90 Liter, onderste boven. De gelieele inhoud ging bijna verloren en h ijzelf was doornat van de melk. Bij den heer H. den H. te Sassen- heim, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een of meer balda- digen ,9 konijnen gedood. Men denkt aan eene wraakneming,, daar diefstal niet jde drijfveer is, om'dat men des morgens de konijnen op het erf vond liggen. Ook bij een buurvrouw, de Wed. v. L., zijn in dien nacht 2 konijnen dood ge slagen. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Gister trof H. J. van Egmond' <eien ernstig ongeluk. Op een zolder zijnde, van de varkensmester D. Teske aan den Hoogen Rijndijk, viel hij ten gevolge den slechten toestand ,van 'den zólder, djaar' door heen op den grond en brak een of meer ribben. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, om hem in een Ver- bank! te leggen. Sport. Harddraverij te Lisse. Met de kermis keert jaarlijks weer de harddraverij van de Harddraverij-vereen. „Lisse en Omstreken", die zich steeds meer in de Jj-elangstelling van rijders en kijkgraag publiek mag verheugen. De baan, gelegen op het land „achter hotel de „Witte Zwaan" was dit jaar een weinig verlegd, telaat voor de ver- eeniging, om een ondiepte even voor bij d'e tribune in de rechtsche baan aan te vullen. Overigens verkeert de baan in uitstekende staat, en is ondanks de vochtigheid der laatste dagen niet dras sig. Dit jaar ook is de vereeniging in het bezit gekomen van een sierlijke over dekte tribune, zoodat het bont gepavoi- seerde terrein een feestelijken 'indruk maakt. Om half tien hedenmorgen ving de harddraverij voor paarden van ingezete nen aan, waarvoor 9 paarden waren in geschreven. Over het algemeen werd goed' gedraafd, ofschoon bovenvermel de verdieping van het terrein porzaak werd', dat verschillende paarden, die ove rigens zeer goed draafden, doorsloegen en daardoor de kans op een prijs za gen voorbijgaan. De lucht die in den vroegen ochtend reeds druilerig was, tracteerde ons al spoedig op een piotregentje dat dreigt aan te houden. ïWel jammer is dit voor het verloop der wedstrijd, waarvoor het publiek langzamerhand in groote ge tale kwam opzetten en de tribune dicht vult. Ook langs de baan bewegen zich vele toeschouwers, op wie het druilerig weer hoegenaamd geen slechten indruk schijnt te maken. Tegen het einde van den morgenwed strijd, kwam de totalisator op het terrein die ondanks veel lawaai en geschreeuw geen „gokkers" tot zich lokte. Gelukkig. Het resultaat 'dier wedstrijden was, dat in de eerste omloop aanbleven Mie van J. Rotteveel, Wilhelmina van D. Gulde- mond, Lena 'van ,Wed. Verdegaal, de Zwaan van Th. v. Ruiten en Corrie van W. Duineveld. Bij de tweede ronde viel Mie uit, ter wijl Wilhelmina zich 4 plaatste. In de beslissing werd 1 Lena, berei- der W. Verdegaal, 2. de Zwaan, berei- der C. v. Graven. 3. Corrie, bereider de eigenaar W. Duineveld. De wedstrijd werd opgeluisterd door vroolijke muziek van de Harmonie Eens gezind, die na afloop der morgenwed strijden een opgewekte marsch spelend het terrein verliet. feL Het geheele gebouw is brandvrij, alle plafonds zijn vervaardigd van beton trappen, gangen vloeren zijn van terrazzo of van Beiersch graniet. Het gebouw is voorzien van centrale stoomverwarming (lage druk), van acyte- leenverlichting en van alle andere gemak ken, die in een dergelijke inrichting niet meer mogen ontbreken, als waterleiding, badkamers, liften, benzine-motoren voor wasscherij, bakkerij, drukkerij enz. Machinaal- en handweven. De Naamlooze Vennootschap v.