BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 276 Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De ftagelijksche inkomende berichten geven steeds meer voedsel aan de mee ning, jdjat het in den Balkan pp oorlog moet uitloopen. In de diplomatieke kringen bij d'e be schermende Mogendheden van Kreta is de meening overheersahend, dPt Veni- selos wnaneer zijn Grieksch staatsbur gerschap bewezen is, tot tte Nationale Vergadering zal worden toegelaten, ter- jwijl de Kretensers zullen worden bui tengesloten. Toch heeft de Turksche minister zich speciaal tegen de verkiezing van Veni- selos verzet en ofschoon het gerucht gaat dat eenige gezanten den Minister van Buitenlandsche zaken Jiebben te kennen gegeven, dat een oorlog onder alle omstandigheden moet vermeden (worden, heeft volgens een telegram' uit Constantinopel de Turksche regeering besloten aan Griekejiland een ultimatum te zenden, waarin zij dreigt met een af breken der diplomatieke betrekkingen voor het geval dat Veniselos, of welke aindere Kretenser ook, zitting neénit in |de Nationale vergadering. In dat geval zou of de Engelsche of de Fransche gezant belast worden met de waarneming der Grieksche belangen te Konstantinopel. Voor een beter inzicht in die troebele kwesties volge een 'korte uiteenzetting van het Kreta-vraagstuk dat gegrond is op de al-Helleensche be weging, Dp het Turksdie Kreta (wonen ^25.000 Kretenser Christenen en onge veer 45.000 muzelmannen. Nadat reeds verschillende pogingen tot opstand tegen de Turksche heer schappij in 1866, en 1889 vruchteloos iwaren gebleven, brak in 1896 een op stand uit in nog ongekende heftigheid. Deze opstand, die niet alleen ten doel had Kreta inwendig te bevrijden maar tevens dit eiland met Griekenland te vereenigen, veroorzaakte de inmenging van Griekenland, dat geregelde troepen op Kreta ontscheepte. Dit leidde tot den Grieksch-Turkschen oorlog,, in 1S97 die eindigde met een volkomen nederlaag van Griekenland. De gewonnen strijd bracht Turkije behalve eenige strategi sche belangrijke punten op 'de Thessali- sche grens en 'n oorlogschatting, geen en kel voordeel. Daarentegen werd te Kreta in 1898 door Turkije in alle "inwendige kwesties onafhankelijk gemaakt, alleen Ide Turksche souvereiniteit bleef gehand haafd. De jongste gebeurtenissee zijn bekend hoe de Kretenzers den eed van trouw aan den Griekschen koning aflegden,' en zelfs de Muzelmannen van de zittingen! |der Kamer wilden uitsluiten. Deze moeilijke en gespannen verhou ding werd nog verergerd' door de Griek sche militaire revolutie, die eindigde, jÖioor de Grieksche militaire revolutie, die eindigde doordat men in plaats van de pi te volgzame Grieksche Kamer, be sloot de nationale vergadering bijeen te roepen. Nu trachtten de Grieken ide lei dende .Kretenser politici in Griekenland •Zelf tot afgevaardigden verkozen te krij gen, wat hun ook gelukt is. De verschillende mogendheden heb- ben intusschen getracht de grondslag te vinden, waarop men de Turksche sou- yereinjteitsrechten zou kunnen hantiha- f ven en levens toch de Kretenzers toe laten in de nationale vergadering. Voor Venizelos vond men den volgenden' uit- jweg, dat deze n.l. van geboorte een Griek is. Door al zulke dubbelzinnige ^maatregelen wordt de toestand' in plaats van beter, veeleer verergerd en men kan het Turkije het niet kwalijk nemen, dat het thans het oogenblik betrekkelijk gun stig acht om deze kwestie, die toch bin nenkort tot een oplossing Woest komen pu op te werpen. Het is thans voor de Turksche re geering van groote beteekenis de ge- •heele Mohamedaansche bevolking, die zij jw Albanië, Hauran, in Koerdestan, ©n' in Arabië de macht barer wapenen heeft Hoen gevoelen tegen een bpitenl^d^chen