IO Onze Handel en Industrie. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 282. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Er spreekt een gevóél van grootheid uat |de woorden, avlaarmédie de eerste jder 20 brochures, vanwege Holland op ide [Brusselsche tentoonstelling verspreid, be gint: „Les Pays-Bas sont a plusieurs pointt de Yue fln pays privilegiéw" En om ide waarheid dezer bewering aan den buitenlander te laten zien, dienen de talrijke opgaven omtrent Neerlandfs han- |del en (Neerland's industrie. Wanneer men deze keurig uitgevoerde en mét illustraties verTuchte boekjes (doorbladerd heeft, hoopt het Ministerie yan Landbouw, Handel en "Nijverheid, Idiat die uitgave bezorgde, de overtuiging [bij den lezer gevestigd te hebben: Het [kleine Holland, wiajarvan men zoo "dikwijls een totaal verkeerden indruk heeft, zoo- .wel wat zijn bewoners als zijn beteekenis ïn de rij der staten aangaat, is een in ve lerlei opzichten t>evoordeeld land. Op geen bétere wijze had dien pro paganda kunnen piaken voor het volk, |diat gróót wil zijn, waarin een klein volk groot kan zijn. Wordt ons nationaal zelfbewustzijn niet gestreeld door de gedachte, dat Holland wel niet meer als voorheen een dier mach tigste staten is, mjaflr tocjh dat 'de vaak ge ringe waardeering voor ons land op een schromelijk misverstand Jberust? Mogen Wij niet met rechtmatigen trots constatee- ren, diat onze handel in bloei blijft toe nemen, onze land- en tuinbouwproducten in het buitenland gewild zijn, onze nij verheid een grooten omvang heeft? Maar daarnevens spreekt in ons een Zelfverwijt ornaat wij ma^r al te vaak mis kend hebben het goede en groote van [ons eigen land. "Wij hebben ihet buitenland niet tot Voorbeeld genomen om er ons voordeel [mee te doen en ook in practijk te bren gen, wat elders nuttig bleek. Voor ons heeft te veel de regel gegol den, wat van verre komt, smaakt lekker. Het „made in Germany"; het Fransdhe of Engelsche opschrift deed ons geree- 'ider tot koopen overgaan 'dan (de naam van een Hollandsch vervaardiger. Evenals in onze taal een groot aantal bastaardwoorden zijn ingeslopen en den strijd is aangebonden tegen het misbruik yan vreemde uitdrukkingen, gaven wij ,ook door onze "daden blijk niet de waaijde Van ide Hollandsche nijverheid van -de ,H°I" landsche producten te beseffen. 'Wat het buitenland met graagte van ons kocht, vond in het moederland geen (afzetgebied. Daartfp snag bij het verschijnen "van deze brochures nog wel eens gewezen Worden. Dank de krachtige actie der vaclerland- feche pers van allerlei richting is het wan begrip omtrent eigenwaarde bij vele Hol landers uitgerukt en "heeft voor beter, ge- Zonder ideeën plaats gemaakt Te toon en wat vZij zijn, wat wij kun nen, wat wij doen wordt door de regee- fingsbrochures beoogd. Wij zijn niet slechts een land vain, [molens en groene weiden met grazende koeienwij zijn geen volk zonder durf ien ondernemingsgeest. Onze havens, Rotterdam en Amster dam, door verschillende afbeeldingen voorgesteld, wedijveren met de grootste [havens van 't vaste land in belangrijkheid' en wij hopen den tijd niet meer verre, (dat Rotterdam' zijn grootste mededing ster overvleugeld heeft. De handel in cacao, thee, tabak, kof fie enz. is van respectabelen omvang. Onze industrie mag er zijn. Uitvoerige beschrijvingen van alle takken van nij verheid stellen ons van haar beteekenis bp de hoogte. De diamant-industrie be- heersdht de wereld'mark niet minder be langrijk is de textiel-industrie, de metaal bewerking enz. Ook voor de zuivelproducten, land men tuinbouwartikelen wordt propaganda gemaakt. De uitgave van regeeringswege geeft laan 't geheel een bijzonder cachet. De Overgelegde statistieken bieden zoodoen- Itie méér zekerheid, terwijl zij zoo nauw keurig mogelijk bijgewerkt Jcunnen zijn. Wij vertrouwen, dat "de afd. Handel ran het Ministerie van L., Hj. [en