Uit Stad en Omgeving. jverk, grafzerken, verlichten en versieren van boeken, etc. Wie kunnen medewerken, om het schoonheidsgevoel bij het volk te ont wikkelen? Spreker noemt de school, de vereeni- gingen en de winkeliers en gaf hiertoe eenige practische wenken. BUITENLAND. Turkije. Een bewoner van Saloniki deelt aan de Lokal-Anzejger bijzonderheden mede over de levenswijs van Abd-oel-Hamid, den vroege ren Sultan. Abd-oel-Hamid is nog even bang vóór zijn leven als indeitijd op Jildis. Hij ver mijdt niet alleen angstig, zich aan het raam van zijn landihuis te vertoonen, maar gaat ook snel van de ruiten weg, wan neer het toeval hem in de nabijheid van den muur, waar het licht door invalt, brengt. Hij vreest nog altijd, dat zijne oude vijanden hem met een kogel zullen neerschieten. Hij is noch door verzoeken 'poch door voorschriften van zijn dokter te bewegen, om den tuin in te gaan en zijne- vertrekken op de middelste verdieping van het huis te verlaten. Naar een hoogere verdieping wil hij niet gaan, omdat hij bang is da,t men dan het huis beneden hem in brand zal steken. Vooi' zijn leven bevende, leidt hij het zelfde rustelooze, slapende bestaan van vroeger. Hij blijft zooals viceger altijd in zijne kkeren. Mager en gebogen, met een baard dce haast wit is, sluipt hij ook 's nachts door de kamers tot hij ergens uitgeput op een canapee neervalt, om wat te sluiimeien. Overdag maakt hij nog altijd meubelen. Hij heeft pas een kast afgeleverd, die om haren werkelijk artistieken vorm geroemd wordt. Hij zou die graag willen verkoo- pen, niet om het geld, maar om te too- nen dat hij nog wat kan. Maar men wil de kast met wegsturen, omdat men bang is, dat hij ergens een mededee'ing aan zijne v Ti en den erin zou verstoppen. Hij snakt naar nieuws, maar krijgt niets te hooien. Hij mag zelfs geen kranten le zen. Hij heeft onlangs tweehonderd pd. geboden voor een paar "kranten, die hij in de handen van een bewaker zag, maar kon ze niet krijgen. Wanneer ambtenaren of officieren hem moeten spreken, tracht hij hen altijd uit te 'hooren. Een van zijne vroegere getrouwen heeft zich slechts voor hem willen opofferen. Deze sloop tegelijk met de leveranciers de villa binnen, verwisselde met Abd-oel- Hamid van kleeien en zette hem aan, de vlucht te nemen. Maar nog voor die gewezen sultan zich zijn baard had laten afscheren, werd de poging ontdekt. Sedert dien mogen de leveranciers niet meer aan de achterdeur van de vitte hunne koop waren komen afleveren. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Naald wijk, A. Oomkens, thans in gelijke be trekking te Rijssen. Is met ingang van 1 September, aan L. Zwiers, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van agent der Rijksverzekeringsbank. Zijn, voor den tijd van één jaar, be noemd tot Rijkskeurmeester in algemeenen dienst 3de klasse, de veeartsen J. Buiten huis, te Apeldoorn, en E. Vleming, te Zutprien. LEIDEN, 20 Augustus. Engelsch bezoek. Gisteren, den laatsten dag van het congres, vertelde mej. A. E. Hollenbach van het Hollandsche huis en het huise lijk leven, sprekend van den grooten een voud welke daar heerscht, zelfs in het Koninklijk gezin, wat duidelijk bleek uit de beschrijving van Miss Winter, de vroegere gouvernante van onze Koningin. Ook van onze gebruiken, de huisinrich ting, de dienstboden, het leven der jonge meisjes en de huwelijksgebruiken vertelde zij, vooral waar het meest