Bet erfdeel der Malleroy's. BUITENLAND. Ie Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Uit de Leidsche Vroedschap. Een iechte Zomer-vergadering. Slechts £4 leden present, waarvan er nog12 tijdens |de vergadering vertrokken. En bovendien een tamelijk onbelang rijke vergadering. Het Openbaar Slachthuis kreeg een [nieuwen, erg jongen, onder-directeur, de leenige sollicitant, diie voor de betrekking in aanmerking kwam. Ik laat mijn zoon voor dat vak studeeren, daarin is blijk baar nog geen overvloed van sollicitanten! Achter elkaar werden 16 nummers van de agenda afgehamerd'. Men hoorde niets dan de hamerslagen van den Voorzitter jen 't gefluit van den nieuwen electrischen Ventilator. Tusschen twee haakjes: ook geen overbodige weelde! ,Tot nogtoe kon men onze raadszaal binnentredende nadat ,onze vroede vaderen een paar uur verga derd hadden, steeds zeggen in letter lijken, gelukkig niet in figuurlijken zinr- i,nu, daar is een luchtje aan!" Alles ging nu net zoo vlug als tie ven tilator draaide Maar bij punt 17 stokte 't vaartje. En niet ten onrechte! Een maand geleden waren de salarissen jder geneesheeren van Endegeest en Rhijn- geest verhoogd. Dr. Meuleman, deze ver- hoogingen als lid van- dc Commissie ver dedigende had ,met nadruk erop gewe ien, dat die gestichten een mooi batig saldo opleveren. En nu komen B. en W/s aan den Raad [zeggenwaarde vroede vaderen, weest yroed, en verhoog de verpleeggelden s. y. pl. want anders krijgen we een groot... nadeelig saldo! De heer Sijtsma knorde, geaccompag neerd door Mr. Fokker, en de Heer Pera glorieerde: had hij 't niet vooruit ge zegd De Raad slikte 't geval Indien Burgemeester De Ridder er nog gezeten hadde, zou hij secuur een zuren [middag gehad hebben! Nu liep 't met [een zacht knorren af. En de Voorzitter ging maar leuk door, Bij punt 20 het verzoek, om de tege moetkoming in de huishuur voor de ge huwde onderwijzers te brengen van 75 pp 100 "gulden per jaar, deed de heer Sijtsma een voorstel in dezen geest. Het viel als een baksteen met IS tegen 5 stem men. Vóór stemden alleen de Heeren De Boer, Fokker, Sijtsma, Zwiers en Aal berse. Vijf jaren geleden stemde ook Dr. Meuleman er voor, en mr. Fokker die nu vóór stemde, er tegen. Die had zich dus in die 5 jaren bedacht, of... wist niet meer, hoe hij toen ge stemd had. Dat is ook mogelijk!. Dr. Meuleman was thans afwezig. Bij punt 22: aanstelling van een nieuwe ambtenaar bij de Bank van Leening trok de heer Bosch geweldig van leer. Hij lei den Heeren Commissarissen 't vuur erg na aan de schenen. De eenige aanwezige commissaris, de heer Corts FEUILLETON. 2) Kan ik hier schrijfgereedschap vin- |den? vroeg hij aan juffrouw Jhiphainel. Zeker, mijnheer. Maar het papier is #eer groot, want ik heb geen ander dan ,wat mijn jongen voor zijn schoolwerk ge bruikt.' Dat hindert niet! Met tegenzin brak de postmeesteres het 'gesprek af dat zij met enkele buurvrou wen hield om met den reiziger naar haar huis terug te gaan, om hem papier en inkt te geven. Het 'schijnt dat de wegen hier niet lerg verlaten zijn, sprak 'de edelman on der het schrijven. Jawci mijnheer! antwoordde juf frouw Thiphainel. Enfin! mompelde de vreemdeling, het is in ieder geval goed zijn voorzorgen te nemen. Hij vouwde zijn brief en maakte zoo go:d en zoo kwaad 'tging een enveloppe om, die hij verzegelde en waarop hij een adres schreef. Daarop deed hij dezen brief jn een tweede enveloppe, die hij ev neens zegelde met een weinig lak, dat dé post- imcesteres hem verschaft had. :'l Pb deze tweede enveloppe schreef hij: verdedigde 't zaakje maar slapjes. Hij las een redevoering voor, doch sloeg soms bij vergissing een regel over. Mr. v. d. Lip, oud-commissaris sprong hem bij, en ging van de veron derstelling uit, dat alle leden van den Raad wel eens in de Bank van Leening geweest zouden zijn- Een paar heeren bloosden, 't Was ook erg dubbelzinnig. 