Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. flocker, in het andere Schnitzl. Beide werden nog wel tot meel gemalen. Volgens mededeeling van den Verein Deutscher Kartoffeltrockner waren er aan het einde van 1900 in Duitschland 275 aardappeldrooginrichtingen in werking, waarvan 210 de aardappelen tot vlokken verwerken. Alle inrichtingen te zamen verwerken pl.m. 900.000 ton aardappelen 's jaars. De meeste installaties zijn gebouwd door de bezitters van groote landgoederen, doch in den laatsten tijd zijn er ook verschillende drogerijen door coöperatie ve vereenigingen van kleine landbouwers in het leven geroepen. Vele installaties zijn voorts gecombi neerd met een zuivelfabriek of spiritus- branderij. De kosten van het drogen worden geschat per 50 K.G. aardappelen voor groote fabrieken op 1324 ct. voor klei nere inrichtingen op 2430 ct. Volgens een groot aantal analyses, uitgevoerd door den Verein Deutscher AauCÏZlSCCStf is £emiddelde che mische samenstelling voor gedroogde aardappelen de vergende water 13.67 pet., ruw eiwit 5.84 pet., vet 0.4 pet., ruw vezel 1.59 pet., asch 3.37 pet., stikstof- vrije extractstoffen 75.14 pet. Het artikel wordt reeds geregeld op de Duitsche markt als voedermiddel ge noteerd. Bij de talrijke voederproeven, die met gedroogde aardappelen zijn ge nomen (o.a. door prof. Kellner te Mökem, wien daartoe door de Duitsche regeering een bedrag vaii 18.000 Mrk. ter beschik king was gesteld) is gebleken, dat ge droogde aardappelen een goed voeder middel vormen, dat gaarne door het vee gegeten wordt. Het zal echter nog moeten blijken, of het product ook in de jaren met een kleinen aardappeloogst tegen een prijs geleverd kan worden, die overeenkomt met die van andere voeder middelen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat in Duitschland reeds 16 machinefabrieken zich met het maken van machines voor het drogen van aardappelen bezig houden. Lage prijzen voor het nagras. Bij de verhuringen van het nagras in Friesland blijkt hoe ruim de hooioogst '(van de eerste snede geweest is. Er ko men op 'die verhuringen weinig gegadig den en de prijzen zijn zeer laag. Men biedt nu per pondenmaat f 5 a f7, verleden jaar 3 maal zooveel, toen er veel minder nagras was. Kunst en Wetenschappen, 31e Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres. Gistermorgen vergaderde het congres in de afdeelingen. In de eerste, voor letterkunde tooneel en muziek sprak o.a. de heer Knippenberg, leeraar te Venlo over den Limburgschen dichter dr. M. Smiets. Hij was een Limburgsch pastoor, die het in zijn groene toog niet breed had, omdat hij voor zijn kunst zijn stoffelijke belangen vergat en veel weggaf aan de armen. De werken van dezen geestelijke verdienen volgens spr. een plaats in alle Nederlandsche letterboekenals mede werker aan den Katholieken Volksalmanak werd hij gewaardeerd door Alberdingk Thijm, maar de waarde van zijn provin ciale verzen en zijn gelegenheidsgedichten, bijvoorbeeld voor Willem 111 als waters noodheid, werd niet alom erkend, ver moedelijk doordat hij, geboren in 1830, stierf in 1885, dus in den tijd van de letterkundige beeldenstormerij in ons land. Als leeraar had hij een bezielenden in vloed op zijn leerlingen, hij doceerde in versmaat, toch acht spr. het werk van Smiets als geheel meer tot de tweede dan tot de eerste klasse te behooren. In de tweede afdeeling, die voor Ge schiedenis en Oudheidkunde, sprak de heer I. R. van Eerde uit Sint Anna ter Muiden over enkele