N., waar- Vian wij reed,s meermalen ondervonden, dat idaar igeen Uuffe ambtenaarsgeest huist maar een meeleven in de ter behartiging toevertrouwde zlaken, piet "deze uitgave voor ons land veel succes zal bereiken. ALGEMEEN OVERZICHT. Het steeds driester optreden der apa chen en (het terrorisme door de stakers dikwijls uitgeoefend heeft Frankrijk doen inzien (dat met meer "kracht moet worden opgetreden en een ware veldtocht is diezer idlagen op 'touw gezet ter weder invoering der lijfstraffen. Verschillende blajden dringen er op aan Üe „kat-met-ne- gen-staarten" (een geeselwerktuig met negen touwen) weer ter bestraffing te gaan gebruiken. Een Kamerlid heeft zelfs zijn voornemen aangekondigd een wets voorstel in dien geest in te dienen. Vooral wordt hierbij gewezen op Londen, waar in korten tijd de aanslagen tegen personen ophielden, want Voor een 'dertigtal sla gen met de „kat" zijn die booswichten banger dan voor tien jaar gevangenisstraf Toch is Engeland nog riïet een land van volslagen rust De beroemde Trade-unions schijnen er ten doode opgeschreven, daar op verschillen de vergaderingen naar aanleiding der ke- telmakersuitsluiting gebleken is dat een sterke minderheid niet met hun leiders willen meegaan en aan de patroons geen bindende verzekering willen geven, "dat zij niet telkens het werk zullen staken. De ketelmakers te Jarrow hebben ziah tegen het beleid van het bestuur van de va'kvereeniging verklaard, en men gelooft, dat een dergelijk besluit te Sunderland zal vallen. In Blyth hebben de werklui be sloten, ten minste een maand lang van 'de werven weg te blijven. De vooruitzichten Tdiat de ketelmakers uitsluiting spoedig zal eindigen zijn hier door sterk verminderd, de mogelijkheid eener algemeene uitsluiting in het Scheepsbouwbedrijf beduidend grooter worden. De kwestie met Griekenland schijnt nu spoedig naar dón zin der Prote te zullen zijn opgelost. Nadat Ve- niselos zijn ambt op Kreta aan Foemis heeft overgedragen, en dus, mits be wezen wordt dat hij Griek is, zijn ver kiezing volkomen in den haak is, heeft nu de Minister van Binnenlandsche [Za ken een telegram ontvangen waarin de gekozen Kretenzers Michalidakis, Kon- douro en Papamastcraki mededeelden hun mandaat voor de Grieksche nationale ver gadering niet te kunnen opnemen. Ook ten aanzien de kwestie der offi cieren, waarmee bedoeld werden de on derofficieren die naar Griekenland ter wille van promotie terug gingen om la ter de officieren op Kreta te vervangen, heeft de Porte yan de Mogendhedefct bevredigend antwoord ontvangen Binnenkort komen weer interessante din gen in de buitenlandsche partementen aan de orde. In Rusland waar de revisies nog dagelijksch aan het licht brengen dat er enorm gestolen wordt zal binnenkort professor Oserof uit Mos kou, lid van den Rijksraad, in den Rijks raad sensationeele onthullingen doen over de toestanden en bet wanbeheer bij het departement van bosschen en wouden, voornamelijk wat het beheer betreft der bosschen in Noord-Rusland, waar göhee- le wouden door ambtenaren verkocht zijn voor spotprijzen aan buitenlandsche maatschappijen en officieus wordt uit Duitschland gemeld dat in de aanstaande zitting van het Pruisische Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp betreffende de toela ting van lijkverbranding in TPruiseh zal ingediend' worden. Het Huis van Alge vaardigden heeft zich verleden jaar reeds voor de toela ting van lijkverbranding verklaard. Het Heerenhuis heeft niet over de kwestie gestemd, maar uit een daar gevoerde gedachtenwisseling is gebleken, dat ook in dat huis het thans aangekondigd^ wetsontwerp niet op onoverwinnelijk verzet zal stuiten. Eigenaardig is het hoe men in Duitsch land altijd met een slinkschen blik uit ziet fla^r al jvat pns land Jjetreft, Nu schijnt men zich zoowaar bezorgd te maken over onze Oost De „Tagliche Rundschau" haalt een artikel van