De eerste vliegproeven in Dederland. ZATERDAG 6 AUGUSTUS. buitengewoon fraaie kiekjes, is de Haagsche aviateur moeten we hem dan op z'n Hollandsch met het leelijke woord „vlieg- menschJ betitelen van Maesdijk al ettelijke malen met een tweedekker van het stelsel Sommer opgestegen, en heeft hij be wezen, in staat te zijn de lucht te beheerschen. Daarenboven wordt voor eenige opstijgingen nabij Groningen onderhandeld met den Belg Olieslaegers, die bij de jongste vlieg - proeven in België getoond heeft, een van de stoutste en meest - succesvolle aviateurs te zijn. Uit dit alles blijkt wel, dat de vliegsport in Nederland op den goeden weg is, en de kranige opstijgingen van den heer van Maesdijk vooral, die tienduizenden in enthousiasme hebben ge bracht, hebben bewezen dat de Hollandsche ingenieurs en sportlui- zelf, ook wat durf en ondernemingsgeest betreft, voor de buiten landers toch niet onderdoen, als ze eenmaal beginnen 1 Eigenaardig ï-, dat onze Nederlandsche luchtvliegers voor DE VLIEGTOCHT TE HEERENVEEN: het mooie oogenblik, waarop de koene aviateur zich ten aanschouwe der honderden belangstellenden verscheidene meters van den grond verwijdert. de allereerste zijn het eigenlijk niet Die zijn indertijd vertoond te 's Gravenhage, door den later zoo ongelukkig aan zijn einde gekomen Franschen luchtvlieger Lefèbvre. Doch slechts een zeer beperkt aantal belangstellenden hebben toen van die vluchten kunnen profiteeren ze hebben te kort geduurd om ons volk er warm voor te maken, en de omstandigheden werkten toen ook niet mede. Nu is dat anders men is in ons vaderland wakker geworden, en de luchtvlieg sport begint waarlijk ineens kolossale verhoudingen aan te nemen. Als wij, Hollanders wat aanpakken, dan doen we het goed 1 Vooreerst heeft de firma Verwey en Lu gard twee volkomen aan alle eischen beantwoordende vlieg terreinen doen in richten, een bij Soest er- berg en een bij Ede op de Veluwe Daar is een der inge nieurs van de firma, de heer Hi'gers, al verleden week een kort oogenblik met een Blériot-eendekker opgestegen en heeft be wezen dat hij „het kon," voor 't overige wachten de vliegproeven daar, tot dat de terreinen geheel gereed zijn. Te Heerenveen en daarvan geeft ons blad in dit nummer een ieeks NA DE NEDERDALING van Maesdijk door eenige toeschouwers op enthousiaste wijze begroet en gelukgewenscht. zoover ze nu zijn opge treden, ook eigen iniatief bezitten. Zoowel de heer Hilgers, die in Ede eenige lucht- vluchten deed,'als de heer van Maesdijk, die te Heerenveen zoo succesvol vloog, hebben een eigen vliegmachine nog in be werking, waarvan de laatste er eene moet wezen van geheel nieuwe vinding, terwijl de eerste een Wright-machine „op sta pel" heeft, staan welke de eerste vliegmachine zal zijn, die in Nederland is vervaardigd. Wanneer nu onze auto riteiten zooveel belang stelling toonen als in het buitenland het geval is, dan kan de luchtvlieg- sport ten onzent een goede toekomst te ge- moet zien. AUTORITEITEN OP HET GEBIED DER LUCHTVAART: de aviateur van Maesdijk bij zijn machine in gesprek met den heer jhr. van den Berch van Heemstede, secretaris der Vereeniging „de Nederlandsche Luchtvaart."

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 9