BINNENLAND. Gemengd Nieuws. revisionisten in Ba-den gingen voor, tegen de beginselen fn, die de partij langen tijd heeft hooggehouden, door de begrooting goed te keuren en aan Tiet hof te komen. En in vele plaatsen keurt men de houding der Baden sche partij goed, o.a. te Mün- chen en te Straatsburg. Nu zil het er te Maagdenburg «pannen Jfusschen Marxisten en revisionisten. En het zon best rhogelijk zijn, dat de soc.- dem. paitij een aanzienlijk deel van hare aanhangers verliest. Morstenen***»- Van Vorst tot Koning. Morgen zal de lang aangekondigde verheffing van Montenegro tot konink lijk plaats hebben. Deze vei heffing velt ongeveer samen met het vijftlgjaiig regeeiïngsjubileum van den bijkans TOjarigen Nikolaas I, die 14 Augustus 1860 zijn oom Danilo (die als slachtoffer van Jen moor 3 gevallen was) opvolgde. De verheffing tot Koning was een sinds lang gekoesterde wensen van vorst Nikolaas. Hij was trouwens den cenige monarch op den Balkan die nog Vorst was. Aan alle anderen was de promo tie tot Koning reeds ten deel gevallen, het laatst de Vorst van Bulgarije. Alle Europeesche hoven hebben dan ook officieel de verandering van het prinsdom Montenegro in een koninkrijk goedgekeurd en de Skoupchtina in bui tengewone vergadering bijeengeroepen den 18 Augustus kreeg dien dag de pro clamatie in verband hiermede ter be handeling. De officieele afkondiging zelve zal eerst plaats hebben den 28en Augustus, tus. De koning en de koningin van Italië zijn met hun jacht „Trinacria" naar An- tivaii gek omen, geësccrieerd door twee kruisers <en 4 torpedoboolen. Zij hopen 4 dagen bij bun vader docr te brengen. Verder zal Ferdinand, Tsaar der Bul garen persoonlijk tegenwoordig zijn bij de plechtigheden, terwijl Europeesche hoven prinsen van den bloede zullen afvaardigen. Al moge ook Vorst Nikoteas regee- ren over een klein landje (het heeft slechts 250.000 inwoners) hij zelf is een zeer merkwaardige figuur. Nicolaas (in de landstaal„Nicola" en ni-et „Nnikita") Pehovitsj Niegosj, vorst van Montenegro werd, aldus Paul Goulmy in De Tijd, op 25 September 1841 te Niegosj geboren. Zijn vader was Miko Petrovitsj f 20 Juli 1876, zijne moeder Anastatia, in de lands taal, „'Stan,, Martijiovitsj "f" *2 Januari 1895, welke laatste familienaam in het leger en de administratie nog heden ten dage een goeden klank bezit. Het geslacht Petrovitsj belijdt den Montene- grijnschen staatsgodsdienst... n.l. de Or thodoxie. Prins Nicolaas ontving zijn opleiding te Triest en te Parijs, want heit kleine Montenegro was en is niet rijk aan scholen, welke aan de leerlingen een hoogeren graad van ontwikkeling be zorgen kunnen Reeds den 13en Augustus 1860 nu 50 jaar geleden op slechts twintigjarigen leeftijd volgde prins Nicolaas zijn oom, Danilo 1, op den troon van Montenegro op Als regeerend vorst deed de monarch zich kennen door zjjne rijke begaafd heden, door zijn krachtig en werkzaam bewind, door zijn koenheid in den strijd. Niet alleen won hij daardoor de har ten zijner onderdanen, maar ook de niet- Montenegrijnsche Serviërs zagen met eerbied op naar den man ,die al zijne talenten dienstbaar maakte aan zijn streven, om de groot-Servische idee te verwezenlijken. Om wille van de hulp, aan de stamverwante bewoners van de J urksche provincie Herzogowina ver leend geraakte de jonge vorst in 1863 met den sultan in oorlog, welke oorlog ondanks de bekende dapperheid der bewoners van de „Zwarte Bergen" voor Montenegro ongelukkig uitviel. Evenwel wist hij Ln 1864 eene voor zijn land gunstige grens regeling tot stand te brengen. In 1875 brak andermaal in het stam verwante Herzegowina een opstand, Idoor tyrannie der Turksche overheden uitgelokt, uit. Reeds waren de opstan delingen van den geheimen steun hunner broeders in Servië en Montenegro ver zekerd, als eindelijk in 1876 bei-de vorstendommen, door Rusland in het geheim opgehitst naar de wapens grepen en met den Turk voor de zooveelste pi aal den strijd aanbonden. De