Uit Stad en Omgeving. die Christenen de verwezenlijking van het ideale leven in den vorm van de kloosters, waar het d»e stem doet hooren, zeggende: „Ik ben de ,Weg, de .Waarheid en het Leven." Daartegen beoordeelt Hoensbroech de protestantsche Kerk, waarin hij wil blij ven, op strenge wijze; „De protestantsche Kerk is een onvolmaakt menschel ijk werk, ver zwakt in haar godsdienstig en chris telijk karakter door het officieele bu- reaucratisme en door pluimstrijkerij. Het Summus episcopus" en de „presbyteri" van deze Kerk hebben volstrekt niets gemeen met de Schrif tuur en met het Christendom. Zij is afhankelijk van den Staat en haar waardigheidsbekl eedie rs zijn er vóór alles op uit, hun ijdelheid en tiots te voldoen. De protestantsche Kerk kan geen liefde, zelfs geen eerbied inboezemen." Wonderlijk, dat een man, die aldus over Jjeien Kerk oordeelt, toch tot die Kerk wil .blijven behooien! Koninklijke Besluiten. Aan W. van Blom, is met ingang van 1 September 1910, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Dragten. Is benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam, met ingang van 1 September 1910, mr. F. Sleutelaar, doctor in de Staatswetenschap thans substituut-griffier bij gemeld col lege en plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzeke- Jcering) te Amsterdam. Is voor het tijdvak van 1 September ,1910 en met 31 Augustus 1913, benoemd itot rector-magnificus der Technische [Hoogeschool te Delft, dr. J. Cardinaal, werktuigkundig ingenieur, gewoon hoog leeraar aan die hoogeschool. Is benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Veendam, J. H. van der Harst, thans tijdelijk leeraar aan die school. Is benoemd tot commissie bij de di rectie van den landbouw mr. dr. H. W. C- Bordewijk, te 's Gravenhage. Is benoemd tot nijverheidsconsident de heer F. C. Kist, werktuigkundig ingenieur te 's Gravenhage. LEIDEN, 22 Juli. „De Hanze". In de gisteravond gehouden en druk bezochte vergadering van „De Hanze", bleek uit de mededeelingen, dat het ledental was gestegen tot 89. Na behandeling werden Statuten en Huishoudelijk Reglement met algemeene stemmen aangenomen en de contributie voor het eerste jaar bepaald op f 2.50, in twee termijnen te betalen. Bij de gehouden Bestuursverkiezing werden bij eerste stemming gekozen dè heeren Jac. Creyghton en H. W. Spendel en bij herstemming de heeren B. Geijer, v. Noort, H. v. Veggel, W. J. Schepers en H. P. Vorst. Na een woord van dank aan de stem- opnemers en de aanwezigen, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. Voor het examen hoofdacte Is te Amsterdam geslaagd de heer J. Later- yeer van L e i d e n en te 's Gravenhage de heer L. van 't Riet van Zwammer- d a m. GOUDA. Dr. L. A. Kesper, gemeente archivaris, heeft tegen 1 September ont slag aangevraagd. Ter navolging. De directie der Ko ninklijke stearinekaarsenfabriek „Gouda" te Gouda, heeft besloten haren ambtenaren (kantoorpersoneel, opzichters, enz.) ge durende den verloftijd van veertien dagen het dubbele salaris uit te betalen. HILLEGOM. De bloembollenbeurs is gisteren door 135 personen bezocht. Hoe .wel de handel iets vlugger was dan in de vorige week, moet hij over 't geheel inog traag worden genoemd. De tulp La Reine bleef gevraagd voor Murillo wer den bngekend lage .prijzen besteed. KATWIJK AAN ZEE. .Op den pu- blieken afslag werden hier de volgende prijzen besteed: Volle haring f 10.90, f 12, f 12.90, tot f 14.30, maatjesharing f9.50 tot 'f 11.20, makreel f 10.70 tot f 12.60, steurharing f 12.95 tot f 13.80 per kantje. WADDINXVEEN. Bij Kon. Besluit yan 20 dezer is benoemd tot burgemees ter der gemeente Waddinxveen G. van iDort Kroon, secretaris dier gemeente. Gemeenteraad van Alkemade. (Gisteren hebben wij reeds langs tele- ■graphischen weg de voornaamste raads besluiten medegedeeld, eene aanvulling ien de discussies volgen.) Voorzitter: de heer F. H. van Wichen, burgemeester. Aanwezig alle leden. Er zijn diie vaca tures. De Voorzitter opent de vergade ring. De lezing der notulen Van de vorige Vergadering wordt uitgesteld tot eene Volgende vergadering. De Voorzitter herinnert er ver volgens aan, dat na het vertrek van den heer van der Zon, wien wij allen nog een reeks gelukkige jaren toewenschen, sinds de vorige, vergadering zijn ontslapen twee leden van dezen Raad, de heeren Reijn'ders uit Roelofarendsveen en van Berkel uit Oudeweterin'g. Beiden hebben naar innige overtuiging en beste krach ten de belangen der gemeente bevorderd en hun gezegend aandenken zal steeds in eere blijven. Ingekomen zijn de volgende stukken. