Gemengd Nieuws. jöat het scherpe zwaard van den honger niet diepere wonden toebrenge dan naas tenliefde en menschelijkheid dulden mo gen. Uwe giften, hetzij klein of groot, zul len dankblaar door ons worden aanvaard en overeenkomstig het aangegeven doel Worden besteed. Ieder der onder- ge tee ken d'e n stelt zich be schikbaar tot in on tvan gs tn'e- tming van giften. Geeft, en geeft spoedig, want de nood dringt! Ook zoude het ons zeer aangenaam zijn en onze taak zeer vergemakkelijken, wanneer in plaatsen, waar dit eenigs- zins mogelijk is, een steun-coraité werd opgericht. Wie der lezers stelt zich hier voor beschikbaar t Het burger-comité tot steun van de ongeorganiseerde uitgeslotenen' Enschede: H. TH. DE BOUTER, Kapelaan en Adv. der R.K. Arb. Ver. G. ELHORST, Lid der 2e Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad1. G. B. HOLST, Lid der Prov. Staten. IA. LANGEJAN, Lid' der "Prov. Staten. [Dr. A. v. d'. HORST, Lid van den Raad. E. LOOMAN, Lid van den Raad. IJ. BRINKHUIS, Lid van den Raad. J. F. TIJ HOF, Lid van den Raad en der Prov. Staten'. H. VOOGSGEERD, Lid van den Raad. J. WINKELS, Lid yan den Raad. JUSTUS WEIJL. W. F. HARMELINK. G. J. KöSTER. De Administratie van dit Blad stelt zich beschikbaar, gelden voor boven staand1 doel in ontvangst te nemen en aan het comité over te maken. Bladen, welke dit stuk niet ontvingen, worden verzocht, het over te willen ne- !pien. Eén Orgaan. Onder dezen titel deelt het „Huis gezin" in zijn nummer van Zaterdag avond j.l. mede, dat vanaf 1 October „NoorcTbrabantsch Dagblad" en „Huis gezin" tot één orgaan worden samen gesmolten. Het „Huisgezin" blijft, zegt thet blad, wat het steeds geweest iseen algemeen blad voor het geheele katho lieke volk, een blad dat om zijn alge meen karakter verspreiding vindt over heel het land maar deze niet te versma den winst zal allen ten goede komen, dat „Het Huisgezin" zal worden versterkt met de zeer te waardeeren redaction eel e kracht van het „Noordbrabantsch Dag blad", dat jn zijn jarenlange strijd voor hetzelfde doel en hetzelfde ideaal zijn sporen zoo wèl verdiend heeft. In stede van versnippering, waar- lover wel eens geklaagd js, krijgt men hier een samentrekking van' krachten. Een orgaan minder is geen verlies maar Winst. Het blad durft vertrouwen, dat de stap, waartoe na rijp beraad is beslo eten 'en die den len October zal worden gezet, in de kringen der katholieken] warme instemming zal vinden, (dit te eerder en te gereeder daar hij zich .in de goedkeuring, of beter gezegd aan moediging van hoogst eerbiedwaardige zijde mag verheugen, daar hiermee een reeds lang gekoesterde wensch in ver vulling gaat. De Strijd te Enschedé. Onze correspondent schrijft: Door die gecombineerde organisatie-be sturen is Zaterdag aan bet comité dier Fabrikantenvereeniging, het v olgende schrijven gezonden „We namen kennis van uwe letteren yan heden, waaruit blijkt, dat onze voor stellen -door u zijn aangenomen, zoodat thans het struikelblok is weggeruimd, wat tot nu toe heeft verhinderd, dat de on derhandelingen tusschen de besturen van Wederzijdsche organisaties konden plaats hebben. Wij vgrscihllen met u van mee ding waar u schrijft dat /.waarschijnlijk" veel leed en schade aan de bevolking onzer stad zou zijn gespaard gebleven, in dien we drie maanden geleden met dit yoorstel waren gekomen." Onze overtuiging is, wanneer uwe ver- leeniging indertijd het door ons