29 Winterdienst. Middenstandscrediet BINNENLAND. Ie Jaargang, No, 298. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenttëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dezer dagen verschijnt de vol ledige Dienstregeling voor Leiden en Omstreken, bevattende de SPOREN, BOOTEN, TRAMMEN, enz., gratis voor onze Abonnés. Meerdere exemplaren, tegen be taling van 257, cent. DE ADMINISTRATIE. „Geld! is de ziel van de negotie". Dit spreekwoord' is al zoo oud als de ,\veg naar Kralingen. Maar vooral in den tegenwoord;igen tijd wordt ondervon den, dat in de zakenwereld zonder geld niets ondernomen kan worden. Men ziet dan odk opeenhooping van kapitalen in trusts, syndicaten en waren huizen, om aldus de markt te beheer- sChen. Wie echter het meest behoefte aan een vlugge en goedköope geldvoorzie- ning heeft, is de handelaar en indus trieel, de neringdoende en koopman. Die behoefte gan een goed creküet- wezen heeft alom in 'den lande Raiffeisien- banken voor land1- en tuinbouw doen op richten. De geheele omtrek getuigt van jden zegen, die deze voor den boeren stand onmisbare instellingen versprei den. Waar zij niet bestaan, ziet men tnid- jdieleeuwsche toestanden heerschen en een machtig grondbezitter en geldschie ter een geheele bevolking de wet voor- Schrijven. Wat voor de boeren de Raiffeisen- bank is, moet voor den middenstand de coöperatieve ere die tb ank wor den. Hoevelen ktinnen hierdoor niet ge baat worden Wij weten allen, met welke moeielijk- heden de winkeliers en klein-nijveren te kampen hebben. In hun zaak steekt een betrekkelijk groot bedrijfskapitaal; hun cliënten hebben de gewoonte de voldoening der rekeningen langen tijd uit te stellen, maar de schuldeischers komen reeds vlug bij den winkelier en vragen betaling voor hun leveranties. Is het onverklaarbaar, dat in zulke gevallen niet steeds vlottend geld voor handen is? Nog andere voorbeelden zijn pan te halen om de behoefte aan geld voor den middenstander te illustreeren. 'tValt echter buiten het bestek van ons betoog. Wat wij tot a 11 e middenstanders wil len zeggen, is ditgaat hedenavond half negen naar 'den R. K. .Volksbond en luistert eens naar den heer Verbeek, diocesaan voorzitter van onze Hanze", die daar over de coöperatieve crediet- bank zal spreken. Beter dan wij, k'an hij het nut schet sen van zoo'n bank en de woorden van dén man uit de practijk der middiein- standsbeweging zullen, naar wij hopen, hun overtuigende uitwerking niet mis- se'n. Op één punt leggen wij nadruk en Welalle middenstanders moeten er heen. Wij kennen middenstanders, voor wie Jdé credietbank een ware uitkomst zou zijn wij kennen er eveneens, die niet direct'de bank noodig zullen hebben. Evenals bij de Raiffeisenbank het Christelijk beginsel ten grondslag legt, moet ook bij de middenstandsbank o.i. Van dit beginsel een groote kracht uit gaan. Het besef moet immers levendig zijn, 'dat, ofschoon vaak concurrenten, er standsbelangen bestaan, die boven de tegenstrijdige zaakbelangen gaan. De christelijke naastenliefde moet den jgrootere aansporen den kleinere 'te hel ipen, zonder zijn eer aan te tasten. In het welbegrepen belang van fien ^niddenstand vertrouwen wij dat de ver gadering van hedenavond een groot suc ces teg jdeel £al vallen. ALGEMEEN OVERZICHT. Protesten tégen de Voor Z. H. den Paus Zoo beleedigeïide rede van Nathan gaan overal in Italië op. Nu hebben weer meer Idan 1000 priesters uit het aartsdiocees Turijn hun openlijk en krachtig protest uitgebracht en hun onvoorwaardelijke gehoorzaam heid) betuigd aan dein vader en behoe der 'der Keirk, den onfeilbaren jplaats- bekleédér