepen, de kans te doen kee- re.n. Een telegram uit Gibraltar meldt, dat de Italiaansdhe kruiser „Regina Ele na" de grootmoeder des koning, ko>- ningin Maria Pia, en den infant Affon- so, hertog van Oporto, aan boord nam met bestemming naar Italië. Koning Ma nuel en de Koningin Moeder besloten naar Engeland te gaan. Konnig Manuel heeft zijn land ver laten in ongunstiger geldelijke omstan digheden dan ooit een onttroonde vorst voor hem. Hij heeft zoo goed als geen vermogen; zijn moedér echter, die een prinses van Orleans is, is gefortuneerd. De hertog van Oporto, de broeder van koning Carlos, is eveneens zonder middelen. Toen hij het schuitje betrad# dat hem naar het jacht zou brengen, waarmede hij naar Gibraltar vluchten zou, moef hij den schippers 2 biljetten van 100 francs hebben getoond met de woorden: „Dat is alles wat ik uit Por tugal medeneem en tevens al wat ik be zit". Dat Maria Pia, de grootmoeder van den onttroonden koning, zich in, treu rige financieele omstandigheden bevindt is van algemeene bekendheid. „De „Independance Beige" verneemt, dat koningin Maria Pia zich waarschijn lijk in Zuid-Italië zal vestigen. Er is sprake van geweest, dat het Italiaansche parlement haar een apanage van 600.000 lire zou toezenden, doch koning Vic tor Emmanuel moet onmiddellijk heb ben verklaard, uit eigen middelen jn haar onderhoud te willen voorzien. Wat aangaat de vestiging der nieuwe Republiek heeft de regeering verklaard dat zij nu een Constituante gaat bijeenroepen tot formeele grondlegging van de Repu bliek; het tegenwoordige parlement zal hoogstwaarschijnlijk niet meer bijeenko men. Te Lissabon is een zeer strenge be waking ingericht. Op de vestingwer ken der bovenstad zijn 36 zware kanon nen en 10 machinegeweren opgesteld, om een niet onmogelijken ojp- marsch der royalisten te ver hinderen. In de stad zorgen 200 solda ten en gewapende burgers voor de vei ligheid; alle wagens die de stad binnen komen, worden zorgvuldig onderzocht en voeren bijna alle een kleine rood en groene vlag, die naar zij meenen het beste geleide is. Winkels en restaurants worden alle om 8 uur 's avonds ge sloten. De gezanten in de voornaamste hoofd steden van Europa zullen worden terug geroepen, daar men vreest, dat velen hunner misschien zouden samenspannen met de monarchisten. Hebben wij vroeger reeds gemeld dat de royalistische troepen veël minder vurig zich toonden in den strijd dan de repu blikeinen de correspondent van de „Daily Chronicle" i s ooggetuige geweest van de overgave van een aïdeeüng koninklij ke troepen en hij geeft het volgende ver haal Van een held. Reeds geruimen tijd hadden zij stand gehouden en aan 'de voortdurende aan vallen der revolutionairen het hoofd ge boden. Vooral één kapitein was brifge- broken in de weer zijn mannen aan te vurenreeds aan liet hoofd gewond, met verscheurde uniform en zonder kepi, dwong hij zijn soldaten steeds wéder in de vuurlinie terug te keerenj, totcfat zij op een gegeven, oogenblik zijn bevel niet mee opvolgden 'en de witte zakdoeken a,an de geweren werden gebonden Jen teeken van overgave. Buiten zichzelven van woede over deze lafheid van zijn troep, brak de kapitein zijn sa'bel op de knie stuk en wierp üe stukken den over winnaars toe. Och waren zij allen zoo geweest! Maar neen ze "hielden zich lafhartig verscholen en lieten hun oproerige ondergeschikten den baas spelen. Niet zoo zou'het gaan in Spanje waar natuurlijk de revolutie in het naburi ge land# den republikeinen de hoop geeft, dat ook in hun land weldra een einde zou komen aan liet koningschap. Wel worden