23 BUITENLAND. Ie Jaargang, No. 267. Ste Zmióohc Sou/tont Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Augustus 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Leidsche Slachthuiszaken, III- ,i (Ingezonden.) In hiert rapport der buitengewone sfacht- fiuiscommissie treffen wij de mediedqeMng aan, dat de voortdurende .actLe van. 'den leant tier slagers tegen tiet slachthuis en "■de vele adressen, die van de zijde hunner yei eenigingen, telkens weer den Raad be reiken, de taak van den Directeur ver zwaard hebben. Volkomen terecht, want de Directeur is telkens geroepen om B. en en de Sliadhithuiscommissie van advies te dre inen, wanneer de gebrujkjers van ihet slachthuis met wenschen of klachten ko men aandragen. Niet altijd zijn wensdhen voor inwilli ging vatbaar, al lijkt het soms 'heel gie- jnakk-elijk aan een verzoék te voldoen; ievenmin zijn klachten steeds gemotiveerd zoo zal' hien volstrekt niet alle adressen yan slagers aan den gemeenteraad kunnen .ondersteunen en zal soms ook wel eens iets gevraagd zijn, dat mef dien .besten Wil ter wereld niet te geven was. Die adressen, die actie hadtdien «echter een andere oorzaak. Directeur en slagers hebben tot dusverre tegenover elkander gestaan als twee partijen met 'heterogene belangen; de.goede toon "en "de noodiige Samenwerking heeft ontbroken. Alle schuld ligt niet aan den man, 'die idoor den gemeenteraad aan net hoofdi van idie inrichting is gesteld. Maar feilen heeft de Slachthuisdirecteur ongetwijfeld be gaan. In zijn minder tactisch optreden heeft de slagerstede een vruchtbaren voedings bodem gevonden. De Directeur van het slachthuis is er niet in geslaagd door een beleidvol jen bezadigd |h andelfen den tegeri§tan,d der slagers tegen zijne inrichting te overwin nen. Hij heeft daar gezeteld als man der wetenschap, niet als man der practijk: hij heeft het abattoir bestuurd volgens in structie e« verordeningen, zonder koop mansgeest en koopmanshandigheid, zon der voordeet te slaan uit die zaken, waar- ,uit voor het slachthuis vocideel te halen Was. Het weten geven en nemen schijnt den Directeur vreemd gebleven 'te zijn; hij Verschudt zich bij zijne Verantwoording achter verordeningen en instructies en staat dan volkomen in zijn recht Maar beter ware het o. i. geweest, als de Di recteur had gezegd: ik heb de verorde ning moeten overtreden, doah ik heb den bloei van het slachthuis bevorderd. Zijne taak werd in het laatste geval er niet ge makkelijker door maar wel dankbaardier. W-ant veel moeilijker is het een impopu laire instelling gewild te maken, dan de lm populariteit nog meer te vergrooten. Men behoeft toch heusch geen slager "te zijn ,om te zi«en dat des directeurs nouding ten opzichte van de koelcelverbruikers .verre van inschikkelijk is te noemen. De commissie die over deze quaestie .uitvoerig haar Licht laat schijnen en In meerdere opzichten aan de verlangens der klagers v?H tegemoet komen, adht het van (het grootste belang, dat van het koelhuis een zoo groot mogelijk gebruik gemaakt wordt om dat het juist het koel huis is, dat een slachthuis duur maakt. IMaar daartegenover staat, dat voor ÏÏe sla gers het koelhuis een van de grootste yoordaalen van het slachthuis is. In Groningen ,Nijmegen, Maastricht en ',Utredht is dan ook de koelhuis ruim te bijna geheel in gebruik. Alleen 'Ledden maakt eene uitzondering; hier blijft bij- pa 'del helft der beschikbare plaats onbe nut. "Ondanks belangen van slagers jen eiacnthuis zoo parallel liepen, heeft de /Directeur door een gestreng optreden we ten te bewerken, dat het koelhuis voor de jgetneerröe oen verliespost werd en voor d^ slagers, die gaarne er gebruik van zouden piaken, niet te verkrijgen was. Van de vele grieven, door de slagers te berde gebracht, meenen wij dat de voornaamste zijnhet door den direc teur bepalen, welke ruimte een slager tnoet huren en het bewaren van vleesch in het