2e Jaargang. No. 304, Donderdag October 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE 'ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. «5 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. In onze laatste berichten hebben we gisteren vermeld de Opstand in Portugal De reeds lang voorziene revolutie is uitgebroken, de republikeinen hebben zich meester gemaakt van verschillende open bare gebouwen om daar hun vlag te heischeneen groot deel van leger en vloot heeft zich bij hen aangesloten, zoo dat vele openbare gebouwen zijn gebom bardeerd. Wat betreft de koninklijke familie worden verschillende berichten verspreid. Sommige weten ons mede te deelen, dat de koning met zijn familie reeds per schip is kunnen vertrekken, volgens andere vertoeft hij nog in Lissabon of op een fij ner kasteelen. Hoe het zijuit alles schijnt Vast te staan, dat hij onder de macht der revolutionairen staat. Hoe is de revolutie in Portugal mogelijk? Zijn de revolutionaire elementen daar in de meerderheid? Als antwoord op deze vraag, zouden we kunnen verwijzen naar vroeger in ons blad geschreven artikelen over Spaansche politieke toestanden. Evenals in Spanje is 't ook in Portugal een hopelooze toestand voor iemand, die zich een voorstelling wil maken van de sterkte der politieke partijen; zelfs voor 'jdien inwoner is dit een allermoeilijkste! taak. Eerst wordt een eerste minister jaangesteïd; deze weert met de aanvoerders ider politieke' partijen de politiek is een baantje om veel geld te verdienen ete bekonkelen jdat zijn partij in de (meerderheid komt De meeste premiers, idiie na 'eindelooze "bezwaren te "hebben overwonnen, ten slotte op jde samen stelling van een ministerie konden bogen, ihebben zich door verslaggevers, meestal .van de Parijsche „"Matin'7 laten intervie wen. Zij verklaarden telkenmale, zeker :,te zijn van den steun van net land, om jdian na een zeker aantal maanden, niette genstaande "die zekerheid, op 'klagende Wijze van hun portefeuilles afscheid te ïiemen. Geen afdoender bewijs van dezen [toestand dan de laatste opening van de jCortes, de oppositie ontbrak en "bloc, en Ivan hervatting der werkzaamheden zou eerst na maanden sprake kunnen zijn. Dit naar aartleiding van de gestelde vraag naar de getalsterkte van de revolu- [tinoaire partij. De politiek is op het Ibe risch Schiereiland allertreurigstDe or ganisatie van'de Katholieken op politiek terrein i9 ook zonder eenig veraritwoor- (delijkhoi'dsbesef. Is in Spanje door de aanvallen van ee iiCanalejas het openbaar Katholiek leven wakker geschud, in Por tugal zal, zooals verwacht kan worden, de revolutie dit bewerken. Maar is de revolutie zoo in eens uitge broken wat is de aanleiding geweest? Algemeen Is men van meening, dat de Imoorcl op een door zijn partij geliefden jirevolutionair dr. Miguel Bombardas aan leiding heeft gegeven tot die revolutie, [paar de revolutionairen alle telegraphi- jjeche verbinding met Lissabon hebben ver broken en al het nieuws ons moet toeko- jmen door Marconi-telegrammen, is'het Zeer moeilijk nadere zekere aanwijzingen betreffende dien moord te geven. Of het !{d!e daad van een krankzinnige is, of een [iWraakneming voor dein koningsmoord in j{1908, 't ligt nog 'tamelijk in het duister, [pfschoon het eerste door latere telegram- (men als waarschijnlijk wordt aangeduid. Maar hoe het zij, het is slechts geweest 'n [{gelegenheid voor het .uitslaan der vlam, 'jüie reeds lang te smeulen lag, voor net Losbarsten van den strijd, die men be hoefde niet erg scherpzinnig te zijn (feeds lang was" te voorzien. Na den moord rip Carlos I ,zijn vader, tegelijk met zijn broeder," was het voor iden koning een ihachelijke toestand. De revolutionnaire .geest toen, in Februari 1903,losgebarsten,! ;js :a dien tijd niet meer in bedwang ge erecht Sedert geruimen tijd gistte het zelfs in het leger; gedurende dien afgeloopen zo- - Jmer werden een