27 De Kerkvervolging in Spanje. Ie Jaargang, No. 271. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Augustus 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenliandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Na afloop van de verkiezingen kon *Ca- jialejas met gerustheid en zofl&er groote Vrees voor tegenwerking zijn anti-clerica- 3e politiek beginnen. Het eerst werden de [kloosterlingen getroffen door zijn tyran- iniseerende maatregelen, .welke voor hen het bestaan allerzwaarst makenen dit geschiedde, ondanks verdragen, concor daten tusschen den H. Stoel en Spanje. ,Om zich te rechtvaardigen beriep Cana- Jejas zich op een in 1869 gegeven verkla ring van het in 1851 gesloten concordaat; .1869, nota bene, juist het jaar, ui 't ;welk jde revolutie, die koningin Isabella had verdreven, alle verdragen met voeten treedde, terwijl toch het concordaat van 1851 weer is hersteld en aangevuld en ïn de grondwet opgenomen in 't jaar .1872. Om het vijandige van "Canalejas' maat regelen nog beter te begrijpen, houde men in 't oog, dat -Spanje in verhou ding tot het aantal Katholieken minder kloosters telt dan de Vereenigde Staten, [België, Engeland en Duitschland, en ver- Volgens, dat de H. Stoel reeds belangrij ke wijzigingen in vroegere concordaten had toegestaan, dat n.L ook de kloos ters belasting zouden betalen, dat voor het oprichten van nieuwe huizen het ver lof van den Staat nóodig is en meer an dere con cessie's. Na deze aanval op de kloosterorden heeft Ca na Ie jas een nog brutaler inbreuk gemaakt op het concordaat, neergelegd in de grondwet. Om dit goed te begrijpen het volgende Is 1851 bepaalde een tusschen Pius IX |en Isabella gesloten concordaat dat de R. K. godsdienst de eenige godsdienst is der Spaanscben natie met uitsluiting van el ken anderen eeredienst. Naar aanleiding van dit concordaat is in de grondwet van 1876 opgenomen het volgend artikel welk veel besproken art. 11 we hier in zijn geheel laten volgen. Artikel 11 1. "De Katholieke, Apos tolische, Roomsche godsdienst is de gods dienst van den Staat. De staat verbindt zich den godsdienst en zijne dienaren te onderhouden. 2. Niemand zal op Spaansch grondgebied worden bemoeilijkt pin 'zijn godsdienstige overtuiging of om de uitoefening van zijn godsdienst, veron dersteld dat hij niet in strijd komt Sn et de christelijke moraal. 3. Verboden zijn alle openbare uitingen en plechtigheden Van eiken anderen godsdienst dan 'de Staatsgodsdienst. Deze 3 weid in October van hetzelf de jaar nader verklaard: onder openbare uitingen en plechtigheden wordt ver staan het openbaar vertoonen van vaan dels en banieren, het doen van openbare mededeelingen, en 'het aanbrengen van .opschriften en zinnebeelden op gt-bouwen. Canalejas had doorzijn bepalingen voor de kloosterlingen 1 reeds geschonden, jen in Juni vaardigde hij een wet uit, in- druischende tegen 3, waardoor het aanbrengen van zinnebeelden en opschrif ten op gebouwen geoorloofd werd en andere rechten aan de nTet-katho:ieken .werden gegeven. Is de Kerk dan zoo onverdraagzaam, dat zij- tegen de verdraagzame bepalin gen van Canalejas heftig en krachtig protesteert? Deze vraag, welke als een bitter' verwijt in deze dagen r 'de Kerk wordt geslingerd, willen we eens in zijn geheel en zoo duidelijk moge lijk volgens de Katholieke beginselen beantwoorden. Ten eerste: de Kerk wil de d w a- lenden niet dwingen zich tot Haar te keeren integendeel, het is hare leer |dat deze, zoolang het licht der waarheid Jhun goede trouw niet verdrijft, in die goede trouw moeten blijven. Over eenkomstig deze leer is 2 van art. 11. Doch ten tweede: het volgt uit het beginsel, n.l. dat zij is de eenige-ware Kerk, dat zij het recht heeft de dwaal leer. uit het openbaar leven te weren, als zijnde een openlijke strijd tegen ha re