van Christus. Het diocesaan bestuur van Florence heeft een telegrafisch protest ge zonden aan 'den minister van binnen!, zaken, hem wijzende op de onmogelijk heid om iemand, die zulk een inbreuk heeft gemaakt, op de bepalingen Van de garantiewet en de strafwet dn zijn hooge betrekking te handhaven. Ook in het parlement zal de kwestie ter sprake komen. Generaal Pelloux, oud-minister-presi dent zal n.l. in den Senaat interpelleeren over de toepassing van de garantiewet waardoor beleedigingen vaii den Paus strafbaar worden gesteld. Natuurlijk is deze interpellatie een direct gevolg van de rede van Nathan. De toestand in de katoennijverheid fn Engeland is weer iets verscherpt. De patroons wei geren namelijk in te gaan op de eischen der arbeiders, (dat het werk op de fa brieken niet zou worden hervat voor de scheidisrechterlijKe uitspraak Was geval len, maar stellen als voorwaarde van hunne instemming van het hangende ge schil aan eene scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen, dat de arbeiders van de Fern Mill Company, die den 14en Juni 1.1. het werk staakten, den arbeid zul len hervatten. De secretaris van den bond van kaar- ders, Mc. Muilen, ^af aan een vertegen woordiger der pers te kennen, dat het uitvoereiid comité zich nimmer bij die voorwaarde zal neerleggen en ook niet meer zal samenkomen, zoodat de uitslui ting in 700 fabrieken met 150 duizend arbeiders waarschijnlijk Maandag a.s. zal .beginnen. Meer verzoeningsgêzind is men "bij de Berlijnsche staking. De stakende arbeiders der firma Kupfer Co., hebben zich door bemiddeling van 3ien Transportarbeidersbond gewend tot het bemiddelingsbureau van den Berlijn- schen Raad van 'Beroep, die de firma hiervan heeft kennis gegeven. Hoewel de bond van steenkolenhande laars besloten heeft niet met den Trans portarbeidersbond te onderhandelen en 'de in de staking betrokken firma's ver zoekt onderhandelingen met dien bond te weigeren, zijn die firma's wel bereid met de stakers zélf te onderhandelen. "De werkgevers zijn bereid van 1 April af een loonsverhooging toe te ètaan. Intusschen blijft het steeds woelig in Berlijn en ook gisteren avond hebben botsingen met de politie plaats ge had, waarbij weer eenige gewonden vie len. Een twintigtal werden jn het zie kenhuis der Moabitwijk gebracht. Na een charge der politie kwamen plot- ling de oproermakers, die zich telkens in de huizen verscholen, naar 'buiten geloo- pen met matrassen, hout en andere brandvoorwerpen diie, ijlings opgestapeld en met petroleum overgoten, in brand gestoken werden. De terstond ontboden brandweer kon (voordat ernstige schade was aangericht den vuurstapel dooven, beschermd door politie met brownings in de hand. De lantaarns kunnen niet branden daar ze grootendeels vernield zijn en de politie loopt des avonds met brandende magne siumfakkels rond. Ook in Barcelona is de hoop, dat de staking der metaal bewerkers weldra geëindigd zou zijn, ijdel gebleken. Het aantal stakers neemt integendeel toe, hunne houding wordt uittardender en zij geraken telkens in bloedige botsingen met de politie. Dins dagavond brachten zij de universitejts- wijk in rep en roer, en toen dé po litie tusschenbeide wilde treden, werd zij ontvangen met revolvers, zonder dat echter iemand ernstig gewond .werd. De politie h,aci &ÊU aantal betopgers in hechtenis genomen, maar deze wer dén door hunne makkers kort daarop weder bevrijd. Dag en nacht doorkruisen thans pa trouilles dé ©tad, ten einde verstoring van de orde te beletten. De cholera in plaats van af te nemen, woedt steeds erger in Zuid-Europa. Vooral uit Italië komen