31 Augustus 1910. BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 373 9e Êeictaelie Soi i/tomt Bureau OUDE SINGEL/ 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-adverlenliën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit België. Interparlementaire conferentie. Gistermorgen werd deze conferentie (door jden Minister van Staat Beernaert geopend en na plichtplegingen van' de vertegenwoordigers der verschillende lan- Jden en het zenden van een' 'telegram ^an jden koning gesloten. In Ö3 namiddagzitting ,nam 'de con ferentie met algemeene stemmen een voorstel aan van ;den Duitscihen afgeVaar (digde Paehnicke, waarin de wensch te Ikennen wordt gegeven, dat er een alge- Imeen verdrag gesloten zou wbrden, be halende dat alle groote zeewegen open (gesteld zullen worden voor den alge- Imeenen handel en dat daar geen por- logsdaad zal mogen plaats hebben, zoo idat de schepen van alle volken daar een [Vrijen doortocht hebben. Tevens werd een voorstel aangeno-, jmen tot benoeming eener commissie, die zal onderzoeken in hoeverre verminde ring van legers, vloten en oorlogskos ten mogelijk zal zijn, ten einde deze voor Stellen aan het oordeel van een later te houden conferentie te onderwerpen. Frankrijk. Pius X en „Le Sillon." In aansluiting met ons kort bericht van gisteren, geven wij een beknopt overzicht van het schrijven van "Z. ,ti|. (den Paus !en over 'den Stillon aan het episcopaat van Frankrijk. Z. ,H. verklaart lang geaarzeld te heb- fben om openlijk en plechtig zijne jmeening fte zeggen over Le Sillon, wiant hij bemint de dappere jeugd, geschaard onder jde [vlag van Le Sillon.en acht ze waardig in vele opzichten, van lof en bewondering. |Hij bemint oo"k de leiders, in welke hij verheven zielen erkent, hoog staande bo- [ven de vulgaire driften en bezield met dp edelste geestdrift voor het goede. In het vervolg van het schrijven werpt Z. H. een. "blik op 'het ontstaan en den schoonen tijd van Le Sillon de betrekkin gen van Le Sillon met de geestelijke over heid, de sociale theorieën van Le Sillon, (de geest en het stelsel van 'Te Dillon, idjei werking (van de sillonisten en die van (de katholieken, enz. enz. De Paus verwerpt de democratie niet als politieke vorm van regeering, daar de Kerk (altijd aan de volkeren de keuze heeft gelaten van hun politieken staat 'Maar hij herinnert dat de democratie be grepen moet worden in den zin bepaald (door Leo XIII namelijk in de encycliek •„Graves de communj," In zake de werking van 'Le Sillon doet [de Paus opmerken, dat de sillonisten dien godsdienst ondergeschikt maken aan eene partij, aan de democratie, als zijnde dleze (volgens hen gunstiger aan 'de Kerk en meer overeenkomstig het Evangelie. Ove rigens, voegt de Paus er .bij, de Sillon schikt practisch zijn geloof onder het be lang d,er democratie, wat hem toelaat dik wijls werkeloos te blijven in de Europee- sche botsing tussjqhen de Kerk en de sec- tantsche politiek. Men kan zeggen, dat del werking van Le Sillon eigenlijk niet ka tholiek is. Eertijds zegde Le Sillon: „"De demo cratie zal 'katholiek kzijm of zij 'zjailj niet zijn!" Vanclaag zegt hij: „De democratie Zal niet anti-katholiek zijn", en'hij handelt (naar "die spreiik. De Paus vraagt dat de leiders van Le Sdlion zouden aftreden, voor hun welzijn en voor dat der Kerk. Wat de leden be treft, ,ze moéten zich diocesaan aaneen sluiten onder het bestuur hunner wëder- Zijdsche bisschoppen, onder 'den naam .van Sillons catholiques en Sillonnistes catholiques. 