Uit Stad en Omgeving. vergadering. Inl. Een lid van het bestuur. 2o. Wat kan het patronaat voor*de vakopleiding doen? Inl.; weleerw. heer J. Dankelman, Delft. Zouavenbond. De 18e jaarlijksche vergadering, tevens herdenking van den 50en verjaardag der oprichting van het Regiment Pauselijke Zouaven wordt Zondag 25 September a.s. te 's Hertogenbosch gehóuden. Onder de H. Mis in de kathedrale kerk van St. Jan zal de predicatie gehouden worden door Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amsterdam, terwijl op de plechtige vergadering als spreker zal optreden Mgr. C. C. Prinsen, van 's Bosch. In het eere-comite hebben zitting* Mgr. H. A. Brouwers, Deken van 'S Bosch Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, Burgemeester van 's Her togenbosch J. BaekersHenri Cramer Th. HermsenHenri van der Meulen; L. van der Steen en G. J. Vermeulen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is: lo. met ingang van 1 October a.s., aan de luit.-kolonels van den provincialen staf P. G. L. baron de Quarles de Quarles, J. L. Vogel, G. A Jong en J. J. E. Francken, provinciale adjudanten onderscheidenlijk in Overijsel, Noord-Brabant, Utrecht en Noord-Holland, op hun aanvrage, ter zake van langdurige dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. het bedrag van het pensioen vast gesteld voor ieder van hen op f 1800 's jaars is met ingang van 1 October 1910 lo. overgeplaatst in zijn rang en ouderdom van rang bij den provinciale staf en be noemd tot provinciale-adjudant in Utrecht de luitenant-kolonel W. A. E. Mansfeldt, van het 2e reg. infanterie. 2o. zijn benoemd: bij den provincialen staf tot majoor provinciale adjudant, onderscheidenlijk in Overijsel, Noord- Brabant en Noord-Holland, de kapiteins W. L. Pompe, G. van Munsteren, A. A. Heisterkamp, respectievelijk van het reg. grenadiers en jagers van het 3e en van het 5e reg. inf., de in de tweede plaats genoemde toegevoegd aan den bevel hebber in de Ille militaire afdeeling. Dr. De Gelder. Zooals men zich zal herinneren, heeft te Amsterdam de raadscommissie tot onderzoek naar den toestand aan de Gemeente-electriciteitswerken den Raad voorgesteld te besluiten, het aan dr. G. Gelder ongevraagd verleend eervol ont slag als ingenieur-onderdirecteur te hand haven, alsmede aan hem eene schadeloos stelling uit te keeren met het oog op het nadeel hem toegebracht dooj de wijze waarop, en de omstandigheden waaronder dit ontslag is verleend. Dr. de Gelder heeft zich nu tot den gemeenteraad gewend met het verzoek hem in zijn functie te herstellen. Het rapport en de voorstellen zullen de volgende week in den Raad worden behandeld. Schoolzaken. Uit Haarlenv wordt aan de „Msb." ge- 'jneld: Eergisteren was ter gelegenheid van den Koninginnedag voor de schoolkinde ren een kinderfeest georganiseler|d in (den Hertenkamp. Tegenover den burge meester zat den heer E. ten Broekie, hoofd der eerste burgerschool. Terwijl het „Wilhelmus" gezongen werd, alle aanwezigen oprezen en het hoofd ont blootten, bleef hij bij wijze van mani festatie zitten. Deze houding wekte groo te verontwaardiging. Door een bestuurs lid der vereeniging „Koninginnedag" (werd het schoolhoofd a faire genomen en gewezen op de groote onwelvoege- lijkheid, om als gast mede te komen en zich dan niet naar de regelen te gedra gen. De heer Ten Broelce antwoordde, (dat hij het bestuurslid het recht ont zegde, iets over hem te beschikken. Men verwacht over het optreden van dit schoolhoofd eene interpellatie in den [Raad. Onder het opschrift „Onderwijzers aan (de... overheidsschool", déelt de „Res". jmede De burgemeester van Enschedé heeft ter kennis van de hoofden der open- [bare scholen gebracht, dat B. en ,W. ver gunning verleend hebben aait de Ko- pinginne-commissie aldaar om aan de leerlingen eenige versnaperingen aan te bieden. Daarbij vestigt hij de aandacht er