Uit Stad en Omgeving. Rijkslandbouwschool te Wageningen, dr. C. J. Rab te Oosterbeek; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille in bons aan Chr. Timmer, werkzaam bij de Ne- derlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaferieel te Amsterdam is de Oostindische hoofdambtenaar met verlof M. Koperberg, laatstelijk hoofdin genieur bij den dienst van het mijnwezen in Neueriandsch-Indië, eervol uit's lands dienst ontslagen. is de adjunct-commies bij het departe ment van Koloniën mr. 'J. W. E. Sol, eervol ontslagen is de Oost.-Ind. ambtenaar met verlof mr. J. C driaans, laatstelijk n de Wees- en boedelkamer te Pading, eer vol uit 's lands dienst ontslagen. Billijk. De Raad van Ministers heeft, naar de „N. Arnh. Ct." neldt, de ambtenaren, die voor het van dienstreizen ge bruik maakten \«.i voor eigen rekening genomen abonnementskaarten en den vollen prijs voor gewone biljetten de clareerden, een derde van het aldus in rekening gebrachte in *s Rijks schatkist doen terugstorten, met dien verstande dat deze terugvordering zich niet verder zal uitstrekken dan over het laatstverloo- pen tijdvak van één jaar, binnen hetwelk een abonnement was genomen. Burgemeester van Haarlem. Wij vernemen uit goede bron dat jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in Maart 1911 het burgemeesterschap van 'Haarlem zal neerleggen. Hij zal djam' (juist 18 jaren burgemeester van Haar- 'lem zijn geweest. „N. C." Het kustverdedïgingsontwerp. De „Avp." deelt in vervolg op het bericht van Zaterdag mede, dat de re geering geen gevolg wil geven aan het verzoek uit de Tweede Kamer om open baarheid van het verslag der commissie van samenwerking tusschen land- en zee macht. De regeering heeft verder verklaard, dat zij „er geen bezwaren in had", in dien het geheele rapport der genoemde staatscommissie in de afdeelingen werd besproken. De Commissie van Rappor teurs zou dan later met de regeering kunnen overeenkomen, wat al of niet in het Voorloopig Verslag zou worden ge publiceerd. Kamerverkiezing. De U.L. kiesvereeniging „Vooruitgang" in district Rotterdam V heeft met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heerG. J. dejongh, oud-directeur van gemeentewerken te Rotterdam thans wonende te 's Graven- ba ge. Volksbond-Propaganda-Unie. Gisteren heeft de Volksbond-Propa- ganda-Unie te Beverwijk haar eerste jaar vergadering gehouden.' Aan deze vergadering ging een confe rentie van het bestuur der Unie met het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, vertegenwoordigd door de heeren Smit en Lammers, vooraf. Hier werd o.a. behandeld de overdracht van 'het jaarboekje, het oprichten van een .sprekersclub, ten doel hebbend den bond (grooter te maken, en het verkrijgen van een subsidie van het centraal bestuur, over welke punten de besprekingen een gunstig verloop hadden. Circa halfeen opende de Voorzitter de heer Serrarens (Dordrecht; de algemeene vergadering en zette in het kort haar doel uiteen, den wensch uitsprekende, dat de aanwezigen deze vergadering zouden verlaten, verrijkt met sociale ontwikkeling om die over te brengen in de clubs. Wij moeten toonen ons als ware Roomsche mannen, die niet den gods dienst gebruiken als een Zondagskleed, maar de aansporing van Z. H. Pius X opvolgen om dikwijls tot de Tafel des (Heeren te .tv en, gelijk onze oude krijgsvaderen, het Kruis, hoog verheffen en op onze borst dragen. Hierna ver welkomde spr. de afgevaardigden der clubs, zoowel zij die verleden jaar reeds waren toegetreden, als hen, die in den laatsten tijd lid der Unie werden. Spr. was het een genoegen het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Volksbond hier te kunnen begroeten, waardoor het blijk van instemming geeft met de wer king der V. P. U. De Secretaris, de heer de Bruin (Dord recht) las nu de notulen van de oprich tingsvergadering voor, welke onder dank zegging werden goedgekeurd. Op een vraag van