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 20 Juli. De ont vangsten hadden tot dien datum bedra gen f 21.548,461/2} de uitgaven f 17.452,98, zoodat het batig saldo f4093,48,V? is. Deze som is in contan ten en papieren aanwezig bevonden, ter wijl boeken en bescheiden in orde zijn. Missive van Ged. Staten, tengeleide van een afschrift van het koninklijk be sluit d.d1. 29 Juni, waarbij aan W. Ver hoog vergunning wordt verleend tot het heffen van veergeld voor de ringvaart van de Kaag. Naar aanleiding van de gehouden aan besteding voor den bouw van een brug wachterswoning te Oud Ade, hebben B. en W. het werk gegund aan den laagsten inschrijver EX Colijn te Rijpwetering voor f 1730. Als dagelijksch opzichter voor het werk is door B. en W. aangesteld Dirk Dobbe, alleen voor het hei- en het metselwerk. De heer B o n d a vraagt, waarom Kreling niet benoemd is? De Voorzitter zegt, dat Kreling teeke- ning en bestek heeft nagezien. B. en W. vonden het nu tegenover den aannemer onpartijdiger als dagelijks opzichter iemand te benoemen, die zich niet met bestek en teekening had bemoeid. De heer B o n d a meende, dat het raadsbe sluit was óf een opzichter te benoemen en dan Kreling óf geen opzichter te be noemen. De Voorzitter betwistte dit. Een zoodanig besluit is niet genomen. B. en W. hebben precies gehandeld zoo als het behoorde. De heer Straat haf vindt f 1700 veel geld voor £en burg- vvachterswoiiing. De Voorzi, tter be merkte, dat het eerste plan f 2 a 300 goedkooper wasde Raad heeft echter een tweede plan gewenscht. De heer Straathof vraagt, hoeveel tijd van te voren de aanbesteding gepubliceerd is. Spr. heeft Vrijdagavond in de „Leidsche Courant" de annonce gelezen, dat Maan dag d.a.v. de aanbesteding gehouden zou worden. De Voorzitter antwoordt dat de aanbesteding 8 dagen te voren is uitgeschreven. Met nog eenig debat WQrdt de discussie hierover gesloten. De ingekomen stukken en mededeelin gen worden voor kennisgeving aangeno men. Daarna bieden B. en W. de gemeen terekening over 1909 aan, opgemaakt in gewone ontvangsten op f 41.545, in bui tengewone onivangsten f 13.006,89, to totaai f 54,551,89 in gewone uitgaven f 40.543,38i/2, buitengewone uitgaven f12.516, totaal f 53,059,381/2- Batig sal do, gewone middelen f 1001,61 i/o, buiten gewone middelen f 490,89totaal f 1492,501/2- Deze rekening wordt gesteld in han den van eene commissie, waartoe de Voorzitter benoemt de heeren van der Geest, Los en Kokshoorn. De staten van oninbare en nog te ver halen posten van de diverse kohieren worden aangehouden tot een volgende vergadering, teneinde van te voren het advies van den gemeente-opzichter te kunnen inwinnen. Alleen de staat Land- huur, waarop 2 aanslagen voorkomen, wordt te verhalen verklaard. Goedgekeurd wordt het schoolgeld kohier 2e kwartaal 1910 ten bedrage van f208,05 evenals eene af- en overschrij ving op den dienst 1910 ten bedrage van f 166,03. Bij het laatste punt deelde de Voorzitter mede, dat voortaan grondbelasting voor het postkantoor door de gemeente verschuldigd is. Voor de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad worden aan de reeds bestaande stembureaux toegevoegd in district I de heer M. J. W. Kelder en district II de heer A. H. Leroi. Opgemaakt worden voordrachten ter benoeming van drie leden van het col lege van zitters en wel als volgt: Vacature van Rijsen lo. C. van Rij zen "(aftr.) en 2o. J. J. van der