Uit Stad en Omgeving. heer Limburg, dat hij zeer ingenomen was met het monument. Vervolgens droeg generaal Braams het monument aan de gemeente over, om het bij monde van den waarnemenden burge meester, wethouder Jansen, aanvaardde. Hiermede was de plechtigheid afge- loopen. Qemeente-financien. De wethouder van Financien ge assisteerd door den chef van dienst den heer Rovers, heeft de Pers in de gelegen heid gesteld eens een leerzaam kijkje te nemen in de werkplaatsen der controle van de met de a.s. Januari uit te voeren gemeentelijke inkomstenbelasting. Het is daar een heele machinerie, maar niet gecompliceerd, want de raderen grijoen stelselmatig uit elkander. Maar de wijze waarop me zich beijverd heelt de controle tot in de kleinste bijzonder heden te verzekeren, is 'een proeve van buitengewone praktsche werkwijze, ge tuigt van een breede en diepe kennis van de kronkelpaden waarlangs de fiscus zich vaak heeft te bewegen. Men rekent op 451)00 a 50000 aansla gen en men vleit zich, dat geen dezer aan de mazen van het net zal ontsnap pen, dat de fiscus hier op kunstvaardige wijze heeft gespannen. Toch ligt strenge fiscaliteit volstrek niet in de bedoeling der administratief De wethouder verzekerde, dat 't geens zins zijn bepoeling is de menschen „het vel over de ooren te halen". Integendeel wil hij op kleinigheden zeer meegaande zijn. Wat hij wil, is de eerlijke aangiften te beschermen tegen die knoeien willen en ontduiken. „De goeden mogen niet onder de kwaden lijden" mag men hier letterlijk zeggen. Daarom zijn alle bijzonderheden tot in het minitieuze ge regeld, Iedere van deze 45.000 of 50.000 belastingschuldigen krijgt zijn „nummer', „nummer" in deze bureaucellen. Zoo veel aangeslagenen, zooveel kaarten. De ze zijn de verzameistaten van de gegevens, welke de gemeentelijke administratie zich verschaft, gegevens die het Rijk of de Rijksadministratie of de statisitek ver strekt; gegevens die de gemeenten el kander toezenden, waarbij het een wis selwerking wordt om elkander op de hoogte te houden van vertrek, van ves tiging, van aanslag, van de bestaansvoor waarden. De bestanddeelen der inkom sten zijn tot in 4;e voornaamste bijzon derheden op de „legkaarten" aangeduid, ingedeeld, geclasseerd, geclassieerd, ien die legkaarten worden saamgesteld. Uit tal van „blokjes", in den vorm van gegevens, die men zich aan alle zijden verschaft en 'die hun plaats vinden op kleinere kaatern, allen gerangschikt naar soort en ga'ding, naar "kleur en'loketnum- mer. 't Is een heele kleurenverzameling in deze controie-bureaux. 'Den slech ten betalers wordt het daar met reden •„groen en blauw" voor de oogen. Maar daar zijn heel wat werkkrachten noo- dig voor deze diep ingrijpende administra tie. Onder de opperste leiding van den wethouders taat db heer'Rovers, de wak kere chef van 'dienst, aan 't hoofd van een drietal bureaux, 'die gevestigd zijn in de voormalige schutterij-lokalen aan de .Groote Markt. Hij heeft tevens hoofd ambtenaren onder zich; zoo heeft iedere de rdrie afdeelingen een chef een dief en onder 'dezen .werkt een góheeje staf. yan ambtenaren, ten minste zestig in ge tal. Bij deze bureaux is een ruime ver gaderzaal voor de commissie van ad vies, zoodat de zaken vlug kunnen wor den a'fgedaan. Vindingrijkheid en nauw gezetheid dingen op deze bureaux om den voorrang; orde en regelmaat voeren er den scepter. En aan de gemeentelijke schatkist, zal, dunkt ons, deze uitstekend