het Bataviaasch Nieuwsblad aan als bewijs voor het gevaar, dat de Nederlandsche koloniën van Japan nit bedreigt. Het besluit aldus: Zoo uit zich de Ne- derlandsch-Indische pers. Ik geloof daar aan te kunnen toevoegen: Zou het dan ook voor de groote Europeesche mogend heden geen tijd worden, wat meer hun ne oogen te richten naar die, door de na tuur zoo rijk gezegende, eilanden in het Verre Oosten? Daar zal een zwak £uro- peesch volk, dat het inderdaad aan het noodige initiatief ontbreekt, om het groo te Maleische eilandenrijk tot hooger ont wikkeling te brengen, misschien gerder dan men denkt voor den aandrang van het gele ras moeten wijken en daardoor zou dan het gele gevaar een heel stuk dichter bij Europa komen. Zou misschien Duitschland, met zoo veel meer initiatief, het wel voor ons willen doen? We danken anders harte lijk voor die eer. GEMENGD. Naar in sommige Romeinsche bla den gemeld' wordt, zou Z. H. de Paus den wensch te kennen gegeven hebben, dat ook buitenlandsche adellijke Katho lieken dienst kunnen nemen in de Va- ticaansche edelwacht. Tot nog toe waren de zes-en-dertig edelen, die deze lijfwacht vormden, van Italiaansche afkomst; de meesten gebo ren Romeinen. Zij zullen hun functies behouden, maar bij overlijden kunnen hun plaatsen wor den ingenomen door niet-Italianen. Cardiff, Carmarthen en Carnarvon betwistten elkander de eer van de inhul diging van den prins van Wales. Carnar von heeft het gewonnen en de Engelsche pers is daarmede zeer ingenomen. De weduwe van koning Eduard, die eerst den wensch te kennen gege ven had, om niet koningin-wiedUwe, maar koningin-moeder genoemd te wor den, heeft nader bekend gemaakt, dat zij gaarne zou zien, indien men haar maar weer als van ouds koningin Alexan dra noemde. Te Wilhelmshaven is een Duitsch fotograaf op de beschuldiging van land verraad in hechtenis genomen. Thans is bepaald, dat keizer Wil helm zijn tegenbezoek aan koning Al- bert van België zal brengen in het eind van October. De Keizer gaat per oor logsschip naar Antwerpen en wordt daar door Koning Albert ontvangen. Voorts zal hij twee of drie dagen te Brussel vertoeven. Keizer Wilhelm zal op 16 dezer met groot gevolg te Fünfkirchem aan komen. Hij gaat vandaar naar Mohacs, waar aartshertog Frans Ferdinand en aartshertog Frederik hem aan het sta tion zullen begroeten. Een officieele ont vangst heeft niet plaats. Op 19 dezer gaat de Keizer naar Weenen. Naar uit Weenen gemeld wordt, zullen de besprekingen tusschen de Duit- sche en de Tsjechische leiders te Praag denkelijk op 18 of 19 dezer een aan vang nemen. Uit Perpignan wordt gemeld aan „Paris Journal" dat reservisten van "het 53e linie in opstand zijn gekomen on der het zingen der Internationale, tegen het besluit van een luitenant, die, om misbruiken te bestrijden, uitgaan in de stad had verboden. Het gezang nam slechts een einde na dat de luitenant zijn bevel had ingetrok ken. Uit Saloniki wordt geseind, dat er te Karotowa onder de tot wegwerk ver oordeelde soldaten van het vroegere gar nizoen van Constantinöpel muiterij uit brak. De muiters verwondden een luite nant, doodden twee soldaten, ontwapen den dó wacht en ontvluchtten vervolgens met medeneming der wapenen, in het gebergte. De officieren van een 'Bulgaarsch re giment, dat op manoeuvre was in de om geving van Sofia, zijn zwaar ziek gewor den. Er deden zich verschijnselen voor yan vergiftiging. "Voorloopig gelooft men dat men te (doen heeft met een ongelukkig toeval. In het arsenaal van Sao Istavad In Portugal, hadden Woensdag verschillen de vreeselijke ontploffingen plaats, waar bij twaalf personen, waaronder acht sol daten, ernstig werden verwond. Twin tig vaten schietkatoen, 80.000 geweer patronen &fl 2000 gr,agaten pntplpiften verre niet bekend. Men (meent echter, dat men hier met een politieke wraakne ming te doen heeft. Zooals de j,Frankf. Ztg." mede deelt, verklaarde de Amerikaansche zaak gelastigde in Panama, dat in het ge val de wetgevendó kamer van dien staat een anti-Amerikaanschen candidaat zou kiezen voor het presidentschap, d'e be zetting van Panama door Amerikaansche troepen of de annexatie zou volgen. Een spoorwegpont der Permar- quette-spoorweigmaatschappij is op 30 mijl afstand van de kust gezonken, in het Michiganmeer. 