verschil be staat met de Engelsche gewoonten. Mevrouw B. v. Italië sprak daarna over de beweging voor vrouwenkiesrecht. Ze herinnerde hoe deze beweging in Holland pas ongeveer 30 jaar later dan in Engeland ontstond, voorbereid door Multatuli, en Mina Krusemanhoe in 1894 de Vereeniging voor Vrouwenkies recht werd gesticht en later de Bond. Daarna behandelde zij de houding die jde verschillende politieke partijen tegen over de beweging aannemen, concludee- rend dat geen partij, als geheel, tegen standster van het vrouwenkiesrecht is. Na te hebben gesproken van het succes van het Amstërdamsche congres, zette spr. uiteen hoe de propaganda jn Ne derland wordt ter hand genomen, o.a. jüoor de mannelijke voorstanders der be- jwe-ging, die als kiezers het vraagstuk aan de Kamercandidaten voorleggen. Naar aanleiding van gedane vragen deel de spr. tot slót mede te gelooven ds(t binnen tien jaar de meerderheid der Ne- ;derlandsche vrouwen voor de bev/(eging gewonnen zou zijn. Dit was het laatste onderwerp da£ voor de leden van het congres behandeld Vter,d. Met een iii den papiid^lag gehou den receptie werd het congres, dat 10 da gen geduurd heeft, besloten. 'Voor het examen Fransch lager onderwijs staagden te 's Gravenhage de heet er. J. H. Otto van Leiden, J. de Viies van .Woerden en mej. E. J. M. Schroder van L e i d s c h e n d a m. Uit een achterstaande advertentie blijkt, dat Woensdag 24 Augustus aan het schoolgebouw gelegenheid bestaat tot het inschrijven van leerlingen der R.K. Jongensschool voor M. U. L. O. Bij de heden door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland gehouden aanbesteding van „Het maken van remmingwerken bij de Voorhouterbrug te Rijnsburg en de Oegstgeesterbrug te Oegstgeest, beide over het Oegstgeesterkanaal en bij de Zandlaansbrug te Katwijk' over het Addi- tioneele Kanaal", waren ingekomen 10 inschrijvingen, t.w. van W. Bokhoven te Gouda f S930Q. den Adel te Beverwijk f8850; C. H. den Os te 's-Gravenhage f8721 P. J. ChristiaanseTe Oegstgeest f7900; fa. Mees Visser te Papendrecht 7885P. van Wijngaarden te Dordrecht f 7847 M. Visser te Papendrecht f 7831 G. Klootwijk' te Papendrecht f6940; L. G. Kruijt te Bodegraven f6880; J. Huij- beits te Alkmaar f6800. De moeite die de Katholieke school- bestuien zich geven voor hare Inrichtin gen is meermalen te dezer stede met gun- stigen uitslag bekroond geworden. Kon het vorig jaar worclen melding ge maakt, dat de. rneüsjesschoo! in "de Peli kaanstraat was vergroot, alsmede de jon gensschool op het Rapenburg geopend, thans heeft eene verbouwing plaats ge had van de meisjesschool, behoo rende tot het gesticht De Vooizienigheid alhier. De vergrooting geldt de burgerschool ■en het is de bedoeling daarover iets te ver melden, opdat der Katholieke ouders allen bekend zij, op welke 'hoogte thans bet onderricht aan die school staat. Voor dc burgerschool zijn thans vier nieuwe schoollokalen gebouwd die ter weerszijden zijn gelegen van eene ruime vestibule. Elk lokaal geeft plaats voor ^48 kin dei en. Het teeiplan bestaat thans int 8 klas sen. Wanneer de drie eerste klassen zijn afgewerkt, wordt met het vervolg van het gewoon lager onderwijs in de 4de klasse aangevangen met de Franschetaal. Zijn de leerlingen gevorderd tot de 6de klasse "dan wordt de Engelsche taal me de in hei program opgenomen en het is de bedoeling ook spoedig in de 7de klasse met de Duitsche taal aan te