Kindersterfte. BUITENLAND. Bet erfdeel der Malleroy's, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang» No. 253. 21cVeicbihceouftant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 5 Augustus 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. De groote kindersterfte, bijzonder in (de Katholieke provincies Noord-Brabant ien Limburg is een der hoofdoorzaken, [waarom het Katholicisme in Nederland |ni-et nog meer toeneemt Wel valt de .laatste jaren; eenige ver betering ten aanzien van de kinder sterfte te oespieuren, maar uit de jongste Statistiek over Juni J910 blijkt toch, idat het kindersterftecijfer nog véél te hoog is. In de maand Juni zijn er in' ons lanjd niet minder dan 2129 kinderen' gestor ven, Bie niet ouder waren dan 4 jaar, (dat is 71 per dag. Verschillende factoren werlceh jm'ede iaan den vroegtijdigen dood van zoovele kinderen. De toename der kunstmatige voeding iis er een van. Gelukkig wordt deze allerwege streng afgekeurd en gewezen op de nadeelige gevolgen welke de kunstmatige voeding yoor het kind kan hebben. Het is dan ook een goede maatrejgél Welke in verschillende gemeenten ge nomen wordt, om bij het trouwen de jong gehuwden een boekje of brochure te joverhandigen, waarin ten aanzien der kindervoeding,nuttige wenken' voorkó- jm-en. Wat de kindersterfte ook in de liand Werkt, is het gebruik der zoogenaamde „huismiddeltjes", en het niet tijdig in roepen van geneeskundige hulp. Is een kind ongesteld, dan heeft (de eene buurvrouw dit middeltje, de andere Weet een tweede, en allen weten u pre cies te zeggen, wat het kind eigenlijk Imankeert. En hoe dikwijls komt het nog voor, (dat de raad van een buurvrouw wordt opgevolgd, in plaats van "den geneesheer te roepen, die toch alleen tot beoor- Jdeeling in staat is. Wordt het gevjU ernstiger, ja, jdan wordt de dokter gehaald, rqaar dan .is het dikwijls reeds te laat. Vooral op het platteland wordt vaak te Jang gewacht met het inroepen van toedische hulp en wordt nog te veel gehecht aan de huismiddeltjes. De fabrieksarbeid en kortom elke ar beid, die de moeder geregëxt buitenshuis (doet zijn, bevordert indirect de kinder sterfte. De moeder hoort in het gezin en niet Jn de fabriek. Is de moeder langen tijd en geregeld van huis, wat kan er dan 'terecht komen V.an een goede verzorging der kinderen1, Immers niets. De kinderen worden (dan toevertrouwd aan de hoede van een (ouder broertje of zusje, zelf nog kinde ren, of een buurvrouw zal wel eens een (oogje in 't zeil houden, en verwaarloo- Zing kan ten slotte niet uitblijven1. Zoo zijn er nog meer oorzaken voor Öe groote sterfte pnder onze jonge kin deren. Laten we er van 'doordrongen zijn1, dat de ons van God geschonken kinderen, recht hebben op goede verzorging, en dat wij dus verplicht zijn zorgvuldig te waken voor de gezondheid en liet leven van de door God ons toevertrouwde pan- deif. FEUILLETON. 8) Naar ik heb hooren zeggen door imijn schoonvader -en mevrouw! "de SMalleroy, evenals door al die anderen op het kasteel, zou die Carville gestorven zijn (door een val van zijn paard in een diep .ravijn. 'Ja, dat weet ik. Maar mijn broer be- Weert, dat die val van die Carville niet na tuurlijk plaats vond. Dat begrijp ik niet, mompelde de graaf, terwijl hij den knecht, die binnen- jkwam met twee flesschen en drie glazen (een teeken gaf om alles neer te zetten ejn fcich te verwijderen^ Verschillende aanwijzingen hebben mijn broer er toe gebracht te veronder stellen dat een koord over den weg was 'gespannen, juist op 't gevaarlijkste punt !Mijn broeder heeft ook twee of drie in lichtingen gekregen, waaruit bleek dat tnen aan den hals van het lijk de sporen (Van een scherpe drukking had .waargeno- tmen, en aan het