VERGELDING. BUITENLAND. Ie Jaargang. No. 238. 9c Ceidóeke Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Groot doen. Het lean niet ontkend .warden, dat het groot doen ten platten land|e toeneemt, yoor menigeen al hoe langer hoe verder felijker wordt. Nu 't in! de laatste jaren den boer en zijn dienstpersoneel goed gaat, zoo la- Zen we indertijd in een blad, meent men |er toch maar vlot en groot van te moe iten leven. Ofschoon er niets tegen te zeg gen valt, dat er ook op het platteland juit de betere levensomstandigheden voor Ideel getrokken wordt, zoo doet menigeen toch juist, alsof er geen opkrijgen meer jaan' is. Men gaat bepaald boven zijn stand leven. „Nu buurman' een nieuwe hofstede bouwt, moet ik 't ook doen/' Dochter van boer A. krijgt een gouden horloge met ketting, dus moet dochter van boer B. ze ook hebben. Nu zelfs de dienstmeid X. des Zon dags in de kerk met een zijden blouse verschijnt, wil de dienstmeid van boer iZ. liefst een geheel zijden kleed hebben. Zoo zegt men en... zoo doet men. Of het op den duur zoo vol te houden is, daaraan denkt men niet. Wanneer wij den verderfelijken in vloed die "dat overdreven groot doen op de bevolking uitoefent, hier in 't kort zullen nagaan, dan willen we met de dienstboden beginnen. Vroeger bedroeg het jaarlijksche loon' van een grooten knecht 30 tot 50 gulden. Van dat.loon legde die knecht nog me- inigen gulden weg. Als hij dan later bij den boer weg ging en in 't huwelijksbootje stapte, dan was het gespaarde geld dikwijls vol doende een eigen huishouden te begin nen. Op dezelfde wijze deed de dienstmeid. Vele dienstmeiden brachten zelfs het geld voor meerdere koeien aan en zoo konden knecht en meid reeds dadelijk' leen boerderij beginnen. Menig groot boerenbedrijf van heden is op dergelijke bescheiden schaal moe ten beginnen. Hoe is 't echter nu? Bij d-rie-, viermaal hooger loon leggen de dienstboden meestal niets of maar zeer schoone kleederen, fietsen, plezier maken, groot en nog eens groot doen. Wil men nu gaan trouwen en een eigen huishouden gaan oplichten, dan ont breekt cixwijls het allernooaigste; 't geld. De meest piimitieve inrichting voor 't huis, ja, dikwijls zelfs de kosten der brui loft, moeten met geborgd geld betaald Worden. De fami.ie begint met schulden. En de last dezer schulden wordt des fe zwaarder, naarmate de familie zich ver meerdert of ziekte het gezin treft. Eenmaal getrouwd en.... in de misère, moet men zijn uitgaven gaan bekrimpen, maar men is aan dat groot <ioen zoo ge- Woon geraakt, dat men het niet meer laten kan. Daarom zoekt men naar andere mid delen om zijn inkomen te vermeerderen. v Men heeft wel eens gehoord van Prui sen. Daar worden hoogere loonen betaald. Welnu, daar heen gegaan! FEUILLETON. (Naar het Engelsch.) 9) Hoe langer Gabriël over die vragen na dacht, hoe minder hij ze kon beantwoor den. Zou hij bij w ijzer menschen om raad gaan? Neen. Niet zoolang er nog een iduizendle kans was, dat zijn vader onschul dig was. Die gedachte bezielde hem nog, toen hij alweer in de nabijheid van zijn vaders huis was. Hij aarzelde nog of hij binnen Zou gaan, toen de deur voorzichtig werd opengedaan. Het was zijn broer Pierre die naar buiten keek en hem tegemoet liep. O, Gabriël, kom in huis, kom toch in huis. ;Wij durven niet met vader alleen Zijn, Hij heeft ons geslagen, toen wij over sprajtep'^ En inderdaad, men gaat naar Pruisen. Het hooger loon trekt den arbeider. Vrpujw en kind laat hij in 't vaderland In den beginne komt hij geregeld! thuis en brengt het loon mede, maar nader hand verslapt het geregeld naar huis ko men, ien vrouw en kind beginnen bittere armoede te lijden. En 't gevolg daarvan is, diat menig arbeidersgezin geheel