17 BUITENLAND. Ie Jaargang, No, 288. Bureau OUDE SINGEL, 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. rDIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodan betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Mathesis Scientiarum Genitrix. Dé vol getilde week zal ,er iri „Leiden jdrie dagen, feest worden gevierd; niet leen feest, voortspruitend uit de zucht inaar ontspanning en' vertnhak, (die zich pllerwege openbaart, maar een feest ials blijde uiting van vreugde eri dank ter gelegenheid van jiet 125rjarig bestaan .van „Mathesis Scientiarumi Genitrix". Daarvoor bestaat allé re'den'. „Mathesis Scientiarum' Genitrix" is 'ri instelling, waarop Leiden grootsch mag {Zijn, èn om zijn ontstaan, èn om zijn roemrijk verleden én om 2fjn tegenwoor- tiigen toestand. Trots kunnen wij er op wijzen, dat het werk in September 1785 [door vi|f koene Leidenaars begonnen, ondanks te genspoed en moeilijkheden, in yaak be narde tijden staande is gebleven' en ge slachten tot zegen heeft gestrekt. Nu aan den vooravond van de feest viering schrijven wij met pieteit de namen der oprichters neer, mannen' van Wilskracht en van practischen zin, die met de strooming -van Jjun tijd meegin gen en hervormingen Jn 't belang van het vaderland nastreefden. Het zijn Pieter van Cam'pen, leermees ter der wis-, landmeet-, zeevaart- en aardrijkskundeBartholemeus van den IBroeck, kunstbeeldhouwerArnoldus v. Gennep, student in de rechtenJ. Rei- mer, student in de godgeleerdheidA» Üe Bruine de Neve, student in de ge neeskunde en Pieter Rijk, metselaar. Wij mogen roemen op Mathesis* ver leden Duizenden hebben aan deze 'school hun' vorming tot degelijk vakman jontvangen, en door het genoten on derricht een eervolle plaats in de maat schappij bekleed. Velen hebben hunne krachten aan het genootschap dikwerf belangeloos gegeven. De hooge regee ring deed meermalen haar sympathie blijken Nauwelijks eenige jaren opgericht, of )öe~ erfstadhouder van Holland, Prins iWillem, zoon van Prins Willem V, de latere koning Willem I verscheen op teene vergadering van het genootschap !en aanvaardde het beschermheerschap. Achtereenvolgens genoot Mathesis de teer de drie Hollandsche Koningen, Wil lem I, Willem II en Willem III zijn be- schermheeren te mogen noemen, en zoo dra het beginsel van subsidieering door drong, werden JRijk, Provincie en Ge- Imeente bereid gevonden steun te ver- leenen aan die instelling, <Üe zoo'n goe- jden naam had verworven. Mathesis heeft zich uitgebreid en zich aangepast aan de behoeften van den inieuweren tijd. Van een kleine instel ling, als het aanvankelijk was, is het geworden een onmisbaar instituut voor Leiden, waar onderricht gegeven wordt aan toekomstige handwerkslieden, bouw kundigen, electriciens, enz. door een juitgebreid, theoretisch en practisch" goed Jonderlegd personeel. Op waardeering heeft Mathesis aan spraak, maar die waardeering wordt het jniet onthouden. De gemeenteraad en de jgemeentenaren, leerlingen en' oud-leer lingen weten het vele goede van M. S. 'jG. op prijs te stellen. Met dit jubilé valt ongeveer een an deren herdenkingsdag saam, n.l .dien van jden heer P. Dikshoorn, die op 1 October |45 jaar aan Mathesis verbonden zal zijn Waarvan 36 jaar als directeur. Ook hem (dankt de school een groot deel van haar [tegentvoordigen bloeizijn beleidvol be stuur en groote ijver hebben niet weinig (tot verheffing van het onderwijs bijge dragen. Oud-leerlingen zullen de volgende Week in de gastvrije sleutelstad samen Zijn om het feest hunner school mee ite vieren j Velen zijii vreemdelingen, die hier Ton ijnen onze mUren de herinnering aan hun ijeugd zullen verlevendigen. Zij zullen joude kennissen ontmoetennieuwe vriendschapsbanden aanknoopen' en oude [bevestigen. L ,Hli? al,en ons hartelUk-welkomGij fcmr Mathesis terugzien even krachtig als