BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. aandeel niet gemeten worden naar den maatstaf, waarnaar men de tentoonstellin gen van giootere of kleinere industrie staten afmeet. Holland is geen industrie staat en waar industrie aanwezig is, heeft zij zich niet'ontwikkeld tot een nijverheid, die van noemenswaardige beteekenis is voor de wereldhandelsmarkt. Wanneer men dit vooropstelt, dan moet men zeg gen, dat Holland iets heel moois gepres teerd heeft. De Hollandsche afdeeling is in een zeer oiigirteel gebouw, dat juist tegeno/er de Duitsche industriehal ligt, gevestigd. Dit gebouw uit baksteen opgesteld, toont zijn schoonheid ongetwijfeld eerst, wanneer de zon er hel up schijnt of wanneer laat in den aVond de'stroom vair het electro tiisch licht zich erover uitstort en de don kere achtergrond van de'èriiaast gelegdii straathet juiste-perspectief eraan geeft Het hooge gebouw heiinnert aan het zcventiende-eeuwsche Holland', aan de oude beroemde bouwmeesters, die in Haarlem gewerkt hebben, en de vele ge vels karakteriseeren zoo juist het nati onale karakter der Hollanders, want zij symböliseeren het conservatieve en het terughoudende. Daar het gebouw juist op de grenslijn tusschen het hooger gelegen tentoon stellingsterrein, dat tot de gemeente Brus sel behoort, en de lager gelegen vlakte van Solbo.sch, dat tot Ixelles behoort ge legen is, heeft men 'n poort-brug ge bouwd, van waaruit men den ingang be reikt. De brug w ordt door twee leeuw en geflankeerd, dezelfde leeuwen, die het Nederlandsche wapen sieren en die 'ook België eenigszins als staatssymboo! be houden heeft. Zoo eenvoudig als het gebouw, dat overigens de wapens van alle Nederland sche provincies draagt, er van buiten uit ziet, zoo prachtig is de decoratie van binnen. Men heeft hier met kleuren ge woekerd en in tegenstelling met antieke vooiingen van de gevels heeft'men hier zeer modern gewerkt, zoodat ten deelp een overvolle kleurenpracht bestaal. In het gebouw zelf is de ruimte wel wat klein, daar men de hal in twee verdie pingen heeft verdeeld'. Trappen leiden naar een galerij, waarachter men uitstal lingskamers inrichtte.1 Gaat men door de Hollandsche indus triehal, dan valt het terstond op, dat de producten van het land bijna twee derden van de heele tentoonstelling innemen. De machines en de scWóone kunsten zijn el ders ondergebracht, zoodat men met het economische karakter van het land zeer bijzonder rekening kon houden. Dqn vindt men 'pyrandden van likeuren, talrijke stands met; cacao'en andere pro ducten van het land. Ook het wereldbe roemde Delftsche aardewerk is tentoon gesteld In het achterste gedeelte van de parterre-ruimte bevindt zich het belang rijkste deel van de Hollandsche tentoon- stt'l'ing. Hier is de koloniale afdeeling. Hier wordt, zoo, dat men een buiten gewoon goed overzicht krijgt, getoond, welk een gi pot. succes Holland gekoloni seerd heeft. Niets ontbreekt ook, om den bezoeker met de bijzondere toestanden in de kolonie bekend td maken. Van de teelt van het suikerriet tot de benutting van de bedrijfsverhoudingen wordt alles verklaard, wat voor de kolo nisatie vari indfëin aanmerking fcóu kun nen komen.'Ook'de kleine industiiën van de inboorlingen worden ons ge toond LWij zien daar, dat tapijten gefabriceerd worden uit weefsels van vezels en dat het Indische hout voor het maken van alle mogelijke vodi \Vèrpen' gebruikt- wordt. Ook de topografische dienst wordt ge toond en tabellen maken ons duidelijk, hoe de handel vari de'koloniën zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft.r Men ziet daar ook, dat Hollaaid in zijn koloniën zeer prijzenswaardige sociale 'instellingen hééft opgericht;' instellingen,' dié ook' in het land zelf een aanzïéfilijke 'hoogte vari ontwikkeling jbereilctèri. Op de galerij eindelijk hééft .Hólland in -jeenige kamers een klerrië teritóótistel- ling' van 'woliingiri'Hchtittgen' -opgericht, eerf tentoonstelling; die';voor'ons, Duit1 schers, aldus de „Germania" zee'r leefzaam is, daar zij Bëwijst.'dat het'stre- vari van "Duitsche'' fcuristeriaarfe 'naar 'een aesthetische 'inridhting van de binnenka mers in de' NedeYIa'ndséhe kuristtiïjv'ëf- heid navolging gevonden heeft. 't Zijn een dozijn vertrekken, die ops getoond wordèn, en vooral op een hiblio- theekkamer willeb wij de aandacht ves tigen; haar jniichting is buitengewoon smaakvol. Bijzonder groote waarde schij nen de H landsche architecten te heéh- «etn aan de voorwerpen, die tot'verlichting dienen wij hebben altharts een aantal zeer kunstig'bewerkte kronen gezien, die sym metrisch aansluiten aan de decoratie van de vertrekken. Diefstal in BelgiSthè' hotels. En vóór vreeriidelirigen bel'arigrijke be slissing is te Antwerpen genomen. Vol gens de Belgische wet is de hoteleigenaar verantwoordelijk voor de schade, die de hotelgast lijdt in zijn bezit, door dief stal. Nu was eeri gast de pels ontstolen, toen hij dezen in de leeszaal afhing en daarop zelf de couranten doorbladerde. De rechtbank besliste, dat de leeszaal waar moeilijk contrióle is te oefenen, om dat daar een geregeld va et vierit heerscht, niet meer tot hef eigenlijke hotel behoort, Idat zij veeleer evenals restaurant, dat daar bij getrokken' is, reeds het karakter draagt vari een openbaar lokaal. Dientengevolge wefd de eiscH om scHadévergoéding van den bestolene tegen den eigenaar van het'hotel afgewezëri. Naar het Handelsblad van Antwerpen meldt, is er ernstig sprake van, dat al de arbeidersorganisaties in het havenbe drijf van Antw erpen een staking 4S uren zullen uitroepen, om drukking uit te oe fenen ten voordeele van het gebruik van graanzuigers als gemeentebedrijf. De da tum dezer staking is nog niet bepaald. Ook uit het Naamsche komen Ons dioe- dioeve tijdingen toe. De Maas en hare bijrivieren zwellen on ophoudelijk en öp de Maas en op de Samber heeft men maatregels van veilig heid moeten neiriën. De Semois en de Lesse wassen eren- eens altijd voort en de oogst, vooral de hooioogst mag als verloren w orden be noemd. HeV kóóm ligt plat en in sommige stre ken bederven de aardappelen. De aardbeziën zijn waterachtig en sma- loos, en de groenten groeien niet meer. Beetenvelden worden geel bij gebrek aan warmte, en de haver zal weinig of niets opbrengen. Frankrijk. De dreigende spoorwegstaking. De algemeene opinie over de dreigen de spoorwegstaking op de Fransche lij nen is, dat de staking naar alle waar schijnlijkheid zal uitbreken, fnaar eindi gen zal in een volkomen nederlaag van de stakers. De leiders der jrpoorweg- geëmpfoyeërden zijn reeds te ver ge gaan, om zich nog te kunnen terugtrek ken en de regeering heeft zeer uitge breide maatregelen genomen. Indien de tot denmilitairen dienst opgeroepen spoorwegmannen niét opkomeri, zullen zij worden gestraft rnet