BUITENLAND. Het erfdeel der Malieroy's. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 27 Augustus. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Kort Verslag van de vergaderingen der Kamer. Het Kort Verslag der vergaderingen [van de Tweede Kamer der Staten-Oene- j-aal verschijnt in den avond van eiken dag, [waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs bedraagt fis- Pen irbonneert zich voor "den tijd van een geheel zittingjaar. Voor de verzending van ïet Verslag aan abonnementen binnens lands is geen port verschuldigd. Wij stellen onze lezers echter in de gelegenheid, mits zij dit TIJDIG opge ien, het Kort of Analytisch .Verslag te bekomen voor den prijs van 50 cent. 'De verzending van het Verslag ge schiedt ook in dit geval portvrij. "Alle betalingen van het Kort Verslag geschieden bij vooruitbetaling. De aandacht van hen, dde reèds voor de vorige zitting op het Kort Verslag waren geabonneerd, wordt jer op geves tigd, dat het noodig is om, wanneer zij look gedurende de nieuwe zitting het Ver slag weder wenschen te ontvangen, zich opnieuw te abonneeren, en dat het, met het oog op eene geregelde toezending van het begin der zitting af, gewenscht is dat vooral vóór 1 SEPTEMBER te doen. Om de bestelling te vergemakkelijken, jkorit in dit nummer een formulier voor, hetwelk duidelijk ingevuld, aan de Administratie, OUDE SINGEL 54, LEIDEN, moet gezonden worden. DE DIRECTIE, Het decreet over de eerste H. Communie. in de „Univers'L geeft Ide Romein- sche correspondent van dat blad ver slag van een onderhoud over het jong ste decreet betreffende de eerste H. Communie, met kardinaal Ferrata, pre fect van de Congregatie der Sacramen ten en als zoodanig de eerste onder teekenaar van het decreet. Tot niemand in eer bevoegd in deze zaak kon de cor respondent zich wenden om nadere bij zonderheden en verklaringen, en',wij ach ten die van genoeg gewicht, om hier een en ander na te vertellen vajii het onderhoud tusschen kardinaal Ferrata en genoemden correspondent. De correspondent wees op de groote plechtigheden, waarmee in Frankrijk de dag der Eerste H. Communie der kin deren gevierd wordt en vroeg, of door het decreet die plechtigheden zouden vervallen. De kardinaal antwoordde, dat de con gregatie der Sacramenten al die moei lijkheden voorzien had. Er zullen ze ker bezwaren zijn, doch slechts van tij- Idelijken aard en die zullen voorbijgaan. De dwalingen en misbruiken dreigden steeds ernstiger te worden, wij heb ben die in het decreet aangewezen. Zoo bijv. de weigering de laatste H.H. Sa cramenten toe te dienen aan kleine kin- jdereri, die in gevaar van sterven verkee- ren. En liet is juist, dat men in zeke re landen de kleine kinderen niet tot de biecht toelaat vóór hun eerste Communie jof wpl men geeft hun de absolutie niet. [Wat dén leeftijd der eerste Communie betreft, men trachtte dien steeds boo- ger te stellen. Onze opmerkzaamheid op jdit punt werd gevestigd door een ge val, dat uit Straatsburg kwam. Het ka pittel wilde den leeftijd stellen op 14 ijaar, de bisschop van Straatsburg was voor den leeftijd van 12 jaar. De zaak kwam voor onze Congregatie en wij ant- [woordden, dat de kinderen de H. Com- Imunie kunnen gntvangen als ze tot de ijaren van verstand jijn gekomen. Deze zaak, zoo vervolgde de kardinaal, bracht er ons toe, de kwestie in haar omvang te behandelen en toen ik )den Paus het voorstel deed, toonde Z. JrL zich zeer gelukkig. De H. Vader was ook zeer verlangend, op dit punt tot een hervorming te komen, die slechts een terugkeer is tot de eeuwenoude tradities der Kerk. Wij hebben het vraagstuk be studeerd en het decreet met groote zorg opgesteld. De Paus zelf heeft den, tekst tot het laagste oogenblik omge werkt en toen ik den 15en Juli jl. Z. H. den definitieven tekst van het decreet bracht, drukte de Paus zijn groote vreug de er over uit en