vangen en zoo noodtig de leerjaren nog "met een jaar te verlengen en te "brengen op 9 leerjaren. Uit het voornoemde kan worden op gemaakt hoe hoog thans het onderwijs aan deze school is opgevoerd en wanneer men bedenkt dat de onderwijzeressen'de zelfde examens hebben af te leggen a'ls die aan de openbare scholen zijn verbon den, dan komt "dikwijls de verzuchting: stuurden toch alle Katholieke oudere hun ne kinderen naar Katholieke scholen, want ook voor de eerste standen staat het Katholiek onderwijs te Leiden even hoog als "het openhaar; wat "betreft het lager, uitgebreid ,en meer uitgebreid la ger onderwijs. Mocht spoedig de tijd ook voor "Leiden aanbreken, dat gezegd kan wordenalle katholieke kinderen ontvangen katholiek onderwijs. Het wordt dan de Katholieken besturen mogdijk gemaakt, oan hunne scholen steeds meer uit te breiden, dat .zonder twijfel aan het onderwijs ten goéde komt. Van laatstgenoemden schoolbouw zal hier verder geen vermelding worden ge maakt. Elkeen drie het R. K. onder,wijs ter harte gaat, wordt uitgenoodigd den- zelve te komen bezichtigen. Op Zondag 21 Augustus van; 2 tot 4 uur wordt daartoe gedegenheid gegeven. De Eerw. Zusters hopen, dat velen daarvan gebruik zullen maken. De toegang is zoowel aan 'de Hooge- woerd als aan het Levendaal. AARLANDERVEEN. De uitslag van de loting voor de nationale militie is als volgt: L. Affertit 14, D. Binnendijk 13, M. Breedijk, broederd., 27, J. van "Deuren, lichaamsgebr., 26, .F. C. van Do-lder 31, 5. Dompeling 11, B. van Egmond 32, J. K. J. van Egmond 17, W. Emm'erzaal 16, P. M. Gaalswijk 2, A. J. Goedhard 24, P. J. de Graaf 20, H. van Harten 25, J. Heijman 3, D. de Jeu, broederd., 29, P. de Jong 19, A. Karsemeijer 7, G. J. v. d. Kolk 28, B. v. Leeuwen 22, H. J. P. van Niekerk 12, P. C. van der Oest 1, A. Punt 5, C. Raaphorst 15, W. v. d. Schel 30, C. Schuller 10, C. W. van Steij'n 21, M. Tuinenburg 23, J. van der Velder. 18, M. v. 'd. Velden 4, P. Wal raven, lichaamsgebr., 8, W. van "der Wel 6, J. van Wieringen 33, G. van Winkel 9. Het aantal lotelingen was '33. Door eenige milddadige parochia nen is de Zeereerw. Heer Pastoor in de gelegenheid gesteld, een prachtige nieu we vloer te laten liggen jn de R. K. kerk, van Engelsche tegels. Dit belang rijke werk zal wjorden uitgevoerd door eenige ambachtslieden uit Rotterdam. Door bemiddeling van den Zeereerw. heer Pastoor komt alhier veel tot stan'd. ALFEN. Uitslag der loting vóór de na tionale militie. Aantal lotelingen 59. P. J. v. d. Aar 57, H. Brauwer 19, W. M. Bauwer 22, C. Belt 36, J. Bloos lichaamsgebr., 2, A. S. Booij 52, C. de Borst 23, G. Brouwer, "broederd., 45, ,W. vafl ,d;er Bijl ,39, E. £&ssier 12, JL C. Corsel, lichaamsgebr., 8, T. v. Dam 38, N. v. Egmond 54, B. Eigerman 50, A. v. <L Ent Braat 35, G. J. van Geen 51, M. v. Gils, broederd., 15, M. de Goede 27, B. W. H. de Graaf broederd., 11, A. de ,Haan 4, 'M. Heinen 10, J. Z. v.'Hel lemond 29, H. Hennuer 34, M. J. de Hei 25, M. C. Hooftman, broederd., .47, B. Hoogendam 21, C. Hoogendoorn 13, J. de Jong 46, J. H. Jonkergouw 48, C. v. Keek en broederd., 28, R. Kelderman 1, A. Kteijn 14, A. T. de Korte 5, L. Kwa- kenraak 33, A. v. d. Linden 43, D. v. d. Linden 24, A. H. de Loöij 30, P. Mooier 41, J. G. van Niekerk 32, S. Overes 26, A. J. Pannevis, broederd., 9, A. J. de Ridder 59, A. de Ridder 6, J. Roodbergen 53, G. J. J. Rutten 55, N. Sche'.lingerhoe 