christel ijk en tegenstander te vereenigen. Niet minder beslissend zijn haar tegen woordig niet ongunstige militaire voor uitzichten. Ter zee (heeft zij een be sliste overmacht gekregen door den aan koop van ide beide oude Duitsche pant serschepen. Verder heeft zij in Europa een groot gédeelte van haar leger ge mobiliseerd en bovendien sterke land1- weerafdeelingen. Turkije gevoelt zich de sterkere en Zal |diis niets toegeven. Met spanning wordt jdan ook de bevestiging van het ultimatumbericht tegemoet gezien. GEMENGD. Eenige dagen geléden werd gemeld dat Stolypin een reis door Siberië ging doen om de kolonisatie-kwestie te bestu- deeren. Het Berl. Tageblatt meldt, nu echter dat in werkelijkheid het doel van de reis is, een onderzoek naar de cor ruptie in de verschillende bestuurslicha men te doen. Dit blijkt ook uit de om- stajnfÜgheid, dat hij tien ambtenaren, alsmede zijn collega van landbouw heeft meegenomen. Men meldt uit Rome, dat de koning van Montenegro en Victor Napoleon ge tuigen zullen zijn van het huwelijk van den hertog der Abruzzen met miss El- kins. Twee Amerikaansche senatoren zul lep, Paar men zegt, getuigen voor de bruid zijn. Alle leden der Italiaansche koninklijke familie, ook hertogin Hele na van Aosta 'die thans in Afrika is, wor den bij de plechtigheid' verwacht. President Falliëres zal tegenwoor dig zijn bij de groote manoeuvres die in deze maand jn Picardië worden ge houden en waarbij vier luchtschepen en 12 aëroplanes zullen medewerken. Op het einde dezer maand' zal hij zich over zee naar Bordeaux begeven, waar bij hij door het Noordzeeeskader zal worden vergezeld. Te Bordeaux zal ©en Spaansch eskader den president komen bezoeken. Het Instituut 'de France heeft uit de nalatenschap van den onlangs overleden Simon Dulac het vruchtgebruik gekregen van een kapitaal van anderhalf millioen frank. Een derde gedeelte zal gebruikt worden voor het bouwen, herstellen en versieren van kerken in Frankrijk of zijp koloniën, de rest zal meer voor liefda dige doeleinden aangewend worden. Uit Athene komt het bericht dat gisteren te Trikala en Arba herhaalde ma len aardschokken zijn gevoeld. In verschillende buitenlandsche bla den komt het bericht voor dat ide ver schillende groepen van iaën Silton a.s. Zondag een vèrgadering zullen houden om een definitief besluit te pemen om trent de door Mare Sangnier voorgestelde opheffing. Een telegram uit Parijs van de „Köln. Zeitung" meldt verder, dat de afdee- Lipgfte Reims zich tot aartsbisschop Lugon gewend heeft om hun gedragslijn vast te stellen. De aartsbisschop zou geantwoord hebben, dat de Sillonnisten de beslissing van het Fransche episcopaat moesten af wachten, dat zich in zijn volgende verga dering met hunne vereeniging zal bezig houden Dit alles deelen wij natuurlijk onder het voorbehoud mede. Met het oog öp den toestand door de stakingen teweeg gebracht, heeft Ca- nalejas zijn reis naar Brussel uitgesteld. De staking heeft zich minder uitgebreid 'dtan men verwachtte, Men gelooft, dat de algemeene staking mislukt is. Te New-York is bericht ontvangen, Idiat op oe Ir lippijnen in ide rpovincie Nue- va Bizcaya een opstand is uitgebroken!. Simoon Mandac, de vroegere gouver neur van Ilocos Norte, een man, die ge rechtelijk vervolgd wordt, moet de leir der zijn. Er zijn afdeelingen politietroe- pen uitgezonden om de orde te herstellen,. Te Calcutta staken 4000 koetsiers van huurrijtuigen, bij wijze van protest tegen de strenge gemeentelijke verorde- dening op'hun bedrijf. Arbeids- en arbeidersbescherming.. De „Nieuwe Courant", vrij-liberaal dagblad en vrijhandelsorgaan tot in merg en been, is ijverig aan het uiteen zetten, dat het in onze hedendaagsche ,fflAa.tsqh,appij, jy&arin arbeider sbescher- ming aan de orde van den dag is, niet kan boteren zonder protectie. 