Gemengd Nieuws. SütRgeneraal adj. in b. d. van H. M. de" Koningin, te Leiden, en J. A. v. Horst Ie Amersfoort. Deze begaven zich met den heerLup- pes naar het Stadhuis waar de heeren door B. en W. ontvangen werden en vervolgens werd het bedoelde gebouw bezichtigd. "Over 't algemeen kregen 'de heeren zoowel van het gebouw als van Zutphen een aangenamer indruk, maar het spreekt van zélf dat nog geen beslissing is ge nomen. tien der voorwaaredn, waaronder Zut phen het gebouw zou afstaan, zal deze wezen, dat er van den tuin een strook Van 3 Meter afgaat, ter verbreeding van het Haagpoort-straatje. Tiet hoofdbestuur van het Fonds zal ihet gebouw nog eens doen inspecteeren door een -deskundige om te weten of bet de noodige verbouwing (die op f30.000 wordt geschat) waard is. De a'gemcene vergadering in Juni van het volgend jaar zal eene beslissing nemen. Voor Zutphen meent de „Zutph. Crt." zou het zeker t'e wenschen zijn, dat het plan staagde; ongeveer een '90- tal personen zouden daardoor in onze stad woonachtig worden. Drie October Feestviering. Wij zijn gisteren wat al te pessimis tisch geweest, het weer heeft zich tot het laatste oogenblik goed gehouden en de feestviering is uitmuntend van stapel geloopen. 't is niet noodig er nog veel van te zeggen. Hefc overgroote deel der Leide- uaars heeft meegefuifd en zich tot laat dn den avond geamuseerd. De aanbieding van het eerevoorzif- terschap der Vereeniging aan den bur gemeester, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar, had in den foyer plaats, die met de kleurige banieren van een dertigtal Leid- sche Vereenigingen een eigenaardig as pect bood. De heer N. Brouwer sprak den burgemeester toe en, herinnerend aan de traditie dat Leiden's "burgervader steeds de hoogste plaats in deze Vereeni ging hebben bekleed, dankte spr. voor de bereidwilligheid, waarmede Jhr. die Gijselaar deze functie heeft willen aan vaarden, waaruit sjunpaihie voor de Ver eeniging sprak. In zijn antwoord gaf de burgemeester als zijn oordeel te kennen, dat aan de 3 October-viering geen enkel Leidenaar zich mag onttrekken, omdat dit feest de herinnering levendig houdt aan Leiden's roemvolle venlediging en aan den eminenten van der Werf». Met een heilwensdi aan de Vereeniging aan vaardde hij het eere-voorzitterschap. Na mens een der oudste Leïdsche Vereeni ging sprak de Voorzitter van de Typogr. Ver. Laurens Janszn. Coster een hartelijk woord van gelukwensch aan de 3 Octb. Ver. en haar nieuwen eere-voorzitter. De afgevaardigden der Vereenigingen werd champagne en sigaren aangeboden. In optocht begaf men zich vervolgens naar het .Schutterveld. Hoe het daar is toegegaan... welfc goed Leidenaar heeft zich daarvan per soonlijk niet overtuigd? De concerten op de Korenbeurs en Nieuwe Beestenmarkt, aangeboden resp. door de harmonie „Kunst naar Gave" di recteur -de heer L. C. Veerman) ten „Werk man s Wilskracht" (directeur de heer J. Noordanus) lokten veel toehoorders. "De feestviering 's avonds in de Stads gehoorzaal zal ook wel niet aan de ver wachtingen van het bestuur hebben be antwoord, evenmin als aan de onze. "De zaal was slechts zeer matig bezocht; de opvoering van het Oud-Hollandsch kluchtspel „De bruiloft van Kloris en Roosje", door het Nederiandsch Tooneel- ensemble van Amsterdam, was maar heel middelmatig. Alleen de geestige couplet ten betrekking hebbend op Leidsche toe standen, sloegen in. Bij den wensch dat de 3 October vereeniging nog meer jn ledental zal toenemen om het volgend jaar luisterrijk haar zilveren jubité te vie ren, sluiten wij ons volgaarne aan. Het avonddfeest op het Schuttersveld had het gebruikelijke verloop. 