22 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 292. S)e Ëcfctaciic Sou/tomt Bureau OU 013 SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. ,DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering 'en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-adverlentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Mochten we eergisteren reeds de ver- wachting uitspreken, diat de ketelmakers uitsluiting in Engeland. spoedig bijgelegd tzou kunnen worden, thans kunnen we berichten dat de eerste fetafp* om ïot een schikking 'te komen (door de arbeiders is gedaan. Te New-Castle kwam ^Dinsdag een ver gadering Tij een van gedelegeerden der verschillende afdeelingen van den Kctel- tmaekrsbond met eenige leden van Iliet (hoofdbestuur. De vergadering "had ten doel te bespreken, welke waarborgen aan de patroonsorganisatie konden worden gegeven 'dat geen partieele stakingen meer zouden voorkomen, "De vergadering was niet openbaar, maar medegedeeld werd (dat de vergadering bereid was de verlang de waarborgen te geven, en men met al- gemeene stemmen een voorstel heeft aan genomen dat morgen aan de vergadering der patroonsorganisatie zal worden voor- Vai/ari&ere zijde beet het echter dat de werkgevers niet voornemens zijn ook maar°het geringste toe te geven. Van toegeven schijnt ook geen sprake bij de onderhandelingen over de Fransche Turksche feening, die plotseling afgebroken zijn. Vermoedelijk zal deze nu bij een groep Engelsche financiers gesloten worden. Volgens een bericht van den corres pondent van den „Berl. Lokalanzeiger" te Konstan'iinopel iheeït de leeningsqua^s- tie aanleiding gegeven tot een zoo ilioog loopend geschil tusschen den grootvizier Jiakki pasja,, die wel geneigd scheen con cessies aan Frankrijk te doen en Djavld, den minister van financiën, die de „Ban- que Ottomane" buiten de zaak wilde hou den, dat aan een bijlegging niet meer te denken valt. Hierdoor zou wel eens een grootviziers crisis kunnen ontstaan. Wat betreft de overeenkomst met Roemenië weet de Weensche berichtgever van 'de Matin", naar fiij zegt op grond van in lichtingen van gezaghebbende zijde, mede te deelen dat de overeenkomst tusschen Turkije en Roemenië een aanvulling van het Drievoudig Verbond en Aehrenthal de voornaamste beweegreden er van 'is. Een regelrecht verbond tusschen Oos tenrijk, Duitschland .en Turkije zou een verbreking schijnen van het Europeesche evenwicht, een vijandige daad tegenover Ihet Drievoudig Verbond en, na de onder handelingen over 'Kreta, wéinig aange naam voor Italië. Er was een brug noodig tusschen .Tur kije en het Drievoudig Verbond'. Roeme nië vervult die rol. tjf dat echter wel aangenaam is voor Italië? 't Is gelijk, zou men zeggen, oï je door den hond dan wel door de kat gebeten wordt. In ieder geval is er ge zorgd voor een 'toekomstige entente tus schen Duitschland, Oostenrijk en .Turkije voor het geval dat Italië ach ,aan den Driebond mocht wellen onttrekken. Ook in Servie (heeft het .bericht over de jTurksoh-Roe- meensche entente zichtbare onrust ver wekt, die .eerst verdween 11a de besliste tegenspraak uit Konstantinopel en "Boe karest. Daarentegen verluidt thans, "dajt de sinds langen tijd tusschen Turkije en Ser vië bestaande goede betrekkingen door een bij gelegenheid van bet aanstaande (bezoek Van .riakki pasja te Belgrado te sluiten Turksch - Servisch bondgenoot- Schap zullen worden bevestigd. GEMENGD. Het personeel van de Zuiderspoor- \vegen in Oostenrijk heeft besloten het lijdelijk verzet te staken, de directie heeft nml. zekere eischen ingewilligd. De Atheensche pers toont zich zeer Verheugd over de wijze, waarop koning Ferdinand van Bulgarije den nieuwbe- hoeixLdcn Griekse hen gezant .ontvangen heeft. Z. M. verzekerde, dat hij het steeds inniger