't Geval zit zoo. Door de rechterzijde is sinds jaar en dag betoogd' dat ta riefsherziening en sociale wetgeving bij elkaar hooien, 'dat de kosten voor so ciale wetten uit het tarief moeten ge haald worden. Dat is een consequent standpunt, zegt nu jde „Nieuwe Ct." De wetgever, die eenerzijds gedwongen is, om wil hij de in de knel geraakte arbeiders bevrij den de nijverheid lasten op te leggen is anderszijds genoodzaakt, die lasten te compenseeren door verhooging van het tarief, wil die nijverheid niet ten gron de gaan en beter tegen het buitenland, op kunnen. Wie arbeidersbescherming wil, moet tevens tot arbeidsbescherming komen, zegt het blad. Het een is niet mogelijk zonder het ander. Nu is het wel waar, dat het vrij-libe raai vrijhandelsorgaan geen van beide wil, noch arbeiders- noch arbeidsbescher- scherming en dat het vooral tegen de laatste in ettelijke kolommen zich teweer stelt. Maar het blad zal zelf ook wel begrijpen, dat de tijd er niet naar is, om te verwachten, dat arbeidersbescher ming zal achterwege blijven. "Het laat-maar-waaien-stelsel heeft afgedaan voor arbeidersbescherming is tegenwoor dig zoowat iedereen, behalve dan de vrij liberalen van den ouden stempel en dus... Het standpunt van de „Nieuwe Ct." moge ook consequent zijn, de pil, welke het blad den anderen vrijzinnigen bla den te slikken geeft, die wel degelijk voor sociale maatregelen voor arbeiders voelen, is er niet te mipder bitter om. Resfbl Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, tot re- serve-paardeparts 2e kl. P. H. A. van Aelst. Is m'et ingang van 1 November 1910 aan J. W. Boellaard op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Amster dam II. Benoemd is tot ontvanger der re gistratie en domeinen te Gorinchem H. F. Julius, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Lochem. Zijn benoemd tot vertegenwoordi ger der Nederlandsche Regeering, op het a.s. te Brussel te houden internatio naal congres voor landbouwyeeernigin- gen en demografie Jhr. Mr. G. L. M. A. Ruys de Beerenbrouck te Maastricht, 2e voorzitter der Kon. Ned. LandbouW- vereeniging en voorzitter van de Ned. Heidemaatschappijen K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, voor zitter van den Algemeenen Ned. Zuivel- bond. Zijn benoemd tot vertegenwoordi ger der Nederlandsche Regeering op het aanstaande te Brussel te houden Interna- toinaal Congres voor veeteelt en voe dingsleer, dr. E. yan Welderen, baron Rengers, voorzitter der Friesche Maat schappij van Landbouw te IJsbrechtum en H. J. baron van Doorn van Westca- péde te Wageningen. Is met ingang van 1 September 1910 benoemd tot ingenieur der telegrafie J. van de Kamp, th,ans tijdelijk ingenieur der telegrafie. Kamerverkiezing te Eindhoven. Naar de „Eindh. Ct." thans mét ze kerheid verneemt, zal de heer V. van (den Heuvel tegen het einde van het par lementaire zittingsjaar ongeveer 17 Sep tember a.s. zijn ontslag nemen als Ka merlid voor Eindhoven. LEIDEN, 3 September. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Dins dag 6 September ,1910, des namiddags te twee uurP .Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming vap drie leden van ld© Commissie van Financiën en uit dezen van den .Voorzitter, (aftredende leden: de iH.H, A. L. Reimeriner, Voorzitter, J. P- Vergouden, en'J. Bosch, leden). 2o. Benoeming van twee leden van de Commissie van Fabricage, ^aftredende le den de H.H. J. Roem en A. Mulder). 3oe Benoenpiig mrj twee leden y.aa "de Commissie voor "het Openbaar Slachthuis, (aftredende leden: de IHHr Dr. jj. Zwiers en J. A. Bots(. 