No. 237. VERGELDING. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang 9e Ceicbelic Gomotit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE' ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege» meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Pers. De Tienurendag. Daarover heeft „Het Huisgezin" nu ,eni dan iets gezegd om t_£ betoogen, dat een algemeene doorvoering van den 10- jurenldag niet mogelijk is. Het blad zet Zijn standpunt nu nóg eens uiteen: We zijn en ons dunkt dat iedereen |dat zijn moet voor een wettelijke; regeling van den arbeidsduur in die be- |d rijven, waarvan de mogelijkheid en de .wcnschelijkheid kan worden aangetoond. Niet één enkele regeling voor al die bedrijven, maar een regeling strooken- ide met den aard van ieder bedrijf afzon derlijk. Maar waar we tegen zijn en waar w|ej yoorshan'ds tegen blijven, is tegen een wettelijke regeling, welke één arbeids duur voor alle bedrijven decreteert We zijn er tegen, omdat een dergelijke gelijkheid de grootste ongelijkheid zou Zijn, omdat zulk een regeling tegen het leven ingaat, en in veel gevallen tot groo te financieele schade van de arbeiders 'zou strekken. Men kan wel een motie aannemen),, die de yveuschelijkheid van een tienuri- gen arbeidsdag uitspreekt, doch daar mee heeft men nog geen wetsontwerp, dat de materie naar behooren regelt. Ze ker, het zou een ideaal wezen, wanneer niemand langer dan 10 uur per etmaal aan loonarbeid behoefde te besteden, en meewerken om dat ideaal zooveel moge lijk te verweeznlijken wil het blad wel. Maar Maar dit is toch iets anders dan een wettelijke regeling van den tien-urendag op dit oogenblik te vragen. Een wettelijke regeling, uie zooveel uitzonderingen zou vereischen, dat de regel uitzondering zou worden. Te Sassenheim en Voorschoten heeft de ondcrafdieeling van den R. K. Volks bond voor die land- en tuinbouwknechts besloten niet aan de actie voor dien tien urendag mee te doen, daar die voor het bloembollenbedrijf onmogelijk is. Te Deventer heeft de R. K. Werklie- denvereeniging St. Joseph zich uitge sproken voor den tienurendag voor de 'fabrieksarbeiders, maar niet voor de ar beiders in de bouwvakken. Te Tilburg heeft de Fabrikantenveree- niging verklaard, dat zij vasthoudt aan den arbeidsdag van 12 uren als m# fraaie arbeidsduur. Wij .stippen deze feiten even aan om te doen voelen wat er aan den tienuren dag vastzit. Als incii het landbouwbedrijf, de bouw vakkeu en vermoedelijk nog veel andere moet uitschakelen, zoodat alleen de fa brieken overblijven, krijgt men alvast een regeling, welke van een algemeene wei nig meer heeft. En meent men, zoo gaat het blad ver der En meent men, al voelt men weinig sympathie vo liet standpunt der Til- Iburgsdie en' andere fabrikanten, die den boog wel ze.r sir cl: pannen, dat bij FEUILLETON. (Naar 8) Iedere zonde tegen de deugd der gast- vrijheid werd met algemeen en afkeei be schouwd en met verachting gesuaft. Aan uie schande dacm Gabiiel in ae eerste plaats, tocli dij uij zijn zleaen giootvadtr zat; die schande, die naast niet kon uii- gewischt worden, deed hem vooi i ai ine verstommen, en deed hern zoo voor zich zeli schamen, dat hij zicli niet waaisdg ach.te, haar in 't gemat te zien. Toen hem daaionr na het undo zoek yan de „Koupnianstaie." was gebiel.en, dat er geen bewijs voor de misdaad be stond, gat' zijn blijdschap na me ontdek king zich lucht, in de vreugdevoile woor den. „Ik kau nu we. ciik.j tro.iw\m, want ik ben de zoon van een eerlijk man, dat verzet een tienurige arbeidsdag er door zal gaan, en, als hij er door gaat, den werklieden geen groot, door hen niet te dragen financieel verlies zal be rokkenen Met het geldelijk belang der werklie den moet, dunkt ons, toch ook rekening