No. 300. 1 BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang;. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag October 1910. SZHfl De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden hetrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEILLUS TREERD ZONDAGSBLAD. EEN JAAR ARBEID. Met dit nummer treedt onze courant zijn tweeden jaargang in. Een jaar van arbeid' ligt achter ons, "waarin teleurstellingen ons niet bespaard bleven. Maar bi) een terugblik over den afge- legden wég overstemt een gevoel van 'dankbaarheid en vreugde de minder aan gename gewaarwordingen, die wij soms ervoeren. Dankbaar mogen wij Zijn voor dein' Jalzijdigen steun,- dien onze courant van 'den aanvang af ontving. Zóóveel mede werking, zóóveel sympathie voor onze pnderneming hadden wij niet verwacht. Met vreugde hebben wij den belang- loozen arbeid1 van talrijke vrienden ga degeslagen geestelijken, zoowel als lee- ken ijverden om ons blad overal ingang te doen vinden. Het resultaat is niet uitgebleven. In "Leiden en 'Leiden's omgeving is ojize courant de geregelde bezoeker geworden van alle Rooms'che huisgezinnen. Dit doet ons oprechte vreugde. Al lereerst om de zaak, die wij voorstaan. Immers, indien ons herhaaldelijk door onze kerkelijke overheid' wordt aanbe volen een Katholiek blad te lezén, waar in onze H. Godsdienst beschermd wordt tegen de op hem gerichte aanvallen, waarin de Katholieke beweging op elk terrein steun en de Katholieke, beginse len verdediging vinden, dan moet het een goed' Katholiek verheugen dat aan die roepstem gehoor wordt gegeven. Dat wijst op een goede organisatie, die waar borg is voor de instandhouding van ons geloof en onze partij. Doch ook de vele moeiten, die de op richters zich voor de goede zaak hebben getroost, zien wij hierdöor beloond. Wie achter de schermen heeft kunnen zien, weet hoe ontzettend omvangrijk die voor bereiding was. Toen eenmaal de cou rant gesticht was, had een perscomité reeds een weg- voor haar gebaand. Al dat werken, waarbij d:e leden geen eigenbe lang nastreefden, wordt nu met rijke vruchten beloond en aldus wordt dank en hulde gebracht aan deze ijveraars van de Roomsche zaak. Wij vertrouwen ten slotte uit die sym pathie een tevredenheidsbetuiging over den inhoud te mogen opmaken. Zeker, onze courant zijn de moëïe- lijkheden niet bespaatd, waarmede elke nieuwe onderneming te kampen heeft en die vooral bij een diagblad het utier- lijk kunnen schaden. Men heeft echter begrepen, dat niemand meer dan wij de* gebreken aan ons blad betreurden ren steeds ons ernstig streven was den in houd te verbeteren en te vervolmaken. Of wij hierin geslaagd zijn, laten wij den welwïllenden lezer ter beoordeeling over. Beloften voor de toekomst willen wij niet doen, tenzij deze, dat wij zullen voortgaan.om Se courajit te brengen op nog hooger peilden lezer steeds van de wetenswaardige mededeelingen op elk gebied in kennis te stellen en vooral die berichten op te nemen, die voor stad en omgeving van het meeste belang zijn. Wij willen zijn een goed gewestelijk blad, dat de vergelijking met andere bla- zeer wel kan doorstaan. De medewerking van alle Katholieken is daarvoor noodig. Behalve van abonneeren bestaat een courant ook van adverteeren. Zoo gemakkelijk kunnen onze abon- né's oijs advertenties bezorgen zonder dat het hun iets kost. Doelt n.l. wij verzoeken U dit met aandrang Uwe inkoopen bij onze adverteerders en oefent Uw invloed uit op officieele li chamen en personen ,dat zij ook ons blad voor hun aankondigingen zullen ge bruiken. Heeft het verleden ons niet be schaamd, wij vertrouwen, dat de toe komst ons evenmin zal teleurstellen. Pat vertrouwen i.s gerechtvaardigd door de waardeering, die ons van vele kanten Iwerd betoond. Blijft die medewerking en sympathie dezelfde, dan is de groei en bloei van i» Leidsche Qoijra,ril"- yergekerek Uit de Leidsche Vroedschap. Voor een overzichtschrijver 'eene zit ting om van te watertanden. Had de voorzitter nu maar fe voren gewaar schuwd diat de geheime zitting zou duren Van half drie tot Kwart voor vijf, we hadden genoegelijk een wandelingetje kunnen gaan maken, maar 't mocht niet zijn, met de slagers en politieagenten van de publieke tribune mochten we blijven waditen, wachten, wachten. We kregen een gevóel nlsof er nooit een èindie aan zou komen. Maar laten we den voorzitter niet hard .vallen. 