ingerichte dienst zeker ten goede komen. Staking te Waalwijk. De laatste dagen zijn rustig voorbij ge gaan. Zekere S. v. D., 'die verleden week is mishandeld, heeft gisteren en oo'k Zon dag gewoon zijn gang "kunnen gaan zon der dat hij is lastig gevallen. De Vakbond heeft weer een circulaire idoen verspreiden, waarin gezegd wordt dat zij zullen strijden, al is het nog maan- |öen lang. De werklieden, die de plaatsen der sta kers innemen, worden intusschen nog tfoor de politie van en naar de fabriek ge bracht Ontevreden politie-inspecteurs. Inzake de onderscheidingen aan de 'Amsterdamsche politie-inspecteurs, ver nemen wij nog, dat Koning Leopold II de gouden medailles ter beschikking van den hoofdcommissaris had gesteld. De inspecteur, die weigerde de gouden hiedaille te aanvaarden, is een inspecteur 3e klasse. Hij werd, evenals de andere hoofdinspecteurs en inspecteurs, Zondag door den hoofdcommissaris telefonisch opgescheld^ met de vraag of hij een gouden medaille als pnderscheiding wenschte te ontvangen. De inspecteur bedankte echter voor deze onderschei ding. Kamerverkiezingen. De verkiezing in het kiesdisdrict Eind hoven voor een lid van de Tweede Kamer noodig door het ontslag nemen van den heer V. A. M. van den Heuvel, zal plaats hebben op Dinsdag 11 October de herstemming, zoo noodig, op Donder dag 20 October, de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 27 October. Naar „De Rotterd." meldt, is gisteren bij de Tweede Kamer een brief ingekomen van mr. A. de Jong, wethouder der ge meente Rotterdam, waarbij hij bedankt als lid van de Tweede Kamer. Prov. Statenverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in het kiesdistrict Zaandam (vacature-de Boer, U.-L.) ver kregen de heeren K. Prins (S. D. A. P.) 2330, mr. H. J. C. van Tienen (U.-L.) 1627, K. Baas Gz. (A.-R.) 1573, en J. Brinkman (V.-D.) 371 st., zoodat er een herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren Prins en Van Tienen. De R. K. Liefdezusters, die sedert Mei 1897 op'hoog verzoek de verpleging van een deel der zieken van het Mil. Hospi taal in Paramaribo op zich genomen had den, zullen met ingang van 1 Nov. e.k. die verpleging opgeven. -Naar de „B. B. Cf." verneemt, zal Tde Bakkerswet in de eerste helft van 'October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Naar de „Stand." verneemt, is met ingang van 1 November tot hoofdredacteur van de „A.-R. Rotterdammer" benoemd prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Diepenhorst blijft hoogleeraar en blijft te Amsterdam wonen, De heer R. A. van Sandick, wethouder van Onderwijs te 's-Gravenhage, heeft als zoodanig ontslag genomen. LEIDEN, 21 September. Gezondheids-Congres. Vrijdag en 'Zaterdag zal hier ter stede bijeenkomen het 'congres voor openbare Gezondheidsregeling, waarvan de agenda reeds vroeger 'door ons werd medege deeld!. Wij brengen 'hier slechts in herin nering dat een drietal onderwerpen van eminent belang aan de orde komen, t. w. rapporten over .Hygiënische toestanden aan boord van jzee- en visschersvaartuigen, over verontreiniging van openbare levens middelen en over de werking van keu ringsdiensten. Gaarne sporen Wij tot het lidmaat schap van dat congres aan en vestigen de aandacht op de achterstaande annonce waarin de commissie van ontvangst tot deelname opwekt Het conflict aan de Grofsmederij. Aan ,*,Ket Volk" wordt gemeld: „Het hoofdbestuur van den Metaalbe- werkersbond besloot in