den Voorzitter of de vergade ring het goedvond om de koninklijke goedkeuring aan te vragen, werd met algemeene stemmen besloten deze aan te vragen. Vervolgens was het jaarverslag van'den penningmeester, «den heer Nijhuis (Lei den) aan de orde. ,Voor het nazien der boeken werden (aangewezen Beverwijk, Velzen en Haarlem, voor 't volgend jaar werd na Jobng, Alkmaar, Enkhuizen en "Leiden met de verificatie belast. "Nadat de wéleerwt beer j. Ruijter, di recteur van het propaganda-genootséhap, den voorzitter (was verwelkomd, moest de heer jLammers reèds de vergadering verlaten. "Ook |de heer Smit ging heen, jegens het moeten vervuilden van een spreekbeurt te Vlaardingen. Maar voor de voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond de vergadering verliet, wilde hij «een har telijk woord spréken, allereerst om "hulde té brengen aan hei besuur <4ej Uwe m,ei haar ijverigen voorzitter en de aangeslo ten clubs voor "den goeden wil die hun bezielt Daarna kwamen verscheidene punten in behandeling, waaronder er één was die aller aandacht vroeg, n.l. het oprich ten van een sprekersclub. De sprekers werden in drie groepen verdeeld!, te. spre kers voor het groot maken van 'den N. R. K. y. 2e. het spréken of leiden van een socialen cursus en 3e. onderwerpen van verschillenden aard. Aan de clubs zal verzocht worden uit te zien in hun afdee- ling of er mannen zijn die als spreker kunnen optreden, en die aan het bestuur der Unie 'bekend te maken. De weleerw. heer de Ruijter, 't woord verkregen "hebbende, spoorde de propa gandisten aan "het genootschap niet te vergeten en te blijven koopen om daar door deze zaak te blijven steunen. "Aan de orde was nu de verkiezing van een bestuurslid in de vacature Pots (Schie dam). Uitgebracht waren .25 stemmen, van onwaarde 3 st.voorts verkregen Tie heeren ,\Villems (Voorburg) 12 en van Gestel (den Helder) 10, zoodat eerstge noemde gekozen was; de heer .Will-ems aam zijne benoeming aan. Na nog enkele zaken van "huishoud el ij ken aard te hebben behandeld, werd ge pauzeerd. Na de pauze hield de voorzitter een gloedvolle rede. Als onderwerp had hij gekozen >,Hoe zal de propaganda voor den N. R. K. V. gevoerd worden." De stille aandacht bewees, dat de spre ker de afgevaardigden boeide ten het krachtig applaus was het antwoord op "hetgeen de voorzitter had gezegd. Ver volgens bracht de afgevaardigde van Wel ven verslag uit over "den stand der kas. Hulde bracht hij daarbij aan den pen ningmeester voor zijn gemakkelijke en accuraiie boekhouding. Hierna wilde de eerwaarde adviseur, de weleerw. Heer P. J. A. v. d. Cam- men, een kort woordje tot de afgevaar digden richten. Hij dankte den voorzitter voor zijne leiding en hoopte mét het be stuur en mei 'de aangesloten clubs den bond tot grooteren bloei te brengen, "lot eer van God en Kerk, en fot heil van land en Vorstin. Nadat de voorzitter allen had bedankt voor het aangenaam debat en de goede stemming, sloot hij de eerste vergadering met den Christelijken groet KORTE KRONIEK. De nieuw opgetreden wethouder van 's Gravenhage, mr. Verbroek, is door B. en W. belast met het beheer der af- deeling Onderwijs. LEIDEN, 10 October. Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt eene Vergade ring op Donderdag 13 October 1910, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school dér 3e klasse no. 5. 2o. Verzoek van Dr. B. M. van Dalf- sen om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor jongens. 3o. Praeadvies op het verzoek van de St. Jozef-Gezellenvereenigi-ng om het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht en van een der loka len van de school der 3e klasse No. 4. 4o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ter voldoening van de kosten van het onderzoek naar de oorzaken van het tekort op de exploitatie van het Openbaar Slachthuis. 5o. Voorstel tot verhooging van volgnr. 