0 nd e rscheid in gen iZ. M. de Koning der Beigen heeft bij ge'egenhejd van het koninklijk' bezoek aan ons land de volgende onderschei dingen verleend: Benoemd tot grootkruis der Leopolds orde: Mr. Heemskerk minister van bin- jnenlandsche zaken, voorzitter van den ministerraad, Jhr. De Marees van Swin- deren, minister van Buitenl. zaken; in de orde van de Kroon van België tot grootkruisMr. Kolkman, minister 'van financiënMr. Regout, minister van ■waterstaat, baron Van Pallandt Neerij- <nen, opperceremoniemees<ier;l)aron Ben- 'tinck, opper-stalmeester, jonkheer De jRanitz, grootmeester van het Huis van •JH. M. de Koningin-Moeider, graaf v. jBylandt, opper-hofmaarschalk, Jhr. v. d. Poll, opperschenker, toegevoegd aan den •eeredienst tot groot-officier: Jhr. Van Weede, hofmaarschalk van de Koningin-Moeder, Jhr. Boreel, hofmaarschalk der Koningin ibaron Snouckaert van Schauburg, cere moniemeester, baron I. A. de Vos van ;SteenWijk, directeur van het Kabinet der Koningin; gepens. vice-admiraal baron 'Sweerts de Lan'das Wyborgh. tot commandeurkolonel Tonnet, adj. ,i. b. d., commandant van het reg. gren. ■en jagers, graaf de Qelves kamerheer :i. b. d. tot ridder: le luit. der art. Jhr. W. 'Roëll, de vier laatstgenoemden toege voegd aan den eeredienst Voorts heeft Z. M. nog een zeker aan tal decoraties verleend van grootoffi cier, commandeur, officier der orde van Leopold II en van jie Kroon. H. M. de Koningin Wilhelmina ver leende te Amsterdam de na te melden onderscheidingen in de orde van Oranje- Nassau, t.w. het grootkruis aan baron Falton, ge zant van Z. M. den Koning der Belgen, ;bij het Nederl. hofaan luit.-gen. Jung- ;bluth, adj. gen. chef van Tiet Militaire Huisaan baron Beyens, minister van het Huis des Koningsaan baron De |iWoelmont, grootmeester van Jiet Huis j'd'er Koningin.; het commandeurskruis aan graaf Delia Faille, gezantschapsraad van België te Ss Gravenhage aan luit.-kol. graaf Van 'der Straten-Ponthoz, adj. des Xonings. bet officierskruis aan den heer De 1' E ie, gezantschapssecretaris le klas van België te 's Gravenhage en het ridderkruis aan den heer Van 'der Aa, Belgisch consul te Amsterdam. H. M. heeft voorts een aantal medail les der orde toegekend aan beambten en leden van het dienstpersoneel der Ko ninklijke no houding van België. Nedsrlandsch eskader In Australië. Reuter seint uit SydneyHet Neder- landsch eskader, bestaande uit de pant serschepen De Ruyter, Koningin Regentes en Hertog Hendrik, is hier aangekomen en hartelijk ontvangen. Er zullen verschei dene feestelijkheden plaats hebben. Het eskader vertrekt den 26sten dezer naar Melbourne. Een belangrijke beslissing. Uit een verslag van het Centrum van 'eene vergadering van het Kruisverbond „Sanctia Maria Magdalena" te Amster dam blijkt, dat bij de vaststelling der statuten een voorstel ter sprake kwam', of 'het bestuurslidmaatschap van het Kruisverbond vereenigbaar is te verkla ren met het lidmaatschap eene" neutra le vakvereeniging. Daarbij weru aoor 't bestuur eene verklaring voorgelezen van |Z. D. H. den Bisschop van Haarlem^ waarin werd uitgesproken, dat Z. D. H. het voorstel ten sterkste afkeurde en 'dat, indien leden van neutrale vakver- 'eenigingen tot be^t uirslid van een Kruis 'den terdoodveroordeelden nog voor den avond' de been en gebroken worden en hunne lichamen van het kruis worden genomen". De vier soldaten, die voor het kruis van Jesus, op den grond gezetejn zijn, verdeelen nu de kleederen van den Ver losser. Zij trekken allen tegelijk aan den Imantel en scheuren deze aan vier stuk ken. Over het bovenkleed zonder naad1, [willen zij liever het lot laten beslissen. 