BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. half Augustus zijn 81.000 gevallen van cholera voorgekomen, dat wil zeggen officieel, maar het werkelijke aantal zieken is veel hooger. Want velen wor ld en ziek en sterven, zonder dat er een geneesheer bijgehaald wordt, zonder dat de oorzaak van den dood zelfs wordt .vastgesteld. In de gouvernementen Char- kof, Jekaterisnoslaw, Cherson en in het Dongebied zijn tot nog toe 50.000 ge vallen voorgekomen, en er is nog geen enkel verschijnsel dat op vermindering van de ziekte wijst. In het Donez-gebied werden gevallen opgemerkt, dat halfver- hongerde kinderen met hunne door cho- -Iera aangetaste ouders in hetzelfde ver trek huisden, en zoodoende eveneens door de ziekte werden aangetast, waar tegen zij geen weerstandsvermogen heb ben. Tal van kinderen, wier ouders ge storven zijn, werden verhongerd gevon den. Een gedeelte der .mijnwerken moest worden gesloten, daar alle werklieden tdood of gevlucht zijn. In de Haven Maria- pol moest eiken arbeid worden ge staakt, daar de kolenvoorraden volkomen zijn uitgeput. De toestand eischt, vol gens de berichten van professor Rein, spoedige en dringende hulp, om tot ver betering te kunnen komen. Japan, Een Engelsche correspondent in To kio gaf dezer dagen een belangwekken de schildering van het socialisme in Ja pan in verband met zijn huidige en toe komstige ontwikkeling. Het aanhangen van het socialisme wordt in Japan als een misdaad be schouwd en de socialisten worden als verklaarde vijanden van den Staat aan gezien. De houding der Europeesche re geeringen tegenover het socialisme is dan ook den Japanneezen een raadsel. Zij kunnen zich niet begrijpen, hoe monarchistische landen de verkondiging der socialistische leerstellingen kunnen toelaten. Dat een socialist een ge wezen toch altijdzitting kan heb ben in het Britsche kabinet gaat boven het begrip van een trouw Japannees. De tegenwoordige burgemeester van Tokio Yukio Osaki, een der bekwaamste jon gere staatslieden van Japan, moest zijn portefeuille van minister van onderwijs in een der kabinetten neerleggen, om dat hij in een openbare vergadering een rede had gehouden, waarin hij den toe stand van Japan schilderde, zooals die onder een republikeinsche regeering zou zijn. Het bespreken alleen van zoo iets, hoezeer de spreker zelf er een tegenstan der van mocht wezen, werd als niet be hoorlijk beschouwd. Eenige jaren geleden werd in Tokio eene socialistische organisatie opgericht, maar tegenover de leden werd zonder genade opgetreden en ten slotte werd de geheele beweging spoedig onder drukt. De opwinding die dezer dagen onder rde autoriteiten ontstond bij de ontdek king van een geheime vereeniging van socialisten in Tokio, was buitengewoon. Natuurlijk werden alle leden gearres teerd en voor de rechtbank gebracht. Maar wat het meeste indruk maakte, was het feit, dat de vermoedens der Japanneezen omtrent het verfoeilijk ka rakter van het socialisme volkomen be vestigd werden, want men ontdekte een geheime samenzwering, een plaats voor het maken van bommen en alle benoo- digdheden voor het anarchisme van de daad. Dit was de eerste verschijning van Het anarchisme in Japan. Dat een Japannees zulke denkbeelden kon aanhangen, beschouwde men als on- tnogelijk. Maar zij die in Tokio werden betrapt, bleven trouw aan Tiun vaandel en hun verderfelijke leerstellingen. Hoe