worden van de Bul- gaarsch-Grieksche betrekkingen met ge noegen zou begroeten, omdat beide lan den daarvan niet anders dan voordeel zouden hebben. De Chineesche prins Tsai-Hsoen gaat naar Amerika, naar het heet met een opdracht om1 de Jsfoord-Amerikaan sche marine te bestudeeren. Sommige bladen beschouwen deze reis als iets anders dan een gewone studiereis en ver zekeren dat de prins te Washington gaat onderzoeken hoe men daar over een Chineesch-Amerikaansch verbond of een overeenkomst denkt en misschien geneigd is een leening te sluiten voor verschillende doeleinden. De Duitsche sociaal-democraten zijn nog niet tot overeenstemming ge komen in de kwestie der Badensche partijgenooten. Ter eere van jie zilveren bruiloft van den groothertog van Baden, had eer gisteren avond te Mannheim een feest maal plaats, waar de nationaal-liberale afgevaardigde Basserman een feestrede hield. Gisteren waren alle winkels, kantoren en bureaux gesloten, ter gelegenheid van het feest. Gisteren werd te Keulen een nieuw gebouwde brug over den Rijn op plech tige wijze ingewijd. De Minister van Openbare Werken Breitenbach, hield een redevoering, waarin hij de brug als „"Hohenzollern- briicke" doopte. Die brug is versierd met een stand beeld van den Keizer. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aange- gesteld tot officier van gezondheid 2e kl., de arts R. G. Bijl is aan mej. E. de Clerc qop haar ver zoek met ingang van 1 October a.s., eervol ontslag verleend als amanuensis bij het Rijks archief te Utrecht; zijn op hun tegenwoordige standplaat sen benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen J. A. baron yan Ittersum, waar nemend adjunct-inspecteur dier midde len te Valkenburg (L.) en A. Volk- maars, waarnemend adjunct-inspecteur deir middelen te Enschede; zijn benoemd: tot bewaarder van jde hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Arnhem J. ter Delkwijk, thans inspecteur der registratie en do meinen in de 11e divisie te 's-Gravenha- ge tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akte te 's-Gravenhage, B. M. Moorrees, thans ontvanger der yegistra- tei voor de burgerlijke akten en der suc cessierechten te Arnhem zijn benoemd tot ontvanger der direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen te Vlaardingen T. G. Versfeit, ont vanger der directe belastingen en accijn zen te Woerden tot ontvanger der "directe belastingen en accijnzen te Willemstad, J. G. Ooster- baan ontvanger der zelfde middelen te Gieten tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hoogeveen R. Ten Berge, ontvanger derzelfde mid delen te Neuwieschans (station) tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gieten C. Hal ff, ontvan ger der directe belastingen, invoerrech- en accijnzen, tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van Financiën is, ter zake van zijn gedrag bij (de krijgsverrichtingen op het eiland Flores, hoofdzakelijk gedurende het tweede half jaar 1909, benoemd tot ridder 4e klasse der Miltiaire Willemsorde, de le-luite- nant der infanterie van het leger in Ne- derlandsch-Ir.dië G. C. Spandaw zijn met ingang van 1 October be vorderd tot opzichter van "den Rijkswa terstaat le kl. J. C. Winterwerp Czn. en H. Bokma, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 2e kl. Algemeene Vergadering derBesturên van R. K. Meisjes-Vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Deze vergadering is Dinsdagmorgen te Rotterdam gehouden. Nadat de voorzitter, pastoor Verhoeven, de vergadering had geopend met een uiteenzetting van de jonge geschiedenis der stichting, bracht de secretaris, pas toor Louridtz een verslag uit. Het vol gende deelen we uit dit uitgebreid verslag mede Het getal meisjes, dat thans bij R. K. vereenigingen zijn aangesloten bedraagt