BUITENLAND, VERGELDING. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 12 juli. Duitschland. Een onderscheiding. Naast de officieele tentoonstelling te Brussel is natuurlijk ook weder een offi cii euse ontstaan, die zelfs voor den Bel gischen briefschrijver moeilijk te vjfl- 0en en te beschrijven zal wezen, maar (die toch1 hard werkt met diploma's ein medailles. Om' de onergdenkende, arge- looze firma's in het net te lokken, w.oiidt Idan in een, met vele opschriften en prachtige titels voorzienen brief mede- 'gedeeld, dat tegen toezending van 500 francs aan een opgegeven ajlres, ge zorgd wordt voor toekenning van qerq- jdiploma's of diploma voor gouden! me- (daille van een tentoonstelling, wier naam ;echter slechts een klein verschil aan- iwijst met die der officieele tentoonstel ling te Brussel. Z:ulk een parasietendom schijnt bij alle .exposities tegenwoordig voor te komen. Doch daarbij blijft het niet. Deze week Jcreeg een groote firma in Zuid-Duitsch land uit Parijs kennis, dat haar op de „groote internationale tentoonstelling te Parijs 1910" de groote gouden medaille le klasse was toegekend. Die aange name mededeeling was voor de betrok ken firma te verrassender, daar zij niets >vist van het houden dezer „groote inter nationale tentoonstelling", ein dus ook niet had geëxposeerd. Voor haar niet ingezonden inzending op deze nietbe- staande tentoonstelling een groote gou den medaille te krijgen was zeker heel kras. Maar bij de kennisgeving was de me dedeeling gevoegd, dat het diploma nog moest worden gelegaliseerd door den minister van buitenlandsche zaken. Daar voor moesnten eenige kosten worden ge maakt, die de firma zeker wel zou wil len vergoeden, door toezending van 'n chèque aan een opgegeven adres te Pa rijs. Wij deelen dit mede, om de moge lijkheid, dat ook anderen dan deze Zuid- 'Diuitsche firma op deze wijze worden op gelicht. Laat de Parijsche tentoonstel ling en de Belgische, die slechts een klein verschil in naam aanwijst, nog zul ke mooie diploma's afgeven.... maar zend geen geld dat verloren is, of waarvoor men een waardeloos vod in de .plaats krijgt. Italië. De toren van Pisa. Volgens een bericht van de „Corrierre idella Sera", bestaat er gevaar, dat de beken'de scheeve toren van Pisa zal in storten. Het blad voegt er bij, dat de regee ring maatregelen zal nemen, om een ramp als die, welke de campanile van Venetië verwoestte, te voorkomen. Turkije. De Kretenser quaestie. De toestand op Kreta begint gespannen te worden. Toen de mogendheden meenden, op grond ider ontvangen berichten, dat de Kretenser Nationale Vergadering wilde toegeven, werd pltoseling een ultimatum .verzonden, waarin een krasse taal werd aangeslagen, en dat op Turkije een goe den invloed moest hebben. Het luidt: „Zou de Kretenser Nationals Verga dering bij de aanstaande hervatting harer werkzaamheden, de Mohammedaansche afgevaardigden niet zonder den eed aan den Koning van Griekenland toelaat, en Zojo de Kretenser ambtenaren, die den Mohammèdaanschen godsdienst belijden, in de uitoefening hunner ambtsplichten Worden belemmerd, omdat zij weigeren den eed^ door de Nationale Vergadering .voorgeschreven, af te leggen, zullen troe pen der vier mogendheden in de voor naamste havenplaatsen van het eiland aan land worden gezet, en de douanekantoren 'worden bezet.. „Die maatregel zal worden uitgevoerd, zoo Maandagmiddag geen besluit van de FEUILLETON. (Naar het Engelsch.) 