Gemengd Nieuws. gedwongen, wegens een conflict, waarme de zij niets te maken hebben en diat slechts een paar honderd werklieden op "ëén bepaalde fabriek betreft. De onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders zijn nu begonnen en "het is te hopen, dat men spoedig tot overeen stemming komt. Naar het bovenstaande zal het Voor iedereen "duidelijk maken, dat steun voor "de vele slachtoffers dringend noodig blijft. 'Immers, met zekerheid is omtrent het hei-vatten der werkzaamheden nog niets te zeggen; en bovendien laat zich gemakkelijk bevroeden dat de reeds gele den loonschade in menig huisgezin nog lang zal naweiken en niet gemakkelijk is in te halen. Daarom nog eens: steunt de werk- Ioozen, van wie velen, zeer velen, louter op hulp van buiten zijn aangewezen en Wier toestand zich dus zeer donker laat aandien. j iedere dag urtslef ls vefüesT Koninklijk Paleis, De heer J. d(e) M(eester) kondigt ln j,De Gids" de brochure van den hèer Vic tor de Stuers over het herstel van het Dam-paleis te Amsterdam als Raadhuis aan. Hij vermeldt daarbij dat de heer De Stuers het Rijk verplicht acht voor .Hare Majesteit een behoorlijke definitieve woning te bouwen en vervolgt dan „Alles is mogelijk; dus ook dit, dat de groote som, noodig om de koninklijke familie in de hoofdstad onder dak te bren gen gereeder wordt toegestaan, dan wat men behoefde, om de paarden op het Loo minder slecht te herbergen dan er jaren lang gedaan is. Doch gesteld, dat dit nu niet zoo.... direct ging, zou het aanstaande Eeuw feest der onafhankelijkheid dan niet een prachtige aanleiding zijn om een konink lijk palcis in de hoofdstad als gedenktee- ken te stichten? Men zal toch zeker iets willen doen! .Voor een wereldtentoonstelling, als Luik aanrichtte bij Beigië's ,75-jarige onafhan kelijkheid, als nu weer Brussel, tot voor deel van stad en land beide, houdt, is het te laat. Wij wachten blijkbaar op Agostini II om ons nogmaals aan zoo iets te wa gen. Zeker zullen er optochten zijn en aubade's en zeilwedstrijden en vuurwerk. Doch indien het 100-jarige vrije Holland zich nu eens werkelijk niet op z'n smalst wil toonen, zou dan 'n bouwwerk, zóó be langrijk als een koninklijk paleis, niet een passend monument zijn? Het gebouw zelf kan natuurlijk zoo snel niet klaarkomen; zelfs voor den eer sten steen is het kort dag; doch ais men het bouwplan en de bouwsom had, ware dat feestgeschenk genoeg Het denkbeeld is mooi, maar in de hoofdstad? Indien eindelijk een behoor lijk paleis voor Hare Majesteit wordt ge bouwd, kan ddt toch niet anders zijn dan in Haar reisdentie, den zetel der regie ring, teekent de N. C." terecht hierbij aan. Het ongeval van Prins Hendrik. Als aardige bijzonderheid en "bewijs te vens, dat Z. K. H. Prins Hendrik niet kleinzeerig is uitgevallen, deelt het Hbl. nog het volgende mede: Prins Hendrik was Woensdagmiddag per rijwiel op weg naar Laren, waar "Z. K. H. een bezoek zou brengen aan 'de heer Tutein Nolthenius dien oud'-burge- meester van Apeldoorn. ^De linkerarm stond den Prins slechts gedeeltelijk ten dienste en zoo kwam hij, toen de bewuste fiets rijdster jV.otseling uit een bocht tegen Zijn rijwiel reed, te vallen. Prins Hendrik voelde zeer goed dadelijk de pijnlijke gevolgen van zijn val, maar Z. K. H .deed zijn auto voorkomen om toch den heer .Tutein Nolthenius te kun nen bereiken en hem zelf te kunnen me- dedeelen, dat de voorgenomen visite niet kon doorgaan. 