ten gronde gaat. Had die vrouw het verstaan met de be scheiden inkomsten van haar man toe te komen, deze zou er niet aan gedacht heb ben in den vreemde werk te gaan zoeken. En zoo moet de trek naar den vreem de met al zijn treurige gevolgen voor een groot deel aan dien zucht naar dat grootdoen toegeschreven worden. De koning der straat. (Eerbiedig opgedragen aan den Gemeenteraad van Leiden.) (Ingezonden). Wie de verslagen van de laatste zittin gen van den Leidschen Gemeenteraad met aandacht gevolg heeft, zal ongetwijfeld tot de conclusie gekomen zijn, dat de Leid- sche jeugd ook bij de Heeren van dat hooge college niet in een zeer gunstig daglicht staat. Toen immers onlangs eene bespreking gehouden werdt, om Slot en Burcht aan den Zoeter wouidschen singel tot 1 Oc tober te laten staan, werd dit voorstel door meerdere leden bestreden, ook om dat de jeugd in hare baldadigheid een nieuw mikpunt zou vinden. Nog in de laatste zitting moest het we derom de Leidscbe jeugd ontgelden, die zich schuldig had gemaakt aan het ver nielen en wegnemen van gloeilampjes tot een bedrag van ongeveer .400 gulden. Ons politiecorps is sedert eenigen tijd door onzen Raad met «enige agenten ver meerderd, ook al wegens toenemende bal dadigheid der jeugd, in onze buitenwij ken. Onze vroede vadieren staan in hun standpunt'niet alleen; algemeen wordt erkend, dat onze kinderen zoo geheel an ders zijn dan vroeger. Hoort ouden van dagen maar eens spreken over hunne kinderjaren. En wa ren zij ook niet allen „brave Hendrik- ken" geweest, de losbandigheid onzer da gen kenden zij toch niet Algemeen wordt dan ook ouders en onderwijzers opgedragen de jeugd over haar gedrag te onderhouden; desniette min zijn de resultaten slechts tijdelijk van gunstigen aard. Nu is het waar, dat de jeugd in haar ontspanningen tegenwoordig dikwerf ge kortwiekt wordt. Om eenige voorbeelden te noemen Wanneer wij ons^ als jongens, vroeger wenschten te vermaken met het oplaten van vliegersniemand was er, die ons een stroobreed in den weg legde. Op plein en veld, zelfs in straat en steeg, overal was men vrij. Thans echter moet men zich daar wel wachten. Ter wille van tele graaf en telephoon is dat vermaak voorna melijk alleen buiten de stad toegestaan. Gabriël ging in huis. Zijn vader zat bij de kachel en keek op, mompelde „spfbn" en maakte een verachtelijk ge baar, doch richtte niet direct tot hem het woord. De tijd verliep, en er werd niet gespro ken; de middag ging in schemering over, de schemering werd avond, en nog steeds sprak Francois geen woord met geen van zijn kinderen. .Toen hei geheel donker was geworden, ging hij uit en nam zijn vischnet mee, zeggende, dat hij liever al leen op zee was, dan thuis met een spion. Toen hij den volgenden morgen thuis kwam was hij nog niet veranderd. Er gin gen dagen, weken, maanden zelfs voor bij, en hoewel hij tegen zijn andere kinde ren weer was als van ouds, voor zijn oudste zoon had hij steeds geen woord! Bij de enkele gelegenheden, dat zij el kander zagen, zwegen beiden en spraken niet, dan enkele woorden die volstrekt noodza'kelijk gezegd moesten worden. Nooit wilde Francois met Gabriël in de boot gaan, noch alleen met hem in huis zijn: hij at nooit met Gabriël aan tafel en de andere kinderen mochten nooit over hem spieken; ook wilde hij van Gabriël gee,hi >voord y^n verdediging pj op- Voetballen is een geliefd spel, ook voor kinderen, .Waagt het echter niet met uwen bal te spelen in de stad, want het scherpziend oog van een' dienaar van den H. Her mandad loert op U, Klapperen doen onze kinderen gaarne, vooial thans. En hoort de „groote men schen" daar eens over! zelfs wordt ier hier dn daar al gemopperd, dat kleine kinderen er