worden gehouden. Er wordt wel eens beweerd, dat ook de Landbouw in de drukke zomermaan den best met een arbeidsduur van tien uren uit kan. Het zal dan! daar zijn waar de «ma chines voor een aanzienlijk deel den han denarbeid overnemen. Geschiedde dit overal en! werd daar door de arbeid van een aantal boeren arbeiders overbodig, zou dezen laatsten daarmee dan' een dienst worden bewe zen Nog eens, een wettelijke regelingvan den tienurendag zien wij voorhands niet ingevoerd. Er zit inderdaad aan die tienurendag heel wat vast, en! we zijn het wel met het blad eens, dat een maatregel van zóó ingrijpend belang niet maar in 't gene raal kan worden genomen en vóór zijn toepassing ernstige studie vordert. Koninklijke Besluiten. Benoemd is tqt kantonrechter te Eist, mr. J. van Giffen, thans kantonrechterplaats vervanger in het kanton Zwolle, advocaat en procureur, wonende te ZwolIerkersj5fcl onder gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit zijne betrekking van kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zwolle. Benoemd is tot kantonrechter te Gronin gen, mr. F. W. ter Spill, thans kanton rechter te 's Hertogenbosch. Benoemd is tot griffier bij het kantonge recht te Veghel, mr. L. B. J. Vermeulen, werkzaam ter griffie van het kantonge recht te 's-Gravenhage, wonende te Rijswijk. Met ingcing van 1 September is aan P. A. Kraanen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Tilburg. LEIDEN, 18 Juli. Holl. Elect r. Spoorweg Maatsch. in de vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht vroeg de heer Kettlitz bij de begrootings-behandeling inlichting over den staat der werkzaamheden aan de spoorwegen die de Hollandsche Elec- trische Spoorweg-Maatschaijpij onder handen heeft. De heer Van Ittersum antwoordde, dat wat de lijnen aangaat, waarbij Utrecht meer speciaal betrokken is: Uithoorn Alfen en NieuwersluisAalsmeer, onder handelingen nog loopende zijn met de provincie Zuid-Holland over de brug over den Leidschen Rijn bij Alfen en met de Staats-spoor wegmaatschappij over de aan sluiting aan het station Nieuwersluis. Men hoopt, dat de nu nog bestaande bezwaren tijdig genoeg uit den weg zullen worden geruimd om in J a n u a r i 1 9 1 1 de werken te kunnen uit te besteden. oen Gabriël weer in hei visscheishuis- je terugkwam, was zijn vader nog niet thuis. Perrine was veibaasd, hem veel minder bearuki te zien ,ze.rs de kinderen merkten het op. Zijn jongere bioeuer, due C.OO.- de rust wat hersteld was, verhaakte van de gevaren, welke hij dien nacht op zee. had uitgestaan, en allen luisterden met belangstelling naar het veiiiaal, toen i la.n^pis weer de woning binnentrad. Ga briël slond op en wilde hem de hand ter verzoening toesteken, maar nu was het zijii vader die voor hem terug week; liet o.,geslaJge humeur van Francois was b.i.kbaar weer veranderd. Hij keek zijn zuo.i Waii.i ouwend en boos aan. „ii: gvef niemand de hand, die inij eens \vu:ihouwde;', zoo riep hij luid en driftig, ..u it veiiro-uw ik meer op de ge negenheid van zoo iemand 1 Gij zijt een sLciüe zoon! Gij hebt u\v vader van een misdaan vu dacht, waarvan ge niet open lig durft spreken, en nat op geen ander' getuigenis dan de wartaal van een ijien- den, stervenden man. Spreek geen woord tegen, ik wil er niets meer van hooren. Ee.. .,t. Gig i:ian e.i ?en spion bekoo- reu nie.t .bij elkaar. Gij ku#J mij ng gaag De heer Kettlitz behield zich voor nadere inlichtingen in de winterverga dering te vragen. De directie van de broodfabriek „De Vereeniging" heeft, zooals men weet, een viertal harer gezellen, die niettegen staande hare waarschuwing gehoor hadden gegeven aan den oproep van den alge- meenen Nederlandschen Bond van Ar beiders in het bakkersbedrijf de twee vergaderingen