BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 305 Bureau oude sin8el 54, leiden. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertenfiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. De Revolutie in Portugal. schijnt niet zoo algemeen te zijn als men heeft willen dben voorkomen, en .gesteld zelfs dat Lissabon vrijwel in ,de macht !der opstandelingen zou zijn, van de pro vincie is men nog verre van zeker. Zoo schrijft de „Temps" dat volgens een te legram van den Fransch en consul te Pporto daar de oproerige beweging on derdrukt is. De Koningsgezinde troepen zouden thans tegen Lissabon oprukken. Woensdag middag om vijf uur, hielden (nog enkele troepen, 'die aan den Koning trouw gebleven zijn, belangrijke punten bezet, zoodiat een nieuwe strijd te verwachten was. De wederzijdsche Verliezen zijn zeer zwaar. 'Zij,zijn op 200 dood en en 400 gekwetsten niet te hoog geschat. De stad heeft bij de beschieting .weinig geleden. Volgens een verklaring van den Spaan- Schen gezant te Parijs zouden nog acht regimenten trouw zijn gebleven aan de joude regeering. Het is dus nog onzeker: le. of de republikeinen in Lissabon Iden toestand meester kunnen blijven 2e. of zij, Wanneer zij de 'hoofdstad in hun macht hebben, een mogelijk ko ningsgezinde beweging uit de provinciën niet alleen het hoofd kunnen bieden, maar óók voor goed' onderdrukken. In verband hiermede vertelt de Lon- 'densche correspondent van de „N. R. Ct." die onlangs in Lissabón was ten toen gelegenheid vond met verschillen de personen over den toestand te spre ken „Geen hunner stond echter aaii de Zijcle der republikeinsche partij. Inte gendeel: iedereen verklaarde zich, min of meer beslist, tegen die partij, welke jz'ij mij als onbeteekenend schetsten, on- Id'anks de overwinning der republikeinen bij d'e'stembus te Lissabon. De over- groote meerderheid van het Portugee- sche volk, althans buiten de steden, zei den zij, wil van een republiek Portugal niets weten zij is streng gehecht aan hiet ^monarchale beginsel. En de vestiging yan een gemeenbest zou d'us gingen Zij allen voort terstond voeren tot een bloedige burgeroorlog." Intusschen heeft de nieuwe regeering Verschillende Proclamaties doen verspreiden, wier inhoud het zou 'dóen voorkomen, alsof de republiek voor goed gevestigd js. Zpo deze: Volk van Portugal Het volk, het leger en de vloot heb ben de fepubliek' Uitgeroepen. De dynastie der Braganza's, die {het 'Hand zóóveel kwaad gedaan en voortdu rend den maatschapp'elijken vrede ver stoord heeft, zal voorgoed uit Portugal worden verbanneU. FEUILLETON. 55) Deze jonge vrouw, .alhoewel vol eer zucht en trotsch, kon zich niet verzetten t (tegen een zekere belangstelling, die ju (baar opkwam voor iden loyal en jongen "Iman, wiens vertrouwen en liefde zij zoo '.eerloos beschaamde. "De mannen brachten Raoul door een Tangen somberen gang, iaan welks einde Zich een lage eikenhouten deur bevond ;imet ijzer beslagen. (Het hoofd, Vincent ICournier, |dien wij reeds van de brand" te Saint Martel kennen, opendie de deur Jmet een sleutel, (die hij van de gravin gekregen had. Toen zij Raoul1 óp een bos stroo neerge legd hadden, beval Vincent zijn Jnan- hen heen te gaan. Alleen gebleven met ijRaouï ontdeed hij hem gedeeltelijk yan fcijn boeien en voorzag hem van water en brood met koud vleescli. .Hierna zag hij ónderzoekend in 't rond. Ook deze schuit plaats, was als (dde waarin Raoul reeds poor mevrouw de Canlsy verborgen was, in den dikken muur uitgespaard en cLaar- |door jZeer kléin. Door een klein luikje pan ijzeren tralies voorzien trad 'n weinig licht binnen'elke jandere opening ontbrak. {Tevreden oyer djt onderzoek, jen zeker Deze grootsche