hunnen slaap door missen en zieke menschen er niet gezond door worden. Maar genoeg! Kinderen kennen de zor gen des levens nog niet: op hun leeren volgt hun spelen. Nu willen ook wij niet ontkennen, dat de hedendaagsche jeugd ontaard, maar wij, die dagelijks met haar omgaan, zijn overtuigd, dat het doel van hun spel geen losbandigheid is. De jeugd wenscht vermaak, en daar heeft zij recht op. Wij moeten meerdere plaatsen hebben, waar zij zich op gepaste amuseeren. Niet alleen speeltuinen, waar vader of moeder in de portemonnaie moe ten tasten voor het gebruik van con sumptie, niet alleen speeltuinen, waar slechts enkelen onder bekwame spel leiders zich kunnen vermaken, maar ook speeltuinen, waai de jeugd zich óf gratis óf tegen kleine vergoeding, ook in vacantietijd, kan vermaken met schom mel en wipplank èn draaimolen, met boeg- sprietloopen en werken aan ringen, met zakloopen en mastklimmen. Wij geven U de vei zekering, «dat de Leidsche jeugd zich alsdan minder zai schuldig maken aan baldadigheid ende Leidsche Raad minder over haar zal klagen. Een vriend 'der jeugd. Frankrijk. De dreigende staking. Aan het einde van de vergadering tot bespreking van de kwestie der staking, maakte het bestuur van het Syndicaat der spoorwegbeambten een resolutie be kend, waarbij het stakingscomité wordt gemachtigd, cle algemeene staking uit te roepen, op het oogenblik, dat het comi té gunstig oordeelt liefst zoo spoedig mogelijk als antwoord op de beleedi- gende weigering der maatschappijen, met de vakvereeniging te onderhandelen over de eisclren van bet personeel. De staking is dus feitelijk uitgesteld, blijk baar ook met het oog op de afwezigheid van het parlement, Zij blijft echter drei gen. De spoorwegmaatschappijen blijven van meening, dat het grootste gedeelte van het personeel den arbeid niet zal nederleggen en dat de staking, wanneer zij al verklaard wordt, een nederlaag zal worden voor de vakvereeniging. De Fransche spoorwegbeambten heb ben tlians tot de algemeene staking be sloten. In de Zondag gehouden verga dering van den bestuursraad1 van het Syndikaat der spoorwegbeambten werd na een beraadslaging van ongeveer 12 uren een motie aangenomen, waarin het stakingscomité wordt gemachtigd uur en dag te kiezen waarop „liefst zoo spoe- heldering hooren betreffen de hetgeen zijn overleden vadier in den nacht van den storm tot Gabriël gezegd hadi. De arme Gabriël kwijnde >en veranderde zoo onder dat stelsel van huiselijken ban, dat zelfs Perrine hem nauwelijks herkende Hij leed onophoudelijk aan den twijfel die hem nooit verliet en aan de verwijtingen van zijn eiren geweten, door het bewust zijn, dat hij een verantwoordelijkheid op zich wierp, die hem zijn plicht voor schreef. Doch geen slechte LX:undeIing thuis, geen zelfverwijt, waren krachtig ge noeg om Gabriël te bewegen tot het open baren van zijn geheim. Hij wist, dat er een vlek op zijn familie, zijn naam, zelfs op Peirine wijl zij zich aan hem had verbonden zou blijven kleven, indien hij zijn geheim openbaarde; zijn vader mocht dan schuldig worden bevonden of niet De smaad der wereld is vreeselijk te dragen, zelfs in een groote stad waar de meeste inwoners elkaar vreemd zijn, doch veel vreeselijker is die smaad op het land, waar iedereen elkaar kent, waar ieder over zijn medeburgers praat, waar niets |de menschen beschermd tegen de dwingelandij van kwade tongen. Gabriel, Jiad n^et d^en mped cyn dat gjjes dig mogelijk", „de algeftieene staking zal ingaan. Duitschland, Keizerlijke geschenken. "KeiZer .Wilhelm gaat van de móehing uit, dat kleine geschenken de vriendschap onderhouden, en heeft daarom uit Bate- strand in Noorwegen een telegram ge zonden aan koning Haakon, dat hij