'H Is lang niet zeker, dat hij eenig vermoeden had, dat het zóó lang zou Iduren. Me dunkt, we waren anders wel gewaarschuwd. De zitting1 begon met een woord van gelukwensch door den Voorzitter aan den secretaris, die Woensdag zijn kope ren jubileum pis gemeentesecretaris vie ren mocht Een hartelijk applaus beze gelde des voorzitters hartelijke geluk wensch. Ik' weet niet of het den secreta ris aangenaam is te wenschen, dat hij zijn zilveren jubileum in die kwaHteit viert, maar voor de gemeente durf ik dien wensch gerustelijk te uiten. Daarna een lange lijst van ingekomen stukken meer óf minder belangrijk. Zoo een verzoek van de Nedw Bond voor licha melijke opvoeding om het feestterrein aan den Zoeterwoudschen Singel te mogen pachten voor sportterrein. We zijn nieuwsgierig naar het praeadvies van B. en W> op dit verzoek. Ook was ingekomen het voorstel van de heeren Briët c.s, om de kermis af te schaffen. Z^ooals men weet, is de afschaf fing der kermis een beginselkwestie voor de anii-revolituonairen. Ik vermoed dat ook daarom het voorstel door vier leden diier.partij is ingediend. Toch zou het mij niet verwonderen, of ook andere leden van den Raad, niet principieel gekant te gen de kermis, zullen hun stem wel aan dat voorstel kunnen geven, waar het hier betreft een kermis, die eigenlijk nog maar de schaduw van zoo*n volksfeest is, en die hoe langer zoo meer is ontaard van zijn oorspronkelijk karakter. tHet zai natuur lijk eenigszins drukken op *de begroo ting, die de 6000 gulden ontvangst van de staanplaatsen zal moeten missen, cloch dat nadeel is maar zeer denkbeeldig, voor al als men bedenkt, dat dit geld moet komen voor het grootste deel uit de zak ken van de minder bedeelden. Ik hoop dat de Raad met groote meerderheid het voorstel-Briët c.s. aanneemt. En toen zou men met de agenda beginnen, doch wer den even uitgenoodigd de zaal te verla ten. Na heropening van 'de openbare zit ting kwamen eenige benoemingen. Voor de publieke tribune ging het tergend lang zaam. 'Eerst een onderwijzer, no% een, nog een, onderwijzeres, lid van de school commissie en eindelijk dan cle directeur van het openbaar slachthuis. De mee ning in iden Raad was nogal verdeeld. Dr. Stuurman, die als eerste op do voor dracht stondi, kreeg 16 stemmen, tegen 13 stemmen op aio. 2 den heer West- holz uit Rotterdam. ,Wij vernamen diait de slagers nogal actie hadden gevoerd tegen no. 1. Of dat verstandig is? Ik meen wel eens gehoord te hebben dat de slagers vroeger nogal waren ingenomen met den heer Stuurman. Uit het rapport van de bijzondere commissie in zake het slachthuis zien we, dat de verhouding tusschen slagers te Alkmaar en 'den heer Stuurman uitstekend was. Me dunkt, er zijn dan redenen te over voor de slagers om nu geen oppositie te voeren tegen de directie van het slachthuis, doch te trachten door goede samenwerking de verhouding beter jte maken, dan ze tot nu toe waren. Op een vraag van 'den "heer Vergouwen, naar aanleiding van het ont slag aan den gemeente-apotheker, verna men we dat B. en W. een onderzoek instellen naar de wenschelijkheid van op heffing der gemeente-apotheek. Dus af wachten. Verder ging de agenda er zonder dis cussie door. *Bij het voorstel tot verpach ting van de Graanbeurs bijna geen de bat. De heeiiFokker toonde zich