Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang,1 No. 303. Bureau OUDE SINGEL 54, UE1DEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent HUGO VERRIEST. Hugo Verriest komt een voordracht houden in „Geloof en'Wetenschap" alhier Zeldzaam voorrecht voor de leden van 3ae vereeniging kennis te maken met de zen sympathieken Zuid-Nederlandschen 'priester-dichter. ^Heerlijk genot te lioo- ,ren zijn melodiieuse stem, te luisteren naar zijn woorden, wonderzoet Hugo Verriest is geen vreemde ten onzent. Meermalen trad hij in ons vaderland op voor volle zalen om te spreken over zijn onvergetelijken leermeester en vriend Guido Gezelle en dezen aan ons~Noord- Nederlanders bekend te maken; om te roemen zijn dichterlijken leerling Albrecht IjRodenbach, te vroeg gestorvenom te prijzen zijn schoon .Vlaanderén ïn zijn 'schoone Vlaamsche taal. Zoo sprak hij in het najaar van 3905 in Utrecht en in Amsterdam. Over zijn optreden in eerstgenoemde stad op den avond van 5 October '05 laat ik een paar aanhalingen volgen uit het geen Pater Linnebank over hem schreef, waaruit tevens blijken kan, hoe gewild Verriest is als spreker. Ïk zal eens vertellen van "toen ik den eersteii keer Verriest mocht hooren. Het was 111 't najaar van 1905; mijn beste vriend, pater van Linschoten was Loen in 't Augustijnenklooster van "Utrecht Met hem had ik afgesproken: ziet ge ergens staan, dat Verriest in Utrecht komt spre ken meld het me ik kom. Op 5 Oc tober 's morgens komt 'n telegram: Verriest spreekt dezen avond. Dan laat Pater Linn.ebank een be schrijving van den avond volgen. Hij zegt: Zacht sprak hij, maar verstaanbaar. Een voudig grootsche vertelling van Gezelle's studentenleven, zijn professorstijd, zijn on derpastoorsjaren en de wording van eeni- ge zijner gedichten en met woorden - wonderzoet, bloemen, 'die uit zijn mond vielen regelmatig violen, madeliefjes, meizoentjes, lelietjes van dalen, geurig en schoon. Voor ieder kleengedichtje (van Gezelle), dat gezongen werd, gat Verriest den uitleg, de beteekenis en gesuT.iedenis. De tijd draafde, 't Was tien uur. Ver riest wilde weg. Neen... neen... "Wie wa ren als kinderen, die lang geluisterd had den naar moeders wondergeschiedenis - sen en die het hoorden op eens: „Nu, kinderen, opstaan, uïtkleeden en naar b'edi" Neen... neen.... "We fluisterden, zeurden en dwongen. Verriest liet zich winnen en begon opnieuw. Tot elf uren toe. Verriest is een toovenaar uit den ou den tijd, uit den sprookjestijd Den volgenden avondi, 6 October, trad hij op voor de leden van den R. K. Kunst kring „De Violier." Daar sprak hij over Vlaanderen, "het schoone Vlaanderen. Over die voordracht lezen we het vol gende Vlaanderen is „skoon", de Vlaming is „skoon", het Vlaamsch is „skoon" Hugo Verriest heeft er ons van overtuigd, niet als verzenzegger, maar ais de artistie- !jke, eenvoudige pastor, vol liefde voor zijn landi. En die liefde in al heur eenvoud doet ons Verriest beter begrijpen, dan in- •dien hij een redenaar ware. "Hugo Ver riest is een beeldhouwer, een schilder, een musicus met het woord: hij zegt een gedicht en 'de beelden staan als 't ware-plastisch voor ons ïn al hun schoon heid, de muziek klinkt ons in de ooren. ^Rhytmus en maat der verzen zegt hij uit met f'in stem, trappelt hij met zijn voeten, gebaart hij met zijn 'armen, "do- deint hij met {zijn gestalte. Soms voert die liefde voor maat en rhvthmus en "klank en muziek hem te ver; dan prijst hij het- geen niet anders is dan een deun. Ja, ook 'Hugo Verriest overdrijft meermalen^ Maar niettegenstaande dat, weet hij diep in ons binnenste, liefdie te wekken voor Ziin land', zïrn völk, zijn taal. Vlaanderen is schoonde Vlaming ïs schoon; het Vlaamsch is schoon. ,*,Eens \vas het anders" en de klank van zlijn stem, zïjne gebaren, zijne houding ver zinnelijken het ons, r.de zaal is