op, dat hij weliswaar de medewerking van het onderwijzend personeel zeer op iprijs zal stellen, doch de deelneming pan de uitreiking der versnaperingen of aan de daarmee gepaard gaande feestvie ring niet als dienst wenscht te beschou- !men, zoodat hij aan hen, die bezwaren (hebben, verlof tot afwezigheid; uit de school verleent. Groene-Kruis tentoonstelling. Gisteren is in park Tivoli te Utrecht de Groene-Kruis tentoonstelling, welke van 122 September in de gebouwen van het Park Tivoli te Utrecht wordt gehouden, geopend. Zooals bekend is deze expositie georganiseerd ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Vereeniging „Het Groene Kruis", welke gedurende haar bestaan haar ledental Van 6000 tot 150.000 zag klimmen. Dé groote en kleine zaal van „Tivoli" prijken met tal van interessante inzen dingen. De aankleeding van de zalen vormt met de inzendingen één harmonisch geheel en maakt een ernstigen en so- beren indruk, geheel in overeenstemming met den aard der vereeniging en van het tentoongestelde. Men vindt er onder veel meer: een ziekenkamer voor den gegoeden stand, een badkamer, een arbeiders slaap- en ziekenkamer, een inzending van de propa ganda, voor de bestrijding van het alco holisme, enz. enz. Voorts geven eenige poppen een aanschouwelijk beeld van de eerste hulp bij ongelukken, een inzen ding van de vereeniging van dien naam. De kleine zaal is uitsluitend ingeno men door inzendingen van de vereeniging „Het Groene Kruis" zelve. Een noemens waardige inzending is, vooral die van de „Vereeniging tegen de kwakzalverij." Deze heeft in het trappenhuis tegen den muur eene ontelbare hoeveelheid cou ranten op bordpapier geplakt opgehangen, ten einde daarmee aan te toonen wat de zieke Nederlander den „Kwakzalvers" in één maand voor reclame betaalt. Te vergeefs zoekt men onder die bladen naar „De LeidscheCouran t", die, gelijk bekend, geen kwakzalversannonces op neemt. Gistermiddag had in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden, eere voorzitter van het Congres, van een vertegenwoordiger, der Regeering, van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, den burgemeester van Utrecht en tal van andere autoriteiten, de plechtige opening plaats van het Con gres, met een toespraak van den voor zitter van het „"Groene Kruis" dien heer F. |C. Fleischer, Doopsgezind pre'dikant te Winterswijk. Hedenmorgen nam "het congres een aanvang. LEIDEN, 2 September. Bij het concours voor springpaarden te Meppel behaalde den 2en prijs f 100 luit. H. W. C. E. Mathon van hier met „Held", 5e prijs f25 luit. F. J. J. Trap man met „Tox". Voor het examen hoofdacte is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. de Zomer van Oudewetering. B. en W. stellen voor mej. C. Ligten- berg, tijdelijk leeraares in de geschiedenis en Aardrijkskunde aan de H. B. S. voor Meisjes alhier, vast aan te stellen, aan gezien het onderwijs dezer leerares goed voldoet en haar pensioensgrondslag te bepalen op f 1600. B. en W. vragen de kosten van aankoop en overdracht van het huisje in de Kalverstraat ad f 1050 te hunner beschikking te stellen. Aan de telefoon zijn aangesloten onder no.1023 W. A. Elshof en Zoon, Haarlemmerstraat 139a. 1024 H. C. Dolk, Plantsoen 3. 1025 T. S. Spaargaren, K.- Rapenburg 14, publiek spreekstation, 1026 Directiekeet, Blauwpoortsbrug. 1028 Directiekeet Idiotengesticht Oegstgeest. 1027 N. v. d. Spek, Morschweg. 1014 J. v. d. Voet, Morschweg 240. 1017 Am phora, (v. Sillevoldt en Perelaer,) Morsch weg; no. 1032 A. J. Sillmann, (Bree- straat 105; no. 1033 Prof. Dr. D. A. de Jong, Morschsingel 3; no. 1035, B. Sprórfk, Jr. Witte Singel, Waschinr.no. 1036 Dr. E. v. dl. Velde, arts, $chelpe- kade; no. "1037 Baron v/Pallandt, Nieuw- straat; no. 1039 H. Vroom Morschstraat; no. 651, Korpershoek, Morschstraat. ALFEN AAN DEN RIJN. Benoemd is tot waarnemend griffier bij het kantonge recht alhier de heer G. J. Stoop, cand.