een 'zui nig huisvader door te vragen, of er wel aan gedacht was de 35 gulden te laten be talen voor de electrische verlichting. Maar de voorzitter toonde dat ook B. en W^ op de kleintjes passen, want er w'hs aan ge dacht. Eigenlijk had de heer Fokker ook liever publieke verpachting gezien, maar die drang bij den heer Fokker was toch niet bijzonder groot, ^ders \yas "hij ygl gauw bij de hand geweest met een papie ren voorstel of een motie, zooals we dat zoo dikwijls van hem zien. En toen, h et was vijf uur geworden, het omvangrijke voorstel over de salarissen der politieagenten met de daarop inge diende amendementen. Natuurlijk werd dit nummer verdaagd tot de volgende ver gadering. B. en W. zouden dan tevens ge legenheid hebben te preadviseeren over de amendementen. En het laatste nummer cfan ook mdar uitstellen, meende de heer Fokker. Waarom eigenlijk? repliceerde de Voorzitter, ja, dat hoorden we niet, maar de heer Fokker stelde het voor, doch zijn voorstel werd slechts gesteund door den heer Sijtsma, kon dus niet in behandelingTcomen. Ook hier geen 'lange discussie. De heeren Fockema Andreae, Fokker en Pcra zeiden een woordje tegen het voorstel, de heeren Briët en Aalberse verdedigden het, de' voorzitter eveneens, maar met 19 tegen 9 stemmen werd het verworpen. De commissaris kan zich ech ter troosten met'de plechtige en-nogal met appiömb afgelegde verklaring van &en hr. Pera, dat hij hoegenaamd niets had tegen de persoon van den commissaris, eene verklaring, die onder de hand wel door alle raadsleden zal worden oncierschreven En daarmede was de zitting ten einde. ALGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt zoo zoetjes aan uit te zijn met de stakingsonlusten in Berlijn. Volgens de laatste telegx-am- men heeft de bevolking zich gisteren rustig gehouden, misschien om hare krachten tc sparen voor hedenavotna. Het gerucht gaat tenminste, dat het Jan hagel uit de andere wijken naar Moa- bit zal stroomen om een handje te hel pen. Maatregelen zijn getroffen om sol daten als versterking der politie te ge bruiken. Sedert het begin van de onlusten tot Donderdagmiddag hadden zich in het geheel 210 menschen op de verbandsta- tions en in de ziekenhuizen met verwon dingen aangëmeld. Van de Berlijnsche politie zijn in het geheel 4 officieren en 60 man gekwetst, van wie 6 zwaar. Vele oudere beambten kunnen geen dienst doen omdat hunne zenuwen in de war zijn. Dit schijnt wel de oorzaak te zijn van het woeste optreden tegen de buitenlandsche journalisten. Nu echter is de politie ten hunnen opzichte totaal ver anderd. De meest mogelijke welwillend heid en beleefdheid wordt h.un betoond en politieescorte staat hun overal ten dienste. Wat aangaat de staking der koffiehuis-' bedienden in Hamburg, waarvan tot nog toe niets vernomen werd, bericht |men dat de stakers van hun vakvereenigingen een ondersteuning van 10.000 Mark heb ben ontvangen. Verdere berichten over den gang van zaken ontbreken. Te Bremen hebben 3000 man een ver gadering bezocht van het verbond van Duitsdhe metaalbewerkers, om over de uitsluiting te beraadslagen. Er is een motie aange nomen, die de dreigende uitsluiting een middel noemt om de arbeiders tot een uiterste verzet te drijven, en hen te dwin gen zelfs onder de grootste financieele en persoonlijke offers het succes van de uitsluiting te verijdelen. Verder werd het bestuur uitgenoodigd een extra hoofde- lijken omslag te heffen en kwam' men overeen gedurende de eerste 14 dagen van de uitsluiting, af te zien van onder steuning uit bondsmiddelen. De arbeiders van de Daimler-fabrie- ken te Stuttgart, waar o.m. de mótoren voor de luchtschepen van Zeppelin ge maakt worden, hebben met het oog op de dreigende uitsluiting Van 60 pCt.y der georganiseerde kameraden besloten geen overwerk jneer te verrichten, zoo- Lang de bedreiging ipet