Donderdag 8 September 1910. BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's, BINNENLAND. Ie Jaargang, No. 280. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Een (zwarte onvveerslucht pakt Zich (dreigend jsamen boven liet onschuldig hoofd van den jeugdigen honing van Portugal De laatste verkiezingen, waarbij de re- geeringspartij slechts een kleine meeifliar- heid behaalde, heeft een hevigen stoot aan Zijn reeds wankelenden troon gegeven* Steeds winnen de republikeinsche ideeën meer veld en al driester stoken de vijanden van het monarchisme den kop op- "Lui de durven ze te verklaren, dat Koning Manuel's tijd gekomen is, en eischen dat hij heengaat Een ider meest op 'den voorgrond tre- jdiende radicalen, Alphons Costa, voor de .vierde anaal gekozen, .verbergt zijn ge zindheid niet. Hij verklaart dat de toe stand moet veranderd worden en „zoo men ons daartoe dwingt, zijn wij beslo ten het met geweld te doen...... en daar Zulk een revolutionaire daad altijd eenigs- (zins bruusk is, zal er wel wat bloed, mis schien onschuldig, vloeien." Men ziet dat zij die op het voorhoofd nog het Kaïnsteeken dragen van den moord op 'den vorïgen koning en den kroonprins, wellicht niet zullen terugdein- Zen voor den zooveel gruwelijker kindier- moord. Minder oorlogszuchtig ofschoon ook wel roerig, zijn de republikeinen in de Vereenigde Staten waar ide eerste verkiezingen voor "het gouverneurschap en voor het congres van afgevaardigden in Nieuw-Engeland wer- |den gehouden. "*De voorloopige uitslagen wijzen er op, (dat de vooruitstrevend-republikeinen er de overhand zullen krijgen. "Uit San-Francisco komt het bericht, diat de vooruitstrevende groep der repu blikeinen van 'de geregelde republikei nen de leiding in de staatsconventie over- genomen en Roosevelt als nationaal leider erkend heeft. In den Balkan is -het nog verre van rustig. Prins Nico- laas, tde Qrieksche troonopvolger, 'is na een langdurige afwezigheid te Athene te ruggekeerd» Aan de Grieksche grens slaan, thans 121.000 en aan de Bulgaarsche grens '75.000 man Turksche troepen. Toc|h schijnt de Porte de zaak niet al te ernstig in te zien, daar hij weigerde de .onderwerping der Droezen aan *te ne men. De regeermg wil, evenals in Alba- pië, voorgoed een eind maiken aan den geest van opstand én daarom ook hier tot ontwapening overgaan. 'Bij deze ontwa pening izal zich een veldtocht in Koer- ddstan aansluiten. In geval van o'orlog met Griekenland Zouden echter de oproerige stammen den [Turk een leelijken pil te slikken geven. De laatste nota der mogendheden kon Id'e Porte niet volkomen bevredigen, waar om zij nadere stappen zal doen om een meer positief en nauwkeuriger antwoord FEUILLETON. te ikrijgen,. Meteen heeft zij aan de mo- gendheden-voogdessen van Kreta ëen no ta, doen toekomen, waarin zij ide aandacht vestigt ,op de voorgenomen vervanging van bekende Grieksche officieren der Kre- tensche militie en gendarmerie, door an dere Grieksche officieren. De jnota verzoekt den mogendheden deze [nieuwe krenking van de Turksche soevereiniteit te verhinderen. '"Van krenking gesproken, schijnt lliet toch dat de rede van prins Ludwig van Beieren minder kwaad bloed heeft gezet, dan de liberale pers wel wenschte. Ze wordt ten minste ook in de strenge Protestantsche „Kreuzzeitung" VeidedigcL Het blad ziet in ?ijn uitlatingen niets beleedigends of kwetsends. Daarbij verklaart het ook, dat het katholicisme op dogmatisch gebied) onverdraagzaam! ifnoet zijn evenals het Protestantisme. "Zelfs de socialistische „Vorwarts" vindt geen grond om zich te gen deze redevoering te verklaren. 