voor nemens is,> het Noorweegsche volk een geschenk te geven, als herinnering aan de hartelijke ontvangst en de groote gast vrijheid ,'die hij jaar op jaar in de Noor- sche wateren geniet. Dit jaar vooral heeft het prachtige wader, dat de schoonheid der Noordsche Fjordenwereld op schitte- de wijze deed uitkomen, diepen indruk gemaakt op den monarch,- en hem dank baar gestemd. Hij wil aan die stemming uiting geven, door het aanbieden van een standbeeld van den Noorschen held Frith- jof den heros van Tegner's Frithjof-saga; dit beeld, waarvan de uitvoering opgedra gen is aan professor Unger te Steglitz, die den keizer op zijn Noordlandreis vergezel de, zal geplaatst worden op de hoogte bij Framnas aan de Sognefjord', waar zich, naar de legende wil, Frithjof's graf be vindt. Koning Haakon zond, namens het Noordsche volk, een hartelijk telegram van -.dankbetuiging aan den Keizer, en sprak zijn instemming uit met de plaats, door den Keizer voor de plaatsing van het beeld voorgesteld. Een ander geschenk van |den Keizer, aan de Republiek Mexico, die in dit jaar zijn 100-jarig bestaan viert, bestaat uit een standbeeld van Humboldt, die in Amerika en vooral in Mexico evenzeer bekend en gevierd is, als Europa. Humboldt heeft tijdens zijn lange Amerikaansche ontdek kingsreis meer dan een jaar in Mexico ge woond. Hij kwam in 1903, zeven jaar voor het bevrijden van Mexico uit die Spaansche heerschappij, in dat land aan, en heeft er heel wat gewerkt en gedaan. Het standbeeld, naar het ontwerp van Ernst Freese, is. reeds gereed het stelt Humboldt voor in langen mantel, met hoed en stok in de rechterhand. Het zal dezer dagen naar Mexico worden verzon den, en op 14 September voor de Na tionale bibliotheek in Mexico-City worden onthuld. Italië. Een gerechtsgebouw geplunderd. Een alleibrutaalst stukje is Zaterdag nacht te Rome door een bende onbekende inbrekers uitgehaald. Zij plunderden een gerechtsgebouw ge heel leeg en namen niet alleen een groote som gelds mee, maar ook stapels docu menten, waaronder een groot aantal be wijsstukken, die betrekking hebben op processen die dezer dagen in behandeling zouden komen. Zoodoende zullen waarschijnlijk de za ken tegen een driehonderdtal beklaagden geen voortgang kunnen hebben. En zeer tcgei haar zin zal de justitie genoodzaakt zijn de meeste hunner vrij te laten. De inbrekers, die den kapitein van Kö- penick tot voorbeeld hadden kunnen strekken, moeten de nachtwakers dron ken gemaakt of bedwelmd hebben. te trotseeren en zich aan liet gevaar bloot te stellen van eeuwige schande; evenmin had hij den moed om de herige belangen te dienen van vergelding en waarheid. Gabriël ging gebukt onder het leed dat zijn lichaams- en geestkracht sloopte, toen Bretagne bezocht werd door een groote algemeene ramp, wauin alle bijzondere ongelukken als het ware zich oplosten. Het was i.i den tijd der Fransche om- wente'ing, die tot een woedenden orkaan was gestegen, dat de opperhoofden der nieuwe republiek, op het toppunt van hun macht, hun laatste, ergste daad van waanzin bedreven in her verdelgen van den godsdienst en het omverwerpen van alle hei ge symbolen. Hun decreeten waren in den omtrek van Parijs overal uitgevoerd geworden; en nu kwamen de soldaten der Repub iele naar Bretagne, aangevoerd door bevel- bers, die in last hadden overal den gods dienst uit te roeien, de laatste en sterk ste vesting, die nog in Frankrijk was over gebleven. Die mannen begonnen hun werk, den slechtsten van hun opperhoofden waar dig, die hen hadden uitgezonden. Zij plun derden, de perken jen yendeR!