menigte soldaten in hech tenis genomen en zelfs werd beweerd, dat een samenzwering was ontdekt, in welkte leen groot aantal officieren van hoogen lirang betrokken waren. lEr lekte slechts '^eer weinig- uit over den toestand, die re- ijgeerjng oefende gen strenge fiensuut uit, Zoodat men in het buitenland slechts kon gissen wat er eigenlijk gaande was. De verkiezingen'gingen echter voorhij zonder- ernstige incidenten, rustiger zelfs dan bij vroegere gelegenheden. Twee en ne gentig aanhangers van 'de regeering wer den gekozen tegen negen en veertig leden vah 3le oppositie en veertien republikei nen,- maar Lissabon zelf, de hoofdstad des rijks, vaardigde niet minder 'dan tien re publikeinen naar de Kamer aï, wat een zeer gevoelige slag was voor de regee ring. Hoe was nu in den laatste tijd de hou ding van den koning? In een woord ge zegd: treurig. Bang voor de revolutio nairen, voerde hij een politiek waardoor hij trachtte zich met dieze bevriend te maken. Dit blijkt allerduidelijkst uit zijn laat ste troonrede, die den anti-clericalen Wilde bevredigen door maatregelen te gen de kloosters. Maar Koning Manuel, die en door zijn particulier leven en door zijn afglijden naar d'e radicale en anti-clericale ele menten den steun der katholieke par tij verbeurd had, blegreep niet dat de onlusten, zoo die zouden uitbreken niet de clericalen maar allereerst de monar chie zouden treffen. De revolutionairen wilden anti-cleri calen politiek om de republiek moge lijk te maken, en ze willen de republiek om hun haat tegen de kerk te kunnen botvieren. Zoo deze revolutie be schouwd1, is ze niet slechts te betreuren als een onrechtvaardige daad, een van- de-troon-stooten van dengene, die recht heeft op de troon, maar ook is ze te be jammeren als een begin van een oorlog tegen de kerk. 't Fs een vast omlijnd plan van de vrijmetselarij. Zoo is het te begrijpen, dat Pius X, gelijk Reuter seint, bij het vernemen van dit bericht zijn diepste droefheid' h.eeft te kennen gegeven. Een telegram meldt nog dat een voor- Ioopige regeering Is gevormd afs volgt: Theopile Braga, minister-president; Al- phons Costa justitie; Bern. Machado bui- tenL zaken; Bazilo Elles financiën; An tonio Luigi Gomez openbare weiken; kolonel Bareeto oorlog; Ant Jose Al- merda binnen!, zakenAmaro 'Azevedo Gommes marine. Eusebio Leao is be noemd tot civiel gouverneur van Lissabon. De artillerie salueerde jdie nieuwe na tionale vlag, wier kleuren rood en Wit zijn en die op het stadhuis geheschen werd De republikeinsche vlag waait van alle openbare gebouwen en eveneens van tal rijke particuliere woningen. Het volk loopt gewapend door de straten, verbroedert zich met de troepen en speelt en zingt de Portugeesche Marseillaise, wait het nieuwe volkslied zal worden. De bank van Portugal heeft eveens 7de republikeinsche vlag géheschen. De koning én de konin ginnen Amelia en Pia zijn in allerijl naar Maf ra vertrokken. Van het platteland is nog niets met ze kerheid bekend, en het is ook zeer waar schijnlijk, dat daar de republiek geen ge nade zal vinden. Nu is de vraag, hoe de Mogendheden zich zullen gedragen in dezen toestan dj. Italië en Spanje hebben oorlogssche pen naar Portugal gezonden. Reeds lang was het duidelijk dat Engeland bij een mogelijke revolutie in Portugal bescher mend zou optreden. Van uit Portugal trachtte men door de Engelsche pers het Engëlsche volk te overtuigen, dat de re- ipublikeinen in Portugal Engeland izeer welgezind zijn en, zoodra zij aan de re geering komen, stellig haast zullen ma ken om met Engeland een verbond aan te gaan. Dat geschrijf verschijnt nu in een nieuw licht. E>e republikeinen van Por tugal hebben menigmaal de vrees te ken nen gegeven, dat bij een omwenteling Engeland1 zijn vloot zou gebruiken om het Portugeesche vorstenhuis staande te houden. De omgang tusschen het Portu geesche en het Engelsche hbf is zeer hartelijk, de