Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand sen. Men is overgeleverd aan de genad-e. van "de besturen De heer dr. Guggenheimer uit Augs burg verklaart, dat de invoering van de vrije keus zonder meer het prachtige ge bouw van de sociale verzekering zou doen ineenstorten. De heer dr. Karl. Kumperte bestrijdt den heer dr. Peyser. Toen deze redenaar van de Leipziger Verband van dokters verklaarde dat die vereeniging "de sociale verzèkering „on dergroef" ontstond van alle ikanten ge schreeuw en 'de vergadering bleef mur- mureeren gedurende het volgende deel der rede, welke evenwel ook luide werd1 toegejuicht. De morgenvergadering, die om één uur eindigde werd voor zoover'de werkzaam heden aangaat geleid door den iheer Poin- caré, de secretaris vertaalde inu en dan den hoofdinhoud van een in het Duitsch uitgesproken redevoering in de Fransche taal. Kerknieuws, Pastoor B. M. van Lynschoten. Een plotselinge dood heeft een einde gemaakt aan het verdienstelijke leven van den pastoor der Mozes en Aaroiikerk te Amsterdam, de zeereerw. pater B. M. van Lijnschooten O. F. M. Onderweg zich ongesteld gevoelend^ wlas hij bij een zijner parochianen binnen gegaan, waar een beroerte hem trof. Vrijdag zal de plechtige uitvaart en'be grafenis plaats hebben. Het decreet over de eerste H.Communie Het oiiicieele Romeinsche blad de „Osservatore Romano" berispt streng de genen, cliie zich durven verzetten tegen dit pauselijk decreet. Het kan nuttig Zijn deze rake en ware woorden hier over te drukken. Het gaat niet aan, zegt het Romeinsche blad, in zake geloof en kerkelijke tucht wijzer te willen zijn dan het Opperhoofd (der Kerk zelf. Alle moeilijkheden, die Zich voordoen bij de toepassing, en alle .opwerpingen, welke tegen de thans ge boden praxis kunnen gemaakt worden, heeft Z. H. rijpelijk overwogen. De uiter lijke plechtigheid der Eerste ;H. Com- jmunie, welke men voortaan zou moeten (missen en ook dat is slechts ten deele waar kan, zegt het blad, niet opwe- gen tegen die uitwerkingen van het H. Sacrament in de ziel van het kind. De .Vroegtijdige eerste H. Communie zal een nieuw-ijverig christelijk geslacht kwee ken en dat is jioodig jn dezen 'tijd, nu ihet modernisme, d. -w. z. de modernis tische geestesgesteldheid zóó zeer ver spreid is, veel meer dan sommigen het jdoen voorkomen. Het blad zegt verder, dat bij vele Ka tholieken geen goéd begrip bestaat be treffende de werking van'de Sacramenten, en dat juist de groote eerbied voor het .Heilig Sacrament des Altaars [vereerde meeningen betreffende het ontvangen van |diat Heilig Sacrament heeft opgewekt. Het IHeiLig Sacrament geeft de genade uit zich zelf en niet door middel van onze gestel tenissen, mits wij van ónze kant geen beletselen stellen. En beletselen zijnde de staat van doodzonde en het gemis van een goede intentie of bedoeling. Laat deze waarheid zoo duidelijk ver klaard in het Romeinsche blad ons bewegen om de kleine kinderen, jals zij die goéde bedoeling "hebben, en hunne reine harten vrij zijn van de smet fder zonde tot jezus Christus brengen. Laten wij toch niet doof blijven voor Jezus' liefste wenschen, ons neergelegd |in het Evangelie: „Laat de kleinen tot Mij komen", en nu ons weer geopenbaard (door zijn plaats bék leed er Pi us X- Wij, Nederlandsche Katholieken, zullen 5n den geest van gehoorzaamheid ,af- iwachten de nadere bepalingen van onze bisschoppen. Dr. Haberl. De