Meer. Vacature Bakker lo. H. Bakker (aftr.) en' 2o. C. Straathof. Vacature van der Zon lo. P. van der Geest en' 2o. P. Kokshoorn. Zooals bekend, was door Woubrugge de regeling met Alkemade inzake de schoolgaande kinderen opgezegd. Nadat met ernst gedemonstreerd was met grenswijziging en Ged. Staten getoond hadden, hiertoe wel geneigd te zijn, is Woubrugge op zijn besluit teruggekomen en heeft de gemeenteraad alhoewel schoorvoetend, toegegeven en zich be reid verklaard een jpegeling te treffen op den voet van die van 1903. B. en W. van Woubrugge hebben echter ge vraagd de financieele bijdrage van Wou brugge het eenig bezwaar zoo laag mogelijk te bepalen en daarom stel len B. en W. voor de vergoeding te be palen' op f 1,25 per maand, d.i. f 15 per jaar; vroeger was deze §om J 16,20 per jaar. Deze overeenkomst zal terugwer kende kracht hebben tot 1 April 1.1. Na eenige discussie wordt conform het voor stel van B. en W. besloten de redactie van de overeenkomst zal aan B. en W>. worden overgelaten. Op voorstel van den heer Straat hof wordt met alg. stemmen Xfwijzend beschikt op de subsidie aanvrage der Harmonie te Roelofarendsveen, omdat er in de gemeente Alkemade zoovele vereenigingen zijn, die bij inwilliging van het aanhangige verzoek aanspraak jop, subsidie zouden kunnen maken. B. en W. hadden' indertijd voorgesteld aan de Vereeniging f0.50 subsidie te geven voor elk werkend lid'. Vervolgens komen wederom aan de or de de adressen in zake de Spoorbrug te Oude wetering. De commissie ad hoe bestaande luit de heeren Bonda, v. d. Meer en Straat hof heeft, aldus deelde de Voorzitter mede, weinig resultaat met haar pogin gen bereikt. De onderhandelingen met Haarlemmermeer zijn op niets uitgeloo- penofficieel heeft Spr. niets van de commissie vernomen en om daarom te weten, hoe Haarlemmermeer erover denkt, hebben B. en W. zich officieel tot dat gemeentebestuur gewend'. Het ont vangen schrijven leest de Voorzitter voor. Daaruit blijkt, dat de financieele commissie rapport heeft uitgebracht en adviseert geen steun te verleenen. Een algemeen belang is niet .betrokken tpj «en brug, die "den geheelen dag voor het verkeer is opengesteld een plaatse lijk belang slechts sporadisch. Nog an dere gronden voerde de commissie voor de afwijzing aan, o.a. dat de brug min stens 8 maal daags reeds 20 minuten voor voetgangers en vee is opengesteld dat de gemeente Haarlemmermeer reeds zooveel kosten heeft gemaakt voor de spoorwegen, terwijl de uitvoering zoo ver gevorderd is, dat wijziging niet meer mogelijk zal zijn'. Namens de Commissie legt de heer Bonda een schriftelijk rapport over, met de mededeeling, dat de Commissie dacht li et rapport op de raadsvergadering te moeten indienen. Daarin wordt mede gedeeld dat de zaak op de gehouden con ferentie niet is behandeld zooals de com missie meende, dat het moest geschieden. Haarlemmermeer bracht direct de vraag ter sprake welke algemeene belangen een wijziging in de reeds vastgestelde plan nen motiveeren. Daarom heeft de com missie geen resultaat met haar arbeid bereikt. Uitvoerig werd hierover van geclach- ten gewisseld. De heer Bonda .wilde uit de gemeentekas een bijdrage geven in de extrakosten van inrichting en be diening teneinde de Spoorbrug steeds voor het verkeer open te stellen. De Voorzitter meende, dat het beter zou zijn te onderzoeken, hoe de Spoorweg- Maatsch. de bewuste verklaring uitlegt; ot nl. de brug 10 minuten vóór en 10 minuten na aankomst van elke trein voor alle verkeer is opengesteld. Verder wees spr. erop, dat het uitsluitend een finan cieele quaestie is. De inrichting der brug, meent spr., zal geen bezwaar zijn, omdat deze toch voor vrachtwagens moet wor den ingericht. De heer v. d. M e e r vond v reeds voldoende als de brug achtmaal daags 20 minuten is opengesteld. Ten slotte werd B. en W. opgedragen eeni ge punten nader te onderzoeken en van hun bevindingen in de vojgende verga dering rapport uit te brengen Volgens haar zielental zouden er in deze gemeente 