- notaris te Oudshoorn. HAARLEMMERMEER. Met de spoor lijnen, die de Haarlemmermeer zullen doorkruisen begint men reeds aardig op te schieten, en bij een tochtje door den polder en zijn omgeving ziet men hier en daar de spoordijken liggen, of kan men er getuige van zijn, hoe ploegen werklieden bezig zijn aan den bouw van een brug. Onder handen zijn thans de gedeelten HaarlemUithoorn—Hoofddorp Leiden en AalsmeerAmsterdam. Den 20 September zal aanbesteed worden de bouw van een brug bij Aals meer, terwijl van de brug over het Zijl de bovenbouw onder handen is. Het station te Amsterdam komt achter de gevangenis aan de Amstelveenschen wegde bouw is nog niet aanbesteed. Naar men verneemt zal vermoedelijk tegen het einde van het jaar het trajet AalsmeerHaarlem gereed zijn. De ge- heele lijn, bestemd voor locaal verkeer in deze streek moet 5 April 1912 gereed zijn. HAZERSWOUDE. In de maand Au gustus zijn alhier aan het telefoonkantoor behandeld 63 telegrammen, waarvan ont vangen 36 en verzonden 27. HAZERSWOUDE. D euitslag der ge houden wedstrijden ter gelegenheid van het Wilhelmniafeest, was als volgt: Schrootje fietsenle pr. Bloemen meisje door C. van Velzen. 2e pr. Nikkel inkstel door L. Smits. 3e pr. 2 tegel- tableau's door P. v. d. Steen. Fietsen met hindernissen le pr. bloe- menkooprnan door W. v. Velzen. 2e pr. tabakspot, rustende, jhger door L. Smits, 3e pr. tabakspot kattenkop door J. v. d. Hee. Ringrijden met paren. Dames le pr. koffiekan, lichtje en plaatje aan G. Dors man. 2e pr. tafeltje met koperen vaas aan J. Metselaar. 3e pr. theeblad, pot, lepel, beker, melkkan en suikervaas aan M. JVL Str&atJijaL Heeren. le pr.. hanglamp-D.-v. d. Werf. 2e pr. inktstel van zilver door J. A. Straver, 3e pr. nachtegaalwekker L. van Geest. H1LLEGOM. Donderdag werd de bloem- bollenbeurs in café Flora bezocht door 141 personen. Tulpen werden veel gevraagd, maar bleven laag in prijs. Hyacinten en crocussen waren veel gevraagd, doch weinig in voorraad. Narcissen waren eveneens veel bij vluggen handel. Onder begunstiging van mooi weder hield gisteren de harddraverijvereëniging „Hillegom en Omstreken" twee welge slaagde uitvoeringen op de korte baan. In den morgen liepen 14 paarden. De 4 prijzen werden gewonnen resp. door The Banken van T. van Steenhoven te Rotterdam, 4e prijs f 10 Cornelia van den heer G. Uff te Assendelft. In de internationale harddraverij liepen 's middags 9 paarden. Dén 1ste prijs f 200 won Bonnie. M. van den stal, J. A. Geersen te Woerden, den 2en prijs f 75 Mondragon van P. Belt te Hoog- made, den 3en prijs f 50 door Cleo D. van den stal Geersen, den 4en prijs f25 door The Banker, terwijl de troostprijs f 40 werd behaald door Vos van den stal van Steenhoven te Rotterdam. De harddraverijvereeniging die thans 200 leden telt, heeft succes gehad. Op het terrein werden 550 toegangskaarten verkocht. Het terrein op de Krocht was goed en leent zich uitstekend voor het doel. De jury bestond uit de heeren J. Kos ter te Heemstede en J. v. d. Berg te Haarlem. De voorzitter de heer W. van Wave- ren reikte in hotel Sistermans de prijzen aan de winners uit. HOOGMADE. Vroolijk en opgewekt, door geen enkelen wanklank gestoord, werd hier de verjaardag der koningin gevierd. Voorafgegaan door ons harmo nie-gezelschap, trok de schooljeugd om negen uur door het dorp, waar overal de vlaggen lustig wapperden. Vermoeid en hongerig in de school teruggekeerd werden de versnaperingen onder blij ge-- juich en gezang genuttigd en toen n'a,ar.... buiten. Daar was reeds een begin ge maakt met verschillende volksspelen, die, dank zij de zorgen der feestcommissie, flink van stapel liepen. Kwaden-Dries steken, kat-knuppelen, ringrijden, zak- loopen, turfrapen, knikkerloopen voor meisjes en zakloopen kregen achtereen volgens een beurt en zoo was het 