gevangenisstraf, terwijl het weigeren om op den spoor weg dienst te doen door ondër wapenen zijnde bearnbten, zal gestraft Worden met 2 jaar .opsluiting. De beschadiging cn vernieling van machines en ander mri- teiieël, in één woord alle sabotage, zal beschouwd worden als 'muiterij en met den dood gestraft worden.' De' 'vergadering van het bestuur van het syndicaal van spoorwegbeambten be sloot 17 Juli a.s. het ultimatum der werklieden 'aan 'de directies te zenden. Er wordt evenwel' beweérd, dat het sta- kirigscómité reeds Zondag a.s. het sein tot de algemeene staking zal geven, zoo dat Maandag het spoorwegbedrijf stop staat. De staking zou dari beginnen Öp de lijnen in het'noórden en terstond- volgenop de lijnén in het oosten en' westen en'de ParisLyori Méditelra'néë. Het personeel' van de Orlèans-lijri is niet erg stak'irigsgezind men hoopt niet temin,'dat' zij, als 't er op aan kofrit, mee' zullen doen. Op hét ministerie van Oorlog heerscht groote bedtijVigheid. Men' is bezig de oproep'ingsörders voor 180.000200.OÓÖ spoorwegmannen ter verzeridihg geréed te maken. De „Figaro" spót nu eenrnaal- uit prin- cipe'., Bij het officieele' Bericht, dat de markies van 'Northampton, als buitengewoon ge zant, aan de Fransche regeering den dood van koning Eduard VII en van de troons bestijging van koning George V zal ko men medediéëleri, teekent het blad het Vól gende aan: „Men kon denken, dat dit zeer eerwaar dige gebruik, dat waarschijnlijk dagtee- kent uit den tijd van de zeilsÖhëpën en de tiostkóèts'én, gewijzigd'-zoü zijn, sedert stoom en electricrfèit in het samenspel der diplomaffeke en 'weréldschè betrekkingen de békende kleme verandering'hebberi ge brachtMaar néén. De overlevering overt beft alles. En over éenïge dagen,' of misschien over eenige weken, zal'zich op het lÉlysde een groot heef aandienen om' er zoo etnstig mogelijk'bekënd te maken, dat Eduard VII dood is. Misschfën zal hjet 'dab bij dert goeden toon' behöoïeil, dat de heer Mo'.lard, de chef van het Pro tocol,'zijn verrassing betuigt." De Seine is de'laatste dagen weer vrij aanzienlijk 'gestegeii. De stoombootjes én schepen varen nog, maar toch ziét de rivier er weder boÖsaardig uit. De 'berichten uit de omstreken en uit de provincie zijn ook niet zéér geruststel- 1 lend. De Marne onder andere blijft ook stijgèn. Verscheiden député's van het Seine- departement begaven zich heden naar het ministerie van binnenlandsche zaken om te vragen welke maatregelen genomen waren. De heer Briand heeft hen mede- deeling gedaan van de maatregelen, die voorgeschreven waren om'zooveel moge lijk verweer' te bieden, wanneer de stijging ernstigen voortgang mocht hebben. De Petit Temps van'hedenavond maakt het rapport van de commissie der over- ströomïngen openbaar. „De noodlottige gevolgen van het niet ageeren na de rampen van 'het verleden moeten een heilzame waarschuwing zijn'-, zoo zegt de heer Picard aan het slot van het rapport. Italië De Vesuvius is weer in werking. Sinds Zaterdagmorgen valt èr een'dikkë asch- regen over San Giuséppo en Oranjaho. De bevolking verkeert in gróote onrust en vlucht ontstelt in de kerken. Ook is er te Bellano een aardbeving waarge nomen, die weinig schade aanrichtte. Ruslands Cholera. De gouvernementen Jekaterinoslaf 1 Cherson, Pultavva, het district IsjÖem en het gebied van 'Os'tiógosjsk zijn Verklaard besmet te zijn door cholera; de