vol droefheid we voelen het schrijnen in ons binnenste: er was geen Vlaande ren Maar een oogenblik- later jubelt zijn zachte stem, jubelt zijn arm en lichaams- beweeg, jubelt het trappelen van zijn voe ten ide blijheid door de zaalVlaanderen is aan het herworden. „Thans is Vlaanderen schoon", we gelooven het in ons in nigst wezen; „de Vlaming is schoon" en we bewonderen hem in onze verbeel ding: „het Vlaamsch is schoon" en we genieten de zoetheid der Vlaamsche tale. We Voelen het in ons verzinnelijkt: Vlaan deren en zijn volk en zijn taal het is alles schoonheid Is het wonder, [dat deze Vlaamsche priester, die voor ■d'e Nederlanders, welke hem eenmaal! hoorden, als het ware de verpersoonlijking van het Vlaamsch is ge worden, gehuldigd en toegejuicht wordt [door alle gezindten, door elke rich ting en dat zijn kunst telkenmale met verlangen te gemoet wordt gezien? Is het wonder, dat Ed. Brom ïn „Van onzen Tijd" hem deze dichtregelen wijdde Uw blijde komst is als een lentezegen, Uw stemmekiank, als louter dichtmu- zlek. Uw schalksch gebaar als rhythmisch vers "bewegen. Uw speelsch verbeelden vlinderengewiek. Dr. Hugo Verriest komt een voordracht houden in „Geloof en Wetenschap." Afgaande op bovenstaande beoordeelin gen gelooven wij gerust te mogen zeggen, dat het een gënot voor de leden zal zijn te gaan luisteren naar dezen eenvoudigen pastor van Ingoyghem, die, na lange ja ren professor in de rhetorika aan het klein-semindrie te Roesselaere geweest te zijn, thans stil 'tevreden woont op zijn nederig dorpje als de meester, die rechter van die brave menschenzielen, zooals Stijn Streuvels, de gevierde Vlaamsche prozaschrijver het zoo mooi zegt. „Mijn oogen gaan naar het groote wit te huis ginder achter het groen van "de Spaansche hagen, en meteen komen al de herinneringen van ander, van hooger leven bij mij op daar leeft en waakt de eenige bewustheid^ de pastor van het dorp. Hij kent hier al de menschen, al de boomen en 'hij heerscht hier als een ko ning in goedertierenheid» De menschen kennen zijn gang; ze bezien hem vol eer bied en vertrouwen als hun meerdere, die gaat over "hunne wegen en leeft hun leven; ze bezien hem als een, die hun leven moet leiden, hun raad moét geven, omdat hij een wondere macht bezit in 't gebaar van zijn hand en 't straal van zijn oog, omdat hij hun kan vrijwaren van "'t geweld', dat boven hunne hoofden dreigt. Hij leeft er in hun midden, hun eigen ste leven, den schoonen effenen ééngang van dat kalme levensbedrijf, en hij ziet er de dingen groeien, ide dingen slijten te midden van het schoone land, in het stille komen en 'het stille gaan der da gen Leiden, 1 Oct. '10. P. G. HOCKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Geruststellende berichten omtrent de arbeidsconflicten in Engeland bracht de telegraaf niet, zoodat verwacht kan worden, dat de uit sluiting in 'het katoenbedrijf voorloopig doorgaat. De voorstellen van 'Askwith die niet aangenomen werden komen vol gens de „Westminster Gazette" onge veer op het vólgende neer: Op de Fern Mill (de spinnerij waar het geschil ontstond) zal het werk wor den hervat zonder George Howe (den werkman, wiens weigering om zeuerwerk te verrichten, de oorzaak werd van de geheele staking, "thans uitsluiting). 'Voor dezen zal elders werk gevon den worden, terwijl verder, in afwachting van de scheidsrechterlijke uitspraak in zake het geschil in de Fern Mill, de betrokken arbeiders ook kalm aan "liet werk zalien blijven). Ondanks deze verwerping blijft t As- kwith nog te Manchester om een "laatste poging te doen. 