BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bruna behandelde meer in het bijzonder de vraag: hoe komt het, dat de K. S. A. niet altijd beantwoordt aan de verwach ting? Dit schreef hij in de eerste plaats toe aan onkunde. Ook zijn de verwach tingen wel eens te hoog gespannen. Niet al te veel moet van de voormannen worden gevergd; er zijn er, die door hun voortdurenden arbeid slaven der sociale beweging zijn geworden, wat niet mag en niet kan. Ook wordt er wel eens wat al te reclame-achtig propaganda gemaakt, waardoor vaak het beoogde effect gemist wordt. Spr. voorspelde ten slotte succes aan kalm doorwerken, wan neer men zich door tegenspoed niet uit het veld laat slaan. Onder applaus deed de voorzitter na deze rede voorlezing van een telegram van dank, ontvangen van den Paus. Dan sprak de heer ff. A. P. C. van der Waarden, R.K. pr, over de grond gedachte der K. S. A., die volgens hem gelegen is in het woord katholiek. De K. S. A. is een arbeid, door Katho lieken verricht, op Katholieke wijze, volgens Katholieke beginselen. Ze is Katholiek, ook in dien zin, dat ze is algemeen, d. i. openstaat voor alle ran gen en standen. Zij is het werk der Kerk, buiten het kerkgebouw, vóór allen, dóór allen. Ook van den bisschop van Haarlem was een telegram van dank ingekomen, dat de voorzitter na de toepraak van den heer Van der Waarden voorlas. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck constateerde daarna in zijn sluitingswoord, dat de afgeloopen week in het algemeen geslaagd genoemd kan worden. Zij zal echter niet geslaagd zijn, wanneer niet binnen eenigen tijd in verschillende plaat sen, waar strafgestichten zijn, comité's worden opgericht, als waarop baron Van Wijnbergen in zijn rede over zorg voor ontslagen gevangenen doelde. De verschillende toespraken werden door gemeenschappelijk gezang afge wisseld. België. De ramp der tentoonstelling. Er schijnen vermoedens te bestaan, dat de brand der Brusselsche tentoonstelling aan kwaadwilligheid moet wpr-„. den geweten. 't Is de meening zegt het „Hbl. v. Antw." die bi] het gerecht overheer- schend is en 't is iangs den kant van het personeel der halten, dat thans vooral de opsporingen worden gericht. Men verzekert dat die experten verschil- lige brandnesten gevonden hebben, die tegelijkertijd moeten ontvlamd zijn en eene vrouw beweert in het bureel van het bestuur, op het oogenblik van den brand, verscheidene vuurballen gezien te hebben, Is het vertelsel, is het verbeelding? Tiet is moeilijk de waarheid te vernemen, want magistraten laten niets los. Met hetzelfde voorbehoud moet men d:e inlichting aanvaarden, dat verscbeddieinie .bewakers en twee gendarmen zouden op gesloten zitten in de gevangenis van SL- Gillis na o p heeterdaad van diefsntal ge durende den brand te zijn betrapt Enkele soldaten zitten om dezelfde oorzaak in de kazerne in 't cachot. ,Wat er van zij, men herinnert tdaden van kwaadwilligheid, die bedreven wer den door het personeel, met de bewaking der hallen belast en waarvan leen Zeker gedeelte fel te wenschen tiet. Tussohen de schoone dingen die de /prooi der vlammen zijn geworden, bevond zich de schoone tentoonstelling der kan ten, zooals er nog dooit eene was "ver zameld geworden. Zij had eene waardie van 400.000 fr., die in een om.mezi|en Vernield zijn. Slechts oen derde van die waarde was verzekerd en 't zijn vooral de kleine fa- kanten dia verwaarloosd hadden hunne producten te verzekeren. Niettemin zijn de meeste bereid eene nieuwe uitstalling in te richten, indien het uitvoerend comité hun een passend lokaal aan de hand doet. (Wat de verantwoordelijk betreft, het is een regen van processen die op touw .worden gezet en waarmee het gerecht Zich zal moeten bezig houden. De maatschappij der .Tento ons telling wendt zich tot den aannemer, die 'eigenaar Van de hallen was gebleven- Deze antwoordt dat de eigenaar van den grond aansprakelijk is voor schade &an derden overkomen. .Welnu, die eigenaren zijn 20 a 30 par ticulieren, die hunnen grond hebben ver huurd aan de Maatschappij. Op al die .verschillende ineeningen gaan advocaten nu pleiten en het zal wel iaren cfuren eer de zaak uit de voeten zal zijn. De advocaat van de Antwerpsche ver zekeraars, mr. 