gaf zijn hoogste sanc tie. De berichtgever wees op het Catechis- mtisbezoek. Zooals gij weet, Eminentie, zeide hij, verkreeg men van de kinderen een geregeld catechismus-bezoek, dank Zij ide eerste H. Communie, die er de bekroning...." „En de belooning voor het trouw vol gen der lessen was", viel de kardinaal den spreker in de rede. „Maar", ging hij voort, „ligt er nu niet iets ongepast in, van de H. Communie een middel te 'middel te maken om dit resultaat te be reiken, 'n soort belooning, een prijsIk heb gevallen gekend, waarin men de kin deren voor fouten, bedreven door hunne ouders alleen, strafte door hen niet toe te laten tot de H. Communie. Moet de Zaligmaker in de Euchariste op die wijze dienen als belooning of als bestraffing? Neen, neen, geeft Hem zooveel en zoo spoédig als gij kunt, aan deze kinder zielen en doet ,u\v best om andere mid delen te vinden, ten einde de resultaten te verkrijgen, welke gij zoekt door deze tneer of minder theologische reglemen ten over de eerste H. Comtnunie. De correspondent vroeg wat er met den catechismus zou gebeuren. De kardinaal antwoordde, dat men in plaats van den catechismus met de Communie te beëindigen, men hiermee voortaan zal beginnen, na eenigen tijd van voorbereiding wel te verstaan. Het zou zelfs veel gemakkelijker zijn kin deren van zeven jaar dan van twaalf tot een goede eerste Comtnunie voor te bereiden, daar onder de laatsten thans reeds velen bedorven zijn. De jon ge kinderen die vroeg de H. Communie hebben ontvangen en die dikwijls blij ven ontvangen, zullen hun' catechismus blijven leeren. De correspondent vroeg verder, of de zoo treffende plechtigheden der eer ste Communie den schoonsten Idag des levens 1 niet zullen verdwijnen. De kardinaal antwoordde, dat de eer ste Communie maar al te dikwijls schuil gaat onder al de bijkomstigheden, mooie kleeren, feestjes, bezoeken, enz. doch dat het essentieele der eerste Commu nie beter tot zijn recht zal komen bij de toepassing van het decreet. De plechtigheden der eerste Com munie zullen niet verdwijnen. Het de creet schrijft algemeene Communiën van kin|deren voor. Niets belet deze met groote plechtigheid te omringen. Hoofd zaak is, dat de kinderen omdat ze zeven of acht jaar zijn geen minder goede Communie zullen doen dan met huh twaalfde jaar. De pastoors zullen tot hun eerste ontmoeting met hun goddelij- ken Meester alle kinderen voorbereiden, onverschillig hun leeftijd, die door hun ouders en hun biechtvader daarvoor ge schikt worden gevonden. Waarom zou dit voor de parochie of de school geen even treffend en christelijk feest kun nen zijn als de tegenwoordige plech tigheid Er zal in den eersten tijd een beetje verwarring zijn, het aantal nieuwe Com municanten zal in het eerst zeer groot zijn, maar weldra zal alles geregeld marcheeren en zal iedereen tevreden wezen, Ik bedoel alle ware en op rechte katholieken. De Romeinsche briefschrijver van het „Handelsblad van Antwerpen" behan delt in zijn laatsten brief eveneens dit on derwerp. Het decreet van de H. Congregatie der Sacramenten betreffende den ou derdom der Eerste. Communie, is, zoo schrijft hij, eene godsdienstige gebeur tenis van ieersten rang en zeer gewich tig; in hare gevolgen. Het decreet in quaestie was sedert verscheidene maanden in voortbereiding 't is het logisch gevolg en de bekroning der voorgaande decreten van Rome, wel ke de voorwaarden bepaalden der veel vuldige communie. Van 't oogenblik dat de staat van ge nade, alleen, met een rechtzinnig inzicht vereischt is voor de communie, zelfs de dagelijksche, kwam het volstrekt wil lekeurig voor meer te eischen voor kin- De „N. R. Ct." vreest voor misbruiken en dat het publiek zich door de namen van ministers zal laten verleiden, doch het kwaad schuilt h. i. in het slechte voor beeld, door de meerderen aan de minde ren gegeven. „Wat het hoofd van het