'Ietwat beter zijn de berichten "uit Duitschland, waar bij het conflict in de metaal-industrie door de werkgevers etqnj,- ge concessies zijn ged^afl. Van de aanneming of verwerping der bemiddelingsvoorstellen "door de arbei ders hangt het nu af, of Zaterdagavond de uilsluiting zal beginnen. "De vertegenwoordigers der arbeiders verklaarden dat zij hedenavond acht uur hun definitief antwoord zullen geven. De politieke toestand in •Griekenland is op het oogenblik hopeloos verward. In de nationale vergadering heeft men 9 verschillende partijen, waaronder geen meerderheid saam 'te stellen schijnt. Ve ler hoop is nu gevestigd op Veniselos dat die een ojTióssing zal brengen in den onhoudibaren toestand. Dit kan slechts door ontbinding der nationale vergade ring, waarna Veniselos belast zou moe ten worden met "de samenstelling van een ministerie, dat misschien door zijn populariteit beter zou Jcunnen werken. De koning lijdt echter onder de moeilijk heid, het ieder naar den zin te maken. In een onderhoud met een bericht gever van de j,Neue Freie Presse" be klaagde hij zich in bittere termen, dat zelfs staatslieden, die hem overreed had den het besluit tot bijeenroeping van de Nationale Vergadering te teekenen, hem thans beschuldigen de grondwet te heb ben geschonden. ,~k zou het een geluk achten", zoo zeide de koning, „afstand te kunnen'doen van den troon, nadat ik zoo hard heb gewerkt en zooveel heb opgeofferd voor het Grieksche volk. De Nationale Ver gadering moét nu maar uitmaken, of ik zal aanblijven, dan wel heengaan, want aan den huldigen dubbelzjnnigen toestand •moet een einde komen." Men kan de moeilijkheid des konings begrijpen bij diién steeds ingewikkelder binnenland'schen toestand, terwijl aan den noordgrens ue vijand dreigt. "Met koortsachtigen haast arbeiden 'de Grieken, volgens een bericht uit janina aan de versterkingen langs de grenzen van Arta. 'Ook hebben zij veldgeschut opgesteld en werd de aankomst van talrijke officie ren gesignaleerd. De grenswachten zijn eveneens versterkt. Ook de Porte gaai 'dóór zijn macht te versterken en ïs thans weer in onder handeling met Engelsche scheepswerven over den aankoop van 'twee óf drie krui sers van 18.000 ton, die op het oogen blik voor Brazilië in aanbouw zijn. Over de Turksch-Roemeensche over eenkomst wordt nog gezegd dat deze nog niet is onderteekend; in vredestijd niet zal worden gesloten, maar in geval van oorlog binnen 24 uur op "de reeds meermalen "'medegedeelde voorwaarden tot stand zal bomen. Ten slotte is dit toch maar een andere toonzetting van dezelfde muziek. GEMENGD. Het personeel van de Zuiderspoor wegen in Oostenrijk heeft besloten op 1 November weer tot lijdelijk verzet over te gaan, wanneer de eisdhen dan niet in gewilligd zijn. De Landdag van Stiermarken, is, wegens de obstructie der Slovenen, op telegraphische lastgeving van den minis ter van binnenland'sche zaken, gesloten. 'De „Vossische Zeitung" verneemt uit Belgrado, dat verschillende Servi sche staatslieden naar Sofia vertrokken zijn, om over een S ervi sch-Bul gaars ch bondgenootschap te beraadslagen. Te Deutz bij Keulen zijn ongere geldheden voorgekomen, die sterk aan die in Moabit herinneren. 200 stakers hebben een geregelde veldslag geleverd tegen werkwilligen, die, onder geleide van politieagenten, naar hun werk' gin gen. Deze moesten de wijk nemen, een hunner is zwaar gewond'. .Het gerucht loopt in Weenen, dat de Hongaarsdie regeering talrijke ge vallen van cholera asiatica geheim houdt en daardoor een behoorlijke bestrijding der ziekte onmogelijk maakt. Eenige Weensche bladen zeggen uit zeer ver trouwde bron te weten te Mohacs dage lijks (voor Maandag werd 40 genoemd) een groot aantal nieuwe gevallen voorko men. De Perzische Regeering heeft er de Engelsche en Russische gezantschap pen te Teheran mede in kennis gesteld, d'at zij vernomen heeft, dat de vroegere Shah pogingen dóet om de Turkomaan- sche stammen tot een revolutie op te ruien. <=-; A,an het station te Brest heejt bij het vertrek der recruten een anti-mili taire betooging plaats gehad. Vele revo lutionairen riepen voor