Servische troepen leden een vol slagen nederlaag, doch de dappere Montenegrijnen wisten hunne vijanden buiten hunne bergen te houden. In Maart 1877 kwam de vrede tot stand, welke vrede evenwel van korten duur was daar reeds in 1878 Montene gro met Servië andermaal naar de wape nen greep en zich in den Russiscii- .Turkschen oorlog mengde. Als reden hiervoor geldt, kie weigering van Turkije, om de door de mogend heden aan Montenegro toegedachte grensuitbreiding goed te keuren. Op het congres van Berlijn in 1878 werd Montenegro van alle banden, welke dit land nog aan Turkije bonden, ontslagen en ontving het' vorstendom eene ge biedsuitbreiding aan de kusten der Adriatische Zee, waardoor zijn gebied haast verdubbeld werd. Montenegro was een tijd lang „de barometer van Rusland," ontving van het Czarenrijk geweren en munitie, om zijne dappere zonen te wapenen en schonk op zijn beurt de Prinsessen Mi- litza en Stana aan Russische grootvor sten ten huwelijk. Een groot politiek succes voor Monte negro was ook het huwelijk van Nikolaas derde dochter Helena met den kroon prins sedert 1900 den koning van Italië. Veel deed de monarch, die in 1900 het praedicaat: „Koninklijke Hoogheid aannam, ook voor de beschaving van zijn ruw en losbandig volk. Aan hem, den dichter van het treurspel „Keizerin van den Balkan" (1896) en „Vorst Ar- vanit (1905) was zoodanig eene taak opperbest toevertrouwd. In 1905 voldeed vorst Nikolaas uit eigen beweging aan het verlangen van zijn volk en schonk het een constitutio- neelen regeeringsvorm. Sedert 27 October 1860 is vorst Nico laas met Mileiia, dochter van den staat- raad Vukotitsj, geboren 22 April 1847, te Cevo, gehuwd. De levenswijze der Montenegrijnsche vorstelijke familie muntte tot nu toe immers de koningstitel kan veel veran deren uit door patriarchalen een voud, terwijl wolven- en pelikanen jach ten tot de voornaamste utirapanningen behoorden. Vorst Nicolaas, een robuste figuur, is opper-commandant van het Montene grijnsche leger, grootmeester van de Montenegrijnsche Danilo en Petar-Or- den, eerechef van het 15de regiment Russische tirailleurs en van het 9de Ser vische infanterie-regiment „Vorst Nico laas". Op zijn borst prijken o.a.-de Oli- fants-Orde, de Annunciada-Orde, de Zwarte Adelaar. Hem werden in zijn huwelijk 10 kin deren nl. 3 zonen en zeven dochters ge boren nl. Zorka (overleden 1890) ge huwd met den koning van Servië Mi- litza gehuwd met Peter Nicolaievitsj, grootvorst van RuslandStana ge huwd in eersten echt met prins Roma- novski, in tweeden echt met Nicolaas Nicolaievitsj, grootvorst van Rusland Danilo (erfprins) gehuwd met Militza, hertogin van Mecklenburg Strelitz Helena gehuwd met Victor Emanuel, ko ning van Italië, Anna gehuwd met Frans Joseph, prins van Battenbergj; Mirlco gehuwd met Natale Constantino- vitsjKenia, Vera en Peter allen drie ongehuwd. Men ziet dat de aanstaande koning Nicolaas dus door aantrouw ge parenteerd is met vele Europeesche vor stengeslachten. Cholera in Zuid-Europa. 'Van den Russischen cho'era-haard woidt deze gevaarlijke en gevreesde zek- te thans weëer naar Europa verspreid. De Roemeensche regeering heeft reeds bes'.oóen, met het oog op gevaar voor besmetting aan de Russische grenzen, de grocte !<egei manoeuvres in Moldavië te houden. In Moldavië kwamen ve/schilien- de chouéra-gevallen voor, klaarblijkelijk door Russische schepen aangebracht. Thans zijn ook in Weenen gevallen voorgekomen, die, naar gemeld wordt, eveneens Oost-Euicpa aamvijzen als be smettingshaard. Op het sleepsloomscnip „Regensburg" van ce Zuidduitsche Do- nau-S.oomvaaitmaatschap-pij kwamen uit Presburg, Magdalena Held en het Hon- gaarsche dienstmeisje Agnes "Hoffmann naar ,Woenen; beiden zijn onder cho'e- ra-verschijnselen ziek geworden en ge storven; het bacteriologisch onderzoek toonde het voo*komen van cholera-bacil- len. De eveneens met Tie „Regensburg" aangekomen Duitsclie matroos Giller, die ook aan cho!era-verschijnselen*]eed, is