Departement voor zich zelf geoorloofd acht, kan den ambtenaar niet geweigerd worden, en hu valt het niet te ontkennen, dat nteer en meer en op 6edenke!ijke wijze hoofdamb tenaren zich als commissaris aan parti culiere 'maatschappijen verbinden, Zonder dat er afdoende waarborgen bestaan, "diat zij hun invloed als ambtenaar niet tem gunste der maatschappijen frezigen. Van publieke controle kan hier gee»n sprake zijn, en daarom ïs ook in het gunstigste geval een bron van twijfel geopend, die zoowel in bet belang der publieke mora liteit als van den ambtenaarsstand geslo ten moei blijven." Het blad wil aannemen, dat geen winst bejag invloed oefent op het aanvaarden van een commissiariaat. „Doch indien men nagaat, hoe angst vallig b.v. in onze "Gemeentewet gewaakt is'tegen mogelijke, maar in groote steden althans ondenkbare misbruiken van raads leden, dan vragen wij toch, waarom te genover ambtenaren blinder streng wordt gehandeld. Men mag, ja moet hier als puritein 'optreden, ómdat zelfs de schijn' vermeden moet worden. Wat hier de wet gever niet vermag, kan door het uitvoe rend gezag verkregen worden." Dan is er een categorie van hen, die 's lands dienst verlieten. „Niet zonder verwondering zullen ve len velen gelezen hebben, dat bij her nieuwing een landvoogd van Ned.-Indië nauwelijks in het vaderland teruggekeerd geroepen werd om als commissaris zijn steun te verleenen, ditmaal aan de groot ste koloniale instelling in ons land. Wij weten niet, of aan deze roepstem gehoor verleend zal worden. Ook in dat geval zal niemand het recht hebben te bewe ren, dat voor den benoemde andere re denen gegolden hebben daji die om nuttig werkzaam te willen zijn. Maar is daarom de positie minder scheef? Eenierzijds verplichtingen tegenover de maatschappij, die men als commissaris gaat dienen, anderzijds verplichtingen te genover hen, van wier plannen men in ambtsbetrekking kennis heeft gen oman. Een Indisch financier vertelde ons naar aanleiding dezer benoeming, groote plan nen in studie te hebben genomen, waar over zijn vertegenwoordiger reeds met den gewezen landvoogd geconfereerd had. Hij voegde aan die mededeeling toe: „Gelukkig hebben wij niet veel losge laten." Is dit gezegde niet teekenend en toont het niet beter dan een lang betoog dat er betrekkingen zijn, die ook nadat zij zijn neergelegd, verplichtingen op leggen, ditmaal verplichtingen van ont houding?" Vermetel. In zijn jongsten staatkundigen' brief heeft mr. van Houten, schrijvende over een verhoogd tarief, o.m. beweerd: „Ook bij verhooging der invoerrech ten, is voor groote uitbreiding van het beambtenpersoneel geen noodzakelijk heid en daarop valt dus ook niet in de eerste plaats de trek der clericale, in zonderheid Kuyperiaansche baantjes-ja gers, wier drijven naar uitbreiding der sociale wetgeving, die hun plaatsjes aan de staatsruif bezorgt, naar mij van meerdere zijden gedane verzeke ringen zulk een belangrijk deel heeft gehad in de anti-liberale stembus-agi tatie." Tegen deze insinuatie komt „Het Cen trum" in een driestar op. Een zoo alge meene beschuldiging ten aanzien van de „clericale" en inzonderheid de anti-revo lutionaire partij, is toch ergerlijk, meent het blad en vervolgt dan „Men staat werkelijk verbaasd over de vermetelheid, waarmee men op dit stuk van de overzijde tegen de Recht- sche groepen optreedt. Herhaaldelijk is door middel van on loochenbare statistische gegevens aan getoond, dat in den langen tijd der li berale overheersching de „baantjes" hooge ien lage nu juist niet speciaal aan „clericalen" werden weggeschonken. Ook nu zouden nog een groot aantal cijfers in dien zin zijn over fe leggen. En wat den heer Van Houten betreft, zij er even aan herinnerd, dat hij in zijn vortgen Staatkundigen Brief, fufmiiiee- rend tegen de Borromeus-Encycliek, o.a. klaagde over het feit, dat door Ttet Papo-Kuyperiaansche