het vertrek van den trein: „Weg met het leger" en zon gen de Internationale. De politie, die tusschenbeide wilde komen, werd be schimpt. Een matroos bij de -marine, die blijkbaar had deelgenomen aan de b'e- tooging, is gearresteerd1. De stakende koffiehuisbediendeii te Hamburg hebben zich aangesloten bij het Verbond van Duitsche koffie{h.uis- bedienden, dat nu uit hun naam de on derhandelingen leidt. De stakers heb ben aan hun eisch tot erkenning van hun arbeidsbeurs een nieuwen toegevoegd, namelijk, dat de opzeggingstermijn voort aan drie dagen zal zijn en dat de reden van het ontslag zal opgegeven worden. De kasteleins weigeren ook dien geens zins onredelijken eisch in te willigen. Daarop hebben 30 bedienden, die nog in twee koffiehuizen dienst deden, ook het werk neergelegd. Uit New-York wordt gemeldt, dat de werkgevers in de bouwvakken 40.000 arbeiders uitgesloten hebben. Stakende grondwerkers hebben Maandag in een tunnel van den in aan leg zijnden Noord-Zuid Ondergronld- schen Spoorweg te Parijs een werkwilli ge overvallen en op gruwelijke wijze mishandeld. Op zijn hulpgeroep kwam een politieagent toesnellen, waarop de stakers de electrische geleidingsdraden doorsneden en in de duisternis herhaal delijk op den agent schoten. Ten slotte sloegen de helden op tie vlucht. De mogendheden hebben thans ook aan de regeering Van Kreta medegedeeld dat zij den terugkeer der naar Grieken land vertrokken Grieksche officieren der Kretenzische militie of de vervanging van dezen door andere Grieksche officieren niet zullen toestaan. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan den gene- raal-majoor van den staf der genie H. F. W. Becking, inspecteur van het wapen, onder toekenning van f 2700 pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is benoemd bij den staf der genie, tot generaal-majoor, inspecteur van het wa pen, de kolonel H. J. van den Broek, van den staf, commandant in het 2e genie- commandement Hofberichten. Te 10 uur arriveerde gistermorgen te Apeldoorn de Koningin-Moeder, vergezeld van freule Van de Poll, hofdame, en graaf Van Limburg Stirum, kamerheer. Aan het station werd H.M. begroet door de Konin gin, in wier gevolg zich baronesse Taets, hofdame, en adjudant Van Hoogstraaten bevonden. Ook de burgemeester was ter ontvangst aanwezig. In la daumont be spannen rijtuig met voorrijder werd naar Het Loo gereden. Gisteravond keerde de Koningin-Moeder op Soestdijk terug. Het bezoek op het Loo was een afscheidsvisite, daar Konin gin Emma eenigen tijd buitenslands gaat. De Tariefswijziging. De Londensche berichtgever van het „Hbld." schrijft: „De buitengewone „Daily Express"- correspondent deelt dezen ochtend me de hetgeen hem in verband met de te verwachten tariefwetgeving in ons land medegedeeld werd door den heer J. Muysken, den directeur der „Kon. Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel" te Amsterdam. Ik geef woor delijk weder hetgeen de heer Muysken over de quaestie met den correspondent besprak. „Duitschland", had de keer Muysken gezegd', „drukt de prijzen van de loco motieven, die het uitvoert, zoodanig neer, dat het voor een land dat geen be scherming geniet onmogelijk is daarte gen te concurreeren. Hei kan hierheen spoorweg-materieel zenden nagenoeg vrij van invoerrecht en het produceert zóó vlug en goedkoop, dat hetgeen het als overbodig produceert hier in prijs ge drukt wordt met verlies voor zijn eigen fabrieken. 