97 dor begrooting, dienst 1910, „Uitkeering aan het Rijk van het aan deel in de kwade posten, wegens de di recte belastingen". 6o. Voorstel tot bestendiging van de huur van perceel I van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk, aan de ver- eeniging „Volksspeeltuinen". 7o. Voorstel tot verpachting van de perceelen weiland, kad. bekend, ge meente Leiden, sectie L. nos. .553 en 537, aan W. J. Zwetsloot. 8o. Voorstel a. tot aankoop van het perceel Lan' gegracht sectie B. no. 535 en tot be schikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der stedelijke fa brieken van gas en electriciteit ten behoeve van jte koopsom van liet sub a bedoelde perceel. 9o. Voorstel a. tot aankoop van de perceelen Lan- gegracht en Speksteeg, sectie B. nos. 534, 533, 532 en 531 en tot beschikbaar stelling van de voor dien aankoop be noodigde gelden b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der stedelijke fa brieken van gas en electriciteit, ten be hoeve van de koopsommen der sub a bedoelde perceelen. lOo. Voorstel in zake het verbod van het gebruik van loodtvit bij de uitvoe ring van gemeentewerken. llo. Verordening, houdende regeling van de bezoldiging der po li tie-beam b- ten in de gemeente Leiden.. 12o. Voorstel tot onbewoonbaarverkla- klaring van de perceelen Paradijssteeg nos. 18, 20, 22, 22a 56 en 62, Werner- hof nos. 4a, 4 f, en 12a. Willem Mat- thijspoort nos. 1, 2, 3, 4, en 5 en Ko ningspoort nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6. 13o. Verzoek van de afd. Leiden der Ned. Ver. tot ^fschafjing van alqóhol- houdende dranken e.a., om verhooging van het voor drankbestrijding uitgetrok ken bedrag op de begrooting van 1911 14o. Bezwaarschriften tegen aansla gen in het Vergunningsrecht, dienst 1910 —1911. 15o. Verzoek van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Typografenbond om aan vulling van de voorwaarden van aanbe steding van het gemeentelijk drukwerk. 16o. Voorstel tot hernieuwing van het contract met de firma J. J. Groen ten Zn. betreffende de levering van de In gekomen Stukken en van het gedrukt stenografisch verslag van de Handelin gen van jien Gemeenteraad. 17o. Voorstel: a. tot -het aangaan van een overeen komst met de gemeente Rijnsburg in za ke de levering van gas in die gemeente b. tot aanvulling van het uitoreidings- en vernieuwingsfonds der stedelijke gas fabriek, met een bedrag van f52.500: c. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. St. Hubrecht. In de Bestuurskamer van den R. K. Volksbond hield gistermiddag de bak kersgezellen vereeniging S\ Hubrecht ha re algemeene jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed was geopend, heelte hij in 'hartelij ke bewoordingen den nieuwen advi&eur den weleerw. pater Zuidgeest, welkom. Hij deelde nog mede, dat, hoewel ge annonceerd was dat een spreker zou op treden, op het laatste oogenblik iets in den weg was gekomen, waarom hij zelf iets ten beste zou geven over; „arbeids duur en arbeidsloon.'" Vervolgens las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht de secretaris verslag uit van de gecombi neerde vergadering van SL Hubrecht met Ons Beginsel en 'den patroonsbond, be legd om te komen tot betere vérhoudin gen in het bakkersbedrijf. Naar aanleiding hiervan en ter ver duidelijking, merkte de voorzitter op, dat als resultaat der besprekingen een com missie is ingesteld bestaande uit drie per sonen, twéé leden van 'Ons Beginsel en twee van St. Hubrecht, welke commissie spoedig iets van zich zal doen hooren. Ten slotte las de secretaris zijn geestig gesteld jaarverslag dat een goed overzicht gaf van de lotgevallen van St. Hubrecht over het afgeloopen jaar en van zijn veel tijds vruchtbare actie, die echter in som mige punten door de eischen 'der „roodie horden" mislukte. Een dankbaar applaus loonde den uitbrenger van dat goeddoor- wrochte verslag. Hierna deed de penningmeester reke ning en verantwoording waaruit bleek, dat dit jaar sloot met een batig