'Zij dobbelen er omi en aan dengenen, die het hoogste aantal werpt, wordlt ;t kleed toegewezen. De priesters komen terug met het bericht, diat Pilatus hen niet wilde ontvangen^ maar als ant iwoord had gegeven „Wat ik gescjhire- Ven heb, blijft geschreven". Een soldaat van de wacht roept dat Jesus: „Koning der Joden, indien Gij de koning van Israël zijt, kom) dan nu Van uw kruis af.' Kaiphas bespot Christus zeggendé: „Anderen heeft Hij geholpen, zichzelf kan Hij niet helden". Annas roept uit: „Hij heeft op God jbetrouwd', God rédde Hem dus, indien ■Hij welbehagen in Hem' hieeft". Jesus daarentegen bidt aan het kruis: „Vader, vergeef het hun, want zij we ten niet wat zij doen". De mpordénaar Milug links van Jesus, ibespot Hem ook en zegt: „Zijt Gij ide Gezalfdé, red dus U zelf thans en pns )met U". Doch Dismas, de moordenaar rechts roept uit„Ach wij ontvangen dé recht vaardige straf onzer misdaden. Hij ech ter heeft geen kwaad' gedaan". Eri tot IJesus zich wendend, verzucht hij: ^,Heer, gedenk mijner als gij in uw rijk gekomen ïzult zijn". Jesus antwoordt: „Voorwaar ik zeg U, 'heden nog zult met mij in het paradijs zijn". verbond verkiesbaar waren, Z. P. H. nimmer de kerkelijke goedkeuring op de statuten zou verleen en. Besloten werd na ampele bespreking leden van neutrale vakvereenigingen in de vertegenwoordigende lichamen van het Kruisverbond te weren en hun slechts als leden toe te laten om hen voor ver dere afwijkingen in het Katholieke le ven te behoeden. Ritueele slachtwijze. De Vereeniging van Slachthuisdirecteu- ren Iheeft te Nijmegen een vergadering ge houden, waarin de volgende conclusies aangenomen zijn 1. De ritueeic slachtmethode der Israë lieten bezit met !het oog op de uitbloeding van het slachtdier uit een praktisch oog punt geen ihoogere hygiënische waarde van de bedwelmingsmethode. "2. Uit een oogpunt van dierenbescher ming is de bedwelming vóór dc blocdont- trekking boven de Israëhtsche methode te verkiezen, omdat het vooraf neerwer pen overbodig is eri'de zekerheid van het spoedig verliezen van bewustzijn grooter is. 3. In 'het belang van liet bedrijf van den slager zelf dient in slachthuizen de bedwelming vóór de boedonttrekking "te worden toegapast in alle gevallen behou dens de noodzakelijke uitzonderingen. 4. De in de voorgaande conclusie be doelde noodzakelijke uitzonderingen vor men de gevallen, waarin de religieuss voorschriften de toepassing der bedwel ming voor de bloedonttrekking onder al le omstandigheden verbieden. 5. In het belang van 'het èlachthuisbe- drijf en van 'het snélle werken is de toe passing der bedweiming vóór de bloéd- onttrekking gewenscht, tenzij deze toe passing uit een oogpunt van gevaar ach terwege moet blijven. 6. De toepassing van de halssnede, riiet berustend op eén religieus gebodi en waaraan geen bedwelming voorafgaat, dient overal te worden verboden. Van de 13 leden der vereeniging i in 't geheel zijn er in ons land 15 open bare slachthuizen met zelfstandige direc teuren waren er 11 tegenwoordigde bovenstaande conclusies werden mét al- geineene stemmen aangenomen. H. IJ. S. M. en Nederl. Vereeniging. Tot voor korten tijd was het de ge woonte van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten om de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. inlich tingen te vragen over de grieven en aanmer kingen betreffende de wettelijke rege lingen, welke gesignaleerd werden in het orgaan der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De directie der H. IJ. S. M. heeft nu, naar „L. en V." meldt, den Raad medegedeeld, dat zij voortaan verschoond wenscht te blijven van verzoek om inlichtingen betreffende grieven in genoemd blad voorkomende. Drinkwatervoorziening. Donderdagmorgen is een detachement van het regiment genietroepen, ter sterkte van 5 man, naar Terschelling vertrokken tot het doen van boringen. De staatscommissie voor drinkwater voorziening heeft van den minister van oorlog de bereidverklaring ontvangen boringen te doen verrichten door een detachement geniesoldaten met reeds aanwezig rijksmateriaal, dat gediend heeft bij den aanleg van bronnen in de ver dedigingswerken. Daarna zal de com missie de gemeente Terschelling verder helpen met het maken van plannen en berekeningen. De IJmuider stoomvisscherij. 