ouvereiniteit, eene beleediging van de ééne ondeelbare waarheid, die in [Haar is belichaamd. (derde; V.an dit recht kan de Kerk! afstand doen om gewichtige re- kernen, zooals zij iht doet in landen van verschillende godsdiensten. En ten vierde: als we het optreden der Kerk tegenover Canalejas' handel wijze rechtvaardigen, dan bedoelen we geenszins te zeggen dat de Kerk geen vrijheden aan de andere godsdiensten in deze omstandigheden wil toestaan. Dit ligt buiten onze kwestie. Canalejas heeft gesteld een daad van de grootste onrechtvaardigheid en de bru taalste onverdraagzaamheid tegenover de Kerk, o md a t hij eigenmachtig, zon der overleg met de Kerkelijke overheid, is opgetreden op een ge bied, hetwelk eerstens uit zijn aard be hoort tot de kerkelijke bevoegdheid en de Kerk heeft haar recht te handhaven of vrijwillig van dat recht afstand te doen en hetwelk vervolgens door een concordaat aan de Kerk was aangewe zen, zoodat verandering zonder godd- keuring der kerk en contractbreuk is. Als wij nu nog letten op de omstan digheden, welke Canalejas' daad verge zellen, o.a. de maatregelen tegenover de kloosterlingen, het niet meer ver plichtend stellen voor de leden van de Cortes om den eed af te Dggen op het kruis en Evangelie-boek, dan moeten we tot het besluit komen, dat Canalejas onder den schijn van verdraagzaamheid een tyrannieke vervolging tegen de Kerk bedoelt. En na dit alles wil Canalejas de Kerk verwijten, dat ze niet verder wil door zetten onderhandelingen betreffende het concordaat, die begonnen waren onJder Maura en reeds hadden bewerkt eeni ge wijzigingen betreffende de kloosters. Onder dit voorwendsel terwijl ieder begrijpt, dat de Kerk niet onderhandelen kan voor de herroeping van de haar smadelijk beleedigende besluiten riep Canalejas den Spaanschen gezant Ojeda uit Rome terug, welk feit de H .Stoel moest beantwoorden door haar gezant uit Madrid te laten vertrekken. Zijn nu de diplomatieke betrekkingen tusschen Rome en Spanje verbroken De Spaanschie gezant Ojeda, heeft ver klaard, dat zijne regeering slechts be doelt de onderhandelingen te eindigen' en niet «alle diplomatieke betrekkingen te verbreken. Hoe het zij, er is een klove, een aller diepste klove tusschen Rome en Spanje. Dit treurige feit zien de Spaansche Ka tholieken inzij zenden verzoekschrif ten aan hun vorst en willen groote ma nifestaties houden. De pers heeft ons medegedeeld, dat de Katholieken zoo verstandig zijn geweest om een betoo ging te San Sebastian niet door te zet ten, nadat het verbod van de regeering was gekomenzij zouden anders den schijn op zich geladen hebben tegen den koning in opstand te komen. De berichten van de laatste dagen doen ons kennen de uiterste vredelievendhid van de H. Stoel, die zoo meldde ons tenminste de pers poigingem aanwendt om met de Spaansche regeering te on derhandelen. leder zal na het gesprokene geen hoog idee hebben opgevat van de Ka tholiciteit van Spanje's vorst, Alfonsus XIII. Hoe is dit te verklaren van een vorst, die om zijn openbare en ridder lijke uitingen van Katholiciteit den eer bied en achting van de Katholieke we reld had veroverd. Men schrijft dit toe deels aan "den in vloed van het protestantsche Engelsche hof, en in 't bijzonder van de moeder zijner gemalin wïj weten "dat Alfons is gehuwd met de bekende Engelsche prin ses Ena van Battenberg 'deels ook aan den invloed, welken Canalejas reeds lang op den Spaanschen koning uit oefent. In elk geval laadt Alfons een zware verantwoording op zich we heb ben immers gezien, dat als de koning een nieuwen minister benoemt, tevens de Cortes zijn omgeslagen. Alles is dus in Alfons macht. Even zij hier nog gewezen op de par tij der Carlisten, welke de pers ons zoo dikwijls dezer dagen noemt. In Spanje was sinds 1817 met goedvinden van de Cortes de