'Charles Dumercy, heeft zijn hoofdkwartier opgeslagen te Brussel. De nalatenschap van koning Leopold. Volgens 'de „"Patriote", zijn de Belgi sche staat en de erfgenamen van Koning Leopold het niet eens kunnen woAlen pver een minnelijke oplossing van de quaestie omtrent de stichting te Kobuig. Gravin Lonyai, en de schuldeischers yan prinses Lou,se, handhaven hunjae Vechten en de Belgische staat eascht het gehcele kafliiaal, ajs, a&n he|m bejiopvend i Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn met ingang van 21 Augustus 1910 bevorderd tot luit. ter zee 2e kl., de adelborsten le kl.L. Brouwer, L. C. M. van Eendenburg, R. Polis, L. W. Bast, A. U. P. F. Vastenou, E. B. Willemstijn, J. P. P. Holtrop, A. Dubois, C. C. F. Jager, J. L. Chaillet. H. Nieuwenhuis, S. v. Ramhorst, K. H. H. Bongaerts, H. G. Jurriaans, G. M. Rietdijk, H. Spits, S. W. Eyssen, W. J. Mans, K. van Aller, W. Garrer, J. G. Veenenbos, H. van Rooy, J. C. E. baron van Lijnden, J. I. Leutscher, J. Lagaaij, G. J. Verwijnen, A. S. Thomson, G. C. J. Wijnmalen, C. Schlüter, P.T. de Meester, R. Zahn en J. A. J. Sybrandi en tot officier van administratie 2e kl. de adjunct administrateurs J. G. van Kregten, A. van Houte, M. J. Kruijs en C. L. Heyl; is aan jhr. mr. G. A. Nahuijs, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1910 een eervol ontslag verleend uitzijn betrekking van raadsheer in het gerechts hof te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten is aan den ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen K. A. J. E. van Gorkum te Eindhoven, op zijn verzoek, met ingang van 27 Augustus 1910 eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Roermond Z. de Kleijn, thans ontvanger der registratie en do meinen te Eindhoven. Juiste opmerking. De socialisten hebben moord en brand geschreeuwd over de inderdaad niet zeer liberale houding der Enschedé'sche fabri kanten in zake de uitsluiting. Schrijvende over den afloop der En schedé'sche staking en uitsluiting, zegt echter de „N. Prov. Gron. Crt. „De soc.-democraten missen het zedelijk recht om zich over het optreden der fa brikantenvereniging te beklagen. Zij prediken immers den klassenstrijd." Zóó is het inderdaad. Wanneer het hard tegen hard moet gaan en geen vrede, maar strijd de leuze wordt, kan men de uitsluitings-methode der industrieelen verklaren. Het komt er dan slechts op aan, wie de sterkste is. Maar er zal nooit eenige waarborg zijn voor de rust en voor het Recht, voegt „Het Centr." daarbij en het vervolgt: „En dat is toch het doel. Wanneer de machtsvraag beslist, stijgt de meest brutale willekeur ten trcon, en wordt het tenslotte niet de vraagwie gelijk heeft of wat de billijkheid eischt, maar wie op een gegeven oogenblik materieel het best vermag. Dat de Maatschappij daarvan slechts wrange vruchten kan plukken en beurte lings alle standen en partijen daaronder moeten lijden, behoeft wel geen uitvoe rig betoog. Alleen door de handhaving van het Recht, die zijn grondslag vindt in de Christelijke leer, kan de menschheid worden gevrijwaard tegen brutaal ge weld." Liberalisme en socialisme zijn de beide uiteinden van eenzelfde kwaad. Het buitengewone Engelsche Gezantschap. Zaterdag heeft een buitengewoon En- gelsch gezantschap zich naar het Loo be geven om H. M. de Koningin kennis te geven van de troonbestijging van Koning George V. Op de audiëntie bij de Koningin heeft graaf de Granard, het hoofd der ambas sade, zich van zijn opdracht gekweten met volgende toespraak: „Ingevolge de bevelen des Konings, mijn geëerbiedigde Souverein, heb ik de eer aan Uwe Majesteit het koninklijk schrijven te overhandigen, waarbij de Koning Haar bekend