aanhangig gemaakte geschil, „ernstig had behandeld, een voorstel als door ons thans gedaan, ftiet noodig ware geweest. Een verdere discussie hierover zal ech ter weinig baten. Wij deelen u mede, dat UW comité de arbeiderscommissie, van de firma Menko as. Maandagmorgen, direct na afloop van de stakers vergadering, cir ca 11 uur kunt hoor en. Het adres van ge noemde commissie is J. Wessels, Lip- perkerkstraat 72, alhier. Onze besturen hebben tegen Maandag middag 3 uur een onderhoud met de fir ma Menko aangevraagd. Na dit onder houd zijn we ten allen tijd bereid met uw comité over de grieven te confereer en. Plaats en tijd laten we aan u over." Namens de organisaties enz. Dezelfde besturen zonden aan de fir ma N. J. Menko het voegende schrijven: „Naar aanleiding van het schrijven door het comité uit de Fabrikantenvereeniging aan ons gericht, verzoeken we u beleefd om de vertegenwoordigers der vakorgani saties a.s. Maandagmiddag tegen 3 uur een onderhoud toe te staan, ten einde in lichtingen van u te verkrijgen over het bestaande conflict op uwe fabriek. Gaarne zouden wij van u bericht ont vangen tegen a.s. Maandagmiddag 12 uur lof u zulks gelegen komt, terwijl we tevens, indien u zich kunt verecnigen me: det on- gaaiii/e vau A Y.ua^SU, welke plaats u voor dit onderhoud het geschikste acht Namens de besturen, enz. Het comité der Fabrikantenvereeniging berichtte den organisatiebesturen, dat de fabriekscommissie op hedenmiddag drie uur in die gelegenheid zou worden gesteld, in die fabriek Roomweg, waar zij dit vóór de staking weigerde, de gewenschte in lichtingen te verstrekken. De firma N. I. Menko stond den or ganisatiebesturen het gevraagde onder houd toe op Dinsdagmiddag half drie. De Koninklijke Familie op Soestdijk. Het was Zondag te Soestdijk buiten gewoon druk, vooral in den omtrek van Paleis, waarvoor zich een groote menigte had verzameld, niet het oog op het verblijf van de Koninklijke Familie aldaar. Af en toe deed een stortbui de menschenmassa uiteengaan, doch zoodra het droog was geworden, waagde men weer spoedig een poging om de Koningin en haar Doch- tje te zien, In den voormiddag verscheen de Ko ningin met het Prinsesje op het balkon van het Paleis en werden Moeder en Dochter luide toegejuicht. Toen in den middag het weder ophel derde, reed de Koningin niet de Konin gin-Moeder es Prinses Juliana uit Te 3 uur keerden de vorstelijke personen ten paleize terug ,na een rijtoer door dege- rneente Soest gemaakt te hebben. De Prins was intusschen per auto uitgereden. In den namiddag verscheen de Konink lijke Familie andermaal op het balkon van het Paleis en vertoefde aldaar ger- ruirnen tijd. De Koningin-Moeder hield het Prinsesje op den arm, terwijl de Ko- gin naast haar was gezeten. De menigte buiten het hek juichte de vorstelijke per sonen hartelijk toe en wuifde met zakdoe ken. Aan het gejubel kwam schier geen einde. Leger en Vloot. Landweerkader. Naar de „Tijd" verneemt, zullen, met het oog op de behoefte aan sergeant-ma joors, bij de Landweer de onderofficiren die ingevolge artikel 2 punt 6 der Pen sioenwet het leger verlaten, in de eerste jaren niet meer worden aangesteld tot officier bij de Landweer. Aan de miliciens voorjaarsploeg der lichting 1911 zal in plaats van het tegen woordige model schoeisel twee paar rijg schoenen in proef worden verstrekt, ter wijl aan ieder millicien een paar enkellap pen zal worden