aardrijkskundige namen in Zeeland, die hij verklaarde langs etymologischen weg. Dit gaf eenige discussie met den heer Vorsterman van Oyen, die deze namen wilde afleiden met behulp van de heraldiek, wat de inleider pertinent ontkende. Ook mr. Overvoorde uit Leiden betoogde, dat de namen immers meest ouder zijn dan de heraldiek, en hij ,wees op de historie als bron voor de afleiding ook van aardrijkskundige namen. Vervolgens gaven enkele aanwezigen ten beste wat zij op hun reizen in den vreemde aan herinneringen van het vroeger verblijf van Nederlanders hebben waar genomen. In de derde afdeeling voor taal, onder wijs en boekhandel, bepleitte de heerjef Mennekens uit Jette het benoemen van een commissie voor de Nederlandsche en Belgische regeeringen om te komen tot eenheid betreffende geslachten en ver buigingen in het Nederlandsch en het VJaamsch. De heer L. H. Smeding uit Antwerpen besprak, behalve den boekhandelaar in de maatschappij, den boekhandel in Vlaamsch België. Hij beschouwde de taak van den boekhandelaar in de maat schappij als invloedrijk, omdat er geen sterker prikkel voor den gedachtengang bestaat dan het lezen van boeken. Daar gaf spr. voorbeelden van. Nu is het boek voor een groot deel ook afhankelijk van 'den handelaarja, de verkoop daarvan hangt grootendeels van zijn wilskracht en werkzaamheid af. Hij kan veel toe- of afdoen aan het verspreiden van roover- geschiedenissen onder de jeugd of om pornografie aan den man te brengen, enz. Toch is het waar, dat in vele gevallen het onkruid gemakkelijker verkocht wordt dan de literatuur en dat de strijd om het eigen belang van den boekhandelaar de weegschaal nog al eens naar den ver keerden kar.t doet hellen, 's Middags te twee uur werd de algemeene vergadering heropend. De heer F. A. Hoefer uit Hattem, wijst er ter inleiding op hoe jammer het zou zijn, indien karakteristieke bouw kundige monumenten door verwaarloozing en vernietiging verdwenen. Maar de zorg daarvoor ook bijvoorbeeld voor het onderhoud van karakteristieke boeren huizen Iaat nog veel te wenschen. Daarentegen bederft men landschappen en stadsgezichten meer en meer door nieuwe gebouwen in een ander of zonder karakter. Hiertegen roept spr. allen ten strijde op. Kerknieuws, Gistermiddag is de Hoogeerw. heer Regent van het Seminarie Ynelaar, Mgr. j. Michieisen, overgevoerd naar het gast huis te Roosendaal, om daar ter verpleging te worden opgenomen. De toestand van Zijn Hoogeerw. is steeds achteruitgaande. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. J. Steenstra, Haarlemmerstr 188, winkelbediende, j. J. van den Berg, Heerenst. 25, boomkweeker. J. Zijerveld, N. Rijn 32, dienstbode, M. E. J. H. Scheen, Botermarkt 4. P. Wedemeijer, Hoogewoerd 116, klerk. R. Geerdes. Ambachtstraat 2, bankwerker. Th. F, Kröder, Konihgstraat 22, G. J. J. Bannenberg, Breestraat 157, bakker. J. H. Ruijtenbeek, Uiterstegr. 97, letterzetter. J. Zwaan en gez. Hansenstraat Ia, warmoezier. D. Vermeulen en gez., Stadhouderslaan 2, broodbakker, A. J. van Duuren en gez., N. Beestenmarkt 5, meubelmaker. M. C. Mensing van Charante, Noordeinde 44. H. Wijnaendts en gez., Rijnsburger weg 12, kapitein inft. Wed.Wagenaar-Smith en gez, Stationsweg 35a. J. P. C. Wennekers en gez., Musschenbroek- straat 23, sergeant inft, F, K. van den Broek en gez., Gortestraat 78. F. K. Noordraven en gez., Bloemistenlaan 1. J. Meeuwissen, Oude Singel 78, dienstbode. H, Zwanepol, Maresingel 49, huishoudster. A. van den Berg en gez., Doelenst. 