BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Sociale Week. Naar wij vernemen, is er nog een klei- pe wijziging in het Programma van de Sociale Week gekomen. Wegens den Feestdag van Maria He melvaart zal op Maandag 15 Augustus de eerste voordracht niet om 10 uur, doch leerst te één uur gehouden worden. De Itweede volgt dan te drie, in plaats van 0ni 2 uur. Hoewel met den Feestdag in het Pro grammaboek wel rekening was gehou den, door de vermelding dat voor de bezoekers der Sociale week te 7 en te .9 uur, gelegenheid was de H. Mis te hoo- ren in de Kapel der St. Joseph Gezellen- vereeniging, kwam het bij nadere over weging toch gewenscht voor, om boven staande wijziging in het programma te brengen. Brood en spelen. Het oud-lid der Tweede Kamer H. van Kol maakt tegenwoordig een reis „om de oude wereldzee" en schrijftreisbrieven voor „de Groene". Deze week handelde hij over de landstreken in Tunis en Tripo lis, welke eertijds bloeiende wingewesten der Romeinen waren, doch sedert ge heel in verval zijn geraakt. Uit dien reis brief knippen we den volgenden, van zeer helder inzicht getuigen dien, volzin: „Brooduitdee.ingen in het Forum en gratis spelen in het Colosseum, waren het begin van het venal van Rome, en dat bederf drong blijkbaar ook tot Afrika door." 't Stemt tot waardeering, dat de soc. dem. oud-afgevaardigde uit de verte aan zijn partijgenooten en ook wel aan anderen zulk een goede les wil geven. Maar zouden de partijgenooten van den heer Van Kol zijn les verstaan? Noodig hebben zij dat zeker, 't Is waar, de Marxistische theorie der sociaal-demo craten gewaagt nergens van brooduitdee- lingen en van gratis spelen. Maar de re visionistische practijk is een voortduren de speculatie op de begeerten dergenen, die van staat en gemeente „brood en spe len" verlangen. Daarmede lokt het socia lisme de begeeringen in zijn tent, daarmee verwerft het zich aanhang en stemmen, maar daarmee legt het tevens een kiem van achteruitgang, ja van ontaarding. Wordt door niet-socialisten op het ge vaar ci:r handelingen gewezen, of wordt door hen betoogd, dat een scheef gegroei de democratie slechts kan leiden tot on dermijning der volkskracht, dan is men onmiddellijk gereed hen uit te maken voor „conservatieven" of voor „knechten van het kapitalisme". Zal men datzelfde nu ook zeggen van den heer Van Kol? Dat zal de tijd moeten keren. Vooi eerst kan alleen nog maar worden aangetee- kend, dat de oud-afgevaardiigde voor En schedé volkomen teiecht inziet en erkent, dat het innerlijk verval van het Romein- sche Rijk (en het bederf der Afrikaan- sche wingewesten) is aangevangen met het insluipen van gebruiken, welke heel veel overeenstemming vertoonen met het propaganda-brood der tegenwoordige so- ciaal-democratetie. (U. D.) Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Nov. is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, Dr. H. F. Huis ken, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur van en leer aar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Veen dam. Zijn benoemd tot Rijkskeurmeester in bijzonderen dienst, F. van Hcotegem, directeur van het gemeentelijk slacht huis te 's Hertogenbosch, en H. C. F. L. Warnecke, veearts-keurmeester 1ste klasse aan de gemeenteslachtplaats te Utrecht. Statenverkiezing district IV. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het Amsterdamsche district IV, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het be danken van Mr. J. C. de Vries, hebben de heeren Mr. W. baron Roëll (lib.) 1113, H. Barnstein (V.-D.) 630 en Z. Gulden (soc.