gebeurtenis, waardoor ons door zijn moed legendarisch gewor den yaderland wordt bevrijd, vervult al le .vaderlandlievende harten van ons on tembaar volk met trots en verrukking. Zoo is dan vo?r goed een einde ge maakt aan de slavernij van ons land, en een weldóend beeld van een bewind1 van vrijheid rijst, lichtend in zijn" reine we zen, voor ons op. Burgers, de ure die wij beleven is een belooniing van al den strijd dien wij ge voerd', van alle smart die wij geleden hebben. Deze ure moet het begin wezen van een tijdperk van strenge zedelijkheid en „vlekkelooze gerechtigheid1. Wij willen van onze offervaardigheid Voor het va derland den grondslag van ons politiek program, en onze edelmoedigheid te genover de overwonnenen den grondslag van ons zedelijk program maken. Burgers. Moge slechts één belang, het belang van het vaderland u bezielen, en slechts één verlangen, het verlangen om groot te zijln, ons vereenigen. De republiek heeft vertrouwen in het volk vertrouwen dat het de maatschappelijke orde zal handhaven, eerbied hebben voor de gerechtigheid en zich wil Wijden aan de gemeene zaak der vrijheid. Bevestigt met liefdé en offervaardig heid het werk van de Republiek Portu gal. Een eergisteravond verspreid edict van Eusebio Leao burgerlijk gouverneur van Lissabon luidt: Aan het volk Orde en arbeidis de leuze van het door de republiek bevrijde vaderland. Van alle burgers van Lissabon wordt verlangd, dat zij de eersten zullen zijn om de openbare rust te bewaren en eer-' bied te hebb'en voor het leven en den eigendom van vreemdelingen, en Voor het leven en dén eigendom 'van Portu- geezeii, van welken stand', beroep en politiek of godsdienstige ridhting ook. Het volgende manifest door het hoofd der provision eele regeiering, Braga, uit gevaardigd, toont wat minder sterk yer- trouwen en paait de revolutionaire officie ren "Aan het leger en "de vloot! De voorloopige /egeering der Repu bliek groet de troepen van land- en' zeemacht, die met het volk' de republiek hebben gevestigd1 voor het geluk van het vaderland. Zij heeft vertrouwen in de vaderlands liefde vap all én, want de republiek is er voor allen. Zij hoopt, dat de officieren van leger en vloot, die' deel hebben ge nomen aan de omwenteling zich aan het hoofdkwartier zullen aanmelden om op hun eer in te staan voor de volstrekte trouw aan het nieuwe bewind1. Middelerwijl móeten de revolutionai ren al hun stellingen ter verdediging en bevestiging van dé republiek handhar ven. Generaal Carval'liaes is benoemd tot djat zijn gevangene niet zou kunnen ont snappen ging Cournier even zien naar zijn mannen 'die in een naburig ver trek' zaten te drinken en nam toen 'plaats voor de deur. De duivel moge mij halen, dacht hij als hij kan ontsnappen zonder 'dat ik het ziie. XXViste HOOFDSTUK. Zooals wij reeds den eersten kie'er dat wij hem zagen opmerkten was meester Baptist Perinon, de waard uit het „Witte Paard" geen toonbeeld yan dapperheid Daarentegen bezat hij een geweten dat hem steeds noopte te doen wat hij dacht dat zijn plicht was. .Toen de bedienden, die dé Maurepas na het nuttelooze verhoor van de Kervariéc uitgezonden 'liad, zich (bij hem vervoeg den om Raoul, Jobie en hemzelf te ha len schreeuwde hij als een razende ien trok zich vol wanhoop de haren liit. Wees toch stil! bevalen zij hem te vergeefs, indachtig het bevel van "de Mau- rêpas die hem bevolen had zoo min mo gelijk leven te (maken. Schreeuw als ge (wilt, zeide 'Jobie, maar trek uw haren hiet uit, want die zullen niet meer ppmeuw groeien. De idood hale .u én ,uw meester, klaagde Perinon, om Zoó'n ellende in mij nhuis te brengen 't Zou wat, hernam Jobie die in zijn gehechtheid aan zijn meester, iedereen 'die niet