bondgenootschap aan de Katholieken een vol aandeel bij de bezetting der ministeries "(is) toe gestaan." Wanneer men van zulk een uitslui- tings-geest blijk geeft, móest men er wat minder vlug bij Zijn, om van „baantjes jagers" en „plaatsen aan de staatsruif'? te spreken. j De „clericalen" zouden te dezen aan zien een vergelijking met hunne poli tieke tegenvoeters veilig kunnen 'door staan." Talma's Ziekteverzekering. De schrijver der Haagsche Correspoto- dentiie in de „Zutphensche Courant" be spreekt het wetsontwerp van Minister Tal- ma aldus: De regeling der ziekteverzeke ring van'den minister ,Ta!ma ïs dan einde- lijk, den "lSdien Juli jl. bij de Tweede Ka mer ingekomen en tot welke beschou wingen dit lokaas voor critiek ook onaf thans en straks moge leiden, het valt niet te loochenen, dat de tot dusver in zijn Legislatief pogen filet gewaaid eerdel bewindsman met deze wetsvoordracht een machtig interessant stuk werk heeft ge leverd, welks gedurig te ortderkennien hoofdlijnen van durf ten oorspronkeiijkheddl spreken. Deze eigenschappen verdienen te meier lof, waar zij mief van improvisatie doch vain gezétte overweging resultaten/ zijn. Daarna doet hij uitkomen, dat het ,W|.0. trekt door z'n eenvoudéén zieken kas, één soort v'e'rzékering, en getuigt hij na een bespreking van een (ge der voor naamste bepalingen van het Wc O., dat de grondslag, waarop de Minister bou wen wil, hem practisch en aantrekkelijk! schijnt. Er valt, zegt hij ten slotte, te veel verwarring in de denkbeelden over een verzekeringsbestel te bespeuren, er zijn in binnen- en buitenland te véél pogingen' en daden mislukt, dan dat we zulks niet met voldoening zouden erkennen. België. Het huwelijk van prinses Clementine. Binnen korten tijd zal het huwelijk tus schen prins Victor Napoleon en prinses Clementine van België voltrokken wor den. Daarmede komt een einde aan een liefdesdrama dat ruim zes "jaren geduurd hoeft. De prins en de prinses leerden elkander in 1904 kennen en liefhebben- Maar koning Leopold verzette zich tegen hun huwelijk en wel in de eerste plaats om politieke redenen. Prins Victor be hoort immers tot de pretendenten naar den Franschen troon en koning Leopold had niet den minsten lust ter wille van het huwelijk zijner dochter, het bij da republiek te verkerven. Prins Napoleon, die thans den ouder dom van 43 jaren heeft bereikt, is de oudste zoon van wijlen prins Napoleon en prinses Glotilde van Savoye. Hij is de eenige vertegenwoordiger van den jon geren tak der Bonapartes, waarvan Jero me, de koning van Westphalen, de stam vader was. Prinses Clementine is de jongste doch ter van wijlen koning Leopold II en thans 38 jaren oud. Duitschiand Naar roeds meerdere malen bij verkie zingen gebleken is, wint de sociaal-demo cratie in Duitschiand voortdurend in kracht. Volgens het bericht, dat bestemd is voor den Maagdenburger Partijdag, be droeg het aantal leden in de jaren 1906 1910 achtereenvolgens de cijfers van 384 000, 530.000, 587.000 en 720,000 Door dezen aangroei zijn in het afge- loopen jaar haast overal overwinningen bij verkiezingen te boeken. In de steden zoowei ats op het platteland dringen de sociaal-democraten in steeds grooteraan- tal in de gemeenteraden door. In tal van gemeenten hebben zij reeds de meerder heid verkregen. Vocral in Noord-Beieren,, de Beiersche Pfalz, Würtemberg en Ba den hebben vele £ódaal-democrafen zit ting in de magistratuur, de stadsraden.' en gemeentebesturen. In Pruisen slechts in één plaats, n.l. in Halle aan de Saaie. Vooral veel werk maakt de partij van de beweging onder de jeugd, die zij tot zich trekt door voordrachten, cursussen, uil stapjes en feestelijkheden. Op 105 plaat sen bestaan socialistische Jugendheime- Gelijk we echter zagen, komt de so- c/aal-democratische partij in Duitschiand ondanks dien vooruitgang in gevaar. De FEUILLETON. 