-dem.) 540 stemmen ver kregen, zoodat herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Roëll en Barnstein. LEIDEN, 19 Juli. Pastoor P. J. H. Sprengers. Z. D. H. de Bisschop van ^iaarlem heeft benoemd tot Pastoor te Oud-Vosse- meer den Weleerw. Heer P. J. H. Spren gers alhier. Ofschoon Kapelaan Sprengers eerstin 1907 aan de St. Petruskerk alhier werd benoemd en dus slechts enkele jaren in jn ons midden heeft gearbeid1, leerden allen, die met hem in aanraking kwamen, hem hoogachten die velen dan ook zul len ZijnEerw. slechts noode zien ver trekken. Bij onze felicatatie aan den nieuwen Pastoor, voegen wij den wensch, dat zijne pastorale arbeid overvloedige vruchten mogen dragen. De ontslagen Politiebeambte. In „De Leddenaar" wordt naar aanlei- leiding van het ongevraagd eervol ontslag van den agent Meijer 't volgende geschre ven „Wij willen op de feiten niet ingaan, omdat wij niet voldoende zijn ingelicht, Een eenzijdig rapport van den naastbe- trokjkejie zelf is ons niet voldoende. W.eJ blijkt, dat hij, zonder behoorlijk bewijs, den Commissaris van Politie, beschuldigt, hem te hebben uitgescholden voor „vuil kreng"een beschuldiging, die zonder behoorlijke bewijzen gestaafd, reeds aan leiding mag geven tot ontslag. Maar wij hebben ons uittermate ver wondert!, over een bericht in het „L. D." dat in een in den nacht gehouden ver gadering van Leidsche politieagenten, die vergadering met algemeene stem men, als haar meening heeft duiven uit spreken, dat het rechtsgevoel der leden door het ontslag-Meijer zeer ernstig is geschokt. Wij hebben ons afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat een aantal mannen, die dagelijks kunnen l-eeren, dat eenzijdig ooi doelen onbillijk is, in een deftig ge houden veigadering, zonder in de ge.e- genheid te zijn anderen, die in deze zaak betrokken waren, te hooren, dadelijk met een beslist oordeel voor den dag komen, en verklaren, dat hun „rechtsgevoel" is gekrenkt, Ons rechtsgevoel is ernstig ge- geschokt door een dergelijke lichtzinnige vei klaring. Meenen de agenten waarlijk, dat hun chef, zoo maar, zonder nauwkeurig, con sciëntieus ondeizoek iemand ontslaat? En is het niet in strijd met den zoozeer bij politieagenten gewenschten, eerbied voor het gezag, om dadelijk maar te verklaren, dat hun chef hun rechtsgevoel gekrenkt heeft. Daarna is in diezelfde vergadering uit gesproken, dat deze het ontslag niet steltvoor rekening van den Burgemeester. Bedoeld wordt, en wel „voor rekening van den Commissaris van politie." Klaarblijkelijk begrijpen deze agenten niet, dat die bewering een slag in het aangezicht van den Burgemeester is. Wij hopen dat althans. Want 't is toch wel beleefd om te verklaren „de buigemeester onderteekent dat ontslag wel, maar heeft het niet overwogen; de buigemeester ontslaat zonder oordeelen, en is een instrument in handen van een ander.'" Wie den burgemeester kent, weet te goed, dat dit niet het geval is, en 'tis verregaand, dat zijn ondergeschikten een dergelijk oordeel duiven uitspreken." In het voorbereidend Nederl. Comi té voor het latei nationaal congres voor tuberculose, dat in 1911 te Rome ge houden wordt, heeft o.m. zitting geno men de heer prof. W. Nolen, alhier. Mej. J. Polenaar, arts, adsistente voor de polikliniek en het pharmocolo- gisch laboratorium aan de Rijksuniver siteit alhier is voor het studiejaar 1910- 11 benoemd tot klinisch adsistente aan de afdeeling van den lector dr. J. de Bruin in het Binnengasthuis te Amster dam. In de alhier gehouden vergadering van het kiescollege van stemgerechtigde deelhebbers van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, geleid door den heer W. F. Verhey van Wijk, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken al daar, werden resp. tot commissaris en plaatsvervangend commissaris der Maat schappij herbenoemd de heeren mr. J. C. A. Everwijn en dr. J. Moll van Cha- rante. Volgens eene opgave in de „Staats courant" bedroeg gedurende het tweede kwartaal 1910 het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden alhier 1709; Rijks Ethnographisch Museum al hier 297 en van het Rijksmuseum v*n Natuurlijke Historie alhier 1228 perso nen. De Gemeenteraad van 'sGravenha- ge benoemde gijteien tot dcrecteur van de H. B. S. met 5-jarigen cursus den heer Dr. A. D. van der Harst, leeraar in de wiskunde aan die school. Een jongen, die Zondagmiddag op het Stationsplein te 's Gravenhage een tienrittenboekje vond, wilde met behulp daarvan een spoorreisje naar