S)c £dcbelic Gou^omt 30 Winterdienst. BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 299. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De volledige dienstregeling voor Leiden en omstreken is heden aan al onze abonné's verzonden. Meerdere exemplaren zijn ver krijgbaar a 27. cent. DE ADMINISTRATIE. algemeen overzicht. C anale ias schijnt met eenige ongerust heid betoogingen jn Spanje tegemoet te zien. Aan de gouverneurs der verschillende provincies heeft hij verzocht hem alle courantenartikelen te zenden, betrekking hebbende op de cle- ricale beweging, evenals alle herderlijke brieven, opdat hij Zich een duidelijk! beeld kan vormen van hetgeen er in het land1 omgaat. De betoogingen beloven schitterend te worden. Talrijke hooggeplaatste per sonen, zelfs grande, en leden van het hof en van de Cortes^zullen er aan deel nemen. j t. Het organdseerend comité van de be toog! ng te Bilbao, waar zooals men (weet de betooging verboden is en blijft iontvangt intusschen van alle kanten tele grammen en brieven met protesten te gen het verbod'. Men ziet er in de stad, juist tengevolge 'van het verbod, den iZondag nogal met eenige ongerustheid tegemoet. Met evenveel ongerustheid .is het oog gericht op Finland. De Landdag heeft onlangs verklaard tot het behandelen der ingediende wets ontwerpen niet te kunnen overgaan, daar de Russische ministerraad niet het recht heeft wetsontwerpen aan den Landdag voor te leggen. Hierover heeft zich de iTsaar zeer verontwaardigd getoond en men houdt het voor zeker dat de Tsaar het voorstel van generaal Seyn, den gou verneur-generaal van Finland ,die dezen uitslag had' voorspeld, zal opvolgen. Dit voorstel is niet anders dan den Finsdien landdag voor goed op te heffen, Fin land te verdeelen in een aantal Russi sche provincies en elk van deze provin cies een semstwo en vertegenwoordiger fin de Rijksdoema te geven. In hoever dit ongehoord radicale voor stel tot verwerkelijking zal komen, zal reeds in de eerstvolgende dagen blijken !ken, aangezien reeds ambtenaren met belangrijke staatsstukken over deze luvestie op weg naar Friedberg zijn. Wat de kwestie van de Grieksche Nationale Vergadering aangaat, wordt gemeld dat de parle- FEUILLETON. 49) XXIste HOOFDSTUK. Op 't tijdstip waarin wij met ons ver- haal zijn was graaf de Maurepas een man Van drie en veertig jaar, met een bemin nelijker! en schalkschen glimlach, een buigzaam en geestig conversatie talent. Tegen twaalf uur, kort voor den tijd van het bezoek van de Bussy zat de (Maurepas in zijn kabinet een spotdicht te -schrijven op gravin de Chateauroux, [wier verzoening met den Ronina hem erg hinderde. Een bode trad binnen en overhandig de hem een brief. Laat maar binnen, zeide de Maure pas, nadat hij de onderteekening gezien had, waarna hij den brief met het be gin van het gedicht in een lade van zijn bureau liet glijden. Een jonge vrouw, buitengewoon schoon en van voornaam uiterlijk trad' Zonder aangediend te zijn binnen. Zij had' prachtige oogen, schoone zWarte haren en een fraaie gelaatstint. Het éenig gebrek1 niet van haar vorm maar van faar gemoedsujtdr,ulcking .waren ,eefl mentscomtnissie, overwegende dat de 3 Kretenzische afgevaardigden als zooda nig zijn afgetreden, met 41 tegen 44 stemmen de mandaten der afgevaardig den uit Attica heeft bekracb/tigd. Reeds was door de vertegenwoordi gers van Frankrijk, Italië en Rusland aan Rifaat pasja, den Turksdien minister van buitenlandsclie zaken, medegedeeld dat de Kretenzer Pologiorgis, die tekens Grieksdh staatsburger is en tot lid van d'e