't Vuur werk, geleverd door 'de firma "A. J. Kat alhier, slaagde boven verwachting; al leen het slotstuk viel wat tegen, doordat buiten toedoen van 'den leverancier, hout werk gebroken was. LTot laat in den nacht doorkruisten groepjes luidruchtige feestgangers 3e stad. Evenals In verschillende andere plaatsen van ons land, is zondag alhier vanwege den alg. Ned. Bond van arbei ders in het Bakkersbedrijf een meeting gehouden in verband met het voorge steld ontwerp tot afschaffing van den nacht- en den Zondagsarbeid in het bak kersbedrijf. Een motie werd aangenomen, waarbij de vergadering o.a. de meening uitsprak, dat verbod van bakkersnachtarbeid zon- 1 der beperking van den arbeidsduur eene uitwerking zal hebben tegenoverge steld aan de strekking van den maatre gel er bij de wetgeving op aan dringt er ten spoedigste toe over te gaan het aan hangig wetsvoorstel tot wet te verheffen en daarbij de bezwaren van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Ar beiders (sters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suïkerbewerkingsbedrijf bij adres van Juni 1910 aan de Tweede Ka mer kenbaar gemaakt, uit den weg te ruimen. Tot secretaris van den Militieraad voor de lichting 1911 is in het 3e district benoemd de heer A. J. J. S. de Rochemont, alhier. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst: de commies der posterijen en telegraphie 4e kl. J. Andriessen, van Gouda naar Rotterdam (telegraafkantoor); de klerk der posterijen en telegraphie lek!. C. E. Roux (o. v) van Heythuizen naar Sassenheimde klerk der posterijen en telegraphie 2e kl. W. A. E. Mulder, van Sassenheim naar Amsterdam (telegraaf kantoor). BOSKOOP. De heer W. K, gemeente bouwkundige en directeur der gemeente bron waterleiding en gasfabriek alhier is spoorloos verdwenen, zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. Men ver moedt, dat hij het land heeft verlaten. Er zou gisteren een onderzoek naar zijn boeken ingesteld worden. HAARLEMMERMEER. Bij den kas telein v. L. aan den Ringdijk bij Bur gerveen heeft men des nachts onge- wenscht bezoek gehad. De vrouw des huizes, die alleen was, daar haar man eenige dagen wegens werkzaamheden afwezig is, werd1 des nachts gewekt door het aanhoudend ge- kef van den hond. Behoedzaam ging zij eens kijken, wat hiervan de reden was en zag door het raam, dat een man in de schuur bezig was het waschgoed bij elkander te ver zamelen en in een zak te doen. Zij bezat den moed om teekenen van hare aanwezigheid te geven, waarop hij hard wegvluchtte, het waschgoed in de schuur achterlatende. De man was ge kleed in een blauwe kiel en is klein van gestalte. Des morgens ontdekte men dat ihet slot der schuurdeur geforceerd was om binnen te komen. Men heeft tot op heden omtrent den dader nog niets anders te weten kunnen komen. Naar eene globale schatting zijn op het oogenblik ongeveer 2500 vreem de arbeiders in deze gemeente werkzaam in verband met de bietencampagne. Het grootste contigent wordt in de zen geleverd door de provincie Noord- Brabant. Overigens komen zij uit alle streken van ons land. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dinsdag IS October a.s. zal door den Zeereervv. Heer P. L. Dessens, Deken te Lelden, de eerste steen gelegd worden voor de neiuwe R.,K. Kerk. Naar wij met zekerheid! kunnen melden, bestaat groote kans, dat hetsta- tionskofiichiüs, voorheen geëxploiteerd door de Buffet-Mij. „E. Pluribus Unum" spoedig een anderen exploitant zal krij gen in den lieer W. Verhart alhier, düe er dan tevens, behalve bezorger van vrachtgoederen, zijn reeds bestaande rij wielhandel bij zal blijven uitoefenen. Aan de Kanaalbrug bij de Zandlaan is men heden begonnen met het verwij deren der oude stutpalen om daarvoor nieuwe te plaatsen. De beruchte zand bakken hebben de uitvoering van'dïtwerk noodig gemaakt LEI DSC HEN DAM. Doordat de krul len, welke boven den oven te drogen la gen, in brand geraakten, ontstond er om 9 uur binnenbrand bij K. K., broodbak ker alhier. Het liet zich ernstig aanzien, doch met vereende krachten van eenige burgers, die in café De Zwaan vertoefden en in allerijl zich naar de plaats des on- heils begaven, is de brand gebluscht met emmers water. Zij ontzagen ach dan ook niet met water naar boven zich. in de verstikkende rook te begeven. Een wei nig brand- en waterschade werd gele den. LISSE. Zondagavond hield onzeafdee- ling van den R. K. Volksbond een bui tengewone huishoudelijke vergadering. In deze vergadering zou de nieuwbe noemde geestelijke Adviseur den WEerw Heer F. A. Burwinkel worden geïnstal leerd. Vroolïjk wapperde de vaderlandsche driekleur met de Pauselijke kleuren van het Bondsgebouw. In de zaal op het po dium prijkten de schilden der tien on derafdelingen vervaardigd door het be stuurslid C v. d. Vlugt. Bij het binnen treden van ZEW. barstteu de aanwezi gen in een luid hoera los. Na het ope ningsgebed verkreeg de voorzitter het woord en schetste in een kort maar krach tig betoog wat de oudadviseur den WelEerw. Heer B. J. h\. van Rooy in het kort tijdsbestek van zijn adviseurschap voor de afdeeling en de onderafdelin gen had gedaan. Een woord van hulde bracht spr. hem voor het vele dat wij aan hem hebben te danken. Een luid ap plaus volgde op deze woorden. Doch al waren wij weemoedig gesterad door het vertrek van onzen adviseur, thans kunnen wij weer vreugde hebben. Een groote eer was het spr. den nieuwen adviseur het welkom te mogen toeroepen en hem het insigne op de borst te mogen hech ten. Kort zijt gij nog maar in onze Parochie, maar toch hebben wij reeds de ondervinding opgedaan, dat Uw priesterhart klopt voor de sociale beweging onzer dagen. En dit stemt ons tot groote vreugde. Hopen wij, dat onder uw adviseurschap de afdeeling en haar geheeleu omvang in bloei mo gen toenemen. Een luid applaus onder streepte deze hartelijke woorden. Op zeer verdienstelijke wijze bracht hierna de zangvereeniging,, St Gregorius" onder directeur van den Wel.Eerw. heer Wanna, het Bondslied te gehooren. Thans kreeg de vergadering een meer huishoudelijk karakter. De notulen gaven geeu aanleiding lot op of aanmerkingen. 'i'HJWLLULUl '.I 11 UU l Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den oud-adviseur, waarin hij op treffende wijze afscheid nam van de leden der afdeeling. Hierna kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de op 6 November te houden Centrale Raadsvergadering. Inzake het voorstel den Haag „wijziging van art. 2 van het reglement voor oen C. R. uit fin anti eel oogpunt" werd besloten het preadvies van het C. B. te steunen. Inzake het voorstel Amsterdam „bespreking op richting Secretariaat van den Arbeid" werd de