jroorheen, even noodzakelijk en onmis baar voor de oude stad uwer inwoning fels vroeger. Velen zijn ook Leidenaars en als goe de Mathesian'en hebben zij de vooruit gang hunner oude oefenschool met ge noegen gadegeslagen. Daarvan zullen zij gewagen' aan hun studiemakkers van Weleer, die n,U jn Leiden zullen samen- stroomen. De leerlingen blijven evenmin achter wege. Zij zijn in dien tijd huns levens, dat zij gevoelen, hoe noodig M. S. G. voor ihen is, om zich voor ide veeleischendte praktijk te bekwamen. Evenals de oud-leerlingen gaarne heb ben bijgedragen, een waardige feestvie ring te organiseeren, ïfü zij de vruchten van het onderwijs van M. S. G. plukken, evengoed stortten de leerlingen van gan- scher harte him gaven, omdat zij weten in de toekomst steeds Mathesis dankbaar te zullen zijn. Deze feestviering is ons sympathiek, omdat zij een genootschap geldt, dat van groot nut voor Leiden is. En bij het welkom aan de reünisten, voegen wij den wenscli aan allen, oud leerlingen en leerlingen, dat de met veel zorg voorbereide feestelijke herdenking van Mathesis' 125-jarig bestaan aan de gekoesterde verwachtingen mag beant woorden en ide beste herinneringen zal achterlaten. ALGEMEEN OVERZICHT. In de alles beheerschende kwestie der arbeiderspolitiek in Engeland is op het congres yan vakvereenigingen dat te Sheffield vergadert, is een gewich tige beslissing genomen. Men weet dat de rechtbank in de Osbornezaak besliste idat de Trade-Uni ons geen gelden voor politieke doelein den zouden mogen uitgeven. ,Werd er al gesproken van een wet, strekkende om de parlementsleden uit de schatkist te bezoldigen, tot nogtoe bedruipen de parlementsleden zich zelf, pf worden door hun partij gestopt), de Trade-Unio- nisten kunnen hiermede niet tevreden zijn en hun leiders stelden dan ook de volgende tnotie voor: „Dat het congres, hoewel natuurlijk toejuichende elke wet, die bezoldiging van <fe 'Parlementsleden uit de schat kist zou gelasten, in dien maatregel geen oplossing zou kunnen zien Van de moeilijkheid, geschapen door de Osborne uitspraak, aangezien .de vergadering noodzakelijk acht allereerst dat de trade- unions algeheele vrijheid zullen bezit ten om zich in te laten met politieke actie." In de discussies hierover werd men het eens dat deze motie te weinig zeg gend was en derhalve als volgt diende aangevuld te worden: „dat liet congres verlangt om dat doel te bereiken, herstel tot dezelfde rech ten als die vóór de Osborne-uitspraak", d. w. z. het recht trade-uniongelden voor voor politieke doeleinden te mogen aan wenden. Voor "de mo'tie stemden "de vertegen woordigers van 1.717.000 leden, er te gen die van 13.000 leden. Men be grijpt licht, dat de tegenstemmers spra ken uit naam van vakvereenigingen, Idie niets m'et politiek te maken willen heb ben. i Over de ketelmakersuitsluiting en de daarna gevolgde of te volgen stakingen hoort men niets meer en schijnen dus (de besprekingen nog niet tot goede re sultaten te hebben geleid. Ook inzake de spoorwegbeambtenkWestie in Oostenrijk-Hongarlje kan men nog niet tot overeensteminin'g komen. De directie van den Zuider spoorweg heeft vergadert en besloten enkele belangrijke eischen onmiddellijk in te willigen en de inwilliging der an dere voor 1 Nov. te overwegen. Toch hebben de beambten besloten hun tegenstand te handhaven, bij welke actie zich nu ook de pationalte organi- actie zich nu ook de nationale organi- jnisatie te zamen 80 pCt. der ambtena ren omvattend, zich hebben aangeslo ten. Het verkeer loopt hoe langer hoe meer in de war, zoodat de ,directie wel zal moeten toegeven. Een janboel schijnt het ook' te jtfjtf in de "Grieksche Nationale Vergadering T>e debatten werden verstoord, door dat de revisionisten den eed wilden af- leggen, waartegen de constitutionalis- ten zich verzetten. Gedurende deze .in cidenten raakten eenige afgevaardigden handgemeen. Toen de orde hersteld was veroordeelde de voorzitter het gebeurde en gaf in overweging de besprekingen in het vervolg vrijen loop te laten. 