saldo van f 13.151/2- Tot verificateurs werden benoemd de heeren Rosier en Zonderop. De voorzitter, "weder het woord ne mend, gaf daarna een heldere uiteenzet ting van de verhouding tusschen ar beidsloon en arbeidsduur waarin hij de wenschelijikheid bepleitte èn voor toet stof felijk en moreel welzijn der arbeiders èn voor "den vooruitgang <Ier industrie een redelijke verkorting van den arbeidsduur. In een hartelijke toespraak dankte de eerw. adviseur voor deze uiteenzetting waarvoor de spreker de door hem inge roepen toegeeflijkheid der vergadering niet noodig had. Z.Eerw. zeide hoeveel genoegen het hem deed dait de eerste vakvereenigingsvergadering die hij bij woonde, die der bakkers was, immers hoe was het mogelijk niet te sympathi- seeren mét hen, die voor ons dagelijksch brood zorgen en voor wat op zijn tijd ook noodig is, een versnapering. (Hij bracht zijn hulde aan 'de vereeniging, die door hare algemeene communie 's mor gens bewezen had, overtuigd te zijn dat, gelijk voor het lichamelijk leven het da gelijksch brood, het Brood des .Hemels noodig is voor hunne ziel. Ook hier wilde hij nogmaals de belofte afleggen, die hij gegeven had bij zijn installatie als adviseur van den Volks bond, en hij eindigde met een w-ensch voor den groei en den bloei Van St. Hubrecht. Nadat ook de £eer Hensing namens het hoofdbestuur gesproken had, werd de vergadering door deii voorzitter ge sloten. Op den Nationalen Schermwedstrijd, uitgeschreven door de Schermvereeniging „St. Michael" te Dordrecht, behaalde gis teren de Schermvereeniging „Jeanne d'Arc" onderafdeeling van den R.K. Volksbond alhier, de eerste korpsprïjs degen door de heeren J. Raaphorst, A. de Haas en Th. Raaphorst en in den personeelen wedstrijd langen stok de heer M. Dïckhoff den eersten en de heer J. Raaphorst den derden prijs.. Het is niet onmogelijk dat op het eerstvolgende Scmpre-Conoert Koebergs Alianora ten gehoore zal worden ge bracht. Het orkest zal o.a. ook spelen een symphonie van Saint-Saëns. ROOMSCHE AGENDA. Maandag, 8 uur, 's avonds, Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. Spreker de Weleerw. (Hesr Th. M. P. Bekkers. OnderwerpChristus. Toegang 10 ct per avond, doorloopende kaart fl. 8 uur 's avonds, Bondsgebouw, verga dering Typografengilde. Dinsdag 8 uur, 's avonds, (St. Jo seph Gezellen Merqgn,, Rapenburg, „Ge- loof en Wetenschap", Spreker Pastoor Hugo Verriest, toegang leden vrij, niet- leden fl. Donderdag, 6 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg, Bij- belsche gescheidenis met lichtbeelden, voor kinderen, 'toegang tegen bewijs. Half 9 Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 46 jaar, toegang vrij,. Spreker de weleerw. Pater 3. G. ,Tes- ser, O. "F. M. "HOOGMADÊ. Vrijdag 14 October a.s. des namiddags ten 2i/2 uur, zal kosteloos inenting p'aats hebben in het lokaal naast de openbare school. LISSE. Zaterdag j. I. vertoefde hier ter plaatse eenige z. g. kwartjesvinders. Door de waakzaamheid der politie welke van hunne tegenwoordigheid v/as verwittigd zijn zij echter verijdeld hunne slag-te slaan. - Ten nadeele van den werkman Jac. v. d, V. zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee konijnen ontvreemd. Gelukkig voor hem had hij er juist Za terdagavond uit het zelfde hok twee ge- slagt. NOORDWIJK-B1NNEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn ten nadeele van den heer A. v. d. Berg, Gz., ont vreemd ongeveer 150 bollen van Gladio lus Prineeps, staande op een tuin aan de Douzastraat. Ook in 1909 werd van denzelfden eigenaar eenzelfde getal van dezelfde soort gestolen. Ditmaal hebben de dief of dieven de tijd genomen om de bollen behoorlijk schoon te maken en zijn in de richting van de nieuwe gasfabriek vertrokken. Van dezen diefstal is aangifte gedaan bij de politie. NOORDWIJK. Dinsdag 11 October a.s. zullen de studenten van "het klein semi narie Hageveld, hun jaarlijksche proces sie naar Noordwij'k