10, schipper. S. Siemensma en gez., Oude Rijn 108, de pothouder. A. Schaap, Hugo de Grootstraat 5, dienstbode. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. J. C. Kasteel, Nijmegen, Koninginnelaan 26. J. v. Zuijlen, Loosduinen, gest. Bloemendaal. J. de Groot, Rotterdam, Schietbaanlaan 92. Mej. J. M. M. van Wijk, Den Haag, Wil lemstraat 50. J. Veen, Zoeterwoude, Gisettestr. 4. Wed. J. C. P. de Man, Amsterdam, v. Beu- ningenstraat 165. A. M. Joekes, Den Haag, Stadhouderslaan 32. L. de Ia Rie, Amsterdam, Marnixstraat 278. L. N. v. d. Blij, Zoeterwoude, Utr, jaagpad 244, A. Le Comte, Leerdam, Stationsweg 929. L. Lek, Den Haag, Paul Krugerlaan 49. J. D. Timmermans, Amsterdam, de Wittenstr. 49, I hoog. Mej. J. J. de Wilde, Utrecht, Trans 6. Mr. J. A. Ch. v. Heusde, Zierikzee, Dam 84, Letter B. L. M. van der Sluijs, Den Haag, Obrechtstr. 8. D. Teske, Rotterdam, Crooswijkscheweg 24, G. v. Meeteren, Amsterdam, Marnixstr. 137. LEIDEN, Geboren: Cornelia Theodora d. van F. P. Kompier en J. C. Schalkwijk. Reinilda Carola Anna d. van H. C. M, Dolk en A. C, V. M. Van Spaendonck. Jan Willem z. van J. W. van der Steen en E. M. Dolkemade. Daniel z. van W. D.usoswa en M. W. Plu. Cornelis z. van C. Baerts enj. I. Selier. Antje d. van M. Onvlee en P. van der Heyden. Willem Frederik z. van W. F. Tegelaar en C. van Buuren. -■ Gerrit Willem Andreas z. van W. A. C. Ligtvoet en W. Hemerik. Alida d. van J. van Velzen en J. C. van der Elshof Franciscus z. van J. Kluivers en H. Blansjaar Willem Frederik z. en Hendrikus z, van S Kukler en J, Selier. (2 ling) Thomas Jacobus z. van L. van Westbroek en A, A. Kottelaar.— Franciscus z, van J. van Leeuwen en J. C. Heuschen. Overleden: W. de'Vos-van Laare, w. 81 j. M, A. M. van Noort, d. 2 m. C. v, d. Bosch, z. 4 m. E. Zijlstra-de Vries, z. levenl. Faillissementen. Uitgesproken; B. Datema, van beroep timmerman te Groningen, curator mr. H. Frima. Geëindigd, A. L. C. J. M, van Lith, assu radeur en makelaar, thans wonende te Brussel, vroeger te Arnhem en aldaar gehandeld heb bende onder den naam van Effecten- en Com- missiebank, P. Piera, arbeider, wonende te Dordrecht. Gemeenteraad van Woubrugge. Vergadering van Dingsdagmorgen 11 uur. Voorzitterde heer F. P. Kleijn, bur gemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, opent de verga dering met gebed. Daarna worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen de volgende stukken I. Missive van Ged. Staten meldende dat door de Prov. Staten f 1000, was verleend voor de restauratie van hetHer- vomd Kerkgebouw en dat dit bedrag zal worden uitbetaald als gebleken is dat het werk volgens voorschrift van Regeeringswijze is uitgevoerd. II. Idem goedgekeurde terugzending regeling schoolkinderen te Roelofarends- veen, in triplo, met verzoek een door te zenden aan het gemeentebestuur te Alkemade. III. Schrijven van de heer K. Lambo, dat hij zijne benoeming tot lid der Com missie tot wering van schoolverzuim aanneemt. IV. Verzoek van de heer K. Lambo om tegemoetkoming in de bijdragen van zijn pensioen. V. Proces-verbaal van opname der kas van den ontvanger waarin een be drag aanwezig was van f 364.205, en een spaarbankboekje groot f 19.50. De voorzitter stelt aan de orde de rekening van 1909. De heer Van der Geest bracht als rapporteur der commissie, belast met het nazien der rekening, verslag uit, en stelt den raad voor die rekening goed te keuren en spreekt een woord van lof aan den ontvanger voor zijn net en ac curaat