verstrekt. Kerknieuws, Begrafenis Kapelaan G. Rengs. Gister had in de Parochie kerk van H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem de plechtige uitvaartdienst plaats van den overleden kapelaan van Warmond, den Weleerw. Heer G. Rengs. Het presbyterium was in zwaren rouw gehuld en de kerk van voor tot achter gevuld met geloovige belangstellenden. Nadat te negen uur de Metten ge zongen waren, werd de plechtige H. Mis van Requiem aan God opgedragen door den ZeerEerw. Zc-ergel. heer E. P. Rengs, Professor aan het Groot Semina rie te Warmond en broeder van den over leden Priester. Z.E. Z.G. werd geassisteerd door den Z.E. Pater Rengs, der Orde van 't H. Hart uit België, eveneens broeder van den overledene, als diaken en den ,W.E. heer ,W. F. Roozen, kapelaan te Oegst- geest, als sub-diaken, ALs cantores de WelEerw. heeren L. J. Willenborg en I. J. M. Meijer, kapelaans der Parochie van den H. Bavo alhier, en als cere- moniarius de WelEerw. lieer kapelaan Pieterse. De HoogEerw. lieer Deken N. Smeulders, van Warmond, hield een zeer indrukwekkende lijkrede, naar aanleiding van den tekst; „Gedenkt uwe voorgangers let op hun uiteinde en volgt hun geloof na", die op alle aanzigen, zoowel op de vele aanwezige E.E. heeren Geestelijken als leeken een zeer diepen indruk maak te. Deken Smeulders schetste de eerste ziekte van kapelaan Rengs, toen deze de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden had ontvangen, zich geheel overgevende aan Gods H. Wil en met een hart vol blijdschap en vrede de eeuwigheid wil lende ingaan. Doch toen kwam beterschap, evenwel slechts tijdelijk. Want de verraderlijke kwaal had alleen voor een korten tijd ge sluimerd. En weer werd de jeugdige Priester op het ziekbed geworpen, thans om niet meer op te staan. Klaarder en duidelijker dan te voren zag Kapelaan Rengs toen zijn einde naderen en de menschelijke, zeer natuurlijke afschrik van den dood overviel ook hem, de vrees om voor den Strengen Rechter te verschij nen, deed hem bidden om genezing. Maar die vrees werd door de toedie^ ning dier Laatste H. H. Sacramenten der Stervenden geheel verbannen, stille ge latenheid, een heilige vrede kwam over hem en het gebed om genezing werd veranderd in de bede om spoedig in hef Rijk der Hemelen te worden opgeno men. Zóó schetste Deken Smeulders in de meest gevoelvolle taal het verscheiden van den Priester, die nog zooveel in deze wereld voor de eer van God had kunnen tot stand brengen. Doch God sprak en Zijn dienaar luisterde. En geen droef heid, doch yiftu^v.e mc*et pas nu deze godvreezende en voorbeeldige Priester thans reeds het Hemelsche loon van God mag ontvangen. Deken Smeulders schetste het heilig leven van den thans overledene, stelde Z. E, allen ten voorbeeld en spTak zoete Woorden van troost tot ouders en fa- milde. De lijkrede had zeer diepen indruk ge maakt op de aanwezigen Op het kerkhof St. Barbara was mede zeer veel belangstelling. De beaarding werd verricht door den HoogEerw. Deken G. H. F. Stoffels. 