maakt den dood van Z. M. Koning Edward VII, Koning van het vereenigd koninkrijk van Groot- Britannië en Ierland en der Britsche overzeesche landen, alsmede Zijn bestij ging van den troon Zijner voorvaderen, onder de naam van George V. De Ko ning heeft mij bovendien opgedragen aan Uwe Majesteit Zijn levendige vol doening te betuigen met het constatee- ren der hartelijke betrekkingen die zoo gelukkig bestaan tusschen Nederland en Engeland en die, naar Hij hoopt, met Gods genade zullen worden voort gezet en toenemen. Ik zal de eer hebben, aan den Koning, mijn meester, mede- deeling te doen van de zoo vriendelijke ontvangst, welke Uwe Majesteit wel aan Zijn ambassade heeft willen bereiden, zoomede van de talrijke blijken van in genomenheid en welwillendheid, waarvan wij gedurende ons verblijf hier te lande het voorwerp waren." Het galabanket kenmerkte zich door grooten luister. De koninklijke tafel schit terde in een zee van licht, waarin mooi uitkwam de versiering van witte bloem- klokjes met violethart. In den loop van het diner dronk onze Koningin de gezond heid van den Koning van Engeland; in antwoord waarop graaf Van Granard een toost instelde op het welzijn van Koningin Wilhelmina en het Koninklijk Huis. Beurtelings hief de muziek, die in den tuin speelde, het „God save the King" en het „Wilhelmus" aan. Vakvereenigingen van ambtenaren. Het „Huisgezin" beantwoordt de vraag of ambtenaren vakvereenigingen mogeu vormen en schrijft: De openbare onderwijzers, de post- en telegraafbeambten, de gemeente-werk lieden en wie al niet hebben vakver eenigingen. En wat is daar ook tegen, mits men maar niet aan èlle vakvereenigingen, dus aan de vakvereeniging een karakter toe kent, dat zij, zeker kan hebben, maar niet noodzakelijkerwijs moet hebben. Het karakter van te zijn een strijdver- eeniging en een strijdvereeniging in dezen zin, dat zij het collectief stop zetten van het werk kan afkondigen. Is dit het kenmerkend karakter van het criterium voor een vakvereeniging Velen zeggen ja. Wij gelooven dat zulks uit conventie geschiedt. Het woord vakvereeniging genomen zooals het in de practijk wordt toege past, duidt geenszins de strijdvereeniging aan. Wat is redelijker en natuurlijker dan dat menschen van hetzelfde vak een vakvereeniging vormen, die de belangen van het vak en tegelijkertijd de belangen der leden tracht te bevorderen Zóó beschouwd, kunnen allen, ambte naren of niet, een vakvereeniging vormen. LEIDEN, 22 Augustus. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 25 Augustus 1910, des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwij zer (es) aan de school der 3e klasse No. 5. 2o. Benoeming van eene onderwijze res aan de school 3e klasse No. 8. 3o. Benoeming van eene 2e onderwij zeres in de handwerken aan de school Üer 3e klasse No. 5. 4o. Benoeming van eene 2e onderwij zeres in de handwerken aan de school der 3e klasse No. 6. 5o. Vaststelling van eene opgave van personen ter benoeming tot lid van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen. 6o. Verzoek' yan H. van Wamelen om eervol ontslag als onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de school der 3e klasse No. 5. 7o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1909 op dat van 1910 van een nog verschuldigd gedeelte der kosten van den bouw en van de meubi leering van de school jn de Medusa straat. 8o. Voorstel tct vdiLooging van volgn. 167 dier begroeting, dienst 1910 ten be hoeve van de meerdere kosten voor de Lustrumfeesten. Qo. Voorstel tot verhooging van 'het op die beigiooting voor '1910 uitgetrokken bedrag ter voorziening in de behoefte aan kasgeld en van dat voor rente van Tijdie- lijk opgenomen gelden. lOo. Verzoek van den Raad van Admi nistratie der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. om vergunning tot het maken van een houten privaat-aanbouw aan het seinhuis jaanden Rijnsburgerwegen tot het behou den van dat seinhuis. 