Leiden ma ken. Onderweg viel hij echter in den trein in slaap en reed door naar Amster dam. Daar werd hij aan de politie over gegeven, die zorgde dat hij nog denzelf den avond onder behoorlijk geleide met den laatsten trein naar zijn verontruste ouders in den Haag kon terugkeeren. BODEGRAVEN. Tijdens het hevige onweder van Maandagmorgen, werden eenige hooihoopen van den heer A. JL. door het hemelvuur in brand gezet. HAARLEMMERMEER. De werkman W., werkzaam aan de spoorbrug bij Vijf huizen, kreeg bij het verplaatsen een er heistelling een vallende schijf gedeel telijk op het hoofd, waardoor hij zeer ernstig verwond werd. Gedurende een halven dag is W., die daarbij gedurig in bewusteloozen toe stand verkeerde, niet volkomen bij zijn denkvermogen geweest. De dokter, die den toestand zeer ernstig oordeelde, geeft evenwel hoop op herstel. H1LLEGOM. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor om aan den heer E. van Diggelen alhier op zekere voor- -waarden, vergunnen te verleenen tot het hebben van drie uitgangen naar den weg langs de Ldische Vaart onder ogelen- zang (gemeente Bloemendaal), ten be hoeve van drie aldaar te bouwen woon huizen en tot verhuring van eenige ge deelten grond nabij die huizen. KATWIJK AAN ZEE. Voor volle pe kelharing werd hier besteed f 13.90 a f 15.80, maatjes f9.95 a f 11.70, steur- haring f 16.85—-18—20.15 en makreel f 11.60 per kantje. LISSE. De bouw van 2 burgerwoon huizen onder één kap en een bollenschuur in -de Verlengde Wagenstraat, voor re kening van den heer H. van Heumen al hier, is opgedragen aan de jjeeren J. Witzenburg (metselwerk) en Wassenaar en van Velzen (timmerwerk). Thans is een prachtig gesmeed ijze ren hek aangebracht bij de R. K. kerk tot afsluiting van het kerkhof. Ter be strijding der kosten hiervan, is door een der parochianen een gift geschonken van niet minder dan f 1000. Bij het onweer alhier werden een landhek van den heer H. van Graven en eenige isolatoren der telefoonleiding vernield. NOORDWIJK. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 21 Juli des avonds ten half acht. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging Politieverordening. 3. Wijziging Vergun ning tram. 4. Benoeming onderwijzer te Noordwijk-Binnen. 5. Aanbieding Ge- meenterekening en rekening Gasfabriek 1909. 6. Rege i ïg uitgaven 1910. 7. Ver huring gemeente-eigendommen. 8. Ver koop gemeente-eigendommen. 9. Brand put te Noordwijk aan Zee .10. Onderzoek geloofsbrieven van gekozen Raadsleden. NOODDORP. Ofschoon 't onweder Maandagmorgen hier nog al zwaar en lang aanhield, zijn er geen ernstige on gelukken voorgevallen. Alleen werden bij den heer P. de Bruin aan de Veen- weg, alwaar de bliksem in een boom sloeg, twee kippen en drie spreeuwen die zich onder en in den boom bevonden gedood. STOMPWIJK. Daar het aantal leer lingen aan de O. L. school alhier pp 15 Jan. j.l. gedaald was beneden het dooi de wet gestelde minimum voor 4 onder wijzers, is door B. en W. besloten Mej. M. Verhoog over te plaatsen als onder wijzeres naar de school te Leidschen- dam, waar ze evenmin loot de wet wordt veireischt. Gistermorgen ontlastte zich boven deze gemeénte een zwaar onweer, waar bij meerdere te veld staande hoopen hooi in brand raakten. Kerknieuws. Een Wonder uit de 17de eeuw. In de „Correspondence de Ham- bourg" (vol. IV, fol. 170) wordt een on uitgegeven document gepubliceerd, dat ontdekt is in de archieven van het minis terie van Buitenl. Zaken ,n;l. een brief uit Hamburg van baron Bidal, resident van den koning in Neder-Duitschland, aan den markies de Loyonne. De brief, gedateerd Hamburg, 9 Aug. 1670, luidt aldus: ....Hier in de stad is een wonderlijke zaak voorgevallen. Een predikant, pree- kende in de kerk van St. Jan, een dér voornaamste kerken van deze stad, zei- de, dat, als wij de H. jVlaagd vereerden, zulks afgoderij geweest was, en dat de H. Maagd een zondares geweest was, evenals andere menschen. Nauwelijks had hij deze woorden gesproken, of een Ma riabeeld, dat 5 el hoog van den grond in ëen nis stond, kwam naar beneden', brak vier plavuizen stuk, en bleef over eind staan, met het kindje Jesus in de armen, zonder dat er iets aan beschadigd was. Het veroorzaakte een leven als een donderslag. Het volk, dat kwam toege- loopen en het wonder zag, liep vertoornd de kerk uit en vloekte den predikant Men heeft dit beeld weer in zijn nis ge zet en men gaat er naar kijken... Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Hoogwoud den Weleerw. Heer J. S. van Buchem en tot Pastoor te Oud-Vossemeer den Weleerw. Heer P. J. H.Sprengers, ka pelaan te Leiden (H. Petrus). Kunst en Wetenschappen- Bestijging Wilhelmina top. Aan het opstel van den heer Van Nou- huys in het „Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap" over de be klimming van den Wilhelminatop, ont- leenen wij de volgende mededeeling: Sommigen hebben uit de berichten ge meend te moeten opmaken, dat slechts de onderkant van de sneeuwvelden door ons bereikt werd. Dat is onjuist. Het met sneeuw bedekte gedeelte van den Wilhelminatop valt aan de noordzijde met een loodrechten wand af naar een nauwe vallei half vallei half ravijn. Door dit ravijn zijn wij den top van Oost naar West omgerrokkei tot een punt, waai de rotswand juist even beklimbaar was, en nu op den small en kam weer oostelijk teruggaande, bereikten wij de sneeuw velden, cis wij toen langs de zuidelijke helling gedeeltelijk beneden ons hadden. Uit, op den heenmarsch verrichte, theodoliet-metingen moet worden opge maakt, dat een der sneeuwvelden als gletscher tot 4000 M. langs de zuide lijke helling omlaag gaat. Aan de noord zijde van dien kam valt in de vallei, op 4100 M. nog een aanzienlijke hoeveel heid sneeuw, vermoedelijk zelfs meer dan aan de zuidzijde op die hoogte, maar die sneeuw verdwijnt daar overdag na genoeg geheel. Deze gesteldheid aan den top heeft echter het gevolg, dat, va;i het noorden gezien, de Wilhelminatop be langrijk mindere sneeuwbedekking toont. Franssen Herderschee vermeldt dat geen sne^uw^op do,or hein werd waargeno men en schrijft dit daaraan toe, dat de centrale kam door de voorliggende berg ruggen aan zijn oog onttrokken was. Hier uit zou volgen, dat de hoogste kam daar ver in de zuidelijke helft van het hoog gebergte ligt, daar vanuit de Kg. Wata- kimi, aan de Mimika, de Carstenz-top ver boven het voorgebergte te zien is. Nu ligt Wakatimi ruim 100 en het bi vak F. H. ruim 90 K.M. in rechte lijn van den Cavcienztop verwijderd. Dat de Wilhelmina-top niet door hem werd 'ge zien, kan ook aan den afstand worden toegeschreven, die van het verste bivak 150 K.M. bedraagt. De afstand van den Wilhelmina-top tot aan de monding van de Oostrivier bedraagt evenzoo ongeveer 150 K. M. Onweer en brand. Van overal komen berichten omtrent het vieeseüjke weer van gister. Zijn wij er hier nog al goed afgekomen, elders heeft de bliksem leelijk huis gehouden. Zoo sloeg de bliksem in de woning van den heer G. Deters aan de Beltstraat, te Enscede, de brandweer blu-s elite het vuur, maar van huis en inboedel is veel vernield. Twee kinderen werden mei moeite uit een brandend bed gered. Alles was verzekerd. In Epse sloeg de bliksem in een grooie boerderij, die in een oogwenk in lichte laaie stond en geheel in de vlammen op ging te Veendam brak een hevige brand uit in de bakkerij van mej. de wed. De Groot aan het Beneden Vallaat. Niets werd gered. Huis en inboedel zijn verze kerd. Te Zaandam is de taandërij en berg plaats van vischtuig van den heer G. Klein, aan den Zuiddijk bij de Hanenpad- sluis door onbekende oorzaak verbrand. Behalve het gebouwtje, dat tot den grond afbrandde, ging een groote partij fuiken, zegens, schuitings, en netten en eenige oliepakken verloren. De schade die op ruim f3000 wordt begroot, is door ver zekering gedekt. Te "Ti burg zijn drie arbeiderswo ningen atgebiand. Tegen een der bewo ners, den schoenmaker Dingeman, schij nen kwade vermoedens te bestaan. Deze is door de politie in arrest genomen. Ver zekering dekt de schade gedeeltelijk. Bij een herig onweer sloeg de blik sem