zij de bommen dachten te gebruiken, idie men bij hen vond, kan het publiek alleen gissen, daar de autoriteiten alle bijzonderheden van de samenzwering ge heim houden. Men beweert, dat de leiders ervan tot levenslangen dwangarbeid zullen veroor deeld worden. De moeilijkheid is echter, idat de vereeniging vertakkingen schijnt te hebben en dat hooggeplaatste fami lies in verschillende deelen van het land er deel van uitmaken. Sociale Week. De Sociale Week heeft blijkbaar ook nu weer een zeer mooi verloop. Veel belangstelling, druk bezochte ver gaderingen, uitvoerige verslagen in de pers, ook in de niet-katholieke. Ongetwijfeld zal tot dit welslagen bij dragen de omstandigheid, dat in de hoofd stad vergaderd wordt, wat doorgaans een voordeel is. Maar de eenige, of zelfs maar de voor naamste, reden is dit zeker niet. De Sociale Week zelve blijkt een groote aantrekkingskracht uit te oefenen en wortel te hebben geschoten in onzen vaderland- schen bodem. En ook buiten onzen eigen Roomschen kring trekt zij de aandacht, volgt men met interesse de lessen en voordrachten, die worden ten beste gegeven, wordt men geprikkeld tot navolging. Zoo ontwikkelt de Sociale Week zich tot een factor van beteekenis in het maat schappelijk leven van ons land en doet zij niet slechts in wijden kring kennen en begrijpen, wat de katholieken krachtens hun leer en beginselen nastreven, maar werkt zij ook tot de verlevendiging van het sociaal besef in niet-katholieke krin gen mee. De dwaze waan, die onze partij als een behoudsgezinde massa doodverfde, wordt steeds meer beschaamd. Op de sociale actie onzer dagen druk ken de katholieken krachtig hun eeuwen oud stempel. (Centr.) Goed gezegd. In de „Nederlander" vonden wij het volgende ingezonden stuk: De Encycliek en de uitspraak der Synode. Mijnheer de Redacteur Nu de Synode der Nederlandsche Her vormde Kerk zich heeft uitgesproken in de quaestie der Borromaeus-encycliek, zoo kan ik het toch niet verzwijgen, hoe zeer mij „het meten met twee maten" in deze zaak getroffen heeft. Waarom eischte men bijv. van den Paus om zijn Encycliek niet af te laten lezen in de kerken, terwijl de Hervormde Kerk thans gereed staat haar protest van den kansel te laten weerklinken, waar verdachtmakingen in te vinden zijn, als: „welbewust verkrachten van geschiedkundige en godsdienstige waar heid," en „van aanmatigend optreden" zeer zeker beleedigende utidrukkingen voor de katholieken, die het hoofd hunner Kerk eerbiedigen. Waarom eischt men van den Paus, dat hij oogenblikkelijk zijn overtuiging over de Hervorming zou veranderen en zijne woorden herroepen, terwijl geen enkel zelfbewust protestant er ooit aan denkt zijn dikwijls weinig vleiende opinie over de Roomsche Kerk te wij zigen Niemand zal ontkennen, dat er onder de vlag der Hervormers gelukzoekers, huichelaars, vrijbuiters optrokken, dat er kaf onder het koren wal, en dat is de fout van den Paus geweest, dat hij in deze encycliek alleen aandacht voor het kaf heeft gehad. Maar hebben de prote stanten veel oog voor het koren in de Roomsche Kerk? Heeft het meerendeel der protestanten ooit de levens van Carolus Borromeus, Teresia d'Avila, Franciscus de Sales en zooveel anderen bestudeerd en heeft het hunne loffelijke pogingen tot hervorming weten te waar- deeren, al kon het er niet mee instem men Integendeel, is in Protestantsche schat ting, de Roomsche