afgevaardigde een vrij mandaat gegeven. Wederom werden een vijftal nieuwe leden geïnstalleerd. Uit de rae- dedeelingen bleek dat namens de ge- heeie afdeeling aan den oud-adviseur een souvenir zal worden aangeboden als be wijs van erkentelijkheid. Na afloop der vergadering is het te bezichtigen. Het bestuur had twee afgevaardigden naar kie openingsvergadering der 5e jSoria- ie Week gezonden. De heer. A. Bon bracht van deze opening een goed uit gewerkt verslag uit. Met een kort woord herdacht de voorzitter het plotse ling overlijden van het lid W. van Leut in leven een ijverig Commissaris van 'Or de. Het lid P. van Bezu vroeg in hoe verre het bestuur reeds gevorderd was met de benoeming eener Comissie tot reglementsherziening. Twee en een half jaar geleden was dit door hem voorge steld. Het waditen was nu op de her ziening en goedkeuring der Bondsbestu- ren. Dit is thans in orde en de lange avonden staan voor de deur, zoodat wij aan 't werk kunnen. Gaarne zeg spr. uit elke ondcrafdeelïng een lid benoemd voor deze Commissie. De heer Th. Wal raven w-enschten op iedere vergadering dc gelegenheid te zien opengesteld een kort woordt e spreken inzake drankbe strijding. De heer de Koning keurde dit af. Men moet niet gaan overdrijven. Al len werden door den voorzitter afdoenfde beantwoord. Thans kreeg de nieuwe adviseur het woord en zeide dat hij steeds met belangstelling den bloei der afdeeling had gadegeslagen tijdens het adviseurschap van zijn voorganger. Hij noemde deze een model-adviseur. Hij zou van zijn kant trachten zijn voetspoor te volgen en verzocht hiervoor aller medewerking. In 't kort ontvouwde de Z.Ew. het door hem ^gestelde werkpro gram. Eerstens zou hij trachten de vak- af ddeeüngen tot hooger bloei te brengen en ook de geestelijke ontwikkeling der leden op hooger peil trachten te bren gen door het houden, evenals zijn voor ganger, van apologetische lezingen en sociale onderwerpen. Door applaus gaf de vergadering hare instemming hier mede. Hierna werd de vergadering ge sloten. N NIEUWKOOP. De R.K. Kiesver. hieW Zondagavond een vergadering i. d. RK. Par. School. Aanwezig waren 82 leden, be nevens 'den Z.Eerw. Heer Pastoor. Na dat de Voorzitter met iden christelijken groet de vergadering geopend en de Se cretaris de notulen gelezen hads was aan de orde: verkiezing van twee leden van het Bestuur wegens periodieke aftreding. Herkozen werden de heeren jTh. v. d. Tol Sr. en J. P. v .d. Laan. Tot afge vaardigden Voor de centrale kiesvereeni- gïng te Alfen werden gekozen de Heeren W. Nieuwenhuizen en G. de Bruin, tot plaatsvervangers daarvoor "de Heeren J. Slootjes en M. van der Weijd-en Pz. Tot afgevaardigde voor de Centrale Kiesver- eeniging te Breukelen de Heer G. D. F. van Velzen. Door het veelvuldig stemmen en herstemmen was het zoo iaat gewor den dat sommige dingen van minde betee- kenis moesten achterwege blijven. De voorzitter sloot, na rondvraag, de ver gadering. NOORDWIJK-BINNEN. Het Bestuur der R.-K. Leesbibliotheek zal wederom beginnen met het uitreiken van leeslec- iuur op a.s. Woensdag. Evenals verleden jaar zullen ook nu weer des Donderdags boeken worden uit gereikt, doch legen betaling van 27a cent per exemplaar. Wij vertrouwen dat velen hiervan ge bruik zullen maken. TER AAR. De centrale tuinbouwver eeniging RoelofarendsveenTer Aar zal op Donderdag 6 October a.s. om half zes des avonds, een algemeene vergadering houden in het hotel „De Vier Heemskin deren" te Roelofarendsveen. De agenda bevat de volgende punten: 1- Opening. 