in het hospitaal in een geïsoleerde barak op genomen en wordt daar zorgvuldig .on der toepassing der strengste vëtlagheids- maatregelen geobserveerd. Uit Lemberg wordt gemeld, dat in 'de Russische giensstad Tomaszof de chole ra asiatica epidemisch heerscht, en uit Saratowo is o vergeë ra dit door Kozakken. Op een dag werden in Tocnaszof tien ge vallen in een wijk vastgesteld. Het gevaar voor overbrenging der ziekte naar Ga- fidë is, ondanks de strenge gezondheids maatregelen van de Oost en rijks che regee ring, bij het veelvuldig grensverkeer gioot, daar Jhomaszof slechts drie kilometer van het Oostenrijksche grensstation ver wijderd is. Dagelijks komen ongeveer 500 wagens uit Rusland over de grens. In Rusland zijn de districten Petersburg Kief, Kars en Omsk voer besmet, Moskou Tomsk, Oeral en Batcem voor bedreigd verklaard. In de Neue Freie Presse dringt |d'e hoogleeraar Krauss, met "het oog op net endemische karakter der cholera in Rus land en bet gevaar dat de naburige Sta len Deaie^gt, er op aan langs dipiomatie- ken weg door instelling van een internati onalen gezondheidsdienst, de Russische regeering tot een krachtiger optreden te gen de ziekte te dwingen. Het Journal de Bruxelles deelt mette. dat de Monileur mergen een Koninklijk Besluit zal publiceeren, waarbij een sani taire bewakingsdienst zal worden inge steld voor reizigers, die per spoor uit Rus land komen. Een speciaal artikel schrijft, voor, dat "Russisch reizigers gedurende vijf dagen ln het hoter, waar zij afstap pen, in observatie zullen werden gehou den. Het blad voegt hieraan toe, dat alle mogelijke maatregelen zijn genomen om het land te behoeden voor een plaag als tha^s Italië bezemt Koninklijke Besluiten. Benoemd tot notails binnen het arron dissement Heerenveen, ter standplaats Hoeienveen, L. Oppedijk, thans notaris te Oldeboc rn, mét bepaling dat de notaiiee'.e standplaats te Dldebpcrn niet zal worden veiVL.ll Met ingang van'l Oct. 1910 is aan den commies der posterijen en telegraphic 3e kl. J. Scholten, als zoodanig iceno! on&slag vei! eend. 'c Met ingang van 10 Sept. 1910 is aan de vrouwelijke commies der posterijen en telegraphie 4e ldasse C. \V. van Veen, op haar verzcek als zoodanig eervol o:vt- slagveiieend. Aan C. J. Vroege te Alblasserdam is op zijn vei zeek met ingangvan 1 October a.s., eervol 'bntslag verleend als Hoog heemraad van het Hoogheemraadschap de Alblasserwaard mei Arkel, beneden'de Zouwe, provincie Zuid-Holland. Benoemd zijn iu de provincie Zuid-Hol land, tot hoogheemraad van den polder De Vlei polders, (gemeenten De rlrecht e" Dubbeldam) J. Leeuwenburg Jz„ te Dub beldam en "N. A. De Joncheede, 'te Doid- recht. Boeren- en Werkliedenleenbanken. De „Nedéil. Kath. Stemmen" deelt een brief mede, door den kapdinaal- staats-secretaris Mgr. Merry del Val, gericht aan den heer 'Durand (Nantes), president van den Bond van Boeren- en Werklieden-leenbanken. „Gij verlangt zeer terecht, zegt daar in Mgr. Merry del Val, dat de sociale actie, wil zij een groot goed tot stand brengen, docr liet behartigen der oeco- nomische belangen en door de vorming eener keur van voormannen, het nood lottig beginsel van godsdienstige neu traliteit beslist afwijze, en een katho liek karakter aanneine, zuiver afgeba kend en omschreven in éen bond, waar tucht heerscht. „Inderdaad, tevergeefs zou men be proeven de maatschappij te herstellen en het lot der volkeren werkelijk te verbeteren, als men de gedachten en gevoelens van godsdienst en christelij ke liefde niet tot grondslag van de so ciale actie neemt. „Met levendige belangstelling heeft de H. Vader vernomen, dat uwe veree- niging uit groepen bestaat, die op zeer invloedrijke wijze modellen kunnen zijn van andere, zoowel onder het opzicht van oeconomische, als der godsdienstige organisatie. ^Z. H. wenscht u voornamelijk er me de geluk, dat ge u van bovennatuurlijke middelen bedient, bijzonder van de re- traiten, welke in vroegere tijden won deren van