3) Perrine gehoorzaamde zwijgend en sloot de deur achter zich toe. Gabriël hoorde nog, hoe de beide kinderen zei lden „laat ons voor grootvader bid den", en zij met zachte welluidende stem hunne gebeden opzeiden. Gabriël knielde 'in'tusschen bij het ledikant en de oude tman begon zijn verschrikkelijk verhaal pp fluisterenden toon. „Gabriël, ik had nooit gedacht er eens toe te zullen komen om deze bekentenis te doen, maar nu uw vader dood is en ik misschien nog weinige dagen te leven heb, wil ik het afschuwelijke geheim niet knet mij in' het graf nemen. Doe uw best Gabriël en herinner u den tijd, toen ik nog niet bedlegerig was, meer dan 10 'jaar geleden. Het was omstreeks 6 we ken voor dat uwe moeder stierf, gij Waart met de kinderen daar binnen, gij Sliept, geloof ik. Het was avond en niet •ia,ter dan, Q uren. Uw, yader. en jk stpja- Kretenser regeering bekend is." Dit ultimatum brcht op Kreta groote ontsteltenis teweeg. Venizelos bezocht Mi- chelidakis en deelde hem dien inhoud1 van dit schriftuur mede. MicheLidakis verklaar de, dat de oppositie niet verder kon gaan dan (de concessies waartoe zij zich had bereid .verklaard. De pogingen van de regeering zijn nu in zooyerre geslaagd, dat id|e kleinste helft van de christelijke afgevaardigden gisteren in openbare ver gadering zich voor die toelating der Mo hammedanen heeft verklaard). Maar wat zullen de anderen doen?, Dq Koning van Griekenland heeft, in zijn goedigheicP, en om een conflict te voorkomen, den Kreten se rs voor eenige dageln jdjen raad gegeven, zich naar die Wenschen der mogendheden te schikken. Die goed;e raad heeft in Turkije kwaad bloed gezet of wellicht de aanleiding gegeven waarna al hoelang werd ge zocht om Griekenland aan te vallen. De Turkscha regeering heeft tenminste haar ambassadeur opgedragen, bij de mogend heden t.e protesteeren tegen de „bemoei ing van Griekenland met de binnenland- sche aangelegenheden van .Turkije", door den Kretensers,- Turksche onderdanen, van goeden raad te dienen! En tevens heeft Turkije bij Grieken land geklaagd over de klaarblijkelijke oor- Iogstoebereidselen, in het fdelleenschie ko- nnikrijk gemaakt. Griekenland antwoord de, :dat aan geen oorlog gedacht werd, en dat geen toebereidselen worden ge maakt; slechts waren 7000 man voor de gewone herhalingsoefeningen onder de wapens gerepen, doch deze zullen, dade lijk wanneer de oefeningen zijn afgeloo- pein ,naar hunne haardsteden terugkee- ren. Turkije is over dit antwoord niet te vreden. En het krijgt zoo zachtjes aan den schijn, dat Turkije slechts een aanleiding zoekt, om Griekenland aan te vallen. Wat de pogingen der mogendheden/ om in Oost-Europa den vrede te bewa- rön, leelijk zou doen mislukken. En wat thans vooral zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De Porte heeft haar ambassadeurs bij de beschermende mogendheden opgedra gen, te protesteeren tegen de inmenging van den Koning van Griekenland en de Grieksche regeering in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije, daar dezen den Kretensers hadden opgedragen toe te geven aan de wenschen der mogendhe den. Gelijk reeds gemeld werd heeft de Kre tenzische Nationale Vergadering besloten tot toelating van de Mohammedaansche afgevaardigden. JDe vergadering besloot verder die regeering te machtigen: lo. Ingeval van het ontslag of den dood van een lid van de regeering dezen te vervangen, <met de goedkeuring van de andere leden der regeering. 2o. In overeenstemming met de oppo sitie het aantal leden der regeering te brengen van drie op zes. 3o. Op de beide laatste Nota's van de beschermende Mogendheden te antwoor den, dat het land de wenschen der mo gendheden zal vervullen. 4o. Een leening tot een bedrag van 1,500,000 drachmen op te nemen tot uit voering van openbare werken. Een samenzwering? Gelijk eenigen tijd geleden loopt weer eens het gerucht dat er een samenzwe ring tegen de regeering ontdekt zou zijn enkele dagen geleden. Het comité van deze nieuwe samenzwering zou in eigen dom hebben èen propagandafonds van 21/2 millioen fcutlden. Als de regeering behalve op de samenzweerders ook op deze beurs beslag kan leggen, zou het eerst recht een goede vangst zijn die zij heeft gedaan. Onder de samenzweerders moet ook zijn een zekere Zekki bei, 'die vroeger een hooge post bekleedde bij de Dette Publique. Rusland. Het