4o. Benoeming van twee leden van "de Commissie voor het Oud-Archief ^aftre dende leden: de H.H!. Mr. J. Fockema Andreae en Dr. G. Wildeboer). 5ot Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Marktwezen, aftre dende leden; de H.H,. D. vap Gruting en S,. de Boer Azp.) 6o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de .Huishoudelijke ver ordeningen en uit dezen van 'den Voor zitter, (aftredende leden"die H.H. Mr. A. vau Eist, Voorzitter, W,, Pera en "Mr. P. E. Briët, leden). 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (aftredende ledende H,;H. Mr. S. J. Fockema Andreae en Mr. A. J. Fokker). 8o. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke fabrieken "van gas- en electriciteit, (aftredend lid: die 'Heer J. Ps J. Driessen). 9o. Benoeming van een lid der Com missie van Beheer over het Krankzinni gengesticht „Endegeest" en het Sanato rium voor zenuwlijders „Rhijngeest", (af tredend lid: de Heer Mik 'Ai, van 'der Eist). lOo. Benoeming van'drie leden van'de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredende leden: "de H.H. Dr P.. J. Blok, Dr. A. W. Kroon en D. H^rtevelt Hi-Czn.) 11 o. Benoeming van een lid van het Bestuur der 'Stedelijke Werkinrichting, (aftredend lid: de Heef Dr,. J. G. van "der Sluys), 13o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commis- isie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor "de werklieden 'in dienst van de gemeente Leiden, "(aftreden de ledende H,H. Mr. A. van der Eist en Mr. P. E. Briët). 13o4 Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 14o, Benoeming van een leeraar in de algebra pan de Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen. 15o. Voorstel tot vaste aanstelling van Mej. Cy Ligtenberg als leerares in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan de Hoo- gere Burgerschool voor 'Meisjes. 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling vlan gelden ten bevoeve van |3en (aan koop vian 'het pérceel Geeregraaht noi. (68 T7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ter voorziening in de hoogere kosten dier vernieuwing van een brug in den ZijldijkL '18o, Verordening, 'houdende wijziging v]an de verordening van 18 $eptember 1902, regelende het beheer van het Open baar Slachthuis, en (dien rang,"het getal, de bezoldiging én 'de wijze van benoeming van het daaraan verbonden personeel. 19o. Verzoek van J. van Muiden om vergunning'tot demping van een gecfeelte sloot Jang den Ti.oogen Rijndijk, yóór het perceel no. 50. 2Öo .Voorstel tot verhoogipg der be grooting, dienst 1910, ter voorziening in ide kosten verbreeding van den .Rijns- burgerweg en de uitvoering van andere werken voor den aanleg van den elec- trischen tramweg door de gemeente. ^lo, Verdeeling van den Raad in Sec tiën. Oberammergau. Van bevriende zijde ontvingen wij eene beschrijving van het passiespel, d!at om de tien jaar te Öberammergau gehou den wordt en dat ook dit jaar wederom vertoond wordt. De vlot geschreven en mét verschillende bijzonderheden verrijkte stukken zullen onze lezers zeer zeker met belangstel ling {volgen. Hoe zit dat? In de Gemeenteraad van den 25en Augustus is, zooals wij vermeld hebben, met 14 tegen 10 stemmen het voorstel van B. en W. verworpen, om den ge meente-apotheker toestemming te verlee- nen, tot het bekleeden van de betrekkin van lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden. Heden vermeldt de Staatscourant echter, dat met ingang van 1 dezer is benoemd tot lector voor onderwijs in de pharma- cographie en galenische pharmacie W. C. de Graaf, thans gemeente-apotheker te Leiden. De heer J .P. A. de Nijs, alhier, is pnvoorwaardelijk geslaagd voor het examen der Middelb. Technische school' voor |de bouwkunde te Utrecht. Voor het examen boekhouden, mid delbaar onderwijs is