ai buitenland. Het erfdeel der Malleroy's. binnenland. Ie Jaargang, No. 291. Burcou OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering »n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f i io per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodan betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Sociaal-Democratisch congres hetgeen wij gister reeds noemden bij hiet vermelden van het door Keir Hardie ge sprokene, is buiten verwachting kalm begonnen. Nadat de vreemde afgevaar digden de groeten der partijgenooten hadden overgebracht, werd het verslag van het partijbestuur voorgelezen waar buit "bleek, dat het jn 1906 nog maar 1384,000 leden telde, er nu 720,000 heeft. IZij beschikt over 76 bladen. Van deze heeft de Vorwarts alleen in 1909-1910 een bate van 120.000 mk, (f 1,640,000-, |l,520,000 mk.) opgetóverdl De ontvang- $ten van dé partij hebben bedragen 1935,000, de uitgaven 816,000 mky zoo idat er een batig slot van 119,000 mk. is. (Hm1! draagkracht van het proletariaat). Gister kwam1 aan de orde de kwestie Üer Badensche afgevaardigden die voor de begrooting hadden gestemd. Ter beslechting van dezen twist üs Idoor het partijbestuur een motie inge diend waarin: Het partijcongres tegenover de so ciaal-democratische afgevaardigden, die jn den Badenschen Landdag de begroo ting hebben goedgekeurd, Zijn aller- scherpste afkeuring uitspreekt. Het par tijcongres verklaart verder de deelne ming aan hoofsche plechtigheden en mo narchale betuigingen van trouw als on- vereenigbaar met onze sociaal-dimocra- tische beginselen, en legt den partijge nooten den plicht op, van dergelijke be- toogingen verre te blijven." De Badensche partijgenooten hebben zooals men weet ook tegen dit laatste gezondigd en zullen er dus niet zoo ge makkelijk afkomen. Gelukkig valt nu een ietwat gunstiger bericht in de nijverheidscrisis in Engeland te vermelden. De mijnwerkers van de Cambrianmijnen hebben Maandag \vel, pvereenkomstig het Zondag genomen be sluit gestaakt, maar op een bijeenkomst, die de mannen 's middags hielden, werd met flinke meerderheid besloten den vol genden dag (d.i. dus gisteren) weer aan het werk te gaan, en op 1 October den patroon in wettelijken vorm het werk over een maand op te zeggen, voor het geval niet tusschentijds het geschil een loonkWestie is opgelost. En men heeft hoop, dat het geschil zal worden bijgelegd'. Terwijl in Engeland naar beste ver mogen werkeloosheid jwOrdt veroorzaakt, doen intusschen auto riteiten pp sociaal gebied van verschil lende landen hun best, middelen te zoe ken ter bestrijding der werkeloosheid! Op deze conferentie die te Parijs woridt gehouden is ook, zij het niet als offi cieel vertegenwoordiger der Nederland- sche regeering (18 staten zijn wel offi cieel vertegenwoordigd), aanwezig het Kath. iTweedie Kamerlid Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens. In een openingswoord zeide de voor zitter, de heer Léon Bourgeois dat het congres zich uitsluitend zal bepalen tot haar scherp omschreven taakstrijd te gen de werkloosheid, vertrouwend iets nuttigs te kunnen doen voor de geheele maatschappij. „Werk verzekeren aan den man, waar dat gedaan kan worden en daar, waar krachten, die de menschelijke krachten te boven gaan, den arbeid onmogelijk maken. 