was als hij voor (zeer slecht aan zag, ge zult (de .schade vergoed jvrijgejj. bevelhebber van de divisie Lissabon. Ook heeft Braga aan de ministeries van biiitenlandsche zaken van de mo gendheden een telegram gericht, waarin hij kennis jfeeft van de uitroeping van de republiek en de instelling van de voorloopige regeering. De regeering zal voor de openbare veiligheid en ordê instaan. Waar de koning is zijn de verschillende berichten het niet overeens. Volgens een op het kasteel Hentelberg bij familie-leden van het Portugeesche koningshuis ontvangen telegram, bevin den koning Manuel en zijne moeder zich aan boord van een Engelsch oorlogs schip. Terwijl volgens een ander bericht vaststaat, dat het Koninklijk jacht Ame lia met Hunne Majesteiten en den hertog van Oporto aan boord1 naar Engeland is vertrokken. De Regeering had maatre gelen genomen voor de veiligheid van den Koning en de Koninklijke familie.- Koningin Maria Pid zal naar Italië gaan. "Daartegenover meldt de Fransdie ge zant uit Lissabon jdat de Koning en de beide Koninginnen zich te Mafra "bevin den, terwijl volgens een telegram uit Gi braltar de koning in veiligheid te Gintra is aangekomen. "AVat van al 'die berichten waar is, valt slecht uit te maken, in handen der op standelingen is de Koning, volgens een pertinente verklaring der voorloopige re geering, hiet. De aanleiding tot de revolutie behoeft men niet ver 'te zoeken, als men verneemt, wie men, in de gegeven omstandigheden in aanmerking acht te komen voor het presidentschap, indien de republiek definitief wordt uitge roepen. Dit is Bernardiino Machado, de oud-minister van openbare werken, clie vroeger grootmeester der vrijmieitsélaars in Portugal is geweest. (Wanneer men nu verneemt, dat na ruggespraak met repu blikeinen in Spanje, dde eerst in Portugal den uitslag wilden aanzien, voor en aleer zelf te beginnen, de datum voor "het u'it- bieken van het oproer gesteld was op den 13den, den verjaardag van Ferrers 'dood, omdat dan de socialistische en anarchis tische massa's, opgewonden door de her innering aan Ferrer, gemakkelijk aan een revolutie zouden meedoen, |dan begrijpt men uit welken 'hoek de revolutionnaire wind komt gewaald. Een directe aanleiding Voor iden op stand ziet men in de aanwezigheid in Lissabon van maarschalk Hermes da Fon- seca, den aangewezen president van'Bra- zalië. Door den vooruitgang van (dien staat onder den republikeinschen regiee- ringsvorm, is het Portugeesche volk ge suggereerd en men wist den maarschalk niet beter toe te juichen id&n niét den kreeti: Leve de republiek. Dat men da Fonseca als levende [illustratie gebruikt, vEn als ik gehangen word, wat dan"? 'Dan ook.als ge tenminste 'Zelf 't géld wilt komen halen, zeide Jobie sarcas- ties. Behalve Perinon en Jobie moert men ook Raoul "de Kervarec gevangen nemén, maar noe men ook 'zocht, hij was hiet te vindendaarom nam men dan ook' al leen Jobie en Perinon medé naar'de Mau repas rt Eerst werd Perrinon ondervraagd, ondanks zijn vrees of misschien ook juist door zijn vrees kon men niets van hein te weten komen. Hij antwoordde voortdu rend verkeerd op alle vragen jen Verhaalde voortdurend als was 't een refrein. Ik ben een trouw dienaar kies Ko- nings en van Uwe'Hoogheid, édele Heer, en nag was een "Parijsche hotel-höuder. Verder kwam hij niet daar de Maurepas hem voortdurend onderbrak. ;t Eenige wat 'hij vertelde was 'dat. Op mijn doodsbed liet mijn yaider mij een teeken (zien (en zèide dat als in 1744 iemand wij de andere helft ervan liet zien, ik mij tot zijn beschikking moert stellen,. Ridderde Rervarec liet mij wel dat teeken zien, maar hij heeft mij niéts bevo len en dus weet ik "niets. Daarna werd Jobie ondervraagd:. 