te Gravenhagö geslaagd d eheer H. yan Maanen, vap Gouda. Bij Kon. besluit is de benoeming) Vap dr. Hk Quanje tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aap de Rijksuniversiteit alhier op zijn ver zoek ingetrokken en 2e. als zoodanig benoemd om onder wijs te geven in de pharmocographie en galenische pharmacie W. C. de Graaff stads-apotheker alhier. Bij Kon. Besluit is benoemd: Tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke acten en der domeinen tq 's Gravenhage G. L. Brouwer, thans ont vanger der registratie en domeinen al hier. Bij Kon. besluit van 30 Augustus zijn tot voorzitters en burgerlijke ledep van de Militieraden voor de lichting) der Nationale Militie van 1911 benoemd i in het 3e militiedistrict: tot voorzitter W- Pera, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger: W. F. vap Wijk Thz., lid der Prov. Staten tot lid: J. P. J. Driessen, lid yan den gemeenteraad alliier. tot zijn plaatsvervanger Mr. P. E. Briët lid van den gemeenteraad' alhier. Mejuffr. Hanna Striening, violiste, alhier, zal haar medewerking verleenen bij de orgelbespeling op Dinsdag a. s. in de groote kerk te 's Gravenhage. Gistermiddag vergaderden in Café Brinkmann te Haarlem de besturen der gemeenten Velsen, Bloemendaal, Schoten, Zandvoort, Hillegom, Bennebroek, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noord\vijk, Noord- wijkerhout en Katwijk met besturen der daartoe ressorteerende gezondheidcom- missiën. De Regeering liet zich vertegen woordigen. Mr. H. Verloren van Themaet, burgemeester van Velsen, presideerde. De besprekingen waren gewijd aan een te stichten coöperatieve duinwaterleiding. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. De vergadering werd bij gewoond ook door den Havelaar, den directeur der Haarlemsche waterleiding. BOSKOOP. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Aug. 1910, bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 116.32.97, terugbetaald f 8103.11. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1818. GOUDA. In een spoedeischende ver gadering van den gemeenteraad is aan genomen een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1910, in ver band met een tijdelijke belegging van kasgelden. Besloten werd een bedrag vap f 100.000 (beschikbare" gelden voor de electrische centrale) te beleggen bij de' Associatie-Cassat e Amsterdam. Benoemd werd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium, den heer xlr. A. Rutgers, te Utrecht. HAARLEM. De gemeentebegrooting voor 1911 is heden verschenen. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 3,498,700.60vs. Verleden jaar f3,534,579.24. De onvoorziene uitgaven worden geraamd op f22,389.58, de bui tengewone uitgaven op f 1,240,209. Er wordt uitgetrokken voor de politie f 100,704, voor de reiniging f 107,750, voor de jaarwedden der onderwijzers f 277,000, voor het midd. en hooger onder wijs f206,500. Onder de ontvangsten is f 75,808 batig saldo van 1909, f273,582 opcenten op de -belastingen, f 585,000 aan hoofdelijken omslag. Gerekend wordt op f121,610 als bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs en op f35,000 voor het middelb. en hooger onderwijs. Het batig saldo der lichtfabrieken, af- deeling electriciteit, wordt begroot op f 7289, dat der afdeeling gas op f 84,736. Het nadeelig saldo van het slachthuis wordt begroot op f 18,469.737a. HAARLEMMERMEER. Een zesjarig jongetje van C, de W. aan den Ringdijk bij Lisse viel bij het spelen van den zol der. Het kind had door den val zoo geleden, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De ont boden geneesheer constateerde schedel breuk. De toestand van het knaapje i« hooosl ernstip.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1