't Is weer niet geheel pluis in IJmuiden er schijnt weer zooiets als staking te Daarna spreekt Jesus tot Maria, flie met Johannes em Magdalena onder het kruis staat: „Vrouw, ziedaar uw Zoon" en tot Johannes: „Zoon, zied'aar Uwe Moeder". Maria antwoordt diep bewogen „Zoo, zorgt Gij stervend' nog voor uwe Moe dér". JesUs slaakt d'e zucht: „Ik hieb dorst". De hoofd'man beveelt een soldaat een spons in aluin te dó op en, deze wordt Jesus aan de lippen gebracht. Dan roept Hij met luid'er stem„Eloi, Eloi, Lama sabachtani". De Pharizeeërs en het volk dit hoo- rende, spotten, zeggende: „Hoort, Hij roept Eli as". Kaiphas vervolgt die spotternij: „Wij zullen zien of Elias komt om Hem van het schandhout te bevrijden." Eind'elijjk roept Jesus met luider stem „Het is volbracht! Vad'er, in Uwe han den beveel ik mijnen geest!" Hij buigt het hoofd en sterft Op hetzelfde oogenblik ziet men de aarde openscheuren, hoort men den don- donder rollen en is het tooneel in duis ternis gehuld. Alle aanwezigen zijn van schrik! verslagen. De meesten vluchten weg. De beide Maria's en Johannes blij ven ond'er het kruis. De hoofdman der wacht roept uit: „Deze man was een rechtvaardige. iWaarlijik, Hij was een 'Zoon God's!" Verschillende soldaten smeekén: „Heer Almachtige, wij heb ben gezondigd. Spaar ons". Een priester kómt haastig aansnel len en bericht Kaiphas en Annas, die van uit de verte het schouwspel hebben bijgewoond, dat het voorhangsel van den tempel in tweeën is gescheurd en dat er zulk een hevige aardbeving heeft plaats gehad, dat hij ternauwernood deze plaats kon bereiken. dreigen. In de „Tel." wordt daarover uit voerig geschrevenin het hier yolgend manifest van de afd. van den Ned. Zee mansbond blijkt wel, waar de schoen wringt. De afd. verzoekt: le. dat bij het einde der maand ieder opvarende ten kantore persoonlijk wordt uitbetaald en zulks 's morgens direct na opening van het kantoor; 2e. dat, ter verkrijging van een gelijke en voldoende verzekering voor alle hier gevestigde stoomvisscherij maatschappij en, aan de vereeniging „Zeemansbond" op gave wordt gedaan, waarvoor de zeelieden bij de reederijen verzekerd zijn tegen de gevolgen van ziekte en ongelukken, tijdens de werkzaamheden gekregen 3e. dat, waar tegenwoordig het verval aan boord, volgens de loonregeling van October 1909, onder alle opvarenden wordt verdeeld, in het vervolg schipper en machinist hiervan uitgezonderd zullen worden; 4e. dat alle voorkomende kwesties en verschillen aan boord van de stoom trawlers, indien door de betrokken zee lieden gewenscht, geregeld zullen worden in overleg met den Zeemansbond. In 't laatste punt is de eisch van erkenning der organisatie duidelijk. Met vrees ziet men de maand October tege moet, de tijd is dan „gunstig" voor het personeel, om z'n eischen kracht bij te zetten, wijl er dan groote vangsten te verwerken zijn. Huisindustrie in het Kleermakers- bedrijf. Deze week had in het American hotel te Amsterdam een vergadering plaats van de besturen van den Bond in de Kleeding- industrie en den Nederl. Kleedingmakers- patroonsbond met de Amsterdamsche con- fectiepatroons ter bespreking van het huisindustrievraagstuk. Een motie werd aangenomen waarin o.a. de volgende wettelijke maatregelen voor de huisarbeiders worden gevraagd: lo. Registratie der huisarbeiders; 2o. het benoemen van looncommissies ter vast stelling van minimumloonen3o. scherp toezicht op de werkplaatsen der huisar beiders met verbod van werken, wanneer deze niet aan bepaalde eischen voldoen 4o. verbod van arbeid in woningen, waar een besmettelijke ziekte heerscht. In de motie wordt verder de wensche- lijkheid uitgesproken van de oprichting van eigen werkplaatsen door de patroons ter bestrijding der huisindustrie. Een com missie werd benoemd om de verdere