werk. Overeenkomstig het voorstel der com missie wordt de rekening goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor de be grooting dienstjaar 1911 te stellen in handen van een commissie van onder zoek en benoemt daartoe de heeren van der Geest, Lieverse en Peters. Daarna lëêst de 'Secretaris a lie posten der begrooting punt voor punt voor. Het totaal bedrag van inkomsten en uit gaven der begrooting bedraagt f 16182,615. De voorzitter brengt ter tafel het ver zoek van den heer Lambo hoofd der openbare schooi te Hoo'^made, om toelage in zijn pensioenbijdrage. De raad besluit dit verzoek toe te staan, evenals dit aan zijn voorganger geschied is. Daarna gaat de Raad in comité-gene ra al ter bespreking reclames hoofd omslag Bij de heropening deelt de voor zilte mede dat de aanslag van Oostende ge handhaafd blijft en de aanslag van "Baak is teruggebracht in de 2de klasse. Bij de gebruikelijke rondvraag verlangt niemand het woord en sluit de V o o r- zi 11 e r (de vergadering. Rechtszaken. De ontrouwe kantoorlooper. Heden werd voor de Vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank behandeld de strafzaak tegen den kantoorlooper der Ontvang- en Betaalkas, F. J. A. Bödeker, die den 30n Juni j.l. een groot bedrag ontvreemdde en te Utrecht aangehouden werd. Als verdedigster van bekl. trad op mej. mr. Marie H. E. Pouw. Hem wordt bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij zich op den 30sten Juni geldsommen ten bedrage van f 144.944,50 en f 5800, welke hij voor de Ontvang en Betaalkas resp. bij de firma's Testas en Waller, en Glerum en Wüstenhoff geïnd had, wederrechtelijk heeft toege ëigend. De eisch is twee jaar. Aalmoezeniers van den Arbeid. In de drukke fabrieksstad Seraing waar o.a. de groote ijzergieterijen van Cockeril gevestigd zijn, oefenen de aal moezeniers van den Arbeid hun ge zegen den en weldoenden arbeid uit. Onder de vele werken, die zij tot nut van den werk man stichtten, behoort o. a ook een nachtverblijf voor werklieden. Hoe dit is ingericht vertelt ons de „Maandelijksche Tolk", met nog eenige andere bijzonder heden ,.,Het nachtverblijf voor werklieden is het werk, dat aan werklieden, uit ver af gelegen plaatsen naar Seraing gekomen, tegen geringen prijs onderkomen be zorgt. Bij gebrek aan ruimte kan dit werk zich niet verder uitbreiden, dan het thans beslaat. In den beginne kon het huis slechts 90 werklieden herbergen, doch eene vergrooting, in 1899 aange bracht, stond ons toe het getal tot 125 personen te doen stijgen. Dit werk heeft zijn proef duur doorstaan. Zoo eeVtijds er veel moed noodig was voor de werklie den, die bij ons hun intrek namen, thans bestaat die strijd niet meer. De aalmoeze niers hebben te midden dezer arbeiders bevolking recht van bestaan verworven. Aan werklieden een fatsoenlijk nacht verblijf 'bezorgen, is in nijverheidsstre ken van het hoogste belang en alleen zij,, die eenigszins op de hoogte zijn welke ellendigen en verderfelijken in vloed de meeste logementenhuizen in deze streken op de massa werklieden, van buiten toegestroomd, uitoefenen, kunnen dit eenigermate waardeeren. On tucht en onzedelijkheid betwisten aan slordigheid en vuilheid de kroonHet loon des zwaren arbeids wordt er roe keloos verkwist en berokkent helaasin zoo menige werkmansfamilie ellende en droefheid. In ons werkliedenhuis inte gendeel vindt de werkman bescherming voor zijn eerbaarheid, gezondheid voor zijn lichaam, spaarzaamheid voor hem en zijne familie. Dit werk van nachtverblijf