'Zonder dat hij met de zijnen tot ellende behoeft *te vervallen, hem gelegenheid1 geven te wachten, dank zij een ondersteuning, niet van de liefdadig heid1, maar een, waartoe hij van te vo ren jelf heeft bijgedragen en die aan gevuld wordt door de maatschappelijke solidariteit. Zoodoende bezorgen wij dien man dagelijks een waardig bestaan en rust voor den dag van morgen. Niet door ons gevoel van sympathie of mee lijden, 'maar omdat wij willen en op strikt rechtvaardige wijze geven wij den arbeider aldus een plaats in de algemee- ne productie, die met ongeloofelijke snelheid de levensomstandigheden wij zigt, maar die ons niet langer bewonde renswaardig zou lijken indien zij niet aan de dringende stem van ons geweten ge hoor gaf. Dank zij u, zoo besloot dé spreker tot zijn gehoor, zal een werk tot stand kunnen komen, dat in dubbelen' zin heil zaam ishet zal in elk land de eenidrachjt bevorderen tusschen de burgers en tus- schen de volken een nieuw gebied schep pen, waarop men elkaar verstaan zal, een nieuw gemeenschappelijk geweten, een werk van rechtvaardigheid en vrede" Griekenland is nog steeds een tooneel van allerlei geharrewar. Weet de „Frankf. Ztg." te vertellen dat de aanhangers van een Con stituante zoó goed al,s zeker de neder laag zullen leiden, de „Voss. Ztg." be weert zelfs dat te Athene het gerucht loopt dat zekere partijen in samenwer king met het hof de nationale verga dering willen ontbinden, generaal Smo- lenski tot dictator willen benoemen en dan den staat van beleg willen uitroe- pen. Intusschen heeft toch de Natonalie vergadering miet 148 tegen 121 stemmen een motie aangenomen bepalende dat de eedsaflegging op de grondwettelijke wijze moest geschieden, waarvoor een commissie werd benoemd. FEUILLETON. 41) s Op zij, kerelzeide een 'der (edel lieden tot hem. Niemand zal hier binnen gaan Ziende dat zij mét geweld zich een (doorgang wilden verschaffen trad hij een •weinig achteruit. Gij zijt wel talrijker, heeren, maar fels gij binnengaat, zal 't over mijn li> [heen zijn. Een "der edellieden duwde zijn makkers '[terzijde en kruiste den degen met RaouL [Het opeengedrongen volk hinderde hem echter in zijn vrijheid van bewegingen, (terwijl ook Raoul door de trap geen ruim te ,aChter zich had. De strijd duurde dan Ook niet lang. Raoul trof hem in jden jarm, waardoor het wapen aan zijn hand ontviel. Aanmoedigende vreugdekreten stegen luit de menigte op, ondanks de vrees'die tinen koesterde voor jSen gendarme, die 'juist met een peloton 'der burgerwacht laankwam Terwijl de graaf de Novère vol woede (den gendarme een teeken gaf naar "hem [toe te komen, had een ander edelman ach (tegenover Raoul gesteld. Deze v^el zijn [tegenstander met zooveel kracht en be- hcndigheiid Aan, dat hij hem jn de yojlq De vergadering behield zich voor, na der te bespreken of de Kamer een con stituante of een revisionistische Kamer zal zijn. Bevat echte rhet boven vermelde ge rucht waarheid, dan behoeven ze zich daarover niet zoo druk te maken. Ofschoon van vele kanten het sluiten van een overeenkomst tusschen Turkije en Roemenie wordt tegengesproken, verklaren de Turksche bladen dat zulk een overeen komst wel mogelijk is en meenen dat ze met het oog op de houding van Bulga rije een waarborg zal zijn voor den vrede op den Balkan. Ook de Roemeensche legatie in Kon- stantinopel oordeelt een 'dergelijke over eenkomst niet onmogelijk. Minder geluk heeft Turkije in Frank rijk, waarmede de financieele verhande lingen voor een ernstig keerpunt staan'. De onderhandelingen zijn Zondag af gebroken en het vertrek van Hakki bei uit Parijs wordt eiken dag verwacht. Het heet nog altijd dat de onderhan delingen zijn afgestuit op den Franschen eisch van een schatkistdepartement. Worden de onderhandelingen nog her vat dan zal dit weer langs den gewonen diplomatieken weg dienen te geschie den. GEMENGD. De Spaansohe ministerraad heeft be sloten de Cortes 6 October te openen. —Tengevolge van het lijdelijk verzet bij de Südbahn te Weenen is het goede renvervoer op den zuidelijken spoorweg Tirol van 'Franzensfeste tot Ala geheel gestremd. Het reizigersverkeer