resultaat. Uit Warschau komt het telegrafisch bericht, dat senator Neidhart 75 per sonen, onder wie 11 stafofficieren, we gens chantage en omkoopbaarheid aan de rechtbank heeft overgeleverd. den aan de deur en keken naar de maan- verlichte heide. In dien tijd was tiw va der zeer arm, uit armoede had hij zijn opnemen; uw vader was bij zijn hu- dere visschers wilde hem in zijn boot opnemen; uw vader was bij zijn hu ren niet bemind. Toen wij daar stonden, kwam er een vreemdeling naar ons toe, een nog jonge man, die een valies over zijn schouders droeg. Hoewel hij zeer eenvoudig gekleed was, zag hij er toch uit als een heer. Hij kwam bij ons, zei- de doodelijk vermoeid te zijn, en dat hij niet geloofde het nog tot de stad tq kunnen brengen en dus verzocht hij ons hem voor dien' nacht te willen herber gen. Uw vader zei ja, als hij geen leven maakte, want zijne vrouw w(as ziek en de kinderen sliepen. De vreemdeling antwoordde, dat alles wat hij verlang de was, bij het vuur te mogen' slapen. Wij hadden jiiets om den man aan te bieden dan wat roggebrood. Hij had echter beter voedsel bij zichhij opende zijn valies om er iets uit te krijgen en... „O, Gabriël, geef mij drinken, ik' smacht van dorst Stil en doodsbleek' voldeed Gabriël aan zijn verlangen en de oude ging met fluisterende stem met zijn verhaal voort: £>e vreemdeling haalde eenigszins ,D,at is dius het resultaat Van de revi sie, die door Neidhardt in Warschau is ingesteld, en die opnieuw, heeft doen blijken' op welke wijze in Rusland de bureaucraten en hun aanhang huishou den. De revisies van Garin, graaf Pahlen en' Nëdhardt moesten nu langzamerhand de oogen doen opengaan voor het wan beheer der bureaucraten'. Maar daarvan blijkt niets. En dat is zeker wel hét merkwaardige van' dezen geheelen toe stand. Zuid-Afrika. Dr. Herman Coster. Te!n' kantore van de heer H. C. Jo- rissen> Pretoria, vond op 13 Juni een vergadering plaats, waaraan ook deel namen Genl. J. C. Smuts, Dj*. Esser, Adv. L. Jacobsz, E. Rooth, V. De Witt Hamer eri Dr. Engelenburg, ook Adv. Esselen heeft zijn steun toegezegd. Besloten werd om, in overeenstem ming met belangstellenden in Neder land, een bronzen statuette van Dr. Cos- ter te doen vervaardigen ten einde ge plaatst to >vorden jn het a.s. Geschied kundig Museum te Pretoria. Bijdragen zullen worden ontvangen en verantwoord door eenige van bovenstaande perso nen. Het doel is alleszins lofwaardig. (Volksstem). De Wettelijke Tienurendag. Het orgaan van het Christelijk Werk liedenverbond „Patrimonium", zegt naar aanleiding van het vooi*nemen van het Bureau der R. K. Vakorganisatie iom een reeks betoogingen voor den wette- lijken tienurendag te houden, o.m. „In meerdere werkliedenorganisaties wordt gewerkt voor wettelijke beperking van den arbeidsduur. 1 Ook ons verbond Patrimonium is daar vóór. Alleen spraken we ons nooit be slist uit voor den 10-urigen werkdag of welken werkdag ook, omdat dergelijke uniforme regel voor alle bedrijven niet te stellen is. De regeling van den werkdag zal steeds rekening moeten houden met den aard van het bedrijf en deze is 'anders voor een onderneming van tuinbouw dan voor een glasblazerij. Tegen de algemeene grens van 10 uur is ook geen bezwaar, mits van te voren slechts vaststa, dat voor sommige be drijven zoo'n werktijd, nog te lang zou zijn en voor andere bedrijven over schrijding van die grens geen onoverko melijke bezwaren opleveren. Dames-Retraite. De redactie van het maandelijksch R. K. Dames-tijdschrift „De Lelie", verzoekt ons mede te deelen De, in de Juni-afl. van dat tijdschrift voorkomende, oproep toteene driedaagsche dames-retraite, te houden in een der zuide lijke steden van N.