19 vergunningen kunnen zijn. Op 't oogenblik zijn er 16. Dit ach ten B. en W. voldoende. Teneinde te voor komen, dat er kleine kroegjes worden opgericht, .die J>. en W. niet zouden wenschen, stellen zij voor aan H. M. de Koningin te verzoeken het maximum aan tal vergunningen in deze gemeente op 16 te bepalen. Hiertoe wordt besloten. Een adres van de Wed. Lemmers om een tegemoetkoming in haar onderhoud, wordt aangehouden. Goedgevonden wordt aan Ged. Sta ten te adviseeren directeur en ingenieurs belast met den spoorwegbouw, toestem ming te verleenen met motorrijtuigen en rijwielen op de gesloten wegen in d'eze gemeente te rijden. De heer Straathof vraagt naar de verordening voor maximum snelheid. Al le menschen klagen over de last van de auto's. De Voorzitter zegt spoedig een voorstel te zullen doen, maar £en Rijks- en Provinciale regeling te hebben afgewacht. Ook met die verordening zul len de auto's wel snorren. De heer Los bepleit verlaging der begrafenisrechten voor de Algemeene begraafplaats. Zij zijn veel te hoog. De Voorzitter belooft een nieuw tarief te zullen indienen. De heer Bonda en Straathof ma ken eenige bemerkingen over de straat verlichting. Eerstgenoemde klaagt bo vendien dat er booten zijn, die des Zondags te Oudewetering onder kerktijd muziek maken. Dit is hinderlijk. De voor zitter zegt nooit toestemming voor mu ziek te geven. Het 'is verboden en hij zal de onbezoldigde veldwachters aan schrijven er op te letten. De heer Bonda bespreekt nog open bare aanbestedingen van alle werken bo ven f 400. De Raad "heeft hier indertijd toe besloten. Den heer v. d. Geest ont lokten deze woorden de ontboezeming, als de gemeente bedrogen wil yvorden, moet zij alles aanbesteden. Daarna ging de Raad in comité-gene raal ,ter behandeling van de reclames hoofd, omslag. Na heropening werden aan enkele re clamanten afschrijving verleend, wegens vertrek of overlijden van een Jweetal werd wegens faillisment en armoede de aanslag veranderd1, terwijl op de andere reclames afwijzend werd beschikt. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Noordwijk. Vergadering van gisterenavond. Voorzitter, Jhr. J. C. yanj Pan hu ijs, burgermees ter. Aanwezig bij opening 5 leden, later 6 leden. Afwezig de heeren v. d. Meer, en Alkemade. Er zijn 3 vacatures. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen .van de vorige Verga dering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Schrijven van den heer W. N. Alke made, dat hij wegens ongesteldheid ver hinderd is de vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek aan A. van Delft, om onthef fing van den hoofd, omslag, wegens ver trek uit deze gemeente. Deze afschrij ving wordt verleend. Verzoek van de afd. Noordwijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, om verbetering te brengen in de onvol doende breedte en diepte van het vaar- kanaal. De Voorzitter zegt, dat de vaart verbetering reeds lang in studie is. Voor verbreeding is grond gevraagd van de aanliggende eigenaars, maar de belang rijkste grondbezitter is niet geneigd zijn medewerking te verleenen. B. en W. heb ben daarom op een andere wijze in den onvoldoenden toestand willen voorzien en daarvoor het oog gevestigd' op de vaartverdieping te Noordwijkerhout, waar eene kleine baggermachine in wer king is, speciaal dienende voor smalle vaarwaters. De aannem'er is nog 10 we ken contractueel verbonden eerst daar na zou hij in Noordwijk aan 't werk kunnen gaan. Een voorloopige kosten berekening is gemaakt, waaruit blijkt dat in het geheel f 10.000 noodig is, f6000 voor uitbaggeren en f 4000 voor beschoei ing en aankoop van gronden. De heer Kervel vraagt, of het maken van beton platen, zooals aan het Schie gebeurd is, niet voldoende ?ou zijn. Wethouder A 1- k e m a d e antwoordt hierop, dat deze manier van bewerking alleszins afdoende zou zijn. Onder de betonplaten moet ech ter een houten schoei ing worden ge maakt en een en ander zou veel duurder worden dan bij onteigening der gron den voor