z.g. Salische wet inge voerd, d.w.z. bij gebrek aan mannelijke nakomelingen moet de broeder van den overleden vorst opvolgen. In 1830 schaf te Ferdinand VII op aandringen van zijn gemalin Maria Christina deze wet af ten voordeele van zijn dochter Isabelle. Deze willekeurige handeling lokte ver. zet van een deel der bevolking, hetwelk zich verklaarde voor den broeder des konings, Don Carlos. Sinds dien1 tijd lezen we in Spanje's geschiedenis meer dere malen van opstanden van de C a r- listen. Door bemiddeling van Leo XIII heeft echter deze_ partij zich ver zoend met de heerschende dynastie, maar tengevolge van Alfonsus' gedrag open baart zich den laatsten tijd weder een sympathie voor Don Carlos' nakomeling Don Jaime. Wij hopen door het korte overzicht der feiten, en het belichten van de zoo duistere Spaansche politiek, het volgen van den verderen loop der ge schiedenis makkelijker te maken. Mogen de Spaansche Katholieken voortgaan met de innerlijke versterking hunner organisatie'smogen zij vol brengen het voornemen om in de Cortes zoo spoedig mogelijk de regeering te interpelleeren, maar vooral mogen zij eindigen met die duistere politieke knoeierijen, welke zonder twijfel de oor zaak zijn, dat godsdiensthaters het be wind in handen hebben van een land, welks bevolking, ondanks alle fouten, toch nog geechht is aan den Katholieken godsdienst. W. Uit de Leidsche Vroedschap. Een zomersche agenda en een Zomer- sche Raad Dat wil zeggen, een agenda met veel kleingoed en weinig belangrijks, en een zeer onvoltallige Raadmaar 24 leden present. Bij de stemmingen een verrassing; met 13 tegen 11 stemmen werd als nummer één op de voordracht voor 't College van zetters voor 's Rijks directe belastin gen geplaatst de heer J. Karstens JAzn. een anti-revolutionair. Blijkbaar wilde men ook in dit college streven naar even redige vertegenwoordiging. Lang werd gepraat over de vraag, of aan den Gemeente-apotheker verlof zou worden gegeven, een lectoraat aan de Universiteit waar te nemen. Na bestrij ding door de heeren Bosch, Sijtsma en Zwiers en verdediging door de heeren Roem «en van der Eist, werd het verj- lof met 14 tegen 10 stemmen gewei gerd. Hoe gek 't ook moge schijnenhier zat 't Openbaar Slachthuis tusschen het Rapport der Raadscommissie, waarin zoo krachtig tegen 't bekleeden van bij betrekkingen was gewaarschuwd, oefen de gewis grooten invloed uit. Dit rapport kwam vooral ter spra ke bij de behandeling van het voorstel den beer Bosch e. a., om het salaris van den Directeur van 't Openbaar Slachthuis te bepalen niet meer op f 3000.—, maar op f 2500, met een verhooging om die 2 jaren, van f 100, tot een maximum van f 3000. De beer Bosch, zelf lid ctier bui tengewone slachthuiscommissie, merkte met een van verontwaardiging trillend stem op, dat noch in bet advies der slachthuiscommissie, noch in 't pread vies van B. en W. ook maar met een woord van 't Rapport werd gewaagd. Mr. Aalberse "deed dit na hem nog eens dunnetjes over. Hij meende in den geest van den Raad te spreken, wanneer hij openlijk hulde bracht aan het werk dezer buitengewone commissiezeker, niet ieder zaf 't met alle conclusies eens zijn, maar "dit mag ons niet weer houden onzen dank uit te spreken aan hen, die zich belangeloos, zoo verdien stelijk voor de gemeente hebben ge maakt. In 't bijzonder bracht Mr. Aal berse nog hulde aan den voorzitter dier commissie. Dr. Meuleman a,an wiens voortvarendheid en doorzettingskracht het zeker voor een groot deel te dan ken is, dat de commissie, niettegen staande allerlei tegenspoed, haar taak ten slotte toch zoo goed heeft volbracht en aan den Secretaris der Commis sie, Mr. de Vries van Heijst, die het uitstekend geschreven rapport had op gesteld. Door applaus gaven de leden hun in stemming te kennen. Aan het slot der vergadering "kwam de Burgemeester 't nog eens over doen, In ongeveer dezelfde bewoordingen, bracht hij hulde aan "de commissie, méér in 't bijzonder namens B. en W. En de Raad applaudiseerde. d&t al fflqgst gr over 't voorste] Bosch gestemd worden. Het werd krach tig bestreden door den wethouder Ker- stens enden heer Sijtsma, beiden zeer verwonderd, dat ze 't zoo Aart- roerend met elkaar eens waren. "De bestrijding door Mr. Kersten,s maakte blijkbaar wel indruk op de Raads leden. Tenminste, de Heer A. Mulder kwam met een motie, waarvan de strek king waswe zullen de f 3000 'toestaan mits voortaan de directeur geen bijbe trekkingen mag waarnemen zonder toe stemming van den Raad. (Tot nu toe konden B. ten W. toestemming geven.) Namens de meerderheid van B. en W. verklaarde de voorzitter dat een derge- ^elijk voorstel van ben te wachten was. Subiet trok nu de heer Mulder zijn' motie en de heer Bosch zijn voorstel in. Tenslotte nog een kleine schermutse ling over het verhoogen van het subsidie voor Mathesis Scientiarum ge- nitrix. De heer Hoogeboom wilde nog meer geven dan gevraagd was, opdat er leeraren der school later gepension- neerd konden wordn. De heer Sijtsma kwam daar stevig ge harnast tegen opzijn voornaamste ar gument was: die leeraren krijgen bijna allen al uit anderen hoofde pensioen. De Heer Hoogeboom pruttelde nog wat te gen, maar met 15 tegen 9 stemmen zet te de Raad hem een knip op den neus. Men ziet, heel veel belangrijks le-> verde deze raadszitting niet op. Toch duurde ze tot bij vijven. De goede wer king van den •electrischen ventilator deed blijkbaar de heeren minder sterk naar 't einde verlangen. Maar zou dat ding niet wat minder lawaai kunnen maken? BUITENLAND. Duitschland. De keizer, heeft na ^wee jaren te heb ben gezwegen in Koningsbergen ter eere der provincie Oost-Pruisen een rede ge- gehouden. Deze was hoofdzakelijk gericht tegen het parlement en het volk. Men vreest dat zijn woorden een ge weldigen storm zullen te voorschijn roe pen. In hoofdtrekken luidden de keizerlijke woorden ails volgt: Hij gewaagde van de nauwe banden, dd-e de trouwe koningsstad der provin cie Oost-Pruisen met het koninklijke huis verbonden en herinnerde er aan ,dat de groote kerkvorst zich daar krachtens eigen recht tot souverein hertog in Prui sen gemaakt en zijn zoon zich daar de ko ninklijke kroon op het hoofd gezet had. Daar heeft ook gezeteld de groote sol datenkeizer der Franschen en liet stad en lande zijne onmeedoogende hand voe len. Daar werd échter ook het denk beeld om het vaderland in opstand te laten komen en vrij te maken voor het eerst tot daad, in een tijd van verval. Die opstand was ondenkbaar geweest zonder koningin "Louise van wien genoeg in het licht kan gesteld worde» dat zij te midden van het algemeene ver val van het vaderland de eenige is ge weest, die nooit aan de toekomst van het vaderland heeft getwijfeld. Konin gin Louise leert ons, dat wij mannen alle krijgsmansdeugden moeten beoefenen en altijd bereid moeten zijn, om onze krijgstoerusting zonder dat er iets aan hapert, in stand te houden, wegens den geweldigen vooruitgang van naburige mogendheden. Alleen op onze krijgstoe rusting berust onze vrede. Onze vrouwien moeten van de Konin gin leeren, dat de voornaamste taak van de Duitsche vrouw niet op het ge bied van het vergaderings- en vereni gingswezen ligt, maar in den stillen ar beid thuis in het gezin ,waar zij een jong geslacht moet grootbrengen tot ge hoorzaamheid en dit moet leeren, dat het ier niet om te doen isr zijn leven te te leiden ten koste van anderen, maar alleen op het vaderland het oog te rich ten. De Keizer besloot: Mijzelven beschou wende als een werktuig des Heeren, zonder te letten op de opvattingen en meeningen van den dag, ga ik mijn weg, die alleen naar het\velzijn en de vreedza me