hoofd twee wonden, (die slechts door menschenhanden konden gijn toegebrach.t L ÖKat ge mij da^r vertejt, .vervyo^dert Spanje. De godsdienstige gevoelens van Alfonso XIII. Daaromtrent lezen we in de „Tijd": Nu de verhouding tusschen den H. Stoel en Spanje meer en meer wordt gespannen, is het zeer zeker wel interes sant om eens na te gaan, welke de gevoe lens van koning Alfonso ten opzichte van den godsdienst nu eigenlijk zijn. Tot nu toe toonde zich Zijne Katholieke Majesteit zeer gehecht a^n den Katholie ken godsdienst, diens instellingen en ge bruiken In da Koninklijke kapel woont hij alle Zondagen de H. Mis bij. Ja, als de vorst voor eenige jaren zijne groote reis naar Berlijn, .Weenen en Munchten -even vóór middernacht van Zaterdag cp Zondag ondernemen moest en daardoor niet in staat was om op dien 'Zondag de H. Mis bij te wnoen, dan vroeg hij aan den Paus telegrafisch dispensatie, om vóór 12 uur in de kapel van het lustslot „Miramar" te San-Sebastian eene H. Mis te mogen laten lezen. Terugkeerende van deze reis, kwam hij op Zondag ochtend te Parijs aan, en zijn eerste gang was naar de kerk van den H. Rochus, om daar aan zijn Zondagsplicht-en te voldoen. Dat deed de monarch trouwens immer, als hij in Frankrijks hoofdstad te midden van de anti-clericale staatslieden toefde. Kniel de hij in de „Noitre-T>ame" niet voor het Allerheiligste neder, terwijl president Lou- bet staan bleef? Bad hij daar rtiet eenigen tijd, terwijl president Loubet al staande op hem wachtte? Eiken Zaterdag gaaf hij, als hij te Mad rid vertoeft, naar die kerk van O. L. Vr. van Antocha, om diaar het miraculeuze beeld der Moeder Gods te vereeren, terwijl het koor het „Salve Regina" aan stem!. Verricht de koning niet eiken .Witten Donderdag de plechtigheid van h-et „La- vatorio" der voetwasschingspreekt hij niet telken jare onder de plechtigheden vati den Goed-en Vrijdag die verheven Woorden': „ïk vergeef, opdat God mij vergeve", alzoo aan eenige terdoodveroor- deelden gratie verleenende; -ontvangt hij niet ieder jaar óp Paaschdag, nu eens in de Santiago-, Üan weer in 'de Calaatra- va-kerk, te midden van de ridders der vier militaire orden van Spanje, in het costumê van grootmeester, de 'Heilige Paaschcommuni-e? Xomt de vorst in eene Spaansche stad op bezoek, dan is zijn eerste gang naar de Kathedraal. Te Lourdes stichtte -hij de Pelgrims door zijne ingetogenheid, en, als Mgr. Schoepter, de bisschop van ,Tar- bes, aan Z. M. eene medaille van O. L. Vrouw van Lourd-es eerbiedig wilde aan bieden, dan riep de koning uit: „Maar ik heb er al eene", en haar van onder zijn kleederen uithalende, hernam hij geest driftig, terwijl hij op haar wees: „Deze medaille is "het, welke mij in de Calle Mayot, op den dag van den aanslag be schermd heeft!" Bij den aanvang zijner zélfregeering be gaf hij zich naar liet graf "van den (H:. Apostel Jacobus, den patroon van Spanje, ■en smeekte hij, in het g'ala-costume der Santiago-Orde gekleed, diens bescherming over zich zeiven en zijn volk af. Schreef de koning niet eenmaal aan den nu ontslapen kardinaal-bisschop van Bar celona, Casanas y Pagès, die over het openen van -eene anglicaansche kerk in zijne residentie zijne droefheid aan den vorst te kennen gegeven had: „Als katho liek koning en onderdanig en goedgeloo- vig zoon van de ééne ware Kerk, ben ik ten diepste gegriefd door dezen nieuwen aanslag op het geloof mijner vaderen en den Staatsgodsdienst, welks belangen het de Goddelijke Voorizenigheid behaagde thans aan mij toe te vertrouwen, gepleegd en ik aarzel niet, U, Senor Kardinaal, te verzekeren, dat ik, binnen de grenzen van mijne macht als constitutioneel souve- rein, al het mogelijke doen zal, om, het- geen Uwe Eminentie