verschaft ons tevens eene onovertroffen gelegen heid om op christelijk en maatschappelijk gebied den heilvolsten invloed bij den werkman uit te oefenen. De Aalmoeze niers komen toch daardoor iederen dag met hen in aanraking; bij een vertrou welijks gesprek beoogen zij steeds den werkman te onderrichten, hem te wape nen voor den strijd des levens. In hunne dorpen teruggekeerd, zullen zij mach tig optreden tegen de verderfelijke lee ringen van het socialisme, en bij het oprichten en ondersteunen van maat schappelijke en godsdienstige werken hunne medewerking verleenen. Het nachtverblijf van ons werklieden huis hetwelk nog meer arbeiders zou kunnen moeten omvatten heeft on rechtstreeks er veel toe bijgedragen om de andere logementen te verbeteren. Ve le wilden, vooral wat stoffelijk welzijn betrof, niet onderdoen. Tegelijkertijd kunnen de werklieden al hier tegen zeer matigen prijs degelijk voedsel bekome ii." Stoomvaartberichten. Het ss Bali, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Aug. van Port-Said. Het ss R ij n 1 a n d vertrok 27 Aug. van Santo met 63,000 balen koffie voor Rotterdam en Am sterdam. Het ss Ernest Simons, met de Fransche mails, arriveerde 30 Aug. te Marseille van Japan. Het ss Nieuw Amsterdam vertrok 30 Aug. van New-York naar Rotterdam. H£t ss Oranje, van Batavia naar Amster dam, arriveerde 30 Aug. te Suez. Het ss Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Sabang. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ncderl. Meteorologisch Instituut te De Bildi. Hoogste barometerstand 773.4 Biarritz. Laagste barometerstand 755.3 Tliorshavn. Verwachting tot de ayond Santê.mbèf.' matige, westelijke tot zuidwestelijke wind', zwaar bewolkt, weinig" of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en yita 2—5 uren des midHq.gg.: Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 1 jongste kantoorbediende, 2 timmerlieden, 1 scheepmaker (houtwerk), 1 aank. pianostemmer, 2 metselaars, 3 schilders, 1 bchangersjbngen, 1 stoker-smid 1 scheepma ker (ijzerwerk), 1 loodgieter, 1 boekbinder, 1 grootwerker, 1 banketbakker, 1 banketbakkers jongen, 2 bakkers, 1 halfwasbakker, 2 koetsiers, 2 schippersknechten, 1 tuinman, 1 incasseerder, 1 drijfriemmaker, 3 loopjongens, 4 loopknech ten, 4 losse werklieden, 2 verstelnaaisters, 4 werksters, 1 waschvrouw. 1 dienstbode. Gevraagd. 1 kleermaker, ongehuwd, inwonend in een gesticht. 2 loopjongens plus mines 16 jaar 1 smidsjongen. De kleinste loteling. Gister morgen had te Heerenveen de loting van de Nationale Militie voor de gemeente Schoterland plaats. Onder de adspirant- krijgsliieden bevond zich de loteling Jan De V. irit Jubbega-Schurega, hoog... 94.3 c.M., zwaar... 15 K.GV Deze loteling werd door een sergeant, aan den Militieraad toegevoegd, op den arm genomen om hem zoodoende in de gelegenheid te stel len eigenhandiig een nummer uit de bus te nemen. Aldus volbracht de notg geen Meter hooge loteling zijn plicht. Als een merkwaardigheid wordt hier bij nog 'door de Leeuw. Ct. vermeld, dat het huisgezin, waartoe Jan behoort, oor spronkelijk bestond uit 8 kinderen, waar van vier Van normale gróótte en vier van Jan's grootte waren, terwijl de ouders geheel normaal zijn. Een der kinderen, een jongen van Jan's hoogte en gewicht, is overleden; de 2 overblijvende Lilli putters .zijn 30 en 16 jfaar oud. Tusschen :de pers. Maandag avond heeft op de drukkerij der fi,rma D. Kröber Jr.. te Middelburg een ongeluk plaats gehad.. Een 58-jarige drukker