regeeringen van koning Ka- rel en zijn zoon koning Manuel hebben zich beijverd', nauwe betrekkingen' met de Engelsche regeeringen te onderhou den in Zuid-Afrika is Portugal Enge land in den laatsten tijd zeer ter willq geweest; Engeland heeft groote finan- cieele belangen in Portugal, dat wa ren alle öW^egiiigen! jd^ sche inmenging niet onwaarschijnlijk; maakten. Engeland heeft ook werkelijk reeds drie oorlogbodems naar Portugal gestuurd. Waarvan er reecis een is aangekomen. De toekomst is dreigend, en men vraagt zich af, of de mogendheden het op roer wel zullen kunnen bedwingen. De laatste berichten betreffende den toestand' in het binnenland, zijn zeer vaag. Woensdagmiddag hield' Eusebio Leao, leider der republikeinen, staande op het balkon van het stadhuis, een rede, waarin Jiij aan de zorg der burgers de politie en de handhaving der orde in de stad' aanbeval. „Eerbiedigt,77 zoo zeide hij, „den al- gemeenen en den particulieren eigendom en spaart het leven van allen, wie zij ook mogen zijn.77 En hij vervolgde pl- dus: „De republiek is edel, grootmoe dig en groot" De pienigte juichte hem opgewonden toe. In tegenovergestelde zin zijn de vol gende berichten „Men schat thans reéds het aantal ge- dboden op ongeveer honderd', terwijl het aantal gekwetsten nag grooter moet zijn.77 „Gisteren werd gedurende den gehee- len dag en den geheelen avond gevoch ten.77 'Europa zal niet slechts aanschouwen een binnenlandschen oorlog, die allerver schrikkelijkst dreigt te worden, maar'de toestand in de Balkan ïs zoo, "dat ook daar een oorlog tusschen de verschillende staten met den dag zeker der wordt. De Atheensche correspondent van de Vossische Zeitung mc*dt, dat de minister van oorlog met hef oog op het dreigende oorlogsgevaar in den ministerraad heeft doorgezet, dat niet 2 maar "5 oude lichtin gen onder de wapenen geroepen zullen worden. De Porte heeft verklaard, dat die diplomatieke betrekkingen met Grieken land verbroken worden, indien Veniselos aan het hoofd' der regeering zal tredien. De kwestie van de Kretenzer afgevaar digden is in Griekenland zelf een uitge maakte zaak. Volgens "de „Times17 heeft de nationale 'vergadering jn Griekenland het commissiebesluit inzake de mandaten der drie Kretenzer afgevaardigden zonder debat van eenig bejaag goedgekeurd). GEMENGD. In de laatstverloopen 24 uren, zoo meldt een bericht van gisteren uit Ro me, zijn te Napels 10 gevallen van cho lera en 3 sterfgevallen vastgesteld. In de provincie Napels deden zich 17 ziek tegevallen en 6 sterfgevallen voor. In Apulië één sterfgeval. Pe Tsaar en dé groothertog van Hessen hebben gisterenmiddag een be zoek gebracht aan dé stad Limburg aan dé Lahn, om ,er de bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Volgens de Ti mes zijn Turk'sche soldaten te Monastir het Engelsche vi- ce-consulaat bij afwezigheid van den, vice-consul binnengedrongen om naar wapenen te zoeken. Te Moekdlen zijn 13 Japanners, door de Chineesche autoriteiten in hech tenis genomen. Zij iiadden zich onbe hoorlijk gedragen jegens den Chinee- schen prefect en zijn aan de zorgen van den Japanschen consul toevertrouwd, die verder voor hun bestraffing moet zorgen. De Kölnische Zeitung verneemd' uit Addis-Abeba, dat- ras Wolie, de broe der van keizerin Taitoe, zich heeft on derworpen. Het gevaar voor eeij bur geroorlog is dus geweken. 