39 Opvarenden zijn ver dronken 3 zijn gered'. Donderdag zijn de tunnels onder den Hudson en den East River voltooid en heeft de eerste trein van New Jersey naar Manhattan en Long Island gere den. De tunnels zijn geheel met stalen buizen bekleed en liggen 79 voeten on der de rivierbeddingen. In het hart van New-York is ten behoeve van de nieuwe lijn een reusachtig station in Romaansch- Dorischen stijl gebouwd, dat een op pervlakte van acht acres beslaat. De ge zamenlijke werken fiebben dertig mil- lioen dollars gekost. Te Calcutta hebben nieuwe huiszoe kingen plaats gehad, waarbij weder 12 bommen zijn gevonden. Zij bestonden uit leege kokosnoten, die met chloorzurei kali en spijkers gevuld waren. De eige naars van de huizen, waar ze zijn gevon den, zijn gearesteerd'. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is W. F. Leemans, voor malig Nederlandsch Rijnvaartcommissaris bevordert tot Staatsraad in buitengewo nen dienst; is aan mr. J. de Gr eve, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1910, eervol ontslag verleend als raadsheer in 'het ge- rehetshof te Leeuwarden; is aan mr.H- W\ C. Mulders, eervol ontslag verleend hls griffier bij het kanton gerecht te Tholen fs met ingang van 1 November 1910 ebnoemd tot directeur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Veen- dam: dr. L. M. .J Stoel met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag aan 'de Rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom is E. C. van Weel benoemd tot burge meester der gemeente "Broek in Water land; is K. C. Wiersma benoemd tot burge meester der gemeente Buiksloot; is aan den met 21 Augustus 1910 tot luit. ter zee 2e kl. bevorderden adelborst le klasse J. P. P. Holtrop met 10 Sept. a.s. op zijn verzoek in Oost-Indië eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Kamerverkiezing te Eindhoven. In het „Weekblad voor den Noordbr. Christ. Boerenbond" wordt het volgende schrijven medegedeeld van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Hertogen bosch. „Tot mijn leedwezen las ik in uw blad van 3 Sept. j.l., dat het dagelijksch Be stuur van den N. C. B. in zijne vergade ring van 1 Sept. j.l. heeft besloten op Le treden als Bond bij de verkiezing, en 5ijne leden aan te raden flink op te komen ter vergadering 'der Kiesvereeniging, om te stemmen op den candidaat zijner keuze De Boerenbond heeft van den beginne af mijne sympa'thie gehad. Ik beschouw de hem (als een groot goed voor dien stand. Ik ben diien Bond thans nog even goéd gezind, ja beter zelfs, om net heil, dat hij heeft aangebracht. En diaarom be treur ik zoozeer, dat die gezegende Bond zich nu zoo jammerlijk gaat vernietigen, door ^ich te werpen in den politieken strijd'geheel en a,l tegen tiet eerste artikel der sociale actie, dat alle politiek ver biedt. Politiek immers wékt verdeeldheid en verdeeldheid' voert ten verderve, vol gens het woord des Heeren„eik rijk, dat in zich zeif verdeeld is, zal te niet gaan." Het is juist om deze reden, dat bij de So ciale Actie de politiek zoo streng is uitge sloten. Moge de Bond dus nog bijtijds zijne fout efkennen, en zich onverbiddelijk vasthouden aan bovengenoemd artikel, dat elke politiek uitsluit, om Van'den drei genden ondergang bevrijd te blijven.7' 'Naar aanleiding van dit schrijven deelt het Weekblad mede, dat het bestuur zich b ij d e n wenscii vanMgr.