actie te voeren terwijl het in de bedoeling ligt zoo spoedig mogelijk een adres tot Regeering te richten, waarin zal worden aangedrongen op indiening van een wet tot bescherming der huisarbeiders. De confectiepatroons in andere steden zullen eveneens aangezocht worden aan deze actie deel te,nemen. Pensioen Burgemeester. „L. en V." verneemt, dat het voorstel van B. en W. van 's Gravenhage tot pensionneering van den burgemeester zal worden ingetrokken. Het zou het blad niet verwonderen, indien het motief was, dat in den Raad niet op algemeene instemming zou vallen te rekenen. De prinsen de prinses van Wied met hun twee kinderen zijn gisternamid dag per auto van Scheveningen naar Brussel vertrokken, waar zij hun intrek zullen nemen intrek zullen nemen in Ho tel de Flandre. Vermoedelijk komt de volgende week prins Victor van Wied te Scheveningen. ,Te Bergum is eene coöperatieve veree niging opgericht voor de stichting en ex- Priesters en Pharizeërs roepen „Vloek aan den bondgenoot van Beëlzebub". Kaiphas vermaant de priesters: „Laat ons spoedig heengaan en zien )vat er gebeurd' is, doch daarna Zal ik terstond terugkeeren, want ik heb geen rust, voor dat ik gezien h eb, dat aan dezen mensch de beenen gebroken zijn en 7ijn jichaam in den kuil der misdadigers geworpen is". Nicodémtis en Josef van Arimathea, die ook van verre dit droevig schouw spel hebben gevolgd, l reden naar vo ren. Nicodemus vraagt: „Moet dus het heilig lichaam van den Godmensch zoo schrikkelijk' onteerd en in den grafkuill der misdadigers geworpen worden Zal niemand' ons helpen, om dat te belet ten Josef antwoordt hem: „Vriend, zie hier mijn Plan. Ik ga naar Pilatus en vraag hem om het lichaam van Jesus. Hij zal mij dit niet weigeren. Wij kun nen den beminden leeraar dan delaatste eer bewijzen". De hoofd'man spreekt de vrouwen, die teruggeweken waren, moed' in„Vreest niet, nadert gerust, U zal geen leed ge schieden". f Magdalena valt aan de voet van het kruis en roept uit: „O, mijn allerliefste Leeraar. Mijn hart hangt met U aan het kruis". Een dienaar van Pilatus brengt thans het bevel van den stadhouder over,den gekruisten moesten de beenen worden gebroken en hunne lichamen van hei kruis afgenomen. Dit alles moet aïgeloo- pen zijn, vóór het aanbreken "van Hen grooten avond. De hoofdman beveelt de soldaten eerst de beenen van de twee moordenaars te breken. De soldaten klimmen op een ladder, tege.n de kruisen y&n_ ide twee ploftatie eener „electrische" centrale voor particuliere- en straatverlichting. De Nederlandsche Stucadoorspatroons bond besloot in 1912 ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een vakten toonstelling te prganiseeren. Een van de grootste Amsterdamsche kloverspatroons, de firma Gebr. Rennel zal zijn bedrijf naar Antwerpen ver plaatsen. Voor zijne werklieden (en in het algemeen voor de Amstendamsche diamant-nijverheid) is dit een zware slag want de klovers van de Gebr. Rennel een twintigtal, werkten onder zeer gun stige omstandigheden en verdienden er hooge loonen (gemiddeld f 700 a 800 per maand). De reden van verplaatsing is een con flict over het betalen van een bijdrage voor den vakschool. 2e Nederlandsch Studenten congres. Eerste dag. Behalve prof. Vollenhoven werd op de eerste zitting nog het woord gevoerd door Mr. M. Tydeman, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, met een rede over het onderwerp„De betrek kingen tusschen Nederland en België". Spr. begon met de vermesting van het toevallig samentreffen van zijn re de en het bezoek van het Belgisch Ko ningspaar aan ons land. Hij als een der beide voorzitters van de Holl. Belgische Commissie heeft ge aarzeld hier op te treden, omdat deze commissie reeds is voorgesteld als een „machine de guerre" van de Flamingan ten tegen de Walen, een mijsverstand waaraan hij geen voedsel wil geven. De titel van jijn onderwerp acht spr. te ruim gekozen, hij wil iets