-h. B. v. Besouw J.Bz. te Goirle kondigde haar handwevers de vorige week aan, dat het loon per streng zou teruggebracht wor den van 12 op 10 ecnt. Onder leiding van den voorzitter van den Ned. R. K. Textielbond werd vergadering gehou den ter bespreking van de vraag, wat er gedaan kon worden. Deze deelde me lde, dat voor het machinaal behangsel- linnenweven slechts 23/i ct. per streng Wordt betaald, zoodat 12 ct. per streng wel niet lang gehandhaafd zou kunnen .worden. Bij de firma werd een onderhoud aan gevraagd', met het gevolg, dat deze zich verbond als maatregel van overgang .voorloopig nog 11 cent te gullen beta len, waarna tien cent zal worden be taald'. Lager dan 10 cent zal niet wor den gegaan. Is verdere verlaging noodig, dan zullen ze het niet meer door hand wevers laten doen en er zich op toe- leggen, zooveel mogelijk ander werk te krijgen. Dit 2al wel het begin van h_c euu.e der behangsellinnen-quaestie in Goirle zijn, waar nog 120 handwevers werken. E>e concurrentie met het machinaal-we- ven is niet vol te houden, zocdat men eindelijk tot ppheffing van het hand- weven zal moeten besluiten. Marine bezoek aan Rotterdam. Vrijdagmorgen arriveert het geheele es kader, bestaande uit 19 oorlogsbodems, te Rotterdam, en zaf ligplaats nemen op "de rivier en in de Parkhaven. 'Zoodra mogelijk maakt daarna «de es kader-commandant, kapitein ter zee G. L. Goedhart, met de commandanten der oorlogsbodems en de groepscommandan ten dier torpedobooten, zijn opwachting bij den burgemeester ten stadhuize. Dienzelfden avonti vereenigen zich de officieren van 'de vloot aan "het diner hun dóór de gemeente in de Diergaarde aan geboden. Zaterdagavond vereenigen de officieren zich in de sociëteit Harmonie, waar "hun door de burgemeester een bal en souper word, aangeboden, en "^Zondag middag geeft het muziekkorps van 'het korps 'Ko ninklijke Scherpschutters in de officieren sociëteit van het Park een concert. Vrijdag- en Zaterdagavond zullen tel kens SI 5 machinisten, onderofficieren en verdere schepelingen van de vloot in den Groóten Schouwburg d'e gelegenheid heb ben een voorstelling bij te wonen door het gemeentebestuur aangeboden. De Sa- bijnsche Maagdenroof wordt beide avon den opgevoerd. De gasten zullen 'er 'tevens worden onthaald. 'fn dien loop van Zaterdag a.s. zal er [zeer waarschijnlijk door (de bemanning ,Van de oorlogsschepen een militaire marsch door de 6tad gemaakt worden. Het bestuur van (de Diergaarde geeft alle opvarenden mits in uniform geduren de de drie dagen van hun verblijf te Rotterdam, vrijen toegang. De eskadercommandant en de com mandanten der oorlogsschepen oieden a.s. Zondag aim boord van het vlaggeschip !het pantserschip .Heemskerck, idat lig plaats neemt aan Se Parkkade, een de jeuner aafl aan verschillende autoriteiten der gemeente met hun dames. KORTE KRONIEK. - De Minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, is gister ter audiëntie bij H. M. die Koningin op Het Loo ge weest. De Bond van Inspecteurs van de Haagsche politie en Eae van 'de Rotter- Idiamsche politie hebben 'n motie aangeno men, waarin sympathie werd betuigd met idle houding van de Amsterdamsche col lega's inzake de onderscheidingen aan in specteurs bij gelegenheid van het Belgisch konings bezoek. Het geschenk van den Czaar aan Zaandam, een standbeeld van Peter den Groote, Is op het oógenblik te Amster dam zegt het „N. v. N." doch waar?.... Dat wist men ons aan het Russische con sulaat niet te zeggen. Zoek is het wel niet, <ioch men Interesseerde er ach niet erg voor om'dat het toch weer teruggaat naar den heeldhouwer te Parijs Bernstam, die het heeft gemaakt, omdat gebleken is, dlat het te klein is voor het plein te Zaan dam, waarvoor het bestemd is. Nu zal er een vervaardigd worden, welke Czaar Peter levensgroot geeft De vorst is afge beeld in timmermanscostuum met een deel van een schip aan zijn voeten. Wanneer het nieuwe beeld tijdig ge noeg gereed is zal het in het voorjaar van 1911 onthuld worden. De te Maastricht cloor de slagers opgerichte coöperatieve ijsfabriek moet, volgens mededeeling uit die plaats, zeer goécl werken. De R. K. Kies vereeniging te Bloe- (mendaal .heeft voor de gemeenteraads verkiezing (vacature mr. R. Tïdeman) als candidaat gesteld mr. W. A. Jacometti. De verwachting is dat de A.