50-jarig bestaan parochie Volendam. Zondag vierde de parochie Volendam haar vijftigjarig bestaan. Z. D. H. de bis schop van Haarlem, mgr. A. J, Callier, droeg een Pontificale H. Mis op. Na het laatste Evangelie hield Z. D. H. eene korte toespraak naar aanleiding van de oratie van den elfden Zondag na Pinksteren. Het was een groot kerkelijk feest. Land- en Tuinbouw. Het bestuur voor de Rijks- en Pro vinciale stierenkeuringen in Zuid-Holland is, na de jongste wijzigingen, aldus sa mengesteld: Regelings-commissie de heeren: J. C. v. d. Torren, voorzitter, Gouda; J. C. Korteweg, 2e voorzitter, Den Haag; P. van Schouwen, te Oude-Tonge; P. A. Hofstede, te Loosduinen; J. Overwater A. Az., te Strijensas; H. W. Overbosch, te Gouda; W. F. Brunt, te Bodegraven; mr. H. A. van der Velde, Den Haag; H. C. Waldeck, secretaris-penningmeester, te Loosduinen. Adviseerende leden de heeren A. A. Neeb, Rijkslandbouwleeraar, te Rotter dam; A. Bos, zuivelconsulent, te 's Gra- venhage. Van het eiland Tholen wordt gemeld De wolhandel is hier zeer stug. Slechts een tweetal schapenhouders hebben hun voorraad le kwaliteit wol verkocht voor f 1.90 a f 2 per steen (6 Amsterdamsche ponden of 2.7 kg.) Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De katonrechter veroordeelde wegens burengerucht Nic. D. Azn. 41 j. te Noord- wijkerhout tot 10 of 3 d. Wegens een trekdier onbeheerd laten staan N. P. v. d. D. 41 j. te Leiden tot 1 of 11. Voorts verschillende personen wegens dronkenschap. Wegens een trekdier pijnlijk laten trekT ken J.Z. 19 j. te Rijnsburg tot f 3 of 2 d. Wegens loop'en op verboden grond D. M. V. 29 j. te Leiden en C. H. 22 j. te 's-Hage tot f2 of 2 d. Wegens het met auto de veiligheid in gevaar brengen W. J. K. 23 j. tot f 15 of 6 d. Wegens reizen zonder plaatsbewijs J. v. 't H. 28 j. te Leiden tot f 1 of 1 d. D. K. 22 j. te Wassenaar tot f2 of 1 d. G. v. d. V. 23 j. 's-Hage tot f3 of 3d. K. J. D. 64 j. te Amsterdam tot f 5 of 2 d. Wegens op den openbaren weg wapens bij zich hebben P. v. d. B., 22 j., te 's Hage, f 3 of 2 d. Wegens autorijden zonder rijbewijs, N. D. G., te Gouda, f 2 of 2 d. Wegens nummer der auto niet op hebben H. J. T., slager, 32 j., te Hazers- woude, tot f 2 of 2 d. Wegens rijden met auto zonder num mer, A. J. K., 30 j., te Stompwijk, tot f 3 of 2 d. Wegens motorrijden zonder rijbewijs, A. A. O., 23 j., te Leiden tot f 2 X f 1 of 2 X 1 d. Wegens rijden met voertuig zonder licht, S. J., 22 j., te Leiden, totf 1 of 1 d. Wegens rijden met rijwiel zonder bel, H. O., 23 j., en C. H., 22 j., beiden te 's Hage, tot f 2 of 2 d. L. H., 21 j., te 's Hage, tot f 0.50 of 1 d. Wegens rijden mei rijwiel zonder licht J. V., 21 j., te Wassenaar. C. W., 38 j., te Katwijk. H. W. G., 33 j., te Katwijk. J. v. S., 35 j., te Voorhout. H. V., 18 j., te Noordwijk. J. d. K., 19 j., te Rijns burg. A. J. M. L., 23 j., te Baarn en D. D., 23 j., te Sassenheim tot f2 of 2d. Wegens varen in Rijnlands water zon der vergunning. H. L. 29 j. te Oegstgeest en R. H. v. H. 39 j, te Rotterdam tot f3 of 2 d. wegens te snel varen. W. T. 31 j. te Rotterdam en L. V. 33 jr. te Leiden tot f 3 of f 2. Wegens niet tijdig stoppen voor de brug, J. L. 21 j. te Nieuwveen tot f 5 of 2 d. Wegens bedorven paling ten verkoop hebben S. B. 21 j. te Am sterdam tot f5 of 2 d. Wegens invoer van bedorven vleesch in Leiden J. v, D. 48 j. te Z; eferwoude f 3 of 2 d, Wegens visschen zonder akte en zonder vergun ning; J. W. W. 33 j. tot f 4 of 2 d. P. N. 21 j. tot 2 X f 2 of 2 X 2 d. W. K. 53 j. tot 6 X f 2 of 6 X 2 d. D. G. 28 j. tot 6 X f 2 of 6 tot 2 d. H. G v. L. 25 j. tot f 5 of 2 d. P. K. 18 j. tot 2 X f 3 of 2 X 2 d. G. L, 44 j. tot f 2 of 2 d. H. v. B. 30 j. tot 2 X f 2 of 2 X 2 d. J. P. v. d. L. 27 j. tot 2 X f 2 of 2 d. Allen wonend te Leiden. Vrijgesproken werd van het hem ten laste gelegde P. H. 46 j. te Noord wijker- hout. Ook Haagsche logementen, t— „Haganus" vertelt In de „Leeuw, Ct," avcf 'i jsygg, „Eerlijk gezegd, had ik ook geen ver moeden, dat 't zwerversleven hier nog zoo velen naar een nachtasyl deed hunke ren;. Gaat 'r 'ns mee op stap! was de uitnoodiging van iemand, die 's avonds door deze buurten en verblijven z'n ron de moet maken. 