nationale vergadering gekozen is, zijn waardigheid op Kreta heeft neergelegd, zoodat er niet het minste bezwaar meer kan .Zijn om hem zijn mandaat te laten aanvaarden. Men mag dus aannemen dat de kwes tie geheel naar den zin van de Porte is opgelost, als hij nu maar niet meer met andere bezwaren komt aandragen. De Turksche leening schijnt nu ook kans van slagen te heb ben. Hadden de Transchen, gedachtig aan het „voor wat hoort wat" geïnsinu eerd1, dat Turk'ije bij het aanschaffen van oorlogsmateriaal door hen wellicht be ter zou zijn bediend!, én voor het sluiten eener leening tot voorwaarde gesteld gesteld1 het krijgen der leveranties, de Turk heeft de rollen omgekeerd, en be stelt vijf kanonneerbooten met de voor waarde dat de leening moet gesloten worden, daar hij anders het contract ver breekt. Nu beide partijen, ofschoon ze beide d'e eer aan zich houden, hun zin krij gen, zdl het bericht der gesloten lee ning wel niet Lang meer op laten wach ten. GEMENGD. Op het 6e 'Intern, congres voor wettelijke bescherming der arbeiders is o. m. wegens het gevaar van caisson-ar beid1, met algemeene stemmen besloten beschermende maatregelen te vragen naar het voorbeeld van die, welke in Frankrijk en N e de r 1 a nd bestaan. Aan de verschillende regeeringen zal gevraagd' worden, bijzondere reglemen ten te maken in het belang van de ge zondheid van de arbeiders in de potten bakkerijen en-bij d'e grafische vakken. Den lsten April zal een lijst van in- dustrieele vergiffen verschijnen. Verschillende Belgische bladen mel den dat het Nederlandsche paviljoen niet zal worden afgebroken vóór het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel, dat in Mei 1911 zal plaats hebben. Van de afdeeüng zou dan een feestzaal ge maakt worden. De Oostenrijksche Minister van buitenlandsche zaken, graaf von Aehren- thal is in gezelschap van d'en gezant- schapsraad .graaf Szapary naar Tu rijn vertrokken. Servische bladen berichten dat de re geering te Belgrado zal-voorstellen alle strijdvragen tusschen Oostenrijk-Honga- rije en Servië aan d'e Drinagrens aan een intern, scheidsgerecht voo rte leggen. weinig dunne lippen, die haar iets hards en bevelends gaven. Zij was een dochter van den hertog de Vertannes, en schoonzuster van Al- bert de Malleroy, den zoon van Richard de Malleroy. Waarlijk, gravin, zeide de Maure pas opstaande om haar tegemoet te gaan, 't is niet edelmoedig van u om mij reeds zoo vroeg met een bezoek te begunsti gen. Waarom dat, mijnheer? Omdat 't mij den geheelen (dag onmogelijk zal zijn aan iets anders dan aan uwe schoonheid' te denken. Ik zou wel eens willen (weten,, antwoordde zij lachend, hoe dikwijls gij reeds vandaag, wel niet ditzelfde, want gij zijt geestig genoeg om 't te varieeren, maar toch een dergelijk compliment ge maakt hebt. Werkelijk, mevrouw, gij zijt de eer ste. Hebt ge dan vanochtend nog nie mand gesproken Inderdaad mevrouw, zeide hij even eens glimlachend daar ik moest werken had ik verboden iemand toe te laten, maar, zooals u ziet gravin, heeft dit be vel gebogen voor uw naam. Dat is zoo, graaf, en daarom zal ik u eens spoedig zeggen wat mij tot u voert. Hebt u eenige inlichtingen ont vangen over die zaak, die mij zooveel belang inboezemt? gravin, maar sta mij toe alvo rens deze. kwestie te bespreken, p te De Voss. Zeitung verneemt uit Ma drid dat er weer onraad bloeit op het Rif. Dit en de weinige inschikkelijk heid van Moelai maken nieuwe verwik kelingen waarschijnlijk. De Neue Freie Presse meldt, dat aartshertog Frans Ferdinand, de Oos tenrijksche troonopvolger, nog