2. Notulen. 3. Rapporten der controle commissies. 4. Behandeling van een pro ces-verbaal. 5. Hernieuwing van het con tract 6. Regeling van huishoudelijke za ken. 7. Rondvraag en s'luiting. ,Tot het bijwonen van deze vergade ring zijn opgeroepen alle bestuursleden der zes veilingsvereehigingen te Roelof arendsveen en Ter Aar. WASSENAAR. Toen gisteren de tij ding kwam, (lat de gestolen auto in den Hadg terug gevonden was en dat de ver moedelijke dader zich uit de voeten had gemaakt, werd er tevens medegejdteekl, dat er wederom een paar rijwielen aan den Haag kant werden vermist Deze wer den ontvreemd, niet ver van het wacht huisje bij het viaduct De persoon die zich in het wachthuisje bevond, had niets ge merkt van den inbraak. Toen de knecht van den heer v. d. S. met paard en wagen van melken kwam ^verd het paard nabij de .Hoogeboom- sche brug schichtig. Door den schok viel de knecht en kwam onder den wagen te recht. Hij had een bloedende hoofdwon de en een gebroken arm. Hij werd ter verpleging naar het .vervoerd Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarletn heeft benoemd tot leeraar aan het Se minarie „Hageveld" den Weleerw. heer C. J. Boekhorst; tot kapelaan te Am sterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den Weleerw. heer G. L. Intres tot kape laan te Loosduinen, 'den Weleerw. heer A. P. C. Konijn tot kapelaan te Castri- cum, den Weleerw. heer J. P. A. J. van den Bergh(15 Aug. 11. Priester (ge wijd) en ipt assistent te Bovehcarspel den Weleerw. heer J. J. van San ie (15 Augustus 11. priester gewijd). Eerste Nederlandsche Maria-Congres Het bestuur van het Eerste Nederland sche Maria-congres, heeft te* Averbode aan- zes harer leden opdracht gegeven, een tweede Maria-congres voor Zuid en Noord-Nederland voor te bereiden. Dit comité van voorbereiding bestaat uit: Zijne HoogwaardigheidDr. G. Crets, prelaat van AverbodeMgr. Dr. E. van Roey Groot vicaris van 't Bis dom Mechelen Jhr. Mr. Charles Ruys de 3eerenbrouck te Maastricht; J. A. F. Kronenburg, C. S. S. R. Kapel in 't Zand Roermond; G. Frauken, te Averbode. BelgiëJ. M. J. Knaapen te He es wijk. Het ligt in de bedoeling van het be stuur, om reeds het volgend jaar, met goedkeuring der bisschoppen een Ma ria-congres uit te schrijven voor 'Zuid en Noord-Nederland, en 't dan verder, om de twee jaren ie doen plaats grij pen. Ook stelt het zich voor, door het con gres onder goedkeuring van het Espis- copaat een permanent-comité te doen be noemen. Wij kunnen tevens meedeelen, dat er reeds een aanvang gemaakt is, met het zetten en drukken van het verslagboek, waarin alle redevoeringen, preeken, en rapporten zijn opgenomen, en dat tegen Nieuwjaar gereed zal zijn. Het eeuwfeest van de St. Jan. De 100e gedenkdag der teruggaaf van de St. Janskerk te 's Hertogenbosch aan de Katholieken zal met grooten luis ter gevierd worden op Donderdag 8 December. Een driedaagsche oefening zal dezen dag voorafgaan. Op den dag zelf wordt om half elf in de St Jan een pontificale H. Mis opgedragen, terwijl des namiddags een groote processie zal worden gehouden. De St. Jan zal bij deze gelegenheid plechtig geïllumineerd worden. Sport. Zeilwedstrijd te Warmond. Men meldt ons: Zondag had de lang verwachte zeilwedstrijd plaats op de Ka- ger-meren. Was in den morgen liet weer heel goed tegen het uur van afvaren viel de