zag 'dat er iets aan een der waaiers haperde. Bij zijn poging om de fout te herstellen, geraakte hij met zijn linkerhand tusschen de pers. De middelvinger werd zoo goed als geheel van de hand afgesneden, ter wijl ook de andere vingers geraakt wer- jden. Had de andere aan de pers staande Idrukker niet de pers direct tot staan ge bracht, dan had F. zeker al dé vingers van zijn linkerhand verloren. Do or een s'ti er aangevallen. Je Hoog-Karspel (N. H.) is gisteren een man bij het verweiden van het vee door een stier aangevallen, waardoor hij ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen kreeg. Onmiddellijk moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Hij is naar het ziekenhuis te Enkhuizen ver voerd. 'Brand.'Gisteravond om kwart over tienen stond ineens ide meubelmakers werkplaats der firma van Gelder in de Helmbreekerssteeg te Haarlem zoo fel Ün brand', dat ook een telefoonpaal aan |de overzijde der straat werd aangetast. Het huis is totaal .uitgebrand; het is (verze kerd. Te Rozendaal was gister middag de chauffeur van mr. .van Gastd bezig het reservoir van eene auto mét benzine te vullen, toen d'eze ontvlamde en in een oogwenk de geheele auto vernielde. De chauffeur kreeg brandwonden in het ge laat. De vernielde auto is verzekerd. Een vondst. Bij ontgravingen Voor de fabriek van'de firma van Does burg te Mijdrecht, zijn eenige antieke schoorsteentegels gevonden, wit met blauw, en "dragende de namen en wapens van verschillende gemeenten, o. a. van van Willemstad, Schiedam, Kuilenburg, Tiel en "IJselstein. Een reuzenbrug. Gisteren is Dresden een nieuwe brug over de lElbe ingewijd van 328 M. lengte en 18 M. breedte. Men heeft er vier jaar over gebouwd. De brug heeft 4.650.000 M. gekost, d.i. een paar honderdjduizendl Mark beneden de raming. Snelvervoer. Te Néderhem'ert moest 'dezer dagen de brandspuit wor den beproefd. Ze moest uit haar huisje gehaald worden naar het beproevings terrein. Als trekkracht bezigde men.... een ezel. De Geld. is benieuwd ,of de op per brandmeester da,ar ter plaatse tot aankoop van dit trekdier zal adviseeren, m.a.w. of de proef bevallen zal. 'n F o r n u i s ontvreemd. De Nbr, verneemt, dat bij den brand, die op Zon dagavond 21 dezer bij den smid W. Mi in den Karrestraat te Den Bosch plaah had, als vermist zijn opgegeven verschik lende voorwerpen, o. afietsen, kachel platen en hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken een fornuis. ;n K1 o k met m e n s c h e I ij k e stem, In Duitschland is een hoogst origineel Ie en practische uitvinding gedaan, n.l. een klok, die met menschelijke stem spreekt en elk kwartier den tijd aangeeft Aan „de tijdaanzeggende klok", zoo luidt de officieele benaming, is uiterlijk niets bijzonders te zien, maar elk kwar- Uci" Klinkt uit haar ingewanden een dui delijke menschelijke stem, die roept: „Twaalf uur, kwart over twaalf" enz. Het uurwerk is n.l. verbonden met een sterken, elastischen band, die loopt over. een met een spreekmachine verbonden rol. Op den elastischen band of juister gezegd film, zijn de langs fonografi-i .schen weg opgenomen en door galva- nisatie op' een koperplaat overgebrachte? teekenen ingedrukt. Het wijz.rwerk van de klok is met de spreekmachine ver bonden en deze met een trechter, die den toon versterkt. Onregelmatigheden tusschen den aangeduiden en uitgespro ken tijd komen niet voor, want tegelijk met het aankondigen van het twaalfde uur schakelt de film zich automatisch weer op het eerste uur in. De