voorkoelhuis. De talrijke misbruiken, die elders zijn .Voorgekomen, schijnen handhaving yap' )de eerste clausule wenschelijk te maken. iWij gelooven niet, dat de directeur on gelijk had, toen hij dit stelsel invoer de. Allicht is een belanghebbende ge- eep zoo klein mogelijks jpirnte te huren, en het gevaar is dan volstrekt niet denkbeeldig, dat de gemeente be nadeeld wordt. Gaat men volgens een bepaald stelsel te werk!, dan is wille keur buitengesloten. De directeur moet evenwel een practisch1 man zijn, en voor overreding vatbaar, want ook Hij kan zadh in het bepalen dier koelcelruimte ver gissen. Geschiedt het in gemeenschap pelijk overleg moet een slager eveneens van toegeven weten, omdat ook voor hem het koelhuis vap groote beteeken is is, In de tweede zaak1, het bewaren van geslachte dieren in het voorkoelhuis, staan wij aap de zijde van'de slagers, 't Is pns onbegrijpelijk, waarom' wel 2 helften van een varken, en niet één, wel vier pooten van een koe en niet flrie in het voorkoelhuis mogen worden pp- gehangen. Zulk een bepaling is hatelijk Bij gebruik van het koelhuis zijn de sLagers verplicht de geslachte dieren eerst zes uur in het voorkoelhuis te han gen, alvorens ze naar èet achterkoel- hui/s te brengen. Nu gebeurt het meermalen, dat een slager een stuk vleesch noodig heeft, voordat het geslachte dier zes uur in het voorkoelhuis heeft gehangen. Hij staat dan voor de keus, óf zijn cliënten niet te bedienen, óf het gc- heele dier naar zijn winkel te vervoeren. Doet hij het laatste, dan gaat het voor deel van het koelhuis voor hem ver loren doet hij 't eerste, dan loopt hij kans, dat zijn cliënten bij hem vandaan gaan. Men zou nog kunnen opmerken, dat een koelhuis een slager in staat stelt een goede voorraad vleesch te hebben. Hij behoeft toch niet op 't laatste oogen- blik te slachten. Een èlager is echter "handelsman, en als de veeprijzen zeer hoog zijn, (zooals nu reeds maanden en maanden achtereen het geval is) kbopt hij mond jesmaat in de hoop, dat de volgende week de markt billijker zal zijn. Dit is rationeel en daarom kan hij reeds spoedig nadat geslacht is, vleesch noo dig hebben. Van de Commissie is het zeer goed gezien, dat zij met deze eischen van de practijk rekening wil houden en het mo gelijk wil maken, dat ook gedeelten van geslachte dieren in het voorkoelhuis mo gen worden opgeborgen. De wenschen van openstelling van het koelhuis op Zondag, over de uren van openstelling, het leggen van vleesch op den bodem der cellen e.d. kunnen hier verder onbesproken blijven. De lengte onzer beschouwingen zou te zeer uit dijen. Nog enkele bemerkingen over den ijs- verkoop, waarbij de directeur evenmin blijk heeft gegeven van veel practischen zin. Voor hem toch zal het dienaangaande in het rapport medegedeelde geen nieuws bevatten. Dat de slagers staven van 25 K.G. wenschten, moet den di recteur reeds lang bekend zijn. Toch1 hebben bij hem steeds bezwaren bestaan hieraan te voldoen, ondanks de slagers nagenoeg geen ijs van het slachthuis betrokken. Over de quaestie van rond brengen spreken wij niet eens. Wij kun nen ons indenken', dat de directeur hui verig was hiermede te beginnen, maar alweder geeft het rapport geen voldoen de opheldering, waarom staven van 12Va K.G. inplaats van 25 K.G. werden ge maakt. De Commissie becijfert, dat uit den ijsverkoop een meerdere winst van min stens f 1000 te halen ïs, vertrouwend ïjatuurlijk op de beloften der slagers het ijs van het abattoir te zullen be trekken Uit den opzet, de inrichting en de exploitatie van ons slachthuis blijkt maar al te zeer, hoe het te betreuren is, als een uitsluitend wetenschappelijk' mensch optreedt als hoofd eener instelling, die aan zoovelerlei eischen van de practijkj moet beantwoorden. Bij de "benoeming van dien nieuwen titularis moet daarom niet voorop staan bezuiniging van eenige honderden gul dens tractement, maar