houden ter "vereering van de reliquieën van St. Jeroen. N1EUWEWETER1NG. De mazelen komen in ons dorp thans epidemisch voor. Van 3 October af is het aantal aangetasten voortdurend vermeerderd. Van de 66 leerlingen der openbare school wonen nog slechts 29 de lessen bij. ROELOFARENDSVEEN. Ten huize van N. L. R. alhier doet zich een geval van besmettelijke ziekte roodvonk voor. Het door de wet vereischte kenmerk is aan geplakt. VOORSCHOTEN. De uitvoeringen van de tooneelvereeniging St. Geuiesdus op a.s. Zondag 16 October belooft zeer veel en interessant te zullen zijn. De repe- titiën der laatste dagen bewezen "Uat die rollen goed waren ingestudeerd. jH<ert schoone drama „"Pierre de Galeiboef o"f de onschuldig veroordeelde" spéélt in leen stad van'Frankrijk en mét het oog dat de costumes schitterend zfiilen zijn, 'Jleeft ïnen het stuk twee eeuwen vervroegd en speelt dus in de zestiende eeuw. Ook de harmonie SL Caecilia van Leidschen- dam, directeur de heer C. Bonken van den Haag, die hare medewerking zal ver- leenen, heeft een r5jk programma. - Op den Papeweg alhier zlulen we derom zestien nieuwe werkmanswonin gen worden gebouwd en een 'nieuwe straat worden aangelegd, zooclat het daar een flinke volksbuurt wordt. WARMOND. De heer ,W. v. <L V. had met veel moeite een mooie nieuwe appelsoort gekweekt. Het boompje dro-eg uitstekend en de vruchten zagen er prach tig uit Efc heer v. d. V. zou ze nu een naam laten geven. Toen hij echter des morgens ril zijn tuin kwam, was niet één appel meer (aan zijn boompje. Over het algemeen is het stelen van appélen en peren hier te ^Warmond aan de orde van den dag. - De R. K. harmonie-, zang en too neelvereeniging St Cacilia is haar leden nog een uitvoering van het vorige sëïzcxein schuldig. Deze zal gegeven worden op 2 5 October a.s. Voor nadere bijzonderhe den raadplege n>?n de advertentie, "die Isnog geplaatst zal worden. GEWESTELIJK GEMENGD, Verschrikkelijk auto-ongeluk. Men meldt ons uit Lis se: Een zekere mijnheer Reese, ongehuwd, woonachtig Je Amsterdam, die met een vriend, den kantonrechter Bevers uit Am sterdam, een fietstocht maakte, wilde gis termiddag op de 3de Poellaan voor een auto afstappen hoewel de bestuurder der auto uithaalde tot midden op den weg. Hij kwam echter te vallen met het on gelukkig gevolg, dat hij onder de auto terecht kwam en direct dood was. "Een viertal inzittende dames stapten uit en reisden met de tram verder. Daarna werd het lijk in de auto gelegd en gereden naar den burgemeester, wien het geval werd medegedeeld. Zelfs die vriend van het slachtoffer verklaarde, dat de bestuurder der auto .niet de minste schuld had en dat het geheel een ongelukkig toeval was. Met de auto, gemerkt H 3349 werd het lijk vervoerd naar Amsterdam. De vorige week had een zekere K. te Warmond het onjgeluk bij het snoeien van planten, een top van een zijner vingers af te snijden k "Gepasseerden Zaterdag ïniddag begaf zich een dochtertje van den heer C. Zwet sloot te W, a r m o n d met een sportwa gen, waarin t\v<ee kleine kinderen gezeten waren, naar hardn va'der, wélke op het land, werkte. Na, gen oogenblik met d^egefl gesproken te hebben, bracht zij de kinde ren tot halverwege weer op weg naar huis terug. '.Toen de kinderen e^hte^ in ;t Oost einde gekomen waren, reed het wagentje met de twee kleine kinderen in eens "den berm van "den weg af en kwam terecht in een moddersloot .Vermoedelijk was de oorzaak het loslaten van Tie sportkar. Door het hulpgeschreeuw kwamen en kele werklieden van den heer G. B. <de Vroomen aanloopen, die daar juist in een tuin aan het werk waren, en hadden het geluk heide kinderen nog te kunnen réd den, schoon beide reeds onder water wa ren en een er van geheel in den modder zat Gelukkig hebben zij er tot heden geen nadeelige gevolgen van ondervon- den. De schrik der ouders, bij het venié- men van dit ongeluk iVas échter ze>r groot. Uit Haarlemmermeer schrijft men aan de „O. H. Ct.": Enkele Leidsche studenten waren Woensdag voor afwisseling in het Z.