geloof en neiüging hebben voortgebrachtzij deden de christelijke volmaaktheid uit het persoonlijk leven in het f ami beleven en bet sociale leven overvloeien. De „Stemmen voegen er het volgende aan toe.: „Uit dit schrijven van den H. Vader blijkt: 1. dat de Katholieken, die zich wïjdien aan de sociale actie, lofwaardig zijn en in het bijzonder, dat het goed is, dat zij leenbanken voor den landbouwers- en arbeidersstand oprichtten." (In dien zelfden geest schreef Leo XIII in 't jaa t1899 aan de Fransche geestelijk-' heid.) 2. „dat de sociale actie, wil zij een groot goea tot stand brengen, moet geschieden ouder leiding valn een "keur van voormannen, die zich door bijzon deren toeleg voor deze taak gevormd en bekwaamd hebben en natuurlijk zich laten leiden door hun Bisschop. 3. „dat het noodlottig en verderfelijk is, aan de sociale actie het beginsel van godsdienstige neutraliteit ten grondslag te leggen" aldus in het algemeen bijzondere redenen en omstandigheden kunnen soms een andere gedragslijn bil lijken. 4. „dat integendeel de sociale actie den godsdienst tot ^grondslag moet ne men." 5. „dat het daarom op den weg ligt van de sociale veieenigingen en hunne leiders te zorgen voor den katholieken geest harer leden, opdat de sociale ac tie van echt katholieke mannen uitgaan de, ook zelve door én door katholiek zij." 6. „dat het de wensch des H. Vaders is, om bovennatuurlfjkè middelen ter ver nieuwing van den katholieken geest aan te w-enden, waaronder als bijzonder doeltreffend de Retraiten worden ge noemd en aanbevolen. Hofbericht. H. M de Koningin -en Z. K. H. de Prins zullen 31 dezer te Apeldocrn een bezoek biengen aan het feestterrein, ver moedelijk vergezeld door het Prinsesje. Berner Conventie. Gisteren heeft de regeering bij de Tweecte Kamer ingediend een wetsont- weip "'iioudiende voorbehoud 'der be voegdheid tot toetreding voor Neder land en zijne koloniën tot de o'p 16 November te Berlijn gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van letterkundige en kunstwerkenen voor behoud dei- bevoegdheid, tot het slui ten van soortgelijke verdragen. In de toelichting tot het ontwerp deelt de Regeering mede dat de Nederland sche gedelegeerden op de conferentie te Berlijn in_op dracht JiaAden de bej^adsla,- glngcn bij te wouent zonder echter ge machtigd te zijn de te ontwerpen conven tie te onderteekenen. Aan de delegatie was ook opgedragen aangezien de stand der publieke opinie in Nederland een eventueele toetreding tot de confentie niet als bepaald uit gesloten deed voorkomen, zoo moge lijk te voorkomen ,dat door het aanne men van nog ni-eer verscherpende voor waarden aan onze eventueele toetre ding nieuwe beletselen zouden worden in den weg gelegd. En in die rich* ting is de vertegenwoordiging van Ne derland tot haar volle recht gekomen. Den 13den November 1908 werd de nieuwe tekst der Berlijnsche Conven tie onderteekend door de gevolmachtig den van alle reeds vroeger toegetreden Staten, benevens die van Liberia. De Nederlandsche Regeering ziende dat ook hier te lande de algemeene opi nie zich meer en meer ten gunste eener aansluiting heeft gewijzigd ,is van oor deel, dat thans niet langer mag worden gewacht bij de Kamers de overweging aanhangig te maken van de vraag of niet zoowel op zedelijke gronden als om re denen steunende on het belang van de Nederlandsche Ietteren, en ter verhoo ging van het verstandelijke peil der na tie ,eene werkelijke behoefte bestaat, dat Nederland zich aansluite aan eene Statenunie, die eene bescherming mee brengt van de geestesvoortbrengselen uit haar midden. Het is onomstootelijk ,dat zulk eene aansluiting de wensch is van een aan zienlijk deel des lands blijkens de tal rijke artikelen in de pers, die aandrin gen op het eerbiedigen van den intel- lectueelen en artistieken eigendom van den vreemdeling en wijzen op den scha delijken toestand van onze werken in het buitenland bij het uitblijven van be scherming hier te lande. Ernstig