uitsluiting miet wordt ingetrokken. Het Osborne-vonnis heeft de arbeiders Engeland tot nadenken gestemd ,eri ïp'en is haar een middel gaan zfrek'en pm' arbeiders die onwillig zijn bij te dragen voor po litieke doeleinden toch in de vereeniging todffL tiet fienige d^rvoor was statutenwijziging, waartoe nu is be sloten. Op de partijvergadering die in Februari te Leicester zal gehouden wor- -den, zal het bestuur met voorstellen in dien geest komen. Veel wordt er weer geschreven pver den overeenkomst tusschen Turkije en Roemenië De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Konstanopel verzekert uit welingelichte bron te weten ,dat Hakki pasja de grootvizier, eergisteren de Turksch-Roemeensche overeenkomst on derteekend heeft. In Sofia hebben deze berichten groo te ontstemming gewekt. „Paris-Journal" beweert dat de bladen zich in het b'ij- zorhier verbitterd toonen tegen Aehren- thal en dat verschillende Oostenrijkers in de straten zijn mishandeld. Het Oos- tenrijksch gezantschap moet door politie waakt worden. Als tegenhanger voor de overeenkomst houdt men te Athene in welingelichte kringen, de sluiting van een Grieksch- Bulgaarsche overeenkomst voor een fait accompli. Over den juisten inhoud 'de zer overeenkomst is evenwel nog niets naders bekend. Op de Republikeinsche partijconven tie te Saratoga in de Vereenigde Staten is het warm toe gegaan. Hoewel Roosevelt zijn candidaat voor het gouverneursschap van den staat New-York gesteld zag, heeft hij een kwaad oogenblikje te verduren gehad. Roosevelt hield een toespraak tot de conventie en wees er op, dat gedele geerden naar partij-vergaderingen som tijds omgekocht zijn. Deze opmerking ontketende een storm van protesten. Van alle kanten klonk een gefluit en gejouw, het was een duivelsch kabaal. En toen het lawaai op het felst was, werd ook Roosevelt nijdig, en woedend dreigde hij de menigte vóór hem met de gebalde vuist. Wel kon Roosevelt zijn toespraak ten einde brengen, maar niet zonder tel kens op hatelijke en beleedigende wijze in de rede te worden gevallen. Aan het eind zijner rede werd hij echter djoor stormachtig gejuich zijner medestanders schadeloos gesteld. Met 606 tegen 403 stemmen zag Roosevelt ten slotte door de conventie zijn opvatting geëndosseerd dat de getrapte candidaatstellingen door directe moeten worden vervangen. 'Hoewel hij zich dus een, voor een staatsman van zijn leeftijd grievende, be handeling heeft moeten laten welgeval len, is hij toch over de geheel e linie overwinnaar gebleven. En dit is al wat hij wenschte LEIDEN, 1 October. Apologetische Cursus. Onder leiding van de W.Eerw. hee ren Th. M. P. Bekkers, kapelaan der St. Petruskerk alhier en J. H. Duimel, ka- pe laan der St. Agneskerk te 's-Graven- hage zal in het St. Lodewijkskerkje al hier een apologetische cursus worden gehouden. Elke 14 dagen wordt een voordracht gehouden, waarvoor toe gangsbewijzen verkrijgbaar zijn gesteld tot de conditiën in achterstaande annon ce vermeld1. De namen der leiders, die reeds met groot succes resp. te Delft en te 's-Gra- venhage soortgelijke cursussen gaven, zijn waarborg dat ook hier deze cursus schitterend zal slagen. Jubilea. He Was heden 25 jaar geleden dat de heer, C. B. Duyster werd benoemd tot organist aan de Pieterskerk alhier. Vóór dien was de heer Duyster 14 jaar orga nist aan de Doopsgezinde kerk. Voor den geachten jubilaris ging deze feestdag niet onopgemerkt voorbij. Na mens de gemeente-Commissie der Ne- derd. Herv. Gemeente werd hem ieen fraaie gaskroon vereerd1, terwijl de com missie hedenmiddag den Jubilaris ten zijne huize fn de allerhartelijkste be woordingen complimenteerde. Ook in anderen vorm kwamen vele blijken van belangstelling in. Qp de bewaarschool in jle Gro,Q- nesteeg jubileerde mej. M. Swart, jdie heden 30 jaar aan die school is ver-; bonden. Des