het groote plan. Spr. meent dat de Raad eerst beslissen moet of hij f 10.000 wil voteeren daarvoor kan de vaart uitgebaggerd en op de nauwste plaatsen verbreed worden. De heer Barn hoorn informeert of belangheb benden tevreden zijn met de vaartver- betering volgens dit jiieuwe plan. De Voorzitter meent, dat men steeds on tevreden menschen zal hebben. Spr. vindt het echter beter thans geen besluit te nemen, maar te wachten tot eene vol gende vergadering. Een uitgave van f 10000 toch zal /de begrooting jaar lijks met f 900 belasten. Men kan de zaak dan nog eens overwegen. De heer Kervel is evenwel van gevoelen, dat deze zaak zoo lang aan de orde is, dat ieder wel daarover een oordeel zal heb ben. Spr. stelt daarom voor dat de Raad in beginsel besluit f 10.000 voor vaart verbetering beschikbaar te stellen, be houdens goedkeuring der plannen, die B. en W. in de volgende vergadering den Raad' zullen voorleggen. Dit voor stel wordt aangenomen, met 51 st., die van den heer Barnhoorn. Aan Mej. van Bommel, onderwijzeres aan de openbare school, wordt onder overlegging van een geneeskundig advies een verlenging van ziekteverlof van "2 maanden toegestaan. Naar aanleiding van een vraag van Dr. Kervel om bij de Holl. Spoor aan te dringen op verbetering der dienstrege ling na 15 September heeft de directie vanaf dien datum een tram ingelegd, die 4.15 uit Leiden vertrekt en 5.02 te Noordwijk (remise) arriveert. Om 5.05 zal een tram van Rijnsburg vertrekken die om 5.36 aldaar aankomt en aanslui ting met Leiden heeft. Om' 5.43 gaat wederom een tram uit Rijnsburg ,diie 6.19 te Noordwijk aankomt. De tram van 4.19 uit Leiden naar Noordwijk vervalt. Ged. Staten hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van comptabelen aard der vorige vergadering. Goedgekeurd wordt op verzoek van Ged. Staten een wijziging in de politie verordening van redactioneelen aard, evenals eene wijziging in de concessie voorwaarden voor de electr. tram. Voor de benoeming van een onder wijzer te Noordwijk-Binnen leggen B. en W. de volgende voordracht aan den Raad voor: le. H. J. Hennis, tijdelijk hoofd der openbare school te Hoog- made; 2e. A. A. de Jong, tijdelijk bn- derwijzer te Warmond en 3e. W. J. Keer nink te Culemborg. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer Hennis, te Hoogmade. Vervolgens bieden B. en W. de ge meenterekening over 1909 aan, opge maakt met een batig saldo wegens de gewone middelen van f 1565,49V2> ter wijl de buitengewone middelen sluiten met een nadeelig saldo van f S9.06V2} zoodat het eindsaldo der rekening be draagt f 1476,43. De rekening der gasfabriek sluit met een zuiver winstcijfer van f 7911j36i/2 na ruime afschrijving. De Commissie van beheer meent dat thans de tijd gekomen is tot stichting van een uitbreidings- en vernieuwingsfonds over te .gaan en stelt den Raad voor daartoe in beginsel te besluiten en van het batig saldo f 4000 te bestemmen als eerste bijdrage in dit fonds de commissie het ontwerpen van een verordening op dit fonds op te dra gen en de resteerende winst f 3911,30V2 in de gemeentekas te storten. Deze voorstellen alsmede de rekeningen jvprden, te;r, fine van prae,advies gesteld in handen van eene commissie, waar toe de heeren Passchier, Balkenende en de Groot worden' benoemd. Goedgekeurd1 wordt eene verhooging der begrooting in ontvangst en uitgaaf met f 4811,761/2 in verband met den uit slag der strandverpachting. Besloten wordt tot verhuring van ge meentegrond aan S. van Ruiten, M. Ver loop en erven Konijnenburg, te Noord wijk aan Zee tegen f0.60 per M. gedu rende het seizoen 1910. Huurders zullen het recht hebben voor hun perceelen, stoelen, tafeltjes en tentjes te glaatfserï. B. en W. worden gemachtigd het pn- langs door de gemeente aangekocht per ceel in de Voorstraat op een voor de ge meente meest productieve wijze te ver huren. Overeenkomstig het praeadvies van B. en W. wordt besloten tot verkop van een stuk gemeentegrond aan den Noord Boulevard te Noordwijk aan Zee aan