zijn vergadering van L7 dezer het beshiit van tie dage- lijk-cphf? bee-turen. van -de -algemeen e en christelijke metaalbewerkersbonden 'ta handhaven en de uitgesloten Leidsche ket- tingsfneden niet te steunen. Een volledig rapport omtrent deze zaak zal aan het N. V. V. en 4e aangesloten organisaties worden gezonden. Zooals men weet, lieten de kettingma kers zich, ondanks het advies der organi saties, uitsluiten terwijl de toestand in den scheepsbouw de slechtst denkbare'is." Hoe steekt bij het optreden van den neutralen Bond de houding van ónzen R. K. Volksbond af, die, overtuigd van liet ongemotiveerde der loonsverlaging, niet geaarzeld heeft, zijn ontslagen leden te steunen. Bij de van 1019 dezer te Amster dam gehouden wedstrijden, uitgeschreven door den Amst. Kegelbond werd in de Korpswedstrijd 7e Mimosa van hier met 267, 15 Concordia met 245. De Negenprijs behaalde Mimosa met 9. Op de vrije baan werd 18eA. H. Dros. De directie der Holl. Electr. Spoor weg-Maatschappij heeft gisteren aanbe steed bestek no. 10, het maken van on derbouw eener overbrugging van de Ring vaart en den Ringdijk van den Haariem- meeTpolder nabij Aalsmeer. Ingeko- 10 biljetten. Minste inschrijver de hee ren P. C. de Rooy, Sloten en H. J. Ter- lage, Amsterdam f 69.999. Voor het examen hoofdacte is le 's Gravenhage geslaagd de heer J. Wa- nink alhier. 'De examens zijn afgeloopen. Het Stsbl. no. 280 bevat een Kon. besluit van den lOder dezer, houdende nadere wijziging van het Kon. besluit van 16 September 1895 (Stbl. no. 161), waarbij aan het bestuur der gemeente Leiden vei gunning is verleend op het landgoed Endegeest, gemeente Oegstgeest, een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Door deze wijziging zal voortaan in een houten hulppalviljoen 12 mannen, inpiaats van 12 vrouwen worden verpleegd AARLANDERVEEN. Heden werd alhier met groote opgewektheid de verjaardag der Koningin gevierd. De verschillende volksspelen, welke om half negen in den morgen een aan vang namen, werden vlug achter elkaar afgespeeld en ontlokten aan de toe- scnouwers menig gullen lach. In den namiddag was' het ringrijden aan den beurt. Hieraan namen 26 paren deel, De eerste prijs, een pendule met coupés, viel ten deel aan J. Boerén. Voor een der mededingende paren heeft deze feestdag minder aangename her inneringen, daar het met paard en tilbury in de vrij diepe wetering terecht kwam. Inzittenden en paard werden door dé vele redders spoedig op het droge gebracht. ALFEN a/d RIJN Op Zaterdag 24Sept. a.s. zal in Hotel „St. Joris" alhier de gewone jaarlij ksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Woerden plaats hebben. De hoofdpunten van de agenda zijn 1. Rapport van de Staatscommissie voor de reorganisatie van het Onderwijs in betrekking tot het L. O. Sprekerde heer schoolopziener W. F. G. L. Haanstra. 2e. Een en ander over de kunst van spreken, lezen en zeggen. SpreeksterMevr. Flothuis. BOSKOOP. Een gezelschap 73 Fran- schen heeft gisteren eenige kweekerijen en de Rijkstuinbouwwinterschool alhier be zocht. KATWIJK AAN DEN RIJN. De bloem bollenkweeker D. B. alhier, van wien vermoed werd dat hij met achterlating van een gedeelte 'have isn goed 'en me nige schulden met zijn gezin voortvluchtig was ,i.s, naar men "thans met zekerheid verneemt, per Holland-Amerikalijn naar het nieuwe werelddeel vertrokken. LISSE. Dat de kermis ook voor de ge meentekas 'n aardig doceurtje oplevert, blijkt wel