waarin over de staking werd gedelibereerd hebben bijgewoond op een termijn van zes weken ontslagen. Pogingen door het hoofdbestuur aan gewend waarvan de heeren Goedhart en Goudsmit een conferentie met de firma hadden om het ontslag ongedaan te krijgen leidden tot geen resultaat. De bij den generalen staf overge plaatste kapitein W. Petter, van het 4e reg. inf. te Leiden, wordt toegevoegd aan den commandant in de stelling van Amsterdam. Te 's Gravenhage slaagden voorde hoofdakte de heeren G. Kroes en G. C. Loeber, beiden van hier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de le helft der maan Juli 1910. Binnenland. Brieven. Mej. J. Gi- dion, A'dam. Vieth, id. G. A. "de Greef, Arnhem. J. B. ter Horst, id. R. Knieper, id. J. I. de Rochemont, id. Mej. Junsen, Dieren. H. van Aken, den Haag. Rika Lander, id. J. v. d. Klein, id. H. |de Bruin, Leiden. Bureel van dit blad, no. 813. id. Bureel van {lit blad, no. 848, id. Sergeant L. Bruins, id. Leidsche De ken fabriek id. (2 stuks). Geert Scholten, Maldum. Mevr. v. d. Meer, Noordwijk. J. Weltman, Noordwijkerhout. Mevr. Westerling, Oegstgeest. M. Zwaan, id. I. den Arend, Briefkaarten. Mej. G. Beuling, A'dam. H. Mattaar, id. Mej. M. van Wensen, de Bilt. Mevr. Valckenier de Greeve, Drie bergen. Mej. K. en P. Ruthishousen, Gouda. A. Willijns, den Haag. Mr. John Spaanderman, id. Mej. Schouten, Den Haag. Engeltje Dernum, Hilversum. Me vrouw Marck, Leiden. F. Lur, id. Mej. G. Bachman, R'dam. Mej. Jenny Lijzen, R'dam. J. Beek, Sloterpolder. 7 Drukwerken. Buitenland. Brieven. Tepelmann, Coin. A. v. d. Hulst, Dungeness. Jan H. Kuitenbeek, Etterbeek. Fröhcn M. Jen sen, Kopenhagen. Mad. M. Hubrecht, id. G. H. Slot, London W. Mr. W. Hunze, Wiesbaden. Briefkaarten. Mej. L. Dennenhof, Baden. Mevr. B. de Wit-v. d. Lith Clos des Frènes. Miss E. van Wensen, Lon don. A. W. Roes, id. Edgar Gourtois, Menton. NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de .brie ven te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid teruggegeven kunnen wor den'. AARLANDERVEEN. Uit de gehouden landbouwtelling is gebleken, dat in deze gemeente zich bevinden: 173 paarden, 3999 runderen, 1519 schapen, 3188 var kens, 5388 kippen. ALKEMADE. Donderdag a.s. vergadert de Raad dezer Gemeente, des voormid dags negen uur. aanklagen, als ge wilt! Ik geel niets om uw geheim of om u. Wat doet die Perrine hier nu nog? Is zij nog niet naar huis? De pastoor kan dadelijk kemnen, en vreem den kunne# >vij nu wel missen. Breng haar naar de boerderij terug, en blijf daar, als gij 't verkiest; geen mensch begeert u hier!" Iets was er in de manieren en den blik van Francois, jets zuo sombers en zoo vreemds, dat Gabriël zich weer alle hoop voelde ontzinken, en dadelijk kwam het VêiiLoeden bij hem op, dat zijn vader hem naar de Koopmansiafel gevolgd was. Doch al had Francois gewild dat hij spieken zou, hij had het nu niet kunnen doen, wijl die gedaciiie wederom de ge ruststellende hoop en die overtuiging aan zijiis vaders onschuld vernieiigde. Die plorseiinge overgang van hoop naar vices was te veel voor hem. Hij had een gevoel alsof hij thuis bij zijn vader slikken zou, en terwiji Perrine haastig haar hoed e# maiiiei aan deed, beui tel/ings bleek •3U rood wordende,' en naar de deur snel de, liep hij haar zoo ijlings achierna, dat hei scheen alsof hij het huls oniv'ooi. Hooit Ji^ddj^ii yersche hjcht ga daglicht Op de agenda staan: 1Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding Gemeente-Rekening 1908. 3. Vaststelling van het Schoolgeldkohier 2e kwartaal 1910. 4. Af-en overschrijving Begrooting 1910. 5. Benoeming van leden der stembureaux. 6. Voordracht voor de benoeming van leden van het College van Zetters. 7. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. 