-R. kiesver- eeniging 'deze Candida tuur zal steunen* Bij Kon. Besl. van 27 September is aan de gemeente Bennebroek ver leend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 23,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningvereeniging „Bennebroek", ter uitvoering van den voorgenomen bouw van 12 arbeiders woningen. De slapte in de textielindustrie be gint zich ook in Twente te laten ge voelen. De directie der Hengelosche Bont weverij te Hengelo maakte reeds aan hare arbeiders bekend, dat voortaan de fabriek 's Zaterdags den geheelen dag zal worden gestopt. In verschillende andere fabrieken heerscht gebrek aanwerk. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 6 October. Cathechismus les. Gisteren avond 5V2 uur, werd in de zaal der St. Jozefsgezellen de eerste open bare les in de Bijbelsche Geschiedenis, voor de kinderen der St. Petrus-parochie gegeven. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuldeen 500-tal kinderen waren aanwezig. De lichtbeelden, die de les toelichtten slaagden schitterend, de kinderen zullen zeker een duidelijke voorstelling van de geschiedenis der schepping en van onze eerste ouders mede genomen hebben. De tweede open bare les, die op Woensdag 19 October in dezelfde zaal en op hetzelfde uur zal worden gehouden, mag ongetwijfeld op even groote belangstelling rekenen. De Waterleiding-plannen. In de gisternamiddag gehouden Raadszitting van Velzen werd inzake het voorstel der meerderheid van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen ad f 0,10 per inwoner voor een voorbe reidend onderzoek naar een gemeen schappelijke waterleiding mét eeriige na burige gemeenten besloten tot "aan houding, daar eerst de gemeente Bloe- mendaal zich aan medewerking had; onttrokken, maar nu weder.tegen a. s. Vrijdag dezer zake een conferentie heeft aangevraagd. Van den afloop dezer conferentie schijnt het al- of niet-door- gaan van de plannen af te 'hangen. Zooals men weet heeft Velzen het ini tiatief genomen voor een waterleiding van Velzen tot Warmond. Tot onderwijzeres aan de R. K. School te Boerhaar is benoemd mejuffr. B. J. van Ree, alhier. Bij -resolutie van den Minister van Koloniën is W. F. H. Somer alhier, ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië gesteld, teneinde! 'daar te lande te worden benoemd tot com mies 3e klasse bij den post-, telegraaf- en telephoon dienst. Tot leeraar in de natuurkunde aan de Roomsch-Katholieke Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, Heeren gracht 446448 te Amsterdam, is be noemd de heer E. J. V. M. Hoogeveen te Katwij*k. AARLANDERVEEN. Ook dit jaar is er weder gelegenheid voor katholieke jongens, om herhalingsonderwijs te ontvangen. Daartoe kunnen ze zich vervoegen bij het hoofd der parochiale school. Bedoeld onderwijs neemt een aanvang op 19 October a.s. Onze parochiekerk is weer een sieraad rijker geworden. Voor de tabernakelkast is een prachtig gegraveerde deur, vervat in sierlijken rand, aangebracht, waardoor het hoogaltaar niet weinig in fraaiheid heeft gewonnen. Op den rand zijn de symbolische korenaren en druiventrossen, op de deur het Lam Gods, geflankeerd door de vier Evangelisten, gegraveerd. Het geheel in verguld koper, is een stuk werk, dat de heer Esser te Weert tot eer strekt. HAARLEMMERMEER. Bij Kon. Be sluit van 19 Sept. 1.1. is bepaald, dat op voorstel van "den raad (dezer gemeente, het maximum aantal vergunningen voor den kleinhandel in sterken drank voor de ze gemeente worut bepaald op 40. Het maximum bedraagt thans 65. Daar dit getal thans is hereikt, kan in deze gemeente geen nieuwe vergunning meer worden uitgegeven, tenzij onverhoopt voor 1 Januari a.s. eene vergunning vrij mocht komen. Alzoo ?n de eerste tien jaren geen nieuwe vergunningen meer. Het rooien der bieten is in vollen gang en wordt begunstigd door uitne mend weer. Honderden vreemde werk lieden uit alle oorden van Nederland vinden hier thans werk en verdienten flinke loonen. De opbrengst bedraagt in de Meer ge middeld 35000 K.G. per Hectare, 'terwijl de bieten een zeer floog percentage sui kergehalte bevatten. Men spreekt van tot 18 pet. Het is voor de boeren èen goed bieten- jaar! LISSE. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier zijn benoemd de heeren J. van Hemert en J. Th. Barnlioorn. NIEUWVEEN. Gisteren had de aan gekondigde vergadering van Hoofden en Onderwijzers aan R. K. Par. Scholen in de Aar- en Amstelstreek plaats in het gewone vergaderlokaal, de parochiale school. Deze vergadering had ook het genoegen den Bisschoppelijken Adviseur Deken Koopman uit Aifen in haar mid den te zien. Hoofdpunt van de agenda was de lezing van den lieer Viddeleer te Lei- muiden over het onderwerp: Onderwijs en drankbestrijding. Het applaus, dat spr. ten deel viel, toonde wel hoezeer spr. zijn auditorium had geboeid. Na nog enkele besprekingen en mede- deelingen werd deze bijeenkomst door den voorzitter met gebed gesloten. NIEUWKOOP. Door B. en W. dezer gemeente wordt aan de ingezetenen ge legenheid gegeven tot kostelooze inenting op 12 Oct. a.s. des middags om 12 uren in de openbare school. Voor de lotelingen der lichting 1910 dezer gemeente zal de Militieraad zitting houden den 26 Nov. a.s. SASSENHEIM. Om vele verbruikers van muntgas eenen vergeefschen reis naar het gemeentehuis te besparen zij meegedeeld, dat 2y-i centstukken alleen des Maandags Woensdags en Zaterdags van 11 uur tot \2Vi uur worden afgegeven. VOORSCHOTEN. Door den heer H. A. Wiersma is aan B. en W. een ver zoekschrift ingediend tot verkoop van alcoholhoudende dranken andere dan ster- kendrank in zijn perceel aan den Rijndijk. ZEGVELD. Een ongeval, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben, overn kwam dezer dagen den reeds bejaardeij dokter Swartsenburg alhier. Terwijl h- per driewieler zijn patiënten ging bezoe ken, kantelde bij het uitwijken zijn voer tuig, waardoor hij kennis maakte met het natte element. Gelukkig werd hij spoedig uit zijn netelige positie verlost; de schrik echter zat er danig in. Het rijwiel bekwam eenige schade. ZEVENHOVEN. De metselaar T. be gaf zich per rijwiel vroeg op reis naar den Haag, ten einde als landweerman zijn plicht, waarvoor hij was opgeroepen te gaan vervullen. Om ook .buiten den huiselijken kring eenigszins van het goe de te kunnen genieten, had moeder de vrouw haar echtvriend een h.eerlijk stuk proviand' benevens een fijn kistje siga ren mede gegeven. Doch het noodlot beschikte anders. Even buiten de ge meente gekomen, geraakte het pakje be klemd tusschen de frets. Eeei k(i Ine? buiteling, en daar lag onze landweerman te proesten in het koude nat. Gelukkig was de man weer spoedig op het dro ge. De inhoud' van het pakje had (h|oe- wel niet geheel bedorven) toch veel van zijn goede eigenschappen verloren. Het geval deed in ons de vraag opkomen zou deze landweerman, die zoo veel voor liefde voor het natte element schijnt te bezitten, niet liever geplaatst zijn bij de Marine of torpedo's. Wij laten het antwoord' aan onzen landverdediger zelf over. v ZOETERWOUDE. Door den Commis saris der Koningin zijn tót leden van liet college van Zetters van; ',s Rijks diirecte belastingen dezer gemeente herbenoemd de heeren C. J. Kaplein en P. J. van der Poel. Ten huize van den heer L. Dolle in de Weipoort alhier, zal op 14 Oct. a.s. des avonds te 7 uur een algemeene verga dering der Harddraverij ver en gi g p aats hebben. Op de agenda komen 'de na volgende punten ter behandeling voor: Verslag over net afgeloopen jaar; re kening en verantwoording,' verkiezing van een "bestuurslid, aftredend lid den heer Slootweg, verkiezing van 1 Bestuurslid door het bedanken van den heer J. C. Stadhouder, benoeming van commissaris sen. "Rondvraag. Tot slot uitdeeüng van prijzen onder de opgekomen leden. (Hooge Rijndijk). Gisteren geraakte Mej. H., die op bezoek geweest was bij een buurvrouw te water. Den Heer J. de Groot, die dadelijk te water sprong mocht het gelukken haar wéder op 'het drogen te brengen. GEWESTELIJK GEMENGD. De voortvluchtige directeur. Uit het onderzoek van den accoun tant