hieruit dat de verpachting der staanplaatsen voor de kermistenten voor dit jaar weer ruim f 600 heeft opgebracht. De Burgemeester dezer gemeente heeft aan alle caféhouders alhier doen aanzeggen, dat gedurende de kermis in hunne inrichtingen geen gesproken of gezongen voordrachten mogen gehouden worden. Onder een groote toeloop van be langstellenden gaf de muziekvereeniging „Eensgezind", directeur de heer G. Ver- heij van Leiden haar laatste concert in dit zomerseizoen. Een zestal nummers werden met een korte tuschenpooze uitstekend uitgevoerd. Voor - het eerst is gisteren het in orde brengen der harddraverij baan alhier aanbesteed, waarvan de uitslag is als" volgd Wassenaar en van Velzen f 150, J. Suikerland f 175, B. van der Zool f232, J. Barnhoorn f 244. De gunning is alsnog aangehouden. LEIDSCHENDAM. Het driejarig zoon tje van F. T. alhier viel achter de huizen in de ringvaart. Hij was zeker verdronken ware "zijn grootmoeder niet spoedig toe geschoten. Deze sprong hem na en redde hem. Doch nu kwam het moeilijkste. Daar er veel bagger in deze vaart was, kon de vrouw, haar drenkeling boven wa ter houdend, zich niet "bewegen om naar den'kant te komen. Maar weder was er spoedig hulp. Met vereende krachtender buren weruen ze samen op "het droge ge bracht. NIEUWKOOP 'tls voor veel inwoners van onze gemeente thans een beste tijd- Nauwelijks is de dag aan den hemel of vele werklieden zijp aan 't maaien en binden van ruigt, welke werkzaamheden tot 's avonds laat, thans in de maneschijn, worden voortgezet. Een weekloon van twintig en meer gulden is nu voor deze menschen niets ongewoons. Ook de schippers maken goede zaken; want al de gemaakte ruigtbossen moeten weggevaren worden naar de plaatsen, waar bloembollen geteeld worden. De oogst is niet bijster groot, maar de prij zen der bossen zijn redelijk. WASSENAAR. Gister werd hier een veiling van droge bollen gehouden. Voor 't eerst was dit een veiling a contant. De veilings commissie was zeer goed tevreden over den uitslag. Er werd tame lijk verkocht en naar omstandigheden werden goede prijzen gemaakt. Bij den heer J. S. alhier werd een konijn ter wereld gebracht, dat er tame lijk vreemd uitziet; Het dier heeft twee voorpooten op de gewone plaats, twee op den rug. Op de plaats, der achter- pooten bevingen zich telkens twee pooten Behalve die achtpooten het *t dier nog twee staarten. Kerknieuws. De Eerste H. Communie. Ofschoon wij niet graag over de te volgen gebruiken wat betreft den leef tijd en de wijze, waarop de eerste H. Communie zal worden ontvangen, spre ken, daar dit alles ons zal worden aan gewezen door het gezag, dat hier te be slissen heeft, ons Epircopaat, nemen wij met veel genoegen op een correspon dentie, die we vinden in de „L'Univers" van gisteren. Deze correspondentie is van M. l'abbé Garnier, tot wien de Paus persoonlijk drie opmerkingen betreffen de de eerste H. Communie heeft gericht met het verzoek deze zooveel mogelijk te verspreiden. Ten eerste: Men zegt steeds, dat de Paus de eerste H. Communie voor schrijft op zevenjarigen leeftijd. Dat men het decreet ernstig overleze, en een ieder zal tot de ontdekking komen, dat dit volstrekt niet zoo is. De paus wil dat de eerste H. Communie geschiedt als men tot de jaren van verstand is gekomen, maar hij zegi dat deze leeftijd niet voor alle dezelfde is. Gewoonlijk is 't de leeftijd van zeven j^ar, doch 't kan dikwijls jonger of ouder zijn. De biechtvader moet