morgens om 10 ,uur werdf zij met een rijtuig door de beide oudste) onderwijzeressen, de dames Landzaat ein Fles, afgehaald in het versierde)! schoolgebouw met een welkomstlied der kinderen ontvangen. Naemns de leerlingen harer klasse) werd de jubilaresse bij monde van Wil'« ly Boshoven een zilveren lepel en vorkj aangebodende andere kinderen der school gaven een fraai bloemstuk met damascus bloemvaas cadeaude önder- wijzeressen, voor Wie het hóófd /tier school, mejuffr. A. Ingeneeger het woord! voerden, schonkieh een vulkachel en de; directrice en onderwijzend personeel der! kweekschool voor bewaarschoolhoud'e- ressen voegde daar een tegelplaat met vulemmer bij. Voor al deze blijken vatf sympathie dankte mej. Swart in .vrien delijke woord. Het schooltoezicht was vertegenwoordigd door eenige ledén der1 Commissie voor de -Bewaarscholen. De dag werd verder door de kindle- ren feestelijk dborgebracht. Harddraverij te Lisse. Wij vestigen gaarne jje aandacht vam belangstellenden op de harddraverij to Lisse, welke dit jaar op 6 October a.s, wordt gehouden. Telken jare mag dei vereeniging, die dezen wedstrijd orga niseert, haar moeite door een groote) opkomst van het publiek beloond zien. Van 't jaar bestaan er echter bijzondere redenen er heen te gaan. Op het terrein; zijn nl. verschillende verbeteringen aan gebracht, die het den toeschouwers aan genamer zullen maken, terwijl de in schrijvingen van de deelnemers talrijk) zijn. Auto gestolen. Men meldt ons uit Wassenaar: Hedennacht is er op Oud-Wassenaar, een nog ongehoord stukje afgespeeld. De heer J. Th. W. kwam van morgen; tot de ontdekking, dat zijn.... auto gesto len was. Wel zijn er bij hem indertijd rijwielen ontvreemd, maar, dat men het ook zou aandurven er met een auto van door te daan, dat vermoeden is nog bij niemand) opgekomen. Werklieden, die nachtdienst hadden hebben wel om streeks 2 uur een auto horen rijden, maar er rijden zoo veel auto's ook in den nacht. Aan diefstal werd dus niet ge- -dacht. De auto heeft een grijze kleur en draagt msschiien droeg het num mer H 3130. Leidsche Schouwburg. De plechtige inauguratie van de novi- t-ii van het Leidsche Studentencorps zal plaats hebben op Donderdag den 13en October a.s. des avonds te klokke 8 uur in den Schouwburg. Geloof en Wetenschap. Het bestuur der vereeniging „Geloof en Wetenschap", maakt bekend, dat in een buitengewone vergadering, te houden op 11 October ek. in het ge bouw van de St. Josef-Gezellenvereeni- ging, Rapenburg 52, als spreker zal op treden de Zeereerw. .Heer Hugo V e r- r i e s t. Met het oog op de beschikbare plaats zullen de leden der vereeniging niet het recht hebben op deze vergadering per sonen te introduceeren. Niet-leden der vereeniging hebben echter toegang tot de vergadering tegen betaling van f 1. Toegangskaarten zijn vanaf Maandag 3 October, dagelijks te) verkrijgen in den boekhandel Firma J. W. van Leeuwen, Maarsmanssteeg 9 en op den. avond waarop de vergadering zal gehouden worden aan het vergader lokaal, voorzoover er dan nog plaatsen beschikbaar mochten zijn. Daar de naam Hugo Verriest in alle plaatsen des lands de zalen heeft doen, volstroomen, verdient het aanbeveling, dat zij, die er prijs op stellen den gects- driftigen ouden Pastor van Ingoyghem' den leerling en boezemvriend van den grooten Guide Gezelle, h et woord te hooren voeren, zich intijds van toegangs kaarten voorzien, willen zij op 11 Oct niet worden teleurgesteld door de mede- deeling, dat de zaal is uitverkocht. Het bestuur der vereeniging richt ver- (d'er een .ernstig en idringena verzoek tot allen, die in de termen vallen onf als lid1 tot de. vereeniging „Geloof en Wetenschap" toe te treden; dit verzoek! is: dat zij alle twijfelingen en aarzelin gen, die hen tot heden mochten .weer-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1