Êer- hie;djg fleer.legt Congres voor Sociale Verzekering. De deelnemers aan het Internationaal Congres voor Sociale Verzekering, wa ren gisteren de gasten van ide Rotterdam- sche Kamer van Koophandel. Gistermor gen met een extra trein van Schevenin- gen naar [Hoek van Holland vertrokken; vonden zij dlaar het bureau en verschil lende leden (der Kamer met een salon boot, waarmede eerst tot even buiten de pieren van den Waterweg werd gevaren; terwijl het daarna rivieropwaarts ging en de havenwerken werden bezichtigd. Aan boord werden (de yerverschingen aange boden. De quaestie aan de Amsterdamsche Centrale. Gistermiddag werd, wederom onder groote belangstelling van het publiek, de debatten over de G. E. W. in den Am- sterdamschen Raad voortgezet. Mr. van Gigh verdedigde het standpunt der meer derheid van de Commissie, opmerkend, dat de zaak allereerst dient te worden besproken. Men schijnt daar zoo weinig mogelijk over te willen spreken en zoo veel mogelijk over details, kleine peute rijtjes enz. Dit staat vast, dat de raad op 30 Maart, toen hij besloot tot instelling der commissie, duidelijk te kennen heeft gegeven, dat hij niet met een kluitje in; het riet wenschte te worden gestuurd. De commissie had te vorschen naar de waar heid en zij begon haar onderzoek op gemoedelijke manier, ook tegenover den heer Ressing van het eerste oogenblik af heeft de Commissie openbaarheid ge- gewild. Nu wil zij gaarne critiek hooren, maar men doezele daarom de hoofdzaak niet weg. Spr. herinnert er dan aan, dat de opdracht der commissie was een onder zoek in te stellen naar de beweringen' van dr. de Gelder. Om die opdracht te volvoeren heeft de commissie alle dos siers moeten onderzoeken. Men heeft be weerd, dat de commissie partijdig is ge weest. Maar mr. Fabius heeft reeds aan getoond, dat dit niet waar is. Dr. de Gel der komt er in de conclusie van de com missie immers nog slechter af dan in' die van B. en W. Misschien had1 men wel graag partijdigheid in de behandeling gezien, en bij het begin van het onder zoek is door den heer Lambreóhtsen van' Ritthem voorgesteld den heer Ressing dadelijk te schorsen. Toen was het spr., die er zich tegen verzette en hij vond de andere leden op zijn hand. De heer Res sing veinsde aanvankelijk de memoriq van dr. D'e Gelder niet gelezen te heb ben, maar later bleek, dat hij wel dege lijk van den inhoud1 op de hoogte was. Die houding boezemde natuurlijk arg waan in. Alleen mr. van Leeuwen had licht kun nen ontsteken en misschien ook mr. Heemskerk, doch zij wenschten dó ge vraagde inlichtingen niet te geven. Wel bood mr. van Leeuwen aan de commis sie op sommige punten in te lichten, maar het was beneden de waardigheid yan den raad daarop in te gaan. Komende tot de zaken, die bewezen zijnde onjuiste boekingen, dó verval- sching der meters enz. wijst spr. erop, dat de heeren Ressing en Groothoff den' geest der ondergeschikte ambtenaren aantasten en de controle der «ekenkamer, onmogelijk maakten. En dat moet hun, heel zwaar worden aangerekend'. Want alleen die controle over onze gemeentebedrijven is de eenigie waarborg voor de raadsleden. Spreker kan niet ge- looven dat de heeren Fabius en Schelte- ma, als men de zaak zóó belicht, nog lan ger de houding van den directeur en den' administrateur kunnen verdedigen. Mr. Fabius: „dat heb ik ook niet ge daan. Dat is een wapen van slecht allooi Mr. van Gigch „De heer Fabius Jcrijgt later het woord." Mr. van Gigch: „De coalitie schijnt zich al sterk te gevoelen, dat zij alles meent te kunnen afdoen." Mr. Diepenhorst: „Schandelijk!" Mr. van Gigch: „Als mr. Fabius ver klaart, niet gezegd te hebben wat ik hem' in den mond leg, dan neem ik mijn woor den terug. Misschien hebben de heeren' Scheltema en Lambrechtsen het dan ge daan." .Ten slotte bespreekt Mr. van Gigh nog even het voorstel Fabius c.s. Spr. blijft het beter achten aan dr. De Gelder als schadevergoeding tweemaal zij- fle jaarwedde flit Je keeren. Yoorts onï-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1