van de boeken van den voortvluch- tigen direcieur der gemeente-gasfabriek en waterleiding te Boskoop, is ge bleken dat het tekort ruim f 1200 be draagt. Dit nadeelig saldo is gedekt door zijne borgen. De eerste fraude heeft volgens de boeken plaats gehad op 28 Juli 1.1. De burgemeester ontdekte Vrijdagmorgen dat er een tekort was van circa f 400, De directeur werd daarover scherp on derhouden en beloofde onmiddellijk het bedrag aan te zuiveren, doch in plaats daarvan, nam hij denzelfden dag het 3- maandelijksch salaris van den boekhou der en van 'den machinist der fabriek bij de bank op en verdween daarmede. Men vermoedt dat het tekort, evenals vele andere schulden ontstaan is door het telegrafisch spelen op wedrennen met bookmakers. Ondanks de scherpe controle van den burgemeester en accountant is het den directeur gelukt op sluwe wijze deze fraude te plegen. Doordien de werkman G. Grimber gen te Lisse wat achteloos met een geladen revolver omging, ging hei schot af. Hierdoor verwondde hij zich zoo danig aan den hand, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len en voorloopig geen werkzaamheden kan verrichten. Een leelijk schadepostje heeft de melk rijder Felius te Lisse opgeloopen, toen hij gisteravond wat schielijk uithaalde voor een brik, viel zijn kar, waarop 2 bijsse n^oe(e mel£ ig&t £e/i ihl\oud van STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Oranjeboek. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men een Oranjeboek bevattende een over zicht der voornaamste van 15 September 1909 tot 1 September 1910 door het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken behan delde en voor openbaarmaking geschikte aangelegenheden. In een korte toelichting schrijft d'e Mi nister dat hij ook nu bij de schifting van het materieel de teleurstelling ondervon den heeft van zooveel aan de openbaarma king door den druk te moeten onttrekken waarvan ontwijfelbaar de lezing groote belangstelling zou hebben opgewekt. Wat nu de inhoud van het Oranjeboek zelf aangaat, wordt het volgende gemeld Venezuela. De besprekingen mèï den Venezuelaanschen gevolmachtigde hebben geleid tot het ontwerpen van een nieuw protocol, dat aan de regeering der Republiek is aangeboden. Het ant woord daarop is nog niet ingekomen. Arbitrage. De onderhandelingen met Noorwegen over een "te sluiten ar bitrageverdrag hebben niet tot het ge- wenschte resultaat kunnen leiden, terwijl die met Brazilië en Argentinië nog niet zijn afgeloopen. Landbouw en Veeteelt, Sclieep- vaart, Handel en Nijverheid. Met Oostenrijk-Hongarije worden onderhan delingen gevoerd over de ongehinderde toelating van Nederlandsch vee, dat, na van regeeringswege aan een veeartsenij- kuntirig onderzoek onderworpen te zijn geweest, daarbij gezond bevonden is. Wanneer geen gevallen van mond- en klauwzeer meer voorkomen, zal de invoer van ons vee in Zweden vermoedielijk ïV#er spoedig worden toegestaan, De pogingen aangewend bij de Zwit- sersche regeering, ten einde eene verzach ting in de 'aldaar geldende bepalingen op den invoer van versch vleesch te ver krijgen, hebben vooralsnog niet den ge- wenschten uitslag gehad. Aan de Duitsche regeering \$er"d ver-i zocht de verschillende bondsstaten te wil len uitnoodigen het verbod van invoer van, Hederlandsche me'ik en room in te trekken en zoo daartoe geen termen konden ge vonden worden, de redenen voor "de wei gering op te geven. Het antwoord der Duitsche regeering is tot dusverre niet ingekomen. Met Frankrijk werd onderhandeld om tot eene schikking "te gerken tot beteugë- i ling van knoeierijen bij den invoer van Nederlandsche boter in dat land. Ten op- zichte van Duitschland is reeds eene der-1 gelijke schikking tot stand gekomen. De opheffing van het verbod van in voer van hoo-i. en stroo in Engeland! tot eene schikking te geraken tot beteug-e-1 den tegemoet gezien. In het belang der Nederlandschei bijeenteelt werd aan de Duitsche Re-' geering verzocht maatregelen te tref- fen