ook daar vergaderingen gehouden in de woningen van republikeinsche kop stukken als Lerroux# Soriano, Galdos e.a. en vandaaruit zelf telegrammen van ge- fukwensch aan 'de nieuwe Portugeesché regeering verzonden, maar de regeering is vast besloten iedere poging tot de- monstreeren met kracht tegen té gaan en volgens een mededeeling van de „New- York Herald" is de regeering overtuigd van den trouw van het leger én zou ko ning Alfonso# zoo er onverhoopt een op stand mocht uitbreken, op vrij wat meer verdedigers kunnen rekenen dan koning Manuel. Onder de officieren is men vast over tuigd, dat de koning bij een oproerige be weging zich onmiddelijk aan het hoofd zijner troepen zou plaatsen en zelf zijn kroon zou verdedigen tegen zijn belagiers. Toch schijnt men wel met eenige angst den verjaardag van Ferrers idood tegemoet te zien. Immers hoewel Canalëjas heeft verklaard, dat de betoogingen in Catalonië toegestaan zullen worden, voor zoover zij 3e afschaffing van doodstraf en de ver krijging van vrijheid van godsdienst be oogen of sympathie met den opstand! in Portugal willen uitdrukken, betoogingen voor Ferrer zijn verboden. (In verband hiermede, herinnere men zidi wat omtrent den datum der revo lutie is gezegd). Intusschen verzekert de „New-York Heraki," dat de Spaansche ministerraad na een langdurige beraadslaging beslo ten zou hebben een oude lichting on der de wapenen te roepen, met het oog op de opwinding der republikeinen, die overigens streng door de politie .wor den bewaakt. Laat ons hopen dat door de voorzorgs maatregelen voldoende zullen blijken en we niet nogmaals Qp de droevige too- neelen vergast worden, als welke zich nu in Portugal afspelen. GEMENGD. De Grieksche nationale vergadering heeft met 175 tegen 334 stemmen Ess- ling een voorstander van een herzie ning der grondwet, tot voorzitter geko zen. Essling had den steun van Rhally en Theotokis. De Grieksche regeering houdt zich ijverig bezig met versterking van leger en vloot. Het heet, dat alleen de cava lerie nog te wensdien overlaat. Uit vrees voor het uitbreken eener beweging tegen de vreemdelingen te Kanton, hebben de inarine-autoritciten te Hongkong vertrouwelijke inlichtin gen ingewonnen om té rechtertijd maat regelen te kunnen nemen tot bescher ming van de Britsche staatsaaphoorig- heden. De voltrekking van 'het huwelijk van prins Victor Napoleon Bonaparte met de Belgische prinses Clementine, zal op 18 November op 't kasteel Moncalieri plaats hebben. Berichten uit Maracaibo in Venezue la maken mélding van een oproer in de San Carlos-gevangenis. De oproerlingen doodden verscheidene beambten, ondier wie een broeder van président Gomez. De meeste gevangenen, die bekende aan hangers van "Castro waren, zijn ontsnapt Men denkt dat dit binnenkort zal leiden tot een revolutionnaire beweging. Een telegram d.d. 10 Oct. uit Parijs meldt: De bond van machinisten en sto kers en de nationale bond van spoor wegpersoneel heeft hedenavond in d(e arbeidsbeurs vergaderd. De pers werd ten strengste geweerd. Men meent te weten, dat tegen mid dernacht op de Noorderspoorwegen al gemeene staking afgekondigd zal wor den. Morgenochtend om 8 uur zullen de gare du Nord hier en alle andere sta tions van de Noorderspoorwegen door troepen bezet worden. Vannacht om 12.30 vertrokken de trei nen npg geregeld, t—i De Commissie belast met de tota* bolal van de Brussèlsche tentoonstelling] maakt bekend dat de eerste trekking zal! plaats hebbért op 25 October. Tijdens de feesten bij gelegenheid der. prijsuitdeeling, die 18 October zullen plaats hebben in het Palais du Cinquani tenaire, zal een optocht gehouden wor« den waaraan o.m. door een 1200 werk* lieden, mijnwerkers-, glasblazers, vis- schers enz.