'Deze zeide in .plat Bretonsch, dat hij geen Fransch verstond Een der bewakers zeide echter dat hij 't zoo pas 'in 't hotel nog gespróken had. Hoor 'je dat? Zeide de (Maurepas op dreigenden toon. (Waarom, ;Zel je jdaji (dat je piet Verstond blijkt uit een 'bericht, volgens hetwelk Braga met 'hem door de straten van Lissa bon heeft gereden. ïii verband met het bovenstaande ovef Onrust in Spanje valt nog te vermelden dat in "Barcelona talrijke troepjes radicalen (door de istad trokken, maar door ide politie .uiteenge jaagd werden. En uit Valencia meldt men 'dat de republikeinsche club door gendar merie bewaakt wordt. De gendarmerie patrouilleert ook door d>e stad De gouverneur beeft bevél geegven "dé republikeinsche vlaggen weg te némen die op eerfige clubs zijn geheschen. Al le voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Toch hoeft men niet bevreesd' te zijn, 'dat Spanje het treurig voorbeeld van Por tugal zal volgen, daar de eenige persoon, die in staat is een ernstige militaire revo lutie te doen ontstaan, n.r. generaal ,Weij- ler, heeft doen we'ten dat hij allé pogin gen tot revolutie op T3 October, in bloed zal smoren. GEMENGD. In cle arbeidscrisis in hét katoen- bedrijf in Engeland is men tot overeen stemming gekomen en zal Maandag de uitsluiting opgeheven worden. Op de Duitsche werven zijn de ge schillen door onderhandelingen bijge legd'. De uitsluiting in het metaalbedrijf zal düs niet plaats hebben. De „Matin" verneemt, dat weer leien nieuw Spaansch bataljon te Ccuta is ont scheept, waar thans de grootste militaire bedrijvigheid heerscht, niettegenstaande alle officieele dementis, meent de „Matin" met stelligheid te kunnen verzekeren, dat Spanje een expeditie tiegen iTetonan op het oog heeft. De Spaansche regaering zou zeer verlangen, jd'at de onderhande lingen nier het gezantschap van El Mokri mislukten. Bij Narta aan ide Grieksche grens werd een Turksche patrouille 'door een Grieksche bende uit een hinderlaag ge schoten. tTwee man werden zwaar ge wond. Bij Metowo overs'chreed een Grieksche bende de grens, roofde in de nabijheid van het dorp Perskol een kudde schapen, werd echter op den terugweg over de grens door een Turksche militaire afdee- ling verrast. Er ontstond een gevecht, waarbij vier Grieken werden gedood. Die overigen vluchtten met achterlating van de kudde. De bond van spoorwegpersoneel beeft naar aanleiding yan de pjtspraak van Osborne, op zijn congres een "besluit genomen, waarin hij een wét verlangt, die dé vakvereenigingen volkomen herstelt in de rechten, ehe deze ufespraak hun heeft ontnomen. Met minder, zelden verschei dene sprekers, zullen ide arbeiders geen genoegen nemen. "Bezoldiging van parle mentsleden en "de bekostiging van verkie- Iviijn Fransch is goed genoeg voor bedienden, maar niet om mef uw Edele te spreken. Hoe lang'ben je reeds bij je méester in dienst. Sinds zes jaren, 'drie maanden en acht dagen, nhjnheer. 'Is die jonge man Wetk'elijk de nctef van den ridder. Daar ik niet bij zijn geboorte was, ka'n ik niet met zekerheid zeggen 'dat hij Hoe je mond!... Waar 'is hij ge bleven Dat weet ik niet, mijnheer. Kuin jé me ook inlichten waar zich de belangrijke papieren van je mééster bevinden Ik kan niet lezen mijnheer. Maurepas begreejp idat hij niets wist óf niets wilde zeggen. Daar hij geen tijd' te verliezen had gaf hij fluisterend enkele bevelen aan een zijner bedienden, "H,avier genaamd. en "dan moet ge zoodra 't don ker word, 'tien der beste speurders voor het huis uer Malleroy's plaatsen. Kom om zeven uur terug dan zal ik zeggen wat ge daar te doen hebt. 