't Is toch ook een brok van het Haagsche leven! dacht ik, en vertel u van mijn bezoek aan döe buurten, waar de bok kige huizen verschrompeld tegen elkaar leunen en op zolders en in krotten 't nachtasylbestaan zich in de broeihitte van een bedorven atmosfeer voortsleept De meeste van die zwervelingen zoeken hun nachtverblijf in de logementen van Lamgroen, Ammunitiehaven en Bagijne- straat. De prijzen zijn niet hoog natuur lijk, al is een bedrag van 10 tot 35 centen toch nog vaak voor velen een be zwaar om 's nachts niet onder den bloo- ten hemel te moeten blijven. Voor acht stuivers daags kunnen zij hier een pen sion vinden, terwijl aan een simpel nacht verblijf ook nog liet ontbijt verbonden is van een snee brood en een kop koffie op den koop toe. Toch is de toeloop vaak nog zoo erg, dat velen moesten worden afgewezen. Al deze slaapsteden zijn in het oude stads gedeelte gelegen en 't behoeft wel geen betoog, dat de „gasten" er samenhokken in ruimten, die in werkelijken zin geen ruimten kunnen heeten. Toch is 't geen zeldzaamheid in 't grootste woonvertrek, dat hier als conversatiezaal dienst doet, een vijf en twintig mannen en vrouwen bijeen te vinden. En voor zooverre hun rumoerige stemmen niet onder vloeken en zwetsen van hun wedervaren op de bedeltochten door de stad verhalen, kor ten zij den tijd met het maken van de velerlei snuisterijen, waarmede zij langs straten en wegen leuren. Hier worden de kleerhangers en mui zenvallen om maar iets te noemen gemaakt, waarmede zij de bedelgift toch nog goed kunnen maken. De politie komt hier in de -avonduren dan ook geregeld op bezoek en smoezelt dan even met „moeke" of „meneertje" de vermaardste logementhouders in dit stadskwartier waar tusschen de onschadelijkste zwer vers, toch nog vaak 't gevaarlijkst gespuis zich tracht schuil te 'houden. En al tracht „moeke" nog zoo handig met haar onwe tendheid de politie te verschalken, 't oog van den rechercheur is in den regel even scherp als de neus van den politiehond. Daarom is 't vertrouwen, dat „moeke" en „meneertje" onder de klanten genie ten, even groot als dat van de Nederland- sche Bank aan de Beurs. Alles hooren ze en niets weten ze. Maar daarom zien ze de stumperds ook geregeld weer terug komen. En 't moet al heel erg gesteld we zen, wanneer ze hen geen „pof" verleenen wil. Lukt 't niet haar moederlijk hart met een leege beurs te verteedie ren, dan gaat 't op de politie af, die er altijd weg op weet, en ze naar den „Metropool" van Tjaden stuurt. Dat is voor de slaapgele genheden van Lamgroen en Ammunitie haven wel de grootste concurrent, omdat de politie weet, dat hier met woord en daad tegen het verderf stichtend misbruik van den volkskanker krachtig wordt op getreden. Een goede buur is beter...... In de 2e Bloemdwarsstraat te Amsterdam gooide een vrouw een harer buurvrou wen met een emmer kokend zeepwater over het lijf, waardoor de vrouw ernstige brandwonden bekwam. Lang onderweg, r- Bij de firma Grutterink te Winterswijk is als onbestel baar teruggekomen een briefkaart, die ruim 