'De politie heeft vastgesteld Wie dé moordenaar is van den eenige dagen geleden vermoorden bankier Kisch te Praag. Het is de 34-jarige Hauser uit Fügen bij Innsbruck. Hij heeft reeds meer vonnissen achter den rug en js thans voortvluchtig. Bij Bernburg jn Anlialt hebben 7n of ficier en een student een tweegevecht op dé sabel geleverd. De officier werd door een houw in de borst zwaar gewond. De twee hadden idezer idagen op den verjaardag van den hertog pij een feest woorden gehad. De Russische senator Meaem heeft te Tomsk een onderzoek ingesteld naar die intendance en daar 14 gevallen van be drog en verduistering ontdekt Verder is tairen zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van hout uit staatsbossdien en ongeoorloofde exploitatie van jkroondo- Koninklijke Besluiten. Bij Koninklijk besluit is aan den di recteur van het telegraafkantoor te Vlls- singen J. A. Hummelinck eervol ontslag verleend is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oostburg, A. Bevin, thans commies-titulair zijn benoemd: in de prov. Zuid-Hol land: tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Schieland A. M. Mijn- lieff, te Nieuwerkerk a. d. IJseltot heem raad van de polders Oud- en Nieuw- Beijerland D. Maaskant, te Ridderkerk; tot heemraad van den polder Asperen, prov. Gelderland en Zuid-Holland, e. Van Herwaarden Üz., te Asperen; is aan J. W. J. baron Taets van Ame- rongen eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Monster; is J. A. H. Steinweg benoemd tot burgemeester der gemeente Heumen is jhr. W. F. Van Spengler benoemd tot burgemeester van Baflo is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons aan J. K. Sollie, sigarenmaker bij de firma W. G. Boele Sr. te Kampen is aan den hoofdcommies dertelegraphie F. K. C. Kahle, eervol ontslag verleend is benoemd tot assistent bij de directie van de Rijkspostspaarbank C. Roelofs, thans tijdelijk ambtenaar; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Neder-Hardinxveld J. G. De Fouw, thans te Appingedam. Wet op het Levensverzekeringsbedrijf. Dezer dagen werd medegedeeld dat de Vereeniging van Levensverzekering-Mpij- en aan den Minister, ingevoige diens ver zoek om inlichtingen, een ontwerp-wet op het levensverzekeringsbedrijf heeft toe gezonden, waarin haar denkbeelden om trent een wettelijke regeling van dit bedrijf belichaamd zijn. Naar de „Tel." verneemt, is de alge- meene strekking van dit ontwerp, het bedrijf aan zekere wettelijke regelen te onderwerpen, die zijn soliditeit waarborgen en aan onsolide maatschappijen, die on gezonde, schadelijke uitwassen van het bedrijf, het bestaan onmogelijk maken. In de eerste plaats worden zekere eischen gesteld voor het oprichten van levensverzekering-maatschappijen:het aan deelenkapitaal (maatschappelijk kapitaal) moet geheel geplaatst zijnop de aan- deelen moet ongeveer 20 pet. zijn gestort, de statuten moeten de bepaling bevatten, dat bij verlies van een zeker deel van het kapitaal, liquidatie moet plaats hebben, en, wat het belangrijkste is, bij den staat moet een zeker kapitaal gestort worden, dat tot waarborg zal dienen voor het ge trouw nakomen der voorschriften. Verder worden zekere algemeene rege len gesteld voor de wijze van berekening der premie-reserve en zal er op toegezien worden, dat er een voldoende reserve aanwezig is. Evenzoo zal toezicht worden gehouden op de belegging der kapitalen. De controle zal geschieden door bepaald daartoe aangewezen ambtenaren. Ten slotte worden verschillende eischen gesteld aan de balans en het jaarv erslag. Uit dit laatste zal o.a.. moeten blijken, hoe de aandeelen over de aandeelhouders verdeeld zijn. Tweede Kamer. Als rapporteurs over de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrootingen van buitenlandsche zaken en van 'justitie voor 1911, zuilen optreden resp. de heeren 'Hu- brecht, van der Borch van Verwolde, van Nispen tot Sevënaer (Nijmegen), Ty- deman en Van Idsinga (voor buitenland sche zaken) en de heeren Snoeck Henkc- mans, van "Hamel, van Lynden van San- (dienlburg, Duynstee en Limburg (voor justitiei.) De „Prinses Juliana" naar Lissabon. Denkende aan de eerste uitreis vaai de Prinses Juliana", die bestemd was Lis sabon aan te doen, heeft het „N. v. d. D." aan de Stoomvaartmij. „Nederland77 in lichtingen gevraagd. Gistermorgen reeds* na de verschijning ygfl kêriditêfl p^er ',Ue revolte, tiedt de directie zich per radiogram meit de „Juliana77 in verbinding ges'teld