7 uur geworden, eer men er aan dacht. Omstreeks half acht verzamelden zich de prijswinners bij den Heer C. Hille- brand, \yaar door den Voorzitter der feest-commissie de prijzen Werden, uitge deeld. Dat de muziek zich hierbij niet onbetuigd liet, laat zich hooren. Vooral voor ringrijden en sleuteltrekken waren zeer faaie prijzen uitgeloofd. Hierbij werden de prijzen behaald door: de H.H. Ths. Baak, le prijs, P. v. d. Geest, 2e prijs en P. Zwetsloot 3e prijs en de dames: Jaca. v. Goozen, le prijs, G. Heemskerk 2e prijs en Quirina Disseldorp 3e prijs. Met een dankwoord van den Voorzitter der feest-commissie voor de ordelijke feestviering en een „Lang zal zij leven" voor de koningin werd de feestviering gfesloten. Nog lang echter werd in de café's de pret voort gezet, maar om elf uur was Hoogmade weer tot zijne gewone rust terugge keerd. De feestviering van 31 Augustus zaï zeker nog lang in vroolijke herinnering blijven. KATWIJK AAN ZEE. Als een gevolg van den geringen aanvoer zijn de prijzen der haring de laatste dagen weer ge stegen. Men besteedt: voor volle pekel haring f 11.50 a f 12.10, voor maatjes idem f 9.a 9.50> voor steurharing f 13.25 a f 14.90 en voer makreel f 10 a f 11; alles per kantje. Tusschen den eersten en den twéé den paal ten Zuiden van Katwijk spoel de hier Donderdagochtend een lijkje aan van een jongetje, naar schatting 9 a 10' jaar oud. Het lijk was geheel ontkleed. Op last der politie is het van het strand gehaald en in het baarhuisje bijgezet. Vermoedelijk is het 't lijk van een der kinderen, die onlangs te Sche veilingen verdronken zijn. Vier dagen kan het on geveer in het water hebben gelegen. LISSE. Onze Burgemeester wien een maand verlof was toegestaan, is gisteren van dat verlof in de gemeente teruggekeerd. Bij de landbouwer A. van Ruiten, alhier, heeft een zeug 18 biggen ter wereld gebracht, welke allen in een besten welstand verkeeren. In de prijzen van de namiddag harddraverij, die op Donderdag 6 October a.s. zal worden gehouden, is door het bestuur eenige verandering gebracht en zijn dus thans aldus gesteld Eerste prijs f 200. Eerste premie f 125. Tweede pre mie f 75. en een troostprijs van f50 en troostpremie f25. Tevens zullen in de voormiddaghard draverij, voor paarden van ingezetenen, geen paarden mogen mededingen welke het vorige jaar een eersten prijs hebben gewonnen en moeten deze tevens 6 weken in de gemeente zijn. Aan het op 18 September te houden concours van R.-K. Tooneelvereenigin- gen te 's-Gravenhage, zal ook de ver eeniging „St. Genesius" onderafdeeling van den alhier bestaande Afd. van den R.-K. Volksbond deelnemen. Bij de Rijkspostspaarbank te gedu rende de maand Augustus ingelegd f 8711,47, en terugbetaald f 8094.51. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1502. OUD ADE. Het Wilhelminafeest is bij zonder geslaagd, vooral door het mooie weer. De ringrijderij met paren begon om tien uren, opgeluisterd door de Har monie van Hoogmade. Er waren 28 paren ingeschreven. De eerste prijs werd ge wonnen door C. de Haas en de tweede prijs door Jeroen Vrijburg. Bij het sleu teltrekken werd de le prijs behaald door Mej. B. Kool en de 2e prijs door Mej. H. v. d. Poel. Om twee uur ving de harddraverij voor paarden van Oud-Ade aan. Er wa ren 7 deelnemers. Eerste prijs Joh. Captein, berijder de eigenaar. Tweede prijs J. van Leeuwen, eigenaar A. v. Leeuwen. Troostprijs Chr. v. d, Geest, eigenaar P. v. d. Geest. Dat de harddraverij in den geest viel, bewees wel de massa menschen, die op de been waren. Alles liep in de beste orde af. OEGSTGEEST. Voor den Koningin nedag was hier een heel programma af te Werken. Te negen uur o.m. al be gonnen, werden achtereenvolgens gege ven voor het raadhuis een zanguitvoe ring der kinderen, een optocht van sport karren, fietsen en hoepels versierd, naar het gesticht „Duinzicht", onthaal der kin deren in het „Witte Huis" en een heele lijst kinderspelen. De namkktegringrij- (jerij gaf door muziek opgeluisterd1, aar dige afwisselening. De prijzen werden toegekend of gewonnen als volgt Voor versierde voertuigen le ,pr. C. Spaargaren. 