8. Be noeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst. 9. Overeenkomst met de H. E. Spoorwegmaatschappij tot ruiling van grond. 10. Regeling schoolgaan kin deren uit Woubrugge. 11. Adres der Harmonie te Roelofarendsveen om een Gemeentesubsidie. Adres brug te Oude wetering. 13. Reclames Hoofdelijken Om slag 1910. BODEGRAVEN. Door het spelen van kinderen met lucifers ontstond Zaterdag middag brand bij den Landbouwer H. de Leen op de Wijl gemeente Zwammerdam. Woonhuis, stal en 2 hooibergen werden een prooi der vlammen, alleen het zo merhuis bleef, door het kranig optreden van Spuit No. 3 van Zwarmmerdam, ge spaard. Verzekering dekt de schade. GOUDA De plannen voor de te Gouda ter gelegenheid van de opening der Elec- trische Centrale te houden tentoonstel ling van toegepaste electriciteit hebben thans vasteren vorm aangenomen. De commissie van voorbereiding heeft hare werkzaamheden met kracht aangevat. Als plaats der tentoonstelling is gekozen de sociëteit „Ons genoegen" met een daar naast gelegen terrein. Het tijdstip der tentoonstelling is bepaald op de tweede helft van September. Gezien de personen die zich aan de spits van de zaak hebben gesteld en den krachtigen steun dien de Gemeenteraad toezegde (o. a.) bestaande in vrij stroomgebruik voor de inzen ders mag verwacht worden dat deze ten toonstelling niet bij die van Dordrecht en Nijmegen behoefi achter te staan. Reeds zijn belangrijke inzendingen toegezegd ook voor de noodige aantrekkelijkheden zal ruimschoots worden GROENENDIJK. Zaterdagmorgen vond de landbouwer Th. W. een gedeelte van zijn vee grazen op den spoorweg en een melkkoe en twee lammeren door een der avondtreinen overreden. HAARLEM. Na zeer lang wachten is thans verschenen een voorstel van B. en W. omtrent de gemeentelijke arbeidsbeurs. Het bestuur er van is reeds langen tijd benoemd en zal, volgens het voorstel van B. en W., de bevoegdheid verkrijgen, zich rechtstreeks met derden in verbinding te stellen tot bevordering van het doel der beurs en zal ook bevoegd zijn, alle mogelijke maatregelen te nemen, om het bestaan der beurs bekend te maken en het gebruik van de beurs, te bevorderen. B. en W. wenschen aan het bestuur op te dragen, gegevens te verzamelen, om trent arbeidsgelegenheid in het binnen- en buitenland over goedkoope reisgele- genheden, over het onder dak brengen van reizende werklieden, over werklo zenkassen, over adressen van vakver- eenigingen. over bureau's van kostelooze rechtskundige adviezen, over vakoplei ding enz. De dagelijksche leiding zal berusten zulk een goeden, heilzamen invloed uit geoefend, als dien morgen op Gabriël! Toen zij samen naar de boerderij van Pe nine's ouders liepen, kon hij haar troosten over de ruwe hardheid zijns va- deishij kon haar verzekeren, dat zijn lief de voor haar zóó groot was, dat niets ter wereld er afbreuk aan kon doen, doch meer kon hij niet zeggen. Hij durfde haar niet vertrouwen, wat zijn geest 't meest bezig hield; van allen die hij kende, was zij wel de laatste aan wie hij het ontzet tende geheim kon openbaren, dat zijn hart bezwaarde. Zöodra zij de boerderij in het gezicht kregen, bleef Gabriël staan, beloofde spoedig bij haar te zullen komen, en nam mei geveinsde bedaardheid in zijn uiterlijk afscheid van haar, maar met wanhoop in zijn ziel. Wat de arme Perrine er o.ri van den ken mochi, Gabriël had op dat oogen blik niet den moed om haai vader in het aangezicht te zien, en hem gelukkig en opgeruimd, zootfis zijn gewoonte was, over hun aanstaand huwelijk te hooren fHitcm iXoen .Gabriël weer A.lleeii was, liep hij bij den directeur, die het recht zal heb ben, aanvragen van particulieren en vak arbeiders te weigeren. HILLEGOM. Zaterdagmiddag, kreeg