en haar op de hoogte gebracht van de berichten. Aan het beleid van den gezagvoerder kan worden overgelaten, of het vaartuig de monding van de Taag zal opvaren. Mocht het zijn cfat er een zeegevéjcht of een bom bardement aan ften gang is, dan zal1 de „Juliana" Lissabon voorbijloopen en ide passagiers, voor die plaats bestemd, te Tanger debarkeeren. De j,Juliana77 heeft thans de Golf van Biscay e bereikt Zij kan Vrijdagochtend te Lissabon aankomen. De mogelijkheid wordt verondersteld dat de Juliana77 aan de monding van "de Taag een sterk Engelsch eskader zal aan treffen,- dat full speed uit Portsmouth ver trokken, dan reeds te Portugal1 kan zijn aangekomen om er den boel te redderen. Reeds een jaar geleden werd te Lissabon zelf dit alles voorzien, zoowel de „revo lutie77 als een dergelijk krachtdadig ingrij pen van 'Engeland. Er lag toen ook reeds een jacht gereedi, waarop de koning zou kunnen vluchten als het spaak liep. Het eedsvraagstuk. De indiening bij de Tweede Kamer van het in de Troonrede aangekondigde wets ontwerp tot vaststelling van een eedsfor mule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedin gen kan worden vervangen door een be lofte, kan, volgens de „N. Ct." nog deze week worden verwacht. Het Doofstommen-Instituut te St.-Michiels-Gestel. Gisterochtend had op plechtige wijze de inwijding plaats van den hoofdbouw en de jongenskapel van het nieuwe R.-K. Instituut voor Doofstommen te St.-Michiels Gestel welke verricht werd door Mgr. W. v. d. Ven bisschop van Den Bosch, daarbij geassisteerd door Algr. Pompen en Mgr. dr. L. Berkvens, president van het groot seminarie te Haaren. Na deze plechtigheid droeg de weleerw. heer Van Haandel, leeraar aan het Insti tuut, de H. Mis op. Na de H. Mis werd de jaarlijksche bestuursvergadering gehouden. Om twaalf uur arriveerden arriveerden baron v. Voorst tot Voorst, commissaris der koningin in de provincie Noord- Brabant en de andere getioodigden, da zeereerw. heer pastoor en de burgemeester van St. Michiels-Gestel, de hoogeerw. heer regent van 7t Klein Seminarie, Mgr. v. Gen- nip deken van Boxtel, dr. Bauduin profes sor te Roermond, deze'zorgt voor de R. K. doofstommen kinderen in de provincie Limburg, de notaris Kerstens, de z.eerw. pater rector van „Ruwenberg'7 en de architekt de heer Groenedaal. Onder leiding van de directeur en leeraren werd de nieuwe bouw bezichtigd. Na afloop vereenigden zich allen aan een feestmaal. Op het einde van het feestmaal wer den Mgr. v. d. Ven, de commissaris der koningin en Mgr. dr. Bauduin, door eenige leerlingen toegesproken, hun dan kend voor de getoonde belangstelling en de hoop uitsprekende, dat God hen nog tal van jaren moge sparen. Het nieuwe instituut is het meest grootsche, monumentale gebouw in zijn soort in geheel ons land. Den 3en November 1908 had de aan besteding van den bouw plaats. De laagste inschrijver was de heer H. Martens te Oosterhout voor de som van f 305.800. Den 23en Nov. van dat jaar legde de toenmalige directeur Mgr. Terwindt, den eersten steen en thans is liet grootsche gebouw zoo goed als gereed, al zullen nog wel eenige maanden verloopen eer alles tot in de bijzonderheden zal zijn afgewerkt. De geheele voorgevel van het reuzen- gebouw heeft een lengte van 125 Meter Daarachter bevinden zich twee zij-ge bouwen, een, de jongensafdeeling, die 114 en de meisjesafdeeling, die 105 me ter lang zijn. Het middengedeelte, met zijn hoogop- gaande schoonen gevel, een vrije imitatie van het Sahlhof van Dusseldorf, is het directiehuis, waar directeur en leeraren wonen. Het springt 3 meter vooruit en is 27 meter breed. De hoogte tot aan het torentje is 37 meter. De voorgevel draagt op zijn top een prachtig koper verguld beeld van den beschermheilige, den H. Aartsengel Michael. Aan weerszijden van den hoofdingang staat een beeld van den Engelbewaarder

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1