Kerk niet door en door bedorven Is ieder monnik of priester geen veelvraat of drinkebroer? Is ieder Jesuïet niet gewapend met gift beker en dolk Is ieder Paus niet zede loos, gruwelen plegend in de schuilhoeken van het Vaticaan? En ten slotte is het niet recht duidelijk waarom de Hervormde Kerk zoo trotsch moet gaan op „het geloof onzer vaderen", daar waar zij „het geloof onzer vade ren" in vele deelen verloochent, en de deuren voor het ongeloof wijd open zet. De Roomsche Kerk wordt om haar on zuiverheid streng veroordeeld. Heeft de Hervormde Kerk zich zuiver weten te houden in leer en uitoefening der Sacra menten U dankend voor de opname, Een lid der Nederl. Hervormde Kerk, die niet door de Encycliek, beleedigd werd. Zondagdienst spoorwegen. Men bericht aan de N. R. Ct., dat er bij de aanstaande winterdienstregeling een groote beperking van den Zondag- dienst op de spoorwegen te wachten is. Zeer vele, op sommige trajecten alle, goederentreinen zullen op Zondag ver vallen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besl. is, aan J. F. de Jong een eervol ontslag verleend als directeur van het huis van bewaring te Maastricht en is benoemd tot directeur van het huis van bewaring te Maastricht, H. W. C. Botzen, thans adjunct-directeur 2den rang bij de strafgevangenis te Haarlem. Is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Weesp, C. C. C. Richten, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Is met ingang van 16 September, aan den hoofdcommissie der telegrafie J. Zittersteyn, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Vreeswijk, H. Pitlo Rz., thans commissie der telegrafie 2de klasse. Een nieuw Conflict te Enschedé Omdat de wevers der firma N. I. Menko, fabriek Roomweg, niet tevreden waren met de verdeeling der kettings, hebben allen gistermiddag om 5 uur het werk weder neergelegd en de fabriek verlaten. Naar het Loo. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn gistermiddag met gevolg per extra-trein van Soestdijk naar het Loo teruggekeerd. H.M. de Koningin-Moeder deed Hare Dochter tot op het perron van de Holl. Spoor te Baarn uitgeleide. LEIDEN, 18 Augustus. Engelsch bezoek. Na een uifstapje naar Dordrecht werd de Woensdag in Leiden doorgebracht. 's Middags vereenigde men zich om te luisteren naar de lezing van den heer C. Heyman, uit Haarlem, over het Hol- landsche opvoedingssysteem, waaronder te verstaan was de opvoeding in de scho len, Spr. vestigde de aandacht op de voornaamste grondslagen waarop ons onderwijs gebouwd is. Van groot belang achtte spr. het, dat in Nederland alle onderwijzers examens moeten hebben afgelegd, wat een contróle geeft wat in Engeland niet bestaat. Na er nog op gewezen te hebben hoe bij ons geen lichamelijke straffen worden toegepast, zette spr. uiteen de inrichting van ons lager, middelbaar en hooger onderwijs. De verhouding tusschen H. B. S. en gymnasia toonde hij aan, o. a. er op wijzend, dat in Nederland 30 gym nasia zijn met 2103 leerlingen tegenover 89 H. B. S. met 11,883 leerlingen (meis jes H. B. S. inbegrepen). Na zoo in een overzicht de inrichting van ons onderwijs te hebben uiteengezet, gaf de heer Hey man een kijkje in de praktijk en de pro blemen welke nu aan de orde zijn, o. a. het vraagstuk van het huiswerk, van de coëducatie, het beoefenen van sport, de verhouding van de onderwijzers tot het hoofd, en de kwestie van de gehuwde onderwijzeressen. Na afloop van de door groot applaus begroette lezing werden vele vragen gedaan en door spr. beantwoord, waar uit, nogmaals, gelijk wij vroeger reeds zeiden, bleek, hoe groote belangstelling ons onderwijs bij onze Engelsche gasten wekt. 