mededeelen over den tegenwoordigen toestand van het toenaderingsvraagstuk. Dit vraag stuk is in de geschiedenis telkens opge doken, niettegenstaande Jiet groote ver schil tusschen België en Nederland, een verschil tusschen land en volk, een ka rakterverschil tusschen Belgen en Neder landers. De verschillende historische po gingen tot toenadering worden hier door spr. in 't kort nagegaan. Daarna kwam de vereeniging van 1815 gebaseerd op staatkundig inzicht en het belang van het Europeesch evenwicht. Dit gedwongen samenzijn van 1S15 tot 1830 gaf een verwijdering en afstooting van de toenadering. In 1875 kwam de toenadering en ge dacht ais verlangen naar een tolunie, een krachtige bewèging voor economi sche en commercieele aansluiting. Hier echter geen volkswensch van onderen opgekomen, maar gedachten van staats lieden die het welzijn van land en volk beoogen. AI deze pogingen leidden ech ter tot geen resultaat. Vervolgens behandelt spr. de wordings geschiedenis van de Belgisch-Holland- sche Commissie, welke 4 November 1907 haar constitueerende vergadering hield te Brussel. Het doel en het terrein der werk zaamheden van deze commissie worden vervolgens door spr. uitvoerig toege licht. De vraag of de goede weg is inge slagen met deze commissie, moet spr. toestemmend beantwoorden. Met eene beschouwing omtrent de toe komstige onafhankelijkheid der kleine staten, in het bijzonder van ons land1, en het belang dat daarbij gelegen is, in een samengaan met België besluit spr. zijne belangrijke redevoering. Gisteravond had eene feestvóorstel- ling plaats in den Leidschen SchouW,- moordenaars en slaan hen met knotsen op het lichaam', totdat ze geen teeken van leven meer geven. Maria, die onder het kruiis knielt, roept shieekend' uit: „Ach Jesus, men zal toch Uw heilig lichaam niet zoo gruwzaam mishandelen En Magdalena eveneensAch spaart Hem toch Spaart Hem toch. Een sold'aat van de wacht zegt: „Hij is reeds gestor ven het breken der beenen is niet meer noodig." Een andere soldaat wil zich hiervan overtuigen en doorsteekt met een speer het hart van Jezus. De vrouwen weeklagen luide en Mag dalena zegt tot Maria„O lieve Moeder, Deze steek is ook U door 't hart gedron gen." De hoofdman beveelt de lichamen van 't kruis af te nemen en ze volgens voor schrift te werpen in d'en grafkuil der misdadigers. Maria roept uit: „Welk een bevel,'dit doorwondt mijn hart opnieuw!" De soldaten nemen de ladders en plaatsen die togen de kruisen van ide moordenaars. „Nu kunnen wij onzen Vriend' niet de laatste eer bewijzenroept Magdalena weeklagend uit. De hoofdlman antwoordt haar: „Het is helaas niet in mijn macht uw wensch te vervullen. Dan beveelt hij d'e solda ten het werk te beginnen. Kaiphas é'n Annas komen "terug van hun onderzoek in den. tempel. Nadat onze oogen de verwoesting hebben a^an- schouwd', die hij in den tempel veroor zaakt heeft", zegt Kaiphas: „zal het ons ('es te aangenamer zijn, het lichaam van den booswicht in den schandkuil te zien werpen. Annas antwoordt hem „Het zou voor mijne oogen een genot geweekt zijn, burg, waar door „Het Tooneel" pndej 'directie van W. Rooyaards 'werd opge voerd Vondel's „Adam in Ballingschap'^ Tweede dag. De wetenschappelijke vergadering wérd heden geopend met eene rede door den beer jj. G. Haspels, van Rotterdam,- over De rrieuwe Nederlandsche letteren. Spr. beantwoordt eerst de vraag hoe men in de .verschillende volkskringen,; hoe de letterkundige, de uitgever, hef beschaafde gezinshoofd over de nieuwe letteren spreekt. Vraagt dan hoe de volksleiders er over. denken alsonderwijzers, dominees, so ciaal-democraten, journalisten. De on derwijzers hou-den er zich buiten. Letter kunde is geen examenvak. Zeis voor de hoofdakte wordt er weinig na gevraagd. Voor velen liefhebberij-vak, maar (anders als in het buitenland) geen examen-vak* geen leervak. De dominees evenzoo. le Zij hebben er geen tijd