'n Streep door de liberale rekening. GEMENGD. l De „Kieler Neueste Nachridhtieh" zegt uit diplomatieke bron te hebben ver nomen, dat het Engelsch-Japansche ver bond tot 1916 is verlengd. Wij treffen in de Engelsche bladen geen nadere bevestiging aan van dit be richt. Naar de „Lokal Anzeiger" meldt, zou de Russische regeering besloten heb ben tegen het volgend jaar een interna tionale conferentie tegen de cholera bij een te roepen, om maatregelen te be ramen om deze gevreesde ziekte te be strijden. - Generaal Estrada, de leider van de opstandelingen in Nicaragua, heeft den vertegenwoordigers der verschillen de mogendheden medegedeeld, dat hij te Managua voorloopig de leiding der regeering op zich heeft genomen. - Uit Nantes deelen de Parijsche bla den mede: Men meldt dat aan boord van de pant serboot „Condorcet", in aanbouw te St. Nazaire, al de draden der electriscjhe verlichting en de kabels der bewleeg- krachten zijn afgesneden. Eene maand zal er noodig zijn om alles te herstel len. Twee werklieden, verdacht van deze vernieling, zijn aangehouden. Het „Petit Journal" bericht bovendien nog: Op de lijn van het Noorden, bij het station van Chantilly, |hebben onbekend! gebleven misdadigers de 'koperen dra den weggenomen die de signalen van' aankomst en vertrek der treinen doen werken. Gelukkig heeft men de misda- Idige poging gezien, alvorens een on geluk plaats had. Er is een onderzoek ingesteld. De MadridSche werkliédenvereeni gingen hebben besloten niet tot een al- gemeene staking over te gaan. Op een vergadering, welke hierover belegd' was, stemden van de 84 afgevaardigden 74 tegen de algemeene staking. Uit Weenen komt bericht, dat de Spaansche koningin-moeder, koningin Christina, wegens het conflict tusschen 30) Geleid door Richard kwam ]hij ten jslotte (aan een [der slotpoorten van het kasteel). Daar ontmoette Richard een bediende, jaan wien hij fluisterend .eenige aanwij zingen gaf, en zeide toen hardop: Breng dezen man een eind weg, en Zorg dlat hem jgeen ongeval overkomt. Laat hem dan vrij gaan wiaarheen hij wil Hij gaf den zeeman een goudstuk en trad weer het kasteel Binnen. Op ongeveer een mijl nam de bediendiej afscheid van "den zeeman. Deze laatste, (diie nog steeds vreesde wfeer in die macht Van 'dien graal te komen, rende over 'den LWeg zoo hard hij kom leder oogenblik keek hij om, steeds vreezende, dat men hem zou achtervolgen. Wanneer hij het galop van een paard Vernam, verborg hij zich haastig achter het kreupelhout. Kort bij het dorp Dole (hield hij halt (in een herberg om wat te Sfteö n[it; tej ri^te^ iXerwij'i hij zijn brood met spek at, knoopte een man, die dicht bij hem zat, een gesprek met hem aan. Mededeelzaam als alle visschers zijfo, bood Simon zijn buurman eenige glazen cider aan, en Vend! op zijn beurt door hem op brandewijn onthaald. Hetzij de visscher niet aan 'drank was gewend, hetzij er jets in gemengd was, spoedig werd de arme kerel totaal drom ken. Zijn tafelbuur, dde in dienst Van Ri chard was, en zich .als ,b°er vermomd had, trachtte gebruik te maken van den toestand, waarin de arme visscher zich bevond om hem te ondervragen, wie hem dien brief voor gravin <de Malleroy 'had ter hand igesteld: het was vergeefsche moeite. Hoeveel onzin hij ook uitsloeg, geen wobrdliet de visscher over zijn ge heim hooren. Het scheen dat .Richard veel gewicht hechtte aan die ontdekking, want eenige uren later kwant hij zelf. Zijn bediende verhaalde hem de [nutteloosheid van zijn pogingen en wees liem op den visscher die leunend op de tafel zat 'te slapen. Alles wat ik heb vernomen, zade hij, is diat hij naar 3fL Malo terugkeert, pm vandaar met zijn schip naar Thuis te Zeilen.' "Ga hem verder volgen, zèide Ri chard. Al Zal hij, zooals ik vermoed, niet fla.a.r iemand toegaan, «d,an moeten we 'tenp Spanje en het Vaticaan, van plan is Span je te verlaten en in Oostenrijk te gaan wonen. Het Deutschmeisterschlosz in Freudenthal zou reeds voor haar in ge reedheid