37, A. Stichter, broederd., 18, P. Stui- venberg, lichaamsgebr., 49, D. Trappen burg 7, J. v. <1. Velden 40, W. Verwaai 44, B. Vis 56, F. Visser 31, B. Vrij land, broederd., 42, J. F. Wiegman 3, P. van Wieringen, broederd., 20, P. J. Zaad 58, G. Zwaan*1)1 oederd., 17, J. D. van Z wieten 16. BODEGRAVEN MEIJE. De Coöpera tieve Boerenleenbank is den 17den Aug. geopend. Het aantal leden bedraagt ruim 60. GOUDA. De door den gemeenteraad aangestelde schoolarts heeft, blijkens zijn thans uitgebracht verslag, in het vorige jaar 413 voor 't eerst op school komen de kinderen onderzocht. Van dezen leden aan het gehoor 11, gezicht 24, borst- organen 15, beenderen en gewrichten 2, wervelkolom 89 (hierbij wierd ook op zeer geringe afwijkingen gelet), mond-, keel- en neusgebreken 35, huid- of haar ziekten 146, scrophulose 18, andere ziek ten of gebreken 6. De schoolarts klaagt er in zijn rap port over, dat er zoo weinig potitie wordt genomen van aan die kinderen medegegeven brieven voor de ouders, die brieven worden meestal „in de kast gelegd", terwijl er verder niet op wlerd gereageerd. Een tweede schrijven had dikwijls beter resultaat. Door het college van curatoren bij het gymnasium te Gouda worden opnieuw aanbevolen voor de benoeming van leeraar in de natuurlijke historie dr. G. J. de tGroot en van leeraar in de Hebreeuwsche a al de heer A Ketellapper. De firma J. Coster alhier Heeft gisteren haar 40-jarig bestaan gevierd. Talrijk waren de bewijzen van belang stelling, die de firma van uit het geheele land mocht ontvangen, zoo o.a. van den commissaris der Koningin, den inspec teur van den arbeid, B. en W. van Gouda, de Kamer van koophandel en fabrie ken, den Ned. bon<J van zuivelfabrikan- ten, de Holl. ipaat'sch. van landbouw, e. a. HAZERSWOUDË. De uitslag der lo ting voor de n.ationale "militie is als volgt (wegens het geringe aantal cfer gemeen te Benthuizen werden deze twice ge meenten bij elkande rgevoegd.) W. v. Aalst 30, Jac. v. Beek 31. W. L. Berkhoven 28, P. Binnendijk 14 br.d. Jac. J. Bontje 43, J. v. d. Bosch 4. J. M. Boting 23; br.d. P. Brommers 18. W. M. v. Dorp 37 l.g., A. v. d. Eist 5 br.d. D. v. Eik 7, J. Gaarkeuken 35. A. H. Goldberg 16, B. v. Gorkum 1. C. de Haan 50, R. Hassefras 42, J. v. d. Hee 46. J. W. Janssen 33, M. v. id. Klei 2 br2.d., J. A. Rooter 34, J. v. d. Laan 49 br.d. C. J. v. d. Loo 36. A. Oppelaar 45. J. Ploeg 47. L. J. Rogge veen 41. G. Seepers 9. L. J. Slingerland 40, G. Slootweg 48. G. J. SlootuHeg 6 br. d., C. Stolwijk 21, J. Straver 3, G. v. Tol 8. A. v. Veen 19. S. Vellekoop 44. B. v. Vliet 29 br.d. H. C. de Vogel 51. B. Foortman 24 l.g. J. v. d. Werf 27, J. de Wilde 17, J. Windhorst 12, L. v. Wijk 11, P. A. v. Wijk 20, A. Zandvliet 32 br.d., W. Zintel 25, B. v. Zwieten 15, Benthuizen, J. v. Aalst 38, A. Breg- man l.g. 26, J. den Engelschman l.g., 13 P. v. Leeuwen 39, L. M. v. Waaij 2. Deze week is de schipper G. Wind- horst die met paard en brik langs den Voorweg reed, te water geraakt daar het paard schrok van een voorbij snorrende automobiel. Behulpzame handen hielpen alles op het droge brengen, daar het on geluk zich ernstig liet aanzien liep alles vrij goed af. KATWIJK. Blijkens het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken* te Katwijk waren de uitkomsten der schrob net weer verre van gunstig. 