directeur en stichter der groote muziekschool te Regensburg, de praeses der Duitsche Cecilia-vereeniging, het lid van de pauselijke commissie voor kerk muziek Dr. Haberl is gisterenmiddag te Regensburg op 71 jarigen leeftijd over leden. Zusters Franciscanessen te Haarlem. Ter gelegenheid van het heugelijk feit, dat de Eerw. Zusters branciscanessen 'van Salzkotten zich 25 jaar geleden te Haarlem ter verpleging der zieken vestigden, zal Z. D. H. de Bisschop op Zondag 18 dezer in de kapel derMaria- stichting, 's morgens ten 10 uur een Pontificale H. Mis opdragen. Onderwijs. 1 Het heeft Z. H. den Paus behaagd1 jden heer J. \V. Schulinck, schoolopzie ner in het district Breda, het Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te kennen.. Meer dan 40 jaren heeft de heer Schu linck zijn krachten en talenten gewijld aan de belangen van het Katholiek on derwijs en in de voorste gelederen ge- staari in den strijd om 'de vrijmaking van ons bijzonder onderwijs De gemeenteraad van Monster besloot gisteren tot opheffing van de openbare school te Kwintsheul, in verband met |de ppening een er R. K. school aldaar. 'Het aantal leerlingen bedroeg voor een 'jnaand 1, thans 9, maar, naar de voor zitter mededeelde, is aan B. en W. be kend, dat slechts drie leerlingen zijn in geschreven. Van de overige 6 weten B. .en. W„ niets. H.et r^dslid van Spronsen maakte na deze mededeeling de opmer king, dat het schoolhoofd leerlingen aan- fokt. Ged. Staetn hebben bereids bericht tegen de opheffing geen bezwaren te hebben. Rechtszaken. Verduistering. Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de. zaak tegen C. A. M., 61 jaar, geschorst ambtenaar ter gemeente-secretarie, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, wiens arres tatie op 13 Mei j.l. zulk een groot op zien baarde. Deze ontrouwe ambtenaar stond terecht wegens het plegen van fraude in laatstgenoemde betrekking. Be klaagde werd1 ten laste gelegd, dat hij gelden, die hij ontving voor het opma ken van huwelijks- en overlijdensacten, onder zich hield, inplaats van die gelden voor het doen zegelen der akten te ge bruiken. Door het O. M. waren niet tninder dan 45 getuigen gedagvaard, terwijl als verdediger optrad mr. Joh. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 ftiaanden De Tubbergsche Politiezaak. Voor de rechtbank te Almelo hebben gisteren terecht gestaan de gemleente- veldwachters van Tubbergen, Antonie H. en Hendrikus Marinus K. Zij waren ge dagvaard ter zake, dat zij in den avond van 2 Februari 1910 te Tubbergen ieder Johannes Hilbrink hebben mishandeld door hem ieder opzettelijk eenige har de slagen toe te brengen, waarvan hij pijn heeft ondervonden en beklaagde H. bovendien, dat hij opzettelijk Gregorius Johannes Oudenamsink op voor dezen pijnlijke wijze heeft geslagen en bekl. K. daarenboven dat zij Johannes Hendri kus Mensink moedwillig een harden slag heeft toegebracht en pijnlijk geraakt. De officier had 11 getuigen gedag vaard en van wege beklaagden waren drie getuigen gedagvaard. De officier eischte ten slotte voor ieder f 25 boete, subs. 10 dagen hech tenis, en verklaarde uitdrukkelijk zulks te doen met het oog op hunne gunstige antecedenten. Ontrouwe kantoorlooper. Voor de Rechtbank te Amsterdam had zich te verantwoorden de 56-jarige loo- per der Incassobank beklaagd dat hij zich op 12 Juli schuldig maakte aan ver duistering van f 150, althans van f 4.551/2 