dit beoordeelen. Ten tweede: Het decreet beveelt niets nieuws. Het is een gebod van Christus zelf om de heilige Communie te ontvangen. De Kerk heeft slechts te zeggen, wie onder dit gebod vallen. Dit heeft de kerk gedaan, en doet ze nu weer. Ten derde: Men zegt, dat de plechtige eerste H. Communie zal wp/ü.en afgeschaft. Dit is geheel onwaar. Het kind kan op zevenjarigen leeftijd, als Jiet tot de jaren van verstand is gekomen, de H. Communie ontvangen, doch dit kan gaan zonder eenige plechtigheid. De eerste plechtige H. Confmunie kan later plaats hebben, volgens voorschriften van den Bisschop. De Raus zeide: „Zeg uitdrukkelijk, dat de eerste plechtige heilige communie zal worden bepaald door den bisschap op een leeftijd, die men gewenscht acht: tien, twaalf, vijftien jaar, zooals men dit verkiest; maar de kinderen kunnen vóór dien tijd zonder plechtigheden de H. Communie ontvangen."' 'Ook onder ons zullen deze bemerkin gen veel misverstand uit d'en weg ruimen. Nieuwe Pauselijke besluiten. In het laatst verschenen officieele or gaan van de H. Stoel en de congrega ties de acta apostolicae Sedis komt o. a. voor een schrijven aan de drie families der Franciscanen-orde. In dit schrijven staat onder andiere bepa lingen, dat het voor alle Franciscanen en alle leden van de derde orde voor geschreven wordt in de Lauretaansche litanie, na de aanroeping „Koningin van den Allerheiligste Rozenkrans, bid voor ons", de aanroeping te laten volgen „Ko ningin van de orde der Minderbroeders bid' voor ons". Ook wordt bepaald een wijziging van het novitiaat der kloosterlingen, waar door gedurende dezen tijd eiken dag ter verfrissching en ppwekking van den geest, een uur moet worden besteed aan studje, zooals die in het decreet na der wordt omschreven. Bestrijding van het modernisme. De Paus heeft een schrijven gericht aan den Freiburgschen hoogleeraar De- curtins, die o.m. bekend is als bestrij der van het litteraire modernisme. De Paus betreurt in dit schrijven den veltd^ tocht, die ondernomen is tegen de katho lieke beschaving en de eenheid van het ware geloof door modernistische schrij vers onder den vorm van romans, ver halen en kritische essays. Z. H. raadt aan de katholieke opvoeders en schrij vers, om dergelijke compagnes te bestrijden door de apologie van de ka tholieke beschaving en door het bevorde ren van gezonde katholiek-litteraire tijd schriften en boeken. Want het letterkun dig modernisme, zegt de Paus, dat de beteekenis der katholieke cultuur ver kleint of schermt met een vagen gods dienst, is niet minder gevaarlijk dan het andere. Jubilé. Den 3en October zal de hoogeervv. Pa ter Vitalis Keenen, ex-provinciaal en custos van cte Ned-erlandsche provincie der Minderbroeders, in het klooster te Weert den dag herdenken waarop hij vóór vijfentwintig jaren werd ingekleed in de orde van Sint Franciscus. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. D. A. Vis en gez., Kaiserstraat 35, scheep- kamer. M. S. Nieuwstraten, Haarlemmerweg 55 A. C, Schrier, Schuttersstraat 5A, politieagent. C. J, van der Valk, Koestraat 11. J. F. Sirks, Wasstraat 6. J. U. Krol, Noordeinde 50, winkeljuffrouw. P. J. A. Vis, Kaiserstraat 14, dienstbode, H, W, T. Blote, Poelgeeststraat 1 A. E. G. Ulrich, Witte Singel 96. L. A. Rijsdam, Witte Singel 96, dienstbode. J. J. Boerlijst en gez., Nieuwe Rijn 14, filiaal houder. A. J. H. Bergman, Nieuwsteeg 15, C. de Ruiter en gez., Maresingel 