ernstige berichten. In de afge- loopen 24 uur zijn in dé .stad Napels 15 nieuwe en 9 doodelijke gevallen van cholera Voorgekomen, In de provincie Napels 4 nieuwe en 1 doodelijk' geval, en in dé provincie Pari 3 nieuwe en 1 doodelijk geval. Met het oog hierop worden in ver schillende landen, ook in ons land, stren ge maatregelen ten opzichte van het verkeer genomen. GEMENGD. De koning en koningin van België die den 3en October te Weenen aanko men, zullen op het stadhuis feestelijk ontvangen worden. Behalve een offici eel feestmaal, een 'familiediner en ont vangst der diplomaten, zullen de ko ning en de koningin nog de opera be zoeken. Het stadhuis en omgeving zul len op dezelfde wijze versierd worden als bij de aanwezigheid van den Duit- schen keizer. De Turksche grootvizier Hakki pas ja heeft gisterenmiddag te .Weenen een onderhoud met Aehrenthal gehad en is 's avonds naar Konstantinopel vertrok ken. Tijdens zijn verblijf te Weenen heeft die grootvizier oak conferenties gehad met de (directeuren van de Landerbank en van den Wiener Bankverein. Maarschalk Hermes da Fonsoca, dé gekozen president van Brazilië, is uit Cherbourg naar zijn land1 terugge keerd1. De „Matin" verneemt uit officieele bron te St. Petersburg, dat de Russi sche minister van Buitenl. Zaken Is- wolski door Tsaar Ni colaas benoemd is tot gezant te Parijs. De internationale vereeniging voor wettelijke bescherming van arbeiders, heeft gisteren in hare vergadering te Lu gano de voorstellen van tie commissie tot regeling van den huisarbeid döor aaneensluiting van dé werklieden, ta riefverdragen en maatregelen tegen on behoorlijke bezoldiging aangenomen. O. m. wordt de oprichting van bureau's voorgesteld', die de minimum-loonen zul len vaststellen en tariefverd'ragen zullen ontwerpen. Henderson, de leider van de Ar beiderspartij in het Engelsche Lager huis, heeft van de zijde der regeering mededeeling gekregen, dat het voorne men bestaat in den loop van de vol gende zitting een wetsontwerp in ite dienen over schadeloosstelling van par lementsleden. Balfour zou niet van plan zijn dit voorstel ie bestrijden. Over de verduisteringen van Duez den beredderaar der congregatiegoede ren, hebben we onzen lezers in lang niets medegedeeld. De rechter van in structie, Albanel, heeft thans, van va- cantie terug, de zaak hervat. Gisteren is Duez in het bijzijn van zijn advocaten döor Albanel ondervraagd. Duez gaf in dat verhoor toe, dat hij als beredderaar van de goederen der geestelijke veree- nigangen ruim 1.300.000 fr. verduisterd heeft. Onder de kolendelvers van Zuid- Wal es is een stemming gehouden pver dé vraag of zij de kameraden van de Cambrische mijnen met een algemeé- ne staking dan wel slechts met geld zouden steunen. Gisteren was de ge heele uitslag nog niet bekend, maar men wist reedis, dat een groote meerderheid was voor geldelijke steun alleen. Bij het Russische spoorbeheer zijn weer eens belangrijke verduisteringen ontdekt. De juiste omvang er van zal door een revisie worden vastgesteld. On- dertusschen is de chef der verrekenigs- afdeeling te Moltschanow alreeds pnt- slagen. Gisteren zou dé Russische minister president Stolypin van zijn reis door Siberië te Petersburg terugkeeren. Bin nen enkele dagen zal hij van daar naar Friedberg vertrekken, ten einde met den Tsaar de Finsche aangelegenheden te be spreken. Na zijn terugkeer zal vermoe delijk de Finsche Landdag worden pnt- bfindefl. De Grieksche nationale vergade ring is begonnen met het onderzoek van de geloofsbrieven der afgevaardigden. Die der Kretenzers zullen eerst later onderzocht worden.. - De officieuse >,Diario die Noticias" zegt dat het bezoëk van koning Manuel aan den Duitschen keizer van niet gerin ge politieke beteekenis is ien '<een intieme re verhouding tusschen de twee landen ten gevolge zal hebben. Poor het gehee land1 wordt de tijding met vreugde be groet. De Corriere della Sera van Milaan verzekert dén inhoud van de Roemeen- sche-Turksche overeenkomst in hoofd zaak te kennen. Turkije verbindt zich den status quo in de Dardanellen te handhaven en Roemenië, wanneer het wordt aangevallen, metterdaad te sfteu- nen. Roemenië zal Bulgarije bestrijden, wanneer dit land Turkije den oorlog aan doet. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Axel: J. A. Dregmans, cahtiidaat-nota- ris aldaar zijn benoemd: tot burgemeester van Hedikhuizen, A. van der Geld; tot bur gemeestervan Goedereedie enIStellendam, J. L. Bosschieter; tot burgemeester van Hardiinxveld, J. Schoehuizen; tot bur- meester van Eede, E. Bureijntot burge meester van Sloten (prov. Friesland) O. Greebe; tot burgemeester van'Stad-Har- denberg: W, baron van Ittersum; tot burgemeester van 'JHeino, "h. A. J. van Sonsbeek; tot burgemeester van Gieten A. W. (Bouwmeester; tot burgemeester van Coevorden J. W. van'der Lely; is aan J. Broékema eervol ontslag ver leend als leeraar aan ide Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; is benoemd tot inspecteur der directe belasting»! te Amsterdam (6e kantoor) W. H. J. van .Hien, inspecteur. Je Am sterdam (3e kantoor) 'is benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen 'te Amsterdam (le kan toor) A. J. Loyens, Te Amsterdam is benoemd tot directeur van het post en telegraaf kantoor te Wijk-bij-Duur- stede A. ;B. van Beers, thans commies der posterijen 2e klasse. De Tariefsherziening. De Londensche berichtgever van het j.Hbld." seint: De „Daily Express van Donderdag ochtend zal een artikel bevatten van "den heer Courlander, die naar Nederland is gezonden om de aangekondigde tarief- wijziging te ibestudeeren. "Hij kan uit betrouwbare bron bijzon derheden méde deel/en omtrent het nieu we tarief en door de welwillendheid van de „Daily Express" ben ik in staat ge steld details uit zijn artikel mede te dee- len. Hij bericht, idat het nieuwe ontwerp een lijvig stuk is, dat een wetsontwerp en een lijst van de nieuwe tariefrechtien be- va"t. Men verwacht, dat de opbrengst meer dan 25 millioen gulden zal bedragen. "Er zijn in het nieuwe tarief vier klas sen; grondstoffen voor gebruik van nij verheid of landbouw zijn vrij van invoer rechten, eveneens zullen machines, be stemd voor de pro"ductie van machineriën in Nederland, zelf voorloopig vrijgesteld zijn. "Machineriën, die in Nederland ver- vlaardigd kunnen worden, zullen krachtig beschermd worden. Voedingsmiddelen voor'die gtoote mas sa zullen vrij zijn. Graan zal niet worden belast, meel echter wel. Groenten zullen vrij zijn van belasfin- gen. Voor conserven, door de minvermogen de klassen gébruikt, zal minder betaald worden dan .bij het huidige tarief, maar van luxeconserven jzal een zware belas ting worden geheven. De vier klassen zullen zijn: 3, 6, 10 en 12 proc. ad valorem. Op halffabrikaten, andere "dan gronds toffen, zal een recht worden geleged van 6 procent; van goéderen, die voor drievierde afgewerkt zijn, worclt 10 proc. betaald^ voor geheel afgewerkte goederen en weel de-artikelen wordt 12 proc. "be taald. Linnen goederen en kleederen uit En geland ^ujlen '|du§ zw^aj gorden jbela^t .Van schrijfbehoeften, die in gFOote hoe veelheid uit Engeland worden ingevoerd^ wordt eveneens zware belading geheven^ met het doel de Nederlandsche papierin dustrie