allereerst deprac- ti'sche geschiktheid voor het moeilijke ambt «.De te benoemen directeur pióejt geen wetenschappelijk man zijn; dan blijft ons slachthuis een schadepost ien een bron van twist. Een zware taak wacht het nieuwe hoofd. Slaagt hij er echter in door een jhet lij^hthuig bij ,dg gja- gers gewild te maken, dan zal hij alleen reeds door doelmatiger exploitatie het tekort weten te verminderen. T)e voor stellen toah der commissie om stal- en slachtgelden te verhoogen, zijn in de ge geven omstandigheden een volstrekt niet aanbevelenswaardige oplossing, Daarover in een volgend artikel. België. De brand te Brussel. Zooals reeds bekend is, hebben de En- gqlschen ieen advokaat genomen, die ee11 aanklacht indiende. Zij verzekerden, dat er hiermee niets vijandigs bedoeld w-erd, dat zij alleen wilden doen constateeren' waar de brand uitbrak, wat de oorzaak was, en of alle voorzorgsmaatregelen wa- rep getroffen. De Engélschen z'ijn dan ook wel het zwaarst getroffen. De Ga- zette schreef hierover: „Ieder bewonderde voora'l in de verbrande afdeeling het aar dewerk van Wiedgewood, Ruckin, Min- ton, Doulton en Bernard Moore, om slechts eenige beroemde namen fe noe men. Het Huis Wedge wood had sedert meer dan dertig jaar mets meer in het buitenland geëxposeerd. Het 'had naar de Brusselsobe tentoonstelling monsters van zijn zeldzaamste en meest bekende voor werpen gezonden, niet alleen in blauw, en wit, maar ook in zwart en wit, Per zisch „in Queen's" enz. Ongeveer niets voorwerpen van Bernard Moore, die men in een klein "taschje zou kunnen bergen, hadden tezamen een waarde van 75.000 frs. De collectie oude Engelscbe meu7>elen was voor 2i/2 millioen verzekerd. Zij be vatte meubelen tot van de 14e eeuw. Zij was verdeeld in vier hoofdgroepen, een groep, meubels uit het tijdperk der Ju- dors niet kostbaar gebeeldhouwd eiken hout, bestemd voor "het museum te To ronto. Dan verscheidene niet te vergoe den stukken in den stijl der Stuarts, welke waren ondergebracht in een zaal, waarvan de wanden waren versierd met twee go belins van TVlortlake (geleend van het Vic toria and Albert Museum) en een gobelin van Lono met een Ghineesch ony derwerp. Bij dezelfde groep "bevond ziidh een schoorsteen van notenhout in den stijl Karei II en een der mooiste fau teuils uit denzelfden tijd. In de derde plaats was er een zaal, waarvan de meu bels alle uit den tijd van .Willem III,, koningin Mary en koningin Anna stam den. Ten slotte een inriahting uit de 2e helft van de 18e eeuw, waaronder een kabinet mèï porselein, niet minder dan 250.000 frs. waard. Ook was er goud en zilverwerk uit het Albert and Victoria- museum, Volgens de Vlaamsche Gazet van Brus sel is de heropening van het afgebrande gedeelte 'der tentoonstelling op 10 Sep tember bepaald. Brussel-Kermis zal dan geheel opnieuw opgebouwd zijn. Aan het zelfde blad pntleenen we nog het vol gende Plundering door soldaten. Het krijgs- gerecht heeft een onderzoek ingesteM over de feiten die ter algemeene jkeuinis, zijn gebracht. Soldaten hebben tijdens den brand niet aan de plundterzucht kunnen weerstaan. In de kelders van "Brussel- Kermis zijn de deuren ingestampt en wer den flesschen champagne geledigd. Zelfs zijn ten gevolge van overmatig drank gebruik twee soldaten 'door delirium tre mens aangetast. Eenige soldaten, die juweelen hadden gestolen, hebben die weergebracht, zeg- gend dat ze <Ëe gevonden hebben. J/wee soldaten zijn op heeterdaad van plunde ring eener vitrien betrapt. Al de plichtigen Zullen streng wórden vervolgd. Een zeker aantal blewakers van léene vreemde afdeeling zijn sedert den brand niet meer gezien geweest. Men vermoedt terecht dat zij zich aan plundering hebben overgeleverd en op de vludht zijn gegaan. Hun signalement is langs alle kanten rondgestuurd^ Het Hbl. van Antw .schrijft: Men zou nu aan den stroom Van het Volk zeggen, (djat de ramp toch1 geene