51, machinist. H. J. M. Steijn, Rapenberg 131. A. P. Olivier, Jan van Goyenkade 19, student, J. A. van der Klaauw, Oude Rijn 87. J. M. J. Giesen en gez., Jan Vossensteeg 13, barbier. C. Draaisma, Wasstraat 28, dienstbode. A. A. Slootweg, Rijn- en Schiekade 72, tech nisch teekenaar. A. J. Beuk, Hoogl. Kerksteeg 2. L. Klap en gez, Voldersgracht 37, tapijtwever. G. F. van der Hoogt en gez. Medasastraat 5A scheepmaker. J, J. de Gelder en gez. Utr. Jaagpad 19, Conservator. M. Janssen, Breestraat 118, dienstbode. D. Hogervorst en gez. Spilsteeg 23, koopman. M. H. Vreeling, Witte Singel 51, dienstbode. W. Punt en gez, Willemstraat 9, smid. C, M. Smits, Höpital Wallon, A. J. G, Verster, Breestraat 97, student. D. M. Laman en gez. Utr. jaagpad 59, war moezier. I. Sant, Aloëlaan 29, opzichter-keurmeester. A, E. j. Simon Thomas, Apothekersdijk 1, student. M.**B. Hoogeveen en gez. Zoeterw.singel 81, directeur der gemeentekweekschool. T. Boelstra, Zoeterw.singel 81, arts. S. F. Duurvoort, Pieterskerkhof 24. J. Herz, Stationsweg 1, gezelschapsjuffrouw. F. Visser, Groenhoven straat 2. T, Brouwer, Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienstbode. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. F. H. Stibbe, Groningen, student. M. Plak, Rotterdam, chauffeur. Mej. H. S. M. Langeveld, Dordrecht,Voorstr. 172 G. v.- d. Wallen, Triemersheim, Duitscbland. G. Kroon, Heemstede, Binnenweg 153. j. A. A. Franken v. d. Putte, Oegstgeest, 'H. N. Wclleswinkel, Voorschoten, Kattelaan. Mej. C. Bongers, Bennekom. Mej. P. M. den Held, Den Haag, Bazlnder- hout 118, W. v. Kuieren, Voorschoten. Joh. v. Ebbenhorst-Tenbergen, Montfoort, Hoogstr. A 5. D. Kerpel, Utrecht, Johs. Kamphuisstr. 4. Mej. M. J. de Kam, Den Haag, v. d. Neer- str. 244. Mej. de Jong-Hinz, Den Haag, Gaslaan 224. J. H. Stouten, Den Haag, Zorgvlietstr. 124, beneden. J. Dekker, Utrecht, Kanaalstr. 219. G. Pothuizen, Den Haag, Zorgvlietstr. 196, beneden. Abr. P. Dozij, Aarl.veeo, Lagezijde 266. L. Zandbergen, Oegstgeest, Lageweg 87b. STATEN-GENERAAL De Millioenennota. Aan de nota van den Minister van Fi nanciën, begeleidende de Staatsbegroo- tiing voor '1911 wordt het volgende ont leend Het dienstjaar 1908, dat zeer ongunstig was, ongunstiger dan sedert jaren is Voor gekomen, levert in totaal een na'deelig sal do op van f10.560.823. Het dienstjaar 1909 evenwel valt belangrijk méde, al lean het nog allerminst tot de gunstige jaren' worden gekend1. Naar de thans bekende cijfers is er slechts een tekort op "den; gewonen dienst te verwachten van f 1,720.134.811/2, waarbij komt een nadee- lig saldo van de buitengewone ontvang sten en uitgaven ad f4.720.018.22, totaal- tekort f 6.440.153.03y2- Onder deze cij fers i-s echter niet begrepen het tekort van de Rijksverzekeringsbank ad circa- '4 mi-Ilioen. Over de vermoedelijke inkomsten van 1910 valt nog weinig te zeggen. De op brengst van den verhoogden accijns op het gedistilleerd valt uit financieel oog punt zeer belangrijk tegen. Aan den anderen kant echter geven de' overige middelen tot dusverre een zooda nig accres, dat, wanneer de stijging per centsgewijze gélijk blijft, het tekort op den gewonen dienst van 1910 zal bedra gen 1.5 a 2 mi'.Iioen. Staatsbegrooting 1911. De uitgaven voor het dienstjaar 1911 zijn geraamd op f 213.756.101.51, waar onder begrepen zijn aan buitengewone uitgaven f 7.552.000blijft voor gewo ne uitgaven f206.204.101.51. Hooger geraamd' op den gewonen