^ alle krUji- Spanje. iZpoals reeds meermalen' is gem'el^ jn'emen 'd!e revolutionaire stroomingen, met name in het noorden van Spanje* han'd over hand, toe. De Spaansche res volutioniiairen, die in liet vorige jaai tijden^ de onlusten in Barcelona ook op Fransch grondgebied waren gevlucht, hebben besloten in de week van 22 tol 26 Juli naar Spanje terug te keeren, on* versdiillig of de amnestie zal worden afgekondigd of niet. Een 'nader bericht hieromtrent Imeldt dat te Perpignan de revolutionnairej Spaansche afgevaardigden Leroux en Ig-, lesios verwacht worden, om niet de te Perpignan en in haar omstreken vertoe* vende, uit Spanje uitgeweken revolution- nairen van Barcelona, die nog steeds te vergeefs wachten op verlof om naar, hun vaderland te mogen terugkèeren, te onderhandelen. Dit troepje geeft den Franschen auto riteiten veel te doen. Nog (eergisteren^ werd een met knuppels gewapende ben de, die op het station naar Spaansche politiebeambten zocht, met geweld ver wijderd. De overheid van Perpignan weet dat de Spaansche regeering de amnestie tot na den 31sten Juli wil zien uit te stellen, wijl om dezen tijd groote betoor gingen te Barcelona en in het arbeiders- centrum Bilbao, in voorbereiding zijn. Tot dien tijd althans zou men de revo- lulionnairen, thans te Perpignan verza meld, liefst buiten' de grenzen van liet vaderland houden. Naar uit nadere berichten uit Madridl blijkt, dreigen de in het mijngebied van Bilbao, en Santander uitgebroken stakin gen een aanzienlijken omvang te verkrij gen. Te Bilbao trok de gendarmerie te gen een troep stakers op, die trachttel zich tegen de arrestatie van eenige hun ner kameraden te verzetten, en yerde- digde zich met geweerschoten, waardoor, een staker werd gewond. Er zijn' troepen naar het stakingsge- biéd gezonden. Amerika. In Nicaragua waar president Madriz en generaal Estrada nog steeds om de heerschappij strijden, moet, naar luid van, Amerikaansche berichten, de toestand thans zoo ernstig zijn, dat de regeering te Washington er waarlijk over denkt,- tusschen beiden te komen, om in de re publiek een geregelden toestand in te stellen. Amerikaansche correspondenten wijzen op het optreden van de Vereenig-: de Staten op Cuba in 1904, en zonder tef melden, wat in Nicaragua dan wel erger^ geschied, dan dat twee op de macht be luste groepen elkander bevechten, met' de gevolgen daarvan, klagen zij, dat de. anarchie in Nicaragua veel erger is, dan; zij op Cuba ooit is geweest. Als bewijs moet dienen, dat de onversterkte stad Prinzapolco is gebombardeerd, eigen dommen van inlanders en vreemdelinge^ in beslag genomen, gedwongen leenin» gen worden geheven en dc gevangenis sen vol staatkundige misdadigers zijn. Alsof zulk een toestand een bijzonder heid ware in menige Zuid-AmerikaanJ sche republiek. sen en beelden, welke zij op hun weg aantroffen. De vreeselijke guillotine ver slond inenschenlevens in de dorpen van Bretagne, zooals zij menschenlevens had' verslonden in de straten van Parijs; ge weren en degens verwoestten alles, zelfs) vrouwen en kinderen knielend in het ge* bed, werdien niet gespaard; de priesters) werden overal nagejaagd', opgespoord ert gedood, zoodra zij ontdekt werden; geen| district was te vindien of de gruwelijkste wreedheden hadden plaats gehad. Doch de godsdienst breidde zich ver* der uit dan het giootste bloedbad en her leefde telkens weer, van onder de voeten der menschen die in hun blinde woede} machteloos waren om hem te verdelgen^ Overal bleef het volk getrouw aan het ge loof, overal stonden de priesters liua kudde bij in den grootsten nood. De beu, len der Republiek waren naar Bretagnq gezonden, om het land afvallig te maken^ maar hun duL elsch werk was vergeefscty zij ii-ten b ijhun vertrek een land van ina#4 telaren achter zich. (Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1