gouver nementen Bessarabië, Astrakan, Sim birsk, Rjezan met de hoofdplaats Rjezan worden door cholera bedreigd verklaard'. Turkije. De Kretenzische quaestie. De mogendheden hebben tot het laatste gewacht, thans achtten zij blijkbaar het oogenblik voor een ultimatum gekomen en hebben gehandeld of althans aange kondigd, dat zij zoudenhandelen. De regeering heeft weten gedaan te krijgen dat de Mohammedaansclie afgevaardigden zullen worden toegelaten. Van de 114 christelijke afgevaardigden heeft zij er 59 weten te vereenigen, van wie 55 stemden voor de toelating. De oppositie is dus niet verschenen. Thans is de Kamer weer vier maanden verdaagd, waardoor er kans is op rust. Maar er komen ook de verkiezingen in Griekenland, dus nog steeds stof voor botsingen. Te Athene was men, volgens den corres pondent van het Berl. Tagebl. aldaar, althans niet gerust, zelfs niet toen de tijding kwam, dat de oppositie, die wel tot het laatst wachtte, wilde toegeven. Men rekent in Griekenland nog steeds met de mogelijkheid van een oorlog. Japan, De „Daily News" vreest, dat het nieu we RussischJapansche verdrag de ab- soiptie van Mandsjoerije door Rusland en Japan volkomen zal maken en dit tot het sluiten van de open deur in die groote piovincie zal leiden. Hierdoor zullen de Engeische belangen naast die van Ame rika lijden. Het verdrag richt zich echter in 't bij zonder tegen Amerika, zegt genoemd blad. En voor Engeland kan een overeen komst, die Rusland en Japan tegenover de Vei eenigde Staten plaatst, niet onverschil lig zijn. Aan den eenen kant hebben wij zekere door verdragen geregeld© be trekkingen met Rusland en Japan, aan den anderen kant is het 't doel van de Brit- sche politiek en zeker een elsch van het Bijische gevoel, dat wij op den meest haitelijken voet met de Vereenigde Staten staan. Het RussischJapansche verdrag doet nu de vraag stellen, of op een dag, het behoeft nog niet een spoedig komen de'dag zijn, wij niet zullen moeten kiezen tusschen deze twee tegenover elkaar staande pai tijen en de politièk in 't Verre Oosten, waai voor ieder van hen ijvert. McaFagua. De „Sun" bevat een telegram uit Bluefields, meldende dat een aantal aan hangers van Estrada, die- zich' aan de kust verborgen hadden met hun kanon nen, de regëeringska'nonneerboot „San Jacinto" overvallen en buiten ^gevecht gestéld hebben. De boot Bombardeerde sedert 8 Juli Pearlihgoon. Van de be manning sneuvelden er 40 en werden er 50 gewand. De „Sari Jacinto" dreef naar de open zee, maar werd opgepikt en naar Bluefields gesleept door de „Venus". De verdedigers van de stad hadden niets te lijdén, hoewel een gra naat een paar gebouwen besehadigde. De uitsluiting te Enschedé. In verband met de staking en uitslui ting aan de fabrieken van leden der Fabiikantenv'erééniging heeft ook van af Zaterdagmorgen de firma H. Blenken; werkende mét 60 arbeiders, voor deze week' gestopt'. Deze firma, die ofschoon ze ook voor inrichtingen buiten Enschedé wevers kammen en rieten vervaardigt, kan haré inrichting daarvóór niet uitsluitend la ten werken en: heeft nu op de plaatse lijke fabrieken door de uitsluiting, niet meer zoovéél noodig is,' minder werk- liren moeien nemen. De volgende week welkt ze slechts drie of vier dagen. Ook de Boekëlósche Stoombleekerij, waar 200 persónen arbeiden, werkt de volgende'week slechts 2 dagen. Deze in richting'onder directie van de