't Is niet te verwachten, dat die Griek- sche heethoofden dien goeden raad zul len volgen. De volgende week staan nieuwe rel letjes te wachten als men begint met het onderzoeken der geloofsbrieven. Pologeorgis heeft nu verklaard zijn ambt op 'Kreta neer te leggen, Zoolang hij in de nationale vergadering zitting heeft. Men verwacht dat de mandaten jder Kretenzers zullen worden goedgekeurd. Onafhankelijke, op den voorgrond tre dende politici verkondigen de meening, dat de regeering thans ,nu het volk spreekt, geen enkele bevoegdheid meer heeft en dat wanneer de goedkeuring van de mandaten der Kretenzische af gevaardigden den oorlog tengevolge zou •hebben, deze oorlog in overeenstemming met de wenschen des volks zou zijn. Braaf zoo, ze ruiken al kruit. Ook de minister van oorlog schijnt niet gerust en heeft voor de manoeuvres tegen me dio October twee oude lichtingen on der de wapenen geroepen. Al komen ,er steeds geruststellende berichten, het samentrekken van troepten in Griekenland en Turkije is wel teeke nend. Inmiddels heeft de Turk bot gevan gen bij Italië, waar hij een oorlogs scheepje wilde koopen. Zouden wij niets voor hem hebben - GEMENGD. Uit diplomatieke bron verneemt de berichtgever van de „Frankf. Zeit." te Kopenhagen, dat de koning van Enge land, keizer Wilhelm en de Tsaar van Rusland op het einde dezer maand el kander te Wiesbaden zullen ontmoeten. De Spaansche minister van justitie heeft in een redevoering verklaard, dat de regeering de afschaffing van de dood straf overweegt. Negentig onafhankelijke afgevaar digden aldus verneemt de Matin uit Athene hebben besloten in de Natio- nele Vergadering categorisch voor te stellen zich te transformeeren tot een Constituante. Een New-Yorksch nieuwsagent schap verzekert, dat Taft zich niet meer candidaat zal stellen voor den presi dentszetel. De „Daily Telegraph" verzekert, dat Taft van zijn vrienden den raad heeft gekregen zich niet meer candidaat te stellen en dat vooral met het oog op de houding van Roosevelt Taft zou ver klaard hebben, mogelijke wenschen van Roosevelt betreffende een herkiezing niet te willen tegenwerken. De Oostenrijksche Ministerraad heeft besloten onmiddellijk met de Ar- gentijnsche regeering in onderhandeling te treden over voorloopigen invoer van Argentijnse ïhvleesch. Bij wijze van proef zouden 10.000 ton ingevoérd kunnen! worden. De verkoop zal ook uitsluitend met vermelding van herkomst worden toegestaan. De Parijsche slagers hebben beslo ten op de markt Villette geen kalveren meer te koopen, omdat de veehandelaren de prijs van het kalfsvleesch plotseling een franc verhoogd hadden. De slagers willen op deze wijze protesteeren tegen de handelwijze der veehandelaren, Üie het met het oog op de in Duitschland en Oostenrijk heerschende vleeschcrisis voordeelig vinden, hun vee uit te voe ren in plaats van het aan de Parijsche markt te brengen. Het schijnt ,dat China nu het mees ter is te Lassa, Tibet weder geheel voor reizigers wil sluiten. Onder de Boedhis- ten in Transbaikalië ging het gerucht dat de Chineesche resident te Lassa aan Russische pelgrims den toegang tot het land verboden had. De Russische gezant te Peking heeft de regeering naar de waarheid dier geruchten gevraagd en ten antwoord gekregen, dat het verbod al leen op reizigers betrekking had, maar dat Tibet voor pelgrims van alle volken open stond. Wij hebben melding gemaakt van den moord op den arbeidswillige te Havre door stakers. Thans hebben weer te £h.o.i(Sy-Je-£oi 200 stakers .ongeveer 12 grondwerkers overvallen en hen af geranseld. Een politieinspecteur die inet 20 agenten de werkwilligen te hulp kwam, werd