worden gebracht. De Duitsche Keizer heeft order ge geven, bij de keizermanoeuvres voor zijn persoonlijk gebruik geen andere dan al coholvrije dranken mee te hemen. De Keizer verzekert aldus de vermoeienissen van het leven te velde beter te kunnen weerstaan. Verder heeft Z. M. den troe pen aangezegd, gedurende de manoeu vres zoo weinig mogelijk alcohol te ge bruiken. Statistisch is iiml. bewezen, dat het aantal wegens hartgebreken afge keurde soldaten gedurende de laatste 10 jaar verdubbeld is. Overmatig alcohol gebruik zou hiervan de oorzaak zijn. Men meldt nieuwe overstroomingen in Zwitserland. De Sihl is buiten haar oevers getreden en heeft den dijk mee gesleurd die na de eerste overstrooming werd opgericht. Het dorp Prunnen en de vallei der Muota zijn insgelijks over stroomd. Ten gevolge van hevige regens zijn alle zijrivieren van de Match (Oosten rijk) buiten haar oevers getreden. Vele plaatsen staan onder water. Te Kuno- witz zijn een hondertal huizen ingestort. In tal van streken verkeeren de inwoners in gevaareenige zijn reeds omgekomen. Ook de Neisse is 1.75 M, gestegen en buiten hare oevers getreden. De lage dee len der stad zijn overstroomd. De huizen staan onder water. Ook de zijrivieren hebben groote overstroom'Ingcn veroor zaakt. 'Uit Tokio wordt gemeld, dat de ste den Osaka en Kobe met overstrooming bedreigd worden. - Te Arezo in Italië staakt de geheele stad. Het gemeentebestuur had geld noo dig en trachtte zich dit te verschaffen door een paar belastingen te verhoogen. Daarover ontstond 2ulk een algemeene ontevredenheid1, dat de geheele burge rij, staakte. De werklieden legden den arbeid neder, winkeliers sloten hun za ken, slachters en bakkers verkoopen niet langer. Men is zeer benieuwd naar het verloop van dezen eigenaardigen strijd. Kamerverkiezing te Eindhoven. Men weet, dat het dagelijksch bestuur van den Noordbrab. Christ. Boerenbond besloten heeft, voor den openkomenden Kamerzetel te Eindhoven aan te bevelen den heer J. J. Wintermans, zuivelconsu- lent voor Noord-Brabant te Stratum, en de leden der kiesvereeniging aan te raden flink ter vergaderingen van de kiesver- eenigingen in het district op te komen en te stemmen op bovengenoemden can- didaat, ten einde hij met een groot aantal stemmen tot candidaat der kiesvereeni ging voor het district Eindhoven worde geproclameerd. Het „Dagbl. v. N.-Br." noemt dit kras. Hier mengt zich een zuivere sociale vereeniging rechtstreeks en openlijk in een politieke verkiezing. Als hiertegen geen verzet rijst, zal men straks de vereenigingen van werk lieden, middenstanders, drankbestrijders enz. hetzelfde zien doen. Nog een stap verder en we zullfep hebben een katholiek-democratische, een katholiek-agrarische partij en wie ,weet welke scheuringen meer. De „Tijd" is niet minder beslist in haar afkeuring. iZij schrijft: Dus: de Boerenbond (s|telt zich for meel partij in dezen verkiezingsstrijd!. Dat is een bedenkelijk precedent Tot hiertoe geloofden wij in ernst, dat de leuze„De sociale actie en de po litiek moeten gescheiden blijven," ook door den Boerenbond gehuldigd |werd. Aen verzoekt aan de Meijer. Ct."- van zeer eerwaarde zijde uit het deke naat Bladel te berichten: „De geestelijke adviseurs der afdeelin- gen van den Boerenbond in! het deke naat Bladel keuren éénparig af het op treden van het bestuur van den N. C. B. in zake |de Kamerverkiezing in het district Eindhoven als zijnde regelrecht in strijd met de instelling van de R. K. kiesver- eenigingen en als liggend geheel buiten den werkkring van den N. C. B." Het hoofdbestuur der R. K. kiezers- vereeniging Eindhoven heeft den wensch en het uitdrukkelijke verlangen uitge sproken, dat de leden van de "R. K. Kiezersvereeniging Eindhoven, zich niet aan het besluit van het dagelijksch be stuur van den Noordbr. Christelijken Boerenbond (aanbeveling van de candi- datuur van den heer J. J. Wintermans) zullen storen en niet zullen stemm|en| als leden van den Noordbr. Chr. Boeren bond, maar als eerlijke en trouwe leden van de R. K. Kiesvereeniging. Staatsbegrooting 1911. Het geraamde tekort op de Staatsbe- grooting voor 1911 zal, naar wij verna men, ongeveer 13 millioen bedragen. Intusschen make men zich daarover niet al te bezwaard. Dat van het loopen- de jaar is tot ruim één millioen inge krompen. („H. CL") Burgemeester van Schiedam. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October h.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Schiedam, M. L. Honner- *e Grete. Bij dit besluit teekent „De Maasbode" o.a. aan De regeering heeft met de voordracht van den Katholieken heer M. L. Honner- lage Grete tot burgemeester van Schie dam geen al te stout waagstuk aangedurfd. Integendeel de regeering heeft geen gelukkiger keuze kunnen doen. De heer Honnerlage Grete toch, een man gewonnen en geronnen uit Schiedam zelf, sinds 1899 een der meest achtens waardige leden van den gemeenteraad, bekleedde sinds 1903 tot aller voldoening de beteekenisvolle functie van wethouder van onderwijs. Dat met deze keuze allerminst een partijbenoeming is doorgedreven, zal te Schiedam door alle rangen en standen ten volle worden toegegeven, ofschoon het Katholieke deel der bevolking alle reden heeft zich oprecht te verheugen dat een zijner beste zonen tot dezen post van vertrouwen werd geroepen. minste weten waar hij woont en kunnen we hem terugvinden als het noodig is. Zood'ra Sdmon wakker werd, ging hij weer op weg. "Hij kwam te Sant Malo en zocht zijn scheepje op. (Terwijl hij het tot vertrek gereed maakte, riep een ma troos van een klein bootje hem aan en vroeg naar zijn naam. Na dien verno men te hebben, zeide de matroos hem. diat fijn vrouw hem was 'komen zoeken en langen tijd bij zijn bark had rondge dwaald. Uw vrouw dacht dat ge verdronken waart, en was zeer bedroefd. Er was een deftgie dame bij haar, die ook zeer treu rig scheen en alle moeite aanwendde om haar te troosten, yoor zij vertrok, heeft ze geld aan uw vrouw gegeven. Toen is ze met haar dienares en 'haar knecht aan boord van een kotter gegaan/die haar naar [Havre moest brengen. Zij is pas drie of vier uur geleden vertrokken. Terwijl hij den matroos bedankte voor Zijn inlichtingen Trok een (sombere uit drukking over zijn gelaal Die dame was zeker de persoon, voor "wfie ide ibrief bestemd was, enfin, ik zarhet wel van mijn vrouw vernemen. ;Hij duwde de boot van den [kant, heesch [de zejileq en zétte koers Waar §ajnt Martel Hof van Arbitrage. Zeer in het kort kan de uitspraak van het scheidsgerecht inzake die Noorcl-Ame- kaansche Jcustvisscherijen aldus geresup» meerd worden: ten aanzien van jde 1ste vraag, of dq Engelsche visscherijwetgeving bindend is voor de Amerikaansche visschers op ïiq verdragskusten, is idie beslissing gun stig voor Engelandi, (doch zal de billijk heid der regelingen, waartegen Amerika! bezwaar heeft, onderzocht Worden dooc een commissie van deskundigen, waarin! de visscherijadviseur jdij, |Hoek zitting heeft i ij Evenzeer ïs i5e uitspraak voor Enge land gunstig ap het punt der baaien- quaestie op de niet verdragskustten. Op de 5 andere vragen heeft Amerika gelijk gekregen, althans in (hoofdzaak* De Speelhuisqnaestie. Na het jongste vonnis van den wd|* president der rechtbank, gisteren schijnen) de politieposten voor 'ide „sociëteiten"- Deliclub en Z. TIJolL Heerensocieteit tq Scheveningen, slechts in last hebben per sonen, 'dde |deze inrichtingen betreden, en die niet bekend zijn bij de postende poli tieagenten, naar hun naam te vragen^ die alsdan door de beambten öpgetee- kend wordt. Maar overigens kunnen die personen verder ongemoeid de lokaliteit betreden. Winkelsluiting. In Amsterdam zal waarschijnlijk quaestie der gedwongen winkelsiu.. opnieuw in den gemeenteraad aan de or de gesteld worden. Het sluitingsuur voor winkels en ina-, gazijnen zou Weer op negen uur 's avonds de algemeene sluiting op Zondag op twaalf uur 'sl'middags worden voorge steld. Het initiatief in deze aangèlegenhekj schijnt uit te gaan van den (v. d) wet houder mi;. 