No. 283. Maandag 12 BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND. Ie Jaargang, e Cclcbctve ©ouAo/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering 'en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenliandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. In verschillende landen "blijft de vleeschschaarschte aan de orde van den dag. De .verschil lende Duitsche bladen dringen aan op openstelling der grenzen voor vee uit Denemarken, Nederland, Frankrijk en Argentinië. Verschillende stadsbesturen wendden zich tot de regeering met memories, die jop de ontstemming der bevolking wijzen en middelen ter verbetering van den toe stand vragen. De Pruisische regeering blijft echter Idoof op die vertoogen en antwoord: De regeering let scherp op hetgeen er "op de Duitsche vleeschmarkt voor valt", het bekende kluitje in het net Ook in Oostenrijk en Hongarije dringt de nood en ook daar dringt men aan op ingrijpen der regeering. lntusschen is het gemeentebestuur van Boedapest van plan krachtige maatregelen te ne men tegen de "duurte van het vleesch. Onder toezicht van gemeente-ambtena ren zijn als proefneming een aantal sla gerijen ingericht, terwijl .ook' de gemeen te voor den verkoop van het vleesch zor<r draagt. Mocht "blijken dat de duurte van°het vleesch op de een of andere ma nier door de slagers zeiven in de hand wordt «rewerkt, dan zullen onverwijld op groote schaal gemeente-slagerijen worden opgericht. In Frankrijk schijnt men het nog an ders te willen probeeren, n.l. door ambtelijke prijsbepaling Hiermede heeft de minister-president Briand de Fransche slagers gedreigd in dien ze d'e prijzen maar steeds verhoo- ,geii. Hiertoe heeft de regeering de macht door een nog steeds vigeerende wet van 1791. Men betwijfelt echter sterk of Briand zijn bedreiging zal kunnen uitvoeren. De onverantwoordelijke houding der Britsche ketelmakers kan verstrekkende gevolgen hebben binnenkort ztïllen -daardoor honderddui zend arbeiders op de ^Noordelijke wer ven zonder werk zijn, wait betee- kent, dat vrouwen en kinderen mee- gerekend, een kwart millioen men- schen door honger worden bedreigd. Daarbij komt, dat het spoorwegperso neel met de ketelmakers, die tegen hun eigen bestuur in opstand zijn, één lijn' wil trekken. Ook in de mijngebieden verwacht men een algemeene staking, die ongeveer 200.000 man zal omvatten, terwijl ook ,in de katoennijverheid' een uitsluiting idreigt, indien de arbeiders in Oldham waar een partieel stakinkje is ontstaan, "niet de uitspraak der scheidsrechters aanvaarden. Hierdoor worden aanvankelijk 150000 later 300.000 werklieden getroffen. GEMENGD. Koning Albert zal den 19den de uit de asch herrezen Engelsche afdee- FEUILLETON. 33) Verzwakt als zij was door ziekte en verdriet, en vooral vol verlangen om haar kinderen terug te zien, miste de arme vrouw de kracht" om hem verder tegen te streven. Snikkend nam zij de pen en begon te schrijven wat Richard haarzeid'e Soms "bleef zij een oogenblik wachten aarzelend de acte te schrijven waardoor zij haar kinderen ten gunste van Richard onterfde. Zoofang gij niet gereed zijt, zult ge hen niet zien, zeide "Richard met pijnlijke kalmte, en ide arme vrouw schreef weer verder. Bijna was zij gereed toen er geklopt werd. "Wie is daar? riep Richard ongedul dig. De craaf. verzoekt u oogenblikke- ling, van de tentoonstelling te Brussel openen. - De regeering der Vereenigde Sta ten laat officieel het bericht tegenspre ken, dat zij aan haar zaakgelastigde te Panama zou hebben opgedragen verzet aan te teekenen tegen de candidatuur van Dr. Mendoza, voor het president schap van Panama en daarbij gedreigd Zou hebben met bezetting of inlijving ider republiek Panama. ■-De Spaansche minister-preSiident Canalejas, moet aan een berichtgever hebben verklaard, d'at Jiij uit Bilbao be richten had ontvangen, volgens welke een regeling inzake de staking zoo goed als geslaagd was. Men mocht verwach ten, dat Maandag weer algemeen het werk zou worden hervat. Onder die militairen in Athene is een reactionnaire beweging op touw ge zet, om den koning, die naar men weet, weinig gezien is in het leger, een adres van onderdanigheid en trouw aan te bieden. Om die agitatie te stuiten, heeft de Minister van oorlog een overste van het derde regiment cavalerie verplaatst en een onderofficier, die met de bewe ging begonnen was, doen arresteeren. 