11 o. Voorstel tot bestendiging van de huur van perceel Dolhuisstóeg no. 18.- 12o. Voorstel tot bestendiging van de huur van 't winkelhuis Breestraat no. 94. 13o. Voorstel om de tarieven voor de heffing van interessen en de berekening van administratieloon aan de Stads-Bank' van Leening weder aan H.M. de Konin gin ter goedkeuring voor te dragen. 14o. Voorstel om tot H.M. de Konin gin het verzoek te richten om het Kon. Besluit van 26 Augustus 1909 jn dien zin te wijzigen dat in het houten hulp paviljoen op de weide van Endegeest 12 mannen, in plaats van 12 vrouwen zullen mogen worden verpleegd. _15o. Verzoek van L. Weyl om den naam „Kloksteeg" te veranderen in dien van „Klokstraat". 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den aankocp van ©en nieuwe schrijfmachine voor de politie. 17o. Voorstel a. tot aanvulling van art. 9 der veror dening van 20 April 1905 (Gem. bi. no. 14), regelende het beheer der ge meente-apotheek en. den dienst van den gemeente-apotheker te Leiden b. om aan den gemeente-apotheker to>e>- stemming te verleen en tot het bekle eden van (de betrekking van lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden. 18o. Voorstel van de heeren Bosch, Fokker, Corts en van Gruting tot wijzi ging van de salaris regeling van den direc teur van het Openbaar Slachthuis. 19o. Voorstel a. tot beschikbaarstelling van géiden ten behoeve van de ophoogïng van teen ge deelte van het Schuttersveld b. tot verhuring van :een gedeelte van dat veld aan het Rijk, .met ontbinding van het vorige huurcontract; c. tot vermindering' van "de .verschul digde pacht voor het beweiden van het Schuttersveld voor den tijd van de uitvoe ring der ophoogingswerken. 20o. .Verzoek van fyet bestuur van hiert genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- nitrix" om verhooging van de aan de school van dat genootschap toegekende subsidie. 21oa Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1909. 22oa Vaststelling van het le suppletoir kohier der plaatselijke; dirgefe belasting jfensj 191.0 Processie Kevelaar. Hedenmorgen is per extratrein de Leidsche processie naar Kevelaar ver trokken. Ongeveer 600 pelgrims nemen er aan deelWoensdagavond halfacht hoopt men wederom terug te keeren. Onder de deelnemers werden van de Leidsche geestelijken opgemerkt de Z.Eerw pastoor H. L. A. Gadet, directeur, en de W.Eerw. paters Bouters, Kltiken enTesser. Den 5en September zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer F. Oostdijk als rekenaar aan de Leidsche Sterren wacht verbonden werd. In "deze lange reeks van jaren heeft de heer O. heel wat becijferingen uitgevoerd voor de an nalen van de Sterrenwacht 'en in ver band met de tijdsbepaling voor de Ma rine en voor Nederland. Ondanks zijn leeftijd is hij nog altijd even helder en voert de berekeningen nog steeds met juistheid en zuiverheid uit. GOUDA. In de vergadering van de afdeeling Gouda en Omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd besloten tegen de gemeente Gouda en eenige particulieren, die geweigerd hebben het door hen ingeteekende bedrag in het waarborgfonds der ten vorig en jare gehouden landbouwtentoonstelling te storten, een rechtsvordering in te stellen en zulks op advies van het hoofdbestuur, Het hoofdbestuur der Schippers- vereeniging „Schuttevaer" zond -een adres adres aan den minister van Waterstaat, waarin geklaagd wordt over het enorm groots tijdverlies, dat de 'particuliere of niet in vasten dienst varende schipperij ondervindt van de voorschutting, welke volgens artikel 18 van het algemeen regio- ment aan verschillende vaartuigen bij de Mallegatsluis te Gouda wordt verleend'. Het aantal vaartuigen, dat in de termen dier voortschutting valt, neemt dermate toe, dat door niet voorschuttende sche pen dikwerf uren aan uren moet worden gewacht, waardoor de schippers dier sche pen in niet geringe mate in hun bedrijfs- voorwaarden worden bemoeilijkt, tenge volge waarvan de klachten onrustbarend toenemen. De