geschiedt met groote vertragingen. In een vergade ring van het personeel Zondagnacht werd in een besluit verklaard., dat men niet te vreden is mét de verkregen concessies. - De beambten van den Franschen oosterspoorweg hebben te Epinal een ver gadering gehouden en daar besloten een iüepuxatie naar den minister van open bare werken en naar de directie te zenden om dezen jde algemeene en bijzondere eischen van de arbeiders uiteen te zetten. Indien de eerstgenoemde niet vervuld worden, "dan jzouden zij zich aansluiten bij een eventueele staking dier arbeiders op andere lijnen. "Voor het geval de bijzondere eischen niet ingewilligd mochten worden, mach tigde de vergadering het bestuur, ^oo noo- dig een staking te proclameeren alleen op de lijnen va'n den oosterspoorweg, zelfs al zou het landelijk verbond der spoorwegarbeiders een algemeene sta king ongewenscht jachten. De diplomatieke maritieme conferen tie te Brussel besloot met algemeene stem men, na voorlezing van een rapport van den heer Franck, afgevaardigde van 'Ant werpen, als algemeene internationale wet borst trof. Gelukkig schoot zijn degen uit op een rib en schoot dus niet diep door De toeschouwers juichten hem weer toe, Lte gendarme en de soldaten wierpen zich tusschen de menigte om den schul dige te ontdekken, Goed getroffen, riep ridder de Ver- tannes, terwijl hij de plaats van zijn ge vallen vriend ging (innemen. f.Ridder, zijt ge gék! riep de No vère, hem tegenhoudend. Kruist men zoo maar icfen degen ;mef den eersten "den besten winkelbediende? Kom hier, ke rel, vervolgde hij, zich tot Raoul wen dend. Komt gij zelf hier, antwoordde de ze vol 'trots, terwijl hij met zijn degen weer op de openruimte yöór zich ging staan. Onbeschaamde! riep de graaf, zijn wandelstok opheffend. In positie! riep Raouly wiens oogen schitterden. Een oogenbldk, Zei Ide graaf. U\y naam'? Raoul, aiitwoordde de j'onge man, indachtig dat zijn oom hem verboden had zijn verderen naam bekend te maken. RaouL... en hoe nog meer? Ik ben edelman, maar kan thans mijn naam niet noemen. Grijp 'dien kerel, riep de graaf, zich tot den gendarme wendend. Deze deed enkele phrasen naar voren, maar op het zien van de [verschrikkelijke gelaatsuit drukking van Raoul overtuigde hij Zich dat zijn manschappen [hem volgden, al- yorefts yerder £e ga4*V Ito tee ftog twee ontwerpen aan te nemen, één orfi- trent de aanvaring tusschen zeeschepen en tusschen zeeschepen en binnenschepen, en een ander betreffende de redding |en het hulpbetoon 'ter zee. Men verwacht, dat de diplomatieke ac- ten in den 'loop der week gete'ekend zul len worden Nederland is vertegenwoordigd door prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf, mr. J. ,G. Loder en prof. mr. jT. M, C, Asser. Onder praesidium van den groot- Iandmaarschalk Lobkowitz zijn te Praag conferenties geopend .van vertegenwoor digers van .de Duitsche en Tsjechische partijen in den Boheemschen Landdag. Doel is den Landdag in staat te stellen de parlementaire werkzaamheid weer op te nemen. De vertegenwoordigers ider verschil lende partijen namen 'het woord, men is het eens geworden over de samenvoeging van den Landdag en over een m'dcie waarop o. m. de bespreking in eerste lezing voorkomt van wetsontwerpen van politieken aard .betreffende de nationali teit in Boheme, tii verschil!lende streken van Spanje hebben stormen gewoed. Zeven dorpen rondom Murcia staan onder water. Te Torre Esteban lag de hagel een meter hoog. Het lager gelegen gedeelte van Barcelona staat geheel en al blarf.c'. steeds trachtten het volk kalm te houden bemerkte hij, dat hij alleen was en ~ble^f staan. Vooruit, kerel! riep de graaf ide Novère. De gendarme Hep weer door. Wee dengene, die de hand aan mij wil slaan! riep Raoul, Zich tusschen twee vuren bevindend! wist de gendarme hiet wat te beginnen. Het volk schaterde van het lachen. Einde lijk kreeg zijn plichtsgevoel de over hand, en hij richtte zich tot RaouL Bleek, met opeengeklemde Hppen, stond Ra oul in positie, toen een stem uit de me nigte riep: De wapenen meer, Raoul! Iedereen zag om. 