'Dadelijk fceeftle Prins Hendrik daarop naar het Paleis te Soestdijk terug. Slechts kon Z. K. H. ondersteund de auto in- en .uitstappen. 'Men deelt nader mede: Z. K. H. Prins Hendrik heeft gister- namiddag met H. M. de Koningin en het Prinsesje een wandeling gemaakt in den tuin van het Paleis Soestdijk. Hieruit blijkt dus, dat het ongeval ge lukkig geen al te ernstige gevolgen heeft gehad. Naar wij vernemen is de heer Jhr. O. Michiels v. Kessenich, het pasgekozen Sta tenlid voor Limburg, benoemd tot inspec teur der Eerste Roomsch-Kathoüeke Le vensverzekering Maatschappij te Haar lem. ONDERWIJSZAKEN. Uit het Leidsch gemeenteverslag heb ben wij reeds een en ander aan onze le zers medegedeeld. Thans willen wij nog iets putten uit bijlagen die op het onder wijs in deze gemeente betrekking heb ben. Curatoren van het gymnasium zijn evenals de commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs zeer sober en beknopt in hunne verslagen', welke zich in hoofdzaak bepalen tot het aantal leer lingen, de resultaten van het onderwijs, den toestand yan ge.bouwen en leermid delen, alsmede het onderwijzend per soneel. Hiervan valt niets nieuws te zeggen. Slechts willen wij aanstippen, de hulde doo,r cur^torep yap het Gymnasium aan de nagedachtenis van den overleden rector, d r. L. Punt, gebracht. „Het was een zware stag, èn voor het Gymnasium, èn voor het gezin. Een uit stekend docent voor zijne leerlingen', een trouw vriend voor de leeraren, en een hoogst wetenschappelijk man, die niettegenstaande zijn groote kennis toch zoo eenvoudig en bescheiden was is in hem heengegaan. Met weemoed beden ken wij, dat hij op zoo betrekkelijk jon gen leeftijd moest afscheid nemen van dit leven." In het rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie wordt allereerst de achteruitgang in be volkingscijfer van "het openbare en de vooruitgang van het bijzonder onderwijs geconstateerd, op welk feit wij hier nog maals de aandacht willen vestigen. Ten vorige jare was de groei van het bijzonder onderwijs reeds krachti ger dan die van de openbare school. Thans bij eene vermindering van het aantal leerlingen 'op de gezamenlijke on derwijs inrichtingen, valt eene, zij het kleine vermeerdering bij het bijzonder onderwijs waar te nemen. Opmerking verdient tevens, dat op de nieuwe school voor Lager en M. U. L. O. op Gereformeerden grondslag het onderwijs in vreemde talen aanvangt met het Engelsch in het 4e leerjaar, dat in het Fransch begint .dan met het 5e, Duitsch in het 6e leerjaar. Het rapport van de commissie tot Wering van Schoolverzuim steekt zeer ongunstig af bij vorige jaren. Niet minder dan 357 gevallen van re latief schoolverzuim moesten door haar behandeld worden. De heerschende werkloosheid was van ongunstigen invloed voor het schoolbe zoek. Talrijk waren de klachten over te weinig werk. Of de vader, óf een volwassen zoon, óf beiden, óf meer per sonen in één gezin, waren soms weken •en maanden zonder verdiensten. Geen vergadering verliep zonder klachten van te weinig inkomsten. Worden in deze noodlijdende gezinnen jongens of meis jes 12 jaar oud, dan gaan zij naar de katoen fabriek. Zij brengen 's Zaterdags avonds de huishuur thuis en dat is een groote verlichting voor het gezin want de huisheevrf -dreigt niet meer met het op straat zetten. In dergelijke gevallen wor den wel de gezinnen geholpen doch de