thans 659. Al deze vereenigingen zijn gesplitst in twee afdeelingen, maar de leeftijd loopt bij verschillende zeer uiteen. In deze vereenigingen wordt onderwijs gegeven in den godsdienst, vrouwelijke handwerken, sommigen geven ook zang onderwijs en huishoudkunde, en enkele ook herhalingsonderwijs. In alle vereenigingen wordt ook gele genheid tot ontspanning gegeven, behalve in de vereeniging van Schiedam. Pastoor Verhoeven leidde de volgende vraag in Op welken leeftijd is het gewenscht de meisjes in de vereeniging op te nemen en welke zijn hare werkzaamheden. In een klare en leerzame uiteenzetting zeide de spreker, dat, zeer zeker wat be treft het godsdienstig onderwijs, de meis jes dadelijk na het verlaten van de school in het patronaat moeten binnengaan. Spreker wil in het patronaat èn de behartiging der godsdienstige èn de be hartiging der stoffelijke belangen. De godsdienstige belangen moeten worden verzorgd door uitgebreid Katechismus- onderwijs en Bijbelsche geschiedenis onder leiding van een priester. De stoffelijke belangen door herhalings onderwijs aangepast aan het dagelijksch huishoudelijk leven, b.v. bij de rekenles financieele berekening der huishoudelijke uitgaven. Ook moet een cursus in vrou welijke handwerken worden gegeven. Daarna bekwam pastoor Wreesman het woord, om te beantwoorden de vol gende vragen lo. op welken leeftijd moeten de meis jes de vereenigingen verlaten, en 2o. welke zijn de werkzaamheden van de oudere meisjes Op de eerste vraag, antwoordde spre ker, dat, als de vereeniging niet in twee afdeelingen is gesplist, de 18-jarige leef tijd de grens moet zijn. Is de vereeniging gesplitst dan moeten de meisjes kunnen blijven tot hun 23ste of 24ste jaar. Op de tweede vraag noemt spreker meer uitgebreid godsdienstonderwijs, ver schillende cursussen, zooals kookcursus, knipcursus enz. Pastoor Louridtz behandelde o. a, de vraag, hoe de meisjes 's avonds van de ateliers vrij te krijgen. Hij zeide, dat, ofschoon de arbeidswet zegt, dat meisjes onder 16 jaar na 7 uur niet behoeven te werken, de burgemeester daarin kan dis penseeren, en men moet zorgen niet door onvoorzichtigheid in slechte verstand houding met den patroon te komen. Vervolgens beantwoordde spreker de vraag: Is het wenschelijk de meisjes onderricht te geven in sociologie. Ofschoon inleider dit onderwijs zeer nuttig achtte, oordeelt hij, dat hierover geen vaste regels moeten worden aangegeven, doch dit geheel moet worden overgelaten aan de wijsheid van den moderator. Pater Bouters uit Leiden vroeg, of 't niet mogelijk was om het onderricht in die zoogenaamde hoogere vakken gese pareerd te geven. Daar 't mogelijk is dat anders alle meisjes liefst in hoogere vakken onderricht zullen ontvangen. Pastoor Verhoeven dankte ten slotte allen die hier ter vergadering waren op gekomen om dit groot Katholiek-sociaal belang te behartigen, voornamelijk den zeereerw. heer Deken Thier van Rotter dam. De kern toch van het maatschappelijk leven is de vrouw, en door de vrouw moet het gezin weer hersteld wor den, gerestaureerd in Christus. Laten wij daarom allen met volle krachten mee werken aan den bloei van onzen mooi'en Bond van meisjespatronaten. De vergadering werd gesloten met ge bed. Antirev. Kamerclub. De Antirevolutionaire Kamerclub heeft tzi-ch, naar ide „Stand." meldt, ,als volgt geconstitueerddr. A. Kuyper, voorzit ter; mr. H. A. v. d. Velde, vice-voorzit- ter; L. F. Duymaer van Jwist, le se cretaris; C. v. d. Voort van Zijp, 2e secretarisjhr. H. W. van Ascfr van Wijck, penningmeester. „De Zeven Provinciën". Het nieuwe oorlogsschip „De (ZeVe'n Proyinciëii", £al 6 October in dienst worden gesteld onder bevel van den kapitein ter zee F. Bauduin. Het schip werd, zooals men weet, gebouwd pp 's Rijks werf (e Amster dam en door Prins Hendrik in April 1909 te water gelaten. Onthulling Juliana-monument. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft Nu er ook van andere izijde eenige ruchtbaarheid aan gegeven is, gevoelen wij geen schroom meer, in het openbaar uiting te doen van de zeer groote teleur stelling, diie gen aanzienlijk deel der Haagsche bevolking heeft gevoeld over. (het wegblijven van H. M. de Koningin bij de onthulling van het Juliana-monu ment hier ter stede. Ddt indrukwekkende monument, dat daar voor ihet nageslacht zal staan flils een artistieke, massale (her innering aan dc geboorte van onzèPrin- ses, prijkt in een stadsdeel van ,H. M. residentie, waarin de straatnamen slag op slag herinneren aan de Oranjevorsten en vorstinnen en bovenal aan de vrouw, naar wie de Prinses is genoemd, een stadsde^/ bovendien, dat bij de glorierijke feesten ter eere van "Prinses Juliana's ge boorte zeer karig is bedacht geworden, en dat b.v. den optocht tot veler diepe spijt niet door zijn ruime, breede. straten trekken zag. Toen hebben de bewoners zelf de hand aan den ploeg geslagen, groote offers van geld en werkkracht heeft het gekost het monument gisteren gereed te krijgen en slechts met reusachtige inspanning is het gelukt. Zoo kwam een gédenkteeken tot stand dat tot de schoonste sieraden van ons Vaderland zal behooren. Algemeen werd dan ook dc stille, maar vaste hoop 'gékoesterd dat ,H. M. de K' ••'-'in het gédenkteeken zou "ko men li en zoo de groote opoffe ringen van deze schoone buurt eenigszins beloonen. Dat de Koningin er niet voor uit Apeldoorn zou overkomen, begreep men idoch daarom werd juist gezorgd op prinsjesdag klaar te zijn, ten einde de be zwaren voor de Koningin tot op een mi nimum terug te brengen. Helaas, de hoop is niet vervuld. Om half een kwam de Koningin in de re sidentie, om één uur opende zij de Sta- ten-Generaal, om half drie trok zij weer terug naar het Loo, en voerde de Staats spoor haar als het ware voorbij aan het monument, dat daar staat als een "hulde aan haar beminde prinses. iWel kwam de Prins even zeer vluchtig het monu ment onthullenmaar dit vermag toch piet in de residentie den zeer sterken indruk van spijt, teleurstelling ejn verwondering weg te nemen, die het wegblijven van H. M. heeft veroorzaakt. jWij meenen met de allerhoogste bescheidenheid, dat de Koningin hier een zeer gunstige ge legenheid heeft laten passeefen, pm te toon en, dat zij op prijs stelt, wat zoo spontaan door een deel van haar volk ter eere van Haar Huis wordt gedaan. Er gaan nu wel allerlei geruchten, om motie ven aan te geven voor het overhaaste vertrek der Koningin, maar wij meenen die te moeten passeeren. Openbaarheid te geven aan den hier geschetsten indruk leek ons echter plicht, te meer, daar er hier vrij (algemeen over ide zaak wordt gesproken. LEIDEN, 22 September. R. K. Militairen-Vereeniging. Als opvolger van den W.Eerw. pater C. Haanen is benoemd tot .Directeur van den R. K. Militairen-Vereeniging de W.Eerw. pater L. A. J. Klüken, O. F. M. Gisteravond is Z.Eerw. op feestelijke wijze als zoodanig geinstalleerd. De nieuwe directeur hield daarbij een har telijke toespraak tot de leden, waarin Z.Eerw. de groote verdiensten van zijn voorganger ten opzichte van de R. K. Militairen Vereeniging herdacht en be loofde zijn beste krachten aan de Ver. te zullen geven hoe moeilijk het Z.Eerw. ook zal vallen een zoo uitstekend en ijve rig directeur op te volgen. De leden werden door den Directeur vervolgens op bier en sigaren pnthaald. Nederl. R. K. Voksbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarllem heeft benoemd tot geestelijk-adviseur van den afdeeïing Leiden en Omstr. van' den Nederl. R. K. Volksbond den W. Eerw. pater C. L. M. 