ook werd door onderscheidene Nederlandsche vereenigingen aangedron gen op onze toetreding tot een interna tionale regeling als de Berner Con-r ventie. Aangezien eene toetreding van Neder land tot de te Berlijn herziene Berner Conventie den lande geldelijke verplich tingen oplegt en wettelijke rechten be treft is de medewerking der Staten-Ge- neraal vereïschL Het inroepen der medewerking ver kort geenszins het uitsluitend recht der Kroon om verdragen te sluiten. Toetre ding toch omvat zoowel sluiting als be krachtiging in dien zin, dat door de toetreding het tractaat terstond rechts kracht verkrijgt. Derhalve moet de mede werking der Staten Generaal die voor het verkrijgen dier rechtskracht noodig is, worden ingeroepen voor de toetre ding. In het tot dat doel ingediende wets ontwerp wordt op drie punten eene wij ziging aanbevolen in de lezing van het tractaat in quaestie, waartoe art. 25 der Herziene Conventie de bevoegdheid geeft. Staten toch die tot de Berlijn sche Conventie zouden willen toetreden mogen, zoo zij hun wensch tot aanslui ting te kennen geven daarbij vermelden, welke bepalingen uit de oorspronkelij ke Berner Conventie of uit de Additio neel e Akte van Parijs zij in de plaats zul len stellen voor de overeenkomstige be palingen der te Berlijn gesloten Conven tie. De toetredende landen worden op de ze wijze in staat gesteld een proef te nemen met de werking der verbeterde Conventie en daarbij de bepalingen die hun daarin voorloopig te streng schij nen aanvankelijk te vervangen door minder strenge, waartoe zij de keuze hebben uit oude regels, die bewezen hebben niet te belemmerend te zijn. Aangezien Nederland nog in het begin stadium is, is een voorbehoud op eeni- ge Ln bet wetsontwerp genoemde trac- taatsartikelen, naar de meening der Re geering, aan te bevelen. Te dien opzichte merkt de Regeering dan het volgende op ln art. 8 der ie Berlijn gesloten Con ventie wbrdt de duur van 'het uitsluitend recht van den schrijver vertalingen van zijn werk te ma"ken oï te doen maken ge lijk gesteld met den duur van het auteurs recht op het oorspronkelijke werk. Hoewel de regeering in beginsel de overtuiging is toegedaan, dat vertalen een wijze van reproduceer en is, waartoe even zeer het recht aan den auteur behoort ont leend te worden als tot eenige andere wijze van reproductie, zoo scheen het haar niettemin wenschelijk toe bij de eer ste schrede die Nederland doet op liet gebied van een gewaarborgd vertalings- recht van d»en buitenlander, dat recht niet aanstonds in uiterste consequentie, wat zijn duur betreft, geheel gelijk te stellen met de bescherming, die behoort te wor den toegekend aan den maker voor zijne oorspronkelijke schepping. De Regeering heeft daarom omgezien naar de vertalingsclausule der Addritio- ncele Akte van Parijs, welke den duur van het recht van den auteur öm verta lingen te doen verschijnen, gelijk stelt met den duur van zijn recht op liet oor spronkelijk werk, met dien verstande ech ter, dat 'net vertaalrecht te niet zal gaan, indien de schrijver niet binnen 10 jaren na de eerste uitgave van het origin eel e geschrift zijn vertaalrecht gebruikt in een der Uniestaten. Voldoet de auteur aan deze voorwaarde, dan behoudt hij zijn uitsluitend vertaalrecht voor de taai waar in de vertaling verscheen; voor alle an- 'dere landen komt na 10 jaren het vertaal recht .vrij. 