't Resultaat van dit hevige debat was.... dat niemand tegen stemde, ook de heer Bosch niet. Ziezoo, dacht de Heer Corts, ik heb me toch niet voor niets in ;t zweet ge lezen. Hiermede was de agenda afgewerkt. Voor de rondvraag was maar weinig animo, ,Toch kregen we nu nog een pikantig- heidje: Mr. Aalberse herinnerde er aan, dat de Raad, ongeveer twee jaren gele den (op zijn voorstel, maar dat voegde hij er bescheidenlijk niet bij!) een motie had aangenomen, waarbij B. en W.'s uit- genoodigd werden, te komen met een verordening tot regeling der rechtsposi tie van de Gemeente-Ambtenaren, Toen deze motie jarig was, had hij in de Raad aan den Voorzitter gevraagd: hoe staat 't ier mee, nl. met de voorbereiding ding van die verordening. Antwoord: Ze is bijna klaar! Mooi zoo. Maar.... de mo tie wasnu al weer jarig en nog steedswas de verordening niet bij den Raad inge diend. En weer vroeg Mr. Aalberse: Mijn heer de Voorzitter, hoe staat 'i er mee? Tevens gaf hij den wenk, om vóór de verordening bij den Raad werd ingediend, eerst de vereeniging van gemeente-amb tenaren daarover te hooien. Ds Voorzitter verklaarde, dat 't ont werp al meer dan een jaar in overweging was bij de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen waarvan Mr. v. d. Eist voorzitter is. Hilariteit De Heer Pera, constateerde dat de Voorzitter dier Commissie afwezig was, deelde als lid mee, dat die verordening al negen maanden geleden behandeld was, maar.... waar ze nu was, wist hij niet! Nog grooter hilariteit! Mr. Aalberse hoopte, dat ze thans spoe- dgi uit 't stof der archieven van 'de huis houdelijke commissie, bij wie 't blijk baar zoö'n beetje een huishouden van jan Steen i§, zou worden opgedolven, waar na de Voorzitter den Heeren een prettige vacantie wenschte. Behalve dan toch den leden van de huishoudelijke Commissie, diie hebben ben al lang genoeg vacantie gehad! België. De speelzalen te Ostende. Deze week heeft de politie Je Ostende een razzia gehouden in de speelzalen. Vooral in de bekende groote zaal moet de „Over acht dagen te openen, indien ik niet terug geweest ben." Bewaar dit voor mij, zeide hij, terwijl hij het opschrift aan de postmeesterefs liet zien, die geheel ontsteld was. Indien ik over acht dagen dezen brief niet ben komen halen, moet gij de eerste envelop pe verscheuren en den brief die inde twee de zit aan haar adres verzenden. Hier hebt ge een goudstuk om u goed|mijn Ver langen te doen kennen. Ik beloof u het dubbele als ge u volgens mijn opdracht O p't oogenblik dat hij instapte, riep zij haastig Heer, ik heb vergeten uw pas poort te vragen om uw naam ïn het post- boek in te schrijven. Dat is zoo, mompelde de reiziger, terwijl hij zijn paspoort uit een fraaie portefeuille haalde en aan haar over reik te. Zij gaf deze onmiddellijk onder blijk van veel onderdanigheid terug, na in 't register te hebben geschreveny,Baron Olivier de Canisy, vijf en twintig jaar, zich van Brest naar Rennes begevende, over Saint-Malo." Waar gaat mijnheer heen? vroeg een der postillons, zich in den zadel om draaiend. Naar Saint Aubin d* Aubigné, ant woordde hij. Hetzij 't ongeval van den marskramer hem stof tot denken gaf, hetzij hij met een andere gedachte vervuld; w^ hij inval van het parketeen ware paniek heb ben teweeg gebracht. Op het oogenblik van den inval waren nagenoeg 500 spe lers vereenigd rond een 10-tal