geduren de dit najaar Parijs zal bezoeken. De gemeenteraad van Boedapest heeft besloten op stadskosten 3000 ar beiderswoningen te laten bouwen. Nadat sedert eenige dagen voort durend zoowel aardschokken dis onder- aardsch gerommel was voorgekomen, heeft de bevolknigvan een ongeveer 50 vierk. mijlen groot gebied1 tusschen Flagstaff en den Grand Cannon in Ari zona d'e vlucht genomen. Er zijn daar ongeveer vijftig uitgedoofde vulkanen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Tholen, P. J. Waale, thans commies der telegrafie le kl. is *J. Heemstra, tijdelijk aclspirant rijks- tuinbouwleeraar benoemd (tot rijkstuin- bouwleeraar; is de met verlof 7n Europa aanwéfcige kapitein-kwartiermeester van "het leger in Ned-Indaë L. J. R. Prins, terzake van lichaamsgebreken eervol uit den militai ren dienst ontslagen, Ts de aan den directeur-brievengaarder te Wemeldinge, J. Vink, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Prov. Statenverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstemming is gekozen tot lid der Provinciale btaten van Noord-Holland in het district Zaan dam de heer K. Prins (S. D. A. P.jinet 3265 stemmen. De heer mr. *H. J. C. van 'Tienen (Unie-lib.) verkreeg 3139 stemmen. Door dezen uitslag verliezen de libera len wederom een dealen zetel aan'de socia listen. De Staking te Waalwijk. In een buitengewoon nummer van (ie Katholieke Lederbewerker" wordt uit eengezet, waarom ide strijd, aan de konink lijke Stooinschoenenfabriek der fa van Schijndel gaat. Wij lezen daarin o.a. 'de volgende verklaring, afgelegd door „een onpartijdig, gewetensvol en algemeen ge acht persoon uit Waalwijk", aan wien de redactie zijn oordeel over 'den onder grond van het conflict had gevraagd; „Doordat de patroon altijd ten zèerste begunstigd heeft personen van de fabriek, die men weet dat vooral tegen tien gods- dienstigen kantider organisatie gekant zijn doordat hij jmet leede oogen aanzag, dat bijna alle vrouwelijk personeel en véle mannen zich organiseerden in godsdien- stigen zin en zonder succes dit heimelijk bedanken voor de .wijze waarop gij giste ren mijn belangen hebt voorgestaan. Ah wist gij reeds L 't n'e* mijn plicht alles te we ten?.... En, geloof mij, ge hebt geen ondankbare aan u verplicht.... Maar ko men we thans op uw zaak terug, gra vin. Ik heb dezen morgen vernomen dat twee edellieden in het „Witte Paard" waren afgestapt. :Zoo zoo De een is een soort karikatuur van het menschelijk geslacht, zes voet hoog en op een belachelijke wijze gebouwd. En d'e andere? Dat is een schoone jonkman van ongeveer twintig jaar. Dat komt uit. Zijn naam....? Raoul Rervarec. De gravin schudde het hoofd. 't Is gemakkelijk een anderen naam aan te nemen. En de eerste edelman, het karika tuur zooals gij hem betitelt, hoe heelt die Eveneens Rervarec: het is de oom van den jongen man. Gravin de Malleroy slaakte een kreet van verlichting. Weet men vanwaar zij komen? Uit Duitschland'. Zeer goed* mompelde z!ij. Ja, zeide de graaf, die haar heime lijk bespiedde, maar ik heb vernomen dat zij uit Hamburg kwamen, waar zij zich vanuit Qost-Indië pntscheept fad- den. op allerlei wijze tegenwerkte; "is een toestand geboren, dat de patroon en het godsdienstig georganiseerd pers- neel als vijandige partijen tegenover lei der stonden: en waar tiae twee tegenover elkander staande partijen |dag in dag uit samen moeten werken, wordt een onhoudbare toestand geboren. Waar zóó dreigende wolken elkander immer nabij zijn, zou het wonder wezen, cTal er geen ifitbarsting kwam. "Waar de patroon met