'Havier boog onderdanig, en verviTij- derde zich, Jobie ,en "Perinon mét zich voerende. TVleester Perinon, ze'ide Gaviér, luis ter wat je doen moet. Ja, mijnheer. Ge moet naar huis terugkeeren. r^"Met genoegen, mijnheer. c= Ge jnoet jangzaajn Joopen, opeist zingsambtenaren van staatswege kan de grief niet wegnemen. Volgens iden St. Petersburgschen correspondent van het ÓBerl. Tagebl." zal het bezoek van keizer Wilhelm aan dein Tsaar aanstaande Zondag plaats hebben* De Zeit (maakt in een "bericht dit SlaVisch-Brod melding van een waar^hoe- ren-oproer in Bosnië. De boeren óf kme- ten willen afdoende hulp bij de wet om; hen uit hun schulden te helpen. "Zij trok ken in de laatste dagen van huis tot Iiuïsl en dreigden ieder peer Tfe "schieten, dié zich niet bij hen aansloot. Drie bataljons waren noo'dig om hun den weg riaar Sera- jewo te versperren. Bij de .botsing mielt de troepen werden eerïigen gewond. De boeren trokken zich ten slotte in de ber gen terug. De verjaardag van "de ohafhankelijk- verklaring van Bulgarije is gisteren mei de gebruikelijke plechtigheden (herdacht. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is P. J. W. Franken' benoemd1 tot teekenaar bij de afdeeling Hydrografie bij het département van Ma rine zijn benoemd' aan de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam a. tot bacterioloog-scheikundige dr. L R. Sinnige, thans assistent aan het Rijks- landbouwproefstation te Groningen b. tot landbouwkundige J. H. Boers- ma, te Rotterdam. Zijn benoemd tot inspecteur voor de sdieepvaart, de tijdelijke inspecteurs voor de scheepvaart H. Sluiter te Am sterdam, H. Le Clercq te Rotterdam en A. B. Schaap te Groningen. Hofbericht. H. M. d'e Koningin-Moeder vertrok hedenochtend te ,9 u. 23 min. van Soest- d'ijk naar Reinhardsbrunn en gaat den 13d'en dezer verder naar Jena, Weenen en Sinata, Tn "Roemenië. Tweede Kamer. Als rapporteurs over na te noemen wetsontwerpen zullen optreden de le den: Ketelaar, De Visser, Van der Mo len, Rood'huyzen én Aalberse, over die tot vaststelling van hoofdstuk V (bin- nenlandséhe zaken) der Staaisbegroo- ting voor 1911 en tot verhooging en wijziging van hoofdstuk V dier begroo ting voor 1910 (hulpmiddelen tandheel kundig instituut Utrecht, psychiatrische' cliniek Gorningen)Hugenholtz, Van Vlijmen), Van der Voort van Zijp, Ver- hey en Van Wassenaer van Catwijck^ over hoofdstuk VI (marine) voor 1911 ean een suppletoire marine-begrooting voor 1900 (diverse onderwerpen); en Dié Ram, Oosterbaan, Duys, Jannink en Brummelkjaimp, over hoofdstuk VII B (financiën). twee van mijn mannen Tdje u vair verre zul len volgen u niet uit het gezicht verliezen* Ja, mijnheer, zuchtte Perinon, wien» vreugde hierdoor aanmerkelijk vermim. werd. Als ge thuis zijt, moet ge voor uw deur blijven staan. En niet binnengaan'? 't Eerste uur niet, totdat vier van mijn mannen als reizigers vermomd met de Kervarec en zijn knecht bij u komen, Oh!, 'Gij moet hen vol vreugde ontvan gen, alsof 't gewone reizigers of vrien den van de Kervarec warenge moet hen een groo'te Kamer geven len daar de Ker varec bij hen laten. Ja mijnheer. "Onder 't voorwendsel, te zien of 't hen aan niets ontbreekt, moet ge bij hén blijven. Hierop vertrok Perinon. Toen zijn knechts hem ntegemoet (traden, gaf hij hun een teeken hem miert rust te laten, en ging itij op de s'teenen drempef voor zijn fiuïs zitten. LWeldra kwamen de vier reizigers mét de Kervarec en 'Jobie. 'Een der mannen was gekleed als huisknecht en hield Jobie gezelschap. De koets hield jstil voor de deur van het hotel. De knechts verdrongen zicK om ide reizigers en brachten ide nieuw, aangekomenen in een groote kamér met vier bedden, ^ooals er in idien 'tijd in ajle hotels (waren,. (Wordt yeryojgdk

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1