2e pr. J. Uitenboogaard. 3e prijs L. Hakkert. Voor ringrijdenle pr. A. H. v. d. Hulst. 2 epr. C. Paardekooper. 3.e pr. J. de Groot Azn. 4e pr. H. v. d. Meij. rs Avonds Werd de groote menigte die aanwezig was, vergast op een goed uit gevoerd concert van het muziekkorps „Orpheus" uit Leiden. A giorno verlich ting, overal aangebracht, de licht uitstra lende muziektent, de fonteinen in den vijver springend, van tijd j:ot tijd' Ben- gaalsch vuurwerk, en te 9 uur een vuur werk, aangeboden door de verpleegden van „Rhijngeest", hiia,akte een geheel- indruk, die de toch al feestelijk gestem de menigte geestdriftig maakte en het park (Wilhelmina), waar dit alles plaats greep, tooverachtig opvroolijkte en ver lichtte. OUDSHOORN. De gemeenteraad heeft in een spoedvergadering besloten tot den aankoop van de villa „Nuova" voor f 8918 90V2, met inbegrip van alle kosten. SASSENHEIM. Op het postkantoor alhier is gedurende maand Augustus bij op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2859.03 en terugbetaald f 3212.57. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 425. STOMPWIJK. Mej. M. Verhoog, die tijdelijk als onderwijzeres was overge plaatst van hier naar de O. L. School te Leidschendam, is thans voor vast als dus danig benoemd, terwijl Mej. W. Loeber is benoemd als onderwijzeres aan dezelfde school wegens een ontstane vacature. TER AAR. Tijdens het XXX Ie Taal- en Letterkundig congres te Maastricht had aldaar eene tentoonstelling plaats van het Ned. Lied, georganiseerd1 door de Diocesane vereeniging voor iden volks zang in Limburg. Door ide jury werld d'aar bij een 3e prijs toegekend aan den heer G. C. van Weeren, hoofd eene rschool alhier. VOORSCHOTEN. Naar wij vernemen zal van wege de afd. van 't Groene Kruis voor de Roomsch Katholieken, religieusen bij ziekte verpleging worden beschikbaar .gesteld. De mazelen, die eerst schenen ge weken te zijn, vertoonen zich opnieuw, enkele gevallen komen wederom voor. WARMOND. Dat een betere straatver lichting wel gewenscht is, bleek Woens dagavond weer. Eenige acteurs, (waarbij twee dames), die in de Stad Rome gespeeld hadden, spoedden zich naar den laatsten trein. Daar zij onbekend waren met den weg, kwamen zij terecht op het z.g. dammetje van Bruningshoff, waar ze pardoes in den sloot liepen. Moge de gasverlichting, die thans in wording is, verandering brengen! Gemeentezaken. tusschen Kraaierstraat en Rijnstraat in verband met den framaanleg aldaar en f 2950 in de kosten van versterking van de Utrechtsche brug, de Hoogewoerds- brug en de brug bij de buitensocieteit Amicitia eveneens voor het tramverkeer, tezamen uitmakende bovenstaand bedrag van f 8940, waarvan f 650 door de tramwegmij. zullen worden gerestitueerd. B. en W. gevolg gevend aan hun toezegging, hebben bij den Raad inge diend een wijzigingsverordening op het Openbaar Slachthuis, waardoor de be slissing over nevenbetrekkingen van' den' Directeur bij den Raad, inplaats van bij! B. en W. komt te berusten. Voor de benoeming van een leeraar in afd. A der Kweekschool voor onder wijzers en Onderwijzeressen, welke be noeming noodig is tengevolge van het raadsbesluit tot vermindering van het aantal lesuren van den Directeur, beve len B. ep W. aan: lo. H. J. Hartwijk', onderwijzer aan de openbare school 3e klasse nö. 8 Heerenstraat alhier en 2o. P. Klinkenberg, candidaat in de Wis- erf Natuurkunde, alhier. Voor de benoeming van een lid van 1de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs wordt behalve de aftredende, de heer B. J. H. Haitinkl aanbevolen de heer M. C. F. J. Cozijn. Het volgend dubbeltal is voorge dragen voor de benoeming van een lid! van het bestuur van de Stedelijke werk inrichting: lo. Dr. J. Gj. Man der Sluys (aftr.) en 2o. H. W. Tieleman. Wegens periodieke aftreding zijn de volgende aanbevelingen voor de be noeming van 3 leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum ingediend: I. Prof dr. P. J. Blok (aftr.) en Prof- dr. P. D. Chantepie de la Saussaye; II. Dr. A. W. Kroon en Prof. Dr. S. G. de Vries. III. D. Hartevelt HCzn en J. P. J. Dri essen. LEIDSCHE SPAARBANK Ultimo Augustus 1910. Inleggersrekening. 