in hei bosch der buitenplaats „Schoonoord" van den heer Van dér Sleesen te Weesp en velde een paar hoo rnen neer en stak den koepel in brand die geheel vernield werd. In den nanacht woedde boven Eind hoven en omgeving een zeer hevig on weder. De bliksem sloeg in hei huis van den heer Guldemont te Woensel, waar door brand ontstond en huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Onder de zelfde gemeente werd een boerenbehui- zingdoor het hemellicht in brand gezet. De watermolen den J. Smit in Lee- kerpolder is door den bliksem getroffen en verband. Te Woensel is gisteren nacht de bliksem geslagen in het huis de doode Uit op 't broek, bewoond door de wed. Guldemont en familie. Huis met inboedel is geheel verbrand. Ook de giuole boerderij van den land bouwer de Haas op Eckart onder Woen sel is door den bliksem getroffen en af gebrand. Hier kon de inboedel grooten- deels gered worden. De bewoners konden slechts mét groo te moeite het lijf bergen. Te Zaltbomme! is dé St. Maarten toren door den b.Lesem getroffen een der pas gerestaureerde torentjes we'd af geslagen. Verdere ongelukken kwamen niet voor. Meldden we gister reeds iets over de zondvloed die den Haag teisterde, Am sterdam heeft er ook zijn aandeel in ge had. „De witte Bazaar" in de Kalverstraat bij de Munt gevestigd, heeft door hei ver stopt geraken van de dakgooten enorme waterschade gekregen. De grootst moge lijke wanorde heerschte in de magazijnen wijl al de subtiele batisten en linnen goe deren doorweekt lagen opeengestapled en in de uitstalkast de kostbare etalage van Brusselsche kanten en Tenrif volkomen is weggespoeld. En in hei magazijn van kin dergoederen aan den overkant der straat is eveneens door het hemelwater vreeselij- ke verwoesting aangericht. Honderden kinderjurken werden doorweekt in dit perceel gevonden, vide zijden hoedjes la gen verfomfaaid neer en overal ook in dit perceel stroomde modderwater. De eige naar van „De Witte Bazaar" is genood zaakt zijn magazijn voor eenigen tijd te sluiten. In een vinkei van galanterie-waren, in de Kalverstraat, werd door het regenwa ter de étalage gedeeltelijk weggespoeld.. „Ni .uw-Engeland" was zoo door het water getciesterd, dat het gisterochtend niet kon openen. Een ernstige storing van het tramver keer ontstond door het wegslaan van een gedeelte der trambaan aan de Roelof Hallstraat. Verleden jaar i; daar, tot af snijding van scherpe bochten een nieuwe baan ingelegd van een 100 Meter lengte, en de gewei: ige waterhoozen hebben het zand weggeslagen, zoodat de rails aan den poldcrkant over den weg hingen. Een van de opstijgpalen begon bedenkelijk te hel len, en de vertin dings draad brak af, ge lukkig hielden de andere palen zich goed en bleef de stroomdraad ongeschonden. Voor alle zekerheid echter werd dit ge deelte van het net uitgeschakeld. De wagens van lijn 3 reden nu van de Ceintuurbaan door Ferdinand Bolstraat, over Weteringschans en Leidscheplein naar het Leidschebpschje, wat, yp.oraj door het koeren van de wagens op het Leidsche plein, een zeer ongeregeldiert dienst ten gevolge had, a! deed de tram- diiectie alle moeite om de stagnatie zoo gering mogelijk te maken. Tegen elf uur waren in de Roelof Hartstraat hulpwis sels aangebracht, om lijn 3 over één spoor weer zijn gewonen weg té laten vervol gen. De Ceintuurbaan tusschen Ruysdael- kade en Ferdinand Bolstraat bood een uiterst schilde ra chtigen aanblik: het was een meer! Op het gedeelte van Dusart- en Feicinand Bolstraat stond het water over de heele breedte van gevel tot gevel, op de trambaan van 20 tot 30 centimeter hoog! De lieve jeugd maakte van dit bui tenkansje gebi il< door kousen en schoe nen in de portieken te deponeeren, enj met bloote beenen door het water te spar telen. Het Saiphati ark stond eveneens blank, In de Van Eieesfraat stonden ook heele stukken van de straat blank, doordat de riolen der wa te rovervloed niet meer kon den meester worden. Op een oogenb.ik; ontstonden twe.? reuzengaten iu de straat door het wegspoelen van het zand, gaten