heereri W. H. vari Jiéek -,H. J. E. v. Heek, móet haré te verkerken goederen ont vangen uit Enschedé, dat nu te weinig produceert. De 'Zaterdagmiddag' gehouden mee ting, waar als spreker optrad de heer Mr. P. J. Troelstra, werd naar schatting bezocht door 3000 personen. De samen komst had een kalm verloop. Een burgercomité heeft zich gevórmd, bestaande uit Dr. A. Benthem Gzn. en 23 'andere notabele ingezetenen, dat per stiooibiljet ernstig waarschuwt tegen voortzetting van den strijd, omdat het succes er van wordt betwijfeld voor de arbeiders. In overweging wordt gege ven de grieven en niet de organisaties zoo zeer op den voorgrond te plaatsen. Het comité is bereid mede te werken, tot wederopvatting der afgebroken on derhandelingen en wil de grieven trach ten op te lossen door samenwerking tus- tussc'nen georganiseerden, ongeorgani seerden, organisaties, belangstellenden en patroons. Na de verkiezingen. Dr. Noléns schrijft inde „N. Venl. Crt" „Dóór den uitslag dezer verkiezingen is eens te meer aangetoond, dat eeh link- sche i egéèring-'in de ©etste tijdjeri'mejt mo gelijk zou zijn. Ook uit dien hoofde heeft men zich over den uitslag te verheugen en in 's lands belang alles te vermijden, wat de coalitie verzwakken kan. Van den anderen kant: Noblesse oblige. Voor de rechtsche meerderheid in het kiezerscorps, in de Kamers en voor het icchtsche kabinet groeit de verantwoorde lijkheid." De Encycliek. In een gedeelte onzer oplage van Zaterdag hebben we nog kunnen melden, dat de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te 's-Gravenhage den 6den dezer in opdracht van den kardinaal-staats secretaris, uit naam van Z. H. den Paus, aan den minister van buitenlandsche za ken heeft medegedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van H. M. de Kó ningin te brengeh, 'dat Z. H. 'mét leed-' wezen vernomen heeft de onjuiste uitleg ging, in Nederlrind van1 de encycliek „eaitae saepe" betreffende St. Carolus Éorromaeus gëgeven, en dat hij, smar telijk aangedaan door de gedachte, dat door deze uitlegging eenige woorden der encycliek H. M. pijnlijk, zouden hebben kunnen treffen, er prijs op stelt Hare Maejsteit te verzekeren, dat Z. H. met de bovenbedoelde woorden geenszins gedoeld heeft op de vorsten uit Het Huis van Oranje-Nassau, noch op de voor ouders der niet-katholieke .onderdanen van Hare Majesteit. Katholieke Organisatie. Dr. Hóffman verzoekt ons te willen mededeelen (in antwoord op vele aan hem gestelde vragenwelke organi saties nu door het HgEw. Doorl. Epis copaat óók voor de katholieke genees kundigen w e 1 gewenscht worden) dat het ontvangen antwoord ook voor hen „den ernstigen wensch" inhoudt zich in „katholieke organisa tie n" te vereenigen. De hier gespatiëerde woorden zijn letterlijk aan 't schrijven ontleend. En het woord „katholieke" in de uitdrukking „katholieke organisatiën" is in 't bisschoppelijk schrijven onder streept. (Tijd) LEIDEN, 11 Juli. Leidsche Textielfabrieken. Aan „Het Volk" wordt uit- Leiden geschreven Naar wij uit goede brön vernamen, levert de uitsluiting te Enschedé reeds winste op voör de Leidsche textiel nijverheid hierde laatste maanden als in jaren niet is voorgekomen, zóó zelfs, dat aan de Leidsche Katoenfabriek wevers met loonen van f 2.40 tevreden moesten zijn, nu is er drukte in zicht. De vroeger ontslagenen worden weer aangenomen. AARLANDERVEEN. Mej. J. Amesz, onderwijzeres aan de O. L. School in het dorp, is als zoodanig benoemd aan de O. L. School in de gemeente Bleiswijk. KATWIJK. Zaterdagnacht is bij den heer N. Parlevliet ingebroken in het kan toor der haringpakkerij. Om toegang te verkrijgen hebben de dader(s) het paneel der deür ingedrukt. Vervolgens heeft men de deilr der brandkast geforceerd, doch niets van waarde aanwezig. Men heeft dan ook niets anders kunnen machtig worden dan 40 sigaren. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op het te legraafkantoor werden in het 2e kwartaal van 1910 behandeld 576 telegramrnen. Hiervan werden ontvangen 311, verzon den 265. Het getal interc. celgesprakken bedroeg in datzelfde tijdsverloop 142. Lo cale gesprekken 20700. LISSE. Terwijl men Zaterdag bezig was met het graven vari de rioleering der Kap- pellésteeg en de verbinding in de Kanaal straat wilde maken, scheen mén niét te weten dat daar ook een telegraafkabel lag. Stootende op een plank werd er wat meer kracht bij gezet, met 't gevolg, dat deze kabel werd doorgesiooten, zoodat de ver binding op de lijn HaarlemmermeerAm sterdam totaal verbroken' was; Voor den aansprakelijken persoon een leelijk scha- depostje; ROELOFARENDSVEE-N. Een bede laar 'óntVreemde Vrijdagnariiiddag bij J. v. B. alhier een paar kousen. Bij ont dekking van het misdrijf werd hij door eehige inwoners genoodzaakt het gesto- lene terug te geven', waatop hij losge- latèri' werd. De Geiiiéehte-Veldfvachter P. d. P. was evehVvel met'een dergelijke grootmoedigheid niet ingenomen. Toen hij van de diéfstdl hoordé ^ette hij on middellijk den' ^Jader na en bracht hem naar het arrestantenlokaal, van waaruit hij Zaterdagmorgen naar Haarlem werd overgebracht. RIJNSBURG. Op den weg naar Kat wijk weiden Zaterdagmiddag kinderen van Katwijk aan Zee door een aldaar zwervenden landlooper aangehouden, en gevraagd of zij ook geld bij zich hadden. Op hun ontkennend antwoord had hij de brutaliteit zich van de waarheid te over tuigen, door tot zelfs in de onderkieeren te zoeken. Toen zijn doel niet bereikt was doch niet dan nadat eenige dames nader den, nam hij de vlucht. SASSENHEIM. De volgende miliciens gaan 1 Augustus a. s. tot de landweer over: J. Went, Th. Witteinan, P. J. van der Plas, J. v. Leeuw én, J. ,W. Koning, H. J. Arendshorst, G. Turk, J. D. Pa* pendrecht en Chr. F. Beerhorst. VOORSCHOTEN. Bij Kon. besl. van 7 Juli is benoemd, met ingang van 1 Augustus, tot directeur vari het post- en telegraafkantoor alhier G. Baert, thans in gelijke betrekking te Tholen. WASSENAAR. Dezer dagen deed in sommige bladen het bericht de ronde, dat het café aan het Wassenaarsche Slag zou verdwijnen. Velen keken daarvan zeker vreemd op en niet het minst de eigenaar die verklaarde dat hem van al het vermel de totaal niets bekend is. Ge-meentezaken. Verliliring gemCentë-eige/idöntmen B. en W. steTlen voor het percéel' NièuVst'eeg 10' A mef' ingring vah 1 Aug. 1910 wedërtbm voor eten tijd vari één jaar-te verhuren aan het „Tehuis voor Vrouwen" tegen f175 's "jaars. Tevens deelen zij den* Raad medey dat de heer A. B. Timmerman alhier, zich bereid'heeft verklaard het onlangs door de gemeente aangekochte huis naast hef Raadhuis van de gemeente te huren voor een jaarlijksche huursdm van f 625^ mits -de huur werd aangegaan voor den den tijd van vijf jaren en tussclilentijd- sche opzegging alleen zou kunnen plaats hebben, wanneer