regen bij stroomen neer. Niette genstaande dat, was de animo zeer groot zoowel wat zeilers zelf, als wat toe schouwers betrof, welke meest met roei bootjes, ook met motorbooten en stoom- booten zich naar de plaats van afvaart hadden begeven. Ook de Carsjesboot stoomde rond met vrij veel volk aan boord. Met den middag klaarde de lucht op en men kon met plezier de wedstrijd doen plaats hebben. De uitslag is als volgt: le klasse. Ronde en Platbodemjach- ten, groot tm. 4 W. E. el prijs A. A. Vis ser, met de Blondine. 2e pr. D. J. Heuff Jr., met de Jodick. 2e klasse. Ronde en Platbodem jach ten. le prijs C. pL Cunaeus, met de Wilhelmina. 2e pr. T. Vlietstra, met de Darro. 3e. pr. C. P. Fleur, met de Baars. 3e klasse als voren, groot boven 5 W. E. le prijs W. Z. v. d!. Mei], met de Johanna. 2e pr. H. Pander, mep de Ma rie. 3e pr. Th. Fontein, met de Geisha. 4e klasse. Handicap voor scherpe jachten, le prijs J. Speelman met de Anna Margaretha. 2e pr. H. de Jonge, met de Pantjallang. 3e pr. J. Lensveld met de Carolina. 5e klasse als voren, en middenzwaar- ders le prijs G. C. Schouten, m. d. Rijn stroom. 2e prijs W. v. Rossum du Chat tel, met de Sapho. 3e pr. R. Grippe- ring, met de Reina. 6e. klasse, le prijs J. C. Hoölwerff, met de Ingeborg. 2e pr. B. Ouwerkerk, met de Eider. 3e pr. S. IJpma, met de Leonie. 4e pr. j. F. la Rivière, met de Kraquette. Na afloop der wedstrijd werd door de verschillende deelnemers nog een rondvaart gemaakt om zich daarna naar Warmond1 te begeven, alwaar bij den heer P. S. van Rijn, een smaakvol diner wachtte. Zeer vroolijk en gezellig werd' het feest hier voortgezet onder dc muziek van een piano en jwee violen. Na afloop van-het diner werden daar de prijzen welke uit kunstvoorwerpen, medailles, champagne enz. bestonden aan de winners onder luide hoera's uit gereikt. Te ongeveer drie uur was het feest afgeloopen. Zeer zeker zullen zij, dde hieraan medegewerkt hebben, dezen dag nog lang in het geheugen bewaren. Land- en Tuinbouw. De Weensche correspondent van de „N. Rott. CL" meldt: jEr zjjn AU ,op de .Weensche veemarkt 30 Hollandsch e koeien ais slachtvee aan gekondigde j r Faillissementen. Uitgesproken: R. L. de Graaf, koopman te Appingedam, curator mr. M. Levie. J. Hur- kens, loodgieter en zinkwerkcr te Boxmeer, curator mr. P. Sopers. J. C. van Ouwerkerk, zonder beroep, te Rijswijk, curator mr. B. R. de Roy van Zuidewijn. J. A. Hilverda, bak ker en koopman te Akmarijp, curator mr. T. Binnerts. N. Arlar, koopman te IJsselstein. curator mr. H. G. Holstëyn. A. Deen, Beduwe H. van der Werf, kamerverhuurster, Den Haag. curator mr. F. W. Donker Curtius. Opgeheven: R. Vos, caféhouder en ar beider te Valthermond, gemeente Odoorn. M. Italiaandcr Jf., banketbakker, Amsterdam. G e i n d i g dJ. H. Verseef jr., banketbak- Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 1 jongste kantoorbedienden 4 timmerlieden, 1 stoker, 1 smid-bankwerker, 1 grof-bank werker, 1 loodgieter, Obleekersknecht, 1 schilder, 1 banketbakker, 1 bakker, 1 warmóezier. 1 boomsnoeier, 1 bloemist, 1 grond werker 1 portier, 1 wolscheider, 8 loopknechten, 3 loopjongens, 8losse werklieden, 5 werksters, 3 waschvrouwen, 3 verst elnaaisters 2 dienstboden 1 huishoudster, Gevraagd. 1 kleermakersknecht of jongen. 4 wolpluisters. 2 colporteurs. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 October 1910, medegedeeld door het Kon, Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt: Hoogste barometerstand 7783 Stmathieu. Laagste barometerstand 744.1 Seydisfjord. Verwachting tot de avond van 5 October matige meest westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. De vergiftigde taart. Gister avond kwart voor 8 heeft de politie te Hoorn in arrest genomen J. J. B. aldaar, als verdacht de zender te zijn van de vergiftigde taart aan de familie Markus. Branden. In den nacht van Za terdag op Zondag werd aan de Maasha ven W.Z. te R'dam brand ontdekt in een schelf gerstenstroo pl.m. 2000 K.G., toe- behoorende aan den koopman J. Hof stede. De schelf ging geheel verloren. Zij was niet verzekerd. Doordat er een gloeikousapparaat in een partij celluloidkammen viel, is er gisteravond brand uitgebroken in den winkel van de drogisten Stapper en Kosman, Kinkerstraat 228, te Amsterdam De winkel brandde grootendeels uit. Te Bennekom is gisteren afgebrand een huis, bewoond door de gezinnen v. d. P. en v. H. Het vuur ontstond door dat de vlam sloeg in een pan, waarin spek gebraden werd. Het huis was ver zekerd, de beide inboedels, die voor een groot deel verbrand zijn, niet. Een zeug met 7 biggen, twee geiten en eenige ko nijnen zijn in het vuur omgekomen. Bandieten in Italië. Een groot grondbezitter in Oroietro (Um- brië), graaf Caen, werd, terwijl hij in zijn auto van zijn landgoed naar het sta tion reed1 ,door een bende gewapende bandieten aangehouden en uitgeplun derd. Daar de roovers niet met hun buit tevreden waren, zonden zij den chauffeur naar de villa terug om al het beschikbare geld' te halen den graaf hielden zij zoo lang als gijzelaar gevangen. Eerst toen de chauffeur werkelijk met 2000 Lire terug kwam, werd hij vrij gelaten. Draadloos electrisch licht. De Deensche uitvinder iWaldemar Poul- sen heeft een toestel vervaardigd, waar mede hij zonder draadverbinding een eiec- trische lamp lichtgevend kan maken en,: door verbreking van het contact, het gloeien ook weer kan doen ophouden,- Bij een schietoefening gedood In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij het houden van schietoefeningen van het fort Bovisand (bij Plymouth, op een sleepboot, dde de schijven moest voort trekken de machinist gedoocl De man kwam even boven op"het dek frissche lucht happen, toen een projectiel over het vaartuig scherend, hem den rech< terschouder afsloeg. Hij was onmiddellijk dood. Onmiddellijk na dit noodlottig schot kwam een ander projectiel dicht in de na bijheid van de sleepboot terecht. De do ode werd naar den wal vervoerd terwijl het schijfschieten werd voortgezet alsof er niets gebeurd ware.! Nieuwe kwartjes. De Asser Ct. schrijft: „De nieuwe kwartjes zijn heden in omloop gebracht, maar het nieuwe is hier niet het betere. Door den breeder;*"» platten rand aan de zijde waar de waarde der 25 centstukken staat.aangegeven i$ het verschil tusschen een nikkelen stuiver en een zilveren kwartje nog verminderd, waartoe ook de groote letters op het nieuwgeslagen muntstuk medewerken. Men kan dit het best zien door 'n stuiver 'n oud en 'n nieuw kwartje naast elkaar te leggen. Vergissing kan nu nog ge makkelijker plaats hebben. Het grootste onderscheid bestaat in den gekartelden rand, welke ook het nieuwe kwartje om geeft, terwijl bij de nikkelen stuiverstuk jes de smalle rand glad is. Het beeld der Koningin aan de keer zijde is bij de nieuwe kwartjes fijner daa op de oude."

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2