'Zuidgeest, O. F. M. Leidsch Studentencorps. Het aantal op gisteren nieuw inge schreven novitii te Leiden bedraagt thans 87. Niet alleen beteekent dit geen ach teruitgang in hun aantal vergeleken bij de vorige jaren, veeleer, wanneer men( hierbij nog rekent degenen die nog ver wacht worden en de nakomers (zeker een tiental) gelijk deze elk jaar komen, zal het gemiddelde der laatste vijf jaren aanmerkelijk overschreden worden. Er kan dus nu reeds worden vastge steld dat de oppositie, tegen het groen- loopen gevoerd, geen invloed op de toe treding heeft gehad. ALKEMADE. De heer J. A. Petter ont vanger der directe belastingen en accijn zen, alhier is bij Koninklijkbesluit be noemd tot ontvanger dierzelfde middelen te Ravenstein. AALSMEER. De gemeenteraad be sloot tot overname van al de gronden, aankoop van huizen enz. ter uitvoering van het uitbreidingsplan der gemeente. De gemeente krijgt daardoor de beschik king over ruim' 8 Hectaren land, |wat van groote beteekenis is, daar hier geen bouwgrond is te krijgen en als gevolg daarvan bepaald woningnood heerscht. Voor de benoodigde gelden, f75,000, zal een gcldleening worden aangegaan. Aan mej. Jansen Heijtsmajer werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. School wijk IV (Kudelstaart). Tot hoofd van het herhalingsonderwijs aan de O. L. School wijk III (Uiterweg) werd de heer P. Stuurman, hoofd dier school, be noemd. BOSKOOP. Door wijlen den heer T. Rosser zijn bij testamentaire beschik king, vrij van successierechten, verschil lende legaten vermaakt aan zijn vroe gere knechts of hun weduwen, aan de vereeniging 't Oroene Kruis, afd. Bos koop, aan de vereen. Zelf Hulp o.a. een legaat van f 400. Alle legaten zul len voorzeker dankbaar worden aan vaard. KATWIJK AAN ZEE. Voor eenige partijen haring werden gisteren op den publieken afslag besteed de volgende prijzenvoor volle pe kelharing f 13 a f 13.40, ijle ha ring f 11.60 a f 11.95, steurharing f 14.20 a f 14.45, makreel f 12,95 per kantje. LISSE. Het afzetten van het harddra- -verijterrein zoomede het plaatsen en weder opbreken van de tribunen alsme de van den muziektent is bij inschrij ving opgedragen aan de heeren A. Was senaar en Joh. van Velzen, aannemer alhier, voor de som van f150. Gisteren werd vanwege de afdee ïing Lisse van het H. B. G. de twee de droge veiling gehouden in het Hotel „de Witte Zwaan". De aanvoer was we derom groot want de catalogus bestond uit niet minder den ruim 500 nummers. De belangstelling was eveneens groot. In goede kwaliteit was de handel vlug doch in mindere kwaliteit traag. Voor onderstaande soorten noteerden wij de volgende prijzen. Murillo f 19 a f23. Rose Gris de Lin f8 a f9.50. Geele Prins f5 a f7. Goudvink f 8. Chryse- lera f4. Rex Rubrorum f10. La Pre- cieuse f 10. Brutus f 16. Scarlif Due f30, (Thomas Mores f7. Grand Due f 12 a f 15. Artus f7.50. Jacoba van Beieren f3. Bic Victoria f2. Bic Grandes f2.50. Emperor f5. Oranje Phoenix f3. Gol den Speer f7 a f9.50. Glad. Cono. Al- ba f5.50. The Bride f3. Blusing the Bride f 12. De prijzen zijn berekend per H.L. en moeten verhoogd worden met 10 pCt. kosten. De derde veiling is intusschen bepaald op Vrijdag 30 "Sep tember a.s. NIEUW-VENNEP. Dinsdagnamiddag heeft een kleine jongen, die met luci fers speelde, een grooten hooiberg in brand gestoken van den heer J. van Drie! alhier. Al het hooi verbrandde. Door krachtig optreden werden omliggende huizen gespaard. Alleen werden eenige kleeren, die op een drooglijn hingen, mede een prooi der vlammen. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteren werd in Café „Flora" voor de laatste maal in dit jaar de bloembollenbeurs gehouden. De handel is afgeloopen. Wanneer we dit afgeloopen jaar ver gelijken met het vorige, dan bemerken

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1