23) Pascal trok oen gezicht, maar durfde geeii hechter belofte vragen. Hij werd van zijn boeien ontdaan en .Vincent liet ehm weder te paard stijgen. De ruiters namen hem in hun midden, len de beele ebnde vertrok naar Saint Martel. Zij hielden halt op eenige geweerscho ten afstands van het huis dat Pascal hen had aangeduid. Twee mannen werden als verspieders vooruit gezonden. Zij kropen ais sfangen door de ajuin, welks scherpe (dorens hun deze verspiederstocht duur ideden betalen. Bijn,a drie uur lieten zij zicii w a dit DL i'iim makkers, tusschen een boischje brem struiken verborgen, maakten zich reeds ongerust, toen zij eindelijk verschenen. Welnu? vroeg Vincent. Het wild is er nog .antwoordde Le- courtaud. Wat zijt ge lang weggebleven'? 'Ja, want men zag fdemand, en hoorde geen geluid in het huis. Gelukkig had Grimould de goede gedachte een blaffende hond na te doen. Iemand-opende langzaam een raam, en wij" zagen liet hoofd van een jongen man die duidelijk geleek op de beschrijving die men ons gegeven heeft. Nu kan ik gaan nietwaar? zeide Pascal. Straks! riep "Cournier, 't Is erg on beleefd dat je zoo'n haast wilt maken om uit ons gezelschap te komen. Ver- voel je je dan bij" ons? Dat nu juist niet, mijnheer, maar Hou je menu, stommeling. Kom'jon gens, vervolgde hij zich M zijn makers deren en ze tot hunne 11, 12 of 13 jaar eene soort excommunicatie op te leggen, door niets gerechtvaardigd in opzicht der grondbeginselen. Alsnu heeft Rome al de hinderpaion omvergeworpen, bij middel van welke door een onbewust overblijfsel van Jan senisme de geloovigen van welken ou derdom ook gescheiden waren van het H. Sacrament, ware bron van het chris telijk leven. Om zich rekening te geven van de overeenkomst der beslissingen van Rome met de theologische grond beginselen, di& de stof beheerschen ,is het voldoende het decreet te lezen. De overtuiging dringt zich aanstonds op, dat de H. Stoel de waarheid zou te kort hebben gedaan, indien hij zich had laten beïnvloeden door de mogelijke gevolgen van het decreet voor de praktijk van den godsdienst in vele landen. Evenals de apostelen heeft Pius X tot zichzelven moeten zeggen„Non possumus non loqui". Wij kunnen niet nalaten de waar heid te zeggen wat de gevolgen aan gaat, God zal er in voorzien en zoo als een beleend spreekwoord zegt: „Doe wel en ziet niet om Het is niettemin waar, dat op 't eerstte gezicht, in bijna alle landen over de Al pen, het nieuw decreet van aard schijnt de as te verplaatsen van de godsdien stige vorming der eerste jeugd, welke men Slechts tot de H. Tafel toeliet na verscheidene jaren de ca'techismusles te hebben gevolgd, bekroond_ met eene reeds zeer ontwikkelde kennis van de christelijke leering. De geestelijkheid, de Eerste Communie beschouwend! als't doel door alle christelijjke families na gestreefd bediende zich van dien wensch als van een hefboom, in veel gevallen beschouwd als de eenig doelmatige, om eene kennis van den godsdienst te be komen voldoende voor de rest van het leven en eene praktijk van de gods dienstige oefeningen, die minstens ee„ige jaren zou duren. Al te dikwijls inderdaad, vooral onder de werkliedenklasse, be kwam men lets in di topzicht tot aan de Eerste Communie, en, eens die gedaan, gaf de jeugd zich over aan onverschil ligheid. 