daarvan een jaar te vo ren werd kennis gegeven. Van zijn kant zou de huurder dan de kosten op zich nemen, welke hij zou moeten maken om het perceel voor het door hem beoogde doel geschikt te maken. Het komt B. en W. voor, dat dit aan bod wel aannemelijk is. Waar de huurder zelf vrij belangrijke kosten van verbou wing moet maken, is er wel reden om genoegen te nemen met een huurprijs, die anders zeker niet hóóg zou kunnen worden geacht. En ook het toèstaan van een langeren termijn voor de tusschen- tijdsche opzegging is daarom in dit ge val wel billijk. Omgekeerd spreekt het echter vah zelf dat de vefbouwing al leen volgens een van gemeentewege goedgekeurd plan zal mogen plaats heb ben. B. en W. stellen daarom den Raaa voor perc. Breestraat 92 aan den heer Timmerman te verhuren. Rapenburg en Steenschuur. Volgens de aangebrachte straatbord jes begint de Steenschuur aan de eene zijde vari de gracht, bij de Vliet, en aan de andere zijde, bij de Scheepma- kerssteeg, en dit hoewel de huisnumiriérs nog doorlooperi, aan de eene zijde tot de Douzastraat, en aan de andere zijde tot de Langebrug,alsof het Rapenburg ware.' Nu schijnt het B.en W. alleszins wenSchelijk dat deze onregelmatigheid^ die een voortdurende bron vari vergissin gen en ergernis oplevert, wordt wegge nomen. En daargelaten nu wat oorspron kelijk de benaming van de hierbedoelde straatgedeelten moge geweest zijn, zoo komt het hun voor, dat er toch alleszins reden bestaat om den naam Rapenburg te doen doorloopen, aan de eene zijde tot de Douzastraat en aan de nadere zijde tot de Nieuwsteeg. Op deze wijze wordt een natuurlijke scheiding verkregen. In de huisnumme- ling zal dan alleen deze wijziging behoe ven te wórden gebracht, dat de percee- len Rapenbuig 124, het Chemisch enhet Natuurkundig Laboratorium en het Ana tomisch Cabinet, naar de Steenschuur zullen vei huizen. B. en W. geven dus in overweging te besluiten, dat de beide straatgedeelfen aan de eerie zijde van de gracht tusschen Schëeprriakerssteeg èn Nieuwsteeg en aan de andere zijde tusschen Vliet en Doeza- straat,' in het vervolg Raperiburg zullen heetén. Onderwijs. Gymnast l e k. De minister van Binnèlandsche Zaken' brengt ter algemeene kennis, dat behou dens onvoorziene omstandigheden, de examens lager en middelbaar onderwijs in de gymnastiek, voor zoover, die in het openbaar worden gehouden, zullen worden afgenomen in het gebouw der Rijkshoogere burgerschool te Utrecht, op de volgende dagen en uren Voor lager onderwijs op 11, 12, 13, 15 en 16 Augustus 1910. telkens aanvangende te 8.30 v.m. voor middelbaar onderwijs op 22, 24, 26, 29 en 31 Augustus en 2 September 1910, telkens aanvangende te 8.15 v.m en op 23, 25,27 en 30 Augus tus en 1 en 3 September 1910, telkens aanvangende te 3 uur voormiddag; - Sport. Toer door Nederland. Men méldt uit Amersfoort; Van de vijftien uit Gróningèn vertrokkenen kwa men Zaterdag te 2.20 samen hier aaflï J. Peereboonr, O. H. Fransen, J. Marti- nussen en A. Bellersen te2.27 volgde C. Peereboom te 2.30 F. A. Wiersmi en C. v. Dam te 2.39 A. ten Berk de Boer en J. C. A. Kokte 2.41 H. J. Groeneveld; te 2.43 W. van Son. Dé eerste etappe was in zeer goéde conditie. Aan de overigen kon men goede zien dat zij zeer vermoeid waren. Eerst te circa kwart over vijf'zijn vato de deelnemers'aan de toer' door Neder-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2