Bekl. was bijna 12 jaren bij de Incas sobank als kantoorlooper in dienst. Hij verdiende f 14.30 per week -en had bo vendien als sergeant bij het Indische leger een pensioen van f 263 per jaar. Hij verkeerde niettemin in geldverlegen heid, gevolg van zijn spelen en drinken1. Bij verschillende personen had hij f 40 geleend en de vrees dat hij om dat geld lastig zou worden gevallen, zou hem tot de verduistering hebben gebracht. Het O. M. Mr. Besier, eischte 6 maan den gevangenisstraf. Mr. J. C. Boas, pleitte oplegging eener lichtere straf. Uitspraak 20 September a.s. Faillissementen. Uitgesproken: J, W. Jordans, vroeger caféhouder te Arnhem, curator, tnr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. P. J. B. Mars, winke lier in koloniale waren, te Tilburg, aldaar han delende onder de firma P. Mars en Co.: curator mr. P. M. Arts te Tilburg J. Fortgens en A. G. Fortgens, koopman te Haarlemcurator, mr. D. H. Andreae W. Marcusse Jr. winkelier te Ijmuiden, curator mr. H. W. Baron van Lijnden. Geëindigd: C. J. H. Klaverstein, koopman in aardappelen, groenten en fruit, te Amsterdam. Nieuwe uitgaven. Zooeven verschenen bij G. H. van Eek Zoon Dina Appeldoorn, Het perelken dauw, eveneens de tweede druk van Frissche bloemen. Land- en Tuinbouw. Invoerrecht op Hyacintenbollen. Blijkens beslissing van de „Board of General Appraisers" (no. 30.875), wor den hyacintenbollen, bij invoer in de Vereenigde Staten belast met een invoer recht van 2.50 P.st. per duizend'. Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop. Bij het overgangsexamen aan de Rijks tuinbouwwinterschool te Boskoop slaag den C. J. Augustuijn, Bergen op Zoom O. J. Brouwer, MakkumJ. Dantuma, OosterendM. H. Diepeveen, Boskoop C. W. M. Hess, Rotterdam; R. de Jonge, Grijpskerk; H. F. Kein, Hillegersberg J. A. Kortenhout, WeespH. J. Koster' Hendrik I. Amb.A. Otto, BoskoopL. Swart, SneekV. J. C. G. v. d. Star, Nijmegen; J. v. Tol, Boskoop; W. v. d. Toorn, Chartois. Vijf leerlingen nemen opnieuw in de 2e klasse en drie leerlin gen in de le klasse plaats, terwijl voor het toelatingsexamen op 3 September slaagdenC. Brakman, ZeistH. A. N. Geyp, Den Haag (voorw.)D. J. Harm- sen, Zutphen W. van Hengelaar, Rotter dam; P. N. de Josselin deJongLeiden; G. B. Kamps, HeiligerleeR. A. van Langeraad, GoesH. C. Lucardia, Rotter dam G. v. Muiswinkel, Bodegraven G. J. v. Noordt, BoskoopJ. W. Otto- lander, Boskoop (voorw.)J. Reuten, ZeistW. N. Rynsaardt, Schoonoord (voorw.); W. L. Thieme, Rotterdamdrie zijn als toehoorders tot de lessen toege laten, zoodat de school thans door 39 leerlingen wordt bezocht. Donderdag 22 September zal een aantal leden van de Société Nationale d'Horti- culture de France een bezoek brengen aan Amsterdam, waar o.a. ook de Hortus zal bezichtigd worden. Het gezelschap zal 19 Sept. in Rotter dam aankomen, om den volgenden dag Boskoop te bezoeken, 'sWoensdags wordt de Haagsche Diergaarde bezocht. De excursie zal besloten worden met een tochtje naar Marken. Uit Texel wordt gemeld: De handel in stroo in onze polders is begonnen'. Men besteedt f 17 per 100 K.G. waar voor het stroo franco aan boord moet geleverd worden. Van Leeuwarden zijn Zaterdag 200 stuks best Friesch rundvee, meest stam boekvee, per spoor verzonden naar Milaan bestemd voor veefokkerijen aldaar. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Ind sche Begrooting. Ingediend is de Indische begrooting voor 1911. De begrooting, waarvan als onderdeel wordt beschouwd een afzonderlijk ont werp voor havenbouw te Soerabaya (uit gaaf van 2 millioen) geeft de volgende eindcijfersuitgaven in Nederland f 35.243.762, uitgaven In In dié f 195.494.340; totaal f230.738.102. Mid delen in Nederland f24.124.740, midde len in Indië f 18S.463.335, totaal f212.588.075, er is dus een nadeelig. saldo van f IS. 150.027. Het vermoedelijk tekort van 1902 tot en fnet 1909 bedraagt te samen ongeveer 44 milioen, het tekort over 1910 werd geraamd op ongeveer 16 millioen 1 ton, totaal dus 60 millioen 1 ton, of 21/2 millioen meer dan het uit de opbrengst d^r leeningen voor Indië van 1S98 en 1905 tot dekking daarvoor be schikbaar bedrag van ruim f57.600.000 op grond hiervan is en het wetsontwerp tot aanwijzing van de in Nederland te ontvangen middelen de bepaling opgeno men dat in het op ruim 18 millioen ge raamd begrootingstekort voor 1911 voor zooveel noodig wordt voorzien door geldleening. Voor versterking van personeel ter al- gemeene secretarie enz. wordt 54000 gul den weer uitgetrokken verbetering wordt voorgesteld in de vooruitzichten bij de Indische magistratuurverkorting van den verloftermijn der\ ambtenaren werd voorgesteld1, gepaard aan verhoo ging van den maatstaf waarnaar de ver- lofstraktementen berekend worden voor gesteld wordt een reorganisatie der po litie in de gouvernementslanden van Ja va en Madoera, o.a. instelling van een centrale leiding voor het gansche po litiewezen ingrijpende wijziging der Europeesche en inlandsche gouverne- ments politie te Soerabaja, Semarang, Batavia en Meester Cornelis en reorga nisatie der Europeesche en inlandsche gouvernementspolitie in de gouverne mentslanden op Java en Madoera buiten de voormelde hoofdplaatsen. Rond f 270.000 wordt hiervoor alleen op déze begrooting aangevraagd. Voorstellen worden gedaan voor af doende verbetering der positie van de onderwijzers 3e klasse zonder hoofd akte. De uitstekend geslaagde onderzoe- kingsreis onder leiding van Mr. Loreutz op Nieuw Guinea zal in 1911 worden voortgezet door een nieuwen tocht ter voltooing van het reeds verrichtte ontdek- kingswerk. De 2 millioen voor havenbouw te Soe rabaja bij afzonderlijk ontwerp voorge steld is de eerste termijn van een totaal uitgaaf van 14 millioen om verdeeld over 5 a 6 jaar Soerabaya naar eisch van ha veninrichtingen te voorzien. Vier honderd elf duizend gulden wordt uitgetrokken voor verbetering der tele grafische gemeenschap op en met Su matra. De uitgaven voor spoorwegaanleg en uitbreiding enz. zijn voor 1911 op f6.729.500 begroot. Het eindcijfer voor oorlog bedraagt f36.140.748 of f460.592 meer dan voor het loopende dienstjaar toegestaan. Tengevolge van den zeer slechten' oogst kan de te veilen hóeveelheid kof fie voor 1911 niet hooger dan 23000 pikols geraamd worden. De opbrengst wordt op 35 cent per half kilogram geschat. De in 1910-11 te verkoopen hoeveel heid Billiton-tin wordt geschat op 69.500 pikols en de daarop te behalen winst op f 1.280.000 geraamd. Het aan deel van het Gouvernement in die winst bedraagt 8 ton. De raming van de inkomstenbelasting in Indië is f5.155.000. Brand. Te Zaandam ontstond gistermiddag ongeveer halftwee brand in het kaaspakhuis van de firma J. C. Keg Co., aan den Hoogendijk. De brand, die reeds een tamelijk grooten omvang had verkregen, werd ontdekt door de werklieden, toen dezen na het middaguur weder