't Is kras. Van üït Friedberg komt het bericht, dat ide Russische Minister president Stolypin :Kjn reis heeft onder broken, wijl hij bij den Tsaar ontboden is. 'Mogen we de Corriere della Sera gelooven, dan staat in Abessinië dé bur geroorlog op uitbreken. De legers van ras Mikael en van ras Olie een volgeling van keizerin Taitoe staan tegenover el kaar. De regent heeft Mikael gelast voorloopig nog af t,e wachten, maar Mi- kaèl, die over 70.000 man beschikt,- heeft het voornemen te kennen gegeven Woensdag a.s. tot den aanval over te gaan, welke orders de regent ook geeft. Uit Troppau wordt bericht dat een aantal plaatsen in Silezië door de over stroomingen zijn geteisterd. Van Duitsch Paulowitz in Oostenrijksch Silezië tot Kroschendorf in Pruisisch Silezië staat de geheele streek onder water. Te Messina, Mileto en Gallina heb ben om drie uur Zaterdagmorgen zware aardschokken plaats ghad'. Er is geen schade aangericht. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot bur gemeester van Hei- en Boskoop, J. Pot, secr. dier gem. van Beets en Oudendijk, H. Stam; van Serooskerke (Sch.), L. de Oude: van Franeker, J. Dirks; van Hin- deloopen, G. J. F. Averhorn van Nauta; van Westdongeradeel, J. E. Oosterhoff; van Schoonebeek, M. L. Mulders, secr. dier gem.: van Odioorn, J. O. Borge- sius, secr. 'dier gem; vian Schin op Geulle, J. P. [Hj, Ruypers, secr. dier gem. is, aan den 1 e-luat., op non-act. Cl W. ten Brink, van het Wapen der inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag uit den militairen dienst ver en is genoemde officier benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met be stemming voor den dienst bij' de landweer lijk te komen, riep de kamerdienaar van de Malleroy. Ik kom zoo straks wel! Er is haast bij. Baron de Canisy is in twist met mijnheer uw vader. Vloekend verliet Richard de kamer, sloeg de deur achter zich 'dicht en nam de sleutel mede. De Canisy was als medeplichtige (de kwade geest der Malleroy's geworden. Alhoewel hij minder dobbelde dan de graaf en "Richard had hij toch reeds de fortuin van gijin vrouw in drinkgelagen en verkwistingen van elk soort opge-- fnaakt. Daarna had Richard, dien hij als mede plichtige in jzijn anacht had, hem reedis groote sommen moéten geven. Hij nam echter de voorzorg die sommen door "zijn vader, als .waren 't persoonlijke giften van dezen te doen geven. "Hij had zelfs zoo goed jzijn maatregelen genomen -dat hij beveiligd was tegen iedere verden king als dienden die sommen slechts om het stilzwijgen van cle Canisy te koopen. Zooals zoo dikwijls gebeurt, had jhet vele drankmisbruik een noodlottigen in vloed pp de hersenen van den baron 'doen tot reserve-eerste-luit. bijl Ide inf. idler landl- weer in het XXXe landweerdistrict. zijn benoemd A. bij het wapen der inf. ,bij hun tegen woordig korps lo. tot eerste luit.: de tweede-luit.,- J. iW|. vian der Lely, A. C. jSitadlander en F. N. F. van Ider Schrieck allen van het le reg.; Hl J,. Juta, van het 4e reg.; Cf. Gordijn, van het 5e reg.; H|. J. Sasburg, van het 7e reg.; J. Detmar, G. Sturm en TI. J. M. F. van Everdingen, allen van het 8e reg.: P. S. J. van 'der jHorn van den Bos, G. ,W. Stronk en P. H. Rugers, allen van het 9e reg.: 'J. F. de Ridder, W. A. de Groot en J. Drost, allen van het 10e reg., zoo mede G. E. A. JHemann van het inst. bait.2o. tot militie-eerste-luit.