-Nederland, heeft reeds van verschillende zijden, zoowel uit Hol land als België deelneming ondervonden, zoodat deze retraite wel kans van slagen heeft. Zij zal gehouden worden te Tilburg in het retraitehuis „Koningshoeve" bediend door de eerw. Zusters van het Cenakel, van Zondagavond 25 Sept. tot Donderdag morgen 29 Sept. a. s. nh de H. Mis. De kosten bedragen f 6 per persoon. Zooveel mogelijk dames „Lelie'Mezeressen, doch ook andere dames worden uitgenoodigd zich bij deze retraite-groep door „De Lelie" gerecruteerd, aan te sluiten. De naam van den eerw. Pater Jezuiet, die zich op verzoek bereid verklaarde deze retraite te leiden, waarborgt een buiten gewoon succes. Aanmeldingen voor deel name worden ingewacht tot 1 Augustus a. s. bij de Hollandsche Redactie Roelof Hartstraat 173, Amsterdam. Kamerverkiezing Helmond. Het „Helmondsche Nieuwsblad" staat vol met advertenties van den zonderling- sten inhoud ovji* de aanstaande Kamer verkiezing. Het begint met een van „honderden leden Ider R. K. Kiesvereeniging Hel mond", luidende: „Mr. I. A. Swane aanvaardt geen can- didatuur tegen de R. K. Kiesvereeniging! Zeer juiste houding, want mr. Swane haastig brood met vleesch te voorschijn, zoodat een paar kleinere voorwerpen op den grond vielen, waaronder een porte feuille, welke uw vader opraapte en hem terug gaf. De vreemdeling stak haar in zijn zak na er even in gekeken te heb ben', lang genoeg om ons te doen zien, dat er bankpapier in was. Ik zag het en uw vader ook'.... „Ga niet van mij af Gabriël, ik heb niets gedaan dat u voor mij behoeft te doen huiveren." De vreemdeling deelde het eten, dat hij bij zich had, met ons, gaf mij 4 of 5 livres en ging bij het vuur liggen slapen'. Toen hij zijn oogen dicht had, keek' uw vader mij aan op een manier die mij niet beviel. Hij was al een tijd lang hard en qnaangenaam voor ons allen ge weest; de armoede en de ziekte uwer moeder en het geroep der kinderen om brood, hadden! hem verbitterd. Toen hij mij dus vroeg om hout, brood en wijn te gaan' halen voor het geld dat ik ge kregen had, had ik weinig lust om hem! met den vreemden jonkman alleen te latenik zeide hem dus, hetgeen ook zoo was, dat het reeds te laat was om! nog iets in het dorp tejeunnen krijgen. Hij werd daarop woedend en beval mij te cjoen, hetgeen hij gezegd, (/ad en de, is de candidaat der R. K. Kiesvereeniging, met eene meerderheid van 18 stémmeirta Kiest dus mr. Swane, kamerheer van Z. H. den Paus.'2 Dan volgt een advertentie Van mr. S-wa- na zelf, waarin hij zegt dat allerwegen „misverstand,, gewekt is over zijn candi- datuur (naast die van den heer Fles kens) en vervolgt: Thans verklaar ik: 1' dat elke opjdracht aan het bestuur om namens mij verklaringen te publicee- ren is vervallen; 2, dat door mij geen andere verklarin gen erkend worden dan die, welke door door mij persoonlijk onderteekend, ter pu blicatie worden gegeven; 3, dat het bestuur dier kiesvereeniging een verklaring gepubliceerd heeft, die zij niet de bevoegdheid had te publiceeren, terwijl een andere verklaring niet gepu bliceerd is, die het bestuur wel de be voegdheid gehad zou hebben te publi ceeren zijnde echter thans elke bevoegd heid uitgesloten; 4. dat ik volgeins heit reglement der kiesvereeniging de candidaat der kiesver eeniging ben, doch daarop geen beroep doe; 5. dat het voor mij onverschillig is of bij alle misverstanden goede of kwade trouw in het spel is, desnoods de goede trouw aanneem. Tot slot geef ik mijn zienswijze over den toestand. Ik ben niet naief genoeg te meemen, dat het om mij gaat, Ik sta geheel buiten de zaak. De kiezers, die zich stellen op het stand punt dat ik volgens 't reglement die candi daat der kiesvereeniging ben, verdedigen hun statuten. Hiermede is deze zaak voor mij voor goed afgedaan. En eindelijk wordt de reeks besloten door een advertentie van mevr, de wed. Swane te Waalre, waarin zij, zonder voor kennis van den belanghebbende" een ge tuigschrift publiceert van den kapelaan E. van Waesberghe te 's Hertogenbosch,,, „dat mr. I. Swane zijn godsdienstplichten goed vervult en zich gansch