van eenige meiers breedte! Het \X i lemsparkkwartier is al heel on aangenaam getroffen. Alles staat blank. Daartoe werkt ook mede dat het stoom gemaal zijn diensten weigert. Van deeenC machine is de ketel defect en de andere kan rit wei ken omdat de drijfriem stuk Tot driemalen toe sloeg de bliksem in bij een boot der Gron. Lemmer Stoom boot Maatschappij, liggende aan de De iRuyterkade. De steng werd geheel ver brijzeld en wijd en zijd lagen de sp inters verspreid. Op den Adiriraal de Ruyterweg onder Sloten, ging de bliksem rakelings langs een melkkarreije. De bestuurder verloof het bewustzijn, en viel van den bok. Na korten tijd kwam hij echter weer bij, klom op zijn wagentje en reed verder. Ook het paard was ongedeerd gebleven. Een gat i den grond toonde aan waar de bliksem den grond was ingegaan. Bij Slotcrdijk i; de bliksem geslagen op de gekidiing van de electrische tram, waardoor het verkeer geheel stil stond1. Tusschen Halfweg en Sloterdijk bleven de beide eerste diensten staan. Te Halfweg stonden te negen uur vier treinen met volgwagens. Velen gingen van daar per trein naar de hoofdstad, al was 't dan maar i.i den bagagewagen. Anderen gin gen per rijtuig. Zoo'n rijtuig, goed bezet,- viel even buiten het dorp bij de kruising der tram rei s omver. De inzittenden kwa men mei den schrik vrij. Eerst te 10 uur kon weder naar Amster dam worden gereden. Tengevolge van den hevigen regen van gistevachtend heeft te Scheveningen een aardverschuiving plaats gehad in de dui nen nabij „Pe it St. Hubert" aan het Kanaal te Scheveningen. Daardoor is eén groote hoevee'h ii zand op de rails van de Staatsspoorsloo.ntram gekomen, tengevol ge waarvan de eerste tram uit Den Haag omstreeks 7 uur is ontspoord. Er had den geen persoon'ii1--'* o-"~e'u' ken rlaats. maar het duurde tot ongeveer half tien voor de trambaan weer in orde was ge bracht. Het Noodweer. Nadat reeds Zaterdagavond een hevige storm hoven Parijs had gewoed, barstte Zondagmorgen oms reeks rier uur een tweede storm los. zoo mogelijk nog heri ger dan de eerste. Een uur lang loste een wolkbreuk stroomen water over de stad, vergezeld van een herig onweder en een ontzettenden stormwind. De schade die in alle deelen van de stad is aangericht is buitengewoon groot. Twee groote boomen in den tuin van het ministerie van justitie werden met wor tel en al uit den grond getrokken. Op vele plaatsen in de bliksem ingeslagen. In het théatre Déjazet sprong een water pijp, waardoor het geheele toon-eel onder water werd gezet, met de loge van de con cierge en de kelders. In de buitenwijken was de verwoesting evenwel het eerste. De tuinen van het Luxemburg werden zoo goed als geheel verwoest. Boomen werden omgerukt en paden en lanen ver nield, terwijl op de grasvelden zich me ren vormden, zoo diep, dat de tuinban ken en stoelen er op ronddreven en zich tegen het hek opstapelden. De boulevards Saint-Michel, de rue Denfert-Rocherau en; de avenue d' Orleans waren geheel ver sperd door de omgevallen boomen. Dö palen die overal waren opgericht voor het feest van den 14e Juli werden door den wind weggeblazen en over de straten versti >oid. De onderbreking in het ver keer op de Westerstaatsspoorweg tus schen Havre en Rouaan, tengevolge van een grondverschuiving is nog niet her steld. In een door de maatschappij uitgevaar digde nota zegt zij, dat ofschoon al het beschikbaar personeel, met behulp van ve le soldaten bezig zijn de aardmassa weg te ruimen, het wel vier en twintig uur zal duren voor het werk is afgeloopen. In- tusschen gaan de treinen over MottevillC en Clères. Volgens belichten uit Montlu^on is de spoorweg van Bourges op vele plaatsen beschacigd Het kanaal van Berri is te Vallon bui ten zijn oevers getreden. Te Maulnes is een molen geheel verwoest. Behalve in ons land, Frankrijk en Zwit-» seriand heeft het in de laatste 24 uren oofö in België buitengewoon hevig geonweerd* Het „H. van A." meldt er in zijn avondk gditje van Maildag bet .volgende

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2