zulk een invloed en omvangrijke zaak zich godsdienstig toonde als andere patroons, daar hadden alle onaangenaamheden van 'den tegen- woordiigen tijd kunnen ontweken worden, daar zou zelfs een heerlijke toestand kun nen geboren geweest zijn (ons volk is godsdienstig en zoo onbuigzaam njet.) Ik roep iederen onpartijdigen Waalwij- ker tot getuige, of de groote 'fout niet zit in het ongodsdienstige standpunt dat de patroon als patroon inneemt. Het blad wekt tot steun op. Aan het „Huisgezin" wordt gemeld; dat de afd. Waalwijk van den Ned. R. K. L. A. B. door het conflict bij de firma Van Schijndel fin haar actie niet is ver lamd. Bijna dagelijks komen nieuwe le den zich aanmelden en versterken op deze maiïier de vereeniging. Kamerverkiezing Rotterdam. De verkiezing voor een. lid van de Tweede kamer te Rotterdam V (vac. mr. A wde Jong) is door den Minister van Binnenlandsche zaken nader bepaald op op Maandag 17 October e.k. ,de stem ming zoo noodig, op Maandag 24 October d. a. v. "de herstemming zoo noodig op Donderdag 3 November. Land en Volk" deelt over deze ver kiezing mede. Vermoedelijk zal, ook indien "daarom trent met de liberale kiesvereemgingen geen overeenstemming mocht worden ver kregen, door de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging mr. C. Th. van Deventer candidaat worden gerteld." Mr. Z. van den Bergh. In verband met de vermoedelijke ont slagname van Mr. Z. v. d1. Bergh, den bekenden Vrijz.-democraat, als wethou der van Amsterdam, deelt de Correspon dent van de „N. R. Ct." o.a. mede, d'at het schijnt dat kort geleden eene verga dering heeft plaats gehad van de Vrijz. democratische Raadsfractie en dat de wethouder in die bijeenkomst te river- •antwoording is geroepen, over zijne houder in die bijeenkomst ter verant woording is geroepen, over zijne hou ding bij meerdere gelegenheden, maar speciaal bij het ontslag van Dr. De Gel der, als onderdirecteur der Gemeente- 'Electriciteitswerken, en wat daarmede sa menhangt... „Ik bedank er voor, de zetkaatelein te zijn van mijn Raadsfractie", is een verklaring, die ,naar verluidt, door Mr. v. d'. Bergh moet zijn afgelegd in de verga (Tering, waarin hij door zijn partij- genooten is ter verantwoording geroe pen. Overigens wijdt de correspondent en kele beschouwingen aan wethouder v. ct. Bergh, wiens aangekondigd aftreden hem niet verrast. „Want", zegt hij, „het valt niet te loochenen, d'at deze wethou der niet langer het vertrouwen genoot van denzelfden Raad, die hem in Se/>t. 1907 achter de groene tafel plaatste. Men verweet hem 4hbbelzinnigheid, althans onvastheid van meening en een zekere achterhoudendheid, die als zij zich verraden zag, haar heil zocht in spitsvondige uitvluchten. Aan de Telegraaf is bij in/ormatie gebleken, dat de onaangenamé verstand houding niet is een verschijnsel van den laatsten tijd1, maar reeds een aantal ja ren voortdhurt. Het optreden van Mr. v. d'. Bergh als wethouder en voorname lijk de houding bij verschillende belang rijke stemmingen door hem aangenomen hebben zoowel in dé Amsterdamsche kiesvereeniging als in den Vrijz.-Dem, Bond, herhaaldelijk veel ontstemming veroorzaakt. Het leidde zelfs eenmaal tot een zeer scherpen pennestrijd tusschen den toen maligen bondsvoorzitter, Mr. Treub en den heer v. d. Bergh. Reeds in 1908 werd de wethouder door zijn Amster damsche partijgenooten tot de orde ge roepen en hem in een besloten verga dering verantwoording gevraagd voor zijn houding, die meermalen in strijd met de Vrijz.