ZATERDAG 20 AUGUSTUS. 262 De Bru$$el$cbe door brand tentoonstelling geteisterd. E tentoonstelling van Brusselde gróóte attractie voor duizenden en duizenden ook van ons, die dezen zomer het uitstapje naar de hoofdstad van Belgenland al gemaakt hebben, of die er nog jplannen voor hadden. De tentoonstelling van Brussel populair is ze om zoo te zeggen ook in ons vaderland, en we leven dan toch wel zóó het leven van onze Belgische stamverwanten mee, dat ook wij in zeker opzicht trotsch waren op het slagen van deze expositie, waar Nederland zoo kranig voor den dag kwam. En toen kwam deze week opeens en als een donderslag uit helderen hemel de tijding uit de lucht vallen de Brusselsche ten toonstelling is afgebrand Is het wonder, dat die reuzen- ramp was en nog is het on derwerp van aller gesprekken, van geheel de conversatie,dagen lang? Men zal zeggenwe overdrijven watl Afgebrand is de Brusselsche tentoonstelling nog niet, en inder daad gelukkig lijkt het, dat door de energie en het optimisme der Belgen ook in de volgende maan den nog heelwat terecht zal komen van de expositie, die hun glorie was met reden 1 DE BRAND DER BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING een kijkje op het geruïneerde hoofd gebouw aan den hoek der grootsche Avenue des Nations, die ter eene zijde ook geheel is verdwenen. Te andere zijde is alles nog fleur en kleur in beweging. Toch is het een reusachtige ramp geweest. En up to date als de geïllu streerde krant wezen moet, bren gen we dan ook deze week al onze lezers verschillende kiekjes, die den omvang der ramp en de verschrikkelijke vernieling die ze aanrichtte, goed doen zien Het prachtige blanke hoofdgebouw, dat zich over een lengte van bij de 500 Meters uitstrekte langs den keurigen z. g. Brusselschen tuin, en waaronder de verschil lende landen hun beste en prach tigste producten hadden uitge stald, is een vormlooze massa ijzeren binten en smeulende asch geworden. Men kijkt er nu door en ziet achter de smeulende massa den blooten hemelter wijl daar een dag of wat geleden hooge hallen stonden in einde- DE BRAND DER BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING: De vernielde hoofdingang van het groote gebouw, waardoor men dadelijk in de Engelsche afdeeling trad, die eveneens geheel is vernietigd. looze rijen, die haast niet te overzien waren, 't Was natuurlijk, dat het luchtige bouwwerk, hout en papier en stuc, brandde als vet, toen het vuur er eenmaal aan lekte, en de krachtige wind erachter zat. In een uur tijds is Zondagavond heel dit hoofdgebouw met achter- liggende hallen en tentoonstellingspaleizen een offer geworden van het vernielende element, en lag alles tegen den grond. En daaren boven is ook het gezellige, aardige Oud-Brussel, waarvan we óók al plaatjes hebben gegeven in deze illustratie, denzelfden 'weg opgegaan. De vroolijke, typische Vlaamsche geveltjes waren óók niet anders dan geperst papier op houten latten, en toen het vuur eenmaal meester was en de brandbluschtniddelen geheel ontoereikend bleken tegen de vuurzee, toen lag binnen een half uur heel Oud-Brussel met al z'n kermis-attracties tegen den grond. Gelukkig en zonderling tevens, dat er geen offers te betreuren zijn bij dezen reuzenbrand Behalve een aantal wilde dieren van een menagerie, die in Oud- Brussel stond opgesteld, hebben geen levende wezens bij de ramp het leven gelaten 1 Maar de enorme schade, die er direct is geleden, en nog meer de reusachtige schade die indirect het gevolg zal wezen voor tal van beambten, verkoopsters en verkoopers, bewakers, en ten slotte ook voor de hotelhouders en andere Brusselaars, die zoo op de vreem- delingen hadden gerekend, dat alles vermag nog niemand te schatten Intusschen zweeft de vraag op aller lippen: wat moet er nu van dien vormloozen puinhoop van verbogen ijzeren stangen en ver koolde asch worden Hoe kan dat alles nog een voortzetting vormen van de ten toonstelling, de wereldtentoon stelling, die licht en leven en glans en schittering, en pracht olijven wil, geen ruïne? De practische, energieke Bel agen zullen dat zaakje nu eens aanpakkenals het lukt, dan moet gezegd worden dat ze haast het onmogelijke hebben verricht! DE BRAND DER BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING: een algemeen kijkje op den 500 Meter langen voorgevel der Bel- sche afdeeling aan den Brusselschen tuin, nu geheel en al vernield. In de verte de toegangspoort tot Oud-Brussel en het Restaurant Chien Vert, die 't eenige zijn wat nog van dit drukbezochte deel der tentoonstelling is blijven staan.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 9