'De brief is zeer vaderlijk, maar zeer krachtdadig gesteld en veroordeelt in hun (geheel cle leerstelsels, den geest |en (de methoden van Le Sillon. Door cleze zeer belangrijke daad heeft Pi us X het werk van Leo XIII voortzet tend, nogmaals de sociale werking van ,de politiek gescheiden en ze nauw ver- bordejn aan de grondbeginselen van het [Evangelie en 'het bestuur der Kerk. Al de katholieken, tot hiertoe verdeeld over (deze kiesche kwestie, zullen, hopen wij, .voortaan eensgezind zijn in kinderlijke gehoorzaamheid aan vden nHp Stoelt Griekenland. L)e toestariu lli GricICCnlur.d btrgini er met den dag minder rooskleurig uit te zien, en (de verhouding tot Turkije, door de Kretakwestie zoo gespannen wordt er niet beter op. De laatste berichten omtrent de verkiezingen meldden, dat de Kretenser ministerpresident Veniselos (als zoodanig Turksdi onderdaan) ge kozen is voor de nationale vergadering. Zooals men begrijpt kan Turkije daar mee geen genoegen nemen en beeft de Porte ,dan ook een nota tot de Kreta beschermende mogendheden gericht. Daarin wordt verklaard, dat de ver kiezing van Venizelos en van 'de andere Kretensers, tot leden van de Grieksche nationale vergadering, is te beschouwen als eene openlijke uitdaging van de zijde van Griekenland, en wordt aan de mogendheden gevraagd wat zij denken te doen om een dreigenden' toe stand te verhelpen. Griekenland staat nu voor het vol gende dilemma: Veniselos en de andere Kretensers den toegang tot de nationale vergadering weigeren en zich daardoor blootstellen aan binnenlandsche onlus ten of in het tegenovergestelde geval een oorlog met Turkije. Terwijl beide landen zich tot het ergste voorberei den, hetgeen wel blijkt uit berichten over zendingen van wapens en ammunitie naar den Balkan en den aankoop van oor logschepen door Turkije, wordt intus- schen de beslissing der beschermende mogendheden tegemoet gezien. GEMENGD. De cholera-epidemie in Zuid-Italië schijnt thans vrijwel tot staan te zijn ge bracht, tenminste wijzen de berichten niet op uitbreiding. De toestand in Barlette en Andria blijft treurig tengevolge van de houdin'g van (het _volk tegenover de genomen maatregelen van Hygiëne. Volgens een telegram uit Managna is Estrada, de nieuwe president van Ni caragua, in de hoofdstad aangekomen en met geestdrift begroet. Er is een kabinet samengesteld uit conservatieven, die de algemeene achting genieten. Vele leden der oude regeering zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van aan de sa menzwering deel te hebben genomen. Volgens sommige berichtgevers zou den er weer hier en daar in hetChinee- sche Rijk teekenen van groote ontevre denheid onder de bevolking zijn bespeurd, omdat de Regeering de bijeenroeping van den Senaat, die reeds herhaaldelijk was aangekondigd, alweer heeft uitgesteld. De militaire wacht om het Keizerlijk Paleis te Peking is versterkt. De Duitsche Rijkskanselier zal zijn verblijf in Hohensinow afbreken en wordt heden te Berlijn verwacht. De Italiaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken is te Salzburg aange komen. Graaf AehrenthaVdde te 10 uur gister ochtend1 ,aank\vam, ontving den markies di San öiuiiano te 11 uur 30. Het onderhoud duurde tot 1 uur. De burgemeester van New York, Gaynor, die, zooals men weet, onlangs het slachtoffer van een aanslag is geweest, heeft Zondag het ziekenhuis te Hoboken kunnen verlaten. Een merkwaardig vonnis is door een rechter te New-York dezer dagen in een stakingsquaestie uitgesproken. De „Labour Union" had n.l. beweerd, dat de patroon het recht niet heeft niet aangesloten personeel aan te stellen en tevens verklaard, dat deze opvatting ge leid had tot de zoogenaamde staking van de „closed shop." „Óverwegende dat het hoofddoel van de staking was de arbeiders, die geen leden zijn van de vakvereenigingen, het werken te beletten," zoo luidde het vonnis, „verklaren wij de staking in strijd met het algemeen belang en onwettig." Bovendien sprak de rechter als zijn meening uit, dat er volgens de bepalingen van de wet, een samenzwering is ge smeed. Naar uit Tokio geseind wordt, be loopt de officieele schatting van de ver liezen door de pachters en boeren bij de jongste .overstroomingen geleden niet minder dan het reusachtige bedrag van 72.000.000 gulden. Volgens den Courrier d'Extrême Orient zijn er te Sjanghai 10,000 slachtoffers tengevolge van overstroomingen. 