onberispelijk als katholiek gedraagt." Dit getuigschrift is door den kapelaan afgegeven „na be spreking te onzer Plebanie". Zestig gulden in de week. Wij lezen in het Friesch dagblad: De A. N. D. B. (Alg. Ned. Diamant bewerkers Bond) heeft een hoofdbe stuur, dat alléén voor den Bond leeft, en dus ook door den Bond onderhouden moet worden. Wat niet meer dan billijk is. Nu kwam echter dezer dagen aan de orde tractementsverhooging voor jJeze bestuurders en kwamen er voorstellen in om hun 50 a 60 gulden .per week te geven, benevens een flink pensioen. Nu lette men hier goed op. Niemand misgunt de heeren Polak" c.s. een goed tractemen. Maar een der drangrededen is ook deze, dat diamantbewerkers, die buiten de bestuursfunctie om meer kunnen ver dienen, dan als bestuurslid, natuurlijk voor dit laatste bedanken. Zoo redeneert men in deze, grooten- deels socialistische vakvereeniging. Maar dan mochten de sociaal-demo craten daar wel eens een lesje aan pe- men en begrijpen, dat vele „hooge trac- tementen" in de ambtenaarswereld pre cies om dezelfde reden niet verminderd kunnen worden. De Encycliek. De a.-r. „Rotterdammer" schrijft o.a. naar aanleiding der Borromaeus-Ency- cliek: „De oorspronkelijke beweging tegen de Borromaeus-encycliek ipoet elk recht geaard Protestant onsympathiek zijn, als hij slechts nauwkeurig nagaat, door hoe weinig liefde voor de positief Christelijke beginselen de buitenland sche „gangmakers" bij hun aanval op de encycliek werden gedreven. Ieder die ook alleen maar uit de verte het kerkelijk leven der Protestanten in Duitschland nagaat, zal tot de erkente nis moeten komen, dat men er van de belijdenis der vaderen tamelijk ver is afgeweken. Reeds Da Costa zeide in /Ï840 van menschen op te kloppen, zoo hun win kels reeds gesloten waren. Ik ging dus, want ik was vreeselijk bang voor uw vader dat waren wij in dien tijd allemaal maar om ver van huis te gaan', daartoe kon ik niet beslui ten, ik vreesde voor een ongeluk, hoe wel ik niet durfde denken wat het kon zijn. Ik weet zelf niet waarom', maar binnen tien minuten was ik terug en keek door het venster en zagoch, God zij hem genadig! och, dat God het hem vergeve! Ik zag.... „Wat drinken GabriëlIk kan niet meer spreken'.... drinken, drinken „Gabriël, bid gij zelf en laat uw kin deren later na u bidden, dat uw vader vergeven worde, daar waar hij nu is!" Ik 7ag hem heengebogen over den slapenden man, met zijn mes in zijn hand. Met de andere hand haalde hij de portefeuille uit den zak van den vreem- dclin'g, die hij eenige oogenblikken in de hand hield, en scheen na te denken. Ik geloof... neen, ik weet zeker, dat hij toen berouw had, ik weet zeker dat hij de portefeuille teruggegeven zou hebben maar juist op dat oogenblik bewoog zich de vreemdeling, alsof hij wakker was. Tóen' werd de verzoeking uw vader te sterk, ik' zag hem de. hand niet h,e,t mes de Duitschers van dien tijd, dat zij uit Het Christendom dein C h r i s tu. s hadden; weggenomen."- Als we dan; ook lezen, tot welk dro# vig verval het kerkelijk leven in Duitsch- lanjd is gekomen, dan zouden wij eer. zeggen, dat de Protestanten daarover zich tegenover de föomschen hebben tq schamen en beter deden de hand pp eigen terrein aan den ploeg te slaan,; dart zich met eens "anders doen te be moeien'. In de „Hoeksche Waard" van 6 Julj vonden we daaromtrent het volgende bq- rightI Het Berlijnsche orgaan „De Post*4 schrijft over het onkerkelijk wó# den van het volk het volgende: 1 „Er is inliet meer aan te twijfelen, wij staan' voor het feit, dat de bree- de massa van het volk aan de kerkj in toenemende mate den rug toq- keert. Dit wordt njet alleen bewe- zen doordat van jaar tot jaar steedal meerderen' de landskerk een scheid- brief geven1, maar ook door het steeds dalende cijfer van avondmaal- gangers, door het verminderen vaat den verkoop van Bijbels, en bovert alles door het steeds