regeling van het recht van vo&rschutting is thans zoodanig, dat daar van door velen op niet te motiveeren gronden, alleen uit winstbejag gébruik wórdt gemaakt. Het zou zeer zéker groorie" aanbeveling verdienen, niet enkel op de bewering, dat een schip in geregeMen dienst vaart, voorschutting aan dat schip te verleenien, maar, a 'vorens voorschutting toe te staan, vooraf een deugdelijk on derzoek in te stellen, ofinderdaad de gronden, waarop voorschutting woi'dt aangevraagd, werkelijk steekhoudend zijn. De oörzaak van het enorm groote tijdver- Hes is echter hierin gelegen, dat de afme tingen van de sluis te klein zijn in even redigheid van het zich steedis uitbreidend scheepvaaitverkeer. Zij kan onder veel voorkomende omstandigheden niet in de behoeften van dat verkeer voorzien. T>e aanleg van een grooteren sluis te Gouda ter verbinding van Hollandschen IJsel en Gouwe, is dringend noódig. Het betreit hier een hoofdverkeersweg te water, een sluis in de watei-verbinding van Noord- naar Zuid. Verbetering zou ongetwijfeld leiden tot ontlasting van het al te druk ebvaren wordende Merw edekanaal Ver zocht wordt een ernstig onderzoek in te stellen naar Tie toestanden aan en de capaciteit van de Mallegatsluis. HAARLEM. B. en W. bieden den Ge meenteraad ter vaststelling aan de Ge meenterekening over 1909. De gewone ontvangsten bedragen f 2,185,363,745 en de gewone uitgaven f2,104,823.14 zoodat er een voordeelig saldo is van f 80,540.59®. B. en W. stellen voor den werkkring van den heer Havelaar, thans directeur der Waterleiding, en van het gemeentelijk laboratorium, te splitsen door hem, naast het directeurschap der Waterleiding de pathologische bacteriologie op te dragen en de overige werkzaamheden aan den wetenschappelijken adsistent, dr. W. M. J. Borst Pauwels, onder den titel van directeur van den keuringsdienst van voedingsmiddelen op een salaris van f 2000 a f 2500. HAARLEMMERMEER. Vrijdag avond zijn alhier door gemeente- en rijkspolitie gevankelijk binnengebracht driie be ruchte personen, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstal van 16 pond pa lang uit de vischkaai waarvan de sloten werden verbroken van "den visscher Koole aan de Nieuwe Meer nAoij Sloten. KATWIJK AAN ZEE. Door het ge meentebestuur van Roermond is, namens den rechter van instructie, aan de familie P. alhier bericht gezonden, dat de heer P. door een gemeente-geneesheer van Roermond krankzinnig is verklaard en lijdende is aan vervolgingswaanzin. Van diefstal of ander misdrijf moet geen spra ke zijn. L1SSE. In den afgeloopen nacht heeft men te Lisserbroek bij drie naast elkander wonende personen, namelijk C. Enthoven, A. Weijnhoud en J. van der Lelij, een drietal hooi- of strooschelven in brand ge stoken. Dat geen grootere gevolgen er de ooi-zaak van zijn geweest, ^©grijpt men niet als men nagaat, dat de schelven naast woonhuizen en schuren staan. De schel ven zijn intusschen verbrand. De po litie heeft een ernstig onderzoek inge steld, Met een der booten van 3e Mij. „Garsjens" had gisteren de door de mu- ziekvereeniging „Eensgezindheid" geor ganiseerde boottocht plaats met het aan- ya^ej ijk e' plan yaar MAfJ^n. M,gt jh,e,t oog echter op hét woeste weer en de vel© aaq boord zijnde dames, a chtte de kapitein het niet gewenscht om naar "Markten tb gaan. Dit plan werd dan ook opgegeverj en in plaats hiervan ging men naar IJmui- den waar U/2 uur werd vertoefd. ,Te halt twee vertrok men naar Amsterdam, waati men tof 7 uur bleef. .Heen ging de reisj over .Haarlem en Spaarndam en terug over Aalsmeer enz. Er heerschte den ge-, heelen dag een opgewekte stemming aan' boord. De uitslag van de j.l. Zaterdagavond door de jongelingen welke deel heme'nj aan da vrijwillige schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheids gehouden schietwedstrijd is als volgt: le prijs f3 H. Harteve'd met 30 punten/ 2e prijs f2 A. Lefeber 31 punten, 3q prijs f 1.50 C. v. d. Zaal 33 punten, 