G. van Saase, knecht bij den heer Gj Hermans, een ernstig ongeluk. Terwijl hij op een wagen zat, staande op de werf van den heer Biemont aan den Ringdijk; schrok het paard door het gefluit dei: aldaar in werking zijnde dorschmachine.; Het paard liep achteruit, tengevolge) waarvan van Saase met zijn linkerbeen bekneld raakte tusschen een muur en den' wagen. Nadat hii was vervoerd naar het St. Josefge.sticht verleende Dr. Hanrath' hem de eerste geneeskundige hulp in dp operatiezaal en constateerde beenbreuk! boven den enkel. Per brancard werd de ongelukkige later naar zijn woning ver voerd. KAAG. Aan den veerman W. Verhoog alhier is wederom voor 3 jaren concessie tot heffing van veergeld verleend voor het veer alhier. LISSE. Vrijdagavond reed een lieer, per fiets, komende van de Akervoortsche- laan, in volle vaart. Mej. v. d. W., alhier, die per fiets uit de richting Sassenheim kwam, aan. De fiets van Mej. v. d. W. was ernstig beschadigd en zij zelf be kwam eenige kwetsuren, zoodat zij zicli per stoomtram huiswaarts moest bege ven. j NOORDW1JK-BINNEN. Toen de groen- tenkoopman A. v. Z. alhier, gisteren morgen zijn kar voortduwde over de Schiebrug, welke thans in behandeling is tot overwelving en verbreeding, had zijn zoontje, op de kar gezeten, tengevolge van een schok, het ongeluk van de kar te vallen tengevolge waarvan het eene ernstige gapende hoofdwonde opliep, welke door den dokter moest worden gehecht. De toestand van den kleinen patient is thans bevredigend. Zondagmorgen ongeveer half elf werd ons dorp bezocht door een twaalf tal leden eener Zangvereeniging, die op zeer verdienstelijke wijze eenige Latijnsche liederen zongen in het „Hof van Holland", o. a. „Domine, Salvam fac, Reginam nostram". Men begrijpt dat zij de belang stelling ondervonden van vele nieuws gierige Noordwijkers. OUDEWEI ERiNG. Aan de Christelij ke school alhier is benoemd tot Hoofd de heer A. van Kalken van Hilversum en tot onderwijzer de heer I. Boven te Zwolle RIJNSBURG. De aardappelenveilingen welke worden gehouden in het Veilings- locaal van Café Centraal alhier, zijn voor dit jaar weer geëindigd. Dat dit reeds nu geschiedt vindt zijn oorzaak hierin, dat in de laatste dagen de handel op het buitenland steeds afneemt door de minder waardige prijzen. Mogelijk zal er, doch alleen bij voldoende opgave van partijen aardappelen deze week nog eenmaal ge veild worden, wat later zal'worden bekend gemaakt. VOORSCHOTEN. He^e.: morgen vroeg woedde boven ons dorp een hevig onweder, veigezeEl van ovei vloeJIgc re gen. Bij den beerden E. werden 2 korien' getroffen, één dood en één bewusteloos Bij den heer N., werd eveneens een koe doodeüjk getroffen, terwijl enke'e hooi- op dc heide heen en weei, zonder zich om de lichting welke hij liep te bekom meren. De twijfel aan zijns vaders on schuld; het wantrouwen, dat door ziju gang naar de Koopnianstafel was ver dreven geworden, was nu weer levendig geworden en bevestigd duor de taal er handelwijze van zijn vader zelf. Hei; was vreeselijk, dat hij zich zelf be kennen moest, dat hij niet kon rekenen op den uitslag van zijn onderzoekingen onder die Koopmansiafel; en dus was het geheim nog niet opgelost. Wat beduidde de lievigheid der laatste wantrouwende woorden van zijn vader, dc zonderlinge veiandering van zijn houding, ;>eji hij die uitsprak? Was hei schuld of on schuld? Kom hij het mei het gezond ver stand overeenbrengen, als hij nog langer twijfelde aan de bekentenis, welke zijn grootvader had afgelegd? Was het inte gendeel nier hcc! waarschijnlijk, dat dc oude man op het plotseling weerzien van den visscher alles had herroepen, en dc schrik zij# verstand beneveld had?. (Wordt vervolgd^)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1