'De man, die dit riep kwam uit de menigte en plaatste zich voor RaouL Zijn uiterlijk was zoo vreemd dat het volk eerst vol verwondering zweeg, maar toen weldra luid lachte. Men stelle zich vo.or een man van on geveer zés voet iairtg, met een kort bo venlijf en buitengewoon lange armen. Zijn ledematen zaten zeer vreemd aan zijn li chaam. Zijn neus was geheel gebogen, zijn mond totaal scheef, terwijl zijn korte rossige haren op een borstel geleken. Ondanks het vreemde van zijn trek ken, boezemde het gelaat Van dezem man eerder sympathie dan afkeer in, vooral door ide goedige en zachte uitdrukking van Zijn (heidens blauwe oogen. "Zonder Zlrh om het gelach te bekom meren, greep hij Raoul bij den arm. Deze gendarme handelt uit naam ym Sé» to Jol 4sn jongen Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is bepaald, dat xlc vacature van raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, ontstaan door het eervol ontslag van jhr. mr. D: G. van Teylingen, niet zal worden ingenomen is benoemd tot burgemeester der ge meente Doornspijk N. S. Rambonnet is benoemd tot schootopziener in het arrondissement Haarlem, J. F. M. Sterck, te Heemstede, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in Amsterdam VI is benoemd tot gewoon leeraar in de afdeeling der Werktuigbouwkunde, Scheepsbouwkunde en Electrotechnieck aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de toegepaste wiskunde en mechanica F. K. Th. van Iterson, werktuigkundig ingenieur, inge nieur bij de gemeente-gasfabrieken te 's-Gravenhage is benoemd tot opzichter-machinist bij Rijks kustverlichting teWestkapelle.de tijdelijke opzichter-machinist bij die ver- Hchting L. M. Verheul; is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers de kapitein j .H. Crcna Uiterwijk, van het 2e reg. infanterie is aan den generaal-majoor van den groóten staf J. A. Roelofs, comman dant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevelhebber in de Ilde Militaire Afdeeling, op zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst en onder toekenning van 2700 pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is benoemd bij den grooten staf tot *eneraal-majoor, commandant der Nieuwe dollandsche Waterlinie, tevens bevelheb ber in de lie militaire afdeeling, de kolonel P. Kieynhens, commandant van het regi ment genietroepen; is benoemd tot griffier der rechtbank te 's-Hertogenbosch H. J. A. M. LübberSi commies redacteur ter secretarie der ge meente Nijmegen. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van jonkvr. Van de Poll, heeft gisteren prinses Juliana per rijtuig naar station Soesterberg gebracht, alwaar ongeveer 4 uur de Koninklijke trein stopte, waarmee de Koningin uit Den Haag naar het Loo terugkeerde. Na een kort oponthoud ver trok de trein naar Apeldoorn. H. M. de Koningin is gisternamiddag ruim 5 uur op Het Loo aangekomen. Op het perron werd H. M. ontvangen door den burgemeester van Apeldoorn, met wien de Koningin zich onderhield. Een talrijk publiek juichte H. M. toe. Prinses Juliana, die door de pleegzuster onder toezicht van een hofdame uit den trein werd gedragen, wuifde met het handje. H. M. de Koningin en gevolg wandelden naar het Paleis. Op het bordes maakte het Prinsesje aan de hand van de Ko ningin een buiging voor het publiek, dat toen geestdriftig