'tTurksche leger in Albanië is tele- graphisch teruggeroepen. Generaal [Turg- hut Pasjia is naai;, jyionastir vertrokken naar me«i 2cgt wegens de Creta-crisis. De Broqueville, volksvertegenwoor diger voor Turnhout, is benoemd tot mi nister van spoorwegen in België. Bij de verkiezingen in Portugal zijn tot dusverre gekozen '90 ministerieelen, 40 conservatieve monarchisten en 14 re publikeinen. De bootwerkers en voerlieden te Bilbao hebben met de stakende mijnwer kers gemeene zaak gemaakt. Aan de ka den ligt dientengevolge alle werk stil. Het „Handelsblad van Antwerpen" deelt mede, dat de opening van het 'her bouwde Brussel-Kermis heden met groote plechtigheid zal plaats hebben. Deze ope ning zal samenvallen met het bezoek der leden van de interparlementaire conferen tie aan de tentooniistelling. De werkèn aan den nieuwen voorgevel der tentoonstelling gaan regelmatig voor uit; hetzelfde geldt van de inrichting van de feestzaal voor de Engelsche afdeeling van het Paleis der tijdelijke tentoonstel lingen voor 'de Belgische afdeeling. 'De correspondent van het Berk Ta- geblatt te Friedberg meldt, van goeder hand vernomen te (hebben, dat de (Tsaritsa zoo ziek is, dat zij niet alleen kan loopen; Hofbericht. Aan tafel van het gala-dejeuner van he den ten paleize het Loo te kwart voor 2 uur, gedurende hetwëlk de muziek van de kapel van het 5de regiment infanterie zich liet hooren, waren gezeten: H. M. de Koningin. H. M. de Ko ningin-Moeder. Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Dour. Bsse. van Harden- broek, Dour, de Beaufort, Mevr. van Loon, Bsse. van Ittersum'. Jonkvr. Van de Poll, Mevr. Groenincs van Zoelen. Bsse van Heeckeren van Molecate. Me vrouw van Tets van Goudriaan. Jonkvr. L. van de Poll. Bsse Sloet van Marx- veld, Bsse. Taets van 'Amerongen. Luitenant-gen. Graaf 'du Monceau, Ba ron Sirtema van Grovestins. "Ba ron van Pallandt Neerijnen, v. 'Heutsz. Jonkheer 'Sl M. S. de Ranitz, Baron Bentinck, Baron 'Taets van Amerongen, Jhr. van de Poll, Baron van Pabst van Bingerden Graaf v. Bylandt. Bar. Snouc- kaert van Schauburg, Jhr. v. Weede, Baron Tindal, Baron Roëll, de heer Groe neveld, Jhr. van den Bosch, Baron van Tuyll van Serooskerken, Jhr. A. van Tets R. Graaf Schimmelpenninck, R. Ba ron van Zuijlen van Nijevelt, Luit.-kol. v. Hoogstraten, Jhr. "Hooft Graafland, Jhr. van Suchtelen van de Haare, Jhr. van Geen, Prof. Kramer, Jhr. A. G. Schimmelpenninck. Graaf F. Du Monceau Jhr. 'von Muhlen, Graaf van Timburg Stirum, de heer Tutein Nolthenius, Jhr. C. C. Th. Six, J. W. J. Baron Taets van Amerongen, Jhr. de Brauw, Dr. Roes singh. Jhr. van Reigersberg Versluis, oa- ron van Hardenbroëk van Lockhorst. Ba ron van Voorst tot Voorst. Jhr. de Beau fort. Ds. Bourlier. Ds. Gerretsen, 1de heer L. Pot, Dr. Herman de Jong. Jhr. Boreel, allen leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin-Moeder pf daaraan in speciale hofbetrekking ver bonden. De voorzitters van de Eerste en |de Tweede Kamer dër Staten-Generaal ba ron Schimmelpenninck van der Oye yan Hoevelaken en Graaf van Bylandt Pe Ministers, H. H. Exc. Mr. Th1. Heemskerk, Jhr. R. de Marees van Swin- deren, Mr. L. H. W. Regout, Viceadmi- raal J. Wentholt, Mr. M. J. C. M. Kolk man, Generaal-majoor W. Cool, Mr. E. R. H. Regout, de heer A. S. Talma, de heer J. H. de Waal Malefijt. De Vicepresident van den Raad van State. De directeur van het Kabinet der Koningin, Baron de Vos van Steen\vijk'. De Commissaris der Koningin in Gelder land, Jhr. S. van Citters. Nationale Bond vau R. K. sociale Propagandaclubs. Zondag 24 Aug. 1.1. vergaderde het be