ernstig mishandeld. De rust verstoorders vernielden daarop alle werk tuigen, maar vluchtten toen de gendar mes aanrukten. Toch werden nog vier van hen gearresteerd. Uit Constantinopel komt het be richt, dat twee Arabiercnstammen bij Ko- weil slaags geraakt zijn. bij welken strijd in het geheel 2000 man zou zijn gevallen. De Engelsche minister van Finan ciën, Lloyd George, kondigde in een re de aan, dat hij het volgend jaar een pen- sioenontwerp zal indienen, waardoor de gewone onderwijzer zal worden onthe ven van de kwellende zorg voor het da gelijks brood. Het bezoek van het Belgisch Koningspaar, Bij de terugkeeer van Soestdijk te Am sterdam had zich gistermiddag 5 uur wederom een talrijke schare op den Dam verzameld, die de vorsten hartelijk toe juichten. Tijdens hun awezigheid had de hofhouding een boottocht op het IJ gemaakt. Om half zes had in de Troonzaal ten Paleize de ontvangst der Belgische ko lonie plaats. De Belgische gezant, baron Fallon, stelde achereenvolgens aan 't koninklijk paar voor de heeren Van Stichelen, con sul van België te Rotterdam, Van der Aa, consul te Amsterdam, Dekkers, vice- consul te Amsterdam, Knight, viceconsul te Rotterdam, Laane, vice-consul te Roo sendaal en Groen, vice-consul te IJmui- den. Daarnè werd aan H.H. M.M. voor gesteld de voorzitter van de „Sociétc bei ge de Bienfaisancé" te Amsterdam, de heer Jules Cirksens, IdAe uit naam van zijn vereeniging het volgende adres van hulde voorlas. Het Concert. Om negen uur werd uitgereden tot het bijwonen van het concert in het Concert gebouw H. M. de Koningin en Z. M. de Koning der Belgen namen in een gte- sloten rijtuig plaats, door een koetsier met gepoederde pruik van 'den rooden bok ge reden. In een tweede zelfde rijtuig réden Koningin Elisabeth en Prins Hendrik. Voor het groote gevolg sloten zich een tiental rijtuigen jn den stoet aan. De Concertzaal bood tegen negen uur een schitterenden aanblik. Het achterge deelte van de zaal was ingericht als een estrade voor [H.H. M.M. en hun ge volg. De achtergrond, van blauwgrijs pluche, met gouden heraldieke leeuwen bezaaid werd gedeeld door zes wan dpi 1 asters, en van boven afgesloten [door een (decoratieve friesversiering. Op de pilasters waren de wapens der Koninklijke gasten aangebracht. In de fries waren uitgebeeld, midden in, het wapen van Amsterdam, geflankeerd door de wapens der twee koninklijke re- sidentiën Brussel en den Haag rechts en links voorts de wapens der Neder- landsche provincies. De koninklijke loge liep naar "de zaal af in een talud, door twee opgangen in drie deelen verdeeld, bij wijze van gazon ge vuld met sëlaginolea. Daarin waren neer gelegd bloemperken van gele chrysan then, op een ondergrond van witte dalia's en in het middenstuk der loge, voor de koninklijke zetels, witte chrysanthen mét rose anthurumbloemen. Langs de lijnen der parken waren matglazen gloeilamp jes gestoken, die de bloemen in teen ver blindend licht zetten. .Voor het podium was een (zware rij sierplanten geplaatst. Een groot aantal autoriteiten was genodtldgd. Klokslag negen uur verhieven allen zich op een wenk van den dirigent iWillem Mengelberg van 'hun zetels: de |Hooge Gasten waren in aantocht. In de vestibule aan de J. W„ Brouwersstraat, waar een sierlijke ontvangkamer was ingericht, wer den H. H. M. M. en Z. K. H. ontvangen door het "dagelijksch bestuur der ge meente. "Dochtertjes van den wethouder mr. van den Bergh en den "secretaris mr. Baëza,- boden koningin Elisabeth en ko ningin Wilhelmina "bouquetten aan. Je kwartier over negen betrad de hof stoet de zaal. Vooraan schreed Koning Albert in de uniform van generaal bij het iBelgisqhe leger, jaap jzijn arm voerend Koningin Wilhelmina, gètooid in een gris! perle getint geborduurd zijden robe. Op, het hoofd en om den hals droeg [Hare Majesteit de diamanten