te idoen herleven. Gedrukte stukken, prentbriefkaarten enz.,: die in groote hoeveelheden wordeq ingevoerd, zullen ^2 proc. moeten Betalen* De lijst bevat 5 groepen. De rechten op goederen, die niiet in Ne- dderland gefabriceerd! kun nen worden, zu| len minder dan 5 proc, bedragen. Het retaliatiestelsel jkan oök worden toegepast .Wanneer een staat een belasting "beft* gericht tegen den invoer van "Nederland- fsche productei?» {zal Hederland de be voegdheid hebben oofc tegenover dien staat zijn tartefven te verhoogen. Christ Hist. Unie. De middagvergadering was bestemd voor een referaat van dr. j. Schokking over gedwongen winkelsluiting. Spr. ging na de gronden door de Staats commissie voor den winkelstand in haar memorie van toelichting van haar ont werp voor gedwongen winkelsluiting aangevoerd. Spr. conclusie was tweeledig: lo.wat het bedienden-personeel aangaat, wordt met gedwongen winkelsluiting een ver keerden zet gedaan op het schaakbord, omdat de koning niet wordt bereikt; 2o. wat betreft de winkeliers wordt met ge dwongen winkelsluiting een stap gedaan op een weg, z.i. tot dusver niet betreden, n.l. op den weg tot beperking van de vrijheid van werken voor het zelfstandige individu. Spr. inleiding gaf aanleiding tot eenige discussie. Een enkele stem ging daarbij op vóór gedwongen winkelsluiting, maar zoo goed als algemeen was men van oordeel dat ter wille van het personeel waarom het toch te doen is een ge heel anderen weg dient te worden in- Het volgende punt voorkomende op de agenda: bespreking van den algemeenen politieken toestand en van den toestand der Unie, werd op voorstel van den voor zitter verdaagd tot een volgende ver gadering, opdat zoodoende tevens het hoofdbestuur dit punt eerst in zijn ver gadering,tot een onderwerp van bespreking kan maken. Hof van Arbitrage. In tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, verschillende leden van het corps diplomatique, leden van den Raad van Beheer, en den Engelschen zaakgelastigde Lord Acton werd gister middag 3 uur in het gebouw van Arbi trage te 's-Gravenhage de openingszitting gehouden van het scheidsgerecht in het geschil tusschen de Vereenigde Staten van Amerika Venezuela betreffende de zaak van MTivaartmaatschappij „Orinoco. Het scheidsgerecht is als volgt samen gesteld prof. Lammasch, hoogleeraar, lid van het Heerenhuis te Wéenen, voor zitter; mr. Beernaert. minister van Staat, uit België, en Gonzalo de Quesada, ge zant van Cuba te Berlijn, leden. Het nieuwe middel. Sommige bladen verdiepen zich in be schouwingen over het nieuwe middel, dat de Minister van Financiën achter de hand had om in den nood der schatkist te voorzien. De „N. Crt." spreekt van een voorstel tot belasting van de goederen in de doode hand. Het „Volk" weet mede te deelen, dat een tabaksbelasting in voor- bendig is, misschien wel in den vorm van een debietrecht. Als nvnister Kolkman zijn geheim nog een tijdje voor zich houdt, zullen er wel meer oplossingen van het raadsel komen. Aftreden van Mr. Z. van den Bergh. Het „Nieuws van den Dag" meldt: Naar wij vernemen, heeft de heer mr. Z. van den Bergh, wethouder voor de Publieke Werken te Amsterdam, het voor nemen af te treden. De heer Van den Bergh heeft als Raads lid zitting tot 1911 en zou als Wethouder in 1914 aan de beurt van aftreding zijn. Zijn besluit om de periodieke verkiezing van 1911 niet af te wachten, maar reed3 thans het wethouderschap neer te leggen, zou gebaseerd zijn op gebleken ernstig verschil tusschen zijn vrijz. dem. partij— genooten over de wijze waarop hij de

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1