in het pakhuis kwamen. Niet dan met groote moeite slaagde men er in met eigen krachten het vuur te bedwingen. Vermoed wordt, dat een bakmetpara- fine in brand geraakt is. Ongeluk in een zweminrich ting. In de zweminrichting op de Mauritskade te 's-Cravenhage, sprong Zaterdag een zwemmer, zonder uit te kijken, van de kleine springplank. Hij kwam met kracht bovenop een ander terecht die zich in het water bevond, en brak zich den nek. Stervend werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Degene op wien de onvoorzichtige springer neerkwam, werd met zooveel geweld naar beneden gedrukt, dat hij zich tegen den bodem van het bassin daar ter plaatse ongeveer drie meter diep, den arm ontvelde. Overigens werd hij niet gewond. (N. Ct.) Het geval te Hilversum1. Door ide politie te Hilversum is de navol gende circulaire op ruime schaal ver spreid De comtnissaris van politie te Hilver sum verzoekt dengenen, die in de laat ste veertien dagen in het winkeltje van de thans overleden vrouw Mols aan de Honnigstraat halve centen in betalin'g hebben gegeven, daarvan schriftelijk of mondeling kennis te geven .op het po litiebureau aan de Langestraat alhier. Ouders' worden dringend uitgenoodigd hunne kinderen te ondervragen' of de ze hunne halve centen bij oude vrouw Mols hebben versnoept en zoo ja, hier van eveneens aan het politiebureau ken nis te willen geven. De kinderen behoeven niet aan het politiebureau te komen. De nieuwe locomotieven S.S. Te beginnen met gisteren heeft de Staatsspoor niet minder dan 6 nieuwe locomotieven in dienst gesteld1 op het baanvak AmsterdamRotterdamEm merik, Deze reuzen moeten nog sterker zijn dan de nieuwe locomotieven der N. C. S. Ze zijn hoofdzakelijk aangewezen om de D.-treinen van- en naar Emmerik te rijden en moeten uitstekend1 voldoen. Als een bewijs van hun kracht en snel heid diene het volgendeMaandagmid dag vertrok een sneltrein met 17 min. vertraging van Arnhem en kwam slechts 3 minuten te laat te Utrecht. Staking. Tien vrouwelijke werk lieden van de Bossche loodpletterij fir ma Rouppe van der Voort hebben het werk gestaakt, tengevolge van door die firma genomen maatregelen van orde. Twist Te Maastricht pntstonld Zondagnacht ruzie tusschen een man en een vrouw, die elkaar met een mes en een bijl te lijf gingen. De vrouw werd levensgevaarlijk gewond. Zij werd over gebracht naar Calvariënberg en voor zien van de laatste ,H. Sacramenten der Stervenden. De man werd' ook verwond en in voorloopige hechtenis gesteld. Onvoorzichtig. Te Hekelin- gen (Z.-H.) waren twee broeders in een schuur met vorken aan het werk in het hooi. Door onvoorzichtigheid stak de een den ander met de hooivork in het hoofd, zóó, dat de vork in de her senen doordrong. De getroffene is onder hevige pijnen bezweken. Een nieuw dorp. De corres pondent van het „Hbld." te Oldenzaal schrijft Een kronkelende zandweg leidde tot voor een jaar nog in zuidoostelijke rich ting van 't dorp Losser (Overijsel) over aardige riviertje de Dinkel naar een eenzame heidevlakte, gelegen onmiddel lijk aan de Nederl. Duitsche grens, waar slechts eenige schapen van een paar landbouwersgezinnen, die daar woonden, rondzwierven. In deze onherbergzame streek was het, dat zich voor circa tien jaren een paar huisgezinnen, uit zuid oostelijk Friesland afkomstig, gingen neerzetten, nadat ze in de groote tex tielfabrieken te Gronau werk hadden be komen. Dit voorbeeld