onherstelbare gevolgen zal hebben. Zon- heeft mes 4MSÖ fatelende fcej&ê- kers vastgesteld. Óp al de kiosken speel den de fanfaren en overal was er feest stemming en leute. De Fransche sectie was weer open en in Oud-Brussel was het weer een woeling van belang. Des avonds verlichting der hovingen en groot vuurwerk. Wij leven snel in onze eeuw van electriciteit binnen 8 «dagen is de brand vergeten. De Etoile ontvangt een brief van een zijner lezers, die er de aandacht op in roept, dat hij verleden week Maandag personen ontmoette in de machinehal len, met een sigaar of sigaret in den mond, en Woensdag, in de afdeeling onderwijs, een persoon me~t een bran dende sigaar in de hand. Eene betreurlijke dwaling is begaan geweest ten opzichte van een bewaker, die betrapt was geworden in de Fran sche sectie, tijdens den brand, op het oogenblik, dat hij juweelen in den zak stak £n die onmiddellijk in de gevan genis was gebracht. Die man is Za terdag losgelaten, nadat de exposanten waren komen verklaren, dat hij, vóór men hem aanhield, reeds voor 32.000 fr. juweelen had gered en aan de eigenaars overhandigd. Een priester heeft aan M. Storms een pak juweelen teruggebracht, hem' door een biechteling overhandigd. Een soldaat heeft laten vragen aan wien hij een voorwerp ,dat hij gevonden had, moest terugzenden. M. Oscans, van de Turksche sectie, heeft de politie verwittigd, dat men hem voor 2500 fr. juweelen heeft ont vreemd. Ziehier de juweelen, die vermist wor den in den stand van M.M. Laventure van Parijsdevant de corsage in pla tina, bezet met briljanten ,7000 frs. gouden ring met vier briljanten, in den vorm van een kruis, 4000 £rs.ring met een briljant en een smaragd 2000 frs. en 6 ringen ter gezamenlijke waar de van 7000 francs. Een ander tentoonstelier vermist hemdsknoopen in briljant, waarde 3000 francs. Egmont en Hoorne en de vrijdenkerij. Wij lezen in het „Hbl. van Antw.": Zondag hebben de internationale fede ratie van vrijdenkersvereenigingen, de „Ligu? des Droits de I'Homme" en eenige ander^ maconnieke liberaal-socia listische kringen te Brussel manifesta tie gespeeld. Zij gingen namelijk een steen inhuldi gen, gemetseld in het gaanpad op de Groote Markt, vóór het gebouw gezegd „Huis des Konings" en waarop het vol gende opschrift is ingebeiteld: Ter nagedachtenis der graven van Eg mont en van Hoorn, te dezer plaatse ont hoofd, op bevel van Philips II in 1568 om de vrijheid van geweten te hebben verdedigd. „Die steen werd hun gewijd door het internationaal comiteit, ingesteld ter her denking van den heldhaftigen dood) van Francesco Ferrer, neergeschoten te Montjuich, voor dezelfde oorzaak in 1909". 't Is waarachtig gelukkig voor de inrichters dat de dooden niet opstaan uit hun graf, wanb't is te vreezen dat de twee edele vaderlanders, die Egmont en Hoorn waren, niet weinig verzet .zou den aangeteekend hebben tegen dat sa menkoppelen van hunnen naam met dien van den Spaanschen anarchist en revo- tutionnair. Maar zoo nauw zien de vrijden kers piet bij hunnen veldtocht om; .den geest van het volk te misleiden. Duitschland. De Katholiekendag te Augsburg. De 57e Duiisdhe Katholiekendag te Augsburgis Zaterdagavond geopend door plechtig gelui der klokken van alle kerken, der stad. Zondagochtend werd in dien Dom een Hoogmis opgedragen ter eere van den H. Geest, om Gods zegen af te smee- ken over den Katholiekendag, 's Middags had een plechtige optocht plaats van alle katholieke vereenigingen, die deelnemen aan den Katholiekendag. Geheel Augsburg is versierd ter fees telijke ontvangst "der gastien, die reeds in grooten getale mel alle treinen aankomen. De "eerste gasten zijn als ieder jaar de muzenzonen geweest mét hun bonte mufeeji opA jrn^t dga l^^hp^e^e^dag hun eigen vergadering vereenigen «en inej hun blije feesten geestdrift en opgewekt* held brengen onder de deelnemers va# den Katholiekendag. Eji dan komein de