281/2 jaar onderweg was Op 5 Jan.. 1882 had ze een bestelling gedaan aan den heer Elsinghorst in bet nabijgelegen Bocholt. Die bestelling werd niet uit gevoerd omdat de kaart haar bestemming niet bereikte, Verdronken. Zondag is een 9- jarig meisje, dat bij een in aanbouw zijnd huis aan de Burgemeester Weertstraat te Amsterdam speelde, in een drie meter diepen met water gevulden put gevallen. Toen drie uur later de vermissing werd ontdekt, yverd het kind levenloos opge haald). Zaterdag middag had te Ter- apel een ernstig ongeluk plaats. Toen het vijfjarig dochtertje van den beer J. aldaar met eendge andere kinderen speel de, raakte het in een nauwen put. De redding was hoogst moeilijk, aangezien de put te nauw; was om een ladder erin te plaatsen. Een zoontje van den heer J, door omstanders bij de voeten vast gehou den ,kon het kind niet bereiken, waarna de heer B. op diezelfde gevaarlijke ma nier naar beneden gelaten werd en het genoegen mocht smaken, den kleine bo ven te brengen. Hoewel de levensgeesten niet geweken waren, vonden de ter hulp geroepen genees heeren, dr. Brünner en dr. Pesman, de toestand hoogst ernstig. Aan zekeren Van Os uit Ros malen zijn gisternacht op de Orthensdhe kermis een zevental, gedeeltelijk levens gevaarlijke verwondingen toegebracht. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd en de verwonde is in het gasthuis opgeno men. On wieders en wolkbreuken heb ben verschillende doelen van Hongarije geteisterd. Het ergst woedde het nood weer in de omgeving van Des in Zeven bergen. Het onweer begon met een or kaan, dde boomen ontwortelde en huizen v.eryypgslte, d^Q yplg^e -egii wojkbreuk, die drie uren lang aanhield en beken en riviertjes buiten de oevers deed treden.. Geweldig zijn de verwoestingen door de ze gezwollen bergstroompjes aangericht,- heele huizen van de 'aan de oevers gele gen dorpen werden meegesleept en ver woest. En het aantal godooden wordt op meer dan vijftig gesch'at. Tal van plaatsen waren dagen lang van elk verkeer afge sneden, diaar de wegen, o'e telefoon en' telegraafgelddingen waren vernield. Del velden zijn overal in deze streek met rotsblokken en puin bedekt en de oogst is geheel verloren gegaan. Van een bedrieger die bedro gen werd. 't Regende al dagen, steeds maar door, alsof er geen eind aan zou ko men. De wegen om de stad werden als in een modderpoel herschapen. Toch waagt een enkele f ietsrijden zich nog op den weg van den Haag naarLei- d e n Doch hij blijft enkeling. Echter bij* de kromming van den weg gekomen zag hij voor zich uit nog enkele fietsrijders,- oogenschijnlijk niet bij elkaar behooren- de, daar zij ook op tamelijk en afstand van elkaar reden. Even aantrappeir en trach ten kennis te maken, dan viel de weg" niet zoo lang. Toen hij den achterste had in gehaald, trachtte hij door middel van het slechte weer en de aanhoudende regens van de laatste dagen, een gesprek aan te knoopen, wat hem dan ook werkelijk! gelukte. Intusschen trapten beiden ver der. De voorsten stapten af bij een kleine,- gewoon uitziende boerenwoning en gin gen naar binnen, na hun fietsen tege^ den muur te hebben gezet. Ook onze/ man en zijn nieuwe „vriend" kwamen aan het huis waar zij ontdekten dat wel een hartversterking was te krijgen. De „vriend" stelde dan ook voor even aan te leggen, hetgeen onze man zonder weifelen aannam. Zoo zaten beide twee tallen eenigen tijd te praten, toen een van de mannen van het eerste tweetal een „spelletje" ging doen niet de kaarten. Eerst rustig, dan werden ze wat luid ruchtiger, tot eindelijk de nieuwe vriend! van onzen man opmerkzaam werd en eens ging kijken. Na eenige „spelletjes"- te hebben toegekeken, werd hij uitge- noodigd ook eens mee te doen. 