-dem. beginselen werd ge acht. In die vergadering heeft de heer van den Bergh zich toen uitvoerig ver dedigd, maar het conflict werd niet op gelost, en er bleef een zeer vijandige stemming tegen hem bestaan. Deze kwam tot uiting op dé huishoudelijke vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond op den jongsten Hemelvaartsdag gehou den, waar zelfs van een zekere zijde het royement van Mr. v. d'. Bergh geëischt werd, vooral omdat hij juist in die dagen zich in den Raad weer tegen zijn eigen fractie had gekeerd. De bondsvergade ring echter wenschte tot d'ajt royement niet te besluiten, dodh liet aan de Am sterdamsche afdeeling de beslissing over op welke wijze zij tegen mr. v. d. Bergh' zou optreden. Dat er veel kans was, dat zij hein bij de eerstvolgende ver kiezing zou loslaten, mogen wij nu wel verklappen. Vooral de lieer Kettelaar is herhaaldelijk fel tegen den heer v. d. Bergh opgetreden. Het conflict schijnt dan nu eindelijk met diens ontslagname als wethouder te zullen eindigen. Dat wordt ernstig, zeide de gravin haar wenkbrauwen fronsend'. Ik bid u, tracht uit vriendschap voor mijn vader oogenblikkelijk te jveten te komen, wie zij zijn. Ik heb er reeds mijn maatregelen voor getroffen. Ik wist dat ik U daar mede genoegen zou doen, en dat was reeds aansporing genoeg om 't te on dernemen. Vooreerst heb ik faar zij gisteren een lang onderhoud met de Bussy gehad' hebben, dien zij ongetwij feld van daar ginds kennen, dien tegen twaalf uur hier ontboden. Vandaag? Jazeker. Wanneer hij mij ingelicht heeft over dien Rervarec zal ik weten met welke middelen ik hun den tong kan losmaken als hij om één uur hier komt. En dé jonge man? Die zal, daar hij niet ontboden is in het hotel zijn, waar wij hem met zijn papieren, zoo noodig, zullen vinden. Is u voldaan Hoe zou ik dat niet zijn, zeide zij •hem haar blanke hand toestekend, die hij aan zijn lippen bracht. Intusschen mevrouw, in mijn haast om u welgevallig te zijn vergat ik u te vragen.... Hier werd' hij onderbroken door het binnenkomen van den bode, die hem een geopend papier bracht. Mijnheer de Bussy, zeide de mi nister, naar de gravin ziende, als om haar te .vragen of ?ij wenschte te blijven pf Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) De openbare vergadering, die om halfd'rie begon, wordt om kwart vóór vijf heropend. zich wilde verwijderen. 't Is beter d'at ik mij niet laat zien, zeide zij fluitserend. En dan moet ik ook naar mijn zuster, daar ik heden al haar gangen wcnscht te bespieden. Goeden dag, mijnheer, reken op mijn dankbaar heid en die van mijn vader. Op die vooral, zeide hij in zich- zelve, terwijl de bode haar een ande ren uitgang wees, tegenover die waar door de Bussy zou binnen komen. Zij schijnt te denken dat ik haar spel niet doorzie en haar eerzucht niet opmerk. Laat ze mij van mevrouw de Chateauroux ontdoen, heel goed, maar ik zal zoo gek- niet zijn den koning in handen van een zoo heerschzuchtige en verstandige vrouw te doen vullen.... Tenzij ik haar op eenige wijze, in mijn macht kan heb ben.... Wat toch kan die zaak zijn, die haar zooveel belang inboezemt en waar van ze mij ongetwijfeld slechts 't minst belangrijke heeft medegedeeld.... Laat de Bussy binnen, zeide hij hardop. Ondanks zijn jeugd, hij was pas zes en twintig jaar had deze edelman zich reeds een zekeren naam verschaft door zijn roemrijke daden in Indië. Maurepas die niets grondig wist, maar- bijna van alles een vaag begrip had, was bekend met eenige bewijzen van; dapperheid e^ krijgskunde van den jon gen officier. (Wordt ven^lgdu)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1