leerplichtige kinderen zijn slachtoffers. Zij missen een jaar onderwijs, en wel het belangrijkste, het jaar, waarin alles wat in vorige jaren is geleerd, grondig wordt herhaald en vastgelegd. De arbeidswet, klaagt de commissie, geeft nog altijd meer voordeel aan den fabrikant, dan de leerplichtwet aan het kind. Het is duidelijk, dat de Commissie hier machteloos staat. Haar waarschu wingen baten niet. Sommige puders be loven nog wél eens overweging, doch daar blijft het bij. En leerlingen, die reeds gedurende eenige maanden of lan ger ,soms bijna een jaar aan het werk zijn, ziet men natuurlijk niet meer op de schoolbanken. Een nieuwe reden voor schoolverzuim wordt de volgende De heeren schoolartsen zien zich dik wijls genoodzaakt een kind den toe gang tot de school te ontzeggen, omdat het lijdt aan besmettelijke ziekte, veel al hoofdzeer. Laksche en niet met rein heid dwepende moeders houden die kinderen thuis, behandelen hen zelf en zijn er afkeerig van "hun spruiten over'te geven aan een wijkzuster, want die „doet het met hoofdzeer besmette hoofd zoo'n zeer." Te verwonderen is het niet, dat de hoofden van scholen onwettig ver zuim gaan noteeren, als na maanden geen genezing volgt, van wat met doel matige behandeling in enkele weken her steld kon zijn. Tot zooverre de Commissie, aan wel ker laatste beschouwingen wij slechts deze bemerkingen willen vastknoopen, dat voor den kantonrechter maar al te vaak blijkt, dat het thuis blijven om an dere redenen dan om hoofdzeer ge schiedt. Veelal worden de kinderen in het huishouden gebezigd om op zusjes of broertjes te passen, gaan zij voor anderen boodschappen doen, waarmede zij een paar centen kunnen verdienen, of wel vinden zij op een fabriek werk. Ondertusschen is de vele arbeid der Commissie niet vruchteloos geweest. Ve le ouders beloofden voor trouwer school bezoek hnuner kinderen te zullen zorg dragen, maar toch zou de commissie nog meer succes hebben jals haar vurigste wensch vervuld was: „geen arbeids kaart worde uitgereikt aan een leerplich tig kind." Klinkt uit het verslag van de commis sie tot Wering van Schoolverzuim een pessimistische toon, die Schoolartsen hebben in hun driejarige werkzaamheid belangrijke verbeteringen in den gezond heidstoestand op de scholen gebracht. Toestanden van onreinheid, zooals vroeger waargenomen, werden, komen niet meer voor. Over het geheel begin nen de cijfers ook bij de voor het eerst op de school komende kinderen, zelfs in de 4e klasse scholen belangrijk te ver minderen .De moeders weten n.l. dat de kinderen bij hun komst op school on derzocht worden en geven blijk te be grijpen, dat zij zelf ook moeten mede werken. Op.k de gevallen yan besmettelijk hoofdzeer beginnen goed te verminde ren. Hier is het vooral de hulp der wijk zusters, die krachtig medewerken om dit succes te verkrijgen. Over het geheel werden vrij goed "de adviezen ook van de niet besmettelijke ziekten opgevolgd. Aan tuberculose stierven dit jaar twee leerlingen. Vier leerlingen, vroeger voor tuberculose van de school verwijderd, konden weer op school worden toegela ten en bij vier waren geen! afwijkingen meer waar te nemen. Zeveh nieuwe ge vallen van tuberculose staan genoteerd en 56 gevallen van alg. zwaltte, waaronder latente tuberculose. Ten slotte nog een en ander van "het geen de Hoofden van Scholen in hunne verslagen zeggen. Wanklanken over de onderwijzers wor den