'Zijn eigen fabrikantèn worden be schermd door een hoog tarief, dat het ons onmogelijk maakt met hen te con curreeren pp, de Dujtsche m,arkt, ;en pu- ze eenige hoop is nu gevestigd op de tarieven, die in werking zullen komen. De Nederlandsche nijverheid is jaren lang in het nadeel geweest door ons onwetenschappelijk mengelmoes van vrij-* handel en 5 procent. Het is een onover komelijke moeilijkheid geweest nieuwö fabrieken op te richten tegenover groo te ondernemingen, die goederen kunnen; fabriceeren tegen lage prijzen. Er is een ontzaglijke behoefte aan nieuwe werk plaatsen in Nedlerland, want door de toenemende bevolking moet werk ge-i zocht worden voor onze arbeidersklas sen. Ik geloof dat de fabrikanten, die te gen tarief-herziening gekant zijn, zulks doen omdat zij mededinging vreezen. Zoodra de vreemde fabrikant in het na deel komt, zal het voor nieuwe fabri kanten Ioonend worden nieuwe werk plaatsen en fabrieken te openen. In ste de de prijzen te doen stijgen zal gezon de mededinging de nijverheid prikkelen en zal ieder fabrikant trachten zijn goe deren tegen den laagst mogelijken prijs te verkoopen. Indien er slechts één enkele fabriek in een beschermd' land bestond, zou ik de redeneering der vrijhandelaars be grijpen dat een verhoogd tarief die fa briek het voordeel zou geven de prijzen te kunnen verhoogen tot schade van den afnemer. Doch het doel der tarieven is juist: tien fabrieken te hebben, daar waar er nu slechts één is. Wat betreft de vraag: wie het invoer recht zou betalen, is er geen twijfel aan of een recht op de stoom koot-machines hier ingevoerd, zou betaald worden door de werven aan de Clyde. Veronderstel len wij dat er een bestelling is voor een stoombootmachine onze inschrijving zal dan lager zijn dan hetgeen thans een Engelsche machine kost, plus de, Iaat ons zeggen12 pCt. ad valorem rech ten. Welnu, wanneer de Engelsche fir- me de levering wil hebben, zal zij zeg gen „Laten wij iets van onze winst la ten vallen. Wij zullen u leveren voor den- zelfden prijs, waarvoor ge in Holland te recht kunt en zullen zelve het invoer recht betalen." Doet zij dat niet, dan zal zij de leve ring niet krijgen, en in beide gevallen zal Nederland er voordeel van hebben, terwijl nu alleen de vreemde fabrikant bevoordeeld wordt." „Zal protectie het leven duurder na ken vroeg ik, want ons gesprek had door het praten over hcogere loonen tof die vraag geleid. De heer Muysken gaf mij een duidelijk bewijs voor het tegen deel. „In België", zeide hjj, „zijn de invoer rechten hooger dan In Nederland, toch' is het leven in alle opzichten goedkoo- per. Een bewijs daarvoor is dat Hollan ders, die in goeden doen zijn en zich* uit hun zaken willen terugtrekken, in grootcn getale in België gaan w - Zij kunnen er een maximum-hoeve. - hagel ijk h e i d krijgen met een m... .'i.u- hoeveelheid kapitaal. Zoo is het ok met de Hollandsche werklieden, die in g-uo- ten getale naar Duitschland verhuizen, waar de loonen hooger zijn en de tpe- standeii beter." In verband daarmede, zegt de cor respondent, teeken ik aan dat mij on langs in Den Haag werd verteld dat brood in België gebakken, verkocht wordt in de Hollandsche grensplaatsen" tegen lager prijs dan Hollandsch brood. ,,De loonen," vervolgde de heer Muys ken, zullen naar mijn mccning onder het gewijzigd tarief stijgen. At et het toe nemen der nijverheid za! dc vereeniging der werklieden sterker worden, waar door zij in staat zullen zijn krachtige! voor hun belangen op te komen. De druk 'van opcenten op belastingen zal verdwij nen en het geld1 dat uit de tarief-wijzi ging komt, zal gebruikt worden voot ouderdomspensioen en andere voor so ciale hervormingen, die Nederland noo dig heeft. Een ander bezwaar der vrijhandelaar tegen tarief-wijziging is, dat de groot' invoer en doorvoer zullen lijden, doe! dat bezwaar is gemakkelijk te ontzenu wen. Het toenemen der fabrieken zal meebrengen een groote vraag naar ruï materiaal heigeen den schcepseigenare ten goede zal komen in stede hun nade< te berokkenen, en de goederen voc Duitschland bestemd zullen ongetwijfel door Nederland gaan als: „Zollgut" - vrij van rechten als zij niet voor d laiid! bestemd «zijn."-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1