voor, overstelpt mét ander werk. 2e. Zij kunnen hier toéh niet goeds; doen ze weten .vooraf hoe „predikanten poëzie" staat aangeschreven. Zij vinden dit wel fataal, maar niets aan te doen. De sociaal-democraten evenzoo. Prole tarische kunst kon zich alleen ontplooien' in een proletarische maatschappij, die er nog niet is. In den burgerlijke maat schappij heeft de proletarische kunst voorloopig slechts de beteekenis van pro- paganda-middel. De journalisten niet. Zij voelen zich integendeel nauw venvant aan de rikuvvej literaire beweging. Het persgeschrijf is of tracht althans te zijn literatuur, heeï anders dan een 30, 40 jaar geleden. Spr. tracht dan zijn eigen meening te formuleeren. Vooreerstwij hebben, met de Vlaam- sche, en naar we hopen ook de Afrikaan- der, een .eigen nieuwe literatuur. Het buitenland moet voor de variatie ons nu maar eens verlaten. Al heeft 't buiten land een nieuwe literatuur, daarom is de onze daarvan niet afkomstig. Wat „ont leend" heet van het buitenland is dik wijls analogie, en het onderscheid tus schen analogie en genealogie is en blijft groot. Verder noemt spr. het beste bewijs, dat zij er is, de eigen kenmerken die onze literatuur vertoont. Spr. noemt daarvan le haar hoog ge voel Van eigen heerlijkheid. In 't begin hitte zich dat gevoel overdreven, ver klaarbaar als reactie tegen miskenning der kunst. Die bovendien bij het verblee- ken van religie en andere idealen voor velen een plaatsvervangster daarvan .werd. Blijvende vrucht van dit zelfgevoel en zelfontwikkeling werden het soepe ler -worden van de taal, het zuiverder boetseeren van den vorm. 2e Noemt spr. haar liefde tot de wer kelijkheid. Dit realisme was haar kracht en 'haar zwakheid. Haar kracht a in kritiek. Sterk was zij direct in het afwijzen van het onreëele (denk slechts aan de zalige Julia onster- felijker nagedachtenis) b. Het wees haar den weg naar het hart des volks. Het realisme zit ons volk in het bloed. Ana- logiën bieden onze schilderkunst en re ligie. Haar zwakheid omdat dit realisme on zer literatuur niet reëel genoeg was, mis te den doop des geestes, miste een ge- openden hemel en diepte van bodem. Vandaar spoedig een gevoel van on voldaanheid. Veel mooie fragmenten, geen mooi geheelDit was Jiaar zwak- uitvoerig toelicht. Vandaar wel den juis- heid en niet haar werkmethode die spr. ten stand aannemen tegenóver het le- Zijne ledematen door wilde dieren fcfl zien verscheuren!" De dienaar van Pilatus komt terug en vraagt den hoofdman of Jezus van Na zareth inderdaad reeds gestorven is. De hoofd'man antwoordt: „Het is zoo, zie zelf. Om volkomen zekerheid te ver krijgen werd nog Zijn hart mét een lans doorstoken." De dienaar vervolgt: „Welnu, dan heb ik in last U te mélden, dat de stadhouder het lichaam van dezen Man aan Jozef van Arimathea schenkt." Nu roepen dé vrouwen uit: „O troost volle tijding!" Doch Annas en Kaïphas zéggeh' tot den hoofdman: „Wij laten niet toe, dat Z.ijn lichaam elders dan bij de misdadi gers begraven worde." De hoofd'man antwoordt hémj,,Daai; het lichaam' aan dézen mensch is ge schonken, kan Jozef het laten begraven' volgens zijn wil", en tot dé soldateit: ,>lannen, ons werk is gedaan. Laat ons terugkeeren." Annas en Kaïphas verlaten ook het tooneel terwijl zij samen bespreken, dat het graf bewaakt moet wordén, opdat, zijne vrienden het lichaam niet zullen ont voeren. Maria, Magdalena, Cleophe en Salo me, Johannes, Lazarus, Jozef van Ari mathea en Nicodemus blijven. Johannes plaatst een ladder voor en Nicodemnsi athter het kruis. Nicodemus maakt dei banden los. Vol eerbied nemen |rij dan Jezus' lichaam' van het kruis, Johannes,^ neemt Jezus op de schouder en X-^zar, rus helpt hém' bij het naar beneden ïdiniW men. Dit tafereel is geheel volgens d€j schilderij van Rubens in de Q. J— V* Kerk van Antwerpen. tntpêsch&n. is dojor de viomm &ZI

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6