11 (v. j. 14) bomschepen maakten 243 (249) reizen met een totale besomming van f 11.426 (f 13.283) terwijl bovendien nog door 22 loggers 324 reizen gemaakt werden met een besomming van f 50.742. De uitkoms ten voor de schelpvisschers waren goed. In de publieke gaten van Rijnland's üitwateringskanaal werden geborgen plus minus 17,000 M3 schelpen, tegen 21,500 M3 in 1908. De totale opbrengst bedroeg plusminus f 23,800. De schelpen werden uitsluitend gebruikt door de kalkbranders. Op particuliere erven werd mede een zeer groote hoeveelheid geborgen. De financieele resultaten der haring-vissche- rij waren beter dan het vorig jaar. De vangst was grooter, terwijl ook de prijzen, voor de volle haring besteed, hooger waren. Het verlies van netten was door een genomen niet groot. Tot de voornaamste binnenlandsche handelsartikelen in de gemeente behooren in de eerste plaats de visch en vervolgens de aardappelen, koolsoorten, en bloem bollen. De geringe hoeveelheid graan, welke verbouwd wordt, is enkel voor eigen gebruik bestemd. De veestapel is van weinig beteekenis. De totale verzending van aardappelen bedroeg pl.m. 3750 H.L., tegen 3725 H.L. in 1908 en van ingelegde kool 2000 vaten tegen 2500 in 1908. Engeland en Ameri ka blijven de grootste afnemers. Wat de bloembollen aangaat, de handel op groene veiligen was middelmatig. De opbrengst was f 13.826 tegen f 13,380. De afname van droge bollen was best. De narcissen en de Scilla's waren bevredigend in prijs. Voor tulpen werden middelmatige prijzen besteed. Het aantal kweekers neemt niet zoo sterk meer toe als in vroegere jaren. KATWIJK AAN ZEE. Men besteedde heden op den publieken afslag de vol gende prijzen: voor volle haring f 10.55 a 10.85, voor maatjesharing f7.30 a 7.40, voor steurharing f 10.55, voor ma kreel f 11.80 per kantje. KOUDEKERK. Uitslag der loting voor de nationale militie. Aantal lotelingen 14. T. v. Doorn 2, J. Hoogeboom 3, N. C. Koot 14, C. v. Leeuwen 10, .H. de Cigne 8, T. Molema lichaamsgebr., 11, F. Mo- lema 9, S. Morlander, lichaamsgebr., 4, J. W. van Ommering 5, R. G. Oppelaar 13, L. de Rademaker 1, L. v. Vliet, brd., 6, J. de Wit, lichaamsgebr., 12, G. ten Wold-e van Lubec, lichaamsgebr., 7. LISSE. Naar wij vernemen bestaan er bij de Julianavereeniging plannen om in de maand September nog een volksfeest te organiseeren indien men daarvoor ten minste de benoodigde vergunning kan verkrijgen. De geruchten als zou dit plaats hebben in deze maand kunnen wij met de meeste zekerheid tegenspreken. NOORDWIJK-B1NNEN. De toonaange vende firma in het Bloembollenbedrijf hier ter plaatse, (de firma S. A. van Konijnen burg Co.) is thans ook aangesloten bij „de Tuinbouw-Onderlinge" ter verze kering harer werklieden tegen ongevallen. Het Dag. Bestuur onzer gemeente had van de commissie der Spaarbank voor Noord wijk en omstreken eene invi tatie ontvangen, hun eigen gebouw eens te komen bezichtigen, waaraan deze week is gevolg gegeven. De heeren werden door de commis sarissen ontvangen en uitten hunne be wondering over de aangebrachte veran deringen zooals kantoor, wachtlokaal, spoelkamer enz. enz. Allen voorzien van Electrisch licht. De Voorzitter, de heer J. de Groot Jzn dankte de heeren voor hun bezoek en deed uitkomen dat het met genoegen kan constateeren dat de bloei der Spaar bank een eigen gebouw had noodzake lijk gemaakt. De Burgemeester, Jhr. van Panhuys, ant woordde dat 't hem een genoegen deed dat Noordwijk met trots van een dergelijke instelling kon gewagen, welke zeer