vond zoo veel na volging, dat enkele jaren later de huizen reeds bij tientallen te tellen waren, 't Heideveld1 Overdinkel werd als 't ware een fabrieksarbeiderskolonie, niet alleen van Nederlanders maar ook zelfs van Duitschers, die er de voorkeur aan ga- van op Nederlandschen bodem1 te ver blijven. Naast de huizen dezer fabrieks- menschen verrezen de woningen' van ne ringdoenden, die profiteerden van de klandizie der eersten. Zóó was Overdin kel vóór een paar jaren. Dezer dagen zagen we het "terug een dorp, gebouwd1 in den vorm eener veenkolonieaan weerszijden van een goeden straatweg, welke thans Overdin kel met Losser verbindt, tientallen hui zen met aardige tuintjes te midden der bruine heide. Een bevolking, die een ta- meüjken welstand geniet door de fabrie ken over de grens, waarvan ze geen half uur verwijderd is. Daar prijkt reeds een nieuwe Hervormde Kerk met pastorie, een arbeidersgebouw, een nieuwe open bare school, terwijl een forsche, Gothi- sche Kath. Kerk met pastorie weldra vol tooid zal zijn. En de bevolking van dit geheel nieuwe dorp Zij behoort, wat t godsdienstig leven betreft, tot alle in Nederland1 bekende gezindten, zoo ver zekerde men ons. De flinke verdiensten in de fabrieken maakt ze wel eens wat al te weelderig, zoodat baldadigheid, vechtpartijen en dergelijke er nog al voorkomen. Met leerplichtwet en derge lijke hield d'e bevolking tot nog toe al' heel weinig rekening. Een kelln ers-carriè r e in het buitenland. Hebt u wel eens iets gehoord van he* salaris, dat 'n New-York'sch hotelhouder ten deel valt, vraagt Nederland, het maand blad van de Int. Ver. van Hotel-, Café-, Restaurant- en Societeits-geëmployeerden. Dat bedraagt tiiet minder, wel meer dan f120.000 per jaar, bijna het dubbele honorarium van den Engelschen eerste minister. Henri Prüger, voor een goed jaar nog directeur van het Savoy-Hotel te Lon den, heeft thans in New-York de leiding van een nieuwliotel en restaurant, waar zijn salaris en emolumenten hem een jaarlijksch inkomen van 8 a 10 duizend» pond meer doen verzekeren. 'De heer Jrienri Prüger was geduren de zeven jaar generaal-directeur van het Savoy-Hotel met 'een jaarlijksch inkomen van een Engelschen minister terwijl ook zijn afdeelingschefs, de managers der keu kens, restaurants en andere afdeelingen eveneens voor hun diensten met groote bedragen worden gesalarieerd. Alles bij elkaar genomen kan men be rekenen dat de ambtenaren vna de Sa voy e-Hotel-Mij. aan jaarlijksch e tracte- menten en emolumenten een bedrag van 130.000 pd. st. (fl. 1,560.000) onder el- kaair verdeelen. Het leeuwendeel van dit bedrag wordt door niet-Engelschen op gestreken en hetzelfde is het geval met bijna i e'der groot eersterangs hotel in En geland. De heer Prüger "heeft, sprekende over het reusachtig inkomen dat hij zal ont vangen, verklaard1, dat, wél is waar sa larissen 'a'rs het zijne tot die uitzonderin gen behooren, maar dat het toch niet on gewoon is voor een directeur van een restaurant of hotel in Amerika miet 48 tot 60.000 gulden per Jjaar te worden bezoldigd. In Engeland zélf verdienen ober-kellners in groote hotels dikwijls f12000 per jaar en soms het dubbele van dit bedrag. De heer Prüger is ongeveer 35 jaren oud, en evenals zijn opvolger 'de heer A. Keiler (vroeger onder-directeur) van Germaansche afkomst. De laatste is een reus van over de 6 voet en werd eens dezer dagen door "den politierechter