kleiner wor dend getal jongelieden, die predi kant willen worden. Eenige cijferq toonen dit alles zonneklaar aan. Ii( 1900 verlieten .2228 personen de Pruisische landskerk, tegenwoordig) is dit getal jaarlijks 20.000. Het Saksische Bijbelgenootschap deelt mede, dat in 1970 50.000 Nieuwej Testamenten en 8500 O. en N, Testamenten minder werden gele verd dan, 1906. Voor de oudere Prui- sisclie provinciën zijn jaarlijks 250j Candida ten noodig om de vacant gq- Worden' predikantsplaatsen te be zetten. In 1895 werden nog 312 candidaten als predikant bevestigd in 1907 was dit aantal tot 182 g# worden en sedert werd het waar schijnlijk nog lager. In nog grootere! mate nam het aantal studenten in dq Godgeleerdheid af. Dat zijn beden kelijke teekenen." Zeg nu zelf, als ge deze dingen leest, komt dan de oorspronkelijke beweging tegen de Borromaeus-encycliek niet ip een ander licht voor u te staan." Liberaal? De linkerzijde in de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft onlangs weer op eigenaardige wijze getoond, dat een libe raal karakter nog niet een uitvloeisel is van liberale politiek. Na het terugtreden van den heer Wes- terwoudt, die Katholiek was, werd de heer Van de Wall Bake lid van het College van; Gedeputeerden, ofschoon de rechterzijde toen naar redelijkheid had mogen ver wachten, dat wederom aan iemand uit haar midden een plaats zou worden inge ruimd. Het heette toen, dat die linkerzijde te genover den heer Van die Wall Bake een eereschuld te voldoen had. Deze toch had zich indertijd opgeofferd om voor den heer Den Tex, na een tijde lijke nederlaag, een plaats in het Colleges van Gedeputeerden over te houden en moest dus nu in de eerste plaats in aan merking komen. De eerstvolgende vacature evenwel zou voor de Rechterzijde zijn Deze nam daarmee genoegen, maai; toen er nu drie vacaturen tegelijk waren,; door het niet-herkiezen als Staten-leden van de heeren Röell en Van Tienen, en, door het overlijden van den heer Van diq Wall Bake, werd er zelfs niet aan ge dacht, een plaats aan de Rechterzijde oper/ te laten, ofschoon deze ruim een dlerdq van het aantal leden der Staten telt, en als candidaat een man had als prof. Fabius/ die zich gerust met elk der leden van het College van Gedeputeerden meten mag^; De gewone uitvlucht, dat er aan die; Rechterzijde geen intellect te vinden was/ gold dus nu niet. Zelfs de plaats van buitengewoon lid der Staten, die ook te vervullen was, werd/ niet aan de Rechterzijde gegund. Naast den liberalen Commissaris der. Provincie staan dus nu zes liberale Gede puteerden, en juist dat groot aantal libera len wijst op gemis aan ware liberaliteit/ Hoe gunstig steekt daarbij het gedrag opheffen.... maar meer zag ik niet. Het was mij on'mogelijk langer te kijken noch mij te bewegen of eenig geluid te maken, ik stond met mijn rug naar het. huis en beefde over al mijn leden ikj hoorde niets geen roepen of schreeuwen;, in, huis. Hoe lang ik daar stond, weet ik niet, het geluid yan de opengaandq deur deed mij opzien maar toen ik op keek, stond uw vader in het bleeke maanlicht voor mij en hield hij het bfloe1- den'de lijk van den arm'en jongen man^ die zijn voedsel met ons had gedeeld/ en aan onzen haard Jiad geslapen, in! zijn armen. 1' „Stil, Gabriël, stil 1 Kreun en snik zoo, niet; verman u zelf, anders worden dq meisjes hiernaast wakker". „Gabriël", zeide hij fluisterend, „help, mij overeind in bed, gij moet ailes hoo- ren, kom richt mij op, ik kan van bet- nauwdheid haast niet spreken". Waar was ik 1 O ja, uw vader 1 Hij zagS mij staan, kwam op mij af en dwong mijl hem te belooven, dat ik al wat dien! avond gebeurd was, geheim zou houden^ Hij dwong mij den dooden jonge man tej helpen wegbrengen, en wij brachten het lijk de heide over: o, vreeselijk, vrees# lijk, die heldere 'maneschijn (Wordt vervolgdj/

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5