ontwikkeling van het vaderland is ge richt; maar ik heb daarbij de mede werking van een iegelijk in den lande noodig De Keizer ledigde daarna /yjn glas pp de provincie Oost-Pruisen. Italië. De hertog der Abruzzen schijnt dan, toch eindelijk alle bezwaren te hebben oveAvonnen, jdie aan zijn huwelijk met miss ELkins, den dochter van een Ameri- kaanschen senator ,in den weg ston|den. Te Bazel is n.l. volgens een mededeeling van Secoio, nadat koninginAveduwe Mar* gherita hare toestemming had verleend, tot de lechtver bintenis besloten. De familie Elkins zou gisteravond te te Parijs aankomen en aldaar een weekj verblijven. Binnen -enkele dagen zal de verloving bekend worden gemaakt, als tenminste riiet weer eën tegenbericht komt. BINNENLAND. De Zeven Provinciën naar Kaapstad. 7>laar de „N. Ct." verneemt, zal Hr. Ms. De Zeven Provinciën, onder comman do van den kapitein ter 2ee F. Bauduin,- ter gelegenheid van Öe opening van het Zuid-Afrikaansche Unie parlement, in No- vember een bezoek brengen aan Kaapstad H. M. de Koningin-Moeder op de Loosdrechtsche plassen. Gister middag na de lunch heeft H. M* de Koningin-Moeder zich met haar gas ten, den prins en de prinses van Teek, ver gezeld van Haar gevo'lg, freule van Itter- sum, freule van der Poll en jhr. Schim- melpenninck, per automobiel naar Zuijlen begeven, om een boottocht te maken opj de Vecht en de Loosdrechtsche plassen^ In Zuilen verlieten de hooge bezoekers de auto en begaven zich op een gereedi liggende motorboot, waarmede men langs de Vecht ging naar de Muidensche sluis, alwaar het vaaVtuig geschut werii. Nadat men «enigen tijd op de plassen had rond gevaren, werd er koers gezet naaFMuije- veiid, waar hei gezelschap eéruge oudel huisjey bezichtigde. Van daar zette de boot koers naar Üud- Loosdrecht. ,Toen de hooge bezoekers daar tegen zes uur aankwamen, was er een groote menigte op de jjeen. Er lagen talrijke gepavoiseerde jachten, wherries en andere vaartuigen. De landing ging niet gemakkelijk, doch gelukte spoedig, toen verscheidene rappe handen die boot vlak voor den .steiger trokken. De burgemeester der gemeentel Loosdrecht verwelkomde de hooge be zoekers en werd door H. M. de Konin gin-Moeder toegesproken. H. M. bedank te den heer Vlug voor zijn geleide en sprak haar hooge tevredenheid uit over den tocht. De 17-jarige dochter van den heer Vlug bood H. M. een ruiker aan. Hierna stap te het hooge gezelschap in de gereed staande automobiel. Bij de openbare) school werd stilgehouden', daar stonden de schoolkinderen, dae de vorstelijke per sonen toezongen. Haagsche Gemeentebegrooting. B. en W. van 's Gravenhage hebbert den Gemeenteraad aangeboden de be grooting der gemeente. De totale ontvangsten der gemeen te voor 1911 worden geraamd opj f 19,954.554. 711/2 en de totale uitga- 5ven op f 19.821.212.211/2, zoodat de begrooting sluit met een batig saldo' van f 133.342.50. Tot verklaring van dit batig saldoj moge dienen dat aan de 31/2 pCt. tram- leeningen, groot f 3.000.000 en! f 1.250.000, respectievelijk aangegaan in 1905 en 1906, de halfjaarlijksche cou pons vervallen op 2 Januari 1912 zoo dat op dien datum door de gemeente aan rente moet worden betaald f 73.342.50 en aan aflossing f 60.000 ,dus in to taal f 133.342.50, terwijl die rente eh aflossing door de H. T. M. aan de ge meente wordt betaald in 1911. De stijging der gewone uitgaven, om gerekend de postenrente en aflossing van geldleeningen en onvoorziene uitgaf ven bedraagt van 1910 op 1911| f 285,356.99V2 tegenover een stijging van f 686,897.73^> Van 1909 op 1910. De totale gemeenteschuld bédraagt thans f 43.571,000, waarop in 1910 ia) of wordt afgelost f901.000, blijft f 42.670.000. Ongerekend de postenopcenten peZw soneel en inkomstenbelasting, jbedraagf

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1