niet vernomen, daarentegen getui gen de meeste hoofden met veel lof over de toewijding der onderwijzers. Over het nul der schoolartsen bestaat eenstemmigheid, .ia pordeeL, Het genees kundig schooltoezicht blijkt in eene dringende behoefte te voorzien. Aan de meeste scholen vonden gere geld schoolvergaderingen plaats. Wat het schoolverzuim betreft, ko men de oorzaken ,die de Commissie bo venbedoeld daarvoor aangaf, overeen met die door de hoofden vermeld. De heer M. v. Wam el en meent het ver zuim bovendien te moeten toeschrijven aanzwak geslacht en huiselijke óm - standigheden waarbij van een streven der ouders om in het belang hunner kin deren ,het zonder hun hulp te stellen, vaak niet veel merkbaar is. Zelden zijn de ouders bereid, hun kinderen langer te laten schoolgaan, d#in de wet ver- eischt. De gevreesde kinderverlamming was vooral op de meisjesschool reden van veel verzuim. Aangenaam moet pok de mededeeling stemmen van het hoofd der meisjes school 2e klasse, mej. C. B. Renaud, dóe de getuigenis aanhaalt van een Ame- rikaansch inspecteur, door de regeering uitgezonden om scholen in Engeland, en Holland te bezichtigen. Sprekend over den arbeid, de wandplaten en het schoolgebouw verklaart hijthe school building was'immaculate, the neatest and the cleanest school I saw in Europe! Waar, zoo schrijft mej. Renaud, zoo dikwijls met geringschatting en min achting over onze scholen en onzen ar beid wordt gesproken, is het wel eens aangenaam ook eens een anderen toon te hooren. De waarde van enkele schoolwande- lingen als aanvulling en verduidelijking, aan het eerste onderwijs in aardrijkskun de en van het onderwijs in de kennis der natuur is opnieuw gebleken, aldus de heer E. J. B1 e k k i n k, hoofd "der school 3e klasse no. 4. Tal van kinderen uit de middelklasse hadden van de stad weinig meer gezien dan de buurt, waar in ze wonen en schoolgaan. Inrichtin1- gen als de gasfabriek, het slacüithuis en dergelijke waren slechts bij name of in het geheel niet bekend. Ook is de kennis van boornen en cultuurgewas- sen in de n regel zeer onvolledig. De schoolwandeüng biedt op de meest doel treffende wijze gelegenheid om dat tekort der kennis aan te vullen. D»e hoofden der bijzondere scholen maken in hun verslagen melding van verbetering van gebouwen uitbreiding van personeel, doch onthouden zich in tegenstelling met hunne openbare col lega's van beschouwingen over «nder- wijsaangelegenheden. Kunst en Wetenschappen. Een zelf-opleving uit vroegere eeuwen. In de Sint-Catharinekerk van Den Briel is er iets opmerkenswaardigs aan het ge beuren. Achter het orgel bevindt zich een groot tafereel, hetwelk in het jaar 1678 toen het orgel van den zuid-oostkan t der kerk naar zijn tegenwoordige plaats- overgebracht werd volgens Magistraals resolutie van 12 Maart van dat jaar be schilderd werd, „hebbende ©en blauwe gront, daar op met witte letteren de wet des Heeren, soowel de kapitale als de eerste letters midtsgaders het getal ende de nombre van elck gebot met vergulde letteren dacr boven, en vergulde wijser, en hemels blauwe lucht en voorts de fi guren van Moijses en de Aaron." Al- zoo is geschied, en bijna twee en een halve eeuw hebben de kerkgangers naar dit tafereel opgekeken. Door dien langen tijd is dat befaamde „hemelsblauw" gaan verkleuren, en in den laatsten tijd kwamen er zonderlinge vlekken in. Deze aan een nadere beschou wing onderwerpende, komt men tot de verrassende ontdekking, dat zij de flauwe, maar al duidelijker Wordend,e afbeeldin gen van menschenhoofdibn zijn. Wanneer men links van het cijfer VI (boven hetzes- de gebod) het oog naar het middengedeel te laat gaan, ontdekt men duidelijk het hoofd van een priester, de haren reéht over de ooren en op het hoofd detonsuur. Staart men op het woord „niet" in het verbod om te dooden, dan ziet men weer het hoo.