H. Reekers, ter grootte van 60 vierk. M1. tegen f 6 per vierk. M., onder beding dat bij bebouwing de bouw 3 M. achter de aangegeven rooilijn moet beginnen. De heer de Groot vroeg of deze be paling met het oog op de diepte van het perceel voor adressant geen bezwaar koh zijn, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordde. B. en' W. stellen vervolgens voory, over te gaan' tot het slaan van brand putten in de Schoolstraat te Noordwijk! aan Zee, hetgeen f 250 zal kosten. Als de put gemaakt is, zal er een pomp voor, algemeen gebruik geplaatst worden, zoo als in de Hoofdstraat.. De heer t) e Groot zou het wenschelijk achten, dat de pomp midden in de straat kwam, dan konden alle bewoners ervan profi- teeren. De Voorzitter zeide, dat het in de bedoeling lag de put te maken bij de bergplaats der reddingspost, om bi) event, brand een zoo groot mogelijke uitgestrektheid te gunnen bereiken. In- tusschen zullen B. en W. er naar stre ven, bij plaatsing een maximum nuttig, effect te bereiken. De geloofsbrieven' der nieuwbenoem de raadsleden worden gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de hee ren Dr. Kervel, Balkenende en Passchier. Tijdens het onderzoek wordt de verga dering geschorst. Na heropening deelt de commissie me de, dat de geloofsbrieven' in orde zijn bevonden en zij tot toelating van de heeren v. d. Berg en van Went advi seert. Dienovereenkomstig wordt beslo ten. Bij de rondvraag bepleit de heer d e Groot het doen van diepboringen in Noordwijk-Binnen, teneinde vooral ar beiderswijken van goed drinkwater te voorzein. De behoefte eraan is dringend. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds overwogen hadden op ere begrlQOting hiervoor een post uit te trek ken. De heer Barnhoorn klaagt over den slechten staat van de Duinweg bestrating is dringend noodig. Wethou der A 1 k e ma d: e beloofde, dat de groot ste kuilen binnen enkele dagen opge haald zouden worden. Hierna werd de vergadering geslo ten. Zevende Middenstandscongres. Bij den aanvang van den tweeden con gresdag riep de bondsvoorzitter, de heer J. S. Meuwsen, het welkom toe aan den Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr. S. v. Citters. Daarna was het woord aan den heer H. B e rgs m a, voorzitter der Leovereeni- ging te Utrecht, ter toelichting van de volgende motie: door zijne vereeniging ingediend: De vergadering, 'enz., overwegende le. Dat de oneerlijke concurrentie is een maatschappelijk euvel, hetwelk' met kracht moet worden bestreden 2e. dat deze bestrijding maar zeer onvoldoende kan geschieden door 't particulier initiatief; 3e. dat het dringend noodig is, dat de Staat tegen dat euvel optrede, zoo wel door civiele als strafrechtelijke bepalingen overwegende voorts, dat de erva ring heeft geleerd, dat de Staat daar bij niet moet komen met een stel ge specialiseerde bepalingen, omdat dan de oneerlijke concurrentie zich on middellijk weer op andere punten vertoon en zou, doch dat noodig is, eene algemeene bepaling, waardoor de oneerlijke concurrentie als zooda nig wordt aangetast; draagt den Middenstand op, zich in dezen geest tot de Hooge Regee ring te wenden met een adres en! verder alle overige stappen te doen^ die kunnen leiden tot het spoedig in dienen van een desbetreffend wets ontwerp. Mr. Aalberse, vervolgens als prae- adviseur het woord verkrijgend, wees ei! op, dat men bij een stel speciale bepalin gen het groote gevaar loopt dat de oneer-i lijke concurrentie altijd slimmer zal blij-» ken je zijn dan de Staten-Generaal en de Regeering, die de bepalingen gemaakt hebben. Daarom is spreker voor een aU gemeen gesteld artikel, dat weliswaar we< tenschappelijk niet moo* maar toch prac^ tisch veel beter is. Spr. wees er voorts op, dat de Duitschej wet preventief goed gewerkt heeft, maa( repressief niet. Tal van nieuwe vormer van oneerlijke mededinging hebben zicl( daar voorgedaan. Men heeft hier alleej t§ pnaken, piet een vraag van praktiss*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2