mij voorstelt, door I mijn Gouvernement te laten volvoeren?" En hoe menigmaal ondervonden ©en Moret y Prendergast, een Lopez Domin- guez, een de la Vega "Armijo, een Roma- nones e. a. dat anti-clericale politiek in Spanje aan het hof niet gewild was? Op eenmaal échter is dat alles veran derd1; is'in den goeden zin opdeSpaan- scne monarchie niet meer van toepassing het woord van Paul de Saint-Victor,",Les sic-cles n'avaient iien changé en Espag- ne et Philippe II regnait toujours" op eenmaal is Alfonso XIII niet meer het petekind van Leo XIII z. g. dien hij in zijn eerste schrijven na zijne inhuldiging Sprak over: „des liens d'amour et 'de res peet filial, qui l'unissent au souverain pon- tife", niet meer die zoon van een 'Maria- Christina, die eens tot Moret y Prender gast zeide: „Anti-clericale wetten oncler- teeken ik nooit." Op eenmaal gevoelt zich Zijne Katholieke Majesteit uitstek-end thuis in het gezelschap van een Cana- lejas, een Romanones, ja, steunt de mo narch op eene meerderheid, welke o. a. de republikeinen, den socialist Pablo Igle- sias, den aanhanger van Ferrer, Lerroux onder hare leden telt. Hoe is dat geko men? Eene moeilijk te beantwoorden vraag! Joch wil ik naar een antwoord zoeken en ik vond er een in het bepaald anti-crericaal, derhalve in deze materie strikt onpartijdig boek van Henri Char- riaut: „Alphonse XIII intime," hetwelk in 1908, dus lang vóór de gebeurtenissen van thans, Verscheen. Welnu, daarin lees ik, „dat Canalejas op het paleis een „per sona grata" is, wiens adviezen met graag te yernomen worden; iemand, die den monarch vrijuit zijne meeningen zeggen me, antwoordde de Malleroy. ik was toe vallig een van de eersten die bij h-et lijk van den jongen man kwam en ik heb niets van dat alles bemerkt. Uw aandoening zal waarschijnlijk uw gewone opmerkingsgave "buiten wer king gesteld hebben. W'C'ke aandoening? bromde de graaf met ;t uiterlijk van een bloedhond die gereed is zich op zijn slachtoffer te wer pen. Waart gij ni-et met die Carville be vriend? Een vriend verliezen op een zoo verschrikkelijke.... «en zoo onverwachte wijze Bij ieder van deze woorden, die ver sterkt werden door de bijtende stem ien den vurigen blik van den baron trok het gelaat van Malleroy meer samen. Ik zie aan uw, gelaat, dat uw voor treffelijk hart nog altijd de herinnering bewaart aan dien vriend, dien gij zoo in nig beweend hebt, hernam 'de Canisy, met een waardigheid, die een scherpe te genstelling vormde met den schertsen den toon van zijn stem. Mijn broeder had mij wel gezegd, dat als gij den naam van Edward de Canisy vergeten waart, ik .mij kon beroepen op de vriendschap van de Carville jegens mijn broeder, pm kracht bij te zetten aan T verzoek, dat ik u wilde doen. 'Welk verzoek Vergeef mij, dat ik het zonder de gebrujkeilij^e jïlichtplegingqn, jdpe, m^r mag, die behoort tot de personen, wélke de waarheid immer zeggen, jdoewiel nu koningin Victoria op "de politiek geen in vloed hoegenaamd uitoefent, schrijft men toch de welwillendheid, waarmede de roo- de liberalen, alias de democraten, op het paleis bejegend word-en, toe aan den Brit- scficn invloed, en zoo niet aan de raadge vingen der koningin, 'dan toch zeker aan die van "Eduard VII." Moge God spoedig de oogen van 'den jongen Spaanschen vorst openen, is voor zeker de bede van ieder en waren Katho liek. De telegrammen uit Biscaye en Pam- pelune wijzen op eene levendige opwin ding onder de Katholieken, die ten zeer ste verbolgen zijn door het verbod tot het houden der monsterbetooging te San Sebastian, op 7 dezer. De inrichters zeggen, dat die betoo ging, geoorloofd of niet, toch zal plaats heffen en zij rekenen op de tegenwoor digheid van 70.000 man, die grootendeels