't Was al iets gewonnen dacht Ide geestelijkheid, de prille jeugd onder den invloed van den godsdienst te kunnen houden tot de jaren der Eerste Comtnu nie, bepaald op een tamelijk laat tijdstip Om die reden was er vóór de jaren dei- Eerste Communie eene uitwendige tucht ingevoerd ,aan welke men streng hield, en welke aan de pastoors de be slissing overliet, van de toelating tot de Eerste Communie, volgens zekere regels, die zorgvuldig vastgesteld waren Na het thans verschenen decreet kan die handelwijze niet langer in stand blij- -ven. Niet alleen is zij veroordeeld, maar men doet in zekeren zin een beroep op het christene volk zelf, opdat het niet langer onkundig blijve van zijne rechten en zijne plichten in dit opzicht. De tot hiertoe bestaande gebruiken waren ge steund het dient erkend, op zeer ern stige gronden en zij konden stellig steu nen op de zienswijze van zeer eerbied waardige theologanten. Niettemin had Rome van zijnen kant, het nooit uitge- gelegd en het ook niet formeel goed gekeurd overigens. Reeds oude beslui ten, herinnerd door het laatste decreet, lieten zelfs toe te voorzien dat vroeg of laat Rome zou spreken in den zin als het nu gedaan heeft. Vandaag dient er gezegdRoma locuta, causa finita, Rome heeft gesproken, de zaak is be slist. Uit de Pers» Onvereenigbare betrekkingen. Naar aanleiding van het ingediende Wetsontwerp tot herziening van onze wet geving op die naainlooze vennootschap pen wijst die „Nieuwe Rott. Ct." op „het aanvaarden der betrekking van commis saris van een vennootschap door per sonen, wier ambt hen daarvan moest te rughouden: uit kiieschheid, waar zij be grijpen kunnen, dat juist de ambtstitel de aanleiding was, dat men hen riep; uit berekening, waar de mogelijkehid voor hen kan bestaan, betrokken te worden in handelingen, die de hoogheid van het ambt in gevaar kunnen brengen. Herin- nerd wordt aan Thorbecke's eisch aai» zijn collega's om hun betrekkingen als commissaris neer te leggen,hoe deze re gel lang is blijven bestaan, doch gaande weg verslapt is. wendend ik meen "dat 'tuu 't juiste oogen blik is om de vijftgi pistolen 1) te verdie nen, die wij nog hebben moeten. Ja, vooruit! riep Grimauld, laten we uSdelijk dat krot aanvallen, en die pisto len verdienen. Waarom trek je zoo'n gezicht Je- han? vroeg die thef aan Lecourtoud. Omdat ik meen dat we beter tot de nacht konden wachten. Men zegt dat Montenay dapper als een leeuw is. Wij zijn acht man sterk. Ja, maar hij is versterkt in een huis. Een krot. Hij zal ons zien komen, zich verdedigen en wel eenige geweer- of pistoolschoten lossen, die de aandacht der dorpelingen zullen trekken. 't Zou wat, zeide Grimould, boeren... ik' alleen durf er wel tien aan. Ja, maar geen tien zeelieden. En te Saiiit-Martel zijn het allen zeelieden, üu^s m^nngn die ^ejt J^ng ziji^v^rjiup huid en dien duur verkoopen. Indien heit dorp ons in den rug aanviel, ,voor wij ge reed waren Jehan heeft gelijk, hernam de chef, 't is beter dat we in de bremverborgen blijven tot het nacht is. Maar, zeide de ander, als het wild zich in dien tijd uit de voeten 'maakt. Aan den zeekant is 'teen loodrech te wand, waar van onderen de golven op beuken. Luister maar. Men kon inderdaad het geloei der gol ven vernemen die vol kracht zidi wierpen tegen de rotsen aan de kust. Ja, maar aan den andei en kant, her nam Grimould, nijdiig omdat men zijn plan bij dat van Jehan achterstelde. Aan den anderen kant zullen wij de wacht houden, hernam Lacourtaud. "En dan, hernam de chef, zal 5k zoo dicht mogelijk bij de "deur scMkhvachtcn plaatsen. •Twoe mannen vfci scholen zioh voor de hut tussclicn d£ ajuir.planLepi, ^ojo4 dat nie mand zonder dat zij 't bemerkten uit de hut kon gaan. De andere bandiieten bleven tusschen de brem verborgen. Tegen tien uur in den avond, toen de lichten uitgedoofd waren, ging Vincent met zijn mannen naar de beide schildwach ten. 'Als de vogel maar niet gevlogen is, mompelde Grimould, die nog 'steeds uit zijn humeur was. 'Neen, zeide een der schildwachten,, zoo juist zagen wij hem nog een venster openen en naar buiten zientoen hoorden wij een kind schreeuwen, en hij sloot het venster weer. Welnu, vrienden, zeide de chef, het wild is er nog: twee pistolen extra voor dengen, die hem het eerst treft. Voor waarts 'En allen stormden tegelijk op de hut aan. (Wordt vervolgd.) 1) Pistool oude gouden munt vafl pl.m. 10 gulden.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5