^ "de mi litie tweede-luit. P. Pieterse van het 3e reg. B. bij het dienstvak der milit. admin. bij het personeel der kwartierm. ,bij hun tegenwoordig korps, tot eerste-luit.-kwar- tierm. M. (K. Suphecrt, van\ het le reg. lurt.-kwartierm. M. K. Supheert, van het le reg. inf.; J. F. H. Israël, van het 10e reg. inf.: P. O. J. .Tissot van Patot, van het lie reg. inf., en M. F. S. R. Queck, van het 3e reg, huz. C. bij het personeel van den genees- k. dienst "der landmacht, tot off. van gez. der le ld.: lo. de off. van gez. der 2e ikL ,L. v,an der Steen van Ommeren, van dat personeel; 2oi de off. van gez. der 2e kl. tW. P- Wolffensp erger, méde van (dat personeel. D. .bij het reserve-personeel der land macht: lo. bij hun tegenwoordig korps, tot reserve-eerste-luit.de res.-tweede- luit. J,. Moorman, E. F. J. de Eerens en A. W. G. Boele van Hensbrock, allen mn hei v eg. gren. en jag.B. F. Krantz J. Smit, mr. G. ,Hovens-Greve en IJ. Hanneman, allen van het 4e reg. inf.; O. Knook, J. D. E. v,an den Heuvel, O. M. J. Sprengers en A. van Kalken, allen Van het 6e reg. aiff.J. M L. Doijer, v|an het ,7e reg. linf.C|. Al, Lettinck en J, ;M. Pierrot, beiden van het ,9e reg. inf.; H. Ni. (G. baron van Tuyll van Serooskerken en J. Kalma, beiden van le reg. huz.: M. (Tijdeman en jhr. E. A. Stratenus,- beiden van het 4e reg. huz.- zoomede |St. Snuyf. van het reg. genie troepen en 'bij de inf. der landweer, in hun tegenwoordig district, tot res.-eerste luit. ide res. tfweede luit. G. F. Fer- werda in het He, SI. van Sraten in het 111 e, J. Boosman en B. Lonsain, beiden in het Ve, P. J. Dam in het Vile, J.E. P. Kruyt in het 'XIIIe, A. F. Augustin in het XVIe A. Kluyver en Dj. Ketter, 'beiden in het XXIe, G. Mazeneer in het XXVe, G. Snoeks en J. H. A. jBotti, beide in het XXVIe, A. Hooykaas in het XXIXe H. P. Lucht in hetXXXIVe, zoo mede L. J. T. van Roosmal en, S. J. Steen- begen en L.r A. J. Aldenhoven, allen in het XXXXIIe landw.ddstr. 3o. bij het personeel der mil. adimin. der landweer, dn zijn tegenwoordig dis trict, tot reserve-eersteludt-kwartierm., de reserve,-tweéde-luit.-kwartierm. P. Vink in het XXXVIste landweerdistrict. zijn benoemd: 2o. bij het wapen der infanterie, tot tweede-luit.: bij het le reg. de serg. P. J. Heres en H. H. B. Top, onderscheiden lijk van het 4e en 5e reg.bij het 2ereg. de serg. H. j. W. A. van Gooi, J. F. gelden. Hij had oogenblikken van koort sige opgewondenheid waarin 'hij handel de en sprak alsof hij gek was. In die momenten had hij een idee fixe om zich te wreken op de Malleroy's, dien hij ten laste legde 'dat zij hem het good niet gai- ven dait zij hem beloofd hadden voor zijn medeplichtigheid in een geheimzinnige misdaad), waar hij slechts in vage bewoor dingen over sprak. Voortdurend vol vrees dat de Canisy meer zou zeggen- had Ri chard reeds meer dan eens gëtracht zich van den baron te ontdoen, maar deze'was op zijn hoede. Ziende dat ide aanvallen vanzinsverbijsteringen voortdurend snel ler elkaar opvo'lgdeh, hoopte Richard dat de dood of krankzinnigheid hem spoe dig van dezen medeplichtige, die hem zooveel kostte, zouden ontlasten. Toen Richard binnentrad, stormde de Malleroy op hem toe. Weet ge wat die gekke ellendeling gedaan heeft? Vanmorgen kwam hij mij om gelid vragen'daar ik het zelf niet had, «moest ik het hem weigeren. Toen is hij woedend weggegaan> roepend dat hij zich zou wreken. Nu juist is hij weer te; gge- Jv.omen. Hij yerklaarde mij dat hij zoo A. Crefcoeur, J. G. C. M. IHamm, F. A. J. J. Alofs, en P. J. H. de ,Roos,on derscheidenlijk van 'het .6e, e, 42e en 5e reg.bij het 3e reg., de serg. "M. Sie- burgh, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 6e reg.> de serg. A. Augusteyn, en yhet 3e en 2e reg.; bij het 7e reg., de P. H. R. JHuynen, onderscheidenlijk van serg. 