van het nationaal huldeblijk. Prins [Hendrik in admiraals- uniform begeleidde Koningin Elisabeth,- die een kleed in dezelfdle kleur, maar'don kerder getint, als Koningin iWilhelmina, •droeg. Op het haar rustte een lage kroon van diamanten Het programma werd geopend met de Vijfde van Beethoven. Mengelberg ghf dn? symphonie met al haar diepte van ge dachten en grootschheid van conceptie. Het gehoor bleef als geboeid zittenl,! voor een oogenblik vergetend de aanwe zigheid van het Hof, tot Koning Albert persoonlijk het sein gaf tot de toejuichin- -gen, die nu spoedig van alle zijden los barstten. Als tweede nummer volgde recitatief en aria uit Die Schöpfung, van Haydn, naïeve bekoorlijke taal na de geweldig heid vap Beethoven. Mevrouw Noorde wier—Reddingius vervulde de- solopartij en haar glashelder sopraangeluid ver vulde met ontroerende schoonheid zijn taak. Ook zij werd stormachtig toege juicht, nadat het Belgische Koninklijk Paar daartoe het sein had gegeven. Na de uitvoering door het orkest van den gloedvollen liefdeszang Psyche et Eros uit de poême symphonique Psyche van César Franck, zong mevr. Noordewier, nog drie liederen, nl. „Ik ben in een zaamheid niet meer alleen," sonnet van Van Deyssel, getoonzet door Diepen- brock. „Maanlicht", van Boutens, door Zweers op muziek gezet en opgedragen aan de zangeres zelve, en „Op Kerst dag", een Vlaamsch liedekc, van René de Clercq, muziek van Jimiel Hulle- broeck. Het voorspel van .de Meistersin- ger, breod en krachtig gepenseeld, vol stuwende kracht, besloot het program ma. En te kwartier voor elven was hef concert geëindigd. Vóór H. M. M. vertrokken deden ij Willem Mengelberg bij zich roepen en betuigden zij hem op zeer nadrukkelijke wijze, dat zij bijzonder getroffen waren door de schoonheid van dezen avond. De verlichte oorlogbodems. Heel de dichte menschenmenigte, die gisteravond den vorstelijken stoet in de omgeving van den Dam naar het Con certgebouw heeft zien rijden, bewoog zich daarna in een compacte massa langs het Damrak en de De Ruyterkade naar den kop van de Handelskade, om daar de vier geïllumineerde oorlogsbodems te zien liggen. Een kleurenspel van roode en groene seinstippen, van roodgouden en matgele lichtsterren tegen een strakke, duistere lucht en daarvóór een even nog blau wende donkerte van diep water welke glanzende kabbeling kleine vlokjes weer spiegeld kleurlicht naar ons toevoert zoo is 't beeld van ons IJ, eiken stillen avond. Wanneer nu in dat toch altoos won derlijk mooi aspect een goudstroom het donkere water gaat doorleven, een goud stroom die uitvloeit als weerspiegeling van fraailijnige lichttropheeëh, dan wordt die aanblik toch wel verrassend schoon en grootsch. De „Friesland", de „Jacob van Heems- kerek", de „Evertsen" en de „Piet Hein" hadden alle hunne contoeren door luchtlijnen "verscherpt. Langs de mas ten en .de stengen' der idraadlooze fce- legraphie, langs den vóór- en den achter steven ten de boeglijnen, de „Friesland" bovendien langs de beide schoorsteenen, de andere bodems langs de eenige pijp, waren de rijen lichten aangebracht. Zoowel het beeld der fraai gegroe peerd egoud-vuurlijncn, als hun weer spiegeling over het zacht-kabbelend wa ter'leverden een verrukkelijk vuurwerk, waarin door het spel der bleekere licht- pyramiden der talrijke zoeklichten een opgewekte levendigheid werd gebracht Vooral als de zoeklichten omhoog ge richt of door hun korte flikkeringen in seintaal elkander toespraken. Ofwel wanneer haar lichtbundels zoe kend rondtastten in het silhouet van' schepen en havenvolte, dan was de aan blik van dat rustige, voorname Iichtbe- drijf wel zeer interessant. Zaterdag. Hede nis de laatste dag van "het KoninkL Bezoek. Daarover jneklt jnen uit Am- sterdam: .Hedenmorgen °.m half tien re-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1