4,e| rpijs fl J. Poelder 34 punten, 5e prijs f 0.50 Ghr. Zuiderwijk 34 punten. Aan H. Baardse werd bovendien een prijs toe gekend voor de vlugste behandeling van het geweer. NOORDWIJK. De Staatscourant bevat de mededeeling dat de jongeheer T. Veerman is geslaagd voor het toelatings examen voor de opleidingsschool voor machinisten bij de Ned. Kon. Marine te Hellevoetsluls. Hij slaagde als no. 1 van de 62 leer lingen. De jongeheer Veerman was leerling 3e klasse H. B. S. Leiden. Den 19 Sept. vertrekt zuster Alde- gonda, in de wereld Mej. Agatha van Went, naar Tomogan, Celebes, Ned. Oost- Indië. NIEUWKOOP. Uitslag der loting nat, militie. 1. W. v. Koerf, 2. J. v. Wingerden, 3. H. Vermeij, 4. M. v. Harten, 5. N. Riet veld, 6. D. Schouten, 7. T. v. Middel koop, 8. G. Schellingerhout. 9. P. v d Kraan, 10. J. Balnert, 11. Kr. Kranenburg 12. B. Kemp, 13. G. Kuijf, 14. L. v. d. Laan, 15. L. v. Dam, 16. J. Verburg, 17. J. Verwaal, 18, P. Schellingerhout, 19. N. v. d. Helder, 20. C. de Vlieg. 21. D. Nieuwenhuizen, 22. N. Steenbeek, 23. S. Bodegraven, 24. P. Daumen, 2?. C. Kwakkenbos. OUDSHOORN. Zaterdagmiddag pas seerde een rijtuig met 5 personen en de koetsier deri 's Molenaarsweg alhier. Plot seling schrok het paard en sprong met wagen en personen in een diepe sloot. Wonderlijk, dat alle personen, behalve eenige schrammen en builen, ongekwetst op het droge werden gebracht. Een woord van lof aan de bewoners aldaar, voor hun vriendelijke hulp, die zij betoonden, mag niet ontbreken. SASSENHEIM. De Raad dezer ge meente heeft besloten niet in te gaan op het voorstel van B. en W. vanLeiden, om voor eiken leerling dezer gemeente, die de H. B. S. te Leiden bezoekt een bij'drage te geven van f 100. Zooals velen wel eens hebben on dervonden en zeker wel zullen weten, is de Minnenweg in het voor- en najaar vaak onbegaanbaar. Dikwijls is hierover geklaagd, doch nooit heeft dit veel ge holpen. De eigenaar van dezen weg, de heer Charbon, is nu genegen den weg in eigendom aan de gemeente af te staan. STOMPW1JK. In den nacht van 18 op 19 Augustus is de woning van den land bouwer G. Huisman aan den Veenweg geheel afgebrand. Daar de brand aan de hooiberg is aangekomen hebben vermoe delijk eenige kooplui daar zich op ge houden en zijn allicht wat onvoorzichtig met vuur geweest, daar er in de nabijheid van de berg eenige briefkaarten, potloo- den, en eenige doosjes poetspomade ge vonden werden, waarschijnlijk door de bedelende kooplui in der haast achter gelaten. Het gezin kon zich bijtijds red den. Verder is alle inboedel met huis en schuren afgebrand. Verzekering de schade. VOORSCHOTEN. Zaterdag trof den arbeider W. van den landbouwer H. een ernstig ongeluk. Hij viel van een wagen door dat het paard op hol sloeg, en kreeg toen een der wielen over het hoofd. Zeer ernstig gewond werd hij opgenomen en zijn toestand is tot heden nog hoogst bedenkelijk. ZOETERWOUDE. Gisteren was W. van Leeuwen, watermolenaar van den Zwet en Grooten Blankaart polder onder deze gemeente boven in den molen bezig eenige werkzaamheden te verrichten en moest daarvoor over een plank loopen, welke over een paar binten lag; deze wipten en de molenaar viel met de plank onder in den molen. Ten gevolge van dien val brak hij 2 h 3 ribben. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde Loua^ ,W., 26 jaar, te Led den wegens "rijden mef •een rijwiel zonder licht, tot fl of 1 d.'f Jan van der N., 25 j., teNoprdwijk wegenjj het onbeheerd Ia/ten staan van een trek? diier tot f 1 of 1 d.J. H. E.23j., N<: H., 21 j., en J. D.j 20 j., allen te Noordjj wijkerhout wegens burengerucht tot f 5 3 d. ieder; Maria' F. 28 j. te^Leidietif wegens opgekochte voorwerpen «Let boe; ken tot f10 of 2 d.; Gijsbert van P.M j. te Katwijk a, Zee wegens éqn dijejj pijnlijk laten trekken tot f 10 of 3 d.; Jal O. 51 j. te Wassenaar wegens boterwét! pygi^rejdpng Jpt f 15 gf 5 ,d^; Pjgt Oft 3^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2