'Art. 9 der Co.ive.itie behandelt hef journalistiek auteursrecht, dat feitelijk slechts voor een deel in deze conventie op zijne plaats is, n.l. alleen voor zoover de journalistiek zich bezig houdt met; kunst of letterkundigen arbeid. Dok ten opzichte van dezen bepaaldew voim van auteursrecht is het aanvaarden van den tekst der te Berlijn gesloten Con ventie om rédenen van opportuniteit te ontraden en het overeenkomstig artikel in de Additioneele Akte van Parijs, naar het inzien der regeering te verkiezen. De reden, waarom de regeering aldus meent te moeten handelen, ligt in de bepaling der Berlijnsche Conventie dat voor overneming van alle tijdschrift-ar tikelen, waarin ook, en van alle dagbTad- artike^n in een andere uitgave dan een dagblad, steeds de toestemming van den schrijver moet borden gevraagd en zïjn verlof niet stilzwijgend mag werêen aan genomen. Voer vele vakbladen, d.:e niet dagelijks verschijnen en dus geen dagbladen zijn', ware, naar de Reg. opmerkt, eene re geling te bezwarend die hen verplichtte tot herhaalde verzoeken aan redacties van buitenlandsche vakbladen om arti kelen te mogen overnemen die boven dien niets met letterkunde of kunst heb ben uit te staan. Voor de volledigheid moeten zulke bladen van elkander overnemen en door het aanvragen van toestemming daartoe zou veel tijd verloren gaan tot schade der actualiteit der berichten. Overeenkomstig het door de regeering ten opzichte van art. o der huidige con ventie ingenomen standpunt dat eene ge lijkstelling wat den duur betreft, van het vertaalrecht van den auteur met zijn verdere rechten op het oorspronkelijk werk voorloopig niet is aan te bevelen, ontraadt zij ook den tekst van art. 11, tweede Bd d-er bovengenoemde conven tie, en stelt zrij voor de auteurs van dra matische en dramatisch muzikale werken slechts zoolang te beschermen tegen de opvoering van vertalingen hunner wer ken als hun uitsluitend vertaalrecht duurt Volgens het voorstel in dit ont werp. In het aangeboden ontwerp behoudt de Kroon zich de bevoegdheid voor tot het sluiten van afzonderlijke verdragen met landen die niet de te Berlijn geslo ten conventie bekrachtigen of dar r.02 niet toetreden. De kosten v.an de toetreding van Ne derland, wanneer het zich opgeeft voor de derde klasse zuc.len ongeveer 24 00 franken per jaar bedragen. Land- en Tuinbouw. Uit de Bommelerwaard meldt men De handel in aardappelen is in deze streek zeer slap, op sommige dor pen zijn ze geheel onverkoopbaar ten gevolge van de ziekte. De prijzen die besteed moeten worden zijn hoog nl. f4.25 voor de kralen. Met het hooi gaat het goed. Nieuwi gewonmien hooi wordt verkocht voor f H a f 14.50 per 500 K.G. Uit de Overijselsche Veenkoloniën 5 Met het rooien der aardappelen is men thans in vollen gang. De stand van de aardappelen is thans: de Eigenheimers leveren middelmatig en kleine knol len de Richters sterven snel af en le veren vrij goedde Thorbecke's zijn! nog gedeeltelijk groen en staan zeer goed, de "Paul Krugers ^blijken slecht te staan, terwijl eveneens de Eureka's beneden het middelmatige blijven.j Tot dusverre bespreurt men weinigi zieke aardappelen. Van Tiel wordt gemeldt, dat de hooi- prijzen ondier den invloed vaji goédl wassende eimat dalende zijn toch wordt eerste kwaliteit veldhooi druk verladen tegen f 13.50. Rechtszaken. De rechtbank te Heerenveen heeft den 25-jarigen J. v. 'd. V. te Boijl, die 10 Juli in verboden wat-er vischte en ongeveer 3 uur met den veldwachter worstelde, om dat hij aan dnen ambtenaar zijn naam niet wilde zeggen, tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld. De eisch was 6 maan den. Koninginnedag te 's-Hage. =2 Naar de „N. Ct." verneemt, zal het illur minatiestuk op den Vijver in het Bosch',- ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, voorstellen het slot B redero(de in zijn oo'rspronkelijken toe stand. Zooals men weet, dateert dit slot uit de 13e eeuw en is thans nog sTechts een ruïne over. G el ijk destijds werd gemeld deed eenigen tijd geleden «en Haagsch inger zetene aangifte, dat uit zijn safe in het g^r bouw van een der Bankinstellingen een aantal effecten waren verdwenen. Hoezeer de politie ook alle pogingen in het werk stelde mocht het haar hief gelukken, eenTg licht in'deze zaak te brehh gen. Thans is echter gebleken, dat de ver miste effecten niet in de safe waren: 'd$ ■eigenaar heeft ze namelijk in zijne woM ning teruggevonden en verkeerde dus tenj onrechte in de meening, da,t hij £9 ëWefd ijl bewaring had gegqve^,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6