dienst van Hoofdstuk I f 145.000, Hoofdstuk 'IVi f 1.172.489, Hoofdstuk V f 1.141.487.21, Hoofdstuk VI f 83.395,801/2* Hoofdstuk VII A f782.788. Hoofdstuk VII B f302.467.50, Hoofdstuk VIII f 1.282.161, Hoofdstuk IX f846.983.35, Hoofdstuk X; f 1.417.627.251/2» waartegenover staat een lagere raming op den geheelen dienst van Hoofdstuk II f 5461, Hoofdstuk III f3495.01, Hoofdstuk VIIB f 124.532.50, Hoodfstuk XI f 111.803.72. Het hoogere eindcijfer van "hoofdstuk' I vloeit voort uit het voorstel om gei lden beschikbaar te stellen voor eene noodzakelijke verbouwing van het Pa leis ,H e t L o o. Tot de 'belangrijke verhooging van het 4de Hoofdstuk (Justitie) dragen voor f746.359 bij de nieuwe wetten op de rechterlijke organisatie die ech ter voor 1280.000 onder "de middelen te ruggevonden wordt en f 70.000 op een an dere afdeeling van het hoofdstuk deed be sparen. Overigens zijn ook dit jaar wé der de kosten van het Rijkstucht- en op vo edin gs w eze 11 aanmerkelijkhoo ger. Op hoofdstuk 5 (Binnehlandsche Za ken) is ihooger geraamd f 1.020.000 voor de verplichte bijdragen in de kosten van het Lager Onderwijs "f370,000 meer voor het openbaar, f650.000 meer voor het bijzonder, en welke beide bedragen ongeveer f300.000 begrepen is als ge volg van 'de jongste wetswijziging tot sub- sidtieering van het M. U. L..O. Voorts is hooger geraamd voor volks gezondheid en armwezen f354.746 groo- tendeels door de hooge yerbouwingskos- ten van het Rijkskrankzinnigen- geslicht te Medemblik en doordat f 110.000 meer noodig is voor verplegings- kosten van rijkspatiënten en particuliere gestichten, f126.834 voor het Middelb. Onderwijs (voor vakonderwijs is riL f166.743 meer noodig), voor pensioenen f138.517. Lager geraamd zijn de posten van Bin- nenlandisch Bestuur, de kosten van Hoo ger onderwijs jad f534.000, doordat; f687.884 minder is geraamd voor gebou wen. Op hoofdstuk VI (Marine) is de stij ging van het eindcijfer veroorzaakt door hoogere raming van de militaire uitgaven: ad f200.187, waartegenover een lagere raming van ide niet-militaire staat met f 111.792. Van (de stijging idier militaire uitgaven ligt de oorzaak voornamelijk in de stijging der Pensioenen enz. mei f103.566 en de voorgestelde regeling der voedingstoëlage van gehuwde officieren ad ƒ74.000. 'Op Hoofdstuk VII (Financiën) moest per saldo f771.500 meer geraamd worden .voor rente van geconsolideerde en vlotten de söhul-d Dat het VlIIe hoofdstuk f 1,288,000 hooger moest wórden geraamd, niette-1 genstaande f142.700 minder is uitge- trokken voor de voltooiing van het ves tingstelsel, is hoofdzakelijk het gevolg, van de vastgestelde herziening der o f f i-: cierstractem enten, welke voor elk| jaar f547,500 vordert, van een gewij-, zigde regeling van de bezoldiging der onderofficieren en enkele catego- rien van mindere militairen (f25,560 meer), het houden van meer h er hal- lingsoefeningen en manoeuvres! (f128,800 meer), meerdere kosten der marechaussee (f 61,600), wijziging varf, de bezoldiging van de muzikanten' f 23,796. De hoogere raming van hoofstuk (Wa terstaat) komt voor f799,152 voor reke-; ning van de posterijen, t e 1 e g ra p h i q en telephonie, waarvan intusschenj de inkomsten 13 ton hooger geraamcj Zl)nJ Overigens is de afdeeling waterstaat f389,805 hooger, o. a. tengevolge van! een nieuwen post voor de verbetering der haven vftn Harli.n gen »d f 425,OOfl

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2