stuur van "bovengenoemden bond in het gebouw der St. Jozefgezellen te 'Utrecht en werden de bestuursfuncties als volgt Verdeeld: le voorzitter Ai Cj. v. Zijp, Rot terdam; le secretaris Joh. Q !fA. (Bur- kumk, Alkmaar; 2e voorzitter B. A. (Teu- nissen, .Arnhem; 2e secretaris J. Stins, Enschede; Je penningmeester JVT <C. V. Zwei, den Haag; 2e penningmeester W. G. Klomp, Amersfoort. Besloten werd voorts onmiddellijk Bis schoppelijke en Koninklijke goedkeuring (der statuten aan 'te vragen en de eerstvol gende ledenvergadering werd bepaald in October. Omtrent de plaats van vergade ren werd ^besloten, dit bij referendum door de aangesloten clubs te 'doen "beslis- sen. vEen concepr-reglement, wordt in middels ontworpen. Na een geanimeerd rondvraag-'debat sloot de voorzitter met den Roomschen groet, na nog medege deeld te hebben dat inmiddels te Rijswijk een propagandaclub is opgericht, die zich aansloot "bij den Bond. Koninklijke Besluiten. Met ingang van nader door den Mi nister van Financiën te bepalen tijdstip is benoemd tot opziener der domeinen voor Gelderland en Overijsel Jacob jde Kluiver, thans rijkssluismees'ter te An- del. Aan .Th. Schavier te Amsterdam "is op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1911, eervol ontslag verleend als land meter van het kadaster, met dankbetui ging voor de door hem aan den lanlde bewezen diensten. Aan den controleur van den waar borg en dï belasting der gouden en zil veren werken J. F. Keizer te Arnhem, is op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1911 eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Met ingang van 16 Sept. 1910 is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Veendam, W. van der Voo, thans in gelijke betrekking te Delfzijl. Met ingang van 1 September 1910 is bevorderd tot commies der post en telegrafie 3e kl. T. Nieland, T. Kuiper, I. de Vries, A. van Veen, J. Gutterswijk H. A. V. ten Dijk, en H. B. Charbon allen thans commies der posterijen en telegrafie 4e kl. LEIDEN, 31 Augustus. Bij het tweede toelatings-examen voor het gymnasium werden voor de le klasse afgewezen 2 candidaten, voor de vijfde klasse één toegelatenW. G. C. Kielstra, 2 afgewezen, voor de 'zeslde1 klasse één toegelatenJ. H. Groenewe- gen. Bij de aanvullings-examens slaagden: voor klasse I: J. A. Scheuer, Jeannette Heijligers, Marie Heijligers en A. A. A. Knappert. Voor klasse III: J. W. IJdo, voor klasse IV: P. J. Lekkerkerker, voor klas se VI: B. B. Bussemaker, J. van ,D.a- velaar, Martha Mees en Mea Verweij". Gevonden voorwerpen. Ceintuurs, honden (foxterriers en dob- bermanpincher), kinderhalsketting, por- temonnaies, Duitsch boek, kinderpistooi heerenhologe, arrband, sleutels, zak met augurken, spoor,kindermutsen, kousen band, medaillon met portret, handschoe nen, geldstukken, broches, pakje (waar in een streng sajet en een lapje ka toen), bel, breiwerk, blouse, handvat van een parapluie, jonge kat, onderofficiers sabelkwast, kist met ledige flesschen, moer van een wagen, duif, kanten kraag, vrouwenzak met inhoud, rozenkrans kerk boek, vleeschb'ak, werkbroek en werk kiel, handwagen, bank van leeningbrief- je, idrie stukjes jrijde, roeibootje, hand zaag, waterpas, overhemdsknoopje (pa rel. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. ten politiebureele alhier. AARLANDERVEEN. Door de ijveri ge bemoeiingen van den Z.Eerw. heer Pastoor dezer parochie is in den laatsten tijd veel tot stand gekomen. Rondom de k'erlc en op het voorplein heeft het een geheel ander aanzien gekregen door het beplanten met 'bloemen en heesters enz. Ook de gang naar liet kerkhof is beplant met boompjes, zoodat dit een waar sieraad wordt. Tijdens de vernieuwing der Kerk- vaartbrug was alhier een noodbrug ge legd. Zondagavond liep een dienstbode van den veehouder B. deze brug pas seerende te water. Gelukkig