-d van een priester. Even daar onder ontdekt men de schouders en ziet van daar duidelijk de lijnen van de kazui fel naar beneden loopen. Als bij een palimpsest der middeleeu wen ziet men hier een zeer oudie beschil dering, veimoedjelijk' u,it het laatst "der ,1e eeuw, te voren komen, trlo.nfeerenóe over alles wat er in den loop der eeuwen overheen is gesmeerd. De vraag is nu, zou dit oude, in ieder geval ko'.ocsale schilderstuk weer voer den dag zijn te brengen, heeft het daartoe vol doende kunstwaarde, en eindelijk zal men in Den Briel deze zelfopleving uit vroe gere eeuwen belangrijk genoeg daartoe vinden Land- en Tuinbouw. Oogstoverzicht. Aan het qogstoverzicht dato 20 Juli is het volgende ontleend omtrent de stand der Warmoezer ij ge wassen. De vvarmoezerijgewassen staan er over het algemeen veel beter voor dan het fruit. Het natte weer van den laatsten tijd heeft echter op vele gewassen «een zeer nadee'.igen invloed en algemeen wordt dan ook reikhalzend naar droogte uitge zien. Verschillende culturen zooa,ls van augurken, die thans nog een goéde op brengst beloven, loopen anders nog groot gevaar ten deele te mislukken. De bloemkool aan den Langendijk heeft veel te lijden der zieke, bekend als „draai- harten". Ook in de sluitkoo! begint die kwaal zich reeds te vertoonen. evenals op het eiland IJselmonde. Bij Bergen op Zoom, waar de kool eerst prachtig stond, heeft de luis heel wat schade veroorzaakt en in Groningen zijn de vooruitzichten ook heel wat verminderd, als gëvólg van het natte weer. '"JJit vele streken wordt bericht, dat de komkommers lijden door het bladvuur, hier en daar ook door spint en luis. Inhet Westland sterven vele meloenplanten af. In Friesland en hier en daar in Zuid- Holland heeft de aardappelziekte vrij wat schade aan 'de vroege aardappelen toege bracht, terwijl in de Streek dit gewas door vorst en droogte heeft geleden. a. Onder glas. Komkommers. De stand is vrij goed in het Westland; goéd bij Delft en Zwijn- drecht, in de Amsterdamsche slatuinen in de Óver-Betuwe, bij Utrechten in Zuid- Limburg- matig bij Berk el, Leiden, Veur en Rijnsburg; vrij goed bij Overschie, Stolwijk, op het .eiland IJselmonde. in Gelderland ten noorden van den Rijn en in Overijselzeer goed bij Langeraar, in de Baronie van Breda, öp Walcheren en in het noorden van Limburg. D. ï"n den v o f 1 e n grond. Bloemkool. De stand is matig aan den Langendijk; goed in de Streek, in U- trecht, in de Over-Betuwe; matig in het Westland; goed bij Zwijndrecht, Over schie Berkel, op Oud-Beierland, op het eiland IJselmonde, in de Langstraat, in de Baronie van Breda, op Zuid-Beveland, in het midden van Limburg, in Gelderland ten noorden van den Rijn, in Overijsel en bij Berlikum, Minneitsga en Sexbierum; matig in de Amsterdamsche slatuinen, bij Zuidwolde, Noorddijk. Stolwijk en Ber gen op Zoom; vrij slecht bij Zandeweer; vrij goea'in de Bommelerward, bij Lei den in het zuiden en noorden van Lim burg; zeer