met bijzondere treinen uit Bilbao zullen I komen. De regeering grondt haar verbod op een verzoek .der winkeliers van San Se bastian, die vreezen, dat het houden der betooging aanleiding zal geven tot onL lusten op 't oogenblik dat er zooveel vreemdelingen in de badplaats verblijven. Uit Rome wordt aan den „Éclair" ge seind, dat de Spaansche gezant bij het Vatikaau, de Odeja, te Livorno, is afge stapt, -en dat hij daar <je instructies van zijn gouvernement zal afwachten. Turkije. De anti-Grieksche boycot, die te Kon- stantinopel opnieuw is geproclameerd, en bijna officieel is geregeld, wekt te Athene weer opwinding na de beloften van de Porte aan de gezanten der mo gendheden. Men weet, dat het boycot comité verklaarde, dat deze zou (duren tot aan ide oplossing der Kretenzische kwestie. Dit beteekent dus voorloopig dat hij permanent is en bovendien vat men deze verklaring op als een oficieelen maatregel van j>ressie Jer bespoediging van de diplomatieke bemoeiingen inzake Kreta. Z. K. H. Prins Hendrik. Omtrent het ongeluk van den Prins mel-dit men nog De Prins reed per fiets met zijn inten dant nabij het Paleis Soestdijk. Bij het kruispunt van den Amsterdamschen straat weg tegenover den Oranjeboom reed een juffrouw, welke slecht kon rijden, tegen Z. K. H. aan, zoodat de Prins viel. De Prins ging toen bij mevr. van "Dorp binnen, liet vervolgens zijn auto van het paleis komen en vertrók daarna naar La ren. Onderweg voelde de Prins echter pijn, ging terug, en liert dr. Muysken uit Baarn ontbieden, die sleutelbeenbreuk constateerde. De toestand van Prins Hendrik is zeer wel. Hij draagt den rechterarm in eei\ doek, doch zal vermoedelijk de volgende! week het paleis weer kunnen verlaten. Koninklijke Besluiten. "Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Middelburg,- A. de Neeling, caiididaat-notaris te Wa tergraafsmeer. Is benoemd tot notaris "binnen het arrondissement 'Middelburg, ter standr plaats Ter Neuzen, C. Ie Nobel, candir daat-notaris te Kampen. Is benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden, mr. N. Hofstee, doctor ia de staatswetenschap, thans griffier bij h-et kantongerecht te Bergum tot griffier bij het kantongerecht tö Hulst, mr. G. Leignes Bakhoven, advocaat en procureur te Deventer. Ts benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam, mr. V. C. Deking Dura, advocaat en procureur te Amsterdam, beëediigdl klerk ter griffie van en werkzaam tea parkette van den officier van justitie bij geemld college en waarnemend griffier bij het 2de kantongerecht aldaar. Is benoemd iot notaris binnen het ar rondissement Assen, ter standplaats As sen, ter standplaats de gemeente Smilde» P. R. van Eliekom, candidaat-notaris te Stad-Almelo. Ambtenarij. „Het Volk" neemt, blijkbaar met in stemming. een stukje over uit de ,N. Arnh. Ct.", waarin geklaagd wordt over de dure militaire administratie. Aan het slot maakt de schrijver de opmerking, „dat inzonderheid de hoofden van groote particuliere inrichtingen het hoofd schudden over zulk een geldver- kwisting." Het is een algemeen verschijnsel, dat beheer van overheidswege omslachtig en duur is, teekent hierbij het „Hsg." aan. Daarom is het niet geheel onverklaar baar, dat er altijd nog menschen gevon den worden, die, als het iets kan, liever het particulier initiatief dan de overheid aan het werk zien. Het socialisme daarentegen wil onge veer alles van staatswege laten uitgaan. Wat dat kost ziet men in Frankrijk, waar de socialisten en hun vrienden, de radicalen, het heft in handen hebben en waar de ambtenarij afschrikwekkende proporties heeft aangenomen. door 'die omstandigheden, waarin ik ver keer zult gö 't mij wel niet kwalijk] ne men. Mijnheer die graaf, ik