baccarat- tafels. Verscheidene bankhouders haast ten zich om weg te vluchten tijdens de ontstane verwarring. De magistraten stelden de identiteit vast van de andere bankhouders, van het personeel en hebben de inzetten aange slagen. In het begin ging dat gemakke lijk, maar eenige spelers gaven het sein, door te roepen: „Weg met de dieven!" waarop weldra talrijke vijandige ben den de magistraten omringden. Vrouwen klommen op de tafels en riepen „Aan de deur met hen Een der kerels, door eene groep spe lers omringd, rukte met geweld een pak bankbiljetten uit de handen van een der magistraten, en de agenten, die dien ke rel "bij den kraag wilde vatten, werden mishandeld. Daarna drongen de aanwezi gen naar een der uitgangen. Twee der agenten, die de deur bewaakten, wer den ten gronde gestampt en vertrap- peld. De deuren en de spiegelruiten wer den verbrijzeld. De magistraten ontboden toen de gen darmen, terwijl de ruststoorders huilende en fluitende heengingen. Een der spelers, die den commissaris voor dief uitschold werd aangehouden. Ook een andere ke rel, die van de verwarring gebruik maak te, om de zakken der spelers te ledigen, werd bij de lurven gepakt. Het was twee uur in den nacht, toen het parket de Kurzaal verliet. Het heeft den inventaris opgemaakt van de kas en van de inzetten het aangeslagen geld be droeg naar het schijnt een half millioen Bij het heengaan werden de zegels op de speelzaal gelegd. De leden van het bestuur 'der speel bank, waaronder de advocaat L., plaats vervangend rechter van Ostende, zijn in beschuldiging gesteld. Het is juist den titel van ^plaatsvervangend rechter van noemde L., welke de tusschenkomst van het algemeen parket van Gent verplich tend maakt, omdat dit alleen bevoegd is vervolgingen tegen magistraten in te spannen. Spanje. Spanje en het Vaticaan. Canalejas verklaarde heden dat de re geering >een nota van het Vaticaan had ontvangen waarin gezegd wordt dat het voor het Vaticaan onmogelijk is de onder handelingen over de beperking der gee stelijke orden voort te zetten indien de laatste besluiten betreffende godsdien stige zaken niet werden opgeheven. Canalejas zal alle middelen aanwen den om bij de onderhandelingen mét be leid op te treden, maar hij is vast be sloten om zijn verplichtingen jegens het land aangegaan te houden. Dit beteekent dus dat de bnderhande- lingen - hoogstwaarschijnlijk zullen ver broken worden. scheen niet zooveel haast meer te hebben als van te voren. Joch vertrokken de paarden, dank zij die inlichtingen door den postillon uit Antrain over zijn vrij gevigheid verstrekt, iii vollen draf. Bij- die [eerste helling, waar de postil lons afstegen om den last der paarden te verminderen, steeg niijnheer de Canisy eveneens uit. Terwijl hij naast de postil lons voortwandelde bracht hij het ge sprek op die bewoners van RoncevaJ. De heer van liet kasteel, antwoordde Chinot, die altijd gaarne een praatje maakte, is markies Courlans de Ronce- val, een oud zeeman diie het bevel voer de over verscheidene schepen. Hij was chefchef van een. Chef van een eskader. Juist jnijnheer, maar hij werd ge wond op de kust van Spanje '<en imo est zijn ontslag nemen. Ik heb hem dikwijls ge reden, hem en zijn dochter de gravin Berengère de Malleroy, die ook met haar man, graaf Frederic op het kasteel woont. Hebben mijnheer en mevrouw de Malleroy kinderen? Twee mijnheer; jongeheer Richard en juffrouw Camille. Zijn zij in den omtrek bemind? De gravin en haar kinderen zijn zoo goed! Vele arme lieden in den omtrek kennen hen. Ik zelf heb mijn been gebro ken door een slag van mijn paard bij het afdalen van de helling vlak bij het