was zij niet alleen, en werd de drenkeling spoedig op het droge gebracht, en zoo erger voorkomen. HAARLEMMERMEER*. Het stoomge maal Leeghwater alhier, zal geheel ver anderd wordenn (door het aanbrengen van een nieuw pompsysteem en nieuwe machinerie. Men hoopt jnet «dat nieuwe systeem,' zooveel waterverplaatsing te verkrijgen (dat eerlang [de Cruquius buiten dienst ge steld zal kunnen worden^ HAZERSWOUDE. Werd er verleden week een zilveren horloge gestolen uit een schoenmakerswinkel, nu zijn er van H. V. weer een paar geheele nieuwe schoenen ontvreemd, tot dusver van den dader geen spoor. LISSE. Bij de Spaarkas St. Thomas van Villanova is gedurende de maand Augustus ingebracht f 182.02V3 en terug betaald 34.93. Het laast uitgegeven boekje draagt het nummer 187. - Langs den Rijkstraatweg alhier zijn langs de berm, welke de laatste jaren is verlaagd zoodat deze thans gelijk is met den Straatweg, borden geplaatst met het opschrift „Rijwielpad". - Bij de meeste exporteurs is de bollenverzending naar het buitenland, wat betreft de groote pakkerij, afgeloo- pen en is de planterij in vollen gang. Met ingang van 1 Sept. is mej. A. Bondam alhier, benoemd tot onder wijzeres aan de Ó.L. School te Alblas- serdam. - Daar de heer Lodder van Sandpoort; benoemd is tot directeur eener Naaml. Vennootschap voorheen firma Groenewe- gen aldaar, zal hij bij het tweede gedeelte van de Rijkstuinbouwwintercursus alhier, niet meer als leeraar kunnen optreden. Aan den cursus gaf de heer L. de prac- tische les. In zijn plaats zal, naar wij vernemen, de heer W. v. d. Laan van Voorhout verzocht worden deze vacature te vervullen. NOORDWIJK. Wij vernemen dat de Porceleinfabriek „De Kroon" gisteren in publieken veiling is gekocht door L. Graaf Van Limburg Stirum, Noordwijk voor den som van f24100.— NOORDW1JKERHOUT. De openbare vergadering van den Raad, welke gister morgen om 11 uur zou worden gehou den, kon "rïiet doorgaan wegens onvol doende opkomst der. leden. Thans' zal i de Raad in het openbaa'r bijeenkomen Woensdagavond 31 Augustus des avonds om halfzeven. SASSENHEIM. Juffr. E. van S., echt- genoote van den heer D. S., is gister avond met de stoomtram uit Hoogvliet in de Rosestraat te Rotterdam aange bracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Terwijl zij op het perron van de Rott. Tramweg-Maatsch. te Hoogvliet wachtte, kwam zij te dicht bij een binnenkomende tram, die haar aanreed. Door den schok! viel zij van het perron en raakte tus- schen (de tram en dat perron beklemcL Met een gebroken rechterbeen en rech terarm en inwendige kneuzingen! is zij uit Tiaar benarde positie verlost. VOORHOUT. De Raad vergadert op Donderdag 1 September a.s. Agenda^ 1. Vaststelling gemeenterekening. 2. Aanbieding begrooting. 3. Beschikking batig saldo rekening 1909. 4. Missievd gemeentebestuur Leiden. 5. Hoogerej burgerscholen. 6. Concessie Electrisch licht. 7. Comptabiliteit. Land- en Tuinbouw. Het drogen van aardappellen. No. 3 van de verslagen en mededee lingen van de directie van den landbouw bevat o.a. ook eenige mededeelingen omtrent het drogen van aardappelen. We ontleenen hieraan hetvolgende Een nieuwe industrie, nl. het drogen van aardappelen ter verkrijging van een duurzaam en op de markt verhandel baar veevoeder, maakt in de laatste jaren in Duitschland groote vorderingen. Door het drogen kan men de groote verliezen, welke tijdens het bewaren in den winter worden geleden, tegengaan. Aan de andere zijde tracht men deze industrie te bevorderen om de markt van aardappelen en aardappelproducten te ontladen en om den Duitschen land bouwer ten aanzien van zijn behoefte aan veevoeder minder afhankelijk te maken van het buitenland. Men heeft twee stelsels van drogen. In het eene geval krijgt men Kartoffel-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1