nieuwe filmband, die zoo goed als onverslijtbaar is, opent nieuwe uitzich ten voor den fonograaf, want er zijn nog altijd veel menschen, die van den fonograaf niet willen weten, omdat de fonograafrollen evenals de gummiplaten zoo snel slijten. Te echt soldaatje spelen. Ten gevolge van een te ver doorgezette cavalerie charge gedurende de kleine ma noeuvre^, "die te Ede en in de omstreken door het garnizoen worden gehouden, brak de sergeant Heinsbergen, le bat., 'n been, terwijl andere manschappen door paarden werden gewond, terwijl ook een paard door een bajonet gestoken werd. Onmiddellijk vverd voor den dokter gebla zen. 't Duurde nog geruimen tijd eer de officier 'v. gé'zondh. aanwezig was, ten gevolge van de groote uitgestrektheid van het terrein, waar zich de troepen ophiel den. Per brancard werd de sergeant ,H. naar de ziekenzaal vervoerd. De z ie k t e-g e v a 11 e n te B er g u m. Omtrent de beide cholera-gevallen met doodelijken (afloop te Bergum verneemt de „L. Ct." nader het volgende Reeds Zaterdag 20 Augustus hebben de beide broeders onder hunne werkzaam heden verbazend veel slootwater gedron ken. Zij zijn 's Zondags daarop zich min der wel gaan gevoelen, doch eerst des Woensdags, resp. Donderdags, hebben zijl .medische hulp ingeroepen. In het eerst maakten zij den indruk slechts lij- (dende te zijn aan een vrij ernstige diar- rhee, zooais die 's zomers na het gehruiikj van ongekookt slootwater vrij vaak op - treedt ,doch het verdere verloop deed dert geneesheer, dr. Hingst, de diagnose „cho lera nostras" stellen. Vrijdag resp. Zater dagmorgen zijn de patiënten overleden. De an*ere leden van het schippersge- zin zijn allen (volmaakt wek Zij dron ken weinig of niet van het vermelde sloot water. O n e e r i ij k e douane. 'Te Parijs is tegen twaalf douane ambtenaren een vervolging ingesteld, omdat zij zich door expediteurs en "importeurs lieten omkoo- pen. Op deze wijze leed de stad Parijs een schade van ongeveer 13 millioen frs. aan te wéinig betaalde inkomende rech ten. Sommige dezer ambtenaren wisten zich op dóe manier een „bijverdienste" van ongeveer 1000 frs. per maand te verschaf fen. Het eerste vermoeden omtrent de ge pleegde oneerlijkheid ontstond toen men sommige ambtenaren, die maar eèn ge ring salaris hebben, veel geld zag uitge ven en ver boven hun stand zag leveni. Misschien zal men nu "de loonen dezer, 'lieden, die steeds aan groote verleidingen' blootstaan, wat verhoogen. Brand met versiering. De „Hollandsche Revue" bevat een opstel over het stadje Huissen bij Arnhem, waarin onder meer lezenswaardigs ook dit merkwaardige: „Als bijzonderheid vermelden we nog, dat de toren van de kerk op den 12en Februari 1836 door den bliksem getroffen werd, in brand geraakte, die echter spoe dig gebluscht werd. Voor deze gelegen heid was de kerk eenvoudig, doch zeer schoon versierd". Nog a 11 ij d. Gisteren is op den Leidschen straatweg onder 's-Gravenhage weder iemand de dupe geworden van z.g. kwartjesvinders. Genoemden weg passeerende, werd zijn medelijden opge wekt doordien een z.i. arme man met kaartspelen aan een paar personen f 25, verloor. De heer probeerde het daarom voor dien man terug te winnen, maar in; stede van f 25 te winnen, verloor hij f 50. Toen bemerkte hij eerst met wat voor lieden hij te doen had. Niet onwaar schijnlijk behoorde de persoon, die over het verlies van f25 gejammerd had tot de bende. De heer deed aangifte bij de

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2