heb die èer u de hand te vragen van Suzanne Thor- neux, uw nicht en uw pupiL O! O! riep hij kwaad, is 't dat?.... Men zou zeggen,- dat mijn vraag u mishaagde, hernam de Canisy onver stoord. [Toch schijnt ze mij totaal niet vreemd. De Canisy's zijn van goéden adel zooals ge weet. Al is hun fortuin ook niet zeer groot.... laten we veronderstellen gelijk nul, voegde bij er aan 'toe bij het zien van die beweging, die de Malleroy maakte, dat van Suzanne is niet veélgroo- ter Suzanne bezit niets, mijnheer de baron, pnderbrak da Malleroy hem, en sta mij toe, terwijl ik u bedank voor de eer die ge mij aandoet, u als vriend op te merken, dat twee personen zonder for tuin, te doen huwen, gelijk is met hun een treurige toekomst te bereiden. De liefde laat niet met zich redenee- ren, graat. De liefdeGij kent mijn jiicht dan? Ik heb de eer gehad haar te zien, zeide de (Canisy, en het was wel ge deeltelijk waar, want toen hij het kasteel naderde had hij vanuit de verte bet meisje gezien. Ik" meen haar stem te hooren, zleade de graaf, terwijl hij zich uit het geopende vaster botog, LEIDEN, 5 Augustus. Nederl. R. K. Volksbond. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Nederl. R.K. Volksbond eene huis houdelijke vergadering. Het slechts matig opgekomen ledental der vereeniging werd welkom geheeten door den Voorzitter, waarna de secretaris de notulen voorlas, Een onmerkbare glimlach trok over de lippen van den baron, die eveneens op stond én naar het venster hep. Terwijl hij naar rechts en links keek, goot de Malleroy plotseling eenige 'drup pels uit een klein fleschje, dat hij uit den zak haalde, in het glas van den "baron. .Welnu? vroeg de graaï na eenige oogenblikken. 't Is inderdaad Suzanne "da .Thorneux antwoordde de Canisy, terwijl hij weex voor de tafel plaats nam. Verwonderd pver dit antwoordy want hij had totaal de stem van Suzanne niet gehoord ,ging "de Malleroy naar het ven ster, Mag ik hopen, nfijnheer de graaf, dat ge mij het verzoek, dat ik u gedaan heb wei"zult willen toestaan? hernam de Canisy, .'oen de graaf weer had plaats genomen. Ik zal er eerst met mijn schoonvader en mijn vrouw óver moeten spréken. Ongetwijfeld, maar ik hecht vooral aan uwe toestemming. Maar gij drinkt niet, baron. Op het oogenblik, waarop hij zijn glas 'aan de lippen zou brengen, zette de Ca nisy het weer op tafel, met "t verbaasd gebaar van iemand die zeer bekommerd is en hernieuwde zijn verzoek tot den graaf. Daar zullen we later over spreken, hernam de graaf. Maar .Waarom drinkt ge niet? Vindt ge dezen wijn slecht? i =rD,e?ei jy.ijd is Jiejgrliik, graaj..^ .Oejeft gij geen antwoord óp m'fjn vraag? O, die verliefden! Gij zijt al juist als mijn Richard. Wat, is uw zoon verliefd? Helaas ja,en om u "de waarheid te zeggen, is hij veHiefd op Suzanna. En zult gij aan die verbintenis uvfl goedkeuring geven? Het zal wel moéten, —Met zijn fortuin en zijn naam kon Richard op zoo*n goéde partij aanspraak maken. Ja, maar zij aanbidden éLkaar. De» markies zal wel wat voor hen doen, 'ik heb den moed niet die beide tortelduiv^en td scheiden.... Op uwe "gezondheid baron. Kom, laten wij klinken.... Geloof me, 't is 't beste ów beslommeringen in clen wijn te verdrinken. .Het zij zoo, hernam de Canisy, Hij hief zijn glas op en hracht hét op de hoogte van zijn mond, maar scheen vol aandacht voor den huisknecht, die het diner bracht. De Malleroy volgde alle bewegingen van zïjn gast met angstigen blik, maar hij moest zijin hoofd afwenden om op een' vraag vajn den bediende te antwoorden» Canisy maakte van dit moment gebruik^ om het glas van den graaf te nemén en dien het zijne vóór te zetten. (Wordt yeryolgd)j

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1