goed op Walcheren, bij Delft, Veur en Rijnsburg en in de Vijfheerenlan- den. Augurken. De stand is zeer goed bij Langeraar, Roelofarendsveen, Aalsmeer, in den Beemster tuinhoek, bij Leiden en op Walcheren- goed in Limburg, in de Baronie van "Breda, in de Langstraat, in Overijsel en Friesland; vrij góed bij Zwijndrecht, Bergen op Zoom, in de Vijf- heeren'anden en bij Zandeweer: uitmun tend bij Winschoten en Scbeemdamatig bij Zuid- en Noordwo'de en Noorddijk. Doperwten en peulen. De stand is vrij goéd bij Langeraar en Roelof ar ends veen goed in het Westland', in de Lang straat, in de Baronie van Breda, bij Ber gen op Zoom, op Zuid-Beveland, in den Beemster tuinhoek, in de Vijfheerenlan- den, in Gelderland, Overijsel, bij Drach ten en Zandeweer-; zeer goed in het zuiden en midden van Limburg en bij Veur en Rijnsburg; goed tot zeer goéd bij Zwijndrecht; vrij goed in Utrecht, het noorden van Limburg, het oosten van Noord-Brabant en bij Zuidwolde. Noord- wo'xle en Noorddijk-; matig in Kennemer- land en bij Leiden; vrij slecht op het ei land IJselmonde; slecht bij Winschoten en Scheemda. Rechtszaken. Raaf en ekster. Feitelijk de peine van""t vermelden niet waard, zegt het „Utr. Dbl." Een aankomend acrobaatje hield voor de heeren rechters met waggelende, aan zijn zwierig vak minder strook ende hou vasten van bewijzen én beweringen staan de ,dat hij „siek teneer had keiegen, en op den bewusten Woensdag alleen uit tijn woonwagen war kekommen, om zijn be hoeftige te doen. Hoeden met veeren wer den kansch en al met getraken door ons. Enkel petten." Het getuigenverhoor bracht anders uit. De bewoonster van de nabij station De Bilt gelegen villa Sparrenhoeve had met haar dienstbode nog geen 3 minuten de eetkamer verlaten, of, terugkomende, mis te zij van den schoorsteenmantel haar portemonnaie met vijf gulden inhoud. Ze had dóen vent zien wegsluipen en "hem nu van achteren herkend aan zijn postuur en zijn franje-jas. Twee andere personen en ook de gemeenteveldwachter van De Bilt kwamen nog voor en kenden hem aan zijn gezicht en betoogden, dat hij toen een hoedje op had. Dat ivas later .wegge- modéld. t Eind was, dat de officier van justitie in een consciëntieuze nabetrachting der zaak den acrobaat schuldig verklaarde aam diefstal van een portemonnaie uit meer genoemde villa op 15 Juni j.l. en re- quircerde 8 maanden met aftrek van pre ventieve fiechtenis. Oe acrobaat „zou er slch in skikken,* maar word fk eerst niet abgerekend ?"- Men beduidde, dat aftrek van preventieve hechtenis zulks beduidde. Het woord was toen aan den verdediger mr. Hoogenbrug. Deze achtte het feit geenszins bewezen. Nog dezer dagen had een der heeren van de groene tafel een minuut te voren zijn pennenhouder gezien, die spoorloos verdween. "Hij had hem tusschen de hppen. Zoo kon het ook met mevrouw's portemonnaie gegaan zijn. „Wat? Ook tusschen haar lippen?" „Of in haar zak of elders. Mocht de officier het zedelijk peil der wagenbe woners niet hoog aanstaan, verleden jaar toch werd in een "belangrijke zaak van diefstal "door het O. M. toch wel degelijk gebouwd pp de verklaringen "dier men- schcn. En wat het feit ten slotte betrof/" zouden ook raven óf eksters die porte monnaie niet hebben kunnen wegslecp'en In hun nesten vindt men soms zilveren le pels De heeren rechters wilden op d/eze overwegingen niet ingaan. Toch zal de cliënt zijn verdediger eerlijk moeten