te Londen tot 10 sh. boete veroordeeld, om dat hij-een Italiaanschen 'kellner wat hard handig uit het restaurant had verwijderd. AARLANDERVEEN. Bevallen: M. van Dolder-Reijen, z. ALFEN. Bevallen: G. Verruit-de Jager, d. W. van der Vis-Dirkzwager, z. J. Folmer- van der Graaf, d. M. C. C. Stigter-Vermeu- len, levenl. z. B, G. van Eijk-ljdo, z. A, van Luinen-Radeniaker, z. A. M. Heijneman- van Dam, d. P. van der Helm-de Ridder, d. Getrouwd: G. W. Vis, jm. 27 j. en IJ. Roodbergen, jd. 25 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen:'. Schra- ma-Pijlman, d. E. Witte-Boonstoppel, z. U. van Veen-v. Asperen, z. E. van Beinum- Knibbe, z. J. C. Leyten-Klinkenberg, d. Ondertrouwd: N. T. Koeckhoven en A. M. Bus. Getrouwd: M. Meyer en E. Kruyswijk. Overleden: J. van Oudenaarden 37 j. O. van Dalen 70 j. Jb. Rip, 15 j. P. van der Zon, 31 j. LEIDERDORP. Geboren: Jannetje, d. van C. Spek en A. M. Verbree. Elisabeth, d.van W. de Vogel en M. van Ginhoven. Alberdina, d. van H. H. Bakker en A, Krose. Klaas, z. van K. Horsman en M. H, Katsburg. Overleden: Levenloos aangegeven kind van C. Spek en A. M. Verbree. KOUDEKERK. Bevallen: K. v,an Grieken- Verheul, d. P. Guldemond-de Jeu, d. OUDSHOORN. Bevallen: S. R. Hagman- Scholten, d, M. P. van der Laan-van der Hoogt, z. M. G. Slarreveld-Bouthoorn, d. J. Hogerbrug-de Kol, z. Overleden: S. Schouman 82 j. wed. van J. P. Engel. REEUW IJK. B e v a 11 e n W. Verkaik-Burger, D. -- H. Verbeck-Kasbergsn, Z. Overleden: P. van der Heijden, 87 j. STOMPWIJK. B e v a 11 e nM. C. van Loghem- Van Leeuwen, Z. H. v. d. Weyden-Wan Wil ligen, Z. VEUR. Bevallen: H. Berk-Borst, Z. C, A. den Hollander-v. d, IJssel, Z. ZEVENHOVEN. Bevallen: N. Breedijk- Verburg, D, C. Vis-van Vliet, Z. Gehuwd; D. Verzaal en J. v. d. Bos. ZWAMMERDAM. O v e r 1 e d e n J. van Tol. 90 j. wed. van F. L. de Wever. -- F. J. de Jong, jd. 4 j. P. H. Burger, jd. 11 j. J. Nell, jd, 5 w. Marktberichten. AMSTERDAM, 6 Sept. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: Friesche blauwe f 1.90 a 2.40, muizen groote f_.0 —.0 per mud en kleine f 0.00 a f 0.00 per mud, borgers f2,30 a 2.40, bonte fO.— a 0.—. Geeltjes f0.00 a f0.—Hamburgers f0 a fO.OO. Zeeuwsche bonte f 2.40 a 2.60, blauwe f 2. a 2.50, eigenheimers f2.50 a 2.65. Andijker muizen, groote f 2.50 a f 0.00, kleine f 1.20 a 0.— p. H.L., dito blauwe f 2.90a3.10p. zak. dito bonte f per zak. Hillegommer kralen a 2.50 a f 3.—, dito eigen heimers f 2.75 a 3,25, bravo's f 2.50 a f3 Drenthoek Eigenheimers f 1.90 i f 2.30. Aanvoer 2 ladingen. PURMEREND, 6 September Heden waren aan gevoerd 162 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 33,00, stapels commissie f 4 stapels middelbare f 31.50 SNEEK, 6 September. Marktboter, 1ste keur f 48.— a aanvoer 15/4 en 2/8 vn. Bij de Vereeniging: le keur f 48.a 2e keur faf 3e keur f 4e keur f a - 5e keur f laatste keur f Fabrieksboter. Aanvoer 1/3 en 41/6 vn. Prijs f 50.- a - Noteering van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland, Boter eerste soort f 50,50. PURMEREND, 6 Sept. De aanvoeren en prij zen waren heden als volgt: 735 runderen, vet vee 68 a 82 c. per kg, 50 paarden, 153 vette kal veren 105 a 112 c. per kg., 265 nuchtere f 14.— a 30 per stuk, 274 vette varkens 54 a 58 c, per kg., 49 magere dito f 17 a 30, 342 biggen f 8 a 13 per stuk, 3367 schapen en lammeren Handel vlug.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6