's Avonds sprak de heer T. Luitjes over „Hollandsche anarchisten." De heer T. Luitjes beschouwde eerst het anarchisme als philosophie. als idee, waarna hij aantoonde hoe uit deze idee een beweging ontstond, en hoe deze be weging in Nederland populair werd, waarbij hij wees op het verband met en de verhouding tot de socialistische-de- mocratische partij, en de rol die Domela Nieuwenhuis speelde. Het belang van het jaar 1894 voor het ontstaan van de anarchistische partij be handelde spr. uitvoerig, waarna hij wees op den invloed van het Tolstojanisme en de consequenties hiervan (anti-mili tairisme, onthouding van vleesch, alcohol enz.). Ten slotte gaf spr. een overzicht van den stand van het anarchisme in Neder land en de persorganen; er op wijzend hoe men vooral moet onderscheiden anarchisme van fanaticisme. Op de lezing volgde een lang en vurig debat. Heden zullen de leden van het Congres Rotterdam bezoeken, waar zij o.a. in de Schotsche kerk een lezing van rev. Ir- wing Brown zullen aanhooren. Morgen zal met den extra trein van 6.14 v.m. van hier naar Amsterdam vertrekken een detachement van het 4 Regirnent-Infanterie ter sterkt van 4 offi cieren en 336 onderofficieren en minderen onder bevel van den kapitein J. de Visser van dat Regiment, ten einde aldaar den garnizoensdienst te verrichten tijdens de oefeningen in het kamp bij Laren van het 7 Regirnent-Infanterie tot 27 Augustus. GROENENDIJK. Ook van hier uit wordt dezer dagen een fokstier naar Zuid-Afrika afgeleverd door den land bouwer Arn. J. de Jong. HILLEGOM. Bij de alhier gehouden loting voor de Nat. Militie, was de uit slag als volgt: 1 Warmerdam, br.d.; 2. W. J. G. Philippo; 3, P. Hopman; 4. J. H. Muller, gebreken; 5. G. Blokker; 6. W. F. Pardoen, br.d.; 7. K Kreeft, br.d.; 8. K. van Bemmelen, br.d.9. W. Vreeken 10. A. v. d. Water11D. L. Aangeenbrug 12. J. Spilker, br.d.13. W. van der Oord, br.d.; 14 C. L. W. Zuiderduin; 15. T. Los, gebreken. 16. J. v. d. Akker. 17. D. v. El. 18. A. Danzen. 19. C. v. id. Berg. 20. G. J. W. v. d. Bosch. 21. G. Flentrop. 22. A. Beutick, br.d. 23. L. Luitjes. 24. J. Otten. 25. A. Selhorst, br.d. 26. G. L. v. Leeuwen. 27. K. Leen- slag. 28. J. P. Seijsener, br.d. 29. J. M. Smit. 30. L. van Til. 31. J. H. Scha- ma. 32. J. Galjaard. 33. P. v. d. Schrier. 34. P. Meerleveld. 35. J. H. Bourgon- dien, te klein. 36. L. Bouwmeester. 37. W. J. H. van Maris. 38. Th. H. Out. ge breken. 39. B. Hijstek. 40. C. v. Beek. 41. L. C. v. d. Steen, gebreken. 42. G. v. d. Voet. 43. P. A. de Jong. 44. J. Spilker. 45. A. J. van Maris .gebreken. 46. H. A. v. d. Vaart. 47. L. van Ruiten. 48. L. J. van Til. 49. W. B. v. d. Werff. 50. A. Annard. 51. H. C. v. d. Berg. 52. C. J. Scheepmaker. 53. J. D. Sis termans, br.d. 54. H. P. Lommerse. 55. A. van Riek1. 56. P. J. v. d. Zwan. 57. H. van Nobelen. 58. J. J. v. d. Meij. 59. W. F. v. d. Vliet. 60. H. Noppe. 61. J. P. Seijsener. 62. J. M Krosschell. 63. A. de Nijs. 64. J. Prins. 65. C. T. Prins. 66. J. B. R. v. d. Schoot. 67. A. van Loon. 68. J. J. Scholten. 69. J. Verbeek'. 70. J. W. Roubos. 71. D. Mohlmann. 72. P. M. v. d. Tang. br.d. 73. A. M. van Ruiten. 