veteranen, die ini den strijd voor Üe rechten van het katho* lieke volk vergrijsde leiders der Duitschi§( katholieken, die de laatste gewichtige toe* bereidselen maken. Sodaal-d emoe raten en vrijdenkers pro* beeren in Augsburg afbreuk te doen aan éfen glans van den Katholiekendag en zijn zegenrijke gevolgen. Maar het verloop van dezen Katholiekendag zal hen logenstraf* fen. Niet alleen uit Beieren, maar pok ui# het naburige \Wurteinbierg, uit Oosten*' rijk, Rijnland, kortom uit alle Duitsdhq landen stro omen katholieken in grooten getale naar Augsburg. De hotels zijn tot de dakkamertjes be zet, doch door de. goede zorgen van "het woningcomité kunnen alle gasten in goej* de huizen een onderdak vinden. Aan den feeststoet zullen 800 vereent-» gingen en 30.000 personen deelnemend De Badensche sociaal-democraten. De partijdag der Badensche sociaal democratie te Offenburg gaf den Baden- schen sociaal-democratischen afgevaar digden, die de begrooting goedkeurden, volkomen gelijk. Een vertegenwoordiger van de Beiersche sociaal-democratie heeft de Badensche sociaal-democraten geluk- gewenscht met hun houding. De te Gieszen gehouden vergadering van de sociaal-democraten van Hessen, die door 75 vertegenwoordigers uit 59 plaatsen werd bezocht, keurde ook de houding der Badensche afgevaardigden met 48 tegen 30 stemm n goed door de aanneming van een motie, waarin gecon stateerd wordt, dat de al of niet goed keuring van een begrooting een quaestie is van partijtactiek, welke verschillend kan zijn in de verschillende bondsstaten. Men moet de beslissing daarom overlaten aan de organisaties in de verschillende staten. Ook op den Hessischen partijdag heeft dus de revisionistische richtinggezegevierd. Frankrijk. De sofa van den gouverneur-generaal. De sofa van den gouverneur-generaal is sinds weken het voorwerp van bijtende scherts jegens den voormaligen premier van Madagaskar, Angagneur. Men heeft namelijk in het budget van koloniën gedurende de laatste vier jaren de vol gende posten gevonden 1906, hoofdstuk XI, (meubilair) sofa van het kabinet van den gouverneur-generaal, herstellings kosten, fr. 3500; 1907, hoofdstuk XI, (meubilair) sofa van den gouverneur-gene raal, reparaties f 4500; 1908, hoofdstuk XI, (meubilair) reparaties fr. 5500; 1909, hoofdstuk XI, (meubilair) reparaties fr. 8500. Samen dus fr. 22.000 in vier jaren tijds. 't Is verklaarbaar, dat de reparaties ste gen naar mate de sofa ouder werd. Maar daar willen de Parijsche journalisten niet aan, en zij vallen den heer Augagneur aan, die nijdig terugpikt en van duimzui- gerij spreekt. Maar 't staat helaas, zeer duidelijk in de boeken geregistreerd. Daar de heer Augagneur beweert, niets eens een sofa gehad te hebben, moet hij nu antwoorden op de vraag, waar dan die 22.000 francs aan zijn uitgegevenEn voor aen voormaligen socialistische af gevaardigde, die na zijn benoeming tot gouverneur van Madagascar zulke kapi- latistische neigingen is gaan vertoonen blijft dit een hoogst onaangename plicht Rusland. De knoeierijen bij de intendance. Het onderzoek van het Senaatslid Glisjtsjinski in de Siberische intendance nadert zijn einde. Tot nu toe zijn 40 intendanten aan het gerecht uitgeleverd,, onder wie twee bekende generaals, de districtintendant van Irkoetsk, generaal. Ehoskin en de opperintendant generaal Partsjefski. Tegen den eersten is wegens diefstal en vervalschingen, tegen den tweede op grond van een groot aantal ernstige vergrijpeu in den dienst, een aanklacht ingediend. Reeds twee jaar ge leden had generaal Fleischer een nauw keurig verslag van de daden van beide generaals ingezonden, maar hun invloed was zoo groot, dat elke aanklacht tegen hen in den doofpot ging. Het was een specialiteit van generaal Partsjefski, alle intendanten die hem verduisteringen meldden, onmiddeljjk uit den dienst tt verwijderen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1