zeker voor een ieder van zeer groot nut is. NOORDWIJK. Hedenmorgen is bij den 6en paal aangespoeld een lijk vermoede lijk van een der vermiste badgasten te Scheveningen, naar schatting 18 jaren oud. Het gelaat was onkenbaar. OUDSHOORN. Uitslag der loting voor de nationale militie. J. Baneveld 23, A. v. Beuzekom 1, L. v. Beuzekom 9, A. Brasker 18, M. Bro ker 10, H. de Bruin 30, S. van Dam 3, P. van Donk 20, N. Goedhard 28, C. den Hertog 13, J. Hoogerbrug 7, J. v. d. Hoogd ("eigen dienst) 19, P. van Iperen, broederd.; 14, A. C. de Jong, broederd., 17, K. S. Kelderman, "8, D. Kwakernaak Mchaamsgebr., 16, L. W. van 'der Laaree 27, C. van Leeuwen 21, D. v. Leeuwen 5, W. v. Leeuwen 11, H. Martens, broe derd. en te klein, 24, J. ter Reehorst 29, W. de Ridder 15, P. Synnen 25, J. ,H. Snetderwaaïd 32, J. Stichter 22, P. v. Veen 2, J. Verboom, lichaamsgebr., 6, G. Verhagen, broederd., 4, J. Verhoef 12 H. Vermeulen 26, ,H. Vonk 31. Aantal lotelingen 32. VOORHOUT. Maandag 15 Aug. had in het café van den heer H- E. Heuzen het gewone jaarlijksche prijsbiljarten ter gelegenheid van de kermis plaats. Er waren veel belangstel enden en aan het spel werd door 26 spelers deelgeno men. De prijzen werden behaald als volgt :1e prijs A. Clarijs, 2e prijs J. v. Leeuwen, 1 e premie A. Clarijs, 2e premie j. v. d. Voorn. VOORSCHOTEN. Gister wederom! een rijwieldiefstal en wel een dames fiets bij de weduwe v. d. V. Van rijwiel of dief nog geen enkel spoor. WOUBRUGGE. Een nieuwe manier om geld te innen wordt alhier toegepast. Bij een rijwielhandelaar ligt sedert een paar weken voor de ramente koop een nota groot f 16.— met vermelding van den naam van den ingezetenen die de nota aangaat. WARMOND. De welbekende „Wist ik het maar" vtferd dezen morgen in arrest gesteld, in verband met een konijnten- diefstal bij den heer P. 'de Vos alhier. In de woning van bovenbedoelden En gel K. waren namelijk teekenen van af val van konijnen gevonden, en aardvruch ten waaraan gepeuzeld, zoodat er aanlei ding was 'te denken dat de gestolen bees ten daar verbleven 'hadden. In betrekking tot een reisje door K. heden morgen vroeg naar Leiden onder nomen, zo-cht men aldaar naar'de vermiste dieren. De gasbuizen-aanleg avanceert góed Reeds de geheele Dorpstraat en een flink ge^e^e van tyejt Spopreji^de is van .bui zen voorzien. Naar we eöhter bemerkt hebben, is men vrij 'gelaten in de keuze! van oen aanleggereen ieder, die wil aan sluiten, kan voor de gasin richting in( eigen huis, een particulieren fitter of snfid nemen, mits men vooraf de raming der kosten onderwerpt aan 'de directie der Leidsche gasfabiiek. De commissie der Koninginnedag- viering heeft besloten op "31 Augustus td 'houden: 's morgens öm 9 uur kinder spelen, te 'half elf wedstrijd in vliegeren,- 's middags 'l1^ uur ringstelcen voor pa ren. Ook personen van buiten ö-e gemeen te Kunnen hieraan deelnemen. De com missie verschaft dit jaar geen tilbury.. Voor nadere bijzonderheden zie men da advertentie, die in dit blad verschijnen zal. Kerknieuws, Pastoor Stierbout. De Z.Eerw. Pater H. J. A. Stierhout, pastoor van de parochiekerk van den H. Dominicus aan de Hoogstraat te Rot terdam, is plotseling door eene ernstige ziekte overvallen en van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. De eerw. lijder vertoeft op dit oogenblik in het Sint-Franciscus-gasthuis, aldaar. Gemeentel aad van Sassentieim. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag 19 Aug. n.m. Walf 8. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester S. Baron' van Heemstra. De notulen, worden door den secreta ris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Een schrijven van Ged. Staten, waar bij wordt goedgekeurd het kohier school geld-en, 3e kwartaal 1910. 2. Een schrijven van dezelfde, waar bij goedgekeurd af- en overschrijving op de begrooting 1910. 3. Een missive van dezelfde, waarbij Wordt goedgekeurd, dat de gemeente 2 geldleeningen aangaat, groot f3600 en f 1000 4. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin Z.-Exc. zeer de plannen toejuicht voor den aanleg van eene waterleiding en den raad in over weging geeft, deze plannen uit te voe ren in samenwerking met andere ge meenten. Ook.deelt Z.Exc. mede, dat de heeren Visser en Smit zeer aan te beve len zijn voor den aanleg van eene wa terleiding. Een dergelijk schrijven is ook' door den Commissaris gezonden aan B. en W. der gemeenten Lisse en Hillegom. 5. Een schrijven van den Minister v. Landbouw, Handel eni Nijverheid, waar bij wordt medegedeeld dat de tuinbouw school gevestigd wordt te Lisse en dat alzoo het Rijk van het aanbod der ge meente, om voor den bouw van een school een terrein beschikbaar te stel len, geen gebruik kan maken. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. 6. Een schrijven van B. en W. van Leiden betreffende de regeling met an dere gemeenten der schoolgelden der leerlingen van de H. B. S. te Leiden. In eene vorige vergadering werd be sloten geen bijdrage in de kosten te geven. Nu stellen B. en W. van Leiden voor; dat door de gemeente voor eiken leer ling uit Sassenheim, die de ,H. B. S. dat de ouders betalen, f 100 beschikbaar, te Leiden bezoekt, boven het schoolgeld! te stellen. Op voorstel van den voorzitter .wordt besloten, dit schrijven in geheime zitting te behandelen. Aldus besloten. Door den raad wordt hierna de volgen de voordracht opgemaakt voor het col lege van zettere, wegens periodieke af treding der heeren Roozen en Roest. De voordracht luidt: L. B. Rooïen, B. P. Roest, H. Badier en ,W. .Warnaar. Hierna werd aangeboden de rekening der gemeente over 1909. Meegedeeld werd dat de gewjone in komsten waren geweest f27 1 71,695 en, de gewone .uitgaven f24728.09, er viel;1 alzoo een batig saldo te constateeren van f24 43.605, de buitengewone inkomsten waren geweest f6500 en de buitenge wone uitgaven ook f 6500. De rekening zal bij de leden ter inzage worden rond- gezopdieji, i De Voorzitter deelde mee, dat de be grooting over 1911 ook' binnen korten' tijd bij de leden ter inzage zal worden rondgezonden. De Voorzitter .deelde mee, dat pver 1911 de inkomsten begroot waren op!' f35818 en de uitgaven op een zelfden' som. Niets meer voor de openbare verga dering te behandelen, ging de raad in' geheime zitting ter behandeling van bet schrijven van B. en W. yan Leiden. TEIEGRAFISCH .WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt.' Hoogste barometerstand 767.6 Clermont. Laagste barometerstand 746.6 Riga. Verwachting tot den avond van 21 Augustus matige tot krachtige zuidelijke tot westelijke wind, aanvankelijk betrokken, en regen later opklarend zelfde temperatuur. Faillissementen, Uitgesproken: H. Schuddeboom, vaa beroep handelaar in bouwmaterialen, te Zeis£ Curator mr, H. G. Holsteyn. R. jonker»

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2