- deel der gemeente komen jagen. Door hun werd' één haas geschoten, die 1-Jun 60 kostte. Dure liefhebberij dus Leger en Vloot. Bij de regeering bestaan plannen die groote manoeuvres in 1911 in de Be tuwe te houden. In 1908 werden ze, nadat deze streek daartoe reeds .was aan gewezen, wegens dreigend choteragevaar uitgesteld. Teneinde voorbereidende maatregelen te treffen zijn thans te Tiel aanwezig luit.-gen. De Meester, luit.-kolonels Van der W erf f en Weber, kap. Forbes Wels, allen van den staf, en de off. van gezond heid J. Beyll. Kerknieuws, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal morgen geen audiëntie verleenen. Gemeentezaken. Verpleging armlastige patiënten. B. en W. hebben praeadvies pitge- bracht over het voorstel van Dr. Meule- man, om hun college uit te noodigen onderhandelingen te openen met het St. Elisabethziekenhuis, ten einde te komen tot $en contract waarbij de opname van armlastige patiënten voor rekening van de gemeente in dat ziekenhuis wordt geregeld. Hoewel nu dat praeadvies zich had kunnen bepalen tot de vraag zelf, of de door Dr. Meuleman gewenschte on derhandelingen met het Eiisabethsge- sticht zouden worden geopend, hebben B. en W. toch gemeend1 in de voorbe reiding van deze zaak nog iets verder te moeten .gaan, waar zij immers ook zelf van het groote belang der door Dr. Meuleman noodig geachte voorziening overtuigd waren. Te meer daar het hen dian ook leed, dat de reeds in deze door hen gedane stappen niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. B. en W. doen allereerst uitkomen^ dat door Dr. Meuleman in de toelich ting tot zijn voorstel van een onjuiste premisse wordt uitgegaan. „Het is in- tusschen", aldus heet het aan den aan vang zijner toelichting, „aan geen twij fel onderhevig, dat de gemeente wette lijk verplicht is, de zorg voor verpleging van armlastige patiënten op zich te ne men. Van een wettelijke verplichting is hun niets bekend1. Volgens de armenwet kan de gemeente onderstand verleenen. Men heeft hier dus alleen te doen met een wettelijke bevoegdheid. Daarnaast staat dan echter, een z e- d e 1 ij k e verplichting. En de ge in eente Leiden heeft zich tot dusver van die zedelijke verplichting gekweten door met het Rijk een overeenkomst te slui ten betreffende de verpleging der stadts- armen in het academisch ziekenhuis. Wordt nu door die overeenkomst op geheel afdoende wijze in de verpleging, der zieke armen voorzien? Neen, zeggen B .en W'. Dr. Meuleman ina. Meermalen is gebleken, dat de zieken veelal eer«< dér uit het ziekenhuis werden pntslagen^ dian voor hun volledig herstel >vel ge- wen9dht ware. Pogingen bij curatoren aangewend', om de Directie van het zie kenhuis te bewegen in deze een andere' gedragslijn te volgen, mocht niet baten. De uiteenloopende belangen 4welke het academisch ziekenhuis, dat tevens een' onderwijsinrichting is, heeft te beharti gen, maken het veelal onmogelijk, zie ken, die niet langer de eigenlijke zie-t kenhuisverpleging behoeven, maar vol doende hersteld zijn, om ,mits behoor-* lijk verzorgd!, ook daarbuiten geheel te( kunnen herstellen, langer in het zieken huis te houden. Maar juist die verzorging te huis laat dian veelal te wenschen over. Hoe nu in die leemte te voorzien De: gemeente zou, afgescheiden van haar, contract met het Rijk, nog een stadszie kenhuis kunnen oprichten. 'Zij zou dus kunnen terugkeeren naar den oudeaijtijdi toen de gemeente ook haar eigen ste delijk nosocomium had. De heer (Meu-: leman doet het denkbeeld aan de handi om het Caeciliagasthuis tijdelijk, jn &f-. wachting van den bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis, voor dat doel id te richten. Maar noch bij het college^ van stadsgeneesheeren, noch bij de ge-, zondhejd^commissie, vin£t jte&Ö&êy

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2