# allen in hun werkkleeding) wordt deelgenomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de so cialisten een manifest publiceerden tegert de duurte der levensmiddelen. In het manifest worden verlangd opheffing der invoerrechten op koren, wijn etc., toe passing der woekerwetten# voorloopig verbod van vischuitvoer en prijszetting] voor de absolute noodzakelijke levens middelen "door den "Staat. Voor'het geval de regeering zou weigeren, dieze maat regelen te nemen, spoort het manifest aan tot den boycott van den brandewijn, die den staat jaarlijks ,400 millioen frs. op brengt. Drie groote veigaderingen van scheepsbouwarbeiders te Stettin hielden Zondag stemnfing over <le staking, met het gevolg, dat van de 3765 uitgebrachte stemmen 1816 voor heëinJiging, 1893 voor, voortzetting der staking waren. Aangezien voorde voortzetting een meerderheid van drie-vierde vereïsdit is, was door deze! stemming (lus de staking geëindigd. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan jhr. mr. A, J. J. van Sasse van IJsselt, eervol ontslag verleend als rechter in de arron dissementsrechtbank te Breda; is aan den hoofdcommies der posterijen J. Bresseling eervol ontslag verleend is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Bussum, A. Meijer, eervol ontslag verleend. De Eedsquaestie. Naar aanleiding van de bekende be1- slissing van den Hoogen Raad heeft! de Regeering bij de Tweede Kamer een' ontwerp van wet ingediend, ter voor ziening in de behoefte aan vaststelling van een eedsformulier en van cle ge vallen# waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan wor den vervangen door ecne belofte. Dit laatste zal, volgens het ontwerp* het geval zijn, wanneer dé tot de eeds aflegging geroepene: a. behoort tot een kerk of kerkgeP nootschap, hetwelk het afleggen van den' eedl verbiedt, of b. niet behoort tot een kerk of kerk'* genootschap en redelijke gronden op geeft waarom hij tegen het afleggen van' den eed bezwaar heeft. Onze Oorlogsvloot. Gistermorgen hebben de oorlogsschep pen Rotterdam weer verlaten. Het ver-! trek hadi r/iet de grootste kalmte plaats. Wie gereed! was vertrok. Om uur ving d'e aftocht aan met de torpedobooten'. Daarna volgden de grootere schepen en te half 11 vertrok dé Reinier Claessen, Alleen het vlaggeschip Hr. Ms. Heemst kerk lag toen nog aan de Parkkadee Daar was het dén geheelen morgen nog een komen en gaan van hoogere officie ren en andere autoriteiten, die van koj lonel Goedhart en zijn staf nogmaals af scheid kwamen nemen. Te 2 uur koos ook de Heemskerk zee. Pensionneering bij de S.S. Naar het „Centrum" uit goede bron verneemt, zullen de verbeteringen in de regeling der pensionneering van het per soneel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, welke door de Directie in overleg met de Regeering zijn vastgesteld, met 1 Januarie a.s. worden ingevoerd. Het maximum toe te kennen pensioen zal van 8%0 op io/eo van het gemiddelde bedrag der jaarlijksche be zoldiging worden gebracht, zonder dat van de tegenwoordige deelgenooten een verhooging der bijdragen zal worden ge vorderd. Deze vérbeteringen zijn in hoofd zaak te danken aan het krachtdadig in grijpen van onzen tegenwoordigen minister van Waterstaat, mr. Regout. Vervoer van Rijwielen. In verschillende bladen worth itfedé* gedeeld, dat na 1 Januari de bepalini gen, omtrent bét vervoer y,a# fijwfeleij

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1