krachtens welke alleen gezonde: bijenzwermen naar Nederland zullen mogen worden uitgevoerd. Onderhandelingen zijn gaande met de[ Noorsche Regeering over het sluiten eener overeenkomst betreffende het ver leenen van onderstand aan behoeftige schipbreukelingen, onderdanen van een der beide "Staten, die afkomstig zijn van een schip tot den anderen Staat b<- hoorende. Met Italië worden onderhandelingen gevoerd ten einde te geraken tot we- derzijdsche erkenning van de door bei de Regeeringen uitgegeven meetbrieven van schepen. Het sluiten van een definitief ver drag met Rusland tot wederzijdsche er kenning van meetbrieven wordt ovor^ bereid. De correspondentie te dier zake is opgenomen evenals die over de met Groot-Britannië en Ierland verkregen in ternationale overeenstemming over vei ligheidsmaatregelen ter zee. De onderhandelingen met de Fransche'. Regeering nopens de erkenning van de dn beide hinden af te gev.en certifica ten van deugdelijkheid worden nog, voortgezet. In overleg met de Deensche Regée-1 ring zijn wederzijds deskundigen be noemd om te trachten de moeilijkheden uit den ,weg te ruimen, ontstaan bij den invoer van cacao uit Nederland. Met 'de Argentijnsche Regeering zijn onderhandelingen aangeknoopt over een meestbegunstigingsverdrag. Het ontbre ken van een meestbegunstigingsverdrag, met Canada, doet zich nog in zooverre; gelden, dat Nederland en de zich in de zelfde positie bevindende mogendheden België en Italië, hunne goederen niet, over elkanders haven naar Canada kun nen uitvoeren, terwijl ook de uit de Ne derlandsche "Koloniën afkoxnstige pro- ducten nog aan het algemeene tarief zijni onderworpen. De onderhandelingen om; ook deze voordeelen te verkrijgen na voordeelen die reeds verkregen zijh worden voortgezet. Invoerrecht o p w ij n. De langdu rige onderhandelingen me't Frankrijk tot het verkrijgen eener tegen con cessie voor het terugnemen der voorgenomen ver hooging van de invoerrechten op wijn in, Nedu-Indië hebben geleid tot een schik king, waarbij Frankrijk de toezeg^ng'-doetj te bepalen, dat op de NecL-Indische pe troleum en haar bijproducten voorloopig! het minimum tarief toepasselijk zal zijn^' Emigratie. Ten einde na te kunnen; gaan in hoever het voor de regeering ge-( wenscht is om bepalingen in het levenj te roepen ter voorkoming van emigra-( tie naar voor dat doel voor Nederlanders! geschikte landen, is een onderzo^ aanhangig naar d'e regeling van dit onH derwerp in andere landen. Persberichten. Dat in dén Ioojj van het afgeloopen jaar dé aanstelling; vari een ambtenaar, als in het laatste Oranjeboek nader aangeduid, is achteri wege gebleven vindt zijn oorzaak in d9 opgedane ondervinding, dat met te ter "bei schikking staande krachten voorshands althans kan worden volstaan en dat dé Minister zich, waar alle departementen* op bezuiniging in hunne administratie bedacht moeten Zijn, tot de vorming va*; een persbureau niet verantwoord kon; rekenen. Aangenaam is het deh Minister id< verzekering te kunnen geven, dat met d4 beschikbare krachten meer dan eens o| bevredigende wijze is kunnen ingegrepen worden om het zij op aangelegenheden van actueel belang in het buitenland een druk in gewenschte richting uit te oefö nen, hetzij onware berichten aldaar verl spreid' en van een voor onze belangei| inderdaad nadeelige strekking afdoenfc onschadelijk te maken. Marokko. Voor de nagelaten be trekkingen van S. Sassoon, tolk van he Nederlandsch vice-consulaat te Casablan ca, is door de Marokkaansche regeerinj een schadevergoeding van 50,000 fr^ uitgekeerd'. Eveneens is het door de ii^ ternationale commissie voor 'de vergot ding der te Casablanca geleden schadf aan Nederlandsche belanghebbenden, toegewezen bedrag van frs. ,45.410.63 thans uitbetaald. Als bijlagen zijn aan het Orainjeboel toegevoegd: a. rapporten van gezantsdiapsradteq secretarissen en attachésb. staat, hof dende ppgave d£r pver 4909 aAq fefl

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2