't Was met zijn drieën of vieren veel gezelliger. Even weifelde de nieuwe „vriend", dan vraagt hij iets en zet een gering bedrag en op de vraag: „een twee, drie, waar ligt Rui- tenboer?" denkt de man even, wijst een saart (aanen heeft gewonnen. Zoo werden nog eenige „spelletjes" gedaan, dan wordt ook „onze man" uitgenoodigd,- een spelletje mee te doen. Kom zegt z'n nieuwe „vriend", be proef het ook maar eens, ik heb het al driemaal gewonnen; jij kan toch ook ge luk hebben. Onze man laat zich niet lang nooden,- en doet een „spelletje" mee. Maar reeds bij z'n derde „spelletje" heeft hij, al wat hij aan geld bij zich (had, verloren. Even laat hij vertwijfeld het hoofd hangen, dan vraagt hij of de „heeren" soms een bank biljet kunnen wisselen. Deze vraag wordt door het eerste twee tal bevestigend beantwoord. Oiize man zal even naar buiten gaan* om het geld dat in z'n „zadeltasch" zit,- te halen, en als hij weg is, lucht een van het drietal zijn genoegen, door een hart grondig: ,,'t Gaat goed», Hein." Maar de vriend, voor wien hef minde* goed ging, bleef wel wat heel lang weg,: en als eindelijk het drietal gaat kijken,- waar hij toch blijven mag, blijkt, dat er in den geheelen omtrek geen levend we zen te bespeuren valt, envan de vier fietsen zijn er nog maar twee over. Wat was er intusschen gebeurd? „Onze man", die ongeveer vijf gulden verloren had aan dtit drietal, vond het Waarschijnlijk billijk dat hij voor die vijf gulden althans wat kreeg; hij had uit de fietsen der „heeren" de beste geko zen, en yvas daarmee „stil van door ge gaan."- (Vad.) De ontrouwe b ri even bestellei Bergmann is in hechtenis. Hij had in een klein Jjotel zijn intrek genomen, nadat hij zijn snor had laten afscheren, en alle aanstalten getroffen, om zich in een huur auto paar Hamburg te begeven, In het hotel zelf had men niet de minste verden king tegen hem. Hij had zich daar laten inschrijven als een technicus Steiner uit Stettin. Maar de menschen die in de buurt; van het hotel Woonden, vonden hein da delijk verdacht en meenden hejn uit dö portretten in de kranten te herkennen. Zij stelden een commissaris van politie van, hun argwaan in kennis en deze deed da delijk tijdens Bergmann's afwezigheid een' huiszoeking in zijne kamer. Hij vond daar 48.000 mk. van het gestolen geld in een koffertje en ook een knoop van een brie venbestellersuniform. Toen Bergmann zonder kwaad vermoed den in zijn hotel terugkwam, was hij ge knipt Van de ontbrekende 2000 mk. had! hij zich netjes in de kleeren gestoken, een gouden horloge, een briljanten ring, een! mooie dasspeld enz. aangeschaft. Bergmann heeft op de wacht e>en vollev dige bekentenis afgelegd;, De prijs van 1000 mk.,- die voor zijnd inhechtenisneming uitgeloofd Was, zal tusschen den commissaris van politie, diiel zijne inhechtenisneming voorbereid heeft* en de argwanende buren verdeeld woiy den, 1 In de kerk van Segeberg b| Ltibeck heeft men een inbreker verrast terwijl hij bezig was een vierhonderd jaaf, oud altaar te vernielen. Toen mei' hem pakte, sneed bij zich den bals af

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6