1910 Saldo aanvang der maand 2.457.940.02 Ingelegd99.697.16 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 94.25 2.557.731.43H Terugbetaald 85.393.59 Saldo van het tegoed einde der maand f 2.472.337.841/;, Aantal inleggers. 1910 Aanvang der maand12G03 Nieuwe inleggers69 12672 Inleggers waarmede is afgerekend 45 Einde der maand12627 Èlectrische Tram. Door B. en W. wordt aan den gemeen teraad voorgesteld om alsnog een bedrag van f 8940 beschikbaar te stellen waar van f 2950 voor de verbreeding van de Rijnsburgerweg, welk werk was geraamd op f 6000 van welke som f3000 door N.Z.-Holl. Tramwegmaatscliappij zou wor den betaald en f 3000 door de gemeente. Thans blijkt dit werk een uitgave te zullen vorderen van f 8950, zoodat de gemeente nog een bedrag van f 2950 zal moeten toestaan, omdat onder deze som zijn begrepen de kosten van door trekking van het trottoir langs den Rijn- burgerweg tot de spoorbaan, welk werk mogelijk is geworden door den aankoop van een strookje grond van de N.Z.- Holl. Tramwegmaatschappij. Voorts zal een bedrag van f 1040 moeten worden toegestaan voor de noodige verbreeding van de Poelbrug; f 1800 voor den aan leg van trottoirs aan de Hoogewoerd Onderwijs. Leermiddelen op de R. K. Scholen. De Bisschoppelijke Inspecteurs van het Lager "Onderwijs in het Bisdom Haar lem hebben de volgende opdracht van Z. D. H. -den Bisschop gekregen: Zij moeten zorg dragen, dat hun door de Hoofden van scholen, zoowél door de Religiuezen als door Leeken, eene lijst lijst worde ingeleverd van alle boeken, welke op hunne scholen worden gebruikt. Examens M. O. De Miin van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, :dat de examens ter verkrijging" 'van akten van bekwaamheid Ivoor "het middelbaar on derwijs (mét uitzondering van "die voor het hand- en rechtlijnig teekenen en boet- seeren de Fransche, Hoogduitsche en En- 'gelsche talen, voor zooveel ihet exameiVA.; betreft, de landbouwkunde, de tuinbouw kunde en 'de houfteelt, en de handelswe tenschappen) en die yoor lager onder- Wijs in die wiskunde, bedoeld In &rt. 86i van de wet tot regeling-van "het lager onderwijs, tdit jaar jn de maanden No vember en December, eri zoo noocfdg, in die laatste helft der maand October zul len (worden gehouden. Slechthoorenden. Uit het rapport der, door de afd. 's Gra venhage der vereeniging „Volksonder wijs" benoemde commissie van onder zoek naar het voorkomen van slechthoo- rende schoolkinderen te 's Gravenhage, bleek dat op de 8 aan een onderzoek onderworpen scholen een voldoend aantal aanwezig is, om een school van pl. m. 100 slechthoorende kinderen te bevatten." Nieuwe Uitgaven. Van den uitgevers J. Vink Pz. te Bever wijk ontvingen wij een catalogus van goede tooneelstukken en voordrachten, samengesteld voor R.-K. Tooneelver- eenigingen, Patronaten, Pensionaten, Drank- bestrijdersvereenigingen, enz, De uitgever heeft daarin saamgebracht die „kluchten", die naar zijne meening niet aanstootelijk zijn. Aangaande die stukjes, die hem van, eenigszins verdacht allooi toeschenen, heeft hij de tot beoordeeling beter be voegden geraadpleegd en zich aan hun uitspraak gehouden bij het opmaken der Catal ogus. Toch kan het gebeuren, lezen wi] in het voorwoord, dat van sommige nummers de „verdachte" koddigheid aan mijne

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2