hoera riep. Z, K. H. Pruis Hendrik is gtsiernamid- ig per trein te 6. u. 28 min. aan het station Apeldoorn aangenomen. In een met twee schimmels bespannen rijtuig reed Z. K. H. naar het Paleis. Juliana-Monument. In aansluiting met onze mededeelingen van gisteren vermelden wij nog, dat na de toespraak van Generaal Braams, Z. K. H. Prins Hendrik onmiddellijk aan het ver zoek voldoende, verklaarde, dat hij met zeer groote ingenomenheid de uitii'mdi- ging had ontvangen om deze plechtigheid te verrichten, dat hij er zijn dank voor betuigde en gaarne het gedenkteeken zag onthullen. Z. K. H. drukte op een zilveren knop, die een electrische schel deed klinken, waarschuwende' -de soldaten, die het witte omhulsel met alle macht tegen den wind beschermden. Dadelijk verdween het witte doek, het monument werd zichtbaar, iedereen ju: te en terwijl het koor „Wij willen Holland loven" van Arnold Spoel zong, ging de Prins met eenige leden van de commissie een rondgang maken om hét gedenkteeken. Z. K. H. verklaarde den architect, den man, en gij moet hem gehoorzamen. Steek uw degen weer in de schede. r— Die man iheeft mij beleedigd, en ik wil 'dat (hij er rekenschap van geve, zeilde Raoul, wijzende op den graaf de Novère, die met zijn vrienden eenige spottende woorden wisselde over de klee ding van den nieuw gekomene, die min stens twintig jaar bij de mode ten ach teren was. Neem die kerels méde, antwoordde de edelman minachtend, ,en 'laten wij, vrienden, thans gaan zien, wie die dame is. Geholpen door enkele soldaten had de gendarme gébruik gemaakt van de aar zeling van Ravul, om hem zijn degen te ontnemen. 'Ondanks zijn wanhopige po gingen om aan zijn bewakers te ontko men, kon Raoul niet beletten, 'dat de edellieden het gebouw binnen "traden. In 's hemels naam, oom, volg hen, en bescherm de dame die binnen is, te- genih en, riep "hij tot de Kervarec, 'die te vergeefs trachtte hem tot kalmte te bren gen. iO, die vrouwen, die vrouwen, mom pelde de ridder, die tot vreugde van het publiek, met één stap op d-e bovenste trede van de trap was. Daar hij binnen hiemand vond, ging hij naar de bovenverdieping, waar hij den graaf de Novère en diens 'makkers aan trof, die vloekend en razend alles wat hen odder handen kwam stuk sloegen. De jongen en "de idame waren verdwe nen, slechts een geopend raam, waaruit £en Ko.o.rd na,ar. hefteden hing, wees aan langs welken weg de vluchtelingen wa ren vertrokken. Kijk, Novère, tzeide de VertannesJ* het schijnt nog een aanzienlijke daine ge weest- te zijn. Hij toonde tegelijkertijd: een kostbare geparfumeerde handschoen, die hij dicht bij het raam vond Terwijl zij tevergeefs naar een merk» teeken zochetn, dat ,uit kon wijzen wie de dame was, had de rider fcich naai: buiten begeven, om aan Raoul mede te deelen, dat de dame ontkomen was. Deze mededeeling werd met gejuich door het volk ontvangentoen echter de Novère met zijn vrienden buiten ver scheen, ging een uitbundig gelach uit het "Volk op, en regendie het schimpscheuten. Slaat op dat schuim in! riep de No vère, 'buiten zich zclven van woede tot de soldaten. Een gedeelte der toeschouwers vlucht te weg, terwijl anderen stand hielden en enkele der soldaten omver wierpen. Eeni ge stemmen stelden voor den gevangene te bevrijden. Tien man van ongeveer twintig jaar dien men naar zijn uiterlijk even goed voor een "boer als voor een knecht kon houden, naderde de Kervarec n fluis terde, op den gendarme wijzend: Moet ik dien 'kerel wurgen? Waarachtig niet, riep de Kervarie, Doe dat niet, Jobie! Toch kan ik hem rilijn jongen mees ter zoo maar miet laten weg brengen, antwoordde de knecht. tWordj yervpjgük

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1