kasteel. Men bracht mij er heen omdat ik ook een gat jn gnjn hp,o,fd had,. L)e gravin |en Engeland, De Geloofsverklaring. Ingevolge de door den eersten minister voorgestelde wijziging in de door den Ko ning af te leggen geloofsverklaring, ?ou deze in den vervolge luiden als voJgt; „Ik betuig erken en verklaar plechtig lijk en oprecht, in de tegenwoordigheid Gods, dat ik een geloovig protestant ben. en dat ik, overeenkomstig de ware bedoe ling der voorschriften, om de protestant- sche troonopvolging in mijn rijk te ver zekeren, die voorschriften naar mijn beste vermogen zal nakomen en handhaven." Oostenrijk. Een droevig drama wordt door 1de „Reichpost" verhaald. Te Weenen „woont" een echtpaar Iu- dexde man is dijkgraver, de vrouw, moeder van zeven kinderen, welke zij beiden zoo goed en zoo kwaad als het ging trachtten op te voeden. Maar er kwamen dagen van armoede en ze werden uit hun woning gezet. Een nieuwe werd gezocht, maar niet ge vonden, en ook toen ze in "staat waren te betalen, gelukte het hun niet, een be schuttend dak te verkrijgen, daar ze.... te veel kinderen hadden. De vader en de oudste zoon Weitden in een werkhuis opgenomen, de moeder met de zes andere kinderen, waaronder een van vier maanden, kon' 's nachts in een tehuis verblijven, maar moest dat eiken morgen verlaten, om dan den ge- heelen dag op straat door te brengen. Het gevolg was, dat kleinste kind op straat in de armen der moeder stierf. Het wordt in Weenen, zegt de „Reich post" hoe langer zoo meer gewoonte, geen huizen a,an gezinnen met kinderen te verhurensommigen willen in 't geheel geen kleinen toelaten, anderen hoog stens twee. Terecht spreekt het blad van barbarisme, van een schande voor (de huiseigenaars. En inderdaad, wat moet wórden ge zegd van tnenschen, die zich misschien verbeelden christenen te zijn en toch al dus medewerken tot verbreiding van met alle moraal spottende praktijken? Oostenrijk-Hongarije. Keizer Franz Joseph. Den 18en Augustus viert Keizer Franz Joseph zijn tachtigsten verjaardag. Voor dit feest zal de geheele keizerlijke familie naar Ischl komen. Aartshertog Frans Ferdinand zal vergezeld zijn van zijn gemalin, de hertogin van Hohenberg, gravin Chotek, die ook aan den cour van gelukwenschen zal deelnemen. De aarts hertog-troonopvolger zal den Keizer toe spreken en hem, uit naam van de geheele keizerlijke familie, een verjaargeschenk overhandigen, dat voor den bejaarden vorst een aangename verrassing zal zijn, In d;e keizerlijke villa wordt des mor gens de mis gecelebreerd des namid dags is er groot familiemaal. juffrouw Camille hebben mij eigenhandig verzorgdien juffrouw Suzanna ook. Zij hadden altijd eenige opwekkende woorden voor mij, die mij bijna m eer goed deden dan de middelen die zij mij brach ten;. Bij 't hooren van den naam Suzanna had de reiziger een beweging gemaakt. tWie noemt gij juffrouw Suzanna? vroeg hij óp onverschilligen toon. Dat is juffrouw Thorneux, de nicht van de gravin, diie reedis lang op hetjkas- teel woont, ik geloof omdat haar moeder dood is. Toen de reiziger weer een vraag aan Labollée wilde stellen, ging een jonge rui ter, klaarblijkelijk van hoogen stand, voor bij. Hij bereed een prachtig paard, met zweet ien schuim overdekt, en reed in galop. Zijn oude knecht, die meer op (een matroos dan een stalknecht ge leek volgde hem eveneens met losse teu gels, maar hij zat op zijn zadel als iemand die meer aan het deinen van een schip dan aan 't galoppeeren van een paard gewend is. t= 'Wie is die ruiter? vroeg de Canisy aan den postillon, die eerbiedig zijn hoed had afgenomen. tri Dat is Mr. Thierry de Montenay' antwoordde LaboleéEen