'Z. vfan Tden Bergh. De vori!ge maal werd na een heftige actie van, voor ,cii tegenstanders van slui- tinlgsdwang "d'e ontwerp verordening in de raadszitting Van 10 October :06 met 23 tegen 21 st. verworpen. Men "herinnert zich, dat voor eenigq jaren ool</ (in Leiden deze quaestie ,aau de orde iis geweest, waafbij toen even eens een afwijzende beslissing met 1 st meerderheid werd genomen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan B. J. ten Cate, op zijn verzoek met ingang van 10 Sep tember 1910, eervol ontslag verlc|eijl als notaris te Zaandam is mr. J. A. Vermeer benoemd tot bur gemeester der gemeente Putten is benoemd tot burgemeester der ge meente Buurmalsen F. W. baron van der Borch van Verwolde, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge-i meester der gemeente Nederhemert is met ingang van 1 September 1910 aan dr. H. Linsenmann, op zijn verzoek', eervol ontslag verleend als hoogleeraar, aan de Technische Hoogeschool te Delft; is, met ingang van 16 September a.s., W. Th. Clous, scheikundig ingenieur, Dit vertrek was alles behalve naar den zin van den bediende van Richard, die zoo alle hoop zag verdwijnen om den visscher tot zijn woonplaats te achter volgen. 'Hij trachtte den matroos, waar mede de vertrokkene had staan praten, te ondervragen, maar daar deze gezien had, dat hij heimelijk den visscher be spiedde, ontving hij de zijdelingsche vra gen van Justin zeer slecht. De knecht bood hem, daar hij dacht dat adderen evenals hij zelf waren, een goudstuk aan om hem tot spreken te brengen."Dit voorstel bekwam "hem slecht, want in plaats van het goudstuk aan te nemen, Ivatte de .matroos met zijn eene hand den arm van 'Justin en haalde hem met de andere eën breed-e kwast me! ge smolten pek, waarmede hij zijn schuit aan het dichten was, een paar maar over het gelaat. Vervloekte hond, dat je bent, riep hij ondertusschen, ik zal je leeren een eerlijk zeeman te beleedigen, door hem voor een spion te houden. Vooruit, boef, ruk in en kom mij niet meer in den weg, of ik stop je met den kop in mip Pe^- ketel. Besmeurd, gebrand en geheel zwart vluchtte de knecht weg, achtervolgd door hei Ifili&teriaghen y.an .enkele zeelieden. die van verre dit tooneefnadden gadege slagen,. Hij ging naar het dorp, huurde in den omtrek een paard, en vertrok weer naar RoncevaL Stommerik, zeide Richard, toen hij het verhaal van 'Zijn reis gedaan had. Ezel, stom beest, riep de graat, haast je weg of ik wurgde! Na een lang onderhoud vertrok de Mal leroy met zijn zoon, 'de eerste naar Ha vre, de andere naar Saint Malo. Na veel zoeken en vragen vernam Ri chard ten slotte waar Simon woonde* Hij begaf zich oogenblikkelijk naar Saint Martelhet was reeds te laat, Simon was met znij vrouw en zijn beide Jcinderen van) daar vertrokken. Daar Juj .zijn eed ge trouw wilde Blijven en 'den toorn der machtige heeren de Malleroy vreesde, had Simon partij getrokken van het geld dat zijn vrouw van de gravin had ontvangen,' en was naar den vreemde vertrokken* Richard was Thierover geenszins teleur gesteld, maar zeer voldaan. Nu zijn wij dien kerel kwijt, mom pelde hij, (dat 'is het voornaamste. ,Zijn vrees zaï'Tiem wél van hier houden. Étf anders }s er nog w,dl een middel om hen^ voor Aldid Je jloeji verhuizen en zwijgen,, (Wordt yerypIgdL

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1