toe geven: ,t was een zwarte raaf. "En de verdediger zijn cliënt: 't was een ekster. Onderwijs. Buitenleerlingen H. B. Scholen. De gemeenteraad van Enschedé heeft op voorstel van B. dn W. besloten om van de omliggende gemeenten, waaruit jonge lieden de H. B, S. in die geriieente bezoe ken, een jaarlijksch bedrag te vorderen van f200 voor leerlingen, welke dage lijks heen en weer reizen en.van f 175 voor hen, die in die gemeente verblijf houden, verminderd met het bedrag van het ver schuldigde schoolgeld. Notarieel staatsexamen. 's GRAVENHAGE. Eerste gedeelte. Geslaagd de heeren A. H. Aves (Elden); W. G. P. Kakebeeke (den Haag); J. de Groot (Purmerend); J. J. Mulder (Wer kendam) C. M. Bohtlingh (Arnhem); K. Jansma (Amsterdam)'; H. J. Kloosterman (Bergen op Zoom) E. J. Hoekx (Valkens- waard tweede gedeelte: G. Wolzak Hzn. (Alk maar; J. H. Bremmer (Roermond); en A. T. Verbist (Kloosterzande). Leger en Vloot. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt in de Stct. ter voorloopige kennis van belang hebbenden, dat, ten gevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan bovengenoemde school, vooi eene plaat sing als cadet in aanmerking komen voo, den dienst hier te lande: H. O. Schuhmacher, W C. Hooft, G. W. A. Brouwers, N. J. C. Tierie, C. G. N. Bijl de Vroe, jhr. A. W. F. J. C. van Speng- ler, J. H. J. Kalt, N. H. Westerouen van Meeleren, K. H. O. L. van Bennekom, J. Hulst, B. P. F. van Driel, M. G. van J. Pel (voorwaardelijk), M. Behrens, 'J. Kesteren, E. C. .W. A. Geuze, P. J. Dom,- R. Gockinga, E. E. de Kanter; voo. den dienst ïn Nederl.-IndiëA, P. van Katwijk, W. C. A. So!, S. de Ruy- ter, F. van Leeuwen, J. B. A. rBuning, J. G. M. Chabot. "Door den Minister van Dorlog is be paald dat de detacheering van de cadetten der Koninklijke Militaire 'Academie bij de verschillende wapenkorpsen op 15 Sep tember a.s. zal eindigen. 't Oudt-Belt U lie o ten, het grootste van Baarle-Nassau's onderdee-: len is een dorp met ongeveer 500 inwo- 5ners, die uitsluitend van den landbotiwl leven, 't Plaatsje ligt als 't ware in een' inzinking van den bodemvandaar zijn/ inaam, die moerassige plaats beteekent. De grond is er echter zeer vruchtbaar,- omdat de boeren daar, die atlen op hun eigen boerderijen wonen, voor behoorlij ke afwatering zorgen. Men spreekt dan ook wel Van ,,'t rijke ULicoten". De bef- Lendheid ver in 't rónd dankt het evenh wel niet a,an zijn boerenstand, maar het mirakuleuze beetd van den H. Bernardus,- dat daar vereerd wordt. De parochie Uli-i coten dateert eerst van 1803, doch vooi: dien tijd bestond daar een „veld-capeL le", die bediend werd door een geesten lijke uit Baarle. Tot onderhoud van dezeri geestelijken moest door de inwoners een jaargeld worden bijeengebracht, waarvan; nu nog de sporen te vinden' zijn in de „renten" die nog op enkele landerijen; drukken. In 1848 moest men met ide „mirakuleuze statua" de vlucht nemen! naar Baarle, en toen men ;t te Ulicotenl terug wilde hebben, maakte Baarle be zwaar, want talrijke pelgrims kwamen' daar 't „Oudt-Belt" vereeren'. De bisschop van Antwerpen, Ambro-i sius, wiens tusschenkomst werd ingeroe-i pen, gelastte evenwel, dat het „Oud-belf1 van St.-Bernardus aan de „Veld-capelle! van Ulicoten" moest worden teruggeven,- terwijl hij er bijvoegde„ende zal den' pastor vercon.digen ya;? fi.efl Rrftiikstoel*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6