schoon rui ter, niet waar? en vrijgevig ook, al is (hij niet zoo rijk als Mr. Richard. Is 't een bloedverwant van de fami lie ICourlans of van graaf de Malleroy? e= Dat weet ik niet, mijnheer. Joeii ik Keizer Wilhelm zal zijn bondgenoot in September te Weenen gelukwenscheln j naar gemeld wordt zal de Keizerin mede- gaan. 4 Amerika. Opstand op Cuba. Officieel wordj thans gemeld, dat genei* raai Mniet in opstand; is gekomen tegen dó regeering, terwijl kolonel Janet tracht,- zich bij hem te voegen. Voorloopig zou die eerste slechts over een aanhang van 30 man kuntien beschik ken, met wie hij zich op marsch 'naar dei Sierra del Martinas moet bevinden, een weinig toegankelijk gebergte, waar hijdeq opstand verder wil organiseeren. Kolonel Janet, die ook reeds over een kleinen aanhang beschikt, is evenals Mi* niet een veteraan uit de dagen van dein op stand tegen Spanje. Generaal Monteaguolo is met 1000 man uit Havanna afgemarcheerd, tot het on derdrukken van den opstand. Turkije* Nabij Plawa hebben Montenegrijne!^ een inval gedaan op Turksch gebied, dé muzelmansche dorpen aangevallen, eenj aantal inwoners gewond en drie van dé zen gedood. De grenswacht, die tusschenb'eide Wa* gekomen, bekwam 3 zwaar gewonden. De Montenegrin en zijn teruggedreven. BINNENLAND. Staatscommissie voor den Midden stand. Gisteren heeft te 's-Gravenhage in het gebouw van de directie van den land bouw de staatscommissie voor den Mid denstand vergaderd. I [Behandeld is een concept-wetsont werp, houdende maatregelen ter bevor* dering van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende! onderwerpen, welke bij de commissie aanhangig waren, zijn afgehandeld, be sloot de commissie haar verdere werk zaamheden op te schorten tot na de ver schijning van hlet rapport der Enquêter commissie. Koninklijke Besluiten. Aan J. A. von Stein Callenfels, ia op zijn verzoek, met ingang van 1 Augus tus, eervol ontslag verleend uit zijn bef* trekking van notaris te Amsterdam. Zijn benoemd tot gedelegeerden dei4 Nederlandsche regeering bij de van 6 tot 8 September 1910 te 's-Gravenhagé te houden internationale conferentie voor sociale verzekering, mr. R. Macalester. Loup, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, te Hilversum, en dr. C. F. J. Blooker, oud-lid van (de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bui tengewoon lid van den central en gezond heidsraad, te Voorbur'g. op het kasteel was heb ik hooren zeggen dat 't een wees was, drie de gravin tol zich' genomen had. Maar zeker is 't, dat hij in Spanje het leven van den markies ge red heeft en dat hij te Ronceval behan deld wordt als een zoon. Nu zijn >weboven op den heuvel. Wil mijnheer soms weet in de koets stijgen. Hoeveel heuvels zijn ér nog tussChen hier ,en Ronceval? =r-: Drie. De baron antwoordde niet en nahv plaats in de koets s Bij de volgende helling stapte hij weet uit en praatte verder inct Labollée die hi| vooral over juffrouw Suzanna Thorneux ondervroeg. De postillon kon hem niets meer over haar vertellen dan wat hij reodsf medegedeeld had, behalve dat zij achttien; of negentien ajar was, zeer lief, maar een weinig trotsch. Haar moeder, de dochter van den markies van Courlans en dus de zuster van gravin Berengère de Malleroy was, naar men zeide, met iemand van duistere afkomst gehuwd. Juist toen men den top van den twee den heuvel bereikte, zag de Canisy aan dachtig Labollée aan. Je ziet er nog al verstandig tilt, zeide hij eindelijk. Wil je twee louis verdienen?, Heel gaarne, mijnheer, maar waar mede?, antwoordde de postillon. (Wordt vervolgüja

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1