74. N. Degenaars. KATWIJK. De Katwijksche haringlogger „De Vrouw Johanna" die in het laatst van de vorige week de haven van IJmuiden verliet, keerde Dinsdag daar terug, omdat op zee een 36-jarig matroos bij het in halen van de netten, door een hartver lamming getroffen, plotseling overleed. Het lijk werd te IJmuiden geland. De 13-jarige G. J. M., uit de Wil genstraat uit Rotterdam is in het bezit van een rijwiel, dat hij op den Noordsingel aldaar van den stukadoor Van D. gestolen had, alhier aangehouden. De jongen is met het gestolen rijwiel naar Rotterdam gebracht. De uitslag der loting voor de nati- ojiale fiyjitié.in de^e geme^nt? is al^ yolgt No. 1 D. Verdoies; 2 J. J. Vooijs Gz. 3 M. J. Bokhorst gébr.4 W. Klok; 5 5 P. Schoonenberg; 6 P. Souverijn; 7 O. J. v. d. Voort; 8 P. Guijt; 9 C. Par- levfret brd.; 10 J. Varkevisser brd.; 11 J. v. Duijn; 12 M. Nijgh; 13 H. Haas noot; 14 P. v. Rijn; 15 F. v. Digge'e; 16 L. v. Duijvenbode, brd.; 17 G. Plok- ker; 18. W. Schaap; 19 A. H. v. Leeu wen 20 M. C. Moerel21 L. Guijt brd. 22 Th. A. Lamboo; 23 L. C. Blok gebr. 24 J. Schaap; 25 H. v. Duijn; 26 C. Guijt brd.; 27 P. de Vreugd brd.; 28 D. Min- nee; 29 A. Wassenaar Pz.30 A. Haas noot brd.; 31 J. v. d. Marei; 32 F. G. v. d. Mark; 33 M. de Jong; 34 W. den 'heijer; 35 N. de Best; 36 A. de Jong; 37 W. Berkheij; 38 C. de Vreugd; 39 D. v. d. Plas; 40 W. Kulk; 41 J. Ouwe hand; 42 D. Vooijs; 43 C. Ouwehand; 44 C. Plokken; 45 D. Noppe; *46 W. v. de Plas; 47 J. v. Duijn; 4S W. v. 'Bee- len; 49 C. de Ruijter Gz.50 B. v. Rhijn; 51 J. v. d. Boon brd.; 52 D. Haasnoot; 53 G. v. d. Perk; 54 J. v. Duijn; 55 H. J. Verdoes; 56 D. v. Schie; 57 At. W. v. Paridon; 58 C. J. Mooijekind; 59 A. Spierenburg; 60 A. Houwaart; brd.; 61 L. J. v. d. Valk; 62 T. de Jong; 63 L. Hoek; 64 Jb. v. d. Oever; 65 B. Star Bz.66 C. Jonker, brd.; 67 Jac. Verloop; 68 C. v. Leeuwen brd.; 69 Iac. v. Dijk brd.; 70 M. v. Duijn brd.; 71 Jac. Plok- ker; 72 T. v. Duijn, 73 J. Dijkhuizen; 74 J. v. d. Gugten Dzn.75 T. Vooijs76 H, Nijgh; 77 H. de Bes; .78 S. v. Es Jacz.79 J. Haasbroek; 80 C. v. Duijn; SI P. Guijt; 82 J. Blonkert; 83 M. v. d. Oever; 84 P. Haasnoot; 85 Jb. v. Rijn; S6 D. v. d. Marei; 87 G. Krijgsman; S8 W. Kuijt; 89 C. Hoek; .90 D. Haas noot; 91 M. v. Velsen; 92 J. v. Duijn; 93 C. Kuijt; 94 J. Muller Fz. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f9 a f 12.50, maatjes haring f 6 k f 7.60, steurharing f 6.50 a f 10.30, makreel f 1.40 a f14 25 per kantje. LISSE. Met ingang van 1 September a.s is de heer A. Annemaat, klerk 2de klasse aan het Post- en Telegraafkantoor alhier, in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam en de heer van der Beek te Amsterdam in zijne plaats benoemd al hier. Met ingang van 1 September is Mej. Annie Bondam alhier, benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Alblasserdam. Aan het Postkantoor alhier zijn de volgende onbestelbare poststukken, A. Rombrich te Amsterdam, A. van Vliet te A. G. C. Dingemans-Wierts te Utrecht, C. J. van Son te London, J. Beijt te Hinsdalen, Noord-Amerika. De brug over de Ringvaart alhier, die sinds menschenheugenis gedurende den nacht steeds werd afgedraaid, blijft thans ten gerieve van het verkeer te land, gesloten, zoodat de rollen van de scheep vaart en het verkeer te land zijn omge draaid en de werkzaamheid van de nacht wacht veranderd is van overvaren tot de brug draaien. NOORDWIJK. Feestviering van het Patroonsfeest Parochie van'St. Jeroen. Ten half tien gisterenmorgen begon nen beide torenklokken der Parochiekerk hunne oproepen te doen om de gelovi gen kerkwaarts te doen gaan teT viering van het patroonsfeest. Ten 10 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door een Eerw. Pater van het Klooster te Woerden, wélke werd geassisteerd door beide kapelaans der Pa rochie, de Weleerw. Heeren Nictus en van den Berg. Eene predikatie werd niet ge-, houden, aangezien in den namiddag zou worden gepredikt op het Martelveld. Ten half drie toog eene groote vrome schare, voorafgegaan door een twintigtal bruidjes, processiegewijze door het dorp naar het martelveld op „Calorama." De Eerw. Pater hield eene prachtige gevoelvolle predikatie, het lijden van den H. Jeroen ten voorbeeld stellend en den geloovigen inprentend dezen grooten Hei lige te vragen om kracht en moed om ook evenals hij geduldig te lijden en offers te brengen. De Zeereerw. Pastoor verrichtte de ver schillende gebeden. Waarna men weer te rug trok naar de kerk alwaar deze namid dag oefening geëindigd werd door eeni ge gezangen. •Ten half ,7 was er plechtig lof waar onder processie met de H. Reliquien door den tuin waarbij wederom de bruidjes te genwoordig waren. 'Tengevolge van den regen moest deze processie jammer genoeg aanmerkelijk worden verkort. Na eenige gezangen in orkest .werd liet Patroonsfeest besloten. Zondag a.s. zal wederom deze viering plaats hebben, omdat door de vele en drukke werkzaamheden vélen niet aan het feest op den dag zelve konden deel nemen. Aangezien de Reciteerclub „Utile Dulci" dit jaar bij gelegenheid van de kermis geene uitvoering geeft, is de heer C. Gordijn op de goede gedachte geko men, twee humoristen te engageeren, nl. de heeren Hellman en van Leeuwen, die voor Noordwijkers geen onbekenden zijn. Het bezoek ter bloembollenbeurs was gisteren minder druk dan vorige keeren. Het aantal bezoekers bedroeg 50, waaronder 14 exporteurs. De handel was over 't algemeen slecht. Toch schijnt elk persoon een handelsterrein te bezitten, want bij vertrek bleek, dat niet minder dan 5 koopbriefjes in 't bezit waren van éénen kweeker. NOORDWIJK AAN ZEE. Dinsdag is alhier aangespoeld een flesch waarin een stukje papier Waarop met potlood ,was geschreven: 21 Juli 1910. - Aan boord van de Prins Eugen. God zij ons genadig. Wij vergaan. De kapitein, %TC. R. ZAUF. De ondterteekening was slecht leesbaar,- zoodat we op de spelling niet vast gaan, NOORDW1JKERHOUT. B. en W. van Noordwijkerhout brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Wanninkhof, broodbakker te Noord- wijk, om vergunning voor het oprichten eener broodbakkerij in het perceel School- laan, kadastraal bekend in sectie E no. 1002. Op Dinsdag 30 Augustus 1910 des voormiddags te 11 uren, zal ten Ge meente gelegenheid bestaan, om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Koninginnefeest. Dinsdagavond vergaderde in café „Het Wapen van Noordwijkerhout" de commissie ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Besloten werd even als vorige jaren dit feest op Donderdag in de Kermisweek te vieren. Alsdan zal er weder een Ring- rijderij gehouden worden, terwijl men voor de jeugd weder verschillende volksr spelen, waaronder enkele nieuwe, heeft voorbereid. Om de kosten der feestelijk heden te bestrijden, zullen de commissie leden dezer dagen aan de huizen giften komen inzamelen. Op voorstel van een der leden, besloot de commissie, dat de leden allen gelijke oranjecocarden zouden dragen, waarvan de kosten werden gesteld op 10 ets. Tevens uitte men den wensch, dat de bewoners door het uitsteken der vlaggen en het dragen van oranje, meerderen luister aan het feest zouden bijzetten. NIEUW-VENNEP. Naar men mededeelt is het de rijks- en gemeentepolitie alhier gelukt de personen te ontdekken, die op Zondag 7 dezer zich aldaar als ware vandalen hebben gedragen, door voorbij gangers en fietsers aan te houden, te mishandelen, van wandelstokken te be- rooven en meer dergelijke wandaden te plegen. WASSENAAR. Gistermiddag wandelde de heer de B. met zij kleinkinderen naar 't duin om daar wat braambessen te zoe ken. De heer de B. gevoelde zich niet wel en kortentijd daarna was hij overleden. Het behoeft niet gezegd, dat zijn kinderen bij wie hij inwoonde hevig verschrokken, toen één der kleinen de droeve tijding overbracht. ZOETERWOUDE. Zondagavond was de Heer H. A. Affourtit wonende te Leiden op den Haagweg onder deze gemeente wandelende en terwijl hij den Rijksweg overging om zijne wandeling op het voetpad voort te zetten, werd hij opeens zonder daar iets van te bemerken, door de auto, gemerkt H. No. 355, ter zijde aangereden en tegen den grond gesmakt. Half versuft stond genoemde heer op en voelde veel pijn aan den linkerschouder, been en arm. Men zegt dat de schuld geheel aan de zijde is van den bestuurder, omdat er alle mogelijke ruimte was op den weg om voorbij te rijden. Behalve de bestuurder zaten in de auto twee ver pleegsters. Men bekommerde zich niet om den aangeredene. De zaak is in handen der politie, Gemeentezaken. Onderwijsvoordrachten. Ter benoeming van onderwijzend per soneel aan de openbare lagere scholen in deze gemeente hebben B. en W. den Raad de volgende voordrachten aange boden a) voor een Onderwijzer(es) aan de openbare lagere school 3e klasse no. 5 (Mare Singel): 1° A. van der Hoogt, onderwijzer alhier; 2° mej. T. B. Hoff en 3° mej. A. van der Graaf, beiden tijdelijk alhier werkzaam; b) voor een Onderwijzeres aan de openbare lagere school 3e klasse no. 8 (Heerenstraat); de dames 1° D. F. Kranz; 2° A. van der Graaf en 3° M.J. de Haas, allen tijdelijk alhier werkzaam; c) voor een tweede onderwijzeres in de handwerken aan de openbaar lager school 3e klasse no. 6 (Paul Krugerstr.) de dames 1" H. Overdiep, 2°J. H. Neute boom en 3° A. M. Kosters, allen 3de onderwijzeressen in de handwerken aan openbare scholen alhier; d) voor een 2de onderwijzeres in de handwerken aan de openbarelagere school 3de klasse no. 5 (Maresingel): de dames 1° M. A. Horree; 2" H. Neuteboom en 3° E. J. J. van Wagemans, allen onder wijzeressen in de handwerken aan openh, scholen alhier. B. en W. bieden den Raad ter voor- loopige vaststelling aan de rekening der gemeente over 1909 in eindcijfers gelijk reeds vroeger door ons medegedeeld. B. en W. stellen den Raad voor aan de Holl. IJzerenspoorweg Maatsch. toestemming te verleenen tot het maken van een houten privaataanbouw aan het seinhuis nabij den Rijnsburgerweg vok gens de overgelegde teekening. B. en W. vragen machtiging over, te gaan tot aankoop van een nieuwe schrijfmachine voor de politie, hoofdza-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2