'HL P. de Heer, vam het 4e reg.; bij Phaff en J. "P. .Briëtt, onderscheidenlijk het 8e reg.j de serg. A. van Weenen, H. J- van het 3e reg.,- van het reg. grenadiers en jagers en van het 5e reg.bij het ,9e reg.,' de serg. J. F. B. .Weber, van het 10e reg., ;bij het 10 reg., de serg. J. J. Pot, J. M. N. van der Drift, en G. Schultz, onderscheidenlijk van (het ,9e, ,4e en 6e reg.; bij het 11e reg., de serg. A. Floor D. A. van JHilten en C. A. van Beek, on derscheidenlijk van het 5e, 4e en 7e reg.; 2o .bij het dienstavk der mil. admin., bij het personeel der kwartierm. tot 2de-luit.- kwartierm.bij het 2e reg. Inf. der serg., F.. D. J. Holtzer, van het 3e reg. Inf.; bij het 6e reg. inf., de serg. W. Hoenkamp van het 5e reg.; bij het 10e reg. inf., de serg. A. J. Dinant, van het 8e reg. inf.; bij het lie reg. inf., de serg. P. W. Gspot, van het korps pantserfort-artillerie. .benoemd lo. bij het wapen der inf. van 'het leger in Ned.-Indaë, tot 7e luit, de serg. der inf.: R. A. Dijkstra, van "het le reg.; G. Kloosterman, van het 5e reg.A. D. P. Dominicus, van het 3e reg.; A. J. L. de Groot, van de koloniale reserve; F. H. von Meijenfeldt, van het 7e reg."; H. W. Verharen en B. O. Volke, beiden den van de koloniale reserve; H. Vink van het 8e reg.M. M. L. van Loon, van het ,4e reg.ICth. F. Ouweling, van het 6e reg.; A. van "JWijk, van het 3e rSg.O. H. Aschmoneit, van de koloniale reserve; H, A. Kraaijenbrink, van het 8e reg.; J. G. A. van der Upwich, van het 4e reg.T. F. J. Metsers, van het 6e reg. R. von (Seydlitz Kurbach, en A. Oost hout, beiden van de koloniale reserve. 2o. bij het dienstvak der mil. admin. van het leger in Ned.-Indi., tot 2e-luit.-kwar- tierm.,: de serg. J. Fransbergen, van'het 10e reg. inf. en H. van de koloniale re serve; de serg. der vesL-art. P. C. Zwerver, van het 4e reg., zoomede de serg. der inf. P. P. D. Anschutz, van het 3e reg., en P. M. Dee, van het 8e reg. Is met ingang van 1 Oct. 1910, benoemd tot inspecteur in algemeenen dienst voor de spoorwegen, de district-inspecteur der spoorwegdiensten A. jR. tWitkop c.i., te 's Gravenhage. De quaestie aan de Amsterdamsche Centrale. Het is wel zeer te betreuren, dat bij die behandeling van deze G. E. W,-quaestie de gemoederen zoo geprikkeld zijn, dat een zakelijke behandeling van den in houd van het rapport haast niet geschie den kan en verdachtmakingen en per soonlijke beleediigingen zoo betrekkelijk veelvuldig voorkomen. Herhaaldelijk vra gen de sprekers het woord voor een per soonlijk feit, en zoo ook Zaterdagmiddag had er weer een incident plaats aan gaande het hooren van ambtenaren door den wdL directeur, waarover de heer .Wi- baut reeds Donderdag gevallen was. De vergadering van Zaterdag middag begon met de mededeeling van den voor- juist aan zijn moeder een lange brief ge schreven heeft, waarin hij onze.... onze... Misdaden! voegde de Canisy er aan foe, die sinds Richard binnengekomen was, alle moeite deed om zijn kalmte te herkrijgen. Die ook de uwe zijn, oudie gék! riep de graaf. Pardon, waarde schoonvader, ik heb slechts kleine vergrijpen op mijn geweten in vergelijking met uwe misdaden, en die van uw lieven zoon. Welnu, zeide Richard, zijn toorn inhoudend, met wéltk doel heeft hij dien brief geschreven? Mijn doel was, vooreerst u te straf fen voor ,uw woordbreuk. Canisyriep de graaf. Stil, om 's hemels wil, zeide Ri chard, onderbreek Ihem niet! Waren we niet overeengekomen, dat ik van Suzanne's erfenis een jaarrente van tienduizend écu's zou.verkrijgen, en dat gij van uw kant.... Stommerik, onderbrak de graaf hem, aiet meer in staat zich in te houden, daar Richard slechts een deel van zijn fortuin gekregen heeft, [dank zij de koppigheid zitter burgemeester Roëll, dat het B. eu W. raadzaam voorkomt thans Ihun ]mee- ning te zeggen. Wat den heer Resslng be treft, zijn B. en \V. van meening, met erkenning van £ijn verdiensten, dat hij niet te handhaven is als directeur der G< E. W. Hem gelegenheid te geven tot ontslag aanvrage, gelijkj het voorstel-Fabius schijnt te beoogen, komt B. en W. niet noodig voor, want in dezen stand van dé zaak blijft het ongevraagd eervol ontslag hetzelfde als een gedwongen ontslag aan vrage. Wat de heeren Grivel en Groothoff be treft of het voorstel-Fabius wordt aange nomen of niet, van alle zijden is in den Raad aan de „uitnoodiging aan B. en ,W.'* deze beteekenis gehecht, idiat B. en Wl; daarvoor de volle verantwoordelijkheid dragen. Dit voorop gezét, kan spr. mede- deelen, dat B. en W. overhellen naar het idee van den heer Lambrechtsen, om Gri vel eervol ontslag te geven mét een jaar salaris. En wat Groothoff betreft, B. en W. zullen akte nemen van de bedoeling der commissie, door den heer van Gigh meegedeeld, om Groothoff zoo mogelijk over te plaatsen. De toelage aan dr. De Gelder wenschen B. en W. op de gronden door 'den heer Fabius ontwikkeld te stel len op één jaar salaris. De heer Wibaut zette uiteen onder wel ke voorwaarden hij het standpunt van zakenman voor de bedrijfsdirecteuren der gemeente kan aanvaarden. Zij mogen zicfli niet schuldig maken aan trucs en streken, zooals de heer Ressing deed en ook, waar'het gemeentebedrijf in concur rentie moet treden met een particulier bé- drijf gelijk het geval was met de ge meente electricdteitswerken, moet wor den vastgehouden aan zuiverheid en klaar heid in de leiding en aan vermijding van alles, wat liet daglicht schuwt. Spr. bestreed den heer Fabius dat de conclusie van de commissie ten aanzien van den heer de Gelder voor dezen on gunstiger zou Zijn dan de conclusie, waar toe B. en W. kwamen. Naar aanleiding van de critiek, welke de heer Lambrecht sen velde over den geest, die tijdens het onderzoek speciaal bij den voorzitter der commissie heeft voorgezeten, kan spr. verklaren, 'dat liet slechts de geest, die naar waarheid zoekt, is geweest, en geen andere. Mr. Worst maande dringend tot voor zichtigheid aan. Spr. wil geen oogenblik! ontkennen den ernst van de beschuldigin gen. Maar hij vestigt dc aandacht op de bijzondere omstandigheden, waaronder diit proces plaats vindt De commissie heeft het onderzoek ge- karakteribue.id als „administratief", maar dit kan samengaan met het contradictoir verhoor. Dit behoeft Eet onderzoek niet inquisitoriaal te maken. En ook vergete inen niet, dat uien vier ambtenaren een verdediger ontbrak. Spr. acht den Raad ongeschikt om iu .Lze recht te sj>reken. De heer Fabius verklaart pijnlijk ge troffen te zijn door zeer veel wat ge sproken iys. De toon van verschillende! sprekers was niet in het belang van Am sterdam, noen van het lager ambtenaars- personeel. Aan 'de burgerij geeft cP.c toon geene gerustheid over den gang van zaken en wat aangaat de lagere ambte naren het Is spr. iederen dag een sm irl van zijn vrouw, en tiaar ook ik.... Ik wil niet in dat alles treden, her nam de Ibaron. Kan ik overig'. op u vertrouwfen?O, maak u niet k\vaa<L.c Ik vraag van u niet meer vertrouwen dan ik zelf op ui "étehi..... Maar kom, wa&r wan ki dus?.... Gij valt mij ook in de rede.... ik weet niet meer.... wat zéi ik u dan cok?. De graaf en Richard zagen elkaar betce- kenisvol aan. Dus gisteren "was ik in de comedie,- hernam de baron. Wat was dat schoon Ge moet in ioder geval.... O ja..... wacht ik zei n dus dat ik noodzakelijk tien duizend écu's moet hebben.... Daar mijn beste schoonvader ge mij weigerde, al hoewel hij ze beloofd liadi, .heb ik